Satura rādītājs:
- Kā kāposti jums noder?
- Kā kāposti dod jums labumu?
- 1. maijs var veicināt sirds veselību
- 2. Var uzlabot gremošanas veselību
- 3. Maijs var cīnīties ar iekaisumu
Kāposti ir vieni no populārākajiem krustziežu dārzeņiem. Tas ir blīvi pildīts ar barības vielām, ieskaitot vitāli svarīgas minerālvielas un vitamīnus.
Šis dārzenis ir pieejams dažādās krāsās, un tā lapas var būt vai nu sarāvušās, vai gludas.
Pētījumi norāda uz spēju uzlabot sirds veselību un palīdzēt iekaisuma un vēža ārstēšanā. Šajā amatā mēs vairāk aplūkojam to, ko dažādos pētījumos norāda par kāpostiem un to lietošanu.
Kā kāposti jums noder?
Kāposti satur četrus galvenos antioksidantus. Tie ir holīns, beta-karotīns, luteīns un kvercetīns.
Holīns var uzlabot atmiņu un cīnīties ar iekaisumu. Tas var arī novērst nervu caurules defektus grūtniecēm (1).
Beta-karotīns aizsargā cilvēka DNS no smēķēšanas nelabvēlīgās ietekmes (2).
Luteīns var novērst ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju (3).
Kvercetīns cīnās ar kaitīgām baktērijām un apkaro slimības (4).
Kāposti ir bagāti arī ar C un K vitamīniem un B vitamīniem, kas piedāvā daudz citu priekšrocību. Kāposti ir pieejami dažādās šķirnēs, tostarp:
- Lielgabalu bumbiņu kāposti (saukti arī par zaļajiem kāpostiem, visizplatītākā šķirne)
- Bok choy
- Choy summa
- Napa kāposti
- Savojas kāposti
- sarkanie kāposti
Neatkarīgi no šķirnes, ieguvumi ir līdzīgi. Krustziežu dārzeņi kopumā ir viena no visvairāk pētītajām pārtikas grupām. Kāposti notiek starp populāriem. Nākamajā sadaļā tiks vairāk parādīts, kā kāpostu iekļaušana parastajā uzturā var dot jums labumu.
Kā kāposti dod jums labumu?
Kāposti ir bagāti ar dažādiem antioksidantiem, ieskaitot antocianīnus un sulforafānu. Tie palīdz cīnīties ar iekaisumu un ar to saistītajām slimībām, piemēram, sirds slimībām un vēzi. Fermentētas kāpostu formas var arī uzlabot jūsu gremošanas veselību.
1. maijs var veicināt sirds veselību
Sarkanajos kāpostos ir daudz antocianīnu (5). Šie savienojumi ir atbildīgi par tā raksturīgo sarkano krāsu. Pētījumi sasaista antocianīnus ar samazinātu sirds slimību risku, lai gan ir vajadzīgi ilgtermiņa pētījumi (6).
Liela antocianīnu uzņemšana var arī samazināt miokarda infarkta risku jaunām un pusmūža sievietēm. Turpmākiem izmēģinājumiem vajadzētu sniegt mums vairāk informācijas par šo aspektu (7). Šie antocianīni var arī pazemināt artēriju stīvumu, potenciāli samazinot asinsspiedienu (8).
Arī skābēti kāposti, fermentēti kāpostu preparāti, veicina sirds veselību (9). Tiek uzskatīts, ka skābie kāposti neitralizē zarnu floru, kuras ķīmiskie blakusprodukti varētu sacietēt artērijas. Tomēr, lai izveidotu šo saikni, ir jāveic vairāk pētījumu.
Sarkanie kāposti aizsargā arī sirdi, samazinot sliktā holesterīna līmeni organismā (10).
2. Var uzlabot gremošanas veselību
Kimchi, vēl viens raudzēts ēdiens, kas pagatavots no kāpostiem, var veicināt gremošanas veselību. Tas ir bagāts ar probiotikām un veicina gremošanas veselību līdzīgā veidā kā jogurts un citi piena produkti. Kimči novērš aizcietējumus un veicina arī taisnās zarnas veselību (11).
Kāposti ir bagāti arī ar nešķīstošām un šķīstošām šķiedrām. Pirmais pievieno izkārnījumiem lielāko daļu un veicina regularitāti (12). Pēdējais veicina zarnām draudzīgas baktērijas (13).
3. Maijs var cīnīties ar iekaisumu
Lai gan iekaisums pats par sevi nav slikts, hronisks iekaisums ir. Krustziežu dārzeņi, piemēram, kāposti, cīnās ar hronisku iekaisumu (14).
Pētījumā sievietēm, kurām bija vislielākais krustziežu dārzeņu daudzums, bija zemākais iekaisuma līmenis. Pētījums daļēji saista šādu dārzeņu uzņemšanu ar samazinātu iekaisumu (15). To var attiecināt uz antioksidantu, ko sauc par sulforafānu, kas atrodas krustziežu dārzeņos (16). Sulforafāns var arī palēnināt skrimšļa bojājumus locītavās (17).
Citā pētījumā kāpostu lapu ietīšana palīdzēja mazināt ceļa iekaisumu pacientiem ar osteoartrītu. Viņi varētu būt