Satura rādītājs:
- Kas ir badošanās?
- Fastu veidi
- a. Sula ātri
- b. Ūdens ātri
- c. Ātra tīrīšana
- d. Šķidrs proteīns ātri
- e. Ātra diagnostika
- f. Daļēji ātri
- g. Reliģisks Ātrs
- Kā to izdarīt pareizi?
- Gavēšanas priekšrocības
- 1. Veicina detoksikāciju
- 2. Veicina svara zudumu
- 3. Samazinās ēstgriba
- 4. Atpūšaties savā gremošanas sistēmā
- 5. Normalizē asinsspiedienu
- 6. Pazemina holesterīnu
- 7. Cukura līmeņa samazināšanās asinīs
- 8. Atrisina iekaisuma reakciju
- 9. Uzlabo imunitāti
- 10. Palīdz pārvarēt atkarības
- 11. Psihiskie un emocionālie ieguvumi
- Bada briesmas svara zaudēšanai
Gavēšana ir sena prakse, ko bieži veic reliģisku apsvērumu dēļ. Bet šajās dienās, kad cilvēki ir vairāk noraizējušies par savu svaru, badošanās biežāk tiek praktizēta, lai zaudētu svaru, nevis reliģisku apsvērumu dēļ. Gavēņa laikā cilvēki ēd maz vai bez ēdiena. Ir taisnība, ka gavēņa rezultātā tiek zaudēts svars, taču tam ir arī dažas negatīvas sekas.
Gavēšana dienu vai divas nav bīstama, taču tā var kaitēt cilvēkiem, kuri cieš no hroniskām slimībām. Tas kaitē arī bērniem un grūtniecēm. Ir arī medicīniski gavēni, kurus uzrauga ārsti. Šie gavēni ir pilnīgi droši visiem. Arī gavēņa režīms ir atšķirīgs, taču pamata gavēnis parasti atļauj tikai svaigu sulu, jebkuru caurejas līdzekli un ūdeni. Ir arī daži badošanās režīmi, kas ietver dažu cietu pārtikas produktu patēriņu, kas nodrošina maz vai maz kaloriju.
Kas ir badošanās?
Gavēšanu definē kā atturēšanos no ēdiena, dzēriena vai abiem uz noteiktu laiku vai samazināšanu. Ātrais ātrums var būt absolūts vai periodisks. Absolūtais ātrums ir pilnīga atturēšanās no visa ēdiena un šķidruma uz noteiktu laiku, piemēram, vienu dienu vai dažas dienas. Pārtraukta badošanās ir tikai daļēji ierobežojoša, jo tā ierobežo noteiktu pārtikas produktu vai vielu patēriņu. Papildus tam, ka gavēnis ir garīga darbība, tas piedāvā vairākus ieguvumus veselībai. Faktiski tas ir efektīvs veids, kā iekļaut veselīgas izmaiņas savā dzīvesveidā.
Fastu veidi
Lielākajai daļai gavēņa, īpaši Indijā, ir reliģisks raksturs. Bet to var praktizēt arī citu iemeslu dēļ, piemēram, ķermeņa attīrīšana un detoksikācija, svara zudums, medicīniska stāvokļa ārstēšana utt. Ir daudz badošanās veidu. Pirms badošanās sākuma jebkura medicīniska stāvokļa gadījumā jābūt pienācīgi uzmanīgam.
a. Sula ātri
Attēls: Shutterstock
Sulu badošanās ietver augļu un dārzeņu sulu lietošanu tukšā dūšā. Šajā periodā netiek lietoti cietie ēdieni, kas var ilgt no vienas dienas līdz 2 nedēļām. Šāda veida badošanās prasa rūpīgu plānošanu. No dažādiem svaigiem augļiem un dārzeņiem ir jāiegūst pietiekami daudz minerālvielu un vitamīnu. Šis ātrums ir paredzēts detoksikācijai un svara zaudēšanai.
b. Ūdens ātri
Attēls: Shutterstock
Kā norāda nosaukums, ūdens ātri ietver tikai ūdens patēriņu visā gavēņa laikā. Jūsu ķermenis piedzīvo vairākas izmaiņas, kad tam trūkst ūdens. Tas ir ātri jāizmanto tikai pēc pienācīgas konsultācijas ar ārstu. Medicīniski uzraudzīti ūdens gavēni ir izrādījušies noderīgi asinsspiediena normalizēšanā.
c. Ātra tīrīšana
Ātra tīrīšana ir paredzēta resnās zarnas attīrīšanai no uzkrātajiem ēdieniem un toksīniem. Tas parasti ietver šķidru dzērienu, kas satur citronu sulu, kādu vienkārša cukura daudzumu kalorijās un Kajēnas piparus vai jebkuru citu garšvielu. Šo šķidrumu lieto 6 līdz 12 reizes dienā, un gavēnis var ilgt no 1 līdz 14 dienām. Intensīvāka tīrīšana ātri ietver caurejas tējas lietošanu divas reizes dienā, vienu reizi no rīta un vakarā. Tomēr, pirms ķerties pie šī ātrā laika, jums jāapzinās tā negatīvā ietekme.
d. Šķidrs proteīns ātri
Ātri šķidrie proteīni ir domāti svara zaudēšanai pacientiem ar aptaukošanos. Tas ietver šķidru olbaltumvielu diētu, lai cilvēki varētu zaudēt svaru no 10 līdz 100 mārciņām. Šāda veida badošanās prasa pienācīgu medicīnisko uzraudzību.
e. Ātra diagnostika
Dažas medicīniskās pārbaudes un procedūras prasa, lai pirms testa 8–12 stundas atturētos no ēšanas vai dzeršanas, izņemot ūdeni. Piemēram, diagnostikas ātrums var prasīt veikt glikozes tolerances testu tukšā dūšā. Tas ir paredzēts glikozes līmeņa mērīšanai asinīs, lai diagnosticētu diabētu vai hipoglikēmiju.
f. Daļēji ātri
Šie gavēni galvenokārt ierobežo noteiktu pārtikas veidu, piemēram, rīsus, kviešus vai gaļu. Tas ietver cietu pārtiku, bet ierobežo pārtikas daudzumu līdz mazāk nekā 1 līdz 3 pilnām ēdienreizēm.
g. Reliģisks Ātrs
Lielākā daļa reliģiju izmanto gavēni kā līdzekli garīgai šķīstīšanai un uzticības izrādīšanai Dievam. Dažādas reliģijas nosaka dažādas gavēņa formas. Piemēram, katoļu ticībā pelnu trešdiena un Lielā piektdiena ir obligātas gavēņa dienas. Hinduismā badošanās tiek veikta noteiktās dienās, piemēram, “karva chauth”. Tāpat islāms Ramadāna mēnesī no saullēkta līdz saulrietam izmanto gavēni, kas ietver atteikšanos no ēdieniem, dzērieniem, seksu un smēķēšanas 30 dienu gavēņa laikā.
Kā to izdarīt pareizi?
Lai gan gavēnis sniedz vairākus ieguvumus veselībai, tas ir saistīts arī ar nelabvēlīgām sekām, piemēram, dehidratāciju, elektrolītu līdzsvara traucējumu badu utt. Tādējādi, lai samazinātu negatīvo ietekmi un gūtu maksimālu labumu no ātras gavēšanas, ir ļoti svarīgi pareizi gavēt. Turpmāk sniegtie padomi var ievērojami palīdzēt padarīt ātrāku jūsu ātrumu.
- Sagatavojiet sevi garīgi un fiziski
Gavēšana ir daudz kas vairāk nekā tikai atturēšanās no ēdieniem un dzērieniem. Reliģiskā gavēšana drīzāk ir garīga un fiziska tīrīšana. Pirms ķerties pie garīgā gavēņa, jums jābūt garīgi gatavam atteikties no parastajām lietām, kas nosaka jūsu dzīvi. Jūs varat sākt, domājot par gavēņa mērķi un to, ko vēlaties sasniegt. Tas jūs sagatavos pirmajai gavēņa dienai.
- Īsumā
Noteikti gavēni, piemēram, Ramadāns un Joms Kipurs, visā gavēņa laikā prasa bez ūdens. Lai gan tas nerada ilgstošu kaitējumu, visticamāk, gavēņa beigās jūs jutīsieties dehidrēts. Tādējādi ir svarīgi pēc gavēņa uzturēt sevi hidratētu. Ja jūs neuzturat reliģisku iemeslu dēļ, tad gavēņa laikā izdomājiet dzert daudz ūdens.
- Veiciet ātru maltīti
Maltīte pirms ātrās ēdināšanas ir ārkārtīgi svarīga, jo tā visā gavēņa laikā dod nepieciešamo spēku un enerģiju, lai ietu bez barības. Ramadāna gavēni sāk ar ēšanu pirms saulrieta. Lai gan pirms gavēņa uzsākšanas nav ieteicams sevi aizraut, jūs noteikti varat ēst kaut ko, lai paātrinātu sevi.
- Izvairieties no smagas fiziskās slodzes gavēņa laikā
Gavēņa laikā stundām ilgi jāiet bez barības. Tāpēc ir svarīgi ietaupīt enerģiju ikdienas aktivitātēm. Ātra pastaiga ir lieliski, taču jums vajadzētu izvairīties no smagas fiziskās aktivitātes un intensīviem treniņiem. Tas ļaus jums saglabāt enerģiju, lai pacenstos sevi par garīgo saikni.
- Izvairieties no smago mašīnu ekspluatācijas
Lielākajai daļai no mums jāstrādā gavēņa laikā. Bet, ciktāl iespējams, badošanās laikā ir jāizvairās no smago mašīnu, piemēram, automašīnu, darbības, jo tas var iztukšot enerģiju un likt justies dehidrētam. Pareizs miegs un atpūta ir citi priekšnoteikumi veiksmīgai badošanās.
- Sāciet ar daļēju ātrumu
- Neapstrādāta pārtika, kas sastāv no augļiem, dārzeņiem, sēklām un riekstiem
- Viena pārtikas diēta, piemēram, augļu vai rīsu biezputra
- Minerālvielām bagāti kaulu vai dārzeņu buljoni
- Zaļie kokteiļi
- Svaigas presētas dārzeņu vai augļu sulas
- Salāti
- Khichdi
- Uzturēt pareizu uztura devu
Attēls: Shutterstock
Pārliecinieties, ka ēdat pilnvērtīgu barojošu pārtiku, kad neesat gavējis. Tā kā badošanās samazina jūsu apetīti, pārtikas uzturvērtība kļūst vēl svarīgāka. Pēc ātras sadursmes izvairieties no nevēlama ēdiena graušanas, jo tas negatīvi ietekmēs jūsu veselību.
- Izvairieties no pārēšanās pēc gavēņa
Pēc ātrās gavēšanas neļaujieties pārēsties. Patiesībā ir ieteicams ēst vairāk cietu ēdienu un mazākas uzkodas.
- Neapdraudiet savu veselību
Jāpatur prātā, ka gavēnis nav domāts visiem. Nav ieteicams personām, kurām diagnosticēti noteikti veselības traucējumi, piemēram, hepatīts, kā arī grūtniecēm vai barojošām sievietēm. Turklāt, ja tukšā dūšā jūsu svars sāk kristies zem veselīgā svara diapazona, tas skaidri norāda uz uztura trūkumiem.
Gavēšanas priekšrocības
1. Veicina detoksikāciju
Gavēšana detoksicē jūsu ķermeni. Pārstrādāti pārtikas produkti satur daudz piedevu, kas organismā kļūst par toksīniem. Daži no tiem izraisa uzlabotu glikācijas galaproduktu (AGE) ražošanu. Lielākā daļa toksīnu tiek uzglabāti taukos, kas tiek sadedzināti ilgstošas badošanās laikā. Tā rezultātā tiek atbrīvoti toksīni. Kad dienas laikā neēdat un nedzerat, ķermenis sāk ēst tauku rezervēs, lai radītu enerģiju. Tas palīdz sadedzināt kaitīgos toksīnus, kas atrodas tauku nogulsnēs. Aknas, nieres un citi ķermeņa orgāni iesaistās šajā detoksikācijā.
2. Veicina svara zudumu
Attēls: Shutterstock
Svara zaudēšana ir viens no lielākajiem badošanās ieguvumiem. Tas ir tāpēc, ka, gavējot, jūsu ķermenis ir spiests izmantot uzkrātos taukus enerģijas iegūšanai. Badošanās laikā palielinās lipolīze un samazinās insulīns. Ēdot mazāk pārtikas, palēninās vielmaiņa, lai taupītu enerģiju. Gavēšana palielina arī kateholamīnus. Šie kateholamīni palīdz nodrošināt enerģiju, badošanās laikā sadedzinot taukus mūsu ķermenī. Profesionāli uzraudzīti badošanās ir vislabākie, lai kontrolētu nopietnu aptaukošanos, jo tie badošanās laikā piedāvā gan medicīnisku, gan psiholoģisku atbalstu, kas galu galā vedina jūs uz veselīgiem ēšanas paradumiem.
3. Samazinās ēstgriba
Gavēšana ir labāks variants nekā noteiktas iedoma diētas, kurās jūs atgūstat visu zaudēto svaru. Tas ir tāpēc, ka visa badošanās laikā patērētās pārtikas samazināšanās izraisa kuņģa pakāpenisku samazināšanos. Lai sajustos sāta sajūta, jums jāēd mazāk pārtikas. Līdz ar to badošanās ir lieliska iespēja pierast pie veselīgas ēšanas. Kad jūsu gavēnis ir beidzies, apetīte ir mazāka nekā iepriekš, un jums ir mazāka iespēja nodoties pārēšanās.
4. Atpūšaties savā gremošanas sistēmā
Gavēšana dod atpūtu jūsu gremošanas orgāniem, lai gan parastās funkcijas, piemēram, gremošanas sekrēciju ražošana, turpinās ar samazinātu ātrumu. Tas palīdz uzturēt šķidruma līdzsvaru organismā. Pārtikas sadalīšana notiek vienmērīgā ātrumā. Enerģija tiek izdalīta arī pakāpeniski. Skābju ražošana vēderā badošanās laikā turpinās nepārtraukti. Tomēr pacientiem ar kuņģa čūlu pirms badošanās ir jāsaņem medicīniska palīdzība.
5. Normalizē asinsspiedienu
Attēls: Shutterstock
Gavēšana ir efektīva bezspiediena metode asinsspiediena pazemināšanai. Tādējādi tas samazina aterosklerozes risku, artēriju aizsērēšanu ar tauku daļiņām. Gavēšana liek ķermenim enerģijas ražošanai izlietot glikozes un vēlāk tauku krājumus. Gavēšanas laikā vielmaiņas ātrums, kā arī baiļu hormoni, piemēram, adrenalīns un noradrenalīns, tiek samazināti. Tas uztur jūsu vielmaiņu vienmērīgu un robežās, kā rezultātā pazeminās asinsspiediens.
6. Pazemina holesterīnu
Viena no badošanās pozitīvajām sekām ir holesterīna līmeņa pazemināšanās asinīs. Tā rezultātā uzlabojas sirds un asinsvadu veselība un samazinās sirds slimību, sirdslēkmes vai insulta risks. Šo zemāko holesterīna līmeni var uzturēt, ievērojot veselīgu uzturu pēc gavēņa beigām.
7. Cukura līmeņa samazināšanās asinīs
Kā minēts iepriekš, badošanās izraisa glikozes sadalīšanos, lai organismam nodrošinātu enerģiju. Tas samazina insulīna ražošanu un atpūtina aizkuņģa dziedzeri. Glikagons tiek ražots, lai izraisītu glikozes sadalīšanos, tādējādi samazinot cukura līmeni asinīs.
8. Atrisina iekaisuma reakciju
Pētījumi ir parādījuši, ka badošanās var atrisināt iekaisuma slimības un alerģijas. Iekaisuma slimības ietver reimatoīdo artrītu, artrītu un ādas slimības, piemēram, psoriāzi. Tiek uzskatīts, ka badošanās veicina zarnu iekaisuma slimību, piemēram, čūlaina kolīta, sadzīšanu.
9. Uzlabo imunitāti
Sabalansēta uztura ievērošana starp gavēņiem var uzlabot imunitāti, izvadīt toksīnus un samazināt tauku uzkrāšanos. Gavēņa pārtraukšana ar augļiem palielina organismā esošo vitamīnu un minerālvielu daudzumu. A un E vitamīni ir labi antioksidanti, kas palīdz uzlabot imunitāti.
10. Palīdz pārvarēt atkarības
Gavēšana ir liela palīdzība, lai mazinātu alkas pēc nikotīna, alkohola, kofeīna un pārstrādātiem pārtikas produktiem. Gavēšana var palīdzēt atkarīgajiem pārvarēt viņu atkarības. Tas veicina vēlmi pēc dabīgiem pārtikas produktiem, piemēram, augļiem un ūdens. Tādā veidā tas veicina veselīgu dzīvesveidu.
11. Psihiskie un emocionālie ieguvumi
Gavēšana uzlabo garīgo skaidrību un koncentrēšanos, tādējādi nodrošinot jums lielāku brīvību, elastību un enerģiju ikdienas dzīves aktivitātēm.
Bada briesmas svara zaudēšanai
- Gavēšana, bez šaubām, samazina kaloriju daudzumu. Lai gan tas ir labs svara zaudēšanai, tas var izraisīt arī dažas veselības problēmas, piemēram, muskuļu zudumu.
- Gavēņa laikā jūsu ķermenis nonāk saglabāšanas režīmā, kas nozīmē, ka kalorijas tiek sadedzinātas lēnāk un vienmērīgāk.
- Parasti zaudētais sākotnējais svars ir “ūdens svars” vai galvenokārt šķidrums. Tas nozīmē, ka tauki nezaudē. Dažreiz šis svara zaudēšanas triks ir īslaicīgs, un zaudētais svars parasti atgriežas, atgriežoties pie parastās diētas.
- Atjaunotais svars parasti ir tauki, jo lēnāka vielmaiņa ļauj vieglāk iegūt zaudēto svaru.
- Dažas citas badošanās blakusparādības ir galvassāpes, muskuļu sāpes, reibonis, nogurums, zems cukura līmenis asinīs, caureja un vājums.
- Ilgstoša badošanās var izraisīt anēmiju, neregulāru sirdsdarbību, novājinātu imūnsistēmu un aknu vai nieru darbības traucējumus.
- Gavēšana, lai zaudētu svaru, var izraisīt arī minerālvielu un vitamīnu trūkumu, kā arī tad, kad jūsu ķermenī rodas deficīts
- dažādu svarīgu vitamīnu un minerālvielu, tas mēdz saslimt un var saskarties ar citām veselības problēmām un slimībām.
Ilgstoša badošanās kategoriski nav ieteicama. Gavēšana divu dienu laikā ir droša. Ieteicams uzņemt pietiekamu daudzumu ūdens, sulas un augļus, lai organismā netrūktu minerālvielu vai vitamīnu. Ja jūs plānojat badošanos, lai zaudētu svaru, ieteicams konsultēties ar ārstu. Tas samazinās badošanās kaitīgās ietekmes risku svara zaudēšanas gadījumā.