Satura rādītājs:
- Lucernas uztura fakti
- Veselības ieguvumi no lucernas
- 1. Var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni
- 2. Var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs
- 3. Var palīdzēt mazināt menopauzes simptomus
- 4. Var palīdzēt samazināt šūnu bojājumus
- 5. Var ārstēt nieru, urīnpūšļa un prostatas problēmas
- 6. Var palīdzēt mazināt astmu
- 7. Var palīdzēt ārstēt osteoartrītu un reimatoīdo artrītu
- 8. Var ārstēt aknu bojājumus
- 9. Var ārstēt kuņģa darbības traucējumus
- 10. Maija svara zaudēšana
- Kādi ir lucernas ieguvumi ādai?
- 11. Var strādāt kā tīrīšanas līdzeklis
- 12. Var novērst sausu ādu
- Kādi ir lucernas ieguvumi matiem?
- 13. maijs var piedāvāt olbaltumvielas
- 14. Maijs var piedāvāt vitamīnus
- 15. maijs piedāvā minerālvielas
- 16. Maijs var piedāvāt silīcija dioksīdu
- Devas un piesardzība
- Devas
- Piesardzības pasākumi
- Kādas ir lucernas blakusparādības?
- Kā lietot lucernu
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 21 avots
Lucernu ( Medicago sativa ) gadsimtiem ilgi izmanto ajūrvēdā kā efektīvas zāles pret artrītu un gremošanas un kuņģa-zarnu trakta problēmām. Tas ir bagāts ar vitamīniem, minerālvielām un dažiem bioaktīviem savienojumiem, kas piedāvā vairākas priekšrocības. Šo ārstniecības augu var lietot kā piedevu vai žāvētu lapu, sēklu un kāpostu veidā.
Lucernai piemīt antioksidanta, diurētiķa un smadzeņu aizsardzības īpašības. Tas var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni, uzlabot vielmaiņas veselību un mazināt menopauzes simptomus.
Šajā rakstā mēs detalizēti apspriedām lucernu; mēs esam runājuši par tā uztura profilu, ieguvumiem un iespējamām blakusparādībām, kuras tas var izraisīt. Ritiniet uz leju, lai uzzinātu vairāk.
Lucernas uztura fakti
Lucernā ir maz kaloriju. Tas ir bagāts ar vitamīniem, aminoskābēm un šķiedrvielām. Parasti to lieto kā dīgstus vai kā augu piedevas.
Lucerna satur vitamīnus K un C, folātus, mangānu, varu, riboflavīnu, magniju un dzelzi (1).
- K vitamīns: 10. 1 mkg
- Folāts: 11,9 mkg
- C vitamīns: 2,7 mg
- Dzelzs: 0,3 mg
- Varš: 0,1 mg
- Mangāns: 0,1 mg
- Magnijs: 0,1 mg
- Riboflavīns: 0,042 mg
Tase lucernas kāpostu satur 1,32 gramus olbaltumvielu un 0,7 gramus ogļhidrātu. Asnos ir arī bioaktīvi augu savienojumi, piemēram, saponīni, folskābe, fitoestrogēni, flavonoīdi un alkaloīdi (2). Visas šīs uzturvielas piedāvā noteiktus ieguvumus veselībai.
Veselības ieguvumi no lucernas
1. Var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni
Lucerna ir bagāta ar augu savienojumiem, kas pazīstami kā saponīni. Tie var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni serumā, saistot žults sāļus ar holesterīnu organismā.
Pētījumā, kas tika veikts ar pērtiķiem, tika konstatēts, ka lucernas saponīni samazināja holesterīna līmeni asinīs (3). Tomēr, lai izprastu šo ieguvumu cilvēkiem, ir nepieciešami ilgtermiņa pētījumi.
Cits pētījums, kas tika veikts ar 15 pacientiem ar hiperlipoproteinēmiju, atklāja, ka 40 g karstumā pagatavotu lucernas sēklu lietošana astoņu nedēļu laikā palīdzēja samazināt kopējo holesterīna līmeni un sliktā zema blīvuma lipoproteīnus (ZBL) (4).
2. Var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs
Lucernas pretdiabēta un diurētiskās īpašības uztur kontrolējamo cukura līmeni asinīs. Kairas universitātes veiktais pētījums atklāja, ka lucernas kāposti samazināja augstu glikozes līmeni diabēta slimniekiem (5).
Lucerna ir tradicionāls augs, ko lieto diabēta ārstēšanai. Ulsteras universitātes veiktais peļu pētījums liecina, ka lucernai piemīt antihiperglikēmiskas, insulīnam līdzīgas un insulīnu atbrīvojošas īpašības, kas var palīdzēt diabēta ārstēšanā. Asni var arī uzlabot vielmaiņas veselību (6). Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai novērotu līdzīgus ieguvumus cilvēkiem.
3. Var palīdzēt mazināt menopauzes simptomus
Lucerna ir bagāta ar fitoestrogēniem, kurus var izmantot menopauzes simptomu novēršanai. Tie ir ķīmiski līdzīgi estrogēna hormonam un ir pieejami divos veidos, proti, lucernas-kumestrola un genisteīna (7).
Sjēnas universitātes veiktais pētījums par 30 sievietēm menopauzes periodā atklāja, ka konkrēts produkts, kura pamatā ir lucernas ekstrakti, spēja ārstēt menopauzes simptomus, piemēram, karstuma viļņus, maksts sausumu un svīšanu naktī (8).
Cits Bekmena pētniecības institūta veiktais pētījums par krūts vēzi izdzīvojušajiem atklāja, ka lucernas lietotāji retāk saņem miega pārtraukumus (9).
4. Var palīdzēt samazināt šūnu bojājumus
Lucernas antioksidanta iedarbība var palīdzēt mazināt šūnu bojājumus, ko rada brīvie radikāļi. Tas var būt efektīvs līdzeklis pret traucējumiem, kas saistīti ar centrālo nervu sistēmu (CNS), sirdi un metabolismu. Lucerna ir lielisks savienojums ar antioksidantu īpašībām, kas var samazināt dzelzs oksīda nanodaļiņu radītos šūnu bojājumus (10).
LR Farmācijas institūta veiktais pētījums atklāja, ka lucernai var būt cerebroprotektīvās īpašības. Tie kopā ar tā antioksidanta īpašībām palīdz samazināt smadzeņu išēmijas (insulta) risku (11).
Žurku pētījumā norādīts, ka lucernai var būt antioksidanta iedarbība pret tetrahloroglekļa izraisītu oksidatīvo stresu un aknu bojājumiem (12). Lai saprastu šo lucernas priekšrocību, ir nepieciešami vairāk cilvēku pētījumu.
5. Var ārstēt nieru, urīnpūšļa un prostatas problēmas
Lucernas diurētiskās īpašības var palīdzēt mazināt akmeņus nierēs un atvieglot problēmas, kas saistītas ar urīnpūsli un prostatu. Daži pētījumi norāda, ka lucernas novārījums var būt noderīgs nierakmeņu ārstēšanā (13). Tomēr šo apgalvojumu pamatošanai ir pieejami ierobežoti pētījumi. Šajā sakarā mums vajag vairāk pierādījumu.
6. Var palīdzēt mazināt astmu
Lucernu tradicionāli izmantoja elpošanas problēmu, piemēram, astmas, ārstēšanai (14). Tomēr ir vajadzīgi ilgtermiņa pētījumi, kas vērsti uz lucernas anti-astmas iedarbību.
7. Var palīdzēt ārstēt osteoartrītu un reimatoīdo artrītu
Tika konstatēts, ka pektīniskiem polisaharīdiem, kas iegūti no lucernas kātiem, piemīt pretiekaisuma īpašības. Tie var palīdzēt osteoartrīta un reimatoīdā artrīta ārstēšanā (15).
Citā pētījumā tika konstatēts, ka lucernas etilacetāta ekstrakti nomāc pretiekaisuma citokīnu ražošanu. Tie varētu palīdzēt ārstēt iekaisuma problēmas pelēm (16).
Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu šo fenomenu cilvēku molekulārajā līmenī.
8. Var ārstēt aknu bojājumus
Tika konstatēts, ka lucernas ekstrakti palīdz rekonstruēt bojātās aknas. Aknu enzīmu izdalīšanās asinīs varētu būt viens no aknu bojājumu cēloņiem. Tika konstatēts, ka iekšķīgi lietojot lucernas ekstraktus (250 mg / kg), samazinās aknu enzīmu koncentrācija asinīs (17).
9. Var ārstēt kuņģa darbības traucējumus
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka lucernas uztura šķiedras var palīdzēt ārstēt vairākas gremošanas problēmas. Daži no tiem var būt aizcietējums, vēdera uzpūšanās, gastrīts un slikta dūša. Tomēr nav zinātnisku pierādījumu, kas pierādītu šo apgalvojumu.
10. Maija svara zaudēšana
Šķiedras lucernas dzinumos var palīdzēt zaudēt svaru. Tas varētu uzturēt piesātinātu un veicināt veselīgu svara zudumu, apvienojot to ar regulāriem vingrinājumiem un pienācīgu atpūtu. Tomēr šajā aspektā trūkst tiešu pētījumu.
Nākamajā sadaļā mēs izpētīsim, kā lucerna var dot labumu jūsu ādai. Neviens no šiem ieguvumiem nav pamatots ar zinātniskiem pierādījumiem. Tādēļ lietojiet lucernu ādas veselībai tikai pēc tam, kad esat to pārbaudījis ar savu ārstu.
Kādi ir lucernas ieguvumi ādai?
11. Var strādāt kā tīrīšanas līdzeklis
Lucernas hlorofils var palīdzēt attīrīt ādu.
12. Var novērst sausu ādu
A vitamīns lucernā var palīdzēt ārstēt sausu ādu. Barības viela var arī uzlabot sejas ādu un ādas struktūru. Lucerna varētu arī palīdzēt uzturēt un uzbūvēt ādu.
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka lucerna var arī veicināt matu veselību.
Kādi ir lucernas ieguvumi matiem?
Vitamīni B1 un B6 lucernā var veicināt matu veselību. Šeit ir citas lucernas uzturvielas, kas var dot labumu matiem.
13. maijs var piedāvāt olbaltumvielas
Lucernas olbaltumvielas var veicināt matu augšanu. Iekļaujot uzturā lucernas graudus, sēklas un asnus, var būt pietiekams proteīns, kas vajadzīgs veselīgiem matiem.
14. Maijs var piedāvāt vitamīnus
Lucerna satur vitamīnus B1, B6 un C, kas var veicināt matu veselību. C vitamīns, īpaši, cīnās ar brīvo radikāļu bojājumiem un var palīdzēt palēnināt saistīto matu izkrišanu (18). Barības viela var arī palīdzēt uzlabot asinsriti galvas ādā un matu folikulās.
15. maijs piedāvā minerālvielas
Lucerna satur vairākus minerālus, piemēram, kalciju, dzelzi un cinku. Tie var palīdzēt palēnināt matu izkrišanu. Ir zināms, ka cinks stimulē matu augšanu (18). Dzelzs deficīts ir arī viens no matu izkrišanas cēloņiem (18).
16. Maijs var piedāvāt silīcija dioksīdu
Silīcija dioksīds lucernā var palēnināt matu izkrišanas procesu. Tas var arī palīdzēt baldness novēršanā.
Daži lucernas ieguvumi vēl ir jāizpēta. Tomēr jūs varat iet uz priekšu un iekļaut dīgstus diētā. Bet pirms jūs to darāt, ir svarīgi zināt par viņu ideālo devu un drošību.
Devas un piesardzība
Devas
Lucernas kāpostu deva regulārai lietošanai nav īpaši noteikta. Lūdzu, konsultējieties ar savu ārstu. Tiem, kuriem ir augsts holesterīna līmenis, var palīdzēt 40 grami lucernas sēklu, kas lietoti trīs reizes dienā (4). Lucernu var izmantot arī saspringtas tējas vai tinktūras formā.
Piesardzības pasākumi
Lucernas kāposti var izraisīt ar pārtiku saistītas slimības. Asnu sagatavošana un uzglabāšana atbilstošā veidā to var novērst.
Asni jāaudzē un jāuzglabā drošā vietā. Lai izvairītos no baktēriju piesārņošanas, uzglabājiet tos ledusskapī 40 oF vai zemākā temperatūrā.
Lai gan lucerna parasti ir droša patēriņam, tai tomēr ir dažas blakusparādības, kas jums jāpatur prātā.
Kādas ir lucernas blakusparādības?
Lucerna, iespējams, ir droša lielākajai daļai cilvēku. Tomēr lucernas sēklu patēriņš ilgtermiņā var izraisīt dažas negatīvas sekas grūtniecēm, tām, kurām ir autoimūnas slimības, un tām, kuras lieto medikamentus. Tāpēc ir svarīgi konsultēties ar ārstu.
- Var izraisīt problēmas grūtniecības laikā
Pārmērīga lucernas piedevu uzņemšana grūtniecības laikā var izraisīt negatīvas sekas. Lucerna darbojas līdzīgi estrogēna hormonam, kas var izraisīt problēmas. Arī lucernas uzņemšana var veicināt menstruāciju. Tomēr šajā sakarā ir pieejami ierobežoti pētījumi.
- Var saasināt autoimūnas slimības
Ilgstoša lucernas lietošana var stimulēt autoimūno sistēmu un saasināt autoimūno slimības. Lucernas sēklas satur L-kanavanīnu, aminoskābi, kas var izraisīt sistēmisku sarkanās vilkēdes (autoimūnas slimības) iedarbību (19).
Cilvēkiem ar citiem autoimūniem traucējumiem, piemēram, multiplo sklerozi, vajadzētu izvairīties no lucernas patēriņa.
Saskaņā ar Pārtikas un zāļu pārvaldes datiem cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu vajadzētu izvairīties no lucernas uzņemšanas. Tas ir saistīts ar iespējamo asnu piesārņojumu dažās daļās (20). Asni parasti varētu būt baktēriju piesārņoti (21).
- Var mijiedarboties ar narkotikām
Lucerna ir bagāta ar K vitamīnu, kas ir atbildīgs par asins recēšanu. Cilvēkiem, kuri lieto zāles, kas atšķaida asinis, piemēram, varfarīnu, vajadzētu izvairīties no lucernas lietošanas (22).
Lai gan blakusparādības šķiet smagas, pareiza lucernas lietošana var samazināt risku.
Kā lietot lucernu
- Lucernas kāposti
Salātiem vai zupām varat pievienot svaigus lucernas kāpostus. Tos var viegli sadīgt mājās (lai gan tie prasa 5 līdz 6 dienas). Šī ir procedūra:
- Bļodā pievienojiet 2 ēdamkarotes lucernas sēklu un pārklājiet tās ar 2-3 reizes lielāku vēsuma daudzumu.
- Ļaujiet viņiem iemērkt nakti.
- Asnas nokāš un labi noskalo ar vēsu ūdeni. Noņemiet pēc iespējas vairāk ūdens.
- Uzglabājiet kāposti 3 dienas no tiešiem saules stariem un istabas temperatūrā. Ik pēc 8–12 stundām tos rūpīgi noskalojiet un iztukšojiet.
- 4. dienā, lai atvieglotu fotosintēzi, dīgstus pārvietojiet uz vietu ar netiešu saules gaismu.
- 5. vai 6. dienā jūsu kāposti ir gatavi ēst.
- Zāļu tēja
Jūs varat pagatavot lucernas zāļu tēju, izmantojot vienādas lucernas, piparmētru un aveņu lapu proporcijas. Pievienojiet 1 ēdamkaroti tējas maisījuma 8 unces verdoša ūdens. Pirms pasniegšanas ļaujiet šim maisījumam stāvēt vismaz 5 minūtes. Šī zāļu tēja ir noderīga arī barošanas apstākļos.
- Vairāku vitamīnu tinktūra
Lucernas multi-vitamīnu tinktūru ir viegli ievadīt, un tā ir droša iespēja gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tinktūras pagatavošanas process ir līdzīgs tējas procesam. Tomēr tinktūras mērcēšanas laiks ir gandrīz 3 nedēļas vai vairāk. Priekšrocībām pietiek ar nelielu tinktūras pilienu.
- Šķidrais hlorofils
Šķidrais hlorofils ir koncentrēta hlorofilīnu šķidra forma no svaigas lucernas auga. Tas ir bagāts ar uzturvielām un tam piemīt detoksikācijas un attīrīšanas īpašības.
Visdrošākais ir lucernas sēklu pirkšana no pazīstamiem ražotājiem un to audzēšana drošā un siltākā temperatūrā.
Secinājums
Lucerna ir ārstniecības augs ar daudzām priekšrocībām. Tiek teikts, ka tam piemīt daudzas uzturvielas un antioksidanti un pretiekaisuma īpašības. Tas var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni un palīdzēt diabēta ārstēšanai.
Tomēr ilgstoša lucernas uzņemšana dažiem cilvēkiem var izraisīt negatīvas sekas. Personām, kuras lieto zāles, kas atšķaida asinis, vai ar autoimūniem traucējumiem, jāizvairās no lucernas uzņemšanas.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai cilvēki var ēst lucernas sienu?
Nē, cilvēki nevar ēst lucernas sienu. Bet lucernu diedzētā veidā cilvēki var ēst sviestmaizēs un salātos.
Vai lucernā ir jods?
Nē, lucerna nesatur jodu.
Kāds ir lucernas pH?
Lucernas pH ir no 6,5 līdz 7,0.
Vai lucerna satur lipekli?
Nē, lucernas zāle nesatur lipekli.
Vai lucerna satur selēnu?
Jā, lucerna satur 0,2 mkg selēna (1).
Vai lucerna ir noderīga vairogdziedzerim?
Dažos gadījumos lucerna var izraisīt autoimūnas slimības. Hipotireoze ir viena no šādām slimībām. Tiem, kuriem ir stāvoklis, pirms lucernas lietošanas jākonsultējas ar ārstu. Nav pietiekamas informācijas, lai zinātu, vai lucerna varētu palīdzēt vairogdziedzerim.
Kāda ir atšķirība starp lucernu un āboliņu?
Āboliņš var augt ļoti zemā pH augsnē un satur vairāk PPO (polifenola oksidāzes) nekā lucerna. Tomēr tā ilgmūžība un ražas potenciāls ir zemāks nekā lucernas.
21 avots
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.-
- Lucernas sēklas, diedzētas, neapstrādātas, FoodData Central.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168384/nutrients
- Bora KS, Sharma A. Medicago sativa fitoķīmiskais un farmakoloģiskais potenciāls: pārskats. Pharm Biol. 2011; 49 (2): 211–220.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20969516
- Malinow, MR un citi. “Holesterīna un žultsskābes līdzsvars Macaca fascicularis. Lucernas saponīnu ietekme. ” Vēstnesis klīnisko pētījumu sēj. 67,1 (1981): 156-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC371583/
- Mölgaard J, von Schenck H, Olsson AG. Lucernas sēklas pazemina zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna un apolipoproteīnu B koncentrāciju pacientiem ar II tipa hiperlipoproteinēmiju. Ateroskleroze. 1987; 65 (1-2): 173–179.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3606731
- Seida A, El-Hefnawy H, Abou-Hussein D, Mokhtar FA, Abdel-Naim A. Medicago sativa L. kāposti kā antihiperlipidēmisks un antihiperglikēmisks līdzeklis. Pak J Pharm Sci. 2015; 28 (6): 2061–2074.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26639479
- Pelēks AM, plakans PR. Tradicionālā pretdiabēta auga Medicago sativa (lucerna) aizkuņģa dziedzera un aizkuņģa dziedzera iedarbība. Br J Nutr. 1997; 78 (2): 325–334.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9301421
- Poluzzi, Elisabetta et al. "Fitoestrogēni postmenopauzes periodā: jaunākais sasniegums no ķīmiskā, farmakoloģiskā un regulatīvā viedokļa." Pašreizējā zāļu ķīmijas sēj. 21,4 (2014): 417-36.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3963458/
- De Leo V, Lanzetta D, Cazzavacca R, Morgante G. Trattamento dei disturbi neurovegetativi della donna menopauzē un preparato fitoterapico. Minerva Ginecol. 1998; 50 (5): 207–211.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9677811-treatment-of-neurovegetative-menopausal-symptoms-with-a-phytotherapeutic-agent/
- Ma H, Salivans-Halijs Dž, Smits AW un citi. Estrogēni botāniskie piedevas, ar veselību saistīta dzīves kvalitāte, nogurums un ar hormoniem saistīti simptomi krūts vēzi izdzīvojušajiem: VESELĪBAS pētījuma ziņojums. BMC papildinājums Altern Med. 2011; 11: 109. Publicēts 2011. gada 8. novembrī.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22067368-estrogenic-botanical-supplements-health-related-quality-of-life-fatigue-and-hormone-related-symptoms-in-breast -vēzis-izdzīvojušais-dziedēt-pētījuma ziņojums /
- Sadeghi L, Tanwir F, Yousefi Babadi V. Lucernas antioksidanta iedarbība var uzlabot dzelzs oksīda nanodaļiņu bojājumus: Invivo un invitro pētījumi. Regul Toxicol Pharmacol. 2016; 81: 39–46.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27445214-antioxidant-effects-of-alfalfa-can-improve-iron-oxide-nanoparticle-damage-invivo-and-invitro-studies/
- Bora KS, Sharma A. Medicago sativa Linn antioksidanta un cerebroprotektīvās ietekmes novērtēšana. pret išēmiju un reperfūzijas apvainojumu. Uz pierādījumiem balstīts papildinājums Alternat Med. 2011; 2011: 792167.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21785631-evioxation-of-antioxidant-and-cerebroprotective-effect-of-medicago-sativa-linn-against-ischemia-and-reperfusion-insult/
- Al-Dosari MS. In vitro un in vivo lucernas (Medicago sativa L.) antioksidanta aktivitāte uz tetrahloroglekļa apreibinātām žurkām. Am J Chin Med. 2012; 40 (4): 779–793.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22809031-in-vitro-and-in-vivo-antioxidant-activity-of-alfalfa-medicago-sativa-l-on-carbon-tetrachloride-intoxicated-rats/
- Bahmani, Mahmuds u.c. "Ārstniecības augu identifikācija nieru un urīnakmeņu ārstēšanai." Nieru traumu novēršanas žurnāls sēj. 5,3 129-33. 2016. gada 27. jūlijs.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039998/
- Bora, Kundans Singhs un Anupams Šarma. "Medicago sativa fitoķīmiskais un farmakoloģiskais potenciāls: pārskats." Farmaceitiskā bioloģija 49,2 (2011): 211-220.
www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2010.504732
- Chen L, Liu J, Zhang Y, Dai B, An Y, Yu LL. Jauna pektīniskā polisaharīda no lucernas (Medicago sativa L.) stumbra strukturālās, termiskās un pretiekaisuma īpašības. J Agric Food Chem. 2015; 63 (12): 3219–3228.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25756601-structural-thermal-and-anti-inflammatory-properties-of-a-novel-pectic-polysaccharide-from-alfalfa-medicago-sativa-l-stem/
- Hong, Yong-Han un citi. "Lucernas (Medicago sativa L.) kāpostu etilacetāta ekstrakti in vitro un in vivo inhibē lipopolisaharīdu izraisītu iekaisumu." Journal of biomedical science vol. 16,1 64. 2009. gada 14. jūlijs.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2720939/
- Amraie, Esmaiel u.c. "Lucernas ūdens ekstrakta ietekme uz glikozes līmeni asinīs un lipīdiem aloksāna izraisītajās diabēta žurkās." Intervences medicīna un lietišķā zinātne vol. 7,3 (2015): 124-8.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4609025/
- Almohanna, Hind M et al. "Vitamīnu un minerālvielu loma matu izkrišanā: pārskats." Dermatoloģijas un terapijas sēj. 9,1 (2019): 51-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Morimoto I, Shiozawa S, Tanaka Y, Fujita T. L-kanavanīns iedarbojas uz supresoru inducējošām T šūnām, lai regulētu antivielu sintēzi: sistēmiskas sarkanās vilkēdes slimnieku limfocīti īpaši nereaģē uz L-kanavanīnu. Clin Immunol Immunopathol. 1990; 55 (1): 97–108.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2137742-l-canavanine-acts-on-suppressor-inducer-t-cells-to-regulate-antibody-synthesis-lymphocytes-of-systemic-lupus-erythematosus- pacienti-īpaši-nereaģē uz-l-kanavanīnu /
- Pārtikas nekaitīguma un lietišķās uztura centrs. "FDA izmeklēja daudzpakāpju E. Coli O157 infekciju uzliesmojumu." ASV Pārtikas un zāļu pārvalde, FDA.
www.fda.gov/food/outbreaks-foodborne-illness/fda-investigated-multistate-outbreak-e-coli-o157-infections-linked-alfalfa-sprouts-jack-and-green.
- Dechet AM, Herman KM, Chen Parker C un citi. Asnu izraisīti uzliesmojumi, Amerikas Savienotās Valstis, 1998. – 2010. Gads: gūtā pieredze un vajadzīgie risinājumi. Pārtikas izraisītājs Pathog Dis. 2014; 11 (8): 635–644.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25076040-outbreaks-caused-by-sprouts-united-states-1998-2010-lessons-learned-and-solutions-needed/
- Mousa SA. Dabiski iegūtu produktu antitrombotiska ietekme uz koagulāciju un trombocītu darbību. Metodes Mol Biol. 2010; 663: 229–240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20617421-antithrombotic-effects-of-naturallyderived-products-on-koagulation-and-platelet-function/
- Lucernas sēklas, diedzētas, neapstrādātas, FoodData Central.