Satura rādītājs:
- Kas ir kofeīns?
- Kofeīna ieguvumi veselībai
- 1. Labi aknām
- 2. Samazina diabēta risku
- 3. Asina smadzenes
- 4. Sirds un asinsvadu veselība
- 5. Palīdzība svara zaudēšanai
- 6. Acu veselība
- 7. Pretvēža īpašības
- 8. Uzlabo muskuļu darbību un izturību
- 9. Migrēnas un galvassāpju ārstēšana
- 10. Uzlabo atmiņu
- Kofeīna ieguvumi ādai
- 11. Cīnās ar brīvajiem radikāļiem
- 12. Nomierina iekaisumu
- 13. Zem acu tumšo loku ārstēšana
- 14. Samazina celulītu
- 15. Rosaceju ārstēšana
- 16. Labo UV bojājumus
- 17. Pievelk ādu
- Kofeīna ieguvumi matiem
- 18. Matu izkrišanas ārstēšana
- 19. Stimulē matu augšanu
- 20. Padara matus vadāmus
- Uzmanību
- Mīts par kofeīnu
- 1. Kofeīns izraisa atkarību
- 2. Kofeīns izraisa bezmiegu
- 3. Kofeīns ir kaitīgs sievietēm, kuras cenšas grūtniecību
- 4. Kofeīnam ir dehidrējoša iedarbība
- 5. Kofeīnam nav labuma veselībai
- Ieteicamā kofeīna uzņemšana
Nevar darboties bez kofeīna jūsu sistēmā? Pievienojies līgai.
Bet kofeīns nav tikai jūsu rīta enerģija. Tas ir vērtīgs papildinājums mūsu virtuves plauktiem vairāku iemeslu dēļ.
Iedziļināsimies dziļā putojošā kapučīno krūzē un sapratīsim, kā kofeīns var būt labs mūsu ādai, matiem un veselībai. Satraukti? Lasiet tālāk, lai uzzinātu par kofeīna priekšrocībām.
Kas ir kofeīns?
- Ir pierādīts, ka tasīte karstas kafijas var palīdzēt uzlabot jūsu maņas un atsvaidzināt. Šo kafijas kvalitāti var attiecināt uz kofeīna klātbūtni, kas ir centrālais nervu stimulants.
- Kofeīns būtībā ir rūgti balts kristālisks alkaloīds. Tas ir stimulējošs medikaments, kas dažādā daudzumā atrodams dažu augu sēklās, lapās un augļos.
- Kofeīnu visbiežāk lieto tējas, kafijas, bezalkoholisko dzērienu un enerģijas dzērienu veidā.
- To plaši lieto infūziju veidā, kas iegūti no kafijas auga sēklām un tējas krūma lapām.
- Citi avoti ietver ēdamos ēdienus, kas satur produktus, kas iegūti no kolas rieksta.
- Kofeīns bieži tiek uzskatīts par kaitīgu narkotiku, jo tas var izraisīt atkarību. Lietojot to pareizajā devā, var būt pozitīva ietekme uz jūsu veselību.
- Kofeīna lietošana uzlabo sportisko sniegumu, palielina modrību un samazina nogurumu.
- Tas īslaicīgi var novērst miegainību un paaugstināt garastāvokli. Tādējādi, atšķirībā no citām psihoaktīvām vielām, kofeīns ir likumīgs un neregulēts gandrīz visās pasaules daļās.
Kofeīna ieguvumi veselībai
Visiem prātā ir jautājums, vai kofeīns ir labs veselībai. Kofeīna daudzums, ko satur divas līdz četras tases kafijas dienā, nav kaitīgs. Tomēr pārmērīga kofeīna uzņemšana var likt justies nemierīgam, aizkaitināmam un satrauktam. Daži cilvēki ir jutīgi pret kofeīnu, un viņiem jāierobežo uzņemšana. Kofeīna lietošana pareizās devās var dot šādus ieguvumus veselībai.
1. Labi aknām
Kofeīns, lietojot to kofeīna klizmas veidā, detoksicē jūsu aknas un attīra resno zarnu. Duke universitātes pētījums ir pierādījis, ka kofeīns var samazināt aknu tauku līmeni tiem, kas cieš no ar alkoholu nesaistītām tauku aknu slimībām.
2. Samazina diabēta risku
Pētījumos teikts, ka, dzerot 5 tases kafijas dienā, var samazināt diabēta attīstības risku. Tas galvenokārt ir saistīts ar augsta līmeņa slimību apkarojošo antioksidantu klātbūtni. Katru dienu dzerot kafiju bez cukura, jūs varat mazināt 2. tipa diabēta slimnieku.
3. Asina smadzenes
Kofeīns ir labs jūsu smadzenēm. Tas izraisa smadzeņu ķīmiskās vielas dopamīna izdalīšanos, kas stimulē pelēkās vielas laukumu. Tas atkal ir atbildīgs par modrību, problēmu risināšanu un spiedienu, tādējādi padarot jūsu smadzenes aktīvākas un asākas. Nav brīnums, ka mums no rīta vispirms vajag tasi stipras kafijas. Tas mums palīdz saglabāt modrību visu dienu.
Faktiski Hārvardas pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēki, kuri izdzer četras tases kofeīna saturoša dzēriena, ir uz pusi biežāk slimo ar Parkinsona slimību, salīdzinot ar citiem. Tas galvenokārt notiek tāpēc, ka kofeīns uztur aktīvas dopamīna molekulas. Tas arī bloķē adenozīnu, kas var palēnināt amiloid-beta, toksiskas smadzeņu plāksnes, kas saistīta ar Alcheimera slimību, uzkrāšanos.
4. Sirds un asinsvadu veselība
Dažas tases kafijas dienā var dāvināt ar veselīgu sirdi! Interesanti, kā? Nu, kofeīns sašaurina jūsu artērijas, iefiltrējoties receptoros, kas atrodas asinsvadu sienās. Tas izraisa asinsspiediena paaugstināšanos. Tomēr šī ir problēma ar nepieradušiem dzērājiem. Ietekme uz asinsspiedienu parasti ir mazāka par parastajiem kafijas dzērājiem, jo viņu ķermenis ir nedaudz tolerants pret tā iedarbību.
Faktiski pētījumi Bruklinas koledžā ir atklājuši, ka vīrieši, kuri katru dienu patērēja 4 tases kofeīna saturoša dzēriena, retāk cieš no sirds slimībām nekā tie, kuri nekad nav lietojuši malku. Ir konstatēts, ka kafijas dzeršana samazina insulta risku par 22%. Tāpēc neatsakieties no kofeīna tieši tāpat, tam ir daudz ko piedāvāt!
5. Palīdzība svara zaudēšanai
Dzērieni ar kofeīnu saturošus dzērienus var palīdzēt samazināt svaru. Regulāri dzērāji bieži ziņo par apetītes samazināšanos, kā rezultātā samazinās svars. Vienkārši pārliecinieties, ka ar to nepārsniedzat bortu! Pietiek ar 300–400 miligramiem kofeīna jebkurā formā (kolā, tējā vai kafijā).
6. Acu veselība
Kofeīns pēdējā laikā ir saistīts ar acu veselības ieguvumiem. Ir zināms, ka kofeīns, būdams spēcīgs neiroprotektors, samazina tīklenes hipoksijas (skābekļa trūkuma) iespējas, tādējādi novēršot tīklenes degenu
7. Pretvēža īpašības
Kofeīns var samazināt vēža attīstības risku. Tas aizkavē arī parastā vēža rašanos.
Vairākos publicētajos pētījumos galvenā uzmanība tika pievērsta kofeīna ietekmei uz vēža šūnām. Un šeit mēs nerunājam par vienu vai divām tasītēm katru dienu; visi šie pētījumi katru dienu koncentrējas uz četrām tasēm kofeīna, lai samazinātu vēža risku.
Pētījumi atklāj, ka vismaz 5 tases dzērienu ar kofeīnu var samazināt mutes vēža risku par 39%, smadzeņu vēzi par 40%, resnās zarnas vēzi par 42%, krūts vēzi par 49% un endometrija vēzi par 19%.
8. Uzlabo muskuļu darbību un izturību
Pētījumi ir pierādījuši, ka, patērējot 140 līdz 400 mg kofeīna 30 līdz 60 minūtes pirms vingrināšanas, var uzlabot gan ātrumu, gan izturību. Kāds ir veids, kā atvieglot treniņu!
Kofeīns nedaudz palielina sirds un elpošanas ātrumu, stimulējot nervu sistēmu. Tas sagatavo jūsu ķermeni maksimālai veiktspējai. Tas arī atvieglo muskuļu kontrakciju, bloķējot adenozīna receptorus, kas piestiprināti pie muskuļu šķiedrām. Tas izraisa elektrisko aktivitāti, kas izraisa lielākus kalcija pārrāvumus.
Turklāt kofeīns, sajaucot ar ogļhidrātiem, pēc treniņa var ātrāk papildināt muskuļu glikogēna koncentrāciju. Tādējādi kofeīnu bieži lieto enerģijas dzērienos, lai palielinātu izturību.
9. Migrēnas un galvassāpju ārstēšana
Naktī pārmērīga dzeršana (alkohols) nākamajā dienā var izraisīt nekontrolējamas galvassāpes. Jā, es runāju par neuzmanīgajām un sāpīgajām paģirām. Tasīte stipras melnas kafijas varētu palīdzēt pārvarēt šīs nežēlīgās sāpes! Kofeīna spēcīgā neiroprotektīvā iedarbība ir noderīga, lai paaugstinātu kuņģa-zarnu trakta pretsāpju līdzekļu efektivitāti. Tādējādi tas ir izdevīgi pacientiem ar migrēnu un galvassāpju medikamentiem.
10. Uzlabo atmiņu
Kofeīns paaugstina neirotransmitera, ko sauc par acetilholīnu, līmeni. Tas ir saistīts ar uzmanību, koncentrēšanos, mācīšanos un atmiņu. Tādējādi tam ir pozitīva ietekme uz atmiņu un kognitīvo funkciju. Kopumā kofeīns ir lielisks mūsu smadzeņu veselībai!
Kofeīna ieguvumi ādai
Papildus garastāvokļa uzlabošanai kofeīns var uzlabot arī jūsu ādu. Ir iemesls, kāpēc kosmētikas uzņēmumi ir uzsākuši kofeīna iekļaušanu ādas kopšanas līdzekļu klāstā. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kā:
11. Cīnās ar brīvajiem radikāļiem
Brīvie radikāļi ir atbildīgi par priekšlaicīgu ādas novecošanos. Tā rezultātā parādās grumbas, smalkas līnijas un elastība. Jā, baidījās trīs novecošanas pazīmes!
Bet kofeīns var palīdzēt. Antioksidanti, kas atrodas kofeīnā, var uzbrukt šiem brīvajiem radikāļiem un tos novērst. Tas uzlabos jūsu ādas kopējo izskatu. Šī iemesla dēļ kofeīns tiek plaši izmantots anti-novecošanās dienas un nakts krēmos kopā ar retinolu.
12. Nomierina iekaisumu
Kofeīnam piemīt pretiekaisuma īpašības, kas padara to noderīgu, lai mazinātu ādas iekaisumu un apsārtumu. Kofeīna lietošana ādas kopšanas līdzekļos var mazināt un novērst iekaisumu un apsārtumu un piešķirt jums skaistu, vienmērīgu ādas toni.
13. Zem acu tumšo loku ārstēšana
Tumšos lokus var izraisīt dažādi faktori, piemēram, dehidratācija, alerģijas, miega trūkums vai ģenētika. Kaut arī kofeīns nespēj izārstēt iedzimtus tumšos lokus, tā pretiekaisuma īpašības padara to izdevīgu, samazinot tūsku un iekaisumu, kas saistīts ar tumšiem lokiem. Kofeīns arī samazina asiņu uzkrāšanos zem acīm, kas veicina tumšu ēnu veidošanos.
Jums nav jādodas uz vietām, meklējot kofeīnu. Lietoti tējas maisiņi arī darītu. Tējas lapas satur kofeīnu. Tātad jūs varat ievietot mitras tējas maisiņus zem acīm uz 5 minūtēm, lai samazinātu tumšos lokus un pietūkumu, netērējot pārāk daudz.
14. Samazina celulītu
Kofeīns, kas atrodas ādas kopšanas līdzekļos, var dehidrēt tauku šūnas. Tā rezultātā ūdens pazūd no ādas virsmas. Tas samazina celulīta izskatu, tādējādi nodrošinot jums vienmērīgāku ādu.
Sanpaulu universitātes pētījumi ir pierādījuši, ka, lietojot kofeīnu saturošu ādas krēmu, celulīta tauku šūnu izmērs samazinājās par 17%. Pieejami vairāki pretcelulīta krēmi, kas var mazināt celulīta izskatu. Cits kofeīna lietošanas veids ir pievienot maltu vai šķīstošu kafiju parastajam ķermeņa skrubim mājās.
15. Rosaceju ārstēšana
Kofeīns sašaurina asinsvadus, lai mazinātu apsārtumu. Tas padara to par ideālu sejas skalošanas un rosacejas ārstēšanu. Lietojot lokāli, kofeīns darbojas kā diurētiķis, palīdz apgrozībā un ir arī spēcīgs antioksidants. Tādējādi tai piemīt spēja nomierināt iekaisušo un apsārtušo ādu, ko izraisa saules bojājumi un rosacejas.
16. Labo UV bojājumus
Pētījumi ir parādījuši, ka kofeīns var arī novērst ādas bojājumus, ko izraisa UV staru iedarbība. Tas tiek uzskatīts par spēcīgāku antioksidantu nekā polifenoli, kas atrodas zaļajā tējā. Faktiski tas ir viens no labākajiem un spēcīgākajiem antioksidantiem, lai apkarotu UV bojājumus.
17. Pievelk ādu
Vēl viena kofeīna papildu priekšrocība ir tā, ka tā vietējā lietošana var pievilkt smalkas līnijas un izlīdzināt uzpūsto ādu. Krēmos izmantotais kofeīns tiek absorbēts jūsu ādā, lai nostiprinātu un nostiprinātu tā izskatu. Tas arī kavē ādas vēža šūnu augšanu. Skaistumkopšanas līdzekļos bieži ir kofeīns, jo tas var nodrošināt nevainojamu izskatu.
Kofeīna ieguvumi matiem
Matu garums un kvalitāte ir atkarīga no matu folikulu veselības un matu augšanas cikla. Kofeīns stimulē ne tikai jūsu ķermeni un prātu, bet arī matu saknes. To bieži izmanto kā šampūnu un citu matu kopšanas līdzekļu sastāvdaļu, lai uzlabotu matu augšanu un struktūru. Tam ir šādas matu priekšrocības.
18. Matu izkrišanas ārstēšana
Vīriešiem bieži rodas matu izkrišana vīriešu hormona dihidrotestosterona (DHT) iedarbības dēļ, kas ietekmē uzņēmīgos matu folikulus. Līdz ar to šie folikuli kļūst mazāki un beidzot izzūd, izraisot baldness. Šis process, kas pazīstams kā matu folikulu miniaturizācija, nelabvēlīgi ietekmē matu augšanas fāzes.
Kofeīns, lokāli lietojot, iekļūst matu saknēs un stimulē tos. Papildus vīriešu baldness un matu izkrišanas novēršanai, tas stimulē matu saknes sieviešu skalpos un izraisa spēcīgāku matu augšanu.
Lai kofeīns būtu efektīvs, ļaujiet kofeīnu saturošam šampūnam divas minūtes palikt uz galvas, lai tas varētu iekļūt matu saknēs.
19. Stimulē matu augšanu
Kofeīns tiek uzskatīts par matu folikulu stimulatoru. Starptautiskā dermatoloģijas žurnāla pētījumi parādīja, ka vietēja ārstēšana ar kofeīnu izraisīja matu folikulu vidējā pieauguma palielināšanos par aptuveni 46%. Tas arī pagarināja savu dzīves ciklu par 33%. Tas ir tāpēc, ka kofeīns var bloķēt DHT iedarbību, kas bojā matu folikulus un ir atbildīga par vīriešu baldness izraisīšanu.
20. Padara matus vadāmus
Papildus matu vārpstas stiprināšanai kofeīna produkti matiem piešķir dabisku spīdumu un padara tos vieglāk vadāmus.
Uzmanību
Kofeīns var sniegt dažādas priekšrocības jūsu ādai, matiem un veselībai. Tomēr tas ir iespējams tikai ar pareizu kofeīna devu. Ir ziņots, ka pārmērīga kofeīna uzņemšana var negatīvi ietekmēt jūsu veselību. Turklāt daži cilvēki ir jutīgi pret kofeīnu, un viņiem ir jāierobežo tā patēriņš vai pilnībā jāizvairās no tā.
Palielināts patēriņš var izraisīt atkarību arī paaugstinātas tolerances dēļ, un jums ir nepieciešams lielāks kofeīna daudzums, lai iegūtu tādus pašus stimulējošos ieguvumus. Zemāk ir sniegta negatīvā ietekme, kas saistīta ar pārmērīgu kofeīna patēriņu.
- Vairāk nekā 500 līdz 600 miligramu kofeīna patēriņš dienā var radīt noslieci uz tādām veselības problēmām kā bezmiegs, nervozitāte, slikta dūša, kuņģa-zarnu trakta problēmas, paaugstināta sirdsdarbība, galvassāpes un migrēna utt.
- Tas paaugstina asinsspiedienu tiem, kuri pie tā nav pieraduši, tādējādi palielinot insultu un smadzeņu asinsvadu slimību risku.
- Regulāra lietošana var padarīt jūs atkarīgu no tā, un atteikšanās var izraisīt galvassāpes, nogurumu un samazinātu modrību.
- Pārmērīgs kofeīna saturošas kafijas patēriņš ir saistīts ar kaulu minerālā blīvuma samazināšanos, kas var izraisīt osteoporozi.
- Ikdienas kofeīna lietošana izraisa cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, tādējādi radot problēmas diabēta slimniekiem.
- Kofeīns var pasliktināt bezmiega stāvokli. Tas bieži traucē dziļu miegu, kas dienas laikā var izraisīt nogurumu.
- Tā kā tas ir diurētiķis, tas var izraisīt dehidratāciju.
- Tas veicina kaulu zudumu mugurkaulā gados vecākām sievietēm pēcmenopauzes periodā.
- Lielas kofeīna devas var izraisīt trauksmi.
- Tas nelabvēlīgi ietekmē smalku muskuļu kustību kontroli, piemēram, roku trīcēšanu.
- Pārmērīgs kofeīna patēriņš palielina dzirdes halucināciju iespējamību.
Mīts par kofeīnu
1. Kofeīns izraisa atkarību
Zināmā mērā tā ir, jo kofeīns ir centrālās nervu sistēmas stimulants, tāpēc regulāra kofeīna lietošana padara jūsu ķermeni no tā atkarīgu. Citas zāles var apdraudēt jūsu fizisko, sociālo vai ekonomisko veselību, bet kofeīns to nedara. Ja jūs lietojat kafiju vairāk nekā divas tases dienā un pēkšņi pārtraucat lietot kofeīnu, ar jums notiks šādi simptomi:
- Galvassāpes
- Nogurums
- Trauksme
- Uzbudināmība
- Nomākts
2. Kofeīns izraisa bezmiegu
Ķermenis ātri uzsūcas un ātri atbrīvojas no kofeīna. Jo vairāk jūs lietojat kafiju, jo vairāk jums tiek liegts miegs. Ja dienā lietojat vairāk nekā divas tases kafijas, tējas vai zaļās tējas, visas dienas laikā jūtaties modrs. Kofeīna lietošana pēc pulksten 20 noteikti kavēs miegu. Vienam cilvēkam veselīgam prātam un ķermenim jāguļ vismaz sešas stundas, tāpēc izvairieties lietot kafiju vēlāk dienas laikā.
3. Kofeīns ir kaitīgs sievietēm, kuras cenšas grūtniecību
Daudzi pētījumi rāda, ka nav saistības starp nelielu kofeīna daudzumu un gadījumiem, piemēram, spontāno abortu, iedzimtus defektus, grūtības grūtniecībā, priekšlaicīgas dzemdības utt. Ja dienā tiek lietots mazāk vai vienāds ar 200 mg kofeīna, tas neietekmēs grūtniecību.
4. Kofeīnam ir dehidrējoša iedarbība
Kofeīns var likt jums bieži urinēt. Pētījumi rāda, ka kofeīns darbojas kā viegls diurētiķis, taču mērena kofeīna daudzuma lietošana dienā neizraisa dehidratāciju.
5. Kofeīnam nav labuma veselībai
kofeīnam ir maz ieguvumu veselībai. Jebkurš parasts kafijas dzērājs uzlabo viņa modrību un koncentrēšanos.
Ieteicamā kofeīna uzņemšana
Lai izmantotu kofeīna priekšrocības un samazinātu tā negatīvo ietekmi, ir svarīgi uzņemt pareizo devu. The