Satura rādītājs:
- Kas ir melnā tēja?
- Melnās tējas ieguvumi veselībai
- 1. Maijs var uzlabot sirds veselību
- 2. Var samazināt olnīcu vēža risku
- 3. Var mazināt diabēta risku
- 4. Maijs var uzlabot imunitāti
- 5. Var pazemināt asinsspiediena līmeni
- 6. Var uzlabot garīgo modrību
- 7. Var uzlabot kaulu veselību
- 8. Var samazināt Parkinsona risku
- 9. Var uzlabot gremošanas veselību
- 10. Maijs var pazemināt holesterīna līmeni
- 11. Maija palīdzības svara zudums
- 12. Var samazināt nieru akmeņu risku
- 13. Maijs var mazināt astmas simptomus
- 14. maijs Cīnīties ar brīvajiem radikāļiem
- 15. Maijs var nogalināt baktērijas
- 16. Var palīdzēt mazināt stresu
- 17. Var samazināt Alcheimera slimības risku
- 18. Var uzlabot mutes veselību
- 19. Var ārstēt caureju
- 20. maijs var veicināt vispārējo noskaņojumu
- Melnās tējas ieguvumi ādai
- 21. Var novērst ādas infekcijas
- 22. Var mazināt tūsku
- 23. Maijs palēnina priekšlaicīgu novecošanu
- 24. Var mazināt ādas vēža risku
- 25. Var pasargāt no UV starojuma
- 26. Maijs var paātrināt ādas atjaunošanos
- 27. Maijs var mazināt plankumus
- Melnās tējas ieguvumi matiem
- 28. Var novērst matu krišanu
- 29. Maijs var stimulēt matu augšanu
- 30. Var pievienot matiem spīdumu un spīdumu
- 31. Var darboties kā dabiskās krāsvielas
- Melnās tējas izcelsme
- Kādi ir melnās tējas veidi?
- Melnās tējas uztura fakti
- Melnā tēja vs. Zaļā tēja vs. Baltā tēja
- Kā izvēlēties un uzglabāt melno tēju?
- Kā pagatavot vaļēju lapu melno tēju?
- Melnās tējas receptes
- 1. Melnās tējas ievadītā īru putra ar ogu Acai
- 2. Chai tējas recepte
- Padomi melnās tējas lietošanai
- Kur nopirkt melno tēju?
- Melnās tējas blakusparādības
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 52 avoti
Melnā tēja Ķīnā tika atklāta apmēram pirms 4000 gadiem. Mūsdienās tas ir viens no populārākajiem dzērieniem pasaulē. Tējai ir antioksidanti un citi fitonutrienti, kas var palīdzēt izskalot toksīnus un dziedēt jūsu ķermeni (1). Tajā ir mazāk kofeīna nekā kafijā (2).
Šajā rakstā mēs esam uzskaitījuši 31 svarīgu melnās tējas priekšrocību. Tēja var uzlabot jūsu vispārējo veselību, ādu un matus. Turpini lasīt.
Kas ir melnā tēja?
Melnā tēja tiek ražota, oksidējot Camellia sinensis auga lapu. Nosaukumu “melnā tēja” var attiecināt uz tējas krāsu. Tomēr tehniski tas ir tumši dzintars vai oranžs. Tādējādi ķīnieši to sauca par sarkano tēju. Melnās tējas ražošanas metode padara to atšķirīgu no citām tējas šķirnēm, piemēram, zaļās tējas un oolong tējas.
Pēc noplūkšanas tējas lapas nokalst, lai no tām atbrīvotu mitrumu. Zaudējot maksimālo mitruma daudzumu, lapas tiek velmētas vai nu manuāli, vai ar mašīnu palīdzību, pakļaujot augstai temperatūrai. Kad lapas ir pilnībā oksidētas, tās tiek sakārtotas atbilstoši to lielumam. Kofeīna saturs jebkurā tējā bieži rada bažas. Kas attiecas uz melno tēju, vienā tasē tējas ir aptuveni puse no kofeīna daudzuma, kas atrodams tasītē kafijas.
Melnās tējas ieguvumi veselībai
Melnā tēja var veicināt sirds veselību, ārstēt caureju un citas gremošanas problēmas, regulēt asinsspiedienu un samazināt 2. tipa cukura diabēta risku. Lai izbaudītu visas tā priekšrocības, jums tas jālieto bez jebkādām piedevām, piemēram, piena vai cukura.
1. Maijs var uzlabot sirds veselību
Melnās tējas flavoni var veicināt sirds veselību. Zinātnieki ir apstiprinājuši, ka trīs vai vairāk tases melnās tējas dienā var samazināt koronāro sirds slimību risku. Turklāt melnā tēja ir saistīta arī ar samazinātu miokarda infarkta, išēmijas un sirds un asinsvadu mirstības risku (3), (4).
2. Var samazināt olnīcu vēža risku
Melnās tējas teflavīni var kavēt olnīcu vēža šūnu vairošanos (5). Pētījumā, ko veica pētnieki Rozvelas parka vēža institūtā (ASV), olnīcu vēža riska samazināšanās par 30% tika novērota pacientiem, kuri dzēra vairāk nekā divas tases melnās tējas dienā (6).
3. Var mazināt diabēta risku
Zinātnieki ir atklājuši, ka tējas dzeršana var palīdzēt samazināt 2. tipa cukura diabēta risku. Melnā tēja satur katehīnus un teflavīnus (1). Dzēriens var palīdzēt padarīt ķermeni jutīgāku pret insulīnu, kā arī novērš beta šūnu disfunkciju (beta šūnas regulē glikozes līmeni asinīs) (7).
4. Maijs var uzlabot imunitāti
Melnā tēja ir bagāta ar antioksidantiem, kas palīdz atbrīvoties no brīvajiem radikāļiem. Šie brīvie radikāļi mēdz mutēt DNS un kavēt normālu šūnu darbību. Tas var izraisīt iekaisumu un iestumt ķermeni stresa stāvoklī. Melnā tēja palīdz izskalot skābekļa radikāļus. Tas palīdz atjaunot normālas šūnu un ķermeņa funkcijas, kā arī paaugstina imunitāti (8), (9).
5. Var pazemināt asinsspiediena līmeni
Melnās tējas lietošana var palīdzēt samazināt asinsspiedienu. Zinātnieki no Nīderlandes, Vācijas, Lielbritānijas un Itālijas veica eksperimentu, kurā cilvēku grupai nedēļu tika dota melnā tēja un pārbaudīti viņu sistoliskā un diastoliskā spiediena rādītāji. Šī eksperimenta beigās dalībniekiem, kuri lietoja melno tēju, tika konstatēts zemāks asinsspiediena līmenis, salīdzinot ar kontroles grupu (10).
6. Var uzlabot garīgo modrību
Pētnieki no Nīderlandes atklāja, ka pētījuma dalībniekiem, kuri dzēra melno tēju, bija vislielākā uzmanība un labāka dzirdes un redzes uzmanība (11). Tējas parasti satur l-teanīnu, kas modulē smadzeņu funkcijas un cilvēka uzmanības procesu (12). Arī melnajā tējā esošais kofeīns var uzlabot modrību.
7. Var uzlabot kaulu veselību
Vecumā jūsu kaulu stiprums sāk samazināties. Tomēr zinātnieki ir novērojuši, ka cilvēki, kuri dzer melno tēju, var ievērojami atjaunot kaulu blīvumu. Šī iemesla dēļ dzerot melno tēju, var arī samazināties lūzumu risks, kas osteoporozes dēļ visbiežāk rodas gados vecākiem cilvēkiem. Žurkām, kurām tika doti melnās tējas ekstrakti, tika konstatēts labāks kaulu blīvums (13). Tāpēc, ja jums ir 30 gadu, pagatavojiet melno tēju kā daļu no uztura, lai saglabātu kaulu blīvumu un novērstu osteoporozi un lūzumu risku. Tējas dzeršana kopumā arī tika konstatēta, lai samazinātu gūžas kaula lūzumu risku (14).
8. Var samazināt Parkinsona risku
Parkinsona slimība ir neirodeģeneratīva slimība, kas galvenokārt skar gados vecākus cilvēkus. Pētījumi liecina, ka melnās tējas polifenoliem ir neiroprotektīvs efekts uz smadzenēm (15). Singapūras Nacionālajā universitātē veiktajā pētījumā zinātnieki atklāja, ka melnajā tējā esošais kofeīns ir apgriezti saistīts ar Parkinsona slimību (16).
9. Var uzlabot gremošanas veselību
Veselīga zarna var pasargāt jūs no dažādām slimībām un traucējumiem. Melnās tējas lietošana var palīdzēt uzlabot labo zarnu mikrobu skaitu un dažādību. Tējas polifenoli var darboties kā prebiotikas un darboties kā labo zarnu baktēriju barība. Šie polifenoli var arī novērst citu kaitīgu baktēriju augšanu zarnās. Melnā tēja var arī palīdzēt ārstēt kuņģa čūlas un potenciāli samazināt kolorektālā un barības vada / kuņģa vēža risku (17), (18). Tomēr ir pamatoti vairāk pētījumu ar cilvēkiem.
10. Maijs var pazemināt holesterīna līmeni
Neveselīgs dzīvesveids un neregulāri pārtikas paradumi var palielināt sliktā holesterīna līmeni asinīs. Augsts ZBL holesterīna (sliktā holesterīna) līmenis var izraisīt plāksnes veidošanos artēriju sienās. Tas ierobežo asins plūsmu un var izraisīt sirdslēkmi, insultu un išēmisku lēkmi. Pētījumā tika pierādīts, ka melnā tēja samazina ZBL holesterīnu par 11,1%. Pētnieki arī bija atklājuši, ka melnajai tējai (ieskaitot ķīniešu variantu) bija antihiperholesterinēmiska iedarbība cilvēkiem ar aptaukošanos un noslieci uz sirds slimībām (19), (20).
11. Maija palīdzības svara zudums
Aptaukošanās ir dažādu slimību, piemēram, diabēta, sirds slimību, PCOS, augsta holesterīna līmeņa uc, cēlonis. Tāpat kā zaļā tēja, arī melnā tēja var palīdzēt svara kontrolē, ja to lieto papildus pareizai dzīvesveida izmaiņām. Zinātnieki no Deivida Gefena Medicīnas skolas, Kalifornijā, ASV atklāja, ka melnā tēja palīdzēja samazināt viscerālos taukus, samazinot iekaisumu izraisošos gēnus. Tā kā ilgstošs ķermeņa iekaisuma periods var izraisīt aptaukošanos, melnās tējas dzeršana teorētiski var palīdzēt novērst iekaisuma izraisītu aptaukošanos. Turklāt melnā tēja var arī pazemināt triglicerīdu līmeni (21), (22).
12. Var samazināt nieru akmeņu risku
Nierakmeņi ir sāpīgi un izplatīti. Tos izraisa kristālu veidojošo vielu, piemēram, oksalāta, kalcija un urīnskābes, pastiprināta izdalīšanās no organisma. Šķiet, ka melnā tēja satur daudz zemāku oksalāta līmeni, salīdzinot ar citām zāļu tējām (23), (24). Lai gan daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka melnā tēja var samazināt nierakmeņu risku, šajā sakarā nav pietiekamu pētījumu. Pirms lietojat melno tēju šim nolūkam, konsultējieties ar ārstu.
13. Maijs var mazināt astmas simptomus
Astmu izraisa elpceļu vai bronhu cauruļu iekaisums un pietūkums. Tas apgrūtina ieelpošanu un izelpošanu. Anekdotiski pierādījumi liecina, ka melnās tējas vai zaļās komandas dzeršana palīdz mazināt astmas simptomus. Daži pētījumi arī ir pierādījuši, ka tējās esošais kofeīns var palīdzēt plaušu darbībā (25). Tika konstatēts, ka tējas flavonoīdi nāk par labu arī tiem, kuriem ir astma (26).
14. maijs Cīnīties ar brīvajiem radikāļiem
Brīvos skābekļa radikāļus izraisa tādi faktori kā piesārņojums, smēķēšana un stress. Tie ir toksiski ķermenim. Antioksidanti, konkrēta savienojumu grupa, palīdz cīnīties ar šiem brīvajiem radikāļiem. Melnā tēja ir piepildīta ar antioksidantiem, un tiem šajā ziņā ir nozīme (1). Var palīdzēt arī melnās tējas uzņemšana ar citronu.
15. Maijs var nogalināt baktērijas
Lielākā daļa baktēriju var izraisīt infekcijas un arī izraisīt nāvi. Melnajā tējā esošajiem antioksidantiem un citiem fitonelementiem var būt antibakteriālas īpašības (27). Citā pētījumā tika norādīts, ka tējas (ieskaitot melno tēju) var darboties pret baktērijām, kas izraisa (28).
16. Var palīdzēt mazināt stresu
Saskaņā ar Londonas Universitātes koledžas veikto pētījumu, tēja var samazināt stresa hormonus organismā un atslābināt nervus (29). Jūs varat lēnām aizstāt salduma (vai cigaretes) paņemšanu ar dzeramo tasi melnās tējas, lai mazinātu stresa līmeni.
17. Var samazināt Alcheimera slimības risku
Alcheimera slimība izraisa atmiņas zudumu un ietekmē cilvēka uzvedību un domāšanas procesu. Melnās tējas antioksidanti var samazināt slimības risku, lai gan šajā sakarā nav konkrētu pierādījumu.
18. Var uzlabot mutes veselību
Melnās tējas lietošana var aizsargāt pret zobu aplikumu, dobumiem un kariesu (30). Tas var arī atsvaidzināt elpu. Melnajai tējai piemīt antibakteriālas un antioksidanta īpašības, kas novērš stafilokoku infekcijas (31). Melnajā tējā esošais fluors arī kavē zobu kariesu (32). Turklāt pētījumos ir arī ziņots, ka melnā tēja var palīdzēt novērst perorālu leikoplakiju pacientiem ar perorālu karcinomu (33).
Tomēr melnā tēja var notraipīt emalju. Šajā sakarā konsultējieties ar savu zobārstu.
19. Var ārstēt caureju
Melnās tējas dzeršana var palīdzēt ārstēt caureju. Pētījumos diētas, kas ietvēra melno tēju, varētu samazināt caurejas izplatību par 20% (34). Tomēr šajā sakarā ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
20. maijs var veicināt vispārējo noskaņojumu
Šeit ir ļoti ierobežoti pētījumi. Melnajā tējā esošie antioksidanti var cīnīties ar stresu. Tas varētu uzlabot kopējo noskaņojumu. Tēja var regulēt holesterīna līmeni asinīs un asinsspiedienu. Tas var arī pozitīvi ietekmēt jūsu garastāvokli.
Tagad ļaujiet mums uzzināt, kā melnās tējas dzeršana var būt noderīga jūsu ādai.
Melnās tējas ieguvumi ādai
Arī melnā tēja var palīdzēt sasniegt veselīgu ādu. Tas varētu cīnīties pret ādas infekcijām un plankumiem, aizkavēt ādas novecošanos un samazināt acu pietūkumu. Polifenoli un tanīni melnajā tējā ir saistīti ar ādas šūnu atjaunošanos. Tomēr pirms melnās tējas lietošanas ādai konsultējieties ar dermatologu.
21. Var novērst ādas infekcijas
Āda ir lielākais ķermeņa orgāns. Bet tas ir smalks un ir nepieciešams pienācīgi kopt. Lielākā daļa ādas infekciju rodas mikrobu kolonizācijas dēļ. Tējas katehīni un flavonoīdi var palīdzēt novērst ādas infekcijas. Ja jums bieži rodas ādas infekcijas, melnās tējas lietošana papildus medikamentiem var paātrināt dziedināšanas procesu (35). Tomēr šajā sakarā ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
22. Var mazināt tūsku
Tūska zem acīm ir nopietna problēma gan sievietēm, gan vīriešiem. Tas var likt jums izskatīties noguris un palielināt priekšlaicīgas grumbu veidošanās iespējas. Tanīniem un antioksidantiem, kas pieejami melnajā tējā, piemīt pretiekaisuma īpašības (36). Tie var palīdzēt savilkt ādu un mazināt tūsku zem acīm.
Jūs varat mēģināt izmantot melnās tējas maisiņus vai vienkārši iemērkt kokvilnas bumbiņas aukstā melnajā tējā un katru dienu turēt tās zem acīm 20 minūtes. Tikai dažu nedēļu laikā jūs varat redzēt redzamu acu pietūkuma samazināšanos.
23. Maijs palēnina priekšlaicīgu novecošanu
Antioksidanti un polifenoli, kas atrodas melnajā tējā, var aizsargāt jūsu ādu no priekšlaicīgas novecošanas un grumbu veidošanās. Pētījumā, kas veikts ar laboratorijas pelēm bez apmatojuma, zinātnieki atklāja, ka melnā tēja samazināja gēna izpausmi, kas rada kolagēnu noārdošo enzīmu. Turklāt melnā tēja bija efektīvāks līdzeklis pret grumbām, salīdzinot ar citām tējām (37).
24. Var mazināt ādas vēža risku
Melnā tēja ir bagāta ar antioksidantiem, un tā var būt efektīva pret lielāko daļu vēža veidu (ieskaitot ādas). Libānas zinātnieki pētījumos ar pelēm ir apstiprinājuši, ka melnās tējas dzeršana var palīdzēt samazināt ādas vēža risku (38). Tomēr pagaidām nav nozīmīgu datu par cilvēkiem.
25. Var pasargāt no UV starojuma
UV starojums ir viens no galvenajiem ādas pigmentācijas, ādas vēža un citu ar ādu saistītu problēmu cēloņiem. Pētnieki ir atklājuši, ka melnās tējas dzeršana var palīdzēt aizsargāt ādu un samazināt ādas problēmu risku, ko izraisa pārmērīga UV iedarbība (39), (40). Papildus melnās tējas dzeršanai, lai novērstu ādas bojājumus, to var lietot arī lokāli. Tomēr pirms tā darīšanas konsultējieties ar savu ārstu.
26. Maijs var paātrināt ādas atjaunošanos
Pētnieki no Malaizijas ir atklājuši, ka melnās tējas ekstrakta uzklāšana uz laboratorijas žurku ievainotās ādas var paātrināt sadzīšanu. Ekstrakts arī izraisīja mazāku iekaisumu un lielāku kolagēna ražošanu (41). Tomēr nelietojiet melno tēju tieši uz brūcēm. Nav pētījuma, kurā teikts, ka tas ir drošs. Tā vietā jūs varat dzert melno tēju.
27. Maijs var mazināt plankumus
Plankumi var radīt nopietnas uzticības problēmas. Zāļu lietošana plankumu ārstēšanai vienmēr ir labāka. Tās ir drošākas nekā lielākā daļa skarbo ķīmisko vielu un spēcīgo narkotiku. Melnā tēja varētu būt viens no šiem augu dzērieniem.
Pētījumā zinātnieki bija atklājuši, ka melnajai tējai bija ādas balināšanas efekts uz brūnajām laboratorijas jūrascūciņām (42).
Turklāt melnajai tējai ir antioksidants, kas var izvadīt toksīnus, kas izraisa plankumus. Tomēr šajā sakarā ir ierobežoti pētījumi. Jūs varat vai nu dzert melno tēju, vai arī notīrīt to aukstumā uz plankumiem, izmantojot tīru vates tamponu.
Melnās tējas ieguvumi matiem
Melnajā tējā esošie antioksidanti un kofeīns var dot labumu jūsu matiem. Tēja var veicināt matu augšanu un piešķirt matiem dabisku spīdumu.
28. Var novērst matu krišanu
Dzerot melno tēju, var novērst matu krišanu. Tas ir piekrauts ar antioksidantiem, kas palīdz atbrīvoties no brīvajiem radikāļiem un mazināt stresu. Šie divi faktori ir galvenie matu izkrišanas cēloņi mūsdienās sievietēm (43). Tādējādi melnās tējas dzeršana var palīdzēt novērst matu krišanu.
29. Maijs var stimulēt matu augšanu
Pētījumā ar pelēm ķīniešu melnā tēja, kas tika fermentēta ar Aspergillus sp. (noteikta veida sēnītes) tika konstatēts, ka tas stimulē matu augšanu pēc 2 nedēļu ilgas vietējas lietošanas (44). Ir pamatoti vairāk pētījumu ar cilvēkiem. Jūs joprojām varat konsultēties ar savu ārstu un uzklājiet melnu tēju (istabas temperatūrā) uz galvas ādas un visu matu garumu. Tas var palīdzēt veicināt matu augšanu.
30. Var pievienot matiem spīdumu un spīdumu
Šajā sakarā ir ierobežoti pētījumi. Daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka melnā tēja var piešķirt matiem spīdumu. Pēc matu mazgāšanas ar šampūnu (ar maigu šampūnu) izmantojiet melnās tējas šķidrumu (istabas temperatūrā), lai matus galīgi izskalotu. Dariet to dažas nedēļas, un jūsu mati var kļūt mīkstāki un spīdīgāki.
31. Var darboties kā dabiskās krāsvielas
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka melnās tējas sarkanīgi melnā nokrāsa padara to par lielisku dabisku matu krāsu (īpaši brunetēm). Sajauciet hennu ar melno tēju un uzklājiet to visā galvas ādā un matos. Atstājiet to 1-2 stundas un nomazgājiet ar vieglu šampūnu. Jūs varat redzēt tūlītējus rezultātus.
Tās ir melnās tējas priekšrocības. Lielākā daļa no tām joprojām tiek pētītas. Bet jūs varat iekļaut tēju savā ikdienas rutīnā. Gaidāmajās sadaļās mēs tālāk apspriedīsim melno tēju.
Melnās tējas izcelsme
Melnā tēja radās Ķīnā 1590. gadā ap vēlo Ming dinastiju un agrīno Qing dinastiju. Agrāk ķīnieši dzēra tikai zaļo vai oolong tēju. Leģenda vēsta, ka armijas vīri, dodoties cauri Fudzjanas provincei, patvērušies tējas fabrikā, kas apturējusi zaļās vai oolong tējas ražošanu. Tikmēr tējas lapas izžuva saulē un oksidējās. Kad armijas vīri aizgāja, fabrika atsāka tējas pagatavošanu, bet tējas krāsa bija sarkana vai melna, un tā garša bija atjaunojošāka un aromātiskāka.
Tā radās pirmā melnā tēja, kas pazīstama kā Lapsang Souchong - “Lapsang” nozīmē augstos kalnus un “Souchong” nozīmē mazas tējas koka lapas. Terminu “melnā tēja” izdomāja Lielbritānijas un Nīderlandes tirgotāji. 1610. gadā holandieši ieveda Eiropā melno tēju un 1658. gadā tā ienāca Anglijā. Kad melnā tēja sāka kļūt populāra, briti nolēma to audzēt Dardžilingā un Asamā, Indijā.
Ķīnā un Indijā audzē dažādas melnās tējas. Nākamajā sadaļā mēs apspriedīsim dažādus melnās tējas veidus.
Kādi ir melnās tējas veidi?
No jebkura veida tējas var pagatavot melno tēju, ieskaitot zaļo, dzelteno, balto vai oolongu. Vienīgā atšķirība ir melnās tējas apstrādē. Kamēr visa veida melnā tēja Ķīnā tiek ražota no Camellia sinensis rūpnīcas, Indijā melnā tēja tiek ražota no citas tējas augu šķirnes, kas pazīstama kā Camellia assamica . Melnajai tējai no Camellia assamica ir spēcīgāka garša un lielākas lapas nekā Camellia sinensis variantam. Šeit ir saraksts ar dažādiem melnās tējas veidiem, kas jums jāizmēģina.
Melnās tējas saraksts atbilstoši ražošanas reģionam
- Lapsang Souchong
- Fudzjans Minhongs
- Anhui Keemuns
- Junana Diānhuna
- Dardžilingas melnā tēja
- Assam melnā tēja
- Ceilonas melnā tēja
- Nilgiri melnā tēja
- Kenijas melnā tēja
Melnās tējas saraksts pēc populāriem maisījumiem
- Earl Grey melnā tēja
- Angļu brokastis
- Īru brokastis
- Čai tēja
- Pēcpusdienas tēja
- Rožu melnā tēja
- Krievu karavāna
Melnās tējas uztura fakti
Melnā tēja galvenokārt ir bagāta ar antioksidantiem, kas pazīstami kā polifenoli. Tajā ir arī minimāls nātrija, olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums. Šeit ir melnās tējas uzturvērtības tabula (45), (46).
Porcijas lielums - 100 g
Kalorijas 1
Aflavin-3 3′-digallāts (melnās tējas antioksidants) 0,06 - 4,96
Tauki kopā 0
Piesātinātās taukskābes 0
Mononepiesātinātās taukskābes 0
Polinepiesātinātās taukskābes 0
Omega-3-taukskābes 3 mg
Omega-6-taukskābes 1 mg
Trans-tauki 0
Holesterīns 0
A vitamīns 0
C vitamīns 0
5 mg nātrija
Kālijs 37 mg
Fluorīds 373 mkg
Diētiskās šķiedras 0
Kopējais ogļhidrātu daudzums 0
Cukurs 0
Olbaltumvielas 0
Kalcijs 0
Melnās, zaļās un baltās tējas nāk no tā paša auga Camellia sinensis. Tomēr starp šīm trim tējas šķirnēm ir dažas atšķirības. Mēs tos esam apsprieduši nākamajā sadaļā.
Melnā tēja vs. Zaļā tēja vs. Baltā tēja
Melnā tēja ir pilnībā oksidēta, savukārt baltās tējas lapas tiek novāktas jaunākā vecumā. Zaļā tēja ir nedaudz vairāk apstrādāta nekā baltā tēja, un melnā tēja ir vairāk apstrādāta nekā zaļā tēja. Tējas apstrāde iznīcina antioksidantus. Tādējādi baltā tēja satur visvairāk antioksidantu un melnā tēja satur vismazāk. Tomēr vislabāk būtu dzert dažādas tējas, lai izmantotu visu priekšrocības.
Baltai tējai ir izsmalcināta un saldāka garša, salīdzinot ar zaļajām un melnajām. Melnā tēja ir populārāka indiešu un britu vidū, savukārt zaļā tēja un baltā tēja - ķīniešiem.
Melnajai tējai ir visaugstākais kofeīna saturs, salīdzinot ar balto un zaļo tēju.
Kā izvēlēties un uzglabāt melno tēju?
Melnās tējas izvēle
- Tējas lapās nedrīkst būt mitruma.
- Izvēlieties tēju ar garām lapām ar sudraba vai zelta galiem.
- Vieglākam variantam izvēlieties ķīniešu melno tēju, bet stiprākam - Darjeeling vai Assam melno tēju.
- Brūvēšanas krāsai jābūt spilgtai, un tai vajadzētu lieliski smaržot.
- Izvēlieties CTC (sasmalcināt, saplēst, saritināt) melno tēju, ja vēlaties lietot stipru melno tēju ar pienu.
Melnās tējas uzglabāšana
- Labākais veids, kā uzglabāt melno tēju, ir turēt to prom no mitruma un gaisa. Novērst pārmērīgu saules iedarbību vai temperatūras svārstības.
- Glabājiet tēju alvas traukos.
- Lai melno tēju uzglabātu gadu, pievienojiet to ziplock maisiņam un ielieciet šo maisiņu formiņā. Alvu ievieto ledusskapī.
- Melno tēju var uzglabāt arī vakuuma kolbā.
- Aptiniet kokogles gabalu audumā un ielieciet to tējkannā. Tas palīdzēs absorbēt papildu mitrumu.
- Glabājiet melno tēju māla traukā ar nelielu maisiņu ar laima pulveri. Tas arī palīdz absorbēt papildu mitrumu.
Tagad jūs zināt, kā izvēlēties un uzglabāt melno tēju. Bet kāda ir pareizā metode tā sagatavošanai? Uzziniet tālāk.
Kā pagatavot vaļēju lapu melno tēju?
Šeit ir vienkāršs veids, kā pagatavot melno tēju.
Ko tev vajag
- Tējas uzlējums - jums tas ir nepieciešams, lai melnās tējas lapas būtu stāvas. Infuzors neļauj tējas lapām brīvi peldēt.
- Tējkanna - jums tas ir nepieciešams, lai infūzijas ierīci ievietotu vārīta ūdens katlā.
- Tējas tējkanna - jums tas ir nepieciešams ūdens vārīšanai.
- Loose Leaf Black Tea - lai pagatavotu nomierinošu un aromātisku tasi melnās tējas.
Kā sagatavoties
- Paņemiet tasi ūdens uz cilvēku un ļaujiet tai vārīties tējas tējkannā.
- Tikmēr tējas infūzijas ierīcē pievienojiet ¼ tējkaroti beramo lapu tējas uz vienu cilvēku.
- Ievietojiet tējas traukā tējkannu.
- Ielejiet vārītu ūdeni tējkannā un pārklājiet to.
- Stāvu tēju četras līdz piecas minūtes.
- Izņemiet infūzijas ierīci no tējkannas un otru stāvu turiet malā.
- Pirms malkošanas ielejiet tēju tasē un ieelpojiet aromātu.
Šādi jūs gatavojat pamata melno tēju. Tomēr, ja jums ir garlaicīgi katru dienu dzert vienu un to pašu tēju, jūs varat iegūt nedaudz novatorisku un sagatavot dažas citas melnās tējas receptes. Apskatiet šīs melnās tējas receptes.
Melnās tējas receptes
1. Melnās tējas ievadītā īru putra ar ogu Acai
Sastāvdaļas
Par Putru
- 2 melnās tējas maisiņi
- ½ glāze tūlītējas auzas
- 1 ½ glāze mandeļu piena
- 2 ēdamkarotes organiskā medus
- 1 tējkarote vaniļas pupiņu sēklas
- Ogas un rieksti virskārtai
Par Acai Berry Ripple
- ½ glāze saldētu ogu
- 1 ēdamkarote organiskā medus
- 2 ēdamkarotes acai pulvera
Pistāciju krēms
- ⅔ tasi pilna tauku kokosriekstu piena
- ¼ glāze grauzdētas, lobītas pistācijas
Kā sagatavoties
- Novietojiet kastroli virs vidējas liesmas. Pievienojiet ½ tasi ūdens, auzas, mandeļu pienu, vaniļas pupiņu sēklas un tējas maisiņus ar šķipsniņu sāls.
- Maisījumu vāra uz lēnas uguns. Maisiet un vāriet 20 līdz 30 minūtes.
- Noņemiet tējas maisiņus un vaniļas pupiņas.
- Pievienojiet medu un vēl mandeļu pienu, lai maisījums būtu biezputra.
- Lai padarītu acai viļņotu, sajauciet sasaldētās ogas, acai pulveri un organisko medu.
- Lai pagatavotu pistāciju krēmu, virtuves kombainā sablendē pistācijas un pilnpiena tauku kokosriekstu pienu līdz viendabīgai konsistencei.
- Lai pasniegtu, stikla burkā pievienojiet lielu daudzumu putras un uzlieciet to ar acai ogu viļņošanos.
- Pievienojiet pudīti vai divus pistāciju krēmu.
- Visbeidzot, uzlieciet to ar ogām un riekstiem un baudiet.
2. Chai tējas recepte
Sastāvdaļas
- ½ kardamona pāksts
- 3 krustnagliņas
- ½ collu kanēļa miza
- 4 melnie piparu graudi
- ½ collu svaiga ingvera
- 2 Darjeeling tējas maisiņi
- 1 ½ glāze pilnpiena piena
- 2 ēdamkarotes kokosriekstu cukura
Kā sagatavoties
- Izmantojiet javu un piestu, lai sasmalcinātu krustnagliņu, kardamonu, ingveru, melnos piparu graudus un kanēli.
- Katliņā pievienojiet pienu un iemetiet sasmalcinātās garšvielas.
- Ļaujiet pienam uzvārīties. Vāra to piecas minūtes.
- Tikmēr ievietojiet tējas maisiņus divās atsevišķās tasītēs.
- Noņemiet pienu no liesmas un ielejiet tasēs ar tējas maisiņiem.
- Pārklājiet krūzes un ļaujiet tējas maisiņiem stāvēt četras līdz piecas minūtes.
- Pirms dzeršanas izņemiet tējas maisiņus, pievienojiet cukuru un kārtīgi samaisiet.
Tas ir pārsteidzoši, kā jūs varat izmantot melno tēju dažādās citās receptēs. Tomēr jums jāzina, kā pareizi lietot melno tēju, lai receptes iznāktu labi. Lūk, kas jums jāzina.
Padomi melnās tējas lietošanai
- Lai pagatavotu jauku aromātisku melno tēju, lietojiet no ¼ līdz ½ tējkarotes beramās lapu melnās tējas vienai personai.
- Ja vēlaties izmantot visas melnās tējas priekšrocības veselībai, matiem un ādai, dzeriet to bez piena un cukura.
- Stāvu tēju četras līdz piecas minūtes.
- Pārlejiet tēju, kamēr to mērcējat.
- Nevārīt lapas.
Kur nopirkt melno tēju?
- Labu melno tēju varat iegādāties pie ķīniešu vai indiešu tējas pārdevēja.
- Melno tēju var iegādāties arī tiešsaistē. Pārliecinieties, ka pērkat no autentiskiem pārdevējiem un pazīstama zīmola.
Pirms pametat melnās tējas iegādi, iespējams, vēlēsities uzzināt tās iespējamās blakusparādības. Nākamajā sadaļā tie īsumā apskatīti.
Melnās tējas blakusparādības
Viss pārmērīgais jums ir slikts. Dzeramais melnās tējas pārpalikums var ietekmēt jūsu veselību šādos veidos.
- Var izraisīt caureju
Melnajā tējā esošais kofeīns var stimulēt gremošanas sistēmu. Pārmērīgs kofeīna daudzums var izraisīt caureju (47).
- Var izraisīt aizcietējumus
Melnā tēja var izraisīt aizcietējumus (48). Par šo efektu varētu būt atbildīgi tanīni melnajā tējā. Tomēr šajā sakarā ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
- Var izraisīt trauksmi
Pārmērīga melnā tēja var izraisīt trauksmi un paātrināt elpošanu. Tējas kofeīns var izraisīt šīs problēmas. Ir zināms arī, ka kofeīns stimulē nervu sistēmu (49). Tas var izraisīt bezmiegu un nemieru.
- Var izraisīt biežu urinēšanu
Kofeīns var padarīt jūsu urīnpūsli pārāk aktīvu, kas var likt jums izjust vēlmi bieži lietot mazgāšanas telpu (50).
- Var palielināt krampju risku
Melnajā tējā esošais kofeīns var palielināt krampju risku. Tas var arī samazināt zāļu iedarbību, kas palīdz novērst krampjus (51).
- Var izraisīt glaukomu
Ir zināms, ka kofeīns palielina acs iekšējo spiedienu (52). Kā liecina daži anekdotiski pierādījumi, šis spiediena pieaugums varētu notikt 30 minūšu laikā un saglabājas līdz 90 minūtēm pēc melnās tējas dzeršanas. Tādējādi, ja jums ir kādas redzes problēmas, pirms melnās tējas dzeršanas konsultējieties ar savu oftalmologu.
Secinājums
Melnā tēja piedāvā vairākas priekšrocības. Tomēr tas jālieto mērenībā, lai novērstu blakusparādības un veselības komplikācijas. Iegūstiet melnās tējas iepakojumu jau šodien no uzticama zīmola. Dzert tasi vai divas tējas dienā un gūt daudzos ieguvumus veselībai, ko tā piedāvā.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Cik tases melnās tējas dienā ir drošas?
Lielākā daļa cilvēku var paciest 3 līdz 4 tases melnās tējas dzeršanu dienā. Pārliecinieties, ka nepārsniedzat 5 tases melnās tējas dienā. Pārmērīgs kofeīna daudzums var būt bīstams. Tāpat noteikti nelietojiet melno tēju, ja lietojat kādas recepšu zāles. Tēja var mijiedarboties ar noteiktām zālēm.
Cik daudz kofeīna satur tasi melnās tējas?
Tase melnās tējas satur 47,4 mg kofeīna. Tas ir gandrīz puse no tā, kas atrodas melnās kafijas tasē (kas satur 95 mg kofeīna).
Vai es varu atstāt skalojamo melnās tējas matus?
Jā, jūs varat atstāt skalojamo melnās tējas matus. Tas var stimulēt matu augšanu un biezumu. Tomēr šajā ziņā pētījumi ir ierobežoti.
Vai oolong tēja ir tas pats, kas melnā tēja?
Zaļā tēja, melnā tēja un oolong tēja nāk no Camellia sinensis vai Camellia assamica augu sugām. Vienīgā atšķirība starp oolong un melno tēju ir tā, ka melnā tēja ir pilnībā oksidēta, savukārt oolong tēja ir daļēji oksidēta.
Kas ir fermentēta melnā tēja?
Fermentēta melnā tēja ir tēja, ko iegūst, dažus mēnešus vai gadus raudzējot tējas lapas ar mikrobiem. Raudzētā tēja ir maiga pēc garšas, un tai ir rūgta pēcgarša. Slavenais raudzētās tējas piemērs ir Pu-erh, kas ražots Junanas provincē Ķīnā.
Vai melnā tēja sadedzina taukus?
Teorētiski jā. Melnajā tējā esošie polifenoli un teflavīni var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni un uzlabot jutību pret insulīnu. Tas var netieši palīdzēt tauku metabolismā. Bet ir maz ticams, ka jūs pamanīsit ievērojamu svara zudumu vai tauku sadedzināšanu tikai no tējas.
Vai melnā tēja ar pienu jums ir laba?
Melnā tēja ar pienu var novērst melnajā tējā esošo antioksidantu uzsūkšanos. Tādējādi, ja vēlaties izmantot visas melnās tējas priekšrocības, izvairieties no piena vai cukura pievienošanas. Tomēr, ja jums patīk tēja ar pienu un jums nav veselības problēmu, varat turpināt dzert melno tēju ar pienu.
Kura melnā tēja ir labākā?
Tas ir atkarīgs no jūsu gaumes izvēles.
Kādas ir melnās tējas uzklāšanas uz sejas priekšrocības?
Ja jūs uzklājat melno tēju uz sejas, antioksidanti var aizsargāt jūsu ādu no priekšlaicīgas novecošanās, fotos bojājumiem, grumbām un pūtītēm. Tomēr pirms melnās tējas izmantošanas šim nolūkam noteikti konsultējieties ar savu dermatologu.
Kā lietot melnās tējas pulveri matiem?
Lai matiem lietotu melnās tējas pulveri, 5 minūtes tos iemaisa vārītā ūdenī. Ļaujiet tējai atdzist, pirms iemērcat to galvas ādā. Jūs varat arī izskalot matus ar melno tēju. Pirms melnās tējas izmantošanas šim nolūkam konsultējieties ar matu kopšanas speciālistu.
Vai ir kādas priekšrocības, dzerot melno tēju ar sāli?
Melnās tējas uzņemšanai ar sāli nav papildu priekšrocību. Faktiski sāls var radīt problēmas tiem, kas nodarbojas ar hipertensiju.
Vai melnā tēja ar citronu ir laba?
Citrons ir bagātīgs C vitamīna avots, kas ir antioksidants. Tādējādi melnās tējas uzņemšana ar citronu varētu būt laba.
Vai mēs varam izmantot melno tēju kā ādas toniku?
Jā, jūs varat izmantot melno tēju kā ādas toniku. Melnajā tējā esošie polifenoli var palīdzēt atjaunot, pievilkt un aizsargāt ādu. Konsultējieties ar savu dermatologu.
Vai melnās tējas lietošana sirmiem matiem palīdz?
Melnā tēja ir dabiska krāsviela. Bet izmantojiet to ar hennu, lai iegūtu efektīvus un tūlītējus rezultātus sirmiem matiem. Konsultējieties ar savu dermatologu.
Vai mēs varam izmantot melno tēju kā sejas mazgāšanu?
Jūs varat izmantot melno tēju kā toniku sejai, bet ne sejas mazgāšanai. Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar savu dermatologu.
Vai mēs varam dzert melno tēju ar piparmētru lapām?
Jā, jūs varat dzert melno tēju ar piparmētru lapām. Pievienojiet tējai dažas piparmētru lapas un pagatavojiet to.
52 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Luczaj, W. un E. Skrzydlewska. "Melnās tējas antioksidatīvās īpašības." Profilaktiskā medicīna 40.6 (2005): 910-918.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15850895/
- Bunkurs, Mērija Luīze un Mārgareta Makviljama. "Kofeīna saturs parastajos dzērienos." American Dietetic Association žurnāls 74.1 (1979): 28-32.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/762339/
- Gārdners, EJ, CHS Ruxton un AR Leeds. “Melnā tēja - noderīga vai kaitīga? Pierādījumu pārskatīšana. ” Eiropas klīniskās uztura žurnāls 61.1 (2007): 3-18.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16855537/
- Deka, Apranta un Džozefs A. Vita. "Tēja un sirds un asinsvadu slimības." Farmakoloģiskie pētījumi 64.2 (2011): 136-145.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3123419/
- Gao, Ying u.c. "Četru melnā tējā atrodamo teflavīna atvasinājumu inhibējošā ietekme uz olnīcu vēža šūnām." Pretvēža pētījumi 36.2 (2016): 643-651.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26851019
- Beikers, JA, et al. "Melnās tējas vai kafijas patēriņš un olnīcu vēža risks." International Journal of Gynecologic Cancer 17.1 (2007).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17291231/
- Odegaard, Andrew O., et al. "Kafija, tēja un 2. tipa cukura diabēts: Singapūras ķīniešu veselības pētījums." Amerikas klīniskās uztura žurnāls 88.4 (2008): 979-985.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737528/
- Pandey, Kanti Bhooshan un Syed Ibrahim Rizvi. "Augu polifenoli kā uztura antioksidanti cilvēku veselībai un slimībām." Oksidatīvā medicīna un šūnu ilgmūžība 2 (2009).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835915/
- Hendrikss, Rahsija un Edmunds Džons Pūls. "Rooibos un melnās tējas in vitro ietekme uz imūno ceļiem." Journal of Immunoassay and Immunoochemistry 31.2 (2010): 169-180.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20391028/
- Greilings, Arno u.c. "Melnās tējas ietekme uz asinsspiedienu: sistemātisks pārskats ar randomizētu kontrolētu pētījumu metaanalīzi." PLoS One 9.7 (2014): e103247.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4117505/
- De Bruin, EA, et al. "Melnā tēja uzlabo uzmanību un modrību, par kuru sevi ziņo." Apetīte 56,2 (2011): 235-240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21172396/
- Nobre, Anna C., Anling Rao un Gail N. Owen. "L-teanīns, dabiska tējas sastāvdaļa, un tā ietekme uz garīgo stāvokli." Āzijas un Klusā okeāna klīniskās uztura žurnāls 17 (2008).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296328/
- Das, Asankur Sekhar, Maitrayee Mukherjee un Chandan Mitra. "Pierādījumi par melnās tējas (Camellia Sinensis) ekstrakta iespējamo anti-osteoporozes efektu divpusēji ovariektomizētā žurku modelī." Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition 13.2 (2004): 210-216.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15228990/
- Huang, Chenshu un Rongrui Tang. "Tējas dzeršanas paradumi un osteoporozes gūžas / augšstilba kaula lūzumi: gadījuma kontroles pētījums." Pakistānas medicīnas zinātņu žurnāls 32.2 (2016): 408.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4859033/
- Karuana, Mario un Nevils Vasallo. "Tējas polifenoli Parkinsona slimības gadījumā." Dabiski savienojumi kā amiloidogēnu slimību ārstnieciski līdzekļi. Springer, Cham, 2015. 117-137.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26092629/
- Tan, Louis C. et al. "Singapūras Ķīnas veselības pētījumā melnās un zaļās tējas atšķirīgā ietekme uz Parkinsona slimības risku." Amerikas epidemioloģijas žurnāls 167.5 (2008): 553-560.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737529/
- Banerjee, Debashish un citi. "Kombučas tējas un melnās tējas salīdzinošā ārstnieciskā īpašība pret indometacīna izraisītu kuņģa čūlu parādīšanos pelēm: iespējamais darbības mehānisms." Pārtika un funkcija 1.3 (2010): 284-293.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21776478/
- Nechuta, Sarah u.c. "Perspektīvais kohortas pētījums par tējas patēriņu un gremošanas sistēmas vēža risku: Šanhajas sieviešu veselības pētījuma rezultāti." Amerikas klīniskās uztura žurnāls 96.5 (2012): 1056-1063.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471195/
- Deiviss, Maikls J. u.c. "Melnās tējas patēriņš samazina kopējo un ZBL holesterīnu viegliem hiperholesterinēmiskiem pieaugušajiem." Uztura žurnāls 133.10 (2003): 3298S-3302S.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14519829/
- Fujita, Hiroyuki un Tomohide Yamagami. "Ķīniešu melnās tējas ekstrakta antihiperholesterinēmiskais efekts cilvēkiem ar robežlīmeņa hiperholesterinēmiju." Uztura izpēte 28.7 (2008): 450-456.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19083445/
- Hebers, Deivids u.c. "Zaļā tēja, melnā tēja un oolong tējas polifenoli samazina viscerālos taukus un iekaisumu pelēm, kuras baro ar augstu tauku un saharozes obesogēno diētu." Uztura žurnāls 144.9 (2014): 1385-1393.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25031332
- Oi, Yasuyuki un citi. “Ķīniešu melnās tējas (Pu-erh tējas) ekstrakta un gallīnskābes pretaptaukošanās ietekme.” Fitoterapijas pētījumi 26.4 (2012): 475-481.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22508359/
- Šarjers, Marina JS, Džofrijs P. Savage un Leo Vanhanens. "Tējas un zāļu tēju oksalātu saturs un kalcija saistīšanās spēja." Āzijas un Klusā okeāna klīniskās uztura žurnāls 11.4 (2002): 298-301.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12495262/
- Rode, Džūlija u.c. "Ikdienas zaļās tējas uzlējumi hiperkalciurisku nieru akmeņu slimniekiem: nav pierādījumu par paaugstinātu akmeņu riska faktoru vai no oksalāta atkarīgo akmeņu daudzumu." Uzturvielas 11.2 (2019): 256.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412450/
- Köroğlu, Özge A., et al. "Kofeīna pretiekaisuma iedarbība ir saistīta ar uzlabotu plaušu darbību pēc lipopolisaharīdu izraisīta amnionīta." Neonatoloģija 106.3 (2014): 235-240.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4123217/
- Tanaka, Toshio un Ryo Takahashi. "Flavonoīdi un astma." Uzturvielas 5.6 (2013): 2128-2143.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3725497/
- Čans, Ēriks WC un citi. "Camellia sinensis zaļās, melnās un zāļu tējas antioksidantas un antibakteriālas īpašības." Farmakognozijas pētījumi 3.4 (2011): 266.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249787/
- Falcinelli, Shane D., et al. "Zaļā tēja un epigallokatechin-3-gallāts ir baktericīdi pret Bacillus anthracis." FEMS mikrobioloģijas vēstules 364,12 (2017).
academic.oup.com/femsle/article/364/12/fnx127/3866595
- Steptoe, Andrew un citi. "Tējas ietekme uz psihofizioloģisko reaģēšanu uz stresu un atjaunošanos pēc stresa: randomizēts dubultmaskēts pētījums." Psihofarmakoloģija 190.1 (2007): 81-89.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17013636/
- Goenka, Puneet, et al. "Camellia sinensis (tēja): ietekme un loma zobu bojāšanās novēršanā." Farmakognozijas pārskati 7.14 (2013): 152.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841993/
- Naderi, N. Džalajers u.c. "Irānas zaļās un melnās tējas antibakteriālā darbība uz streptococcus mutans: in vitro pētījums." Zobārstniecības žurnāls (Teherāna, Irāna) 8.2 (2011): 55.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184736/
- Sarkar, S., et al. "Melnās tējas ietekme uz zobiem." Indijas Pedodontijas un profilaktiskās zobārstniecības biedrības žurnāls 18.4 (2000): 139-140.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11601182/
- Halder, Ajanta u.c. "Melnā tēja (Camellia sinensis) kā ķīmijterapijas līdzeklis perorālu pirmsvēža bojājumu gadījumā." Vides patoloģijas, toksikoloģijas un onkoloģijas žurnāls 24.2 (2005).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15831086/
- Dubreuils, J. Daniels. "Augu produktu antibakteriālas un antidiarrealiskas aktivitātes pret enterotoksinogēno Escherichia coli." Toksīni 5.11 (2013): 2009-2041.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847712/
- Frīdmans, Mendels un citi. "Tējas katehīnu un teflavīnu, kā arī tējas ekstraktu pretmikrobu iedarbība pret Bacillus cereus." Pārtikas aizsardzības žurnāls 69.2 (2006): 354-361.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16496576/
- Chatterjee, Priyanka un citi. "Zaļās tējas un melnās tējas pretiekaisuma iedarbības novērtējums: salīdzinošs in vitro pētījums." Uzlaboto farmaceitisko tehnoloģiju un pētījumu žurnāls 3.2 (2012): 136.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401676/
- Lee, Kyung Ok, Sang Nam Kim un Young Chul Kim. “Tējas ūdens ekstraktu pretgrumbu iedarbība pelēm bez matiem.” Toksikoloģiskie pētījumi 30.4 (2014): 283-289.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289929/
- Rees, Judy R et al. "Tējas patēriņš un bazālo šūnu un plakanšūnu ādas vēzis: gadījuma kontroles pētījuma rezultāti." Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls sēj. 56,5 (2007): 781-5.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1955322/
- Koračs, Radava R un Kapils M Khambholja. "Zāļu potenciāls ādas aizsardzībā pret ultravioleto starojumu." Farmakognozijas pārskati sēj. 5,10 (2011): 164-73.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
- Džo, Dž u.c. "Melnās tējas ekstraktu fotoprotektīvā iedarbība pret UVB izraisītu fototoksicitāti ādā." Fotoķīmija un fotobioloģija sēj. 70,4 (1999): 637-44.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10546558
- Hajiaghaalipour, Fatemeh et al. "Camellia sinensis ietekme uz brūču sadzīšanas potenciālu dzīvnieku modelī." Uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna: eCAM vol. 2013 (2013): 386734.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705756/
- Choi, So-Young un Young-Chul Kim. “Melnās tējas ūdens ekstrakta balinošais efekts uz brūnu jūrascūciņu ādu.” Toksikoloģisko pētījumu sēj. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Jāudians, Patriks. "Vai dzērieniem var augt mati uz plikām galvām?" Starptautiskais triholoģijas žurnāls t. 4,1 (2012): 1-2.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3358932/
- Hou, I-Čings u.c. "Ķīniešu melnās tējas ekstrakta matu augšanu veicinošs efekts pelēm." Biozinātnes, biotehnoloģijas un bioķīmijas sēj. 77,7 (2013): 1606-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832356/
- Flavonoīdu tējas sastāvs: melnās un zaļās tējas salīdzinājums, USDA.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.195.6410&rep=rep1&type=pdf
- Tēja, vārīta, pagatavota ar krāna ūdeni. Uztura fakti un kalorijas.
nutritiondata.self.com/facts/beverages/3967/2
- Vilsons, Kirils. "Kofeīna klīniskā toksikoloģija: pārskats un gadījumu izpēte." Toksikoloģijas ziņojumi sēj. 5 1140-1152. 2018. gada 3. novembris.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6247400/
- Müller-Lissner, Stefan A et al. "Dažādu pārtikas produktu un dzērienu uztveramā ietekme uz izkārnījumu konsistenci." Eiropas gastroenteroloģijas un hepatoloģijas žurnāls, sēj. 17,1 (2005): 109-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15647650/
- Lara, Diogo R. “Kofeīns, garīgā veselība un psihiski traucējumi”. Alcheimera slimības žurnāls: JAD vol. 20 1. papildinājums (2010): S239-48.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20164571/
- Saule, Šenjou u.c. "Kafijas un kofeīna uzņemšana un urīna nesaturēšanas risks: novērojumu pētījumu meta-analīze." BMC uroloģijas t. 16,1 61. 2016. gada 6. oktobris.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052721/
- van Koerts, Riks R un citi. "Kofeīns un krampji: sistemātisks pārskats un kvantitatīva analīze." Epilepsija un uzvedība: E&B vol. 80 (2018): 37-47.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29414557/
- Hubers-van der Veldens, K K. “Einfluss fon Genussmitteln auf das Glaukom”. Klinische Monatsblatter kažokādas Augenheilkunde vol. 234,2 (2017): 185-190.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28142165/