Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir eritrīts? No kurienes tas nāk?
- Kādas ir vērtīgas eritritola īpašības?
- 1. Pretdiabēta īpašības
- 2. Palīdz svara zaudēšanai un pārvaldībai
- 3. Novērš zobu bojāšanos (nav kariogēns)
- 4. Zarnām draudzīgs un nesāpīgs
- 5. Spēcīga antioksidanta aktivitāte
- Kur var atrast eritritolu?
- Kur jūs iegūstat eritritolu?
- Kādas ir eritrīta lietošanas blakusparādības?
- 1. Uzpūšanās, caureja un slikta dūša
- 2. Diurētiskais efekts (palielina urinēšanu)
- 3. Var būt kancerogēns
- Pēdējais zvans…
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- Atsauces
Cukurs ir jūsu ķermeņa lielākā trakulība. Un jūsu ķermenis pauž nepatiku pret cukuru, vai nu uzkraujot mārciņas, vai attīstot diabētu (ja neierobežojat tā uzņemšanu).
Lai aizsargātu savu “gudro” ķermeni, jums ir jāizmanto cukura, bet ne cukura aizstājēji, piemēram, eritritols.
Bet vai jūsu ķermenim patīk eritrīts? Vai tas nodara vairāk ļauna nekā laba? Uzvelciet lasīšanas brilles un ritiniet uz leju!
Satura rādītājs
- Kas ir eritrīts? No kurienes tas nāk?
- Kādas ir vērtīgas eritritola īpašības?
- Kur var atrast eritritolu?
- Kur jūs iegūstat eritritolu?
- Kādas ir eritritola lietošanas blakusparādības?
Kas ir eritrīts? No kurienes tas nāk?
Eritritols ir dabīgs saldinātājs, kas iegūst arvien lielāku popularitāti, īpaši pārtikas rūpniecībā. To plaši izmanto kā saldinātāju pārtikas produktos ar samazinātu kaloriju daudzumu, konfektēs vai maizes izstrādājumos.
Eritritols pieder pie cukura spirtu, sauktu arī par polioliem, saimes, kas veidojas aldehīdu vai ketonu grupas hidrolizēšanas procesu dēļ dažādos ogļhidrātos.
Poliolu dabiski ir daudz augļos un dārzeņos, piemēram, vīnogās un sēnēs, kā arī raudzētos ēdienos, piemēram, sojas mērcē (1).
Jums varētu būt jautājums, kāpēc eritritolu lieto plaši? Kādi ir tā pārdošanas punkti? Šeit tev iet!
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir vērtīgas eritritola īpašības?
Eritritolu plaši izmanto kā mākslīgu saldinātāju galvenokārt tāpēc, ka tas ir maigi salds. Tas ir tikpat salds kā saharoze, bet ar mazāk kalorijām.
Bet, ja jūs lietojat sukralozi, kas ir daudz saldāks sintētiskais aizstājējs, jums, iespējams, būs jāpievieno tikai viena ceturtā daļa tējkarotes.
Jums ir dreifs, vai ne?
Bez cukura ekvivalences eritritols piedāvā šādas priekšrocības.
1. Pretdiabēta īpašības
Eritritols nepalielina glikozes vai insulīna līmeni serumā jūsu ķermenī, savukārt tā pati glikozes deva 30 minūšu laikā strauji paaugstina insulīna līmeni.
Tam nav arī būtiskas ietekmes uz kopējā holesterīna, triacilglicerīna un brīvo taukskābju līmeni serumā.
Eritritolu var droši lietot, un tas faktiski ir labāks variants diabēta slimniekiem, jo vairāk nekā 90% no uzņemtā eritritola viegli uzsūcas un izdalās caur urīnu bez degradācijas (2).
2. Palīdz svara zaudēšanai un pārvaldībai
Shutterstock
Saharoze nelabvēlīgi ietekmē jūsu svaru un tauku uzkrāšanos. Lielākā daļa veselības entuziastu un cilvēku, kas cenšas zaudēt svaru, pārtrauc cukura uzņemšanu un pāriet uz mākslīgiem saldinātājiem, ja tie nevar palikt pilnīgi bez cukura.
Eritritolam ir ļoti zems glikēmiskais indekss (GI = 0). Pievienojot to dzērieniem, smalkmaizītēm vai saldumiem, samazināsies glikozes līmenis asinīs, kas izraisa svara pieaugumu (3).
Lai gan dažos gadījumos tas izraisīja svara pieaugumu, eritritolam ir būtiska loma svara kontrolē, īpaši cilvēkiem ar aptaukošanos.
3. Novērš zobu bojāšanos (nav kariogēns)
Shutterstock
Eritritols nomāc perorālo baktēriju, piemēram, Streptococcus , augšanu, kas uz jūsu zobiem veido bioplēvi un izraisa kariesu.
Mikrobu augšanas kavēšana noved pie jūsu zarnu saražotās skābes samazināšanās. Tādā veidā zobi neizveido kariesu un plāksnes.
Salīdzinot ar citiem dabīgiem un sintētiskiem saldinātājiem, piemēram, ksilītu, mannītu, sorbitolu un sukralozi, eritritols aizņem visilgāk plāksni un ir visvieglākais no visiem.
Pateicoties šīm īpašībām, zobārsti var izmantot eritritolu kā matricu subgingīvas gaisa pulēšanā, nomainot tradicionālo sakņu zvīņošanos periodonta terapijā (4).
4. Zarnām draudzīgs un nesāpīgs
Tā kā eritritols ir maza četru oglekļa molekula, to var viegli sagremot jūsu zarnās. Tā kā tam ir ļoti zems glikēmiskais indekss, tas tiek sagremots lēni un gandrīz pilnībā.
Atšķirībā no sukralozes, ksilīta, sorbitola vai mannīta, kuru paliekas var atrast resnajās zarnās, aptuveni 90% eritrīta tiek absorbēts.
Tāpēc, lietojot apmēram 50 g / kg eritritola, jums ir mazāks skābums un meteorisms, savukārt citi saldinātāji izraisa ūdeņainu izkārnījumu, sliktu dūšu un caureju, lietojot 20-30 g / kg (5).
5. Spēcīga antioksidanta aktivitāte
Eritritols ir lielisks brīvo radikāļu savācējs. Cukura spirts veido eritrozi un eritrulozi, kas izdalās ar urīnu.
Tas īpaši atbrīvo hidroksila brīvos radikāļus un var aizsargāt jūsu ķermeni no sirds un asinsvadu bojājumiem, hiperglikēmijas izraisītiem traucējumiem un lipīdu peroksidācijas.
Eritritola lietošana citu saldinātāju vietā var samazināt iekaisumu orgānos, piemēram, nierēs, aknās un zarnās (6).
Eritritols var novērst tādu apstākļu attīstību kā aizcietējums, nieru mazspēja, hiperholesterinēmija, skābums, čūlas un Krona slimība, un aizsargāt orgānu sistēmas, ar kurām tā saskaras.
Cukura aizstājējam eritritolam ir diezgan neticamas īpašības. Tātad, ir skaidrs, kāpēc tas ir kļuvis tik populārs.
Pateicoties eritritola priekšrocību sarakstam, šeit ir saraksts ar tā lietojumiem. Pārbaudiet to, un jūs būtu satriekts!
Atpakaļ uz TOC
Kur var atrast eritritolu?
Eritritolu var atrast
- Dzērieni (kā cukura aizstājējs)
- Košļājamās gumijas
- Šokolādes konfektes
- Saldinātājs uz galda
- Cietie un šķidrie preparāti
- Tabletes
- Pastilas
- Granulēti pulveri
- Vēlamā farmaceitiskā palīgviela
- Sīrupi
- Zobu pastas
Vai tas nav traki? Man nebija ne mazākās nojausmas par to, cik daudz eritritola mēs esam patērējuši katru dienu!
Bet pagaidiet, no kurienes jūs ņemat visu šo eritritolu, lai to izmantotu it visā un visā?
Ļaujiet man noskaidrot jūsu neskaidrības.
Atpakaļ uz TOC
Kur jūs iegūstat eritritolu?
Eritritols ir atrodams augļos un dārzeņos. Tomēr ieguve no šiem dabiskajiem avotiem nav iespējama, jo tie satur eritritolu tikai nelielos daudzumos.
Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados pavērās iespēja ražot eritritolu, izmantojot biotehnoloģiju. Pirmo reizi eritritola ražošana tika novērota raugos un rauga sēnītēs.
Celma (iespējams, piederēja Torula ģintij) spēja pārveidot 35–40% no izmantotās glikozes par eritrītu. Atsevišķas pienskābes baktērijas un pavedienu sēnes fermentējot var efektīvi ražot arī eritrītu.
Pašlaik kukurūzas vai kviešu ciete tiek fermentēta ar raugu Moniliella pollinis vai Trichosporonoides megachliensis . Pēc tam fermentēto maisījumu silda un žāvē, lai iegūtu eritrīta kristālus.
Tikpat salds kā cukurs, ko ražo no raugiem un baktērijām, bez mākslīgām piedevām - tas ir tik ideāls cukura aizstājējs eritritols!
Bet…
Vienmēr ir “bet”.
Eritritolu parasti atzīst par drošu (GRAS), ja to lieto pārtikā, un tievā zarnā tas labi uzsūcas. Bet pētījumi ir atklājuši dažas šausmīgas blakusparādības, ko izraisa nepārtraukta eritritola uzņemšana.
Vai vēlaties uzzināt, kas var notikt nepareizi ar jūsu ķermeni? Pārejiet uz nākamo sadaļu.
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir eritrīta lietošanas blakusparādības?
1. Uzpūšanās, caureja un slikta dūša
Shutterstock
Cukura spirtiem vai polioliem ir slikta vēsture, kas izjauc jūsu gremošanu. Tā kā jūsu ķermenis tās pilnībā neuzsūc, šādas vielas mēdz palikt jūsu sistēmā ilgu laiku.
Resnās zarnas fermentē eritritola starpproduktus un izraisa vēdera uzpūšanos. Jums var būt slikta dūša, meteorisms (gāze) un caureja (7).
2. Diurētiskais efekts (palielina urinēšanu)
Ilgstoša augsta eritrīta līmeņa uzņemšana var palielināt urīna daudzumu un urinēšanas reižu skaitu.
Eritritols izraisa arī elektrolītu zudumu. Patērējot to lielos daudzumos, palielinās kalcijs, citrāts, nātrijs, kālijs, N-acetilglukozaminidāze un kopējais olbaltumvielu saturs urīnā (8).
Eritritols var būt kaitīgs, jo tas var izraisīt elektrolītu līdzsvara traucējumus, kas var izraisīt vājumu, reiboni un dehidratāciju.
3. Var būt kancerogēns
Lielākā daļa cukura aizstājēju, piemēram, mannīts, sorbitols, steviols un ksilīts, ir saistīti ar neatgriezeniskām mutācijām un vēzi.
Bet jaunākie pētījumi liecina, ka atšķirībā no citiem cukura spirtiem eritritols ne vienmēr izraisa vēzi. Lietojot žurkām, eritritols neuzrādīja nekādus DNS bojājumus vai hromosomu aberācijas.
Lai pārliecinātos par šiem pieņēmumiem, mums jāveic turpmāki padziļināti pētījumi (9).
Pēdējais zvans…
Ne viss bez cukura ir labs jūsu ķermenim.
Cukura un kaloriju daudzuma samazināšanas vārdā lielākā daļa no mums nonāk dziļākās nepatikšanās, uzņemot nejaušus mākslīgos saldinātājus.
Sintētiskie cukura aizstājēji, piemēram, sukraloze un aspartāms, var glābt jūs no saharozes, bet ne no diabēta, skābuma un sirds un asinsvadu slimībām.
Izvēloties dabiskos, augu vai mikrobu saturošos cukura spirtus, šādas komplikācijas netiks novērstas. Eritritols ir viens no šādiem cukura spirtiem, kam ir maz kaloriju un glikēmiskais indekss.
Eritritolu varat izmantot kūkās, smalkmaizītēs, konditorejas izstrādājumos, pīrāgos, pīrāgos, saldumos, dzērienos un dzērienos vienādos daudzumos kā galda cukurs.
Neskatoties uz blakusparādībām, eritritolu lieto daudzās nozarēs, un tas ir labi pieņemts. Tātad, nopērciet sev nelielu eritritola paciņu, uzziniet, kā jums tas patīk un kā jūsu ķermenis uz to reaģē, un pēc tam mēģiniet veikt veselīgu ienirt. Jūs varat.
Atpakaļ uz TOC
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai stēvija ir labāka par eritrītu?
Stevia ir augu izcelsmes cukura aizstājējs, savukārt eritritolu komerciāli ražo no rauga un cietes.
Eritritolam ir vairāk pielietojumu, jo tas ir karstumizturīgs, savukārt stevija var sadalīties nevēlamos produktos.
Stevia var izraisīt alerģiskas reakcijas, jo tai ir augu izcelsme. Tātad, izvēlieties eritritolu virs stevijas, ja jums ir iespēja.
Atsauces
1. “Eritritols kā saldinātājs…” Lietišķā mikrobioloģija un biotehnoloģija
2. “Glikozes un insulīna līmenis serumā…” Eiropas klīniskās uztura žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
3. “Poliolu veselības potenciāls…” Uztura pētījumu pārskati, ASV Nacionālā bibliotēka Medicīna
4. “Eritritols ir efektīvāks par…” Starptautiskais Zobārstniecības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
5. “Kuņģa-zarnu trakta tolerance pret…” Eiropas klīniskās uztura žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
6. “Eritritols ir salds antioksidants” Uzturs, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
7. “Cukura spirti”, ASV FDA
8. “Hroniska toksicitāte un kancerogenitāte…”, Normatīvā toksikoloģija un farmakoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
9. Toksikoloģiskie pētījumi “Eritritola genotoksicitātes novērtējums…”, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka