Satura rādītājs:
- Kas ir dzimumu līdztiesība?
- Kāpēc mums dzimumu līdztiesība ir nepieciešama vairāk nekā jebkad agrāk
- Dzimumu līdztiesība pret Dzimumu līdztiesība: kāda ir atšķirība?
- Atsauces
Ja mums šobrīd viena lieta ir nepieciešama vairāk nekā jebkad agrāk , tā ir dzimumu līdztiesība. Vārds “taisnīgums” ir definēts kā “taisnīguma un objektivitātes kvalitāte”. Kaut arī “dzimumu līdztiesība” ir valsts, kurā dzimums neietekmē piekļuvi tiesībām un iespējām, tieši “dzimumu līdztiesība” nosaka dzimumu līdztiesības pamatu. Abi termini var izklausīties līdzīgi, taču tiem ir atšķirīga nozīme. Padomājiet par to šādi: ja vienlīdzība ir mūsu galīgais mērķis, taisnīgums ir līdzeklis, kā tur nokļūt. Šajā rakstā mēs izgaismosim dzimumu līdztiesības jēdzienu, kāpēc tas ir svarīgi un kāpēc tas ir ikviena bizness.
Kas ir dzimumu līdztiesība?
Saskaņā ar Starptautiskās Darba organizācijas datiem dzimumu vienlīdzības jēdziens attiecas uz „ taisnīgu attieksmi pret sievietēm un vīriešiem atbilstoši viņu attiecīgajām vajadzībām . Tas var ietvert vienlīdzīgu attieksmi vai atšķirīgu attieksmi, kas tiek uzskatīta par līdzvērtīgu attiecībā uz tiesībām, pabalstiem, pienākumiem un iespējām. ”
Citiem vārdiem sakot, dzimumu līdztiesība apzīmē resursu, programmu, iespēju un lēmumu pieņemšanas taisnīgu sadali gan vīriešiem, gan sievietēm. Visam jābūt 50/50. Lai to sasniegtu, ikvienam ir jābūt pieejamai pilnām iespējām.
Kāpēc mums dzimumu līdztiesība ir nepieciešama vairāk nekā jebkad agrāk
Sievietes ir puse pasaules iedzīvotāju - precīzāk, 49,55% -, tomēr mums bieži tiek liegta vienlīdzīga piekļuve veselības aprūpei, izglītībai, politiskai un ekonomiskai līdzdalībai. Tas nav “sieviešu jautājums” - tas ir tiesību jautājums, un tas būtiski kaitē valsts ekonomiskajai attīstībai.
Skumja patiesība ir tāda, ka šobrīd neviena pasaules valsts nav uz pareizā dzimumu līdztiesības sasniegšanas ceļa. Patiesībā pašreizējā progresa tempā būs nepieciešami vēl 202 gadi, lai sasniegtu dzimumu līdztiesību visā pasaulē (1).
Tas nozīmē, ka būs nepieciešamas vēl apmēram sešas paaudzes, lai mūsu lielie, lieliski, lieliski, lieliski, lieliski, lieliski mazbērni redzētu pasauli bez dzimumu nevienlīdzības. Tās ir briesmīgas ziņas ne tikai mūsu meitām, bet arī mūsu dēliem - jo tas ietekmē visus.
Mums ir nepieciešama rūpīga organizatoriskās prakses un politikas analīze, kas var kavēt sieviešu un meiteņu dalību. Daži no tiem ietver darbā pieņemšanas un pieņemšanas darbā praksi, dalības līmeni, resursu piešķiršanu un aktivitāšu plānošanu. Bet pašreizējais scenārijs izskatās ļoti, ļoti skumjš:
- Saskaņā ar jauno Glassdoor jauno ziņojumu ASV vīrieši vidēji nopelna par 21,4% lielāku pamatalgu nekā sievietes (2).
- Ja jūsu kandidātu pulciņā ir tikai viena sieviete, statistiski nav izredžu, ka viņa dabūs darbu (3).
- Korporatīvajā Amerikā vīrieši agrīnā karjeras posmā tiek paaugstināti par 30% augstāk nekā sievietes, un sākuma līmeņa sievietes ir daudz biežāk nekā vīrieši, kas vienā un tajā pašā lomā pavadījuši piecus vai vairāk gadus (4).
- Lielo ASV uzņēmumu vadītāju, kuru vārds ir Deivids, Stīvs un Džons, ir vairāk nekā sieviešu (5%) vadītāju (5).
- Sievietes ieņem tikai 21% pasaules parlamenta vietu, un tikai 8% pasaules ministru kabineta ministru ir sievietes (6).
- Apmēram 60% pasaules hroniski izsalkušo ir sievietes un meitenes (6).
- Dzimumu vardarbība ir viens no lielākajiem sieviešu traumu un nāves cēloņiem visā pasaulē, izraisot vairāk nāves gadījumu un invaliditāti 15 līdz 44 gadus vecu sieviešu vidū nekā vēzis, malārija, ceļu satiksmes negadījumi un karš (6).
Dzimumu līdztiesība pret Dzimumu līdztiesība: kāda ir atšķirība?
interactinstitute.org, Kredīts: Sociālo pārmaiņu mijiedarbības institūts - mākslinieks: Angus Maguire.
Dzimumu līdztiesība ne vienmēr nozīmē, ka pret vīriešiem un sievietēm jāizturas tieši tāpat. Bioloģiskās dzimumu atšķirības ir neizbēgamas, tāpēc vīriešiem un sievietēm dažos gadījumos ir saprātīgi atšķirīgas likumīgas tiesības. Piemēram, tikai sievietēm grūtniecības un dzemdību atvaļinājums ir nepieciešams. (Lai arī cīņa par paternitātes atvaļinājumu šobrīd pieaug, lai mudinātu vīriešus aktīvāk piedalīties bērnu audzināšanā un mazināt vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības).
Paskaties uz to šādi: jūs braucat ar autobusu, kurā atrodas 30 gadus veca kundze un 65 gadus vecs vīrietis un tikai viena tukša vieta. Kam ideālā gadījumā vajadzētu iegūt vietu? Tas ir vecis. Lai gan sieviete ir viņa konkurence, kas atbilst pašu kapitālam, vecajam kungam sēdeklis ir vajadzīgs vairāk.
Tas, kas mums vajadzīgs šādos scenārijos, nav vienlīdzīga attieksme, bet vienlīdzīga attieksme. Taisnīgums atzīst spēju atšķirības un to, ka taisnīgums bieži prasa atšķirīgu attieksmi pret cilvēkiem, lai viņi varētu sasniegt to pašu rezultātu .
Reizēm dzimumu līdztiesība ir absolūti nepieciešama, lai sasniegtu mūsu dzimumu līdztiesības mērķi, jo šīs problēmas pamatā ir sievietes iracionālie aizspriedumi un aizspriedumi. Tomēr tas ne vienmēr notiek.
Lai gan dzimumu līdztiesība attiecas uz vienlīdzīgām iespējām , dzimumu līdztiesība ir saistīta ar vienādiem rezultātiem . Ir skaidra atšķirība. Rezumējot, dzimumu līdztiesība uzsver ideju, ka attieksme pret visiem tieši tāpat nav patiesībā taisnīga. Tas izdzēš mūsu individuālās atšķirības un vajadzības un tā vietā veicina privilēģijas.
Audre Lorde reiz teica: „ Ne jau mūsu atšķirības mūs šķeļ. Tā ir mūsu nespēja atpazīt, pieņemt un svinēt šīs atšķirības. ”
Kas mums patiešām ir jādara, ir jāatsakās no vienas “veiksmes” definīcijas un jāatzīst mūsu atšķirības kā unikālas. Sistēma ir nepilnīga nevis šo atšķirību dēļ , bet gan tāpēc, ka tā neatbilst katra individuālajām vajadzībām .
Atsauces
- Pasaules ekonomikas forums “Dzimumu atšķirību novēršana”
- “Progress par dzimumu atalgojuma atšķirībām: 2019” Glassdoor.com
- "Ja jūsu kandidātu pulciņā ir tikai viena sieviete, statistiski nav iespēju, ka viņa tiks pieņemta darbā" Harvard Business Review
- “Laiks uzņēmumiem izmēģināt jaunu dzimumu līdztiesības rokasgrāmatu”, Volstrītas žurnāls
- "Vairāk cilvēku, kurus sauca Deivids un Stīvs, vada FTSE 100 uzņēmumus…" Neatkarīgi
- “Slepkavas fakti par dzimumu līdztiesību” Oxfam Jaunzēlande