Satura rādītājs:
- Matriarhāta nozīme
- Īsa matriarhāta vēsture
- Atšķirība starp matriarhālajām un matrilinālajām sabiedrībām
- Tātad, kas pasaulē ir matrifokālisms?
- Matrilineal un Matriarchal sabiedrību piemēri visā pasaulē
- 1. Umoja, Kenija
- 2. Mosuo, Ķīna
- 3. Khasi, Indija
- 4. Minangkabau, Indonēzija
Jau labu laiku lielāko sabiedrības daļu lielā mērā pārvalda vīrieši. Bet neuzkrītošas kopienas jau sen pastāv, kur sievietes valda un ir kultūras centrā.
Merriam-Webster vārdnīca nosaka matriarhātu kā ģimeni, grupu vai valsti, kuru pārvalda sieviete; vai sociālās organizācijas sistēma, kurā izcelsme un mantojums tiek izsekots caur sieviešu līniju. Ideja par sabiedrību, kurā sievietes pārvalda politiskās, sociālās un ekonomiskās struktūras, daudziem var šķist tālu iegūta, taču vēsture pierāda matriarhālu sabiedrību pastāvēšanu visos laikmetos, no kuriem daži pastāv arī mūsdienās. Šajā rakstā mēs aplūkosim unikālo queendom veidu, kas ir matriarhālā sistēma.
Matriarhāta nozīme
Pretēji tam, ko jūs domājat, matriarhāts nav sistēma, kurā sievietes kontrolē un valda pār vīriešiem. Kā Heidi Goettner-Abendroth, Starptautiskās akadēmijas HAGIA for Modern Matriarchal Studies dibinātājs, izteicās žurnālā Dame:
"Mērķis nav iegūt varu pār citiem un dabu, bet gan sekot mātes vērtībām, ti, kopt dabisko, sociālo un kultūras dzīvi, kas balstīta uz savstarpēju cieņu."
Citiem vārdiem sakot, matriarhāts ir sistēma, kas griežas ap mātes valdīšanas principu, kurā mātes vai sievietes atrodas varas struktūras augšgalā. Viņi dominē morālās autoritātes, politiskās vadības, sociālās privilēģijas un īpašuma kontroles lomās. Lai sociālo sistēmu varētu uzskatīt par matriarhātu, tai būtu nepieciešams tādas kultūras atbalsts, kas sieviešu dominēšanu definēja kā vēlamu un likumīgu.
Īsa matriarhāta vēsture
Kamēr antropologi apšauba patiesas matriarhālas sabiedrības esamību, pastāv domu skola, kas uzskata, ka cilvēku sabiedrība sākotnēji bija matriarhāla. Laikposmā, kas pazīstams kā “ginekokrātiskais laikmets”, sievietes, iespējams, pielūdza par viņu spēju dzemdēt. Šajā brīdī dzemdības bija milzīgs noslēpums, un vīrieši, neapzinoties, ka viņiem patiesībā ir bijusi sava loma, uzskatīja, ka sievietes “nogatavojušās nes augļus kā koki”. (Mēs runājam par ļoti seniem laikiem.) Tiek uzskatīts, ka Ginokrātiskais laikmets ilga apmēram pirms 2 miljoniem gadu līdz 3000. gadā pirms Kristus. Tad tiek teikts, ka notika liela pārvērtība, iespējams, novatoriska atklājuma vai kataklizmas dēļ, kas izraisīja patriarhātu.
Arheologi un pētnieki ir uzdūrušies pierādījumiem, kas apstiprina teoriju, ka kādreiz varētu būt pastāvējušas ginekokrātiskas vai matriarhālas sabiedrības. 2016. gada rudenī Turcijas centrālajā daļā tika atklāta 8000 gadus veca skulptūra, kurā bija redzama kaut kāda dieviete. Tiek spekulēts, ka statuja attēlo auglības dievieti, bet citi uzskata, ka viņas kuplā figūra ir sievietes ar ievērojamu nozīmi. Mums arī jāpatur prātā, ka pat tāda literatūra kā Bībele un Odiseja uzsver sieviešu nozīmi sabiedrībā.
Tomēr skeptiķi norāda, ka tas, ka senajā literatūrā un mākslas darbos sievietes tika raksturotas kā dievietes, nenozīmē, ka viņas bija varenākas par vīriešiem. Lieta ir bez rakstiskiem vēsturiskiem pierakstiem, mēs nekad nevaram būt simtprocentīgi pārliecināti par patiesi matriarhālas sabiedrības likumību.
Atšķirība starp matriarhālajām un matrilinālajām sabiedrībām
Termins “matriarhāts” bieži tiek sajaukts ar līdzīgi skanošo terminu “matrilineal”. Tomēr abiem ir ievērojamas atšķirības. Kā mēs iepriekš apspriedām, “matriarhāls” attiecas uz sabiedrību, kuru pārvalda vai kontrolē sievietes, savukārt antropoloģiskais termins “matrilineal” apzīmē tikai ciltsrakstus . Bērnus identificē pēc senču cilts no mātes puses, nevis no tēva puses. Viņi arī manto īpašumu, izmantojot sieviešu līniju. Arī cilts alianses un paplašinātas ģimenes veidojas gar sieviešu asins līnijām.
Tātad, kas pasaulē ir matrifokālisms?
Ģimene tiek uzskatīta par “matrifokālu”, ja māte vada ģimeni bez tēva klātbūtnes. Piemēram, viena vecāka ģimenes, kuru vadībā ir sievietes, ir matrifokālas, jo mātei ir svarīgāka loma mājās un bērnu audzināšanā.
Matrilineal un Matriarchal sabiedrību piemēri visā pasaulē
Matriarhālās sabiedrības pastāv visā pasaulē arī mūsdienās. Zemāk ir četri dažādi sieviešu vadītu un matrilinālu kultūru piemēri no seniem laikiem līdz mūsdienām. Apskatīsim sievietes valdīšanas veidus un turpinām to darīt.
1. Umoja, Kenija
Svahili vārds “umoja” nozīmē “vienotība” vai “vienotība”. Umoja Samburu, Kenijas ziemeļos, ir pārdzīvojušie no dzimuma balstītas vardarbības, sieviešu dzimumorgānu kropļošanas un seksuālas vardarbības dēļ. Umojas matriarha Rebeka Lolosoli šo ciemu nodibināja 1990. gadā, kad britu karavīru rokās bija apmēram 15 izvarošanā izdzīvojušie. Teritoriju ieskauj ērkšķu žogs, lai nepieļautu vīriešus. Patiesībā šī ir kopiena, kurā vīriešiem ir aizliegts. Sievietes mācās amatus, māca bērnus, pārdod rokdarbus, piemēram, rotaslietas, un rāda tūristus ap kultūras centru. Viņi arī izglīto kaimiņu ciematu sievietes par viņu tiesībām.
2. Mosuo, Ķīna
Himalaju tālākajos austrumu pakājēs Ķīnas dienvidrietumos atrodas sulīga ieleja. Mosuo kultūra sakņojas matrilinālā struktūrā, kur indivīdu ģimenes izcelsme tiek izsekota caur sieviešu līniju. Katru mājsaimniecību pārvalda “ah mi” (māte vai vecāka gadagājuma sieviete), kas arī pieņem svarīgus lēmumus, kas saistīti ar uzņēmējdarbību. Mosuū nav nevienas laulības institūcijas. Drīzāk sievietes izvēlas partnerus, burtiski ejot uz vīrieša mājām. Mosuo sievietes var brīvi piedāvāt vai pieņemt seksuālas attiecības ar vīrieti, un vīriešiem ir atļauts rīkoties tāpat. Noraidīšana un piedāvāšana nekādā ziņā netiek apzīmogota.
Pārīši nekad nedzīvo kopā, un bērns vienmēr paliek mātes aprūpē, tēvam bērna audzināšanā ir maz vai vispār nav. Tāpēc nav pārsteigums, ka Mosuo ir pazīstams arī kā “Sieviešu valstība”.
3. Khasi, Indija
Meghalaya, Indijas ziemeļaustrumu daļā, dzīvo trīs ciltis, kas praktizē radniecību, balstoties uz matrilinealitāti. Khasi cilts jaunākā meita pārņem visu senču īpašumu, bērni uzņem mātes uzvārdu, un vīrieši pēc apprecēšanās dzīvo vīramātes mājās. Patrīcija Mukhima, valsts godalgotā sabiedriskā aktīviste, kura rediģē laikrakstu Shillong Times laikraksts saka: “Matrilīnijs pasargā sievietes no sociālā atstumtības, kad viņas apprecas atkārtoti, jo viņu bērni neatkarīgi no tēva bija pazīstami ar mātes klana vārdu. Pat ja sieviete dzemdēja bērnu ārpus laulības, kas ir diezgan izplatīta parādība, mūsu sabiedrībā sievietei nav pievienota sociālā stigma. ” Viņa piebilst, ka viņas sabiedrība nepadosies dominējošajai patriarhālajai sistēmai, kas pastāv lielākajā daļā Indijas.
4. Minangkabau, Indonēzija
Minangkabau etniskā grupa, kas sastāv no 4,2 miljoniem locekļu, Indonēzijas rietumos Sumatrā ir pasaulē lielākā zināmā matrilinālā sabiedrība. Šajā neskaidrajā musulmaņu sabiedrībā sievietes pārvalda mājas jomu, kamēr vīrieši ir iesaistīti politiskās un garīgās lomās. Tomēr tieši sievietes izvēlas klana priekšnieku un ir pilnvaras viņu vajadzības gadījumā atcelt. Cilšu likums pieprasa, lai visi klana īpašumi tiktu turēti un novēlēti no mātes līdz meitai.
Joprojām ir liela daļa inteliģences, kas noraida visu matriarhāta jēdzienu. Sintija Ellere savā grāmatā “Matriarhālās aizvēstures mīts” saka, ka matriarhāta jēdziens ir nepatiess un nekādā ziņā neapgalvo feministu kustību. Viņa apgalvoja, ka vienlīdzība un sieviešu valdīšana ir mīts, un tas ir pilnībā jānoraida. Tomēr visbūtiskākajā līmenī es uzskatu, ka matriarhāts kā jēdziens noteikti ir diskusiju vērts, un šodien no tā var mācīties tik daudz. Kādas ir jūsu domas par šo koncepciju? Informējiet mūs zemāk esošajos komentāros.