Satura rādītājs:
- Antibiotikas pret pūtītēm: kāpēc tās lieto un kā tās darbojas?
- 2. Makrolīdi (eritromicīns un azitromicīns)
- 3. Klindamicīns
- 4. Trimetoprims
- 5. Ampicilīns vai amoksicilīns
- Perorālo antibiotiku iespējamās blakusparādības
Ar neregulāru pūtīti ir viegli tikt galā. Jūs varat arī kontrolēt nelielas pūtītes izlaušanos, veicot pienācīgu ādas kopšanu un bezrecepšu medikamentus. Tomēr, kad izlaušanās kļūst problemātiska, ārsti var izrakstīt antibiotikas. Sistēmiskās antibiotikas bieži tiek nozīmētas, ja vietējā ārstēšana nesniedz nekādu atvieglojumu. Šajā rakstā mēs esam apsprieduši visu, kas jums jāzina par antibiotiku lietošanu pūtītes ārstēšanai.
Antibiotikas pret pūtītēm: kāpēc tās lieto un kā tās darbojas?
Shutterstock
Pūtītes ārstēšanai bieži lieto antibiotikas. Tie ir pieejami divos veidos:
- Vietējās antibiotikas: tās ir pieejamas krēmu, želeju, tonerim līdzīgu šķīdumu, pūtītes spilventiņu, pūtītes plāksteru un losjonu veidā. Tos bieži lieto vieglu pūtītes ārstēšanai.
- Perorālas vai sistēmiskas antibiotikas: tās ir pieejamas tablešu, kapsulu un eliksīru formā. Perorālas antibiotikas lieto, ja vietējās un citas ārstēšanas metodes nesniedz nekādus rezultātus. Tos galvenokārt lieto, lai ārstētu vidēji smagas vai smagas pūtītes un citas iekaisuma formas.
2. Makrolīdi (eritromicīns un azitromicīns)
Tos izmanto arī pūtītes ārstēšanai. Tomēr mūsdienās tos bieži neizmanto, jo tiem ir samazināta jutība pret P.acnes baktērijām (4). Eritromicīnu bieži lieto atsevišķi, lai mazinātu baktēriju augšanu un mazinātu iekaisumu.
3. Klindamicīns
Klindamicīns palīdz iznīcināt pūtītes izraisošās baktērijas un mazināt iekaisumu. Tomēr to nevajadzētu lietot ilgāku laiku (vai kā monoterapiju), jo tas var izraisīt pret antibiotikām rezistentu baktēriju celmu augšanu (4).
4. Trimetoprims
To bieži lieto kā trešās līnijas antibiotiku. Trešās līnijas ārstēšanu izmanto, ja pirmās līnijas (sākotnējā) un otrās līnijas (turpmākās) terapija nesniedz rezultātus. Pētījums atklāja ievērojamu pūtītes bojājumu uzlabošanos pacientiem, kuri astoņus mēnešus lietoja šo antibiotiku (5).
5. Ampicilīns vai amoksicilīns
Šīs divas zāles lieto, lai mazinātu bakteriālu infekciju un ar to saistīto iekaisumu. Tie nodrošina sākotnēju atbrīvojumu no sāpēm, ko izraisa smagas pūtītes.
Monoterapija ar perorālām antibiotikām nav ieteicama, un perorālās antibiotikas nedrīkst lietot ilgāk (parasti ne ilgāk kā trīs mēnešus).
Perorālo antibiotiku iespējamās blakusparādības
Tie var izraisīt:
- Alerģiskas reakcijas: Vairāk nekā 2% trimetoprima jutīgiem cilvēkiem var izraisīt alerģiskas reakcijas.
- Fotosensitivitāte: Doksiciklīns bieži palielina UV starojuma risku.
- Kuņģa-zarnu trakta traucējumi: perorālas antibiotikas var izraisīt arī sliktu dūšu un caureju.
- Maksts rauga infekcija: sievietes to var izraisīt visas antibiotikas (īpaši tetraciklīns).
Perorālas antibiotikas var arī samazināt kontracepcijas tablešu efektivitāti . Ja lietojat kontracepcijas tabletes, neaizmirstiet par to informēt ārstu.
Ar antibiotikām vien nevar ārstēt pūtītes; jo ir vairāki faktori, kas izraisa pūtītes. Tie ietver:
- Pārmērīga naftas ražošana
- Aizliktas poras
- Baktēriju augšana
- Iekaisums
Antibiotikas palīdz tikai iznīcināt vai samazināt baktēriju augšanu. Ja jūs nenovēršat citus faktorus, nav iespējams ārstēt un izārstēt jūsu stāvokli. Tādējādi jums jākoncentrējas uz citiem ārstēšanas aspektiem, tostarp vietējo zāļu lietošanu un pareizu un maigu ādas kopšanas režīmu. Turklāt jums ir jāatbilst savam ārstēšanas plānam.
Antibiotikas palīdz mazināt pūtītes, taču jums tās jālieto reliģiski un jāsaglabā deva