Satura rādītājs:
- Sejas ērce vai Demodex ērce: kas tas ir?
- Sejas ērces: cēloņi, simptomi un komplikācijas
- Sejas ērču diagnosticēšana un ārstēšana
- Medicīniskās procedūras sejas ērcēm
- Mājas aizsardzības līdzekļi sejas ērcēm
- 1. Tējas koka eļļa
- 2. Alkohols
- 3. Neems
- 5 avoti
Vai jūs domājat, ka jūsu seja ir tīra? Vai jūs zināt, ka šobrīd uz jūsu ādas rāpo tūkstošiem astoņkāju mikroskopisku radību?
Tās sauc par sejas ērcēm. Tie pastāvīgi mielojas ar jūsu ādas eļļām, kopē un rada pēcnācējus. Šie parazīti plaukst uz cilvēka ādas. Bet vai tie nodara kaitējumu? Ja jā, ko jūs varat darīt?
Sejas ērce vai Demodex ērce: kas tas ir?
Shutterstock
Sejas ērces vai Demodex ērces ir obligāti ektoparazīti (parazīti, kas dzīvo ārpus saimnieka ādas un nespēj pabeigt dzīves ciklu bez saimnieka), kas sastopami uz cilvēka ādas. Demodex invāzija ir izplatīta cilvēkiem.
Jebkuram veselam pieaugušajam Demodex invāzija ir no 23 līdz 100%. Šīs ērces paliek uz jūsu ādas, neizrādot nekādus simptomus. Tomēr šo ērču skaita nelīdzsvarotība var izraisīt noteiktas ādas problēmas (1).
Ir apmēram 65 Demodex sugas, bet tikai divas no tām ir sastopamas uz cilvēka ādas. Šie ir:
- Demodex folliculorum (D. folliculorum): tie ir atrodami matu folikulās un sejā. Viņi barojas ar atmirušajām ādas šūnām un sebumu. D. folliculorum pārmērība uz jūsu ādas var palielināt ādas šūnas jūsu matu folikulās, padarot jūsu ādu raupju un zvīņainu.
- Demodex brevis (D. brevis): atšķirībā no D. folliculorum, D. brevis neaprobežojas tikai ar seju. Šīs ērces biežāk sastopamas kaklā un krūtīs, un to izplatība uz ķermeņa ir plašāka. Viņi nokļūst dziļāk jūsu tauku dziedzeros un kanālos un barojas ar jūsu dziedzera šūnām.
Šīs ērces pirmo reizi tika identificētas 1841. – 422. D. folliuculorum invāzija ir biežāk sastopama cilvēkiem. Šīs invāzijas palielinās līdz ar vecumu.
Sejas ērces invāzija ir visaugstākā personām vecumā no 20 līdz 30 gadiem . To var attiecināt uz paaugstinātu sebuma sekrēciju. Salīdzinot ar sievietēm (13%), vīriešiem (23%) sejas ērču invāzija ir daudz augstāka (1).
Šīs ērces var pārvietoties starp saimniekiem fiziskā kontakta ceļā (caur degunu, matiem, uzacīm utt.). Tie galvenokārt ir nekaitīgi un neizraisa nekādus simptomus. Tomēr vairāki ārēji un / vai iekšēji faktori (piemēram, iedzimti defekti T šūnās un imūnsistēmā) var izraisīt sejas ērču kolonizāciju, izraisot noteiktus ādas apstākļus.
Sejas ērces: cēloņi, simptomi un komplikācijas
Shutterstock
Jūs nevarat atbrīvoties no sejas ērcēm. Tie vienmēr atrodas uz jūsu ādas. Tomēr, ja to skaits palielinās, tie var izraisīt vairākas komplikācijas. Šeit ir abu veidu sejas ērces simptomi.
D. folliculorum
Ja jūsu āda ir inficēta ar D. folliculorum , tā kļūs raupja un zvīņaina. D. folliculorum palielina ādas šūnu skaitu jūsu matu folikulās. Citi šīs invāzijas simptomi ir:
- Ādas apsārtums
- Ādas nieze
- Dedzinoša sajūta
- Ekzēma
- Rupja tekstūra
- Ādas jutīgums
Šie simptomi ir bieži. Vairāki faktori var palielināt D. folliculorum invāzijas risku:
- Alopēcija
- Vāja imūnsistēma
- Dermatīts
- Ādas infekcijas
- Rosaceja (skropstu zudums)
Pētnieki joprojām pēta sakarību starp D. folliculorum invāziju un vairākām citām ādas slimībām. Daži pētījumi varētu noteikt iespējamo saikni starp D. folliculorum un rosaceju. Ādas stāvoklis varētu būt riska faktors Demodex invāzijai skropstās (2).
D. brevis
Ja jūsu āda ir inficēta ar D. brevis, tā var izskatīties sarkana ar raupjiem plankumiem. Visizplatītākie D. brevis invāzijas simptomi ir:
- Dedzinoša sajūta uz ādas
- Apsārtums
- Rupjums
- Nieze
- Izsitumi
- Ādas krāsas izmaiņas
- Zvīņainība
Vairāki faktori var saasināt jūsu risku saslimt ar D. brevis invāziju. Šie ir:
- Rosaceja
- Eļļaina āda
- Ekzēma
- Pūtītes
- Vāja imūnsistēma
- Matu izkrišana
Sejas ērces vai Demodex noteikšana nav diezgan vienkārša. Lielākā daļa no mums nezina par šiem parazītiem, kamēr tie neizraisa simptomus, un mēs pārbaudām ādu.
Sejas ērču diagnosticēšana un ārstēšana
Shutterstock
Ādas biopsija var palīdzēt diagnosticēt sejas ērces vai Demodex klātbūtni. Ārsti veic ciānakrila adhēziju kopā ar biopsiju, lai uzzinātu sejas ērču blīvumu uz jūsu ādas virsmas (1). Viņi ņem paraugu no jūsu ādas un pārbauda to mikroskopā.
Šī biopsija ir nepieciešama, ja rodas nopietnas komplikācijas, ko izraisa smaga sejas ērču invāzija. Jūsu ārsts var ieteikt šādus medikamentus, kas var palīdzēt samazināt invāziju.
Medicīniskās procedūras sejas ērcēm
Ādas tīrības uzturēšana ir pirmais solis, lai samazinātu sejas ērces invāziju (jo tās mielojas ar jūsu sebumu un atmirušajām šūnām). Jums var arī izrakstīt šādus medikamentus:
- Salicilskābe
- Ivermektīns
- Benzilbenzoāts
- Krotamitons
- Permetrīns
- Selēna sulfīds
- Sērs
- Metronidazols
Ārsts var ieteikt vietējas vai perorālas zāles atkarībā no jūsu invāzijas smaguma pakāpes. Ja pamatnosacījums izraisa invāziju (piemēram, rosaceju un ekzēmu), jums būs nepieciešama atsevišķa ārstēšana.
Ja invāzija ir viegla, to var ārstēt, izmantojot vienkāršus mājas aizsardzības līdzekļus.
Mājas aizsardzības līdzekļi sejas ērcēm
1. Tējas koka eļļa
Pētījumā tika pārbaudītas vairākas Demodex sastāvdaļas. Tējas koka eļļa tika atzīta par visspēcīgāko līdzekli sejas ērču iznīcināšanai, pateicoties terpinen-4-ol klātbūtnei (3).
Kā izmantot
- Sajauc divus līdz trīs pilienus tējas koka eļļas ar jebkuru nesēju eļļu un iemasē uz sejas.
- Atstājiet to iedarboties 30 minūtes un pēc tam nomazgājiet ar tīru ūdeni.
- Atkārtojiet divas līdz trīs reizes nedēļā.
Tajā pašā pētījumā tika atklāts, ka diļļu nezāļu un ķimeņu eļļas arī palīdz nogalināt sejas ērces. Jūs varat izmantot šīs eļļas tējas koka eļļas vietā.
2. Alkohols
Pētījums atklāja, ka 100% alkohola var nogalināt sejas ērces tikai aptuveni 43,9 minūtēs (4). Tomēr esiet piesardzīgs, lietojot 100% spirtu uz ādas, jo tas var izraisīt ādas kairinājumu un kontaktdermatītu. Pirms alkohola lietošanas uz ādas konsultējieties ar ārstu.
3. Neems
Pētījumi šeit ir ierobežoti. Tomēr tika konstatēts, ka Neem var nogalināt divus citus suņiem atrastos Demodex variantus (5). Jūs varat to izmēģināt un pārliecināties, vai tas jums darbojas.
Kā izmantot
- Vāra neem lapas dažas minūtes ūdenī.
- Izkāš ūdeni un novārījumu uzglabā aerosola pudelē.
- Reizēm izsmidziniet to uz sejas.
- Jūs varat arī masēt neem eļļu (sajauktu ar jebkuru citu eļļu) uz sejas.
Izņemot šos līdzekļus, rūpes par ādu un tās uzturēšana tīrā veidā samazina invāziju. Katru dienu veiciet šīs darbības:
- Katru dienu mazgājot seju un mazgājoties, mazgājiet arī matus un uzturiet galvas ādu tīru.
- Sejas tīrīšanai izmantojiet mazgāšanas līdzekļus, kas nav ziepes un maigi. Koncentrējieties uz skropstām un uzacīm.
- Regulāri salapojiet ādu, lai noņemtu atmirušās ādas šūnas un citus piemaisījumus.
- Izvairieties lietot krēmus, želejas vai losjonus, kas padara jūsu ādu taukainu.
Sejas ērcēm ir īss mūžs, tikai divas nedēļas. Viņiem nav kakas, jo viņiem nav tūpļu (par laimi). Tomēr tie eksplodē un iet bojā, izplatot visus atkritumus uz jūsu ādas.
Viņi dzīvo dzīvot taukainākajās ādas daļās, kas parasti atrodas jūsu porās. Kad esat aizmidzis, viņi izrāpojas pāroties un pēc tam atkal dodas atpakaļ porās, lai dētu olas.
Kad viņu populācija ir kontrolēta, šīs ērces palīdz noņemt (vai apēst) mirušās ādas šūnas no jūsu ādas. Jūs varat kontrolēt tikai to pārmērīgo izaugsmi.
Mēs zinām, ka viss par viņiem izklausās briesmīgi. Tomēr šie mikroskopiskie viesi, kas paliek uz jūsu ādas, patiesībā nav potenciāls drauds, ja vien viņu izaugsmi neizraisa kāds pamatcēlonis.
Vai jums ir kādi citi jautājumi par sejas ērcēm? Informējiet mūs, atstājot komentāru zemāk esošajā lodziņā.
5 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- “Cilvēka Demodex ērce: Dermatoloģiskās nozīmes daudzpusīgā ērce” Indijas Dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3884930/
- "Demodex un rosaceja: vai pastāv attiecības?" Indian Journal of Ophthalmology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778578/
- “Terpinen-4-ol ir visaktīvākā tējas koka eļļas sastāvdaļa, lai iznīcinātu Demodex ērces” ARVO žurnāli.
tvst.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2110345
- “Acu Demodex nonāvēšana in vitro un in vivo ar tējas koka eļļu”. British Journal of Ophthalmology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1772908/
- “Demodex ērču morfoloģiskais raksturojums un tā terapeitiskā vadība ar neem lapām suņu demodikozē” Journal of Entomology and Zoology Studies.
www.entomoljournal.com/archives/2017/vol5issue5/PartI/5-4-135-212.pdf