Satura rādītājs:
- Kas patiesībā ir bailes no tuvības?
- Kādi ir bailes no tuvības cēloņi?
- Kādi ir riska faktori?
- Pazīmes un izpausmes
- 1. Seriāla iepazīšanās un bailes no apņemšanās
- 2. Perfekcionisms
- 3. Grūtības izteikt vajadzības
- 4. Sabotāžas attiecības
- 5. Fiziskā kontakta grūtības
- Kā jūs varat tikt galā ar bailēm no tuvības?
- 2 avoti
Bailes no tuvības ir zemapziņas bailes būt tuvu partnerim, kas bieži ietekmē citas personiskās attiecības. Šīs bailes no emocionālās un / vai bailes no fiziskas tuvības var parādīties pat visnozīmīgākajās un ciešāk saistītās attiecībās. Šīs bailes ir pazīstamas arī kā izvairīšanās no tuvības, un tās raksturo kā trauksmi par ciešu fizisku vai emocionālu attiecību dalīšanu. Cilvēki, kas cīnās ar šīm bailēm, nevēlas justies tā un var pat vēlēties tuvību, bet bieži vien izstumj savus partnerus vai pat sabotē savas attiecības.
Bailēm būt intīmām var būt vairāki iemesli, tostarp bērnībā piedzīvota vardarbība un nevērība. Tomēr daudzi citi satraucoši faktori un pieredze var arī veicināt bailes no tuvuma. Šo pārvarēšana var prasīt laiku un pacietību, taču tas ir tā vērts. Šajā amatā mēs vairāk apspriedīsim bailes no tuvības un to, kā cilvēks to var pārvarēt.
Kas patiesībā ir bailes no tuvības?
Tuvība nozīmē iespēju patiesi dalīties savā patiesajā es ar citu cilvēku, kurš jums ir īpašs. Pastāv dažādi tuvības veidi, un bailes būt intīmam var ietvert vienu vai vairākus no tiem. Piemēri:
- Seksuāls - spēja seksuāli dalīties ar partneri.
- Intelektuāls - spēja dalīties savās idejās un domās ar partneri.
- Emocionāls - spēja dalīties savās privātajās sajūtās ar partneri.
- Pieredzes - spēja dalīties personīgajā pieredzē ar savu partneri.
Tomēr bailes no tuvības atšķiras no bailēm no ievainojamības un bailēm no attiecībām, lai gan šīs divas var būt cieši saistītas. Personai, kurai ir bailes no tuvības, sākotnēji var būt ērti parādīt savu neaizsargāto pusi un patieso sevi cilvēkiem vai vismaz tuvākajiem radiem un draugiem. Šis jautājums bieži sākas tad, kad šie cilvēki saprot, ka viņi kļūst pārāk tuvi vai tuvu citiem.
Vairāki faktori var izraisīt bailes no tuvības, un nākamajā sadaļā par tiem runāsim.
Kādi ir bailes no tuvības cēloņi?
Shutterstock
Bailes no atteikšanās un pārņemšanas un galu galā bailes no attiecību zaudēšanas ir vairumam cilvēku pamatcēlonis no tuvības. Šīs divas bailes patiesībā bieži vien var pastāvēt līdzās. Lai gan šīs bailes ir diezgan atšķirīgas viena no otras, abas izraisa uzvedību, kas pārmaiņus iesaistās partnerī un pēc tam atkal viņus atstumj. Abas šīs bailes sakņojas pagātnes bērnības pieredzē. Tos bieži izraisa pieaugušo attiecību grūtības.
- Bailes no atteikšanās
Cilvēki, kuri baidās tikt pamesti, pastāvīgi uztraucas, ka partneris viņus pamet. Tas bieži ir rezultāts pieredzei, kā vecāki bērnībā pamet viņus fiziski vai emocionāli (1).
- Bailes no apņemšanās
Ir zināms, ka tiem, kuriem ir bailes būt attiecībās dominējošiem, kontrolētiem vai “zaudēt savu identitāti”, ir bailes no apņemšanās. Tas parasti izriet no augšanas pārņemtā un kontrolējošā ģimenē.
- Sociālā fobija / trauksme
Bailes no tuvības var izraisīt arī sociālā fobija vai sociālās trauksmes traucējumi. Cilvēki, kuri ir noraizējušies par citu cilvēku vērtējumu, vērtējumu vai noraidīšanu, parasti vairāk izvairās no intīmu vai personisku saikņu veidošanas. Turklāt ir dažas specifiskas fobijas, piemēram, bailes no pieskāriena, kas var rasties kā daļa no bailēm no tuvības.
Dažiem cilvēkiem tomēr var būt ērti pielāgoties sociālajām situācijām. Viņi nosauc savus paziņas kā draugus, bet ar kādu no viņiem nav dziļu personisku attiecību. Patiesībā var būt grūtāk atklāt bailes no tuvības šajos cilvēkos, jo viņi slēpj savu patieso personību aiz viņu viltus sociālo mediju personībām.
Kādi ir riska faktori?
Shutterstock
Riska faktori, baidoties no tuvības, bieži rodas no gadījumiem, kas notikuši bērnībā. To bieži slēpj nespēja uzticēties vecāku figūrām. Tas savukārt noved pie pieķeršanās problēmām. Šeit ir daži pieredzes piemēri, kas to var izraisīt:
- Fiziska vardarbība
- Seksuāla vardarbība
- Verbāla vardarbība
- Fiziska nolaidība
- Emocionāla nevērība
- Vecāku slimības
- Vecāku garīgās slimības
- Vecāku atkarība no narkotikām
Vecāki, kuri atrodas bērna dzīvē tikai fiziski un emocionāli nesūta ziņu, ka uz viņiem nevar paļauties. Bailes var izraisīt arī vecāku zaudēšana šķiršanās, nāves, pamešanas vai ieslodzījuma dēļ. Viena no vecākiem saslimšana var izraisīt sajūtu, ka nevar uzticēties nevienam, izņemot sevi. Tas jo īpaši attiecas uz gadījumiem, kad notiek lomas maiņa, un rodas nepieciešamība rūpēties par jaunākiem brāļiem un māsām.
Bailes no tuvības Mērogs ir izplatīts arī cilvēkiem, kuriem varas iestādes māc neuzticēties svešiniekiem, un tiem, kam ir depresija vai kāda trauma, piemēram, izvarošana (2). Traumatiska pieredze, kas saistīta ar attiecībām ārpus ģimenes, piemēram, ar radinieku, skolotāju vai vienaudžu, arī var veicināt šīs bailes.
Šīs bailes var izpausties dažādos veidos, un ir svarīgi, lai jūs par tām zinātu. Nākamajā sadaļā mēs to izpētīsim.
Pazīmes un izpausmes
Shutterstock
Bailes no tuvības var būt jebkura veida attiecībās, neatkarīgi no tā, vai tās ir platoniskas, romantiskas vai ģimenes. Sliktākais ir tas, ka, lai gan cilvēks var ļoti vēlēties veidot tuvas attiecības, bailes no tuvības var mudināt viņus radīt problēmas tajās pašās attiecībās. Ironiski, ka šī attiecību sabotējošā uzvedība parasti ir visievērojamākā, ja attiecība ir tā, kuru attiecīgā persona īpaši vērtē. Bailes parasti neizraisa lielas problēmas, ja vien cilvēks patiešām ilgojas pēc tuvuma.
Šeit ir daži specifiski to cilvēku uzvedības veidi, kuriem ir tuvības problēmas:
1. Seriāla iepazīšanās un bailes no apņemšanās
Cilvēki, kuriem ir bailes no tuvības, bieži vien spēj mijiedarboties ar citiem, vismaz sākotnējos posmos. Kad attiecības pieaug, lietas sāk sabrukt.
Tā vietā, lai mēģinātu izveidot savienojumu dziļākā līmenī, attiecības kaut kādā veidā tiek pārtrauktas virspusēju apsvērumu dēļ un tiek aizstātas ar citām nenozīmīgām attiecībām. Tā rezultātā rodas vairākas īstermiņa attiecības.
2. Perfekcionisms
Bailes no tuvības bieži liek cilvēkam justies, ka viņu nav pelnījis atbalsts un mīlestība. Tas noved pie obsesīvas nepieciešamības būt “ideālam”, lai pierādītu sevi mīlam. Šīs bailes bieži liek personai atstumt citus.
3. Grūtības izteikt vajadzības
Personai, kurai ir bailes no tuvības, var būt grūtības paust savas vajadzības un vēlmes. Tas var izrietēt no tā, ka jūtas necienīgs un nav pelnījis sava partnera atbalstu. Tā kā lielākā daļa cilvēku nespēj nolasīt partnera domas, šīs vajadzības visbiežāk neizpildās, apstiprinot personas pārliecību, ka viņi nav mīlestības un uzmanības cienīgi. Tas var kļūt par apburto loku.
4. Sabotāžas attiecības
Tie, kuriem ir bailes no tuvības, var apzināti sabotēt savas attiecības. To var izdarīt, cirpjot partneri un izturoties pret viņu ļoti kritiski. Viņi var arī kaut kādā veidā padarīt sevi par nemīlamiem, piemēram, rīkojoties aizdomīgi vai apsūdzot partneri par kaut ko tādu, kas patiesībā nav viņu vaina.
5. Fiziskā kontakta grūtības
Bailes no tuvības var izraisīt ārkārtējas reakcijas, kad runa ir par fizisku pieskārienu. Persona, kurai ir šīs bailes, var pilnībā izvairīties no fiziska kontakta vai viņam var būt nepieciešams pastāvīgs fizisks kontakts no partnera.
Šīs ir visizplatītākās pazīmes bailēm no tuvības. Bet ir veids, kā izturēties pret bailēm. Sapratīsim, kā.
Kā jūs varat tikt galā ar bailēm no tuvības?
Shutterstock
Jums būs nepieciešama terapija un profesionāla vadība, īpaši, ja bailes rodas no sarežģītiem bērnības / pagātnes notikumiem. Jūsu terapeitam jāspēj palīdzēt jums samierināties ar visiem traumatiskajiem notikumiem, kas jūs ietekmē. Viņi arī var palīdzēt jums izstrādāt plānu, kas ļaus jums pakāpeniski pārvarēt savas bailes.
Neatkarīgi no tā, vai konsultējaties ar terapeitu, ir dažas lietas, kas jums jādara, lai uzvarētu bailes no tuvības. Jums jāsaskaras un jāapšauba negatīvā attieksme pret sevi, jāpieņem nenoteiktība un jāpieliek pūles, lai pārskatītu savu dzīvi. Novērtējiet, kā un kāpēc jums ir izveidojušās šīs bailes.
Tie, kas baidās no tuvības, baidās no attiecību sekām, kas var izraisīt sirdi. Ir svarīgi pieņemt, ka dzīvē nav garantiju. Katras attiecības, kurās nonākat ar citu cilvēku, tomēr ir azarts. Prakse būt drosmīgai var daudz mainīt jūsu dzīvē. Mēģiniet koncentrēties uz ikdienas dzīvi, nevis apsēsties par konkrētu rezultātu.
Lai tiktu galā ar bailēm no tuvības, jums jāiemācās ērti izturēties pret sevi. Ja jūs zināt un pieņemat savu kā cilvēka vērtību, jūs sapratīsit, ka jebkāda veida noraidījums nav tik sirdi plosošs, kā varētu šķist. Pašmīlības un līdzcietības praktizēšana lielākajai daļai var šķist viegli, bet dažiem tas ne vienmēr ir intuitīvi.
Uztraucaties, kāpēc man ir problēmas ar tuvību? tad uzzini, ko tu patiesībā vēlies dzīvē. Vai vēlaties būt ilgtermiņa intīmās attiecībās ar kādu? Ja jā, vai jūs agrāk esat atstūmis cilvēkus? Pārskatiet, kādi ir jūsu attiecību mērķi un kā jūsu rīcība tos palīdz vai kavē. Pārvarēt bailes no tuvības nenotiks pa nakti. Esiet piedodošs pret sevi un laipni runājiet ar savu skaisto iekšējo. Jūsu bailes nav rakstura trūkums. Tas vienkārši ir kaut kas tāds, kas izriet no jūsu grūtās pagātnes. Jūs varat to pārstrādāt un dot sev beznosacījumu mīlestību, lai būtu labāka nākotne.
Paziņojiet mums, kā jūs plānojat apkarot bailes no tuvības. Dalieties savās domās ar mums, atstājot komentāru zemāk esošajā lodziņā.
2 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Bailes no tuvības romantiskās attiecībās jaunās pilngadības gados: pagātnes vecāku un šķiršanās individualizācijas ietekme, Viktorijas Universitāte.
vuir.vu.edu.au/19409/1/Marianne_Lloyd.pdf
- Seksuālie jautājumi, ārstējot pārdzīvojušos traumas, aktuālie ziņojumi par seksuālo veselību, SpringerLink.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs11930-014-0034-6