Satura rādītājs:
- Kas ir sēņu alerģija?
- Sēņu alerģijas cēloņi
- Sēņu alerģijas simptomi
- Kā diagnosticēt sēņu alerģiju
- Kā tiek ārstēta sēņu alerģija?
- Kā novērst sēņu alerģiju
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 6 avoti
Sēnes ir garšīgas. Gadu gaitā tie ir kļuvuši populāri, pateicoties uzturvērtībai. Tomēr to patēriņš indivīdiem ir saistīts arī ar alerģiskām reakcijām (ko sauc par sēņu alerģiju).
Alerģija pret sēnēm ir alerģiska reakcija uz sēnēm. Sēņu ēšana un / vai to sporu ieelpošana var izraisīt šo alerģiju (1). Šajā rakstā mēs sapratīsim, kas izraisa sēņu alerģiju un kā šo stāvokli var ārstēt.
Kas ir sēņu alerģija?
Alerģija pret sēnēm var būt vai nu sēņu ēšanas, vai to sporu ieelpošanas dēļ (2). Parasti tos iedala trīs veidos - neiecietība, alerģiskas reakcijas un saindēšanās.
Sēņu nepanesamība rada nelielu slimības sajūtu, savukārt alerģiska reakcija izraisa nopietnus tūlītējus simptomus. Saindēšanos ar sēnēm izraisa indīgu sēņu lietošana, un tai ir smagāki simptomi.
Sēņu alerģijas cēloņi
Alerģija pret sēnēm rodas, ja cilvēka ķermenis nepareizi interpretē sēnēs esošās olbaltumvielas kā svešas daļiņas. Atbildot uz to, cilvēka ķermenis atbrīvo IgE antivielas, lai apkarotu olbaltumvielas (3). Tas savukārt atbrīvo histamīnus, kas izraisa alerģiju.
Sēņu alerģijas simptomi
Simptomi, kas saistīti ar sēņu alerģijām, ir šādi:
- Sēkšana
- Iesnas un / vai acu asarošana augšējo elpceļu iekaisuma dēļ
- Izsitumi uz ādas vai nātrene
- Lūpu, mutes un / vai rīkles pietūkums
- Caureja
- Vemšana
- Slikta dūša
- Uzpūšanās vai vēdera krampji
Smagāki simptomi, kas saistīti ar sēņu alerģiju, ir:
- Asinsspiediena pazemināšanās
- Elpas trūkums
- Ģībonis
Kā diagnosticēt sēņu alerģiju
Ādas dūriena tests tiek uzskatīts par precīzu pārtikas alerģijas diagnostikas metodi (4). Šajā testā ļoti mazu sēņu olbaltumvielu daudzumu injicē ādā. Tiek uzskatīts, ka pacients ir alerģisks pret sēnēm, ja injicētajā vietā tiek novērots kāds iekaisums vai apsārtums.
Ārstiem jābūt labi sagatavotiem, lai novērstu visas nevēlamās reakcijas, kas var rasties testa laikā.
Kā tiek ārstēta sēņu alerģija?
Sēņu alerģijas ārstēšana ietver antihistamīna ievadīšanu. Antihistamīna līdzekļus parasti lieto alerģisku slimību ārstēšanā (5). Šīs zāles var ievadīt iekšķīgi vai caur deguna aerosolu.
Tomēr, ja simptomi ir nopietni, nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība. Piemēram, anafilaktiskas reakcijas gadījumā nekavējoties jāveic adrenalīna šāviens. Tas var atslābināt elpošanas traktu (6). Nekavējoties jāsazinās ar ārstu, jo simptomi var būt letāli.
Kā novērst sēņu alerģiju
Jāveic nepieciešamie piesardzības pasākumi, lai izvairītos no alerģijas simptomu atkārtošanās, tiklīdz tie tiek pārvaldīti un kontrolēti. Šeit ir daži padomi, kā novērst sēņu alerģiju:
- Izvairieties no sēnēm un citiem pelējuma produktiem, piemēram, rauga.
- Saglabājiet parocīgus pretalerģiskus medikamentus (piemēram, deguna steroīdus).
- Iepakotos pārtikas produktus (skābos krējumus, sausos augļus, alu, sieru utt.) Lietojiet piesardzīgi, jo dažiem cilvēkiem tie var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Alerģijas no sēnēm nevar izārstēt, un simptomus var ārstēt tikai. Jūs varat veikt pasākumus, lai novērstu to atkārtošanos. Pārliecinieties, ka izmantojat tūlītēju medicīnisko palīdzību, ja rodas kādi no rakstā aprakstītajiem simptomiem.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Kādas ir atšķirības starp pelējumu un sēnēm?
Pelējums ir sēņu grupa, ko sauc par hyphomycetes. Viņiem raksturīgas pavedienu hifas. Viņi ražo gaisā esošās konidijas vai sporas. Sēnes ir arī sēņu grupa, kurai raksturīgs augļu ķermenis. Kaut arī visas sēnes ir sēnītes, tikai dažas no tām ir ēdamas. Dažas sēnes var izrādīties bīstamas veselībai.
6 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Koivikko, A un J Savolainens. "Sēņu alerģija." Alerģija vol. 43,1 (1988): 1-10.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3278649/
- Torricelli, R., SGO Johansson un B. Wiithrich. "Alerģija pret sēnītēm Boletus edulis. Alerģija 52,7 (1997): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1997.tb01232.x
- Gabriels, Marta F u.c. "No elpceļu sensibilizācijas līdz pārtikas alerģijai: anafilaktiska reakcija pēc sēņu (Agaricus bisporus) norīšanas." Medicīniskās mikoloģijas gadījumu ziņojumi vol. 8 14-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4348448/
- Heinzerlinga, Lūsija u.c. “Ādas duršanas tests - Eiropas standarti.” Klīniskā un translācijas alerģija 3.1 (2013): 3.
ctajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-7022-3-3
- Rendels, Katrīna L un Kerolina A Hawkins. "Antihistamīni un alerģija." Austrālijas izrakstītājs vol. 41,2 (2018): 41-45.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/
- Vuds, Džozefs P u.c. "Epinefrīna drošība anafilaksei ārkārtas apstākļos." Pasaules ārkārtas medicīnas žurnāls sēj. 4,4 (2013): 245-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129903/