Satura rādītājs:
- Kas ir uztura trūkums?
- Kādi ir visbiežāk sastopamie uzturvielu trūkumi?
- 1. Dzelzs deficīts (izraisa anēmiju)
- 2. Joda deficīts (izraisa goiteru un hipotireozi)
- 3. A vitamīna deficīts (izraisa nakts aklumu)
- 4. B vitamīna kompleksa deficīts
- 5. C vitamīna deficīts (izraisa skorbutu)
- 6. D vitamīna deficīts (izraisa raheti un osteomalāciju)
- 7. Kalcija deficīts (izraisa hipokalciēmiju)
- 8. Magnija deficīts (izraisa hipomagnēzēmiju)
- 9. Cinka deficīts
- Barības vielu trūkums - vai jūs esat pakļauts riskam?
Viens no katriem pieciem nāves gadījumiem ir saistīts ar nepareizu uzturu un uzturu (1). Tas veicina vairāk nekā 678 000 nāves gadījumu gadā ASV (2).
Šī statistika atklāj satraucošu faktu. Mūsu diētas nav tādas, kādām tām vajadzētu būt. Viņiem trūkst pareizo barības vielu, un tā varētu būt problēma. Šajā amatā mēs apspriedīsim 10 visbiežāk sastopamos uztura trūkumus, to simptomus un to, ko jūs varat darīt, lai tos novērstu / ārstētu.
Kas ir uztura trūkums?
Jūsu ķermenim nepieciešami vairāki vitamīni un minerālvielas, lai optimāli darbotos un novērstu slimības. Šos vitamīnus un minerālvielas sauc par mikroelementiem.
Uztura deficīts rodas, ja jūsu ķermenis nesaņem vai nespēj absorbēt noteiktu uzturvielu vajadzīgajā daudzumā. Ja tas tiek pagarināts, tas var izraisīt briesmas.
Jūsu ķermenis nevar ražot mikroelementus. Tie jums jāiegūst diētas laikā (3). Daži ļoti bieži sastopami uzturvielu trūkumi ir A vitamīna, joda, folātu un dzelzs deficīts, kam var būt postošas sekas.
Šīs sekas cita starpā ir traucēta izziņa, koronāro artēriju slimība, acu slimības, infekcijas, vēzis, diabēts, iekaisums, aptaukošanās (4), (5).
Tādēļ ir svarīgi novērst trūkumus tieši viņu sliedēs. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir kopīgo simptomu noteikšana. Šie simptomi var būt nogurums, bālāka āda, miegainība, elpošanas problēmas, sirds sirdsklauves, slikta koncentrēšanās spēja, tirpšana vai nejutīgums locītavās, matu izkrišana un vieglprātība.
Nākamais solis ir labāk izprast uzturvielu trūkumu.
Kādi ir visbiežāk sastopamie uzturvielu trūkumi?
1. Dzelzs deficīts (izraisa anēmiju)
Jums var būt dzelzs deficīta anēmija, ja Jums rodas šādi simptomi (6):
- Bāla āda
- Ļoti nogurums
- Trausli nagi
- Sāpes krūtīs un elpas trūkums (ko papildina ātra sirdsdarbība)
- Aukstas rokas un kājas
- Mēles iekaisums
- Neparastas tieksmes pēc barojošām vielām, piemēram, ledus vai netīrumiem
- Galvassāpes un reibonis
Kad organismā nav pietiekami daudz dzelzs, lai ražotu hemoglobīnu, var attīstīties dzelzs deficīta anēmija. Hemoglobīns palīdz skābekļa transportēšanai visā ķermenī (7).
Asins zudums ir viens no galvenajiem dzelzs deficīta cēloņiem. Sievietēm ir lielāks risks, jo menstruāciju laikā viņi zaudē asinis. Pat dzelzs trūkums uzturā var izraisīt šo trūkumu.
Veģetāriešiem vai vegāniem, menstruācijām un grūtniecēm, kā arī personām, kuras biežāk ziedo asinis, ir paaugstināts dzelzs deficīta risks (6).
Labākie ārstēšanas veidi ietver dzelzs piedevu lietošanu un diētas bagātināšanu ar pārtiku, kas bagāta ar dzelzi. Citas metodes ietver intravenozu dzelzs vai sarkano asins šūnu pārliešanu, ko lieto smagos dzelzs deficīta anēmijas gadījumos.
Bagātākie hēma dzelzs avoti ir liesa gaļa un jūras veltes. Hēma dzelzs ir dzelzs forma, kas atrodama gaļā, mājputnu gaļā un jūras veltēs - un to organismā absorbē vieglāk (9).
No hēma nesaturoša dzelzs avoti ir rieksti, pupas un dārzeņi (īpaši spināti) (10).
Viena porcija stiprinātu brokastu pārslu satur apmēram 18 miligramus dzelzs, kas atbilst 100% no ikdienas nepieciešamības. Trīs unces pannā ceptas liellopa aknas satur 5 miligramus dzelzs, kas atbilst 28% no ikdienas nepieciešamības. Pusi tasi vārītu spinātu satur 3 miligramus dzelzs, kas atbilst 17% no ikdienas nepieciešamības (10).
Dzelzs iekļaušana uzturā ir vienkārša. Jūs varat pievienot spinātus brokastu sviestmaizei vai makaroniem un zupām. Ja esat vairāk gaļas cienītājs, varat apvienot 1 mārciņu maltas liellopa gaļas ar 1/3 mārciņas smalki sagrieztu liellopa aknu. Pievienojiet nedaudz ķiploku pulvera, sīpolus, sāli un piparus. Jūs varat tos izmantot, lai pagatavotu kotletes.
2. Joda deficīts (izraisa goiteru un hipotireozi)
Jums var būt joda deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (11):
- Goiter, raksturojot palielinātu vairogdziedzeri
- Nogurums
- Aizcietējums
- Piepūsta seja
- Muskuļu vājums
- Sausa āda
- Muskuļu sāpes un maigums
- Retāki mati
- Depresija
- Traucēta atmiņa
- Svara pieaugums
- Paaugstināta jutība pret aukstumu
- Neregulāras menstruācijas
- Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs
Joda deficīts rodas, ja uzturā netiek patērēts pietiekami daudz joda. Sievietēm hipotireoze attīstās biežāk nekā vīriešiem. Citi indivīdi, kuriem, visticamāk, attīstīsies šis stāvoklis, ir tie, kuriem iepriekš bija problēmas ar vairogdziedzeri, tie, kuriem tika veikta operācija, lai labotu vairogdziedzera problēmu, un tie, kuriem ģimenē ir bijusi vairogdziedzera slimība.
Pat tie, kas saņēma staru terapiju vairogdziedzerī, kaklā vai krūtīs, ir uzņēmīgi. Grūtniecēm un sievietēm, visticamāk, trūkst joda (11).
Labākais veids, kā novērst joda deficītu, ir pārtika, kas bagāta ar uzturvielām. Masveidā sāls un maize ir stiprināta ar jodu (12). Ir pieejami arī joda piedevas, kuras varat lietot pēc konsultēšanās ar savu veselības aprūpes sniedzēju.
Jūras aļģes ir bagātākais joda avots. Tikai 1 grams jūras aļģu satur no 16 līdz 1984 mkg joda, kas atbilst 11% līdz 1989% no ikdienas nepieciešamības. Trīs unces ceptu mencu satur 99 mkg joda, kas atbilst 66% no ikdienas nepieciešamības. Viena glāze vienkārša jogurta ar zemu tauku saturu satur 75 mkg joda, kas atbilst 50% no ikdienas uzturvielu nepieciešamības (13).
Kā ātru vakara uzkodu varat iedzert tasi jogurta ar zemu tauku saturu. Jūs varat arī pievienot vakara smūtijam pulverveida jūras aļģes (sauktas par spirulīnu).
Varat arī pārbaudīt selēna uzņemšanu, jo tas ir cieši saistīts ar joda koncentrāciju serumā. Selēnam ir svarīga loma vairogdziedzera hormona sintēzē un metabolismā (14).
Brazīlijas riekstu iekļaušana uzturā var palīdzēt paaugstināt selēna līmeni. Tomēr esiet piesardzīgs par pārmērīgu patēriņu. Regulāri lietojot, tie var izraisīt selēna toksicitāti (14).
3. A vitamīna deficīts (izraisa nakts aklumu)
Jums var būt A vitamīna deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (15):
- Sausa un zvīņaina āda
- Sausas acis
- Miglaina radzene
- Iekaisušas acis
- Nakts aklums
Pietiekama daudzuma uztura trūkums ir lielākais A vitamīna deficīta cēlonis. Cilvēki vietās, kur rīsi ir galvenais ēdiens, arī var izjust simptomus - ņemot vērā, ka rīsiem nav beta-karotīna.
Noteikti veselības apstākļi, piemēram, celiakija, hroniska caureja, cistiskā fibroze un ciroze, var traucēt A vitamīna uzsūkšanos organismā (15).
Zīdaiņiem, bērniem, kā arī grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas periodā ir lielāks risks saslimt ar A vitamīna deficītu. Personām ar cistisko fibrozi ir arī lielāks risks (16).
Perorāls A vitamīns varētu būt daudzsološs deficīta ārstēšanas veids, īpaši, ja simptomi ir smagi vai cēlonis ir malabsorbcija. Tie var ietvert arī beta-karotīna piedevas. Tomēr paturiet prātā, ka beta-karotīna piedevas ir saistītas ar paaugstinātu noteiktu vēža risku (15).
Redzes zudums, ko izraisa rētas, ir izņēmums, un to nevar novērst, izmantojot papildinājumu (17). Tādējādi labāk ir izvairīties no šāda trūkuma, nodrošinot, ka diētas laikā jūs patērējat pietiekami daudz vitamīna.
Saldie kartupeļi ir bagātākais dabiskais A vitamīna avots. Viens vesels cepts saldais kartupelis satur 28 058 SV A vitamīna, kas atbilst nepārspējamiem 561% no ikdienas nepieciešamības.
Liellopu aknas ir vēl viens lielisks avots - 3 unces pannā ceptas aknas piedāvā 22 175 SV A vitamīna, kas atbilst 444% no ikdienas nepieciešamības (16). Pusi tasi vārītu spinātu piedāvā 11 458 SV A vitamīna, un tas atbilst 229% no ikdienas nepieciešamības (16).
Diētā varat iekļaut saldos kartupeļus, padarot tos par piedevu mājputnu vai gaļas ēdieniem. Jūs varat arī sasmalcināt saldos kartupeļus un pagatavot tos ar garšīgu augstas kvalitātes kazas siera kombināciju. Spināti ir lielisks papildinājums jūsu brokastu sviestmaizei.
4. B vitamīna kompleksa deficīts
B komplekss ir B grupas vitamīnu kombinācija. Jebkura no šiem trūkums var radīt problēmas.
B1 vitamīna vai tiamīna deficīts izraisa beriberi. Beriberi raksturo sensoro, reflekso un motorisko funkciju traucējumi. Tas var izraisīt arī sastrēguma sirds mazspēju, izraisot tūsku apakšējās ekstremitātēs un dažos gadījumos pat nāvi (18). Indivīdiem, kuri lieto alkoholu, ir cukura diabēts, vecākiem pieaugušajiem un tiem, kuriem ir veikta bariatriska operācija, ir lielāks risks.
B3 vitamīna vai niacīna deficīts izraisa pelagru. Šo stāvokli raksturo caureja, demence un saules jutīgs dermatīts. Ja pellagra netiek ārstēta, tā var izraisīt nāvi (19).
B7 vitamīna vai biotīna trūkums izraisa matu retināšanu un izsitumus ap acīm, degunu un muti. Tas var izraisīt arī ādas infekcijas un retos gadījumos krampjus (20).
B12 vitamīna (ko sauc arī par kobalamīnu) trūkums var izraisīt nogurumu, apetītes zudumu, svara zudumu, aizcietējumus un nervu problēmas. Citi simptomi var būt depresija un apjukums (21).
Folāts ir vēl viens B kompleksa vitamīns, kura trūkums var izraisīt nopietnas komplikācijas. Simptomi ir vājums, grūtības koncentrēties un elpas trūkums. Tas var izraisīt arī kuņģa-zarnu trakta problēmas (22).
Sievietēm folātu deficīts palielina risku dzemdēt zīdaiņus ar nervu caurules defektiem. Nepietiekams mātes folātu statuss var izraisīt arī mazu bērnu dzimšanas svaru, priekšlaicīgu dzemdību un augļa augšanas palēnināšanos (22).
Personām ar alkohola lietošanas traucējumiem un grūtniecēm (vai reproduktīvā vecumā) ir folātu deficīta risks.
Pārtika, kas bagāta ar B vitamīniem, ietver stiprinātus graudaugus, cūkgaļas karbonādes, liesu liellopa gaļu, tunci, olas un vārītus spinātus (18).
5. C vitamīna deficīts (izraisa skorbutu)
Jums var būt C vitamīna deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (23):
- Depresija
- Nogurums
- Izsitumi
- Traucēta brūču dzīšana
- Smaganu iekaisums
- Svara zudums
- Uzbudināmība
- Skorbuts (raksturīgs ar smaganu asiņošanu un iepriekš sadzijušu brūču atvēršanos)
Galvenais skorbuta cēlonis ir nepietiekama C vitamīna uzņemšana. Personas ar augstu risku ir cilvēki, kuri ir atkarīgi no alkohola un smēķēšanas, nepareizi uzturā un smagi garīgi. Pat cilvēki, kuriem tiek veikta dialīze, ir pakļauti riskam, jo C vitamīns tiek zaudēts ārstēšanas procesā (24).
Ārstēšana parasti ietver lielu C vitamīna devu regulāri (25).
Palīdz arī diētas papildināšana ar pārtiku, kas bagāta ar C vitamīnu. Trīs ceturtā tasīte apelsīnu sulas satur 93 mg C vitamīna, kas atbilst 155% no ikdienas nepieciešamības. Vidēji apelsīns satur apmēram 70 mg vitamīna, kas atbilst 117% no ikdienas nepieciešamības (26). Citi avoti ir brokoļi, kartupeļi un ziedkāposti.
Ja dienā ir apelsīns, vajadzētu rūpēties par C vitamīna vajadzībām. Vakara salātos varat iemest brokoļus, kartupeļus un apelsīnu šķēles.
6. D vitamīna deficīts (izraisa raheti un osteomalāciju)
Jums var būt D vitamīna deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (27):
- Kaulu sāpes
- Vispārējs vājums
- Mialģija (sāpes muskuļu grupā)
Trūkumu izraisa vairāki iemesli, kas var būt arī riska faktori. Daži no tiem ietver ierobežotu saules gaismas iedarbību, tumšu ādu vai zarnu iekaisuma slimību vai citus apstākļus, kas izraisa barības vielas malabsorbciju (28).
Arī vegāniem un veģetāriešiem var būt liels risks, jo lielākā daļa dabisko D vitamīna pārtikas avotu ir zivis, piena produkti un mājputni.
D vitamīna deficīta ārstēšana var ietvert iekšķīgu papildinājumu 50 000 SV D 2 vitamīna nedēļā nedēļā astoņas nedēļas (29).
Pareizo pārtikas produktu pievienošana uzturam (izņemot regulāru rīta saules iedarbību) ir labākais veids, kā novērst D vitamīna deficītu.
Trīs unces vārīta laša satur 447 SV D vitamīna, kas atbilst 112% no ikdienas nepieciešamības. Trīs unces tunzivju konservu satur 154 SV vitamīna un atbilst 39% no ikdienas nepieciešamības (30). Citi labi avoti ir piens, jogurts, olas un liellopa aknas.
Brokastīs varat ieturēt tunzivju konservus vai iekļaut ēdienreizēs olas un pienu. Ja esat veģetārietis, dodieties uz apelsīnu sulu, kas bagātināta ar D vitamīnu (pārbaudiet etiķeti). Viena glāze stiprinātas apelsīnu sulas satur 137 SV D vitamīna un atbilst 34% no ikdienas nepieciešamības (30).
7. Kalcija deficīts (izraisa hipokalciēmiju)
Jums var būt kalcija deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (31):
- Apjukums
- Nogurums
- Trauksme
- Trausli nagi
- Koncentrācijas traucējumi
- Slikta atmiņa
- Sausa āda
- Rupji mati
- Alopēcija
- Muskuļu krampji un muskuļu vājums
Hipokalciēmiju var izraisīt vairāki faktori. Tie ietver nepietiekamu kalcija daudzumu uzturā, saules gaismas trūkumu, hronisku nieru slimību, aknu slimību vai aknu cirozi un samazinātu kalcija uzsūkšanos zarnās (31). D vitamīna deficīts var izraisīt arī hipokalciēmiju (32).
Personas, kurām draud kalcija deficīts, ir sievietes pēcmenopauzes periodā, personas ar laktozes nepanesamību un veģetārieši (33). Hipokalciēmijas ārstēšana parasti ietver perorālu kalciju un D vitamīnu piedevu veidā (34).
Parasts, ar zemu tauku saturu jogurts ir bagātākais kalcija avots. Astoņas unces jogurta satur 415 miligramus kalcija, kas atbilst 42% no ikdienas nepieciešamības. Astoņas unces beztauku piena satur 299 miligramus kalcija, kas atbilst 30% no ikdienas nepieciešamības (33).
Vēl viena laba iespēja ir ar kalciju bagātināta apelsīnu sula. Pārbaudiet etiķetes. Sešas unces sulas satur 261 miligramu kalcija, kas atbilst 26% no ikdienas nepieciešamības (33).
8. Magnija deficīts (izraisa hipomagnēzēmiju)
Jums var būt magnija deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (35):
- Vemšana
- Slikta dūša
- Nogurums
- Vājums
- Apetītes zudums
- Nejutīgums
- Krampji
- Nenormāli sirds ritmi
- Tirpšana
- Muskuļu krampji
Galvenais magnija cēlonis ir nepietiekama diēta. Malabsorbcija varētu būt arī vēl viens cēlonis. Pārmērīga alkohola lietošana un ilgstoša caureja var izraisīt arī magnija deficītu (36).
Cilvēki, kuriem ir augsts šī deficīta risks, ir tie, kas ir atkarīgi no alkohola, indivīdi ar cukura diabētu vai kuņģa un zarnu trakta problēmām, kā arī vecāki pieaugušie (35).
Magnija lietošana mutē ir visizplatītākā ārstēšanas forma (36).
Smags magnija deficīts var izraisīt arī kalcija vai kālija deficītu (ņemot vērā minerālu homeostāzes traucējumus), kas izraisa papildu problēmas (35). Homeostāze ir stabila līdzsvara vai līdzsvara stāvoklis.
Pārtikas produktu, kas bagāti ar magniju, iekļaušana uzturā ir labākais veids, kā novērst šo trūkumu. Rieksti ir vieni no bagātākajiem magnija avotiem. Viena unce sausu grauzdētu mandeļu (23 grami) satur 80 miligramus magnija, kas atbilst 20% no ikdienas nepieciešamības. Līdzīgs daudzums sausu grauzdētu Indijas riekstu satur 74 miligramus magnija, kas atbilst 19% no ikdienas nepieciešamības (35). Citi avoti ir spināti, zemesrieksti un brūnie rīsi.
Vakara salātos varat iekļaut mandeles vai Indijas riekstus vai apkaisīt tos ar savu kokteili. Savos rīsu izstrādājumos jūs varat arī aizstāt baltos rīsus ar brūniem rīsiem.
9. Cinka deficīts
Jums var būt cinka deficīts, ja Jums rodas šādi simptomi (37):
- Apetītes zudums
- Novājināta imūnsistēma
- Matu izkrišana
- Caureja
- Letarģija
- Lēna brūču sadzīšana
- Neizskaidrojams svara zudums
Alkoholisms ir viens no galvenajiem cinka deficīta cēloņiem. Citi cēloņi ir hroniska nieru slimība, diabēts, aknu vai aizkuņģa dziedzera traucējumi un sirpjveida šūnu slimība (37).
Personas ar lielāku risku ir personas, kuras ir atkarīgas no alkohola, veģetārieši, indivīdi ar kuņģa un zarnu trakta problēmām, kā arī grūtnieces vai laktācijas laikā (38).
Cinka deficīta ārstēšana var ietvert cinka piedevu uzņemšanu. Arī ar cinku bagātu pārtikas produktu uzņemšana darbojas lieliski.
Austeres ir bagātākie cinka avoti. Trīs unces vārītu un ceptu austeru satur 74 miligramus cinka, kas atbilst 493% no ikdienas nepieciešamības. Trīs unces vārītu krabju satur apmēram 6,5 gramus cinka, kas atbilst 43% no ikdienas nepieciešamības. Ceptas pupiņas un ķirbju sēklas ir arī labi cinka avoti (38).
Lai palielinātu cinka daudzumu, makaronu ēdieniem varat pievienot vārītas austeres. Jūs varat tos pievienot arī jūras velšu zupām un sautējumiem. Veģetārieši var pievienot vakara dārzeņu salātiem ceptas pupiņas vai ķirbju sēklas. Jūs varat tos arī apkaisīt ar traukiem.
Mums ir rūpīgi jārūpējas par diētām. Uztura trūkums, ja to neņem vērā, var izraisīt dzīvībai bīstamas komplikācijas.
Mēs esam apsprieduši katra trūkuma riska faktorus. Bet kopumā mūsu populācijā ir apakšgrupas, kurām ir lielāks risks.
Barības vielu trūkums - vai jūs esat pakļauts riskam?
Tālāk ir norādītas personu grupas, kurām var būt lielāks uztura trūkumu risks (39):
- Tikai zīdaini, kas baroti ar krūti
- Pusaudži
- Indivīdi ar tumšas krāsas ādu
- Sievietes pirms menopauzes
- Sieviete stāvoklī
- Gados vecāki pieaugušie
- Indivīdi, kas ir atkarīgi no alkohola
- Personas, kuras lieto ierobežojošas diētas (piemēram, vegānu vai bez lipekļa diētu)
- Cilvēki, kas ir atkarīgi no smēķēšanas
- Aptaukošanās indivīdi
- Pacienti, kuriem veikta bariatriska operācija
- Indivīdi ar zarnu iekaisuma slimībām
- Pacienti, kuriem veikta nieru dialīze
- Personas, kas cita starpā lieto antibiotikas, antikoagulantus, pretkrampju līdzekļus, diurētiskos līdzekļus
Uztura bagātinātāji bieži ir