Satura rādītājs:
- Kas ir ādas pigmentācija?
- Ādas pigmentācijas veidi
- Kas izraisa ādas pigmentāciju?
- Mājas aizsardzības līdzekļi ādas pigmentācijai
- 1. Ābolu sidra etiķis
- 2. Aloe Vera
- 3. Zaļā tēja
- 4. Citronu
- 5. Sarkanais sīpols
- 6. Lakricas ekstrakts
- 7. Piens
- 8. Tomāts
- 9. Melnā tēja
- 10. Apelsīnu miza
- 11. Kartupelis
- 12. Sandalkoka eļļa
- 13. Zīdkoka ekstrakti
- 14. Orhidejas ziedu ekstrakts
- Medicīniskās ārstēšanas iespējas pigmentācijai un plankumiem
- Padomi ādas pigmentācijas novēršanai
- 1. Katru dienu izmantojiet saules aizsardzību
- 2. Uzklājiet pretiekaisuma ādas kopšanas līdzekļus
- 3. Ēd veselīgi
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 13 avoti
Neatkarīgi no tā, vai tie ir saules plankumi, vecuma plankumi, vasaras raibumi, saules bojājumi vai melasma - ādas pigmentācija ir izplatīta problēma. Nepilnības var būt skaistas, taču, ja tās netiek pienācīgi novērstas, tie sīki, brūni plankumi, kas rotā jūsu vaigus vai degunu, var kļūt par reālu problēmu. Hiperpigmentācija parasti ir nekaitīga. Tomēr tas var arī norādīt uz pamata veselības stāvokli.
Kas ir ādas pigmentācija?
Pigmentācija ir ādas krāsas maiņa. Ar šo bieži sastopamo problēmu, kurā uz ādas veidojas tumši plankumi, saskaras gan vīrieši, gan sievietes. To izraisa melanīna pārpalikums - pigments, kas piešķir jūsu dabisko ādas toni. Kad šis pigments veido nogulsnes ādā, tas izraisa pigmentāciju (vai hiperpigmentāciju).
Piezīme: ne visas pigmentācijas ir nekaitīgas. Daži no tiem var liecināt par pamatslimību. Konsultējieties ar ārstu, ja pamanāt ādas krāsas izmaiņas.
Ādas pigmentācijai ir vairāki veidi - daži var reaģēt uz ārstēšanu, bet citi - ne. Visizplatītākie ādas pigmentācijas veidi ir aplūkoti nākamajā sadaļā.
Ādas pigmentācijas veidi
- Vecuma plankumi vai saules lentiginoze (aknu plankumi): Šie ir visizplatītākie ādas pigmentācijas veidi, un tie veidojas saules bojājumu dēļ. Tie atrodas apgabalos, kas bieži tiek pakļauti saulei.
- Melasma vai hloazma: to raksturo plankumi, kas līdzīgi vecuma plankumiem, bet aptver lielu ādas laukumu. Šie plankumi galvenokārt parādās hormonālo izmaiņu dēļ. Piemēram, grūtniecības laikā hormoni var izraisīt melanīna pārprodukciju un izraisīt ādas aptumšošanu.
- Vasaras raibumi (Ephelides): tos izraisa saules iedarbība. Tie parādās kā mazi punkti un plankumi uz jūsu sejas un plecu zonām.
- Pēciekaisuma hiperpigmentācija (PIH): Tas ir stāvoklis, kad jūsu ādai rodas traumas, apdegumi, pūtītes vai agresīva ķīmiskā apstrāde. To sauc arī par hipopigmentāciju.
Jūs varat saskarties arī ar ādas pigmentācijas traucējumiem, piemēram:
- Vitiligo: tas ir autoimūns stāvoklis, un cēloņi joprojām nav zināmi. Melanocīti (melanīnu ražojošās šūnas) pārstāj darboties un uz jūsu ādas rada vieglus plankumus. Šis stāvoklis var ietekmēt jebkuru vai visas jūsu ķermeņa daļas.
- Albinisms: tie ir ģenētiski traucējumi. un cilvēki ar albīnismu neražo pietiekami daudz melanīna, kā rezultātā viņu ķermenī ir maz pigmentu vai to nav vispār.
Ādas pigmentācijas problēmas ir vairāki cēloņi.
Kas izraisa ādas pigmentāciju?
UV stari ir lielākie vaininieki, kas izraisa melanīna pārprodukciju. Tomēr UV staru radītie bojājumi nav redzami uzreiz. Tādējādi, ja jūsu sejā nesen ir izveidojusies pigmentācija, visticamāk, tas ir bojājuma rezultāts, kas jūsu ādai nodarīts apmēram pirms desmit gadiem.
- Ādas bojājumi, ko izraisa traumas (saukta arī par post-iekaisuma pigmentāciju)
- Hormonālas izmaiņas grūtniecības laikā (melasma)
- Izsitumi uz ādas (rosaceja, psoriāze, ekzēma, kontaktdermatīts)
- Ādas infekcijas (pūtītes, cirpējēdes, tinea versicolor, kandidoze)
- Medicīniskie apstākļi (sarkanā vilkēde, cianoze, neārstēts vai nediagnosticēts diabēts)
Daži ādas vēži var izraisīt arī ādas pigmentāciju, piemēram, aktīnisko keratozi, plakanšūnu karcinomu, bazālo šūnu karcinomu un melanomu .
Ja pamanāt kādas izmaiņas ādas krāsā, ir svarīgi konsultēties ar ārstu. Lai gan lielākā daļa plankumu un hiperpigmentācijas ir nekaitīgi un rodas galvenokārt vecuma, saules iedarbības vai nolaidības dēļ, tie var norādīt arī uz medicīnisku problēmu. Pirms izvēlēties mājas aizsardzības līdzekļus ādas pigmentācijai un plankumiem, jums jāzina, kāda veida hiperpigmentācija tā ir un kas to izraisīja .
Ja jūsu ādas pigmentācija un plankumi ir nekaitīgi un vēlaties ātri samazināt to izskatu, ārsts var ieteikt ķīmiskas mizas ar skābēm, piemēram, pienskābi, glikolskābi, salicilskābi vai citronskābi. Varat arī izmēģināt mājas pigmentācijas līdzekļus ādas pigmentācijai, kas var palīdzēt izbalināt plankumus.
Piezīme: Šie mājas aizsardzības līdzekļi, iespējams, pilnībā neizbalē pigmentāciju un plankumus. Tomēr tie var palīdzēt uzlabot viņu izskatu un padarīt tos mazāk redzamus. Šiem līdzekļiem ir vajadzīgs laiks, lai parādītu rezultātus, tāpēc esiet pacietīgi. Ja jūsu pigmentāciju un plankumus neizraisa medicīniskas problēmas, izmēģiniet šos mājas aizsardzības līdzekļus.
Mājas aizsardzības līdzekļi ādas pigmentācijai
1. Ābolu sidra etiķis
Ābolu sidra etiķis satur polifenola savienojumus, kas sniedz dažādus ieguvumus veselībai (1). Šie savienojumi var būt noderīgi arī ādai. Anekdotiski pierādījumi liecina, ka ACV var būt noderīga pigmentācijas un citu ādas problēmu pārvaldībā. Tomēr nav zinātnisku pierādījumu, lai pierādītu šīs sekas.
Kā lietot: Sajauciet ēdamkaroti katra ābolu sidra etiķa un ūdens traukā (ņemiet vienādas daļas abas atkarībā no apstrādes zonas). Iemērciet maisījumā vates tamponu un uzklājiet to skartajai zonai. Atstājiet to iedarboties 3 minūtes vai līdz tas pilnībā izžūst. Nomazgājiet to ar remdenu ūdeni. Atkārtojiet divas reizes dienā.
2. Aloe Vera
Alveja satur aktīvo sastāvdaļu, ko sauc par aloīnu, kurai piemīt ādas apgaismošanas īpašības (2).
Kā lietot: Bļodā sajauciet 2 ēdamkarotes svaiga alvejas želejas un 1 tējkaroti medus. Ļaujiet maisījumam sēdēt 5-10 minūtes. Uzklājiet to skartajā zonā un ļaujiet tai nožūt. Nomazgājiet ar remdenu ūdeni.
3. Zaļā tēja
Tirozināze ir jūsu organismā atrodams ferments, kas ir atbildīgs par pigmentāciju. Ir konstatēts, ka zaļās tējas ekstrakti inhibē sēņu tirozināzi (in vitro), kurai var būt depigmentējošs efekts (3). Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai noteiktu tā efektivitāti.
Kā lietot: Stāvu zaļās tējas maisiņu tasē karsta ūdens un gaidiet, kamēr tas atdziest. Berzējiet tējas maisiņu skartajā zonā. Atkārtojiet šo ārstēšanu divas reizes dienā.
4. Citronu
Citronu uzskata par vienu no efektīvajiem mājas līdzekļiem ādas pigmentācijai. Citrons ir spēcīgs balinātājs, un tam ir ādas izgaismošanas īpašības. To lieto daudzos ādas izgaismošanas veidos, piemēram, Lucederm, Meladerm un Skin Bright (4). Tomēr citronu sula var kairināt jutīgu ādu, tāpēc pirms tās lietošanas veiciet plākstera pārbaudi uz rokas. Pēc šī līdzekļa izmantošanas noteikti uzklājiet sauļošanās līdzekli, jo citronu sula var padarīt jūsu ādu jutīgu pret gaismu.
Kā lietot: Sajauciet ēdamkaroti atšķaidītas citronu sulas ar tējkaroti organiskā medus. Uzklājiet maisījumu uz skartās vietas un pagaidiet 15 minūtes, pirms to nomazgājat ar remdenu ūdeni.
5. Sarkanais sīpols
Sarkano sīpolu bieži lieto rētas atvieglojošos krēmos. Pētījumā, kas veikts ar sēņu tirozināzi, tika konstatēts, ka sarkanā sīpola āda satur sastāvdaļas, kas var radīt ādas balināšanas kosmētikas līdzekļus (5).
Kā lietot: berzējiet sarkanā sīpola šķēli skartajā zonā. Ļaujiet tai palikt 10 minūtes un pēc tam nomazgājiet. Atkārtojiet ārstēšanu divas reizes dienā.
6. Lakricas ekstrakts
Lakrica satur glabridīnu, polifenola flavonoīdu, kas palīdz novērst UV izraisītu pigmentāciju un kam piemīt pretiekaisuma iedarbība. Tomēr, lai noteiktu depigmentējošo īpašumu, ir nepieciešami turpmāki pētījumi (3).
Kā lietot: Vāriet 4-5 lakricas saknes ūdenī. Ļaujiet šķidrumam atdzist un izkāsiet to aerosola pudelē. Uzklājiet to kā miglu divas reizes dienā.
Piezīme: uzglabājiet lakricas ekstraktu ledusskapī un izlietojiet to 8-10 dienu laikā.
7. Piens
Piens satur pienskābi, ko izmanto ķīmiskos pīlingos, lai izgaismotu un balinātu ādu. Ir arī konstatēts, ka pienskābi var izmantot melasmas ārstēšanai (6).
Kā lietot: uzklājiet svaigu pienu ar vates tamponu skartajā zonā un ļaujiet tai nožūt. Nomazgājiet to ar remdenu ūdeni. Dariet to divas reizes dienā.
8. Tomāts
Tomāts satur likopēnu, kas var mazināt fotobojājumu ilgtermiņa ietekmi (7). Tā kā plankumi un pigmentācija ir arī fotobojājumu ilgtermiņa sekas, tomāts var palīdzēt tos atvieglot.
Kā lietot: sagrieziet tomātu un sagrieziet to plankumos. Ļaujiet tai nožūt. Nomazgājiet to ar remdenu ūdeni. Izpildiet to divas reizes dienā.
9. Melnā tēja
Tiek teikts, ka melnās tējas ekstraktam ir ādu balinošs efekts. Pētījumā tika atklāts, ka, uzklājot uz pigmentētiem plankumiem uz jūrascūciņām, melnā tēja kavēja melanocītu attīstību un samazināja hiperpigmentāciju (8).
Kā lietot: Vāra ēdamkaroti tējas lapu ūdenī. Ļaujiet ūdenim atdzist un izkāsiet to bļodā. Ar kokvilnas bumbiņām uzklājiet to skartajā zonā. Izmantojiet to divas reizes dienā.
10. Apelsīnu miza
Apelsīnu mizas ekstrakti var samazināt melanīna nogulsnes, izbalināt tumšus plankumus un izgaismot ādu. Pētījums tika veikts ar cilvēkiem, un nevienam no priekšmetiem neizraisīja ādas kairinājumu (9).
Kā lietot: Apžāvējiet un pulveriet apelsīnu mizas. Sajauciet pulveri ar tējkaroti atšķaidītas citrona sulas un medus un uzklājiet to kā sejas masku. Dariet to trīs reizes nedēļā.
11. Kartupelis
Kartupelis satur azelaīnskābi, kas var palīdzēt mazināt pūtītes un izlaušanos izraisītos plankumus un hiperpigmentāciju (10).
Kā lietot: sagrieziet kartupeli un berzējiet to uz plankumiem. Pēc izžūšanas nomazgājiet to. Atkārtojiet procesu katru dienu.
12. Sandalkoka eļļa
Sandalkoka eļļa satur alfa-santalolu, kas palīdz hibits tirozināzei un UV izraisītai un ar vecumu saistītai pigmentācijai (11).
Kā lietot: sajauciet 2-3 pilienus sandalkoka eļļas ar nesēju eļļu (piemēram, jojobas vai saldo mandeļu eļļu) un uzklājiet to skartajā zonā. Izmantojiet to vienu reizi dienā.
13. Zīdkoka ekstrakti
Zīdkoka ekstrakti, kas iegūti no zīdkoka lapām, var palīdzēt ar hiperpigmentāciju. In-vitro pētījumi atklāja, ka Mulberroside F, aktīvais komponents, kas atrodas zīdkoks, inhibē tirozināzes aktivitāti, melanīna ražošanu un pārnesi. Tas darbojas arī kā reaktīvo skābekļa sugu (ROS) savācējs. Randomizētā, viena akla, placebo kontrolētā pētījumā tika konstatēts, ka 75% zīdkoka ekstrakta eļļas efektīvi samazina melasmu (12).
Kā lietot: stāvas zīdkoka lapas jojobas vai saldo mandeļu eļļā 3-4 dienas un pēc tam eļļu uzklājiet uz ādas. Uz ādas var arī uzklāt sasmalcinātus zīdkoka augļus. Laika gaitā jūs varat pamanīt rezultātus.
14. Orhidejas ziedu ekstrakts
Orhidejas ekstraktam ir līdzīga iedarbība kā C vitamīnam, lai uzlabotu hiperpigmentāciju. Pētījumā, kurā piedalījās 48 sievietes vecumā no 30 līdz 60 gadiem astoņas nedēļas, tika konstatēts, ka tas palīdzēja uzlabot melasmu un lentigo senilis, kā arī tam bija ādu balinoša iedarbība (13).
Kā lietot: Jūs varat iegādāties produktus, kas satur orhideju ekstraktus, vai arī pusstundu var iesūkties orhidejas ziedlapiņās karstā ūdenī, uzglabāt to aerosola pudelē un izmantot kā sejas miglu.
Tas bija viss, domājot par mājas aizsardzības līdzekļiem ādas pigmentācijas mazināšanai. Dabiskām sastāvdaļām parasti nav būtisku blakusparādību, ja vien jums nav alerģijas pret tām vai ja jums ir paaugstināta jutība. Tie ir droši, taču rezultātu rādīšanai var būt vajadzīgs laiks. Ja jūsu stāvoklis ir smags un vēlaties ātrus rezultātus, sazinieties ar savu ārstu, lai uzzinātu efektīvākas medicīniskās ārstēšanas iespējas.
Medicīniskās ārstēšanas iespējas pigmentācijai un plankumiem
Jūsu veiktā ārstēšana ir atkarīga no hiperpigmentācijas cēloņa. Ja tas ir saistīts ar citiem ar veselību saistītiem jautājumiem, pamata problēmas ārstēšana var palīdzēt samazināt pigmentāciju. Dažas no kopīgākajām ārstēšanas iespējām ietver:
- Mikrodermabrāzija
- Ārstēšana ar intensīvu impulsu gaismu (IPL)
- Ķīmiskais pīlings
- Lāzera seguma atjaunošana
- Krioterapija
- Vietējie krēmi (kortikosteroīdi, hidrohinons, retinoīdi un C vitamīns)
Nevēlamas ādas aptumšošanas novēršana ir pirmais solis, lai nākotnē izvairītos no hiperpigmentācijas. Jums rūpīgi jārūpējas par ādu un jāierobežo saules iedarbība. Šeit ir daži padomi, kurus varat ievērot, lai novērstu ādas pigmentāciju.
Padomi ādas pigmentācijas novēršanai
1. Katru dienu izmantojiet saules aizsardzību
UV staru iedarbība izraisa saules plankumus, vecuma plankumus, tumšus plankumus un hiperpigmentāciju. Neaizmirstiet uzklāt sauļošanās losjonu uz pakļautajām vietām. Pārmērīga saules iedarbība aktivizē melanīna ražošanas sistēmu, un labs saules aizsarglīdzeklis palīdz to novērst.
2. Uzklājiet pretiekaisuma ādas kopšanas līdzekļus
Neatkarīgi no tā, vai tie ir pūtītes vai dermatīts, ādas iekaisums atstāj pēdas, kuras ir grūti izdzēst, un padarīs jūsu ādu tumšu un pigmentētu. Ļaujiet savai ādai dziedēt, izmantojot pretiekaisuma ādas kopšanas līdzekļus.
3. Ēd veselīgi
Veselīgs un sabalansēts uzturs uztur jūsu ādu un ķermeni veselīgu. Jūsu ķermenis var izmantot vitamīnus un uzturvielas, kas iegūti no diētas, lai sāktu dziedināšanu.
Lielākajai daļai no mums kaut kādā formā ir hiperpigmentācija, un no tās nav iespējams atbrīvoties nakti. Jums ir jāatbilst savai ārstēšanas metodei. Izmēģiniet šos mājas pigmentācijas līdzekļus ādas pigmentācijai, kas var palīdzēt samazināt tā izskatu un novērst kaitējumu nākotnē. Tomēr, pirms izmēģināt kādu dabisku līdzekli vai alternatīvu ārstēšanu, konsultējieties ar ārstu, lai uzzinātu hiperpigmentācijas iemeslu. Ja visas šīs dienas esat ignorējis šīs vietas, ir pienācis laiks nopietni par tām izturēties.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai ir iespējams neatgriezeniski atbrīvoties no hiperpigmentācijas?
Ja pigmentācija ir skārusi ādu dziļā līmenī, var nebūt viegli no tās pilnībā atbrīvoties. Tomēr, pastāvīgi rūpējoties un ārstējot, jūs to varat lielā mērā izbalināt.
Kā jūs atbrīvoties no pigmentācijas uz nakti?
Naktī nav iespējams atbrīvoties no pigmentācijas. Lai laika gaitā uzlabotu tā izskatu, varat izmēģināt mājas aizsardzības līdzekļus un medicīniskās ārstēšanas iespējas.
Kā vislabāk ārstēt hiperpigmentāciju?
Medicīniskās ārstēšanas un mājas līdzekļu kombinācija ir labākais veids hiperpigmentācijas ārstēšanai. Arī samaziniet saules iedarbību līdz minimumam, lai nodrošinātu, ka problēma nepasliktinās.
Cik ilgs laiks nepieciešams, lai noskaidrotu hiperpigmentāciju?
Tas var aizņemt laiku no 3 mēnešiem līdz 2 gadiem, atkarībā no jūsu pigmentācijas apjoma un ārstēšanas metodes. Nodrošiniet pienācīgu ādas kopšanu.
13 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Atik, Derya u.c. "Ārējā ābolu etiķa pielietojuma ietekme uz varikozitātes simptomiem, sāpēm un sociālās izskata trauksmi: izlases veida kontrolēts izmēģinājums." Uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna: eCAM vol. 2016 (2016): 6473678.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
- Šarika, Ali un citi. "Par jaunu melanolīzes darbību ar alvejas lapu ekstraktu un tās aktīvo sastāvdaļu aloīnu, kas ir spēcīgi ādas pigmentu mazinoši līdzekļi." Bioloģiskās un farmakoloģiskās aktivitātes oriģināldarbi: Thieme E-Journals, Planta Med Vol. 78,8 (2012): 767-771.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1298406
- Sarkar, Rashmi et al. "Hiperpigmentācijas kosmētikas līdzekļi: kas ir pieejams?" Ādas un estētiskās ķirurģijas žurnāls sēj. 6,1 (2013): 4-11.
- Smit, Nico u.c. "Dabisko ādas balināšanas līdzekļu medības." Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, sēj. 10,12 5326-49. 2009. gada 10. decembris.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2801997/
- Arung, Enos Tangke et al. "Kvercetīna 4′-O-β-D-glikopiranozīda tirozināzi inhibējošā iedarbība no sarkanā sīpola (Allium cepa) žāvētas ādas." Dabisko produktu pētījumu sēj. 25,3 (2011): 256-63.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
- Singh, Rashmi et al. "82% pienskābes ietekme melasmas ārstēšanā." International Scholarly Research Notices vol. 2014.
www.hindawi.com/journals/isrn/2014/407142/
- Rizwan, M et al. "Tomātu pastā, kas bagāta ar likopēnu, in vivo pasargā no ādas ādas bojājumiem: randomizēts kontrolēts pētījums." British Journal of Dermatology vol. 164, 1 (2010): 154-162.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
- Choi, So-Young un Young-Chul Kim. “Melnās tējas ūdens ekstrakta balinošais efekts uz brūnu jūrascūciņu ādu.” Toksikoloģisko pētījumu sēj. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Wuttisin, N. et al. "Apelsīnu mizas ekstrakta un kosmētikas līdzekļu antitirozināzes aktivitāte." Starptautiskais pārtikas pētījumu žurnāls vol. 24,5 (2017): 2128-2132.
www.researchgate.net/publication/329831595_Anti-tyrosinase_activity_of_orange_peel_extract_and_cosmetic_formulation
- Umadevi, M. u.c. “Solanum tuberosum ieguvumi un trūkumi veselībai”. Ārstniecības augu pētījumu žurnāls, sēj. 1,1 (2013): 16-25.
www.plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_jan_2013/3.pdf
- Mojs, Ronalds L un Korijs Levensons. "Sandalkoka albumu eļļa kā botāniski ārstnieciska dermatoloģijā." Vēstnesis klīniskās un estētiskās dermatoloģijas sēj. 10,10 (2017): 34-39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
- Holingers, Jasmīns C un citi. “Vai dabiskās sastāvdaļas ir efektīvas hiperpigmentācijas pārvaldībā? Sistemātisks pārskats. ” Vēstnesis klīniskās un estētiskās dermatoloģijas sēj. 11,2 (2018): 28-37.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843359/
- Tadokoro, Taketsugu u.c. "Augu ekstraktu, tostarp orhideju ekstraktu balināšanas efektivitāte uz japāņu sieviešu ādas ar melasmu un lentigo senilis." The Journal of Dermatology vol. 37, 6 (2010): 522-30.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20536665/