Satura rādītājs:
- Dzelzs ādas ieguvumi
- Dzelzs matu priekšrocības
- Dzelzs veselības ieguvumi
- Dzelzs ieguvumi ādai
- 1. Piešķir jūsu ādai veselīgu mirdzumu
- 2. Paātrina brūču sadzīšanu
- Dzelzs priekšrocības matiem
- 3. Cīnās ar matu izkrišanu
- Dzelzs ieguvumi veselībai
- 4. Padara jūs enerģisku
- 5. Uzlabo apetīti
- 6. Palīdzība muskuļu funkcijai
- 7. Veicina smadzeņu attīstību
- 8. Nodrošina veselīgu grūtniecību
- 9. Uzlabo imunitāti
- 10. Atvieglo nemierīgo kāju sindromu
- 11. Nodrošina atbrīvojumu no pirmsmenstruācijas simptomiem
- Dzelzs avoti
- Vecuma un dzimuma ziņā ieteicamā ikdienas dzelzs uzņemšana
Mūsu dzīve šodien ir ārkārtīgi aizņemta. Ņemot vērā to, ka mēs vienmēr esam ceļā, pārgurums un nogurums šķiet kā ikdienas problēmas, kuras mēs bieži attiecinām uz mūsu drudžainajiem grafikiem. Tomēr tos var izraisīt arī dzelzs deficīts. Dzelzs ir viena no galvenajām barības vielām, kas jūsu ķermenim nepieciešama ikdienas darbību veikšanai. Jūs uzzināsiet dzelzs priekšrocības šeit.
Tās galvenās funkcijas ietver olbaltumvielu metabolismu un hemoglobīna, enzīmu un sarkano asins šūnu (RBC) ražošanu. Zemāks RBC skaits var pasliktināt skābekļa pārnesi uz dažādiem ķermeņa audiem un orgāniem. Dzelzs ir būtisks arī veselīgiem matiem, ādai un nagiem.
Šeit ir daži no lielākajiem dzelzs ieguvumiem ādai, matiem un veselībai, kas jums jāzina:
Dzelzs ādas ieguvumi
- Piešķir jūsu ādai veselīgu mirdzumu
- Paātrina brūču sadzīšanu
Dzelzs matu priekšrocības
- Cīnās ar matu izkrišanu
Dzelzs veselības ieguvumi
- Padara jūs enerģisku
- Uzlabo apetīti
- Palīdz muskuļu funkcijai
- Veicina smadzeņu attīstību
- Nodrošina veselīgu grūtniecību
- Uzlabo imunitāti
- Atvieglo nemierīgo kāju sindromu
- Nodrošina atbrīvojumu no pirmsmenstruācijas simptomiem
Dzelzs ieguvumi ādai
1. Piešķir jūsu ādai veselīgu mirdzumu
Attēls: Shutterstock
Bāla āda un tumši loki ir visizplatītākās anēmijas pazīmes, ko izraisa dzelzs deficīts (1). Dzelzs trūkums izraisa hemoglobīna līmeņa pazemināšanos, kā rezultātā vēlāk samazinās RBC. Samazināta skābekļa plūsma var atņemt jūsu ādai krāsu, padarot to gludu. Veselīga ar dzelzi bagātu pārtikas produktu deva ikdienas uzturā var dot jūsu ādai sārtu mirdzumu.
Atpakaļ uz Toc
2. Paātrina brūču sadzīšanu
Attēls: Shutterstock
Dzelzs ir arī svarīga loma brūču sadzīšanas paātrināšanā. Tas palīdz veidot RBC, kas ir vissvarīgākā hemoglobīna sastāvdaļa, kas transportē skābekli pa ķermeni. Bez pienācīgas skābekļa piegādes (kas satur arī citas barības vielas) brūču dzīšana nevar notikt (2). Jūs zināt, ko darīt, ārstējot šīs sāpīgās brūces nākamreiz!
Atpakaļ uz Toc
Dzelzs priekšrocības matiem
3. Cīnās ar matu izkrišanu
Attēls: Shutterstock
Eiropas Dermatoloģijas žurnāla pētījums atklāja, ka sievietēm dzelzs deficīta dēļ var rasties pārmērīga matu izkrišana (). Pētījumā ziņots, ka zems dzelzs krājums palielina matu izkrišanas ātrumu, īpaši sievietēm, kurām nav menopauzes. Dzelzs arī palīdz uzlabot matu struktūru un samazina blāvumu, palielinot skābekļa un barības vielu plūsmu matu saknēs un galvas ādā.
Atpakaļ uz Toc
Dzelzs ieguvumi veselībai
4. Padara jūs enerģisku
Attēls: Shutterstock
Dzelzs darbojas kā skābekļa nesējs organismā un pārnes to uz muskuļiem un smadzenēm, tādējādi palielinot gan fizisko sniegumu, gan garīgo modrību. Zems dzelzs līmenis organismā var padarīt jūs neuzmanīgu, aizkaitināmu un nogurušu. Saskaņā ar pētījumu, ko veica Melburnas universitāte, dzelzs piedevas palīdz uzlabot sieviešu fizisko slodzi (4).
Atpakaļ uz Toc
5. Uzlabo apetīti
Tiem vecākiem, kuru bērni ir mazi ēdāji, dzelzs piedevas var palīdzēt palielināt jūsu bērna apetīti. The Journal of Nutrition pētījums, kas veikts Kenijas pamatskolas vecuma bērniem, atklāja, ka dzelzs piedevas palielina bērnu ēstgribu un augšanu (5).
Atpakaļ uz Toc
6. Palīdzība muskuļu funkcijai
Attēls: Shutterstock
Dzelzs ir arī ārkārtīgi svarīgs, lai uzlabotu muskuļu veselību. Tas veicina mioglobīna (muskuļu olbaltumvielu) ražošanu, kas no hemoglobīna nes skābekli un uzglabā to muskuļu šūnās (6). Tādējādi tas palīdz sarauties muskuļos.
Atpakaļ uz Toc
7. Veicina smadzeņu attīstību
Attēls: Shutterstock
Jaunajām mātēm jāpārliecinās, ka viņu bērniem ir diēta, kas bagāta ar dzelzi, lai nodrošinātu veselīgu smadzeņu attīstību. Saskaņā ar bērnu neiroloģijas semināru pētījumu zīdaiņiem, kuri cieš no dzelzs deficīta anēmijas, kognitīvā, motoriskā, sociālā emocionālā un neirofizioloģiskā attīstība ir zemāka nekā tiem, kuri to nedara (7). Tādējādi pētījumā uzsvērta dzelzs deficīta novēršanas nozīme smadzeņu veselības uzlabošanā.
Atpakaļ uz Toc
8. Nodrošina veselīgu grūtniecību
Attēls: Shutterstock
Ārsti iesaka grūtniecēm palielināt dzelzs uzņemšanu no pārtikas avotiem vai piedevām. Cochrane sistemātisku pārskatu datu bāze ziņo, ka dzelzs pirmsdzemdību papildināšana palīdz samazināt mazu dzimšanas svaru un novērš mātes anēmiju grūtniecības laikā (8). Grūtniecēm dienā jālieto 27 miligrami dzelzs (https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/). Dzelzs piedevas vislabāk uzsūcas, ja tās papildina ar pārtiku, kas bagāta ar C vitamīnu, piemēram, apelsīnu, greipfrūtu un tomātu sulu.
Atpakaļ uz Toc
9. Uzlabo imunitāti
Attēls: Shutterstock
Vēl viens brīnišķīgs dzelzs ieguvums veselībai ir tā spēja stiprināt imunitāti. Saskaņā ar Linus Pauling institūta datiem, dzelzs ir ļoti noderīga vairākām imūno funkcijām, piemēram, T limfocītu diferenciācijai un proliferācijai un reaktīvu skābekļa sugu ražošanai, kas cīnās ar patogēniem (9).
Atpakaļ uz Toc
10. Atvieglo nemierīgo kāju sindromu
Attēls: Shutterstock
Nemierīgo kāju sindroms (RLS), neiroloģiski kustību traucējumi, rada vēlmi atkārtoti pārvietot kājas. Šīs sajūtas vēl vairāk pastiprinās miera stāvoklī un tāpēc izraisa traucētu miegu. Age and Aging veiktais pētījums atklāja, ka dzelzs deficīts (ar vai bez anēmijas) var izraisīt RLS gados vecākiem cilvēkiem (10). Tādējādi dzelzs piedevu lietošana var mazināt tā simptomus.
Atpakaļ uz Toc
11. Nodrošina atbrīvojumu no pirmsmenstruācijas simptomiem
Pētījumi liecina, ka liela dzelzs uzņemšana var atvieglot pirmsmenstruācijas simptomus, piemēram, reiboni, garastāvokļa svārstības, hipertensiju utt. Saskaņā ar Masačūsetsas Universitātes Amherstas veiktajiem pētījumiem sievietēm, kurām patīk ar dzelzi bagāts uzturs, ir 30 līdz 40 procenti mazāks risks piedzīvot PMS, salīdzinot ar sievietēm, kuras lieto mazāk dzelzs (11).
Atpakaļ uz Toc
Dzelzs avoti
Šeit ir galvenie pārtikas avoti, no kuriem jūs varat iegūt dienas dzelzs devu:
Hēma (dzīvnieku) avoti: tie ir labākie avoti, lai paaugstinātu un uzturētu labu dzelzs līmeni jūsu ķermenī.
- Liellopu aknas
- Vistas aknas
- Mīdijas
- Austeres
- Jērs
- Šķiņķis
- Teļa gaļa
- Tunzivis
Avoti, kas nav hēma (augu) avoti: Šos dzelzs avotus organisms absorbē mazāk, un tiem ir nepieciešams absorbēt C vitamīnu vairāk.
- Tofū
- Pupiņas
- Ķirbju sēklas
- Lapu zaļie dārzeņi
- Pilngraudi
- Rāceņi
- Sausie augļi
- Pākšaugi
- Lēcas
- Olas
- Piena produkti
Vecuma un dzimuma ziņā ieteicamā ikdienas dzelzs uzņemšana
Saskaņā ar Linus Pauling institūtu ieteicamais dzelzs daudzums uzturā ir šāds: