Satura rādītājs:
- Ēdieni, kas jums ir, ja esat slims
- 1. Kokosriekstu ūdens
- 2. Zāļu tēja
- 3. Vistas zupa
- 4. Kaulu buljons
- 5. Auzas
- 6. Jogurts
- 7. Ingvers
- 8. Ķiploki
- Ko nevajadzētu ēst, ja esat slims
- Atsauces
Vai jūs pamodāties, jūtoties ar galvu un nespēku? Vai jūsu vēders atsakās kaut ko pieņemt? Vai grūtniecība jums no rītiem sagādā grūtības?
Nu, ja jums ir kāds no iepriekš minētajiem simptomiem, jūsu diena, iespējams, ir aizritējusi. Un tāpat ir arī jūsu apetīte! Ko jūs tad darāt? Ko jūs ēdat, lai izdzīvotu un cīnītos pret šo slimo sajūtu? Apskatiet to pārtikas produktu sarakstu, kurus mēs jums esam izveidojuši. Atpūtieties, ritiniet uz leju un paldies mums vēlāk!
Ēdieni, kas jums ir, ja esat slims
- Kokosriekstu ūdens un kļavu ūdens
- Zāļu tēja
- Vistas zupa
- Kaulu buljons
- Auzas
- Jogurts
- Ingvers
- Ķiploki
1. Kokosriekstu ūdens
Shutterstock
Kokosriekstu ūdens ir tikai vajadzīgā lieta, kad esat dehidrēts un izjūtat caureju, drudzi, vemšanu un galvassāpes. Tam ir pietiekami daudz kālija un glikozes satura, un tas ir labāks nekā citi perorālie rehidratācijas šķidrumi (1).
Kļavu ūdens ir līdzīgs, izņemot to, ka tajā ir mazāks cukura saturs - 4 g pret 15 g kokosriekstu ūdenī.
No viena kokosrieksta var iegūt apmēram 206 g kokosriekstu ūdens, kas ir bagāts ar magniju, mangānu, C vitamīnu un uztura šķiedrvielām.
Pievienojot galda sāli kokosriekstu vai kļavu ūdenim, var līdzsvarot bikarbonāta, hlorīda un nātrija deficītu. (1). Tas palīdz papildināt izkārnījumos, vemšanā (gastroenterīts) un sviedros zaudētos elektrolītus - atgriežoties visātrākajā atveseļošanās ceļā.
Atpakaļ uz TOC
2. Zāļu tēja
Shutterstock
Tēja ir degviela, uz kuras darbojas daži cilvēki. Daži ķermeņi nereaģē uz nevienu stimulu bez tases ar karstu tēju. Par laimi, jums nav jāatturas no tējas, ja esat tējas cienītājs un slikti.
Bet tējai jāpievieno daži ārstniecības augi, lai mazinātu aizliktu vai tekošu degunu vai spridzinošas galvassāpes. Piparmētra, timiāns, pelašķi, plūškoka, kauliņu, kumelīšu un ingvera ir dažas izplatītas piedevas (2).
Šie augi palēnina vīrusu infekcijas izplatīšanos, mazina iekaisumu, mazina meteorisms un vēdera uzpūšanos, izspiež flegmu un atvieglo klepu, vienlaikus uzlabojot vispārējo imunitāti (2).
Psssst…!
Padoms: pievienojiet zāļu tējai tējkaroti medus. Vai arī, ja jums ir bērni ar smagu (akūtu) klepu, dodiet viņiem tējkaroti medus.
Medus var mazināt gļotādas sekrēciju un mazināt sastrēgumus gaisa ejās. Tādā veidā bērni (vai pieaugušie) var labāk gulēt bez klepus lēkmēm (3).
Atpakaļ uz TOC
3. Vistas zupa
Shutterstock
Tajās dienās, kad deguns ir aizsprostots, un kakls kļūst sauss un izžuvis, karsti šķidrumi ir svētība. Viņi uztur jūsu deguna un gaisa ejas mitras un nomierina iekaisis kakls (4).
Vistas zupa ir viena no vēlamākajām iespējām.
Gatavojot zupu, no vistas izdalās aminoskābe, cisteīns. Šī aminoskābe atšķaida plaušās gļotas (kas rodas kā aizsardzības mehānisms) un paātrina dziedināšanas procesu. Tas notiek arī tāpēc, ka zupai var būt cita pretiekaisuma un imunitāti palielinoša iedarbība (5).
Arī vistas ir viens no augstākajiem dabiskajiem olbaltumvielu avotiem. Tas nodrošina ļoti nepieciešamo spēku jūsu ķermenim, kad esat slims. Zupai varat pievienot arī dažādus dārzeņus. Tie palīdz atbrīvot flegmu un uzlādēt ķermeni (5).
Vegāni un veģetārieši vistas zupas vai kaulu buljona vietā var izvēlēties karstu ūdeni.
Atpakaļ uz TOC
4. Kaulu buljons
Shutterstock
Kaulu buljons ir svarīga paleo (vai paleolīta) diētas sastāvdaļa. Ir teikts, ka kaulu buljoni, zivis, gaļa, augļi un dārzeņi iekļuva agrīnā mednieku-vācēju sarakstā, savukārt piena produkti, alkohols, graudi, pākšaugi un kafija nekad nepastāvēja (6).
Mūžseno neapstrādāto kaulu buljonu gatavo, vairāk nekā divas dienas vārot kaulus no liellopa vai vistas gaļas ar garšvielām ūdenī. Jaunā vecuma kaulu buljonā ir burkāni, sīpoli, puravi, kāposti, kāposti un garšaugu maisījums, lai uzlabotu tā garšu un ārstnieciskās īpašības (6).
Šis buljons ir pretiekaisuma, gremošanas, dekongestantu un atjaunojošo aktīvo sastāvdaļu novārījums. Jūs to varat lietot kā dzidru zupu (6). Tas ir viegli uz vēdera un nomierina sāpošu ķermeni.
Atpakaļ uz TOC
5. Auzas
Shutterstock
Mēs esam norādījuši pietiekami daudz ieguvumu par olbaltumvielām. Tagad ir pienācis laiks dažiem ogļhidrātiem! Ogļhidrāti ne vienmēr ir ļaundari. Viņi arī palīdz veidot spēcīgu ķermeni un stiprināt imunitāti. Tā kā auzas ir viegli sagremojamas, auzas ir ideāls ogļhidrātu avots, kuru varat izvēlēties, īpaši dienās, kad rodas vēdera problēmas.
Auzas ir veseli graudi, kas satur labus cukurus un šķiedrvielas, piemēram, beta-glikānus. Šie polisaharīdi uzlabo jūsu imunitāti, aktivizējot imūnās šūnas, kas iesaistītas patogēnu apkarošanā (dabiskās killer šūnas, makrofāgi utt.) (7).
Tas nozīmē, ka baltās asins šūnas darbojas labāk un ātrāk, kad ēdat auzas (8). Vai tas nav tas, ko vēlaties, kad jums ir slikta vēdera vai gripa?
Atpakaļ uz TOC
6. Jogurts
Shutterstock
Jogurts ir pildīts ar olbaltumvielām, A un B vitamīniem, kalciju, fosforu, kāliju, cinku, piesātinātajiem taukiem un tonnu probiotiku.
Tāpēc, lietojot antibiotikas, gripas, drudža, saindēšanās ar pārtiku vai vēdera uzpūšanās laikā, jums tiek lūgts ēst jogurtu. Tas var nomierināt jūsu iekaisušo zarnu un elpošanas traktu ar visām mikro- un makroelementiem.
Arī probiotiskās vai dzīvās pienskābes baktērijas jogurta tasītē var atjaunot zaudēto vai bojāto zarnu mikrofloru (labu mikrobu pārklājumu) antibiotiku ārstēšanas dēļ. Tādā veidā maz ēstais ēdiens tiek sagremots labi, un apetīte sāk atjaunoties (9).
Un nē, tas nepasliktinās gripu (10).
Atpakaļ uz TOC
7. Ingvers
Shutterstock
Ingvers ir iekļauts kā vispāratzīts kā drošs (GRAS) patēriņam ASV FDA un Britu Herbal Compendium līdzeklis pret vemšanu grūtniecēm. Tas ir viens no visvairāk patērētajiem un pētītajiem augiem pasaulē.
Ingvera sakne satur ēteriskās eļļas, kas piešķir tai raksturīgu smaržu un garšu. Zingiberols ir viena no dominējošajām sastāvdaļām. Tas satur arī ingverus, šogaolus, saulessargus, zingeronu un 30 citus savienojumus (11).
Ingvers ir pretvemšanas līdzeklis, un tas, kā zināms, atvieglo nelabumu un vemšanu. Tas iedarbojas uz serotonīna un holīnerģiskajiem receptoriem un palielina kuņģa iztukšošanos.
Tā kā tas tieši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un neirotransmiteriem, ingvers tiek uzskatīts par visefektīvāko līdzekli dažādiem apstākļiem, tostarp dispepsijai, caurejai, ķermeņa sāpēm, drudzim, nelabumam un vemšanai. Tas ir īpaši noderīgi grūtniecēm un tām, kurām tiek veikta ķīmijterapija (11).
Trivia laiks!
- Ir zināms, ka kofeīns izraisa modrību, uzlabo psihomotorisko darbību un ierobežo savārgumu (12).
- Dzerot karstu melnu kafiju regulētos daudzumos - 1-2 tases -, ja Jums ir gripa un drudzis, tas var palīdzēt paveikt dažus gaidītos darbus.
- Tumšā šokolāde ir pazīstama ar savām kardioprotektīvajām īpašībām. Tas ne tikai aizsargā jūsu sirdi, bet arī uzlabo imunitāti.
- Aktīvie savienojumi, piemēram, teobromīns un kofeīns tumšajā šokolādē, var palīdzēt ātrāk atgūties no slimības.
- Banāni ir laba izvēle, ja jūs ciešat no gastrīta, skābes refluksa vai kuņģa darbības traucējumiem. Tie izraisa gļotu veidošanos no kuņģa iekšējās oderes. Izdalītās gļotas aizsargā GI traktu no skābes un gremošanas sulām, kas izraisa dedzināšanu (13).
Atpakaļ uz TOC
8. Ķiploki
Shutterstock
Ķiplokiem ir liela vēsturiska nozīme un terapeitiska nozīme, un tie atrod vietu gandrīz visās virtuvēs visā pasaulē. Ir zināms, ka ķiploki darbojas kā apetītes stimulators, imunitātes stiprinātājs, neirostimulators, atkrēpošanas līdzeklis, pretiekaisuma līdzeklis un pretinociceptīvs līdzeklis.
Ķiploku pākstis satur alicīnu - vielu, kurai piemīt spēcīgas baktericīdas īpašības. Tajā ir bagātīgi sēru saturoši savienojumi, aminoskābes, ēteriskās eļļas, organiskās skābes, minerālvielas un vitamīni.
Pētījumi liecina, ka ķiploki novērš tādas vīrusu infekcijas kā saaukstēšanās. Tas ir spēcīgs antimycotic līdzeklis, un tādējādi var novērst sēnīšu elpceļu infekcijas (14).
Izvēlieties savus favorītus no šī saraksta un uzkrājiet tos dienām, kad esat slims. Ja jūs jau esat nolaists, šeit vajadzētu izvairīties.
Atpakaļ uz TOC
Ko nevajadzētu ēst, ja esat slims
Neatkarīgi no tā, vai tā ir gripa, nepatīkams vēders vai rīta slimības pasliktināšanās epizode, jums jāatturas no sekojošā:
- Eļļaini, pikanti ēdieni
- Nemazgāti dārzeņi un augļi (dažiem var būt tārpi)
- Saldumi
- Saldējumi
- Maizes izstrādājumi un pārstrādāti pārtikas produkti
- Skābs un skābs ēdiens
- Alkohols
- Ļoti sāļa pārtika
- Fermentēti pārtikas produkti un marinēti gurķi
- Neidentificējamas un savvaļas sēnes
- Nepasterizēts svaigpiens un piena produkti
Īsumā…
Ja mēs skatāmies, kā mēs ēdam, mēs visi varam palikt jūdžu attālumā no gripas, kuņģa infekcijām un gremošanas traucējumiem. Kā es vienmēr saku, līdzsvars un mērenība ir obligāta.
Kad esat izvēlējies savus iecienītākos ēdienus no mūsu top 8, iztīriet tos labi un pēc tam patērējiet. Ja Jums ir alerģija pret kādu no iepriekš minētajiem pārtikas produktiem, konsultējieties ar savu ārstu, lai saņemtu pielāgotu pārtikas režīmu.
Līdz nākamajai reizei ēdiet ceļu uz atveseļošanos!
Atsauces
1. “Kokosriekstu ūdens kā rehidratācijas šķidrums” - Jaunzēlandes Medicīnas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
2. “Septiņi augi imunitātes atbalstam” Bastyr Health, Bastyr University.
3. “Medus bērnu klepus ārstēšanai”, Kanādas Ģimenes ārstu koledža, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
4. “Karstā ūdens, aukstā ūdens un vistas zupas dzeršanas ietekme…” Krūtis, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
5. “Vistas zupas dziedinošās spējas” Studentu lietas, Hercoga universitāte.
6. "Kas ir liekais kaulu zupas kauss?" Hārvardas sieviešu veselības pulkstenis, Hārvardas veselības izdevniecība, Hārvardas medicīnas skola.
7. “Beta-glikānu ietekme uz imūnsistēmu” Medicina, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
8. "Nesaslimo šoziem", ēdot veselīgi PSU, Pensilvānijas štata universitātē.
9. "Jogurts glābšanai!" Mikrobi - labi, slikti, neglīti, jautājiet biologam, Arizonas štata universitāte.
10. “Jogurta” informācija par pārtikas avotiem, Kolorādo integrētais pārtikas nekaitīguma centrs.
11. “Ingvera efektivitāte sliktas dūšas un vemšanas novēršanā…” Integratīvās medicīnas atziņas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
12. “Kofeīns un saaukstēšanās”, Psihofarmakoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
13. “Banāni un slikta dūša” MedlinePlus, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
14. “Izraksti no vēstures un medicīniskajām īpašībām…”, Farmakognozijas apskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.