Satura rādītājs:
- Kā mandeles nāk par labu jūsu veselībai?
- 1. Mandeles: barības vielu spēkstacijas
- 2. Var nomierināt, tonizēt un atjaunot jūsu ādu
- 3. Var stimulēt matu augšanu
- 4. Var uzlabot atmiņu, smadzeņu veselību un izziņu
- 5. Maija palīdzības svara zudums
- 6. Var paaugstināt labu holesterīna (ABL) līmeni
- 7. Var piedāvāt un palīdzēt sirds un asinsvadu aizsardzībai
- 8. Var uzlabot glikēmijas kontroli un diabētu
- 9. Var izraisīt piesātinājumu, palielināt enerģiju un uzlabot kuņģa vidi
- Fragmenta laiks!
- 10. Var veicināt un uzturēt acu veselību
- 11. Var stiprināt kaulus un novērst kaulu slimības
Mandeles ( Prunus amygdalus ) ir gaiši oranži brūnas krāsas rieksti. Viņi ir bijuši uz kulinārijas skatuves apmēram kopš 3000. gada pirms mūsu ēras
Būtisko minerālvielu, vitamīnu, polifenolu un šķiedrvielu pārpilnība padara mandeles par veselīgu papildinājumu jūsu uzturā. Pētījumos teikts, ka mandeles var palīdzēt ārstēt ar ādu un matiem saistītas problēmas to antioksidantu un pretiekaisuma īpašību dēļ.
Mandeles ir bagātas ar uzturvielām, piemēram, mononepiesātinātām taukskābēm (MUFA), polinepiesātinātām taukskābēm (PUFA) un uztura šķiedrām. Tās ir arī minerālvielu un vitamīnu rezerves. Tajos ietilpst kalcijs, kālijs, magnijs, fosfors, varš, dzelzs, cinks, mangāns, tiamīns, B vitamīns, E vitamīns un vairāki fitoelementi (1).
Tāpēc tie var palīdzēt akūtu un hronisku slimību, piemēram, diabēta, aptaukošanās, sirds un asinsvadu slimību un hiperlipidēmijas, ārstēšanā (1).
Lai uzzinātu, kā mandeles piedāvā šīs priekšrocības un kas tām piešķir tik augstu terapeitisko nozīmi, turpiniet lasīt!
Kā mandeles nāk par labu jūsu veselībai?
Mandeles ir tādu barības vielu lādes kā E vitamīns, cinks, kālijs un taukskābes. Tie var uzlabot jūsu atmiņu, uzturēt labu redzi, uzlabot gremošanu un ilgstoši uzturēt jūsu piepildījumu.
1. Mandeles: barības vielu spēkstacijas
Mandeles var būt lieliska uzkoda. Tās ir barības vielām bagātas, ar zemu ogļhidrātu saturu un ar lielu enerģijas daudzumu sēklas, kas neapdraud kompromisus par jūsu aukslēju iepriecināšanu.
Barības vielu sastāva dēļ viņi ir populāri veselības labā. Mandeles ir bagātas ar uzturvielām, piemēram, mononepiesātinātām taukskābēm (MUFA), polinepiesātinātām taukskābēm (PUFA) un uztura šķiedrām.
Tās ir arī minerālvielu un vitamīnu rezerves. Tajos ietilpst kalcijs, kālijs, magnijs, fosfors, varš, dzelzs, cinks, mangāns, tiamīns, B vitamīns, E vitamīns un vairāki fitoelementi (1).
Mandeles lepojas ar iespaidīgu barojošu profilu. 1 oz (28 g) mandeļu satur 14 g tauku, 6 g olbaltumvielu un 164 kalorijas (2).
Tas, kā mandeles tiek patērētas, nosaka to izmērīto metabolizējamo enerģiju (ME).
Metabolizējamā enerģija ir tīrā enerģija, kas paliek pēc fekāliju un urīna zuduma. Citiem vārdiem sakot, ME apzīmē enerģiju, kas pieejama dzīvībai svarīgiem procesiem, piemēram, izaugsmei, reprodukcijai, darbam (kustībai) un elpošanai (1).
Tika konstatēts, ka visu dabisko mandeļu, visu grauzdēto mandeļu un sasmalcināto mandeļu izmērītais ME ir ievērojami mazāks nekā mērītais mandeļu sviesta ME (1).
Veselu dabisko mandeļu ME bija mazāka nekā veselām grauzdētām mandelēm (1).
2. Var nomierināt, tonizēt un atjaunot jūsu ādu
Mandeles ir bagātas ar eļļām un E vitamīnu. Šie nepiesātinātie tauki un polifenoli darbojas kā lieliski ādas kondicionētāji. Tāpēc senās medicīnas skolas sausās ādas problēmu ārstēšanai izmantoja mandeļu eļļu.
Mandeļu eļļu var izmantot, lai ārstētu sausas ādas slimības, piemēram, psoriāzi un ekzēmu. Tas var arī palīdzēt uzlabot jūsu ādas toni un sejas krāsu. Nepieciešami turpmāki pētījumi, lai noteiktu tā efektivitāti pēcoperācijas rētu ārstēšanā (3).
Šīs sēklas ir dabiski ⍺-tokoferola avoti, kas kopā ar vēl 7 citiem locekļiem ir pazīstami kā E vitamīns. Tokoferoli ir fotoprotektori. Tie novērš ādas bojājumus, ko izraisa saules gaismas un UV staru iedarbība (4), (5).
Mandeles ir īpaši pazīstamas ar antioksidantiem. Mandeļu polifenoli - īpaši flavonoīdi - ir pārsteidzoši brīvo radikāļu savācēji. Viņiem ir arī pretiekaisuma iedarbība uz jūsu ādu.
Īsāk sakot, mandeles jūsu uzturā vai mandeļu eļļa var ārstēt sausu ādu, rētas, grumbas, pigmentāciju un foto bojājumus (4), (5), (6).
3. Var stimulēt matu augšanu
Matu izkrišana ir pieaugoša problēma mūsdienu sieviešu un vīriešu vidū. Par to vainojiet mūsdienu uzturu, dzīvesveidu, piesārņojumu, hormonālo nelīdzsvarotību, nepietiekamu uzturu un pat pārmērīgu uzturu. Dažādas terapijas var palīdzēt tikt galā ar šo problēmu. Eļļas masāža ir klasiska iespēja.
Mandeļu eļļas masāža ir viens no drošākajiem līdzekļiem matu augšanai. Lai absorbētos galvas ādā, vajadzīgs laiks, taču tajā esošais E vitamīns var ietekmēt matus. Pētījumi liecina, ka E vitamīna papildināšana var arī palielināt matu skaitu cilvēkiem, kuriem ir matu izkrišana (7).
Vēl svarīgāk ir tas, ka mikroelementu deficīts var izpausties kā matu krišana. Biotīna deficīts ir reti sastopams, bet tā rezultātā mati kļūst retāki. Tas var izraisīt matu krišanu, izsitumus, trauslus nagus un eksoskeleta problēmas.
Apceptas mandeles tiek uzskatītas par labiem biotīna avotiem (¼ glāzē ir aptuveni 1,5 mcg biotīna).
Tādējādi mandeļu pievienošana diētai un eļļas eļļošana uz matiem un galvas ādas var stimulēt veselīgu matu augšanu (8).
4. Var uzlabot atmiņu, smadzeņu veselību un izziņu
Koku rieksti, piemēram, mandeles, ir dabiski tokoferola, folātu, mono- un polinepiesātināto taukskābju un polifenolu avoti. Šīs barības vielas var novērst vai aizkavēt ar vecumu saistītu kognitīvo traucējumu un amnēzijas rašanos (9).
Žurku pētījumi parādīja, ka mandeles, lietojot tās 28 dienas, ievērojami uzlaboja atmiņas saglabāšanu.
Mandeļu fitoķimikālijas kontrolē arī holesterīna līmeni. Tas nodrošina, ka oksidētas plāksnes neaizsprosto neironus. Tika ierosināts, ka šeit aktīvais savienojums ir mandeļu acetilholīns (9).
Tas parāda mandeļu nootropiskās īpašības.
Diētas, kas satur mandeles, tiek uzskatītas par ārkārtīgi veselīgām. Piemēram, Vidusjūras reģiona diēta, kurā ietilpst olīvas, mandeles un citi rieksti, tomāti, spināti, ķiploki, sparģeļi un aunazirņi, var veicināt smadzeņu vispārējo veselību. Tas viss ir pateicoties viņu piedāvātajiem nepiesātinātajiem taukiem (10).
5. Maija palīdzības svara zudums
Uzkodot, mandeles izraisa sāta sajūtu. Tie ir barības vielu blīvi. Tas novērš hedoniskas bada uzkodas un pārēšanās, galu galā novēršot svara pieaugumu.
Mandelēs esošie nepiesātinātie tauki samazina holesterīna līmeni. Mandeles ir arī lieliski uztura šķiedrvielu avoti (1 oz. Satur 3,5 g šķiedrvielu, 2,4 g nešķīstošās šķiedras). Pārtikai ar augstu šķiedrvielu daudzumu ir nepieciešams laiks, lai sagremotos, tādējādi ilgāk jūtot pilnību (11).
Tomēr šis mandeļu mehānisms ir jāizpēta. Ne daudzi pētnieki uzskata, ka mandeles var palīdzēt zaudēt svaru. Tas ir atkarīgs no visa jūsu uztura plāna un ne tikai no vienas sastāvdaļas, vai ne?
Jūs joprojām varat turpināt un pievienot 1440 kJ ekvivalentu mandeļu porciju ar ierobežotu svara pieauguma risku (12).
6. Var paaugstināt labu holesterīna (ABL) līmeni
Ir pierādīts, ka koku riekstu, piemēram, mandeļu, lietošana samazina sliktā holesterīna līmeni (ZBL).
Mandeles ir labi mononepiesātināto tauku un polinepiesātināto tauku avoti, kas regulē ZBL līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu un augstu holesterīna līmeni, kā arī viņu veselīgajiem kolēģiem (13).
Mandeļu ēšana kā daļa no parastās diētas var palīdzēt palielināt labu (ABL) holesterīnu apritē. Labs sākums ir aizstāt augstas ogļhidrātu uzkodas ar mandelēm (apmēram 43 g dienā) (14).
Cirkulācijā ir lielāks ABL līmenis nekā ZBL līmenis, un tas dod labumu vairākām orgānu sistēmām - galvenokārt jūsu sirdij (15).
7. Var piedāvāt un palīdzēt sirds un asinsvadu aizsardzībai
Koka rieksti, tāpat kā mandeles, satur daudz šķiedrvielu, nepiesātinātus taukus un fitoķīmiskās vielas. Ir zināms, ka šis profils samazina sirds un asinsvadu slimību (CVD) risku (1).
Tas nesen tika pierādīts, pētot Vidusjūras diētu. Vidusjūras reģiona diēta, kas papildināta ar 30 g dienā koku riekstiem (mandelēm, lazdu riekstiem un valriekstiem), par 28% samazina kardiovaskulāro notikumu risku (16).
Mandeles satur barības vielas, piemēram, folskābi, L-arginīnu, E vitamīnu un B vitamīnu. Šīs barības vielas var modulēt asinsrites sistēmas asinsvadu darbību (vazodilatējošo īpašību).
Šīs sēklas var arī mazināt iekaisumu un oksidatīvo stresu jūsu ķermenī.
Tāpēc mandeles var pasargāt jūs no koronārās sirds slimības (CAD), aterosklerozes un augsta asinsspiediena (hipertensijas) (1), (16).
8. Var uzlabot glikēmijas kontroli un diabētu
Pētījumi ir parādījuši, ka mandeles var samazināt cukura līmeni asinīs pēc ēdienreizes. Tie palīdz stabilizēt cukura līmeni asinīs cilvēkiem ar cukura diabētu (17), (18).
Apēdot apmēram 60 g dienā mandeļu, tiek palielināts uztura šķiedrvielu, magnija, polinepiesātināto taukskābju, mononepiesātināto taukskābju un E vitamīna daudzums (17).
Lielākajai daļai šo fitovielu ir antioksidanta īpašības, kas samazina olbaltumvielu oksidatīvā bojājuma risku (19).
Mandeles kontrolē cukura līmeni asinīs, palielina ABL līmeni, aiztur cirkulējošās ZBL molekulas, apkaro oksidatīvo stresu un izraisa sāta sajūtu. Šīs īpašības samazina arī sirds un asinsvadu slimību risku personām ar 2. tipa cukura diabētu.
9. Var izraisīt piesātinājumu, palielināt enerģiju un uzlabot kuņģa vidi
Mandeles ir izturīgas tekstūras. Tos var būt grūti nojaukt. Patiesībā ievērojama neapstrādātu mandeļu audu daļa tiek saglabāta neskarta pat pēc košļājamās, gremošanas un resnās zarnas fermentācijas. Bet, tos košļājot (mastificējot), pastāvīgi izdalās vairāk lipīdu un vairāk enerģijas (20), (21).
Vēl viens mandeļu ēšanas bonuss ir tas, ka tas dod jums sāta sajūtu (sāta sajūtu) to lēnā sadalīšanās ātruma dēļ.
Mandeļu grauzdēšana palielina to sadalīšanās ātrumu. Viņi arī sagremojas ātrāk nekā neapstrādāti (20).
Uzkodas dažās mandelēs pēc pusdienām var tikt galā ar modrības, atmiņas un uzmanības pievēršanu pēc pusdienām (22). Viņi sūknē jūsu enerģijas līmeni.
Viena unce mandeļu dod apmēram 164 kcal (kilokalorijas), pistācijas dod 159 kcal, bet zemesrieksti - 161 kcal enerģijas (2). Gudri izvēlieties savus dienas pusdienas!
Fragmenta laiks!
Mandeļu eļļu var lokāli uzklāt uz jūsu ādas. Tomēr tas galvenokārt paliek uz jūsu ādas virsmas. Tāpat kā jojobas un avokado eļļas, tas neiekļūst jūsu ādas slāņos.
Tas satur brīvas nepiesātinātās taukskābes (piemēram, oleīnskābi), kuru molekulas var izjaukt ādas barjeru un uzlabot tās caurlaidību citiem savienojumiem, kas atrodas augu eļļās (23).
Tāpēc mandeļu, jojobas, avokado un sojas pupu eļļas ir ideālas eļļas.
10. Var veicināt un uzturēt acu veselību
Tiek teikts, ka tīklenes makulā ir augsta brīvo radikāļu koncentrācija, kas var sabojāt olbaltumvielas un DNS šajās šūnās. Antioksidanti aizsargā makulu no deģenerācijas.
Karotinoīdi, piemēram, luteīns un zeaksantīns, uzlabo šī reģiona pigmenta blīvumu.
Omega-3 taukskābes, īpaši dokozaheksaēnskābe (DHA), cīnās ar acu iekaisumu.
Ēdot pārtiku, kas bagāta ar šiem mikroelementiem, var novērst redzes zudumu, makulas deģenerāciju un citus acu traucējumus (24), (25).
Mandeles satur diezgan daudz E vitamīna (7 mg TE uz ¼ tasi) un cinka (0,9 mg / oz.). Kamēr E vitamīns novērš trombocītu agregāciju un uzlabo vazodilatāciju, cinkam ir būtiska loma šūnu signālā un nervu impulsu pārnešanā.
Neliela mandeļu daudzuma ēšana var novērst acu problēmas, taču tās var kontrolēt to smagumu (25).
11. Var stiprināt kaulus un novērst kaulu slimības
Katru dienu 1200 mg kalcija lietošana ir obligāta visām sievietēm un vīriešiem, kas vecāki par 51 gadu. Tas ir