Satura rādītājs:
- Mangāns - īsi
- Cik mangāns ir izdevīgs
- Mangāna ieguvumi veselībai
- 1. Stiprina kaulus
- 2. Izmēģina brīvos radikāļus
- 3. Kontrolē cukura līmeni
- 4. Ārstē epilepsiju
- 5. Kontrolē vielmaiņas ātrumu
- 6. Ārstē iekaisumu un sastiepumus
- 7. Novērš osteoporozi
- 8. Labi vairogdziedzera veselībai
- 9. Atvieglo PMS sindromu
- 10. Palīdz vitamīnu absorbcijai
- 11. Labi smadzeņu veselībai
- 12. Palielina enerģijas un funkcionālo efektivitāti organismā
- Piesardzības vārds
- Sabiedrības veselības ieteikumi
Mangāns ir būtisks minerāls, kas mūsu ķermeņiem ir nepieciešams nelielos daudzumos, un tāpēc to bieži dēvē par vienu no mikroelementiem. Mūsu ķermenī ir ne vairāk kā 20 mg mangāna. Tas galvenokārt koncentrējas aknās, aizkuņģa dziedzerī, nierēs un kaulos. Šis minerāls ir nepieciešams mūsu smadzeņu un nervu sistēmas pareizai darbībai.
Šajā rakstā ir iekļautas vairākas citas svarīgas mangāna priekšrocības. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu vairāk par viņiem.
Mangāns - īsi
Attēls: Shutterstock
Mangāns, kas ir fermenta mangāna superoksīda dismutāzes aktīvā sastāvdaļa, ir nepieciešams fermentu pareizai darbībai, barības vielu absorbcijai, brūču sadzīšanai un kaulu attīstībai organismā. Mangāna deficīts var izraisīt locītavu sāpes, sliktu kaulu veselību un auglības problēmas. Pētījumi ir parādījuši, ka optimālai veselībai ikdienā jālieto gandrīz 12 mg mangāna.
Šis mikroelements ir spēcīgs antioksidants, kas organismā atbrīvo brīvos radikāļus.
Tagad rodas svarīgs jautājums, kādi ir mangāna avoti? Šis mikroelements mainīgā daudzumā atrodams garšvielās, garšaugos, krustnagliņās, safrānā, kviešu dīgļos, klijās, riekstos, mīdijās, austerēs, gliemežos, kakao pulverī, tumšajā šokolādē, grauzdētā ķirbī, skvoša sēklās, linos, sezama sēklas, sezama sviestā, čili pulveris, grauzdētas sojas pupas un saulespuķu sēklas.
Cik mangāns ir izdevīgs
- Stiprina kaulus
- Izmēģina bezmaksas radikāļus
- Kontrolē cukura līmeni
- Ārstē epilepsiju
- Kontrolē vielmaiņas ātrumu
- Ārstē iekaisumu un sastiepumus
- Novērš osteoporozi
- Labi vairogdziedzera veselībai
- Atvieglo PMS sindromu
- Palīdz vitamīnu absorbcijai
- Labi smadzeņu veselībai
- Palielina enerģijas un funkcionālo efektivitāti organismā
Mangāna ieguvumi veselībai
Apskatīsim mangāna piedāvāto veselības ieguvumu spektru.
1. Stiprina kaulus
Attēls: Shutterstock
Mangāns ir vitāli svarīgs cilvēka kaulu struktūras normālai attīstībai (1). Tas palīdz palielināt mugurkaula minerālo blīvumu (2). Tas ir izrādījies izdevīgs arī sievietēm pēc menopauzes. Mangāna deficīts sievietēm pēc menopauzes var palielināt minerālu daudzumu un izraisīt nelielus lūzumus. Tiek veikti pētījumi, lai noteiktu konkrētus pierādījumus tam, ka mangāns var palīdzēt novērst osteoporozi un daudzas citas slimības.
Atpakaļ uz TOC
2. Izmēģina brīvos radikāļus
Mangānam piemīt antioksidanta īpašības, kas tam palīdz uzraudzīt brīvo radikāļu aktivitāti mūsu ķermenī (3). Šie brīvie radikāļi var sabojāt cilvēka šūnas un izraisīt vēzi un citas kaitīgas slimības. Tādēļ, lai novērstu iekaisuma slimību risku, diētai ir ļoti svarīgi pievienot pārtikas avotus vai piedevas, kas satur daudz mangāna.
Atpakaļ uz TOC
3. Kontrolē cukura līmeni
Attēls: Shutterstock
Mangāns var kontrolēt cukura līmeni asinīs mūsu ķermenī un palīdzēt novērst diabētu. Mangāns var normalizēt insulīna sintēzi un sekrēciju asinīs, lai kontrolētu cukura līmeni. Tas arī palīdz regulēt neparedzamus cukura līmeņa kritumus asinīs, kas atvieglo diabēta slimnieku dzīvi (4).
Atpakaļ uz TOC
4. Ārstē epilepsiju
Epilepsija ir traucējošs traucējums, un mangāna deficīts var izraisīt epilepsijas lēkmes. Mangāns var darboties kā vazodilatators, un tam ir galvenā loma krampju ārstēšanā, pateicoties tā pretepilepsijas īpašībām (5). Mangāna piedevas var kontrolēt nelielas un smagas epilepsijas lēkmes.
Atpakaļ uz TOC
5. Kontrolē vielmaiņas ātrumu
Mūsu ķermeņa vielmaiņas regulēšana ir būtiska mangāna funkcija. Mangāna aktivētie fermenti ir noderīgi, lai metabolizētu holesterīnu, aminoskābes, ogļhidrātus un vitamīnus, piemēram, E vitamīnu un B1 vitamīnu. Tas arī palīdz pareizai aknu darbībai. Mangāns var palīdzēt glutamīna (aminoskābes) metabolismā un ir neatņemama DNS polimerāzes sastāvdaļa (6).
Atpakaļ uz TOC
6. Ārstē iekaisumu un sastiepumus
Attēls: Shutterstock
Mangāns uzlabo sastiepumu un iekaisumu dziedināšanu, palielinot superoksīda dismutāzes līmeni (7). Tas notiek, pateicoties tā antioksidanta īpašībām. Superoksīda dismutāzes (SOD) deficīts tiek novērots arī pacientiem ar artrītu. SOD piemīt pretiekaisuma īpašības, kas var mazināt artrītu. Mangāns var palīdzēt palielināt SOD sintēzi un darbību, tādējādi palīdzot mazināt stāvokļa simptomus.
Atpakaļ uz TOC
7. Novērš osteoporozi
Mangāna piedevas var atvieglot osteoporozi un osteoartrītu, jo šis būtiskais minerāls var palielināt kaulu blīvumu un minerālvielu blīvumu. Ar visām minerālvielām līdzsvars ir galvenais un ne tikai papildina ar vienu minerālu. Tomēr ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai īpaši izpētītu mangāna ietekmi uz kaulu veselību (8).
Atpakaļ uz TOC
8. Labi vairogdziedzera veselībai
Jūs, iespējams, nezināt par daudziem citiem minerālvielu piedevām vairogdziedzera darbības traucējumiem, citu jodu, labi? Bet mangāns ir ļoti svarīgs arī vairogdziedzera veselībai.
Mangāns ir būtisks dažādu faktoru, piemēram, tiroksīna, vitāli svarīga hormona vairogdziedzerī, faktors. Lai izvairītos no veselības problēmām, ir svarīgi uzturēt pareizu vairogdziedzera darbību. Tas var būt noderīgi, lai uzturētu pareizu apetīti, vielmaiņu, svaru un orgānu sistēmas efektivitāti (9).
Atpakaļ uz TOC
9. Atvieglo PMS sindromu
Attēls: Shutterstock
Daudzas sievietes var ciest no premenstruālā sindroma (PMS). Mangāns palīdz pārvaldīt garastāvokļa svārstības un mazināt galvassāpes, depresiju un aizkaitināmību. Sievietēm, kuras cieš no smagiem PMS simptomiem, ieteicams lietot mangāna piedevas (10).
Atpakaļ uz TOC
10. Palīdz vitamīnu absorbcijai
Mangāns var būt noderīgs svarīgu vitamīnu, piemēram, B vitamīna, E vitamīna un minerālvielu, absorbcijai. Tam ir svarīga loma fermentatīvajās reakcijās, kas nepieciešamas no pārtikas iegūto vitamīnu absorbcijai un izmantošanai (11).
Atpakaļ uz TOC
11. Labi smadzeņu veselībai
Tiek konstatēts, ka mangāns ir būtiska sastāvdaļa daudzu nervu sistēmas traucējumu ārstēšanā. Šī mangāna īpašība ir saistīta ar superoksīda dismutāzes pieejamību, kas atbrīvo brīvos radikāļus no nervu ceļiem. Mangāns saistās arī ar neirotransmiteriem, tādējādi regulējot elektrisko impulsu pārraidi visā ķermenī un uzlabojot kognitīvo funkciju (12).
Atpakaļ uz TOC
12. Palielina enerģijas un funkcionālo efektivitāti organismā
Mangāns var arī nodrošināt tūlītēju enerģiju un nodrošināt pareizu ķermeņa darbību. Tas regulē glikozes metabolismu, tādējādi nodrošinot pareizu enerģijas sadalījumu katrā ķermeņa šūnā. Tas arī nodrošina pareizu glikozes absorbciju muskuļos un orgānos (13).
Atpakaļ uz TOC
Piesardzības vārds
Lai gan mangāns piedāvā daudz ieguvumu veselībai, jums jāierobežo tā patēriņš un jāapzinās tā blakusparādības. Tālāk ir uzskaitītas dažas lietas, kas jums jāpatur prātā.
- Pārliecinieties, ka esat patērējis veselības aprūpes sniedzēja noteikto daudzumu. Pārdozēšana var izraisīt nāvi.
- Nelietojiet mangāna piedevas vienas līdz divu stundu laikā pēc antacīda lietošanas. Ir zināms, ka antacīdi samazina mangāna uzsūkšanos organismā.
- Cilvēkiem, kuri saņem uzturu caur IV, vajadzētu izvairīties no mangāna piedevu lietošanas.
- Bērnus, kas jaunāki par pieciem gadiem, var negatīvi ietekmēt, ja tiek ieelpots mangāns.
- Mangāna piedevu lietošana ar hinolonu grupas antibiotikām var būt letāla.
- Mangāns organismā veido toksisko mikroelementu trio, un to trūkums vai pārmērīga lietošana var nodarīt nopietnus zaudējumus. Pārliecinieties, ka nekad to neieelpojat ilgākā laika posmā, jo tas var izraisīt vairākus letālus traucējumus, piemēram, Parkinsona slimību.
- Tiem, kuriem ir aknu darbības traucējumi, jāizvairās lietot mangāna piedevas, jo tie var izraisīt trīci vai garīgus traucējumus.
- Cilvēkiem, kuriem ir dzelzs deficīta anēmija, jāizvairās no piedevām, jo organisms pārmērīgi absorbē mangānu, tādējādi radot nelīdzsvarotību.
Sabiedrības veselības ieteikumi
Uztura uzņemšana