Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir niacīns?
- Kā darbojas niacīns?
- Kādi ir niacīna deficīta simptomi?
- Kādas ir niacīna (B3 vitamīna) priekšrocības?
- 1. Uzlabo sirds veselību
- 2. Var palīdzēt ārstēt 1. tipa diabētu
- 3. Var uzlabot ādas un matu veselību
- 4. Palielina smadzeņu darbību
- 5. Palīdz ārstēt artrītu
- 6. Palīdz ārstēt Pelagru
- 7. Var ārstēt erekcijas disfunkciju
- 8. Palīdz ārstēt bezmiegu
- 9. Ārstē saules jutīgumu
- 10. Var novērst kustību slimības
- 11. Palīdz ar detoksikāciju
- 12. Palielina enerģiju
- 13. Var veicināt ilgmūžību
- 14. Veicina gremošanu
- Kāda ir ieteicamā niacīna (B3 vitamīna) dienas deva?
- Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar niacīnu (B3 vitamīns)?
- Kā diētai pievienot vairāk niacīna
- Kādas niacīna blakusparādības?
Niacīns - lielākā daļa no mums to zina kā recepšu zāļu sloksni, kas sakrauta mūsu tuvākās aptiekas plauktā. Bet tur ir vairāk. Faktiski tas ir vitāli svarīgi jūsu DNS un šūnu veselībai.
Tiešām?
Jā. Turpiniet lasīt, lai saprastu, kā.
Satura rādītājs
- Kas ir niacīns?
- Kā darbojas niacīns?
- Kādi ir niacīna deficīta simptomi?
- Kādas ir niacīna priekšrocības?
- Kāda ir ieteicamā niacīna dienas deva?
- Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar niacīnu?
- Kā diētai pievienot vairāk niacīna
- Kādas niacīna blakusparādības?
Kas ir niacīns?
Šī barības viela, saukta arī par B3 vitamīnu, ir ūdenī šķīstoša un atrodama vairākos parastos pārtikas produktos, piemēram, gaļā, tunzivju zivīs, sēklās, sēnēs utt. Tā ir daļa no B kompleksa vitamīniem, kas ietver arī tiamīnu (B1 vitamīns), riboflavīnu (B2 vitamīns) un citi.
Niacīns ir B3 vitamīna medicīniskais nosaukums, un tam ir 3 formas - nikotīnskābe, niacinamīds (saukts arī par nikotinamīdu) un inozitola heksaniacināts. Tas ir svarīgs vitamīns, un tas dod labumu vairākos veidos - tieši no sirds aizsardzības un vielmaiņas uzlabošanas līdz smadzeņu darbības uzlabošanai un diabēta ārstēšanai (1).
Nikotīnskābe darbojas kā papildinājums, un to lieto paaugstināta holesterīna līmeņa asinīs un sirds slimību ārstēšanai. Niacinamīds var palīdzēt ārstēt 1. tipa cukura diabētu, noteiktus ādas stāvokļus un šizofrēniju (tomēr tas nesamazina holesterīnu). Tādējādi dažas niacīna formas piedāvā jums noteiktas priekšrocības. Mēs ļoti iesakām konsultēties ar savu ārstu, lai saprastu, kas ir kurš.
Nu, ieguvumu ir tik daudz. Bet pirms mēs par tiem runājam, mums vispirms ir jāzina, kā darbojas niacīns.
Atpakaļ uz TOC
Kā darbojas niacīns?
Vienkārši sakot, niacīns palīdz fermentiem veikt savu darbu. Konkrēti, niacīns ir galvenā NAP un NADP sastāvdaļa, kas ir divi koenzīmi, kas iesaistīti šūnu metabolismā. Niacīns arī sagatavo un labo DNS un darbojas pat kā antioksidants.
Bet hey, kā jūs zināt, vai jūs saņemat pietiekami daudz niacīna? Nākamā sadaļa var palīdzēt jums saprast.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir niacīna deficīta simptomi?
aizvaru
Šis trūkums rodas ne tikai tad, kad nesaņemat pietiekami daudz niacīna, bet arī tad, kad ķermenis nespēj absorbēt triptofānu, tā aminoskābju prekursoru.
Šie ir niacīna deficīta simptomi:
- Nogurums
- Gremošanas traucējumi
- Vemšana
- Kankera čūlas
- Depresija
Smags niacīna deficīts (saukts arī par pelagru, kuru mēs apspriedīsim vēlāk šajā amatā) var izraisīt šādus simptomus:
- Zvīņaini izsitumi uz ādas, kas pakļauti saules gaismai
- Vemšana un caureja
- Apātija
- Dezorientācija
- Atmiņas zudums
- Depresija
- Pampusi mute
Adekvāta niacīna lietošana ne tikai novērš šos simptomus, bet, vēl svarīgāk, piedāvā noteiktus nozīmīgus ieguvumus.
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir niacīna (B3 vitamīna) priekšrocības?
Lai gan dažiem atbalstītiem niacīna ieguvumiem ir pretrunīgi pierādījumi, šis vitamīns uzlabo ādas un smadzeņu veselību, kā arī uzlabo gremošanu un artrīta simptomus.
1. Uzlabo sirds veselību
Niacīnu bieži lieto, lai uzlabotu labā holesterīna līmeni, kas savukārt samazina slikto holesterīnu - galu galā stiprinot sirdi (2). Niacīns darbojas, bloķējot aknu holesterīna veidošanos.
Bet turies - šķiet, ka niacīns darbojas tikai tiem cilvēkiem, kuri jau lieto holesterīna zāles. Un avoti arī norāda, ka tas bieži var izraisīt neērtas un bīstamas blakusparādības. Tādēļ pirms niacīna lietošanas sirdij noteikti konsultējieties ar ārstu, jo šajā sakarā ir pretrunīgi pierādījumi.
2. Var palīdzēt ārstēt 1. tipa diabētu
Tas varētu notikt ar 1. tipa cukura diabētu, kad imūnsistēma kļūdaini uzbrūk aizkuņģa dziedzera šūnām, kas ražo insulīnu. Niacinamīds kādu laiku var aizsargāt šīs šūnas. Bet mums ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai saprastu, vai niacīns var palīdzēt ilgtermiņā (3).
Liela niacīna deva arī samazināja 1. tipa diabēta risku bērniem, kuri bija pakļauti riskam, taču tas bija tikai viena iepriekšēja pētījuma rezultāts.
3. Var uzlabot ādas un matu veselību
Ir zināms, ka niacīns palielina ūdens saturu ādā - un to var panākt, lokāli lietojot nikotinamīda krēmu. Tika arī konstatēts, ka krēms palīdz ārstēt pūtītes.
Niacīnam ir arī labvēlīga ietekme uz rosaceju, kas ir ādas slimība, kas izraisa sarkanu sejas ādu, pietvīkumu, pustulas un sarkanas pumpas.
Ir zināms arī, ka niacīns labvēlīgi ietekmē ādas vēzi. Pētījumi ir parādījuši, ka tas var novērst pirmsdzemdību šūnu ļaundabīgu veidošanos. Runājot par novecošanās novēršanu, niacīns patiešām spēlē savu lomu. Viens pētījums parādīja, ka vietējais niacinamīds palīdzēja samazināt smalkās līnijas un grumbas, kā arī citas problēmas ar ādas elastību, kas saistītas ar novecošanos.
Dažos ziņojumos teikts, ka niacīns palīdz uzlabot matu folikulu veselību.
4. Palielina smadzeņu darbību
aizvaru
Niacīns ir tik svarīgs smadzenēm, ka smadzeņu migla un daži citi psihiski simptomi ir saistīti ar tā deficītu (4). Arī pētījumi ir parādījuši, ka dažas šizofrēnijas formas var ārstēt ar niacīnu - jo vitamīns palīdz novērst smadzenēs nodarīto kaitējumu (5).
Niacīns var arī novērst atmiņas zudumu gados vecākiem cilvēkiem un palīdzēt depresijas ārstēšanā. Tas var uzturēt smadzenes veselīgas Alcheimera slimības gadījumā. Tomēr rezultāti ir bijuši dažādi.
5. Palīdz ārstēt artrītu
Saskaņā ar Artrīta fondu niacinamīds var uzlabot osteoartrītu, nomācot iekaisumu (6). Tomēr šeit sniegtā informācija ir ierobežota, un mēs iesakām konsultēties ar savu ārstu.
6. Palīdz ārstēt Pelagru
Vai atceraties, ka mēs par to runājām? Pellagra ir stāvoklis, kas rodas nepietiekama niacīna (vai triptofāna) dēļ uzturā. Šī slimība visbiežāk sastopama tajās pasaules daļās, kur cilvēki patērē daudz kukurūzas (7). Tas ietekmē ādu, gremošanas sistēmu un smadzenes.
Tā kā pelagru izraisa niacīna deficīts, ir skaidrs, ka niacīna papildināšana var palīdzēt ārstēt šo stāvokli.
7. Var ārstēt erekcijas disfunkciju
Pētījumos secināts, ka niacīns var uzlabot vīriešu spēju saglabāt erekciju, ja viņi cieš no erektilās disfunkcijas. Tā kā tas ir tikai vitamīns, eksperti uzskata, ka niacīna lietošana ir vienkāršs un drošs veids, kā ārstēt erektilās disfunkcijas un impotenci (8).
Erekcijas disfunkciju var izraisīt arī asinsvadu iekaisums. Šeit attēlā ir niacīna pretiekaisuma īpašības.
Bet, ja jūs jau lietojat zāles erektilās disfunkcijas ārstēšanai, pirms niacīna lietošanas konsultējieties ar ārstu. Tas ir tāpēc, ka pirmais bieži var pazemināt asinsspiediena līmeni, tāpat arī niacīns. Abas kopā var pārāk pazemināt asinsspiedienu.
8. Palīdz ārstēt bezmiegu
aizvaru
Lai gan mums ir ierobežoti pierādījumi, daži pētījumi liecina, ka niacīns var palielināt REM miegu (ātru acu kustību, kas ir dziļā miega stāvoklis).
9. Ārstē saules jutīgumu
Ir zināms, ka fotodermatītu, stāvokli, kas saistīts ar saules jutīgumu, izraisa niacīna deficīts. Pelagra, nepietiekama niacīna izraisīta slimība, ir saistīta arī ar saules jutīgumu (9).
Ne tikai tas, ka niacīnam ir profilaktiska iedarbība pret ādas vēzi - slimību, kuras iespējamība palielinās līdz ar saules jutīgumu (10).
10. Var novērst kustību slimības
Mums par to ir ļoti maz pētījumu. Vienā ziņojumā teikts, ka niacīns varētu palīdzēt novērst kustību slimības (11). Bet, lūdzu, šajā sakarā konsultējieties ar savu ārstu.
11. Palīdz ar detoksikāciju
Tas, kā niacīns palīdz detoksikācijā, ir diezgan aizraujoši. Tas pārrauj tauku šūnas, kas uzglabā toksīnus, un tas atbrīvo uzkrātos toksīnus un galu galā tos iznīcina. Šo fenomenu sauc par lipolīzi.
12. Palielina enerģiju
Niacīns ir diezgan svarīgs ķermenim enerģijas ražošanā. Bez vitamīna jūsu ķermenis vienkārši nespēj pārvērst olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus izmantojamā enerģijā.
Niacīns ir viens no B vitamīniem, kas palīdz iegūt enerģiju no jūsu lietotā ēdiena. Tas arī palīdz sarkano asins šūnu veidošanā.
13. Var veicināt ilgmūžību
Apaļie tārpi, kas baroti ar niacīna uztura bagātinātājiem, dzīvoja ilgāk, kā norādīts vienā pētījumā. Pētījumā teikts, ka niacīns maldina ķermeni uzskatīt, ka tas vingro, kaut arī nē. Patiesībā šādus savienojumus sauc par vingrinājumu imitatoriem - no kuriem viens ir niacīns (12).
Niacīna ierosinātais metabolisma ceļš apaļajos tārpos ir līdzīgs augstāko organismu ceļam, un tas var ietvert arī cilvēkus.
14. Veicina gremošanu
Niacīnam ir nozīme ogļhidrātu, tauku un alkohola šķelšanā, kas ir svarīga gremošanas trakta funkcija. Daži no niacīna deficīta simptomiem ir diskomforts vēderā un aizcietējums.
Mēs redzējām ieguvumus. Bet tas nenozīmē, ka jūs sākat sevi uzlādēt ar niacīnu. Tam, ko jūs lietojat, ir ierobežojums.
Atpakaļ uz TOC
Kāda ir ieteicamā niacīna (B3 vitamīna) dienas deva?
Šajā tabulā sniegsiet informāciju.
VECUMS / DZĪVES STĀVOKLIS | NIACĪNA RDA |
---|---|
Dzimis līdz 6 mēnešiem | 2 mg |
7 līdz 12 mēneši | 4 mg |
No 1 līdz 3 gadiem | 6 mg |
4 līdz 8 gadi | 8 mg |
9 līdz 13 gadi | 12 mg |
14 gadus veci un vecāki (vīrietis) | 16 mg |
14 gadus veci un vecāki (sievietes) | 14 mg |
Sieviete stāvoklī | 18 mg |
Zīdīšanas sievietes | 17 mg |
Visu vecumu pieaugušo niacīna augšējā robeža ir 35 miligrami dienā.
Tas ir apmēram devas. Bet kā nodrošināt, ka katru dienu saņemat pietiekami daudz niacīna?
Atpakaļ uz TOC
Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar niacīnu (B3 vitamīns)?
Lielākā daļa pārtikas produktu, ko mēs regulāri lietojam, satur niacīnu. Bagātākie niacīna avoti ir:
- Turcijas krūts: 1 tītara krūts satur 101 mg niacīna (vairāk nekā 100% no dienas vērtības).
- Zemesrieksti: 1 glāze zemesriekstu satur 21,9 mg (vairāk nekā 100% DV).
- Liellopu aknas: 1 liellopa aknu šķēle satur 11,9 mg (60% DV).
- Tunzivis: 3 oz tunzivju satur 11,3 mg (56% DV).
- Vistas krūtiņa: 3 oz vistas krūtiņas satur 8,9 mg (44% DV).
- Zālaugu liellopu gaļa: 3 oz ar zāli barotu liellopa gaļu satur 7,6 mg (36% DV).
- Sēnes: 1 glāze sēņu satur 7,6 mg (34% DV).
- Saulespuķu sēklas: 1 glāze saulespuķu sēklu satur 3,8 mg (19% DV).
- Zaļie zirņi: 1 glāze zaļo zirņu satur 3 mg (15% DV).
- Avokado: 1 vesels avokado satur 3,5 mg (17% DV).
Un, ja jūs domājat…
Atpakaļ uz TOC
Kā diētai pievienot vairāk niacīna
Praktiski runājot, jums tas nav nepieciešams - ja jūs jau to pietiekami daudz lietojat, izmantojot parasto diētu. Bet, ja jūs neesat, varat papildināt.
Niacīna piedevas parasti iesaka cilvēkiem, kuriem ir augsts holesterīna līmenis un kuriem ir sirds slimību risks un kuri nevar lietot statīnus. Papildu formām parasti ir daudz lielākas devas - un lielam daudzumam var būt blakusparādības. Tādējādi pirms piedevu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu.
Un pagaidiet, blakusparādības.
Atpakaļ uz TOC
Kādas niacīna blakusparādības?
Dažas no niacīna pārmērīgas uzņemšanas blakusparādībām ir:
- Niacīna skalošana
Šī ir visizplatītākā (un bieži vien tūlītēja) niacīna patēriņa blakusparādība. Tas notiek, ja vienā reizē tiek lietots vairāk nekā 100 mg niacīna. Tomēr tas ir nekaitīgs. Sārtums sākas no sejas un var pāriet uz krūtīm un rokām un galu galā pazūd 30 minūšu līdz divu stundu laikā.
- Alerģijas
Niacīns var saasināt alerģiju, jo tas atbrīvo histamīnu, kas ir ķīmiska viela, kas ir atbildīga par alerģijām.
- Neregulāra sirdsdarbība
Liels daudzums niacīna var izraisīt neregulāru sirdsdarbību.
- Problēmas ar diabētu
Niacīns var paaugstināt cukura līmeni asinīs.
- Varētu pazemināt asinsspiedienu pārāk daudz
Nelietojiet niacīnu, ja Jums ir zems asinsspiediens. Ja lietojat asinsspiediena zāles, pirms niacīna lietošanas konsultējieties ar ārstu.
- Citi jautājumi
Niacīns var pasliktināt stāvokli cilvēkiem ar nieru vai aknu slimībām un tiem, kuriem ir kuņģa čūlas. Tātad, ieteicams izvairīties no tā uzņemšanas, ja jūs ciešat no kāda no šiem.
- Jautājumi par grūtniecību un zīdīšanu
Niacīns ir drošs gan grūtniecēm, gan sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, ja to lieto