Satura rādītājs:
- 14 pārsteidzoši nektarīnu ieguvumi veselībai
- Vai nektarīni jums ir noderīgi?
- Nektarīnu ieguvumi veselībai
- 1. Palīdziet novērst vēzi
- 2. Piemīt pretdiabēta īpašības
- 3. Palīdzība svara zaudēšanai
- 4. Piedāvājiet antioksidantu aizsardzību
- 5. Novērst hipokaliēmiju
- 6. Regulējiet asinsspiediena līmeni
- 7. Uzlabot sirds veselību
- 8. Uzlabot gremošanas veselību
- 9. Zemāks holesterīna līmenis
- 10. Uzlabot imunitāti un cīnīties ar infekcijām
- 11. Uzlabot ādas veselību
- 12. Uzlabojiet šūnu veselību
- 13. Uzlabot acu veselību
- 14. Palīdz novērst anēmiju
- Nektarīna uztura fakti
- Nektarīnu veidi
- Nektarīns pret persiku
- Nektarīnu blakusparādības
- Nektarīna fakti
- Kā ēst nektarīnu?
- Nektarīna receptes
- 1. Nektarīns un aveņu drupa
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- 2. Nektarīns Salsa
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- 3. Nektarīna ievārījums
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- Kā izvēlēties un uzglabāt nektarīnus
- Kā sagatavot nektarīnus?
- Mizot
- Akmens
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Nektarīns ir persiku koka ēdamais auglis, ko zinātniski sauc par Prunus persica. Tāpat kā persiki, arī nektarīni, visticamāk, ir cēlušies no Ķīnas vairāk nekā pirms 2000 gadiem - valstī, kas veido 58% no pasaules saražotās produkcijas. Tas viss - jo nektarīni ir neticami barojoši. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu vairāk.
14 pārsteidzoši nektarīnu ieguvumi veselībai
- Vai nektarīni jums ir noderīgi?
- Nektarīnu ieguvumi veselībai
- Nektarīna uztura fakti
- Nektarīnu veidi
- Nektarīns pret persiku
- Nektarīnu blakusparādības
- Nektarīna fakti
- Kā ēst nektarīnu?
- Nektarīna receptes
- Kā izvēlēties un uzglabāt nektarīnus
- Kā sagatavot nektarīnus?
Pagaidiet minūti - kāpēc runāt par šo visu? Vai šis auglis ir tik liels darījums?
Vai nektarīni jums ir noderīgi?
Pirmkārt, nektarīni un persiki ir tuvi brālēni. Tātad ieguvumi, kas jums patīk no nektarīniem, būtu pieejami pat no persikiem.
Atpakaļ pie jautājuma - vai augļi jums ir noderīgi?
Nektarīni ir lieliski beta-karotīna, C vitamīna un luteīna avoti - barības vielas, kas sniedz milzīgas priekšrocības. Tie uzlabo imunitāti, aizsargā redzi un novērš daudzas nāvējošas slimības. Tie arī palīdz uzlabot ādas veselību.
Arī nektarīnos ir daudz šķiedrvielu. Un šķiedrvielu diženums nav īpaši jāpiemin. Tas veicina gremošanu gan mehāniski, gan veicinot daudzveidīgu mikrobiomu (šķiedra baro zarnās probiotikas) un cīnās pret vairākām vēdera slimībām, ieskaitot kuņģa un resnās zarnas vēzi. Nektarīnos esošais kālijs var palīdzēt pārvaldīt asinsspiediena līmeni (1).
Nektarīnos esošais beta-karotīns un C vitamīns ir spēcīgi antioksidanti, kas stiprina imunitāti un var novērst letālu slimību rašanos (2). Luteīns var samazināt kataraktas un ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risku. Viens nektarīns satur apmēram 150 mikrogramus luteīna.
Šajos greznajos kauliņos ir maz kaloriju, un tiem ir zems glikēmiskais indekss (tieši 40. gados, ko skalā 0-100 var uzskatīt par apakšējo galu). Tas nozīmē, ka tie var būt arī pārtika diabēta slimniekiem, ja tie ir savienoti ar pietiekamu daudzumu olbaltumvielu un tauku. Tie satur varu, kas ir saistīts ar enerģijas metabolismu un var palīdzēt jums palikt aktīvam ilgākas stundas. Un… labi, pieņemsim sīkāk, vai ne?
Atpakaļ uz TOC
Nektarīnu ieguvumi veselībai
Pārbaudiet šeit dažus no labākajiem nektarīna ieguvumiem.
1. Palīdziet novērst vēzi
Pētījumā, kas tika veikts Teksasas A&M universitātē, pelēm tika piešķirts augļa ekstrakts. Un atklājumos tika norādīts, ka augļi ir izraisījuši agresīvāko vēža šūnu pašnāvību. Pētījums arī parādīja, ka augļiem ar visvairāk sarkanu ādu bija visaugstākās vēža apkarošanas īpašības (3). Bet tur ir nozveja - ieguvumi var nebūt tik efektīvi ar konservētiem nektarīniem (vai persikiem).
Saskaņā ar citu Bostonas pētījumu, vismaz 2 porciju nektarīnu vai persiku uzņemšana nedēļā var samazināt krūts vēža risku sievietēm pēc menopauzes (4). Augļu patēriņš bija saistīts arī ar zemāku audzēju risku.
Tika konstatēts, ka nektarīnos esošais kvercetīns un hlorogēnskābe kavē vēža šūnu proliferāciju. Tā kā augļi ir lielisks antioksidantu avots, tiem, iespējams, būtu nozīme vēža novēršanā.
Nektarīni arī veicina žultsskābes saistīšanos (noteiktu komponentu saistīšanos kuņģa-zarnu trakta žultsskābē). Tas novērš žultsskābes recirkulāciju kuņģī - izraisot potenciāli vēzi izraisošu toksīnu izvadīšanu no organisma (5).
Saskaņā ar vienu ziņojumu nektarīni var palīdzēt novērst prostatas vēzi (6). Karotinoīdi (dzeltenie pigmenti) un antocianīni (sarkanie pigmenti) arī var novērst iekaisumu, kas izraisa vēzi. Un baltie gaļīgie nektarīni satur katehīnus, kas cīnās ar vēzi (7).
Augsts šķiedrvielu saturs nektarīnos var arī novērst vairākus vēža veidus (8). Liels nektarīnu patēriņš ir saistīts arī ar samazinātu galvas un kakla vēža risku (9).
2. Piemīt pretdiabēta īpašības
Attēls: iStock
Vai nektarīni ir noderīgi diabēta slimniekiem? Saskaņā ar vadošo tiešsaistes zinātnes vietni ScienceDaily, nektarīni satur bioaktīvus savienojumus, kas palīdz novērst ar aptaukošanos saistītu diabētu (10). Augļu fenola savienojumiem ir pretdiabēta īpašības.
Mēs jau apspriedām glikēmisko indeksu (cik lielā mērā konkrēts ēdiens var paaugstināt glikozes līmeni asinīs). Neapstrādātu nektarīnu glikēmiskais indekss ir 43, kas atrodas apakšējā galā.
Nektarīna augļi ir arī viens no tiem ogļhidrātiem, kas lēnām paaugstina cukura līmeni asinīs (11). Nektarīnos esošie fenola savienojumi ne tikai palīdz cīnīties ar diabētu, bet arī novērš sirds slimības, samazinot sliktā holesterīna oksidāciju.
Saskaņā ar Ņūhempšīras universitātes ziņojumu nav tādas lietas kā īpaša diabēta diēta slimības apkarošanai (12). Arī ogļhidrāti nav diabētiķu ienaidnieki. Patiesībā, vai zinājāt, ka Amerikas Diabēta asociācija iesaka patērēt vairāk veselīgu ogļhidrātu, kas atrodami pilngraudos, augļos un dārzeņos? Šeit jāatzīmē šāds jautājums - ir jāsamazina zemas kvalitātes ogļhidrāti vai rafinēti ogļhidrāti, piemēram, pārstrādāti pārtikas produkti utt. Pretējā gadījumā vienmēr ir nepieciešami veselīgi ogļhidrāti. Un nektarīni satur tos veselīgos ogļhidrātus. Lielākā daļa diabētiķu arī atklāj, ka, savienojot ogļhidrātus ar pietiekamu daudzumu tauku un olbaltumvielu, viņi necieš svārstīgu glikozes līmeni asinīs.
Nektarīni var arī palīdzēt cīnīties ar metabolisko sindromu, kas ir viena no tām slimībām, ar kurām diabētiķi bieži cieš (13).
Tomēr piesardzības vārds - daži uzticami avoti nektarīnu citē kā pārtiku ar augstu cukura saturu, norādot, ka tas varētu būt kaitīgs diabēta slimniekiem (14). Konsultējieties ar savu ārstu, ja esat cukura diabēts un vēlaties savā uzturā iekļaut nektarīnus.
3. Palīdzība svara zaudēšanai
Nektarīnos esošās dabiskās vielas cīnās ar iekaisumu un rada domino efektu, kas palīdz cīnīties ar aptaukošanos. Un, kā mēs redzējām, tie var arī novērst metabolisko sindromu, kas citādi izraisītu svara pieaugumu.
Šķiedru nektarīni satur galvenokārt šķīstošo, kas, kā norādīts Slimību kontroles un profilakses centru ziņojumā, var palīdzēt svara zudumam (15). Šķiedra to sasniedz, pārvēršot ūdeni zarnām līdzīgā vielā, kas pēc tam novērš holesterīna un tauku uzsūkšanos asinīs. Tas veicina veselīgu svara zudumu. Šķīstošās šķiedras arī samazina sliktā holesterīna līmeni organismā.
Saskaņā ar Journal of Nutrition, šķīstošās šķiedras var spēcīgi ietekmēt veselību (16). Kā norādīts American Journal of Clinical Nutrition, uztura šķiedru piedevas, kas apgalvo, ka palīdz svara zudumam, nav tik efektīvas (17). Tādējādi vairāk spēka dabīgajām šķīstošajām šķiedrām nektarīnos!
Šķiedra ir tik efektīva svara zaudēšanai, ka saskaņā ar pētījumu cilvēki, kuri tikai pievienoja šķiedrvielu diētai, zaudēja tik daudz svara kā cilvēki, kuri ievēroja sirds veselīgu un ar zemu tauku saturu uztura plānu, ko ieteica Amerikas Sirds asociācija (18).
Tas ir neticami, vai ne?
4. Piedāvājiet antioksidantu aizsardzību
Saskaņā ar Spānijas pētījumu fenolīni un flavonoīdi nektarīnos veicina to brīnišķīgās antioksidanta īpašības (19).
Saskaņā ar citu amerikāņu pētījumu antioksidanti nektarīnos samazina oksidatīvos bojājumus un veicina ilgmūžību (20). Augļu patēriņš bija saistīts arī ar DNS bojājumu novēršanu. Citā pētījumā par mušām tika secināts, ka nektarīns var ierobežot augsta tauku satura diētas kaitīgo iedarbību un pat veicināt sugas veselības ilgumu. Līdzīgi novērojumi ir iespējami arī cilvēkiem.
Citā pētījumā par mušu mātītēm atklājās novatoriska atklāsme. Tika konstatēts, ka nektarīns palielina mušu mātīšu reprodukciju, kas liecina, ka augļi var aizkavēt reproduktīvo novecošanos.
Salīdzinājumam - viena nektarīna augļa kopējā antioksidanta jauda ir 20% salīdzinājumā ar 100 ml zaļās tējas (21). Bet jāpatur prātā viens aspekts - nektarīni ātri bojājas, ņemot vērā to ierobežoto tirgus dzīves potenciālu. Tādējādi patērē tos ātri.
Nektarīni piedāvā divreiz lielāku A vitamīna daudzumu, vairāk C vitamīna un daudz vairāk kālija nekā persiki (22). Dažus cilvēkus / bērnus izslēdz arī persiku izplūdums, tāpēc nektarīni var būt vēlama izvēle jums un jūsu ģimenei.
Citi kauliņu augļi, kurus varat patērēt, lai uzlabotu diētas antioksidantu saturu, ir žāvētas plūmes, ķirši, plūmes un aprikozes (23). Un jā, arī persiki.
5. Novērst hipokaliēmiju
Hipokaliēmija ir kālija deficīts asinīs. Un nektarīni, ņemot vērā to bagātību ar minerālu, var palīdzēt ārstēt šo stāvokli.
Saskaņā ar Hārvardas Medicīnas skolas ziņojumu zems kālija līmenis var izraisīt sirds muskuļa vājumu un traucējumus ar ritmu (24).
Kālijs regulē arī skābju un ūdens saturu ķermeņa audos. Tas palīdz veidot muskuļus, atbalsta augšanu un uzlabo nervu šūnu darbību (25). Visi šie apstākļi var tikt ietekmēti, ja notiek hipokaliēmija. Tātad, dodieties pēc nektarīniem!
Saskaņā ar Medicīnas institūta datiem pieaugušajam dienā jālieto 4700 miligrami kālija, lai novērstu hipokaliēmiju. Bet nektarīni var nebūt pietiekami, lai līdzsvarotu kālija līmeni. Ja jūsu kālija līmenis ir 2,5 milimoli uz litru vai mazāks (ārsts to var jums izskaidrot), jums, iespējams, būs jāapsver arī medicīniski uzraudzītas piedevas. Pirms jebkuru piedevu lietošanas vienmēr konsultējieties ar savu ārstu, īpaši attiecībā uz elektrolītiem. Elektrolītu līdzsvara traucējumi var izraisīt orgānu mazspēju.
6. Regulējiet asinsspiediena līmeni
Kālijs var arī palīdzēt regulēt asinsspiediena līmeni (26). Un mēs tikko redzējām, cik nektarīni ir bagāti ar kāliju. Diēta ir svarīga, īpaši tādos gadījumos kā augsts asinsspiediens. Daudziem ārstiem ir izdevies samazināt pārmērīgi augstu asinsspiediena līmeni, vienkārši mainot pacientu uzturu (27).
Nektarīnos esošais kālijs darbojas, atslābinot asinsvadu sienas (28). Bet cilvēkiem ar nieru slimībām jābūt piesardzīgiem, jo minerāls viņiem var kaitēt; viņi var lietot diētu ar ierobežotu kālija līmeni.
Kālija samazināšanās asinīs ir saistīta arī ar nātrija līmeņa saglabāšanu - tādējādi izraisot augstu asinsspiedienu (29).
Saskaņā ar noteiktiem novērojumiem kālijs var darboties arī kā diurētiķis un tādējādi samazināt ārpusšūnu šķidruma tilpumu - tas var zināmā mērā pazemināt asinsspiedienu (30).
Zāles pret paaugstinātu asinsspiedienu samazina sirdslēkmes un insulta risku attiecīgi par 15% un 25%. Bet tiem ir arī noteiktas blakusparādības. Tāpēc profilakse ir labāka nekā ārstēšana.
Bet, ja jūs jau cieš no paaugstināta asinsspiediena, nektarīni var tikai papildināt jūsu zāles, nevis aizstāt tās. Konsultējieties ar savu ārstu, pirms maināt kādas zāles vai papildinājumus savā shēmā.
7. Uzlabot sirds veselību
Attēls: iStock
Pats fakts, ka nektarīni palīdz pazemināt asinsspiedienu, ir pietiekams, lai varētu apsvērt tā priekšrocības sirds veselībai. Turklāt augļi ir bagāti arī ar C vitamīnu, antioksidantu, kas var palīdzēt saglabāt sirds veselību.
Nektarīnos esošā šķiedra var arī veicināt veselīgu sirdi (31).
Ir zināms, ka baltie nektarīni uztur sirds veselību, regulējot holesterīna līmeni asinīs (32).
8. Uzlabot gremošanas veselību
Saskaņā ar Mičiganas štata universitātes ziņojumu nektarīnos esošā šķiedra var uzlabot gremošanas veselību (33). Un nektarīni var arī atbrīvot no aizcietējumiem (34).
Nektarīnos esošā šķiedra var arī stimulēt labvēlīgo zarnu baktēriju augšanu (35). Nektarīnos dabiski ir arī daudz prebiotiku, kas var ievērojami uzlabot gremošanas veselību, jo tie kalpo kā degviela probiotikām, dzīvajiem organismiem, jūsu ķermenī.
Augļi var palīdzēt ārstēt kairinātu zarnu sindromu, zarnu trakta traucējumus, kas var izraisīt vēdera uzpūšanos un gāzu veidošanos (36). Tas var arī mazināt kuņģa darbības traucējumus. Konsultējieties ar savu reģistrēto diētas ārstu par savu IBS diētu, jo eliminācijas periodā nektarīni (un kaulaugi) var būt aizliegti.
9. Zemāks holesterīna līmenis
Šķīstošās šķiedras pazemina holesterīna līmeni. Un mēs zinām, ka nektarīni ir lieliski šķiedras avoti. Viens vidējs nektarīns satur apmēram 2,2 gramus šķiedrvielu (37).
Saskaņā ar ziņojumu, katru dienu uzņemot 5 līdz 10 gramus šķīstošās šķiedras, sliktā holesterīna līmeni var samazināt pat par 5% (38).
Viens no veidiem, kā uzturā iekļaut nektarīnus holesterīna līmeņa pazemināšanai, ir augļu (sagrieztu gabalu) iekļaušana brokastu pārslās. Jūs varat arī ēst visus augļus kā vakara uzkodas ar kādu jogurtu vai biezpienu.
10. Uzlabot imunitāti un cīnīties ar infekcijām
Viens no labākajiem nektarīnu ieguvumiem ir to spēja uzlabot imunitāti. Augļa C vitamīna saturs var stiprināt imunitāti (39). Papildus tam C vitamīns arī palīdz organismam atjaunot E vitamīnu - kas ir vēl viena barības viela, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem un stiprina imūnsistēmu (40).
Nektarīnos esošie beta-karotīns un citi karotinoīdi arī veicina imūno funkciju organismā (41).
Un nektarīnos esošais A vitamīns var palīdzēt cīnīties ar infekcijām. Tas stiprina šūnu sienas un aizsargā gļotu membrānas no iebrukušām baktērijām (42).
11. Uzlabot ādas veselību
Attēls: iStock
Nektarīni ir lieliski C vitamīna avoti, un saskaņā ar Oregonas Valsts universitāti vitamīns var novērst iespējamos UV bojājumus (43). C vitamīnam ir nozīme arī kolagēna - olbaltumvielu, kas ir būtiska ādas integritātei, sintēzē. Šis proteīns ir svarīga saistaudu daļa, kas satur ādu, kaulus, cīpslas, saites, skrimšļus un asinsvadus kopā. Tas apkaro ādas novecošanos, paātrina brūču sadzīšanu un dziedina sausu ādu.
Saskaņā ar vienu Indijas pētījumu C vitamīnu var izmantot arī ādas hiperpigmentācijas un iekaisuma ārstēšanai (44). Vitamīns ir pazīstams arī ar savu lomu ādas vēža novēršanā (45).
Amerikāņu pētījums liecina, ka C vitamīns var arī uzlabot grumbas (46). Vēl svarīgāk ir tas, ka tas uzlabo ādas izskatu, pat ja tas noveco, un veicina arī veselīgus audus (47).
Mēs, cilvēki, nevaram ražot C vitamīnu, tāpēc mums jāpaļaujas uz veselīgas pārtikas avotiem, piemēram, nektarīniem. Ir arī konstatēts, ka vitamīns palīdz šūnu atjaunošanai.
Tas ir reti gadījums, kad cilvēks cieš no pārmērīga C vitamīna iedarbības, taču tomēr rīkojieties piesardzīgi un nelietojiet C vitamīna piedevas (48).
12. Uzlabojiet šūnu veselību
A vitamīns nektarīnos uzlabo šūnu komunikāciju. Tas veicina šūnu attīstību, mudinot nenobriedušas šūnas attīstīties pilnīgi funkcionālos audos.
Saskaņā ar Filadelfijas pētījumu A vitamīna deficīts grūtniecēm var ierobežot mazuļu augšanu un attīstību (49).
Ir pierādīts, ka arī A vitamīns palīdz T šūnām (šūnām, kas ir atbildīgas par imunitāti) zarnās orientēties vajadzīgajās vietās, lai veiktu remontu un apkopi (50). Tam ir arī nozīme balto asins šūnu attīstībā (51).
Vienā Ročesteras Universitātes Medicīnas centra ziņojumā teikts, ka C vitamīns var ietekmēt šūnu attīstību (52).
13. Uzlabot acu veselību
Nektarīnos ir daudz luteīna un zeaksantīna - tīklenē atrodamo karotinoīdu. Patērējot šos, uzlabojas pigmenta blīvums makulā (53). Tie aizsargā acis, neitralizējot brīvos radikāļus, un parasti tos kopā atrod pārtikā.
Nektarīnos esošais beta-karotīns arī atbalsta acu veselību un var novērst makulas deģenerāciju. Viena glāze nektarīnu satur apmēram 214 mikrogramus beta-karotīna.
Lielāka luteīna un zeaksantīna uzņemšana var samazināt kataraktas un ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risku - un ir svarīgi atzīmēt, ka šīm divām slimībām ir ierobežotas ārstēšanas iespējas (54). Tādējādi ir vieglāk mēģināt novērst.
Luteīns var arī palīdzēt novērst citas acu kaites, ko sauc par pigmenta retinītu, kas ir acu traucējumu grupa, kas pakāpeniski bojā tīkleni (55).
Luteīns un zeaksantīns var arī palīdzēt redzes jautājumiem, kas saistīti ar vāju gaismu vai kad atspīdums varētu būt problēma (56). Šo divu savienojumu priekšrocības varētu attiecināt uz to spēju filtrēt zilo gaismu (no UV starojuma) un piedāvāt antioksidantu spēku (57).
14. Palīdz novērst anēmiju
Mēs zinām, ka dzelzs palīdz novērst anēmiju. Lai arī nektarīni nav īpaši bagāti ar minerālvielām, tajos esošais C vitamīns palīdz uzlabot dzelzs uzsūkšanos organismā (58).
Citiem vārdiem sakot, jo vairāk C vitamīna daudzums pārtikā, jo labāk dzelzs absorbcija (59). Bet mums jāsaprot, ka lielākā daļa pārtikas produktu nav bagātināti ar C vitamīnu (augstas izmaksas un nestabilitāte uzglabāšanas laikā) - tieši tāpēc daudz palīdz ar C vitamīnu bagātu pārtikas produktu, piemēram, nektarīnu, iekļaušana.
Tas attiecas pat tad, ja anēmijas ārstēšanai lietojat dzelzs piedevu. Optimālai dzelzs absorbcijai varat lietot apmēram 240 mililitrus nektarīna sulas kopā ar dzelzs tabletēm (60). Bet, kā vienmēr, konsultējieties ar savu ārstu.
Ir arī svarīgi atzīmēt, ka svaigi vai saldēti augļi (šajā kontekstā nektarīni) satur vairāk C vitamīna nekā konservētie varianti (61). C vitamīns ir arī diezgan jutīgs pret karstumu, tāpēc ēdiena gatavošanas laikā tas var pasliktināties.
Tas bija par to, kādi ir nektarīnu ieguvumi veselībai, un tagad daži jautri fakti par nektarīniem.
Atpakaļ uz TOC
Nektarīna uztura fakti
Šeit ir apbrīnojamā persiku uzturvērtība.
Nektarīns (Prunus persica var. Nucipersica), svaigs, barības vērtība uz 100 g. | ||
(Avots: USDA Nacionālā uzturvielu datu bāze) | ||
Princips | Uzturvielu vērtība | RDA procentuālā daļa |
---|---|---|
Enerģija | 44 Kcal | 2% |
Ogļhidrāti | 10,55 g | 8% |
Olbaltumvielas | 1,06 g | 2% |
Tauki kopā | 0,32 g | 1% |
Holesterīns | 0 mg | 0% |
Šķiedrvielas | 1,7 g | 5% |
Vitamīni | ||
Folāti | 5 µg | 1% |
Niacīns | 1,125 mg | 7% |
Pantotēnskābe | 0,185 mg | 4% |
Piridoksīns | 0,025 mg | 2% |
Riboflavīns | 0,027 mg | 2% |
Tiamīns | 0,034 mg | 3% |
A vitamīns | 332 SV | 11% |
C vitamīns | 5,4 mg | 9% |
E vitamīns | 0,77 mg | 5% |
K vitamīns | 2,2 μg | 2% |
Elektrolīti | ||
Nātrijs | 0 mg | 0% |
Kālijs | 201 mg | 4% |
Minerāli | ||
Kalcijs | 6 mg | 0,6% |
Varš | 0,086 mg | 9% |
Dzelzs | 0,28 mg | 3,5% |
Magnijs | 9 mg | 2% |
Mangāns | 0,54 mg | 2,5% |
Fosfors | 26 mg | 4% |
Cinks | 0,17 mg | 1,5% |
Fito barības vielas | ||
Karotīns-ß | 150 µg | - |
Kripto-ksantīns-ß | 98 µg | - |
Luteīns-zeaksantīns | 130 µg | - |
Un, starp citu, mēs runājām par nektarīna kalorijām, vai ne? Cik kalorijas nektarīnā? Nu, vienā mazā nektarīnā ir tikai aptuveni 57 kalorijas. Un 1,2 gramus olbaltumvielu.
Runājot par ogļhidrātiem, vienā glāzē sagrieztu nektarīnu ir 15 grami barības vielas, no kuriem 2,4 grami ir šķiedrvielu veidā.
Ak, pagaidi, ir arī citi vitamīni un minerālvielas! Viena glāze sagrieztu nektarīnu satur 9 miligramus kalcija, 13 miligramus magnija un 285 miligramus kālija. Un šie 3 minerāli saskaņoti darbojas kaulu veselībai.
Arī augļiem ir dažādi veidi.
Atpakaļ uz TOC
Nektarīnu veidi
Nektarīni ir pievilcīgas šķirnes. Daži no populārākajiem ir -
Baltas un dzeltenas gaļas šķirnes - kur abām šķirnēm joprojām ir gluda, tumši sarkana miza. To garša ir stiprāka nekā persikiem. Bet tad baltie nektarīni ir saldāki un mazāk skābi nekā to dzeltenie kolēģi. Un dzeltenie nektarīni ir tangierāki.
Gaļas akmeņi - kur augļa mīkstums ir piestiprināts pie tā bedres.
Brīvakmeņi un pusbrīvakmeņi - brīvo kauliņu mīkstums nav piestiprināts pie augļu bedres, un pusbrīvakmeņu gadījumā tas ir piestiprināts pie dažām augļa daļām.
Tā teikt, ka brīvakmens šķirne ir visvieglāk ēst un vismazāk netīra.
Un tagad nāk miljons dolāru jautājums.
Atpakaļ uz TOC
Nektarīns pret persiku
Atšķirības, ļaujiet man pateikt jums, ir tikai fiziskas. Un viena galvenā fiziskā atšķirība ir tā, ka persikiem ir izplūdusi miza, bet nektarīni ir daudz gludāki. Arī nektarīni ir mazāki, stingrāki un aromātiskāki.
Tas arī viss. Pretējā gadījumā nektarīni un persiki ir vienādi.
Labi labi. Līdz šim mēs esam redzējuši visu pārsteidzošo un kāpēc nektarīni jums ir noderīgi. Bet visam ir tumšā puse. Tā dariet arī nektarīnus. Zinot tumšo pusi, mēs varētu labāk novērtēt gaišo pusi. Droši vien?
Atpakaļ uz TOC
Nektarīnu blakusparādības
Uzziniet šeit, kādas ir persiku ēšanas blakusparādības.
- Grūtniecība
Nektarīni, visticamāk, ir piesārņoti ar pesticīdiem, jo to āda ir plāna un pakļauta videi. Un grūtnieces ir vairāk uzņēmīgas pret to negatīvo ietekmi. Tādējādi grūtnieces (un laktācijas laikā) varētu vēlēties izvēlēties nektarīnus ar minimālu pesticīdu iedarbību.
- Alerģijas
Dažas no nektarīna alerģijām ir nieze (mutē un kaklā), pietūkums (lūpas, plakstiņi un seja) un daži gremošanas un elpošanas sistēmas simptomi (piemēram, vemšana, caureja, sāpes vēderā, iesnas utt.). Vissmagākā alerģija pret nektarīniem (un lielāko daļu kaulaugu) ir stāvoklis, ko sauc par anafilaksi, kas izraisa sirds un asinsvadu sistēmas nestabilitāti un nopietnas elpošanas problēmas.
Ak, pagaidiet, kā būtu, ja pārbaudītu faktus par augļiem?
Atpakaļ uz TOC
Nektarīna fakti
- Nektarīnu kokiem pareizai augšanai nepieciešami ar slāpekli bagāti mēslošanas līdzekļi, piemēram, kaulu vai asiņu milti.
- Nektarīni ir klimatiski, kas nozīmē, ka tie turpina nogatavoties pat pēc tam, kad tie ir novākti no koka. Šī iezīme ir redzama arī ābolos un banānos.
- Saskaņā ar senajiem ķīniešiem nektarīni slēpja vitalitāti, jo zieds dīgst daudz pirms lapām.
- Nektarīni nav plūmju un persiku hibrīds, kā uzskata lielākā daļa cilvēku. Reizē persiku kokā notiek mutācija, un gēns, kas atbild par parasti izplūdušo ādu, tiek izslēgts - un piedzimst nektarīns.
Atpakaļ uz TOC
Kā ēst nektarīnu?
Pavisam vienkārši.
Izvēlieties nogatavojušos nektarīnu. Augļus sagrieziet ceturtdaļās, noņemiet to bedri, ielieciet gabaliņus traukā un ēdiet tos, izmantojot karoti. Jūs varat arī grauzt augļus tāpat kā ēst ābolu. Bet pārliecinieties, ka vispirms to rūpīgi nomazgājat. Tāpat noturiet salveti parocīgu, lai notīrītu lipīgo sulu, kas iet pa augļiem.
Tas bija par persiku ēšanas priekšrocībām, un tagad par dažām garšīgām receptēm.
Atpakaļ uz TOC
Nektarīna receptes
1. Nektarīns un aveņu drupa
Ko tev vajag
- 1 ½ kg nektarīnu
- 100 grami aveņu
- 2 ēdamkarotes medus
- 90 grami kubiskā ghee
- ¾ glāze miltu
- ¼ tējkarote sāls
- 1 tējkarote kanēļa
- 1 glāze brūnā cukura
- 50 grami biezputru auzu
- ½ tējkarotes muskatrieksta
Norādījumi
- Uzkarsē cepeškrāsni līdz 374 oF.
- Pirmkārt, blanšē nektarīnus verdošā ūdenī un nomizo ādu.
- Noņemiet kauliņus un sagrieziet augļus šķēlēs.
- Sajauciet šķēles ar avenēm un medu. Liek cepamtraukā.
- Tagad sajauciet ghee, brūno cukuru, miltus, kanēli, sāli, muskatriekstu un auzas. To var izdarīt ar pirkstiem, lai iegūtu rupjas drupatas.
- Izklājiet to augļu virsū un cepiet iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī apmēram 45 līdz 60 minūtes.
2. Nektarīns Salsa
Ko tev vajag
- 1 glāze smalki sagrieztu nektarīnu
- 1/3 glāze smalki sagrieztu sīpolu
- ½ glāze smalki sagrieztu sarkano papriku
- 1 ēdamkarote sasmalcinātu svaigu cilantro
- 2 ēdamkarotes smalki sagrieztu jalapeno papriku
- 2 tējkarotes olīveļļas
- ½ tējkarotes sāls
- 1 ēdamkarote svaigas laima sulas
- 1 šķipsniņa svaigi maltu melno piparu
- 1 šķipsniņa kajēnas piparu
Norādījumi
- Bļodā apvienojiet nektarīnus, sīpolus, sarkanos paprikas, svaigus cilantro un jalapeno piparus. Pievienojiet laima sulu, sāli, olīveļļu, sāli un kajēnas piparus un samaisiet.
- Pārklājiet trauku ar plastmasas apvalku.
- Bļodu atdzesē apmēram 30 minūtes līdz stundai. Tas palīdzēs aromātiem attīstīties.
- Iemaisa melnos piparus. Ja nepieciešams, varat pievienot arī papildu šķipsniņu sāls.
3. Nektarīna ievārījums
Ko tev vajag
- 6 glāzes sasmalcinātu nektarīnu, nemizoti
- 3 glāzes cukura
- 4 ēdamkarotes citrona sulas
- 1 tējkarote izvēlētās garšvielas
Norādījumi
- Visas sastāvdaļas vāra uz vieglas uguns apmēram 30 minūtes.
- Pievienojiet izvēlēto garšvielu (piemēram, kanēļa vai ingvera ekstraktus)
- Noslaucīt putas no virsmas.
- Ievārījumu kausējiet sterilizētās stikla burkās.
- Apstrādājiet tos verdoša ūdens vannā apmēram 10 minūtes.
Viss labi. Bet darījumu noslēdz zināšanas par pareizā nektarīna izvēli. Un tad glabājiet to pareizajā veidā.
Atpakaļ uz TOC
Kā izvēlēties un uzglabāt nektarīnus
Izvēloties nektarīnus no tirgus, atcerieties tos uzmanīgi izspiest. Viņiem nedaudz jāpadod. Arī nektarīniem jābūt bagātīgi krāsotiem, bez brūniem plankumiem. Viņiem nedrīkst būt zaļi vai grumbaini plankumi.
Pārnākot uz uzglabāšanu, vispirms tie ir jānogatavina istabas temperatūrā. Šim nolūkam pārliecinieties, ka augļi ir novietoti ar galu uz leju. Ja augļi izdala saldu un ziedu smaržu, tas nozīmē, ka tie ir nogatavojušies. Atdzesējiet tos plastmasas maisiņā (nemazgātā veidā). Ir zināms, ka nektarīni ātri nogatavojas. Tādējādi tos atdzesē tikai vienu dienu.
Starp citu, nektarīnus (vai jebkurus citus augļus vai dārzeņus šajā jautājumā) vienmēr ir labāk iegādāties tieši no tirgus (nevis tiešsaistē).
Atpakaļ uz TOC
Kā sagatavot nektarīnus?
Arī sagatavošana ir vienkārša, un procesam ir divas daļas - mizošana un nomētāšana ar kauliņiem.
Mizot
- Ar nazi sagrieziet mazu krustiņu augļa pamatnē.
- Augļus ievieto verdošā ūdenī apmēram 30 sekundes.
- Izmantojot spraugu karoti, pārnesiet augļus uz ledus ūdens trauku.
- Izņemiet augļus no ūdens. Izmantojot nazi, lēnām atvelciet ādu no augļiem.
Akmens
- Izmantojiet nazi, lai sagrieztu augļus gar tā šuvi un ap kauliņu.
- Pagrieziet nazi, lai augļus atdalītu uz pusēm.
- Izmantojot nazi vēlreiz, uzmanīgi sagrieziet ap akmeni.
- Viegli paceliet akmeni ārā un izmetiet to.
Jāatzīmē: nogatavojoties, nektarīni zaudē spīdumu. Arī saldākā augļa augšpusē ir vairāk baltu plankumu. Un jā, tā ir laba zīme.
Atpakaļ uz TOC
Mēs zinām, ka jums ir vēl daži jautājumi. Un mēs to novērtējam. Šeit ir atbildes.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Kā cept nektarīnus, piemēram, persikus?
Process ir vienkāršs.
Uzkarsē cepeškrāsni līdz 350 °.
Izsmidziniet cepšanas trauku ar nonstick vārīšanas aerosolu.
Nektarīnus nomazgā un sagriež uz pusēm. Noņemiet bedres.
Nektarīnu apakšā (traukā) ielej ābolu sulu.
Nektarīnu virsmu iezīmē ar kausētu sviestu.
Augļiem pārkaisa brūno cukuru, kanēli un krustnagliņas.
Ievietojiet trauku iepriekš uzkarsētā krāsnī un cepiet apmēram 30 minūtes.
Noņemiet un ļaujiet viņiem atdzist. Pasniedziet pēc vēlēšanās.
Kā sasaldēt nektarīnus?
Nomazgājiet un nosusiniet. Sagriez tos. Kārtojiet tos uz cepešpannas. Novietojiet tos saldētavā apmēram 4 stundas. Iepakojiet tos vienas dienas laikā (lai izvairītos no saldētavas sadedzināšanas). Jūs varat sasaldēt augļus līdz 3 mēnešiem.
Vai nektarīnos ir daudz cukura?
Ne īsti. Vienā mazā nektarīnā ir tikai aptuveni 11 grami cukura. Viņiem ir arī zems glikēmiskais indekss.
Vai nektarīnos ir mandeles?
Nē. Tomēr tas nedaudz garšo pēc mandeles, izņemot riekstu garšu, kas beidzas rūgta.
Vai nektarīna kauliņi ir indīgi cilvēkiem?
Bedrēs ir vielas (sauktas par cianogēniem glikozīdiem), kuras organisms metabolizē par cianīdu. Nav ieteicams lietot nektarīna kauliņus.
Kāpēc nektarīnus sauc par kaulaugiem?
Jo tie satur akmeņus. Un tos sauc arī par bedrēm. Vai sēklas.
Kā nogatavināt nektarīnus?
Ievietojiet tos brūnā papīra maisiņā kopā ar ābolu vai banānu. Tie ražo etilēnu, kas paātrina mīkstināšanas procesu. Bet laiku pa laikam pārbaudiet nektarīnu, jo tas diezgan ātri var kļūt mīksts.
Kā pagatavot nektarīna bērnu pārtiku?
Ļoti vienkārši. Atlasiet, nopērciet, mazgājiet, mizojiet, bedrējiet un sagrieziet nektarīnu. Biezeni vai biezeni augļus. Lai mīkstinātu, vispirms varat arī vārīt nektarīnu. Un jums ir labi iet. Ja nepieciešams, varat pievienot arī nedaudz ūdens.
Nektārs vistiešākajā nozīmē, patiešām! Šodien paņemiet groziņu un katru dienu ēdiet barības vielām bagātu ēdienu!
Bet pirms tam pastāstiet mums, kā šī ziņa par nektarīnu priekšrocībām jums ir palīdzējusi. Vai redzat komentāru lodziņu tur apakšā? Jā, atstājiet savus vērtīgos komentārus tur. Mēs apsolām pēc iespējas ātrāk sazināties ar jums.
Līdz tam, laimīgs nektarīns!