Satura rādītājs:
- Tomātu ieguvumi veselībai
- 1. Tomāti palīdz novērst vēzi
- 2. Tomāti regulē asinsspiedienu
- 3. Tomāti palīdz svara zudumam
- 4. Tomāti uzlabo ādas un matu veselību
- 5. Grūtniecības laikā tomāti ir labi
- 6. Tomāti samazina holesterīna līmeni un veicina sirds veselību
- 7. Tomāti apkaro cigarešu dūmu iedarbību
- 8. Tomāti uzlabo redzi
- 9. Tomāti uzlabo gremošanas veselību
- 10. Tomāti palīdz pārvaldīt diabētu
- 11. Tomāti var novērst akmeņu veidošanos urīnā
- 12. Tomāti palīdz novērst žultsakmeņus
- 13. Tomāti stiprina kaulus
- 14. Tomāti uzlabo jūsu imūnsistēmu
- 15. Tomāti samazina iekaisumu
- 16. Tomāti uzlabo vīriešu veselību
- 17. Tomāti uzlabo smadzeņu jaudu
- 18. Tomāti veicina aknu veselību
- Uztura profils *
- Kāpēc organiskie tomāti ir labāki?
- Atlase un uzglabāšana
Antioksidanti tomātos piedāvā aizsardzību pret dažādām nāvējošām slimībām, no kurām dažas ir vēzis, diabēts un sirds slimības.
Zinātniski sauc par Solanum lycopersicum , tomātu izcelsme ir Centrālamerikā un Dienvidamerikā. Tam ir daudz šķirņu, kuras dažādās pasaules daļās audzē mērenā klimatā. Tomāti ir ārkārtīgi izdevīgi cilvēkiem, kuri vēlas zaudēt svaru un uzturēt asinsspiediena līmeni. Tie arī palīdz uzlabot redzi un palīdz diabēta ārstēšanā. Vēl svarīgāk ir tas, ka tie var būt izdevīgi grūtniecēm.
Kādā vēstures brīdī eiropieši uzskatīja tomātus par indīgiem, ņemot vērā to spīdīgo izskatu. Acteki bija pirmais cilvēku kopums, kas gatavošanai izmantoja tomātus. Gadsimtiem ejot, audzēšana izplatījās Āzijā, un no šodienas Ķīna un Indija ir lielākās tomātu ražotājas pasaulē.
Tomātu sauc par funkcionālo pārtiku - tas nozīmē, ka tas pārsniedz tikai pamata uztura nodrošināšanu. Viens no galvenajiem iemesliem ir likopēna, visspēcīgā antioksidanta, kas daudzos veidos uzlabo veselību, klātbūtne. Ir daudz šķirņu - vispopulārākās no tām ir plūmju tomāti, ķiršu tomāti, vīnogu tomāti, beefsteak tomāti un mellenes.
Tomātu auga lapas ir no 4 līdz 10 collas garas, un gan kāts, gan lapa ir mataina. Tomātus kultivē daudzās krāsās - kamēr visizplatītākais variants ir sarkanais, citas krāsas ietver dzeltenu, zaļu, oranžu, melnu, brūnu, rozā, baltu, brūnu un violetu.
Tomātu ieguvumi veselībai
1. Tomāti palīdz novērst vēzi
Saskaņā ar Amerikas vēža pētījumu institūta teikto likopēns tomātos varētu būt atbildīgs par augļa pretvēža īpašībām (1). Likopēns ir antioksidants karotinoīdu ģimenē. Ir konstatēts, ka tā spēcīgās antioksidanta īpašības neitralizē brīvos radikāļus, kas dažādu iemeslu dēļ rodas mūsu ķermenī. Pat laboratorijas pētījumi rāda, ka tomātu sastāvdaļas ir novērsušas vairāku vēža šūnu veidu izplatīšanos.
Vēl svarīgāk ir tas, ka var uzlabot tomātu vēža apkarošanas potenciālu, uzņemot tos apstrādātā veidā - piemēram, tomātu mērcē, sulā vai pastā. Tas ļauj organismā vieglāk absorbēt tomātu dabiskos savienojumus. Arī pārstrādātās tomātu formās ir augstāka likopēna koncentrācija (2).
Tomēr ir svarīgi patērēt dažādus pārtikas produktus (un ne tikai tomātus), lai apkarotu vēzi vai jebkuru citu slimību.
Astudy arī atklāja tomātu efektivitāti prostatas vēža novēršanā (1). Bet tad mēs nezinām, vai likopēna piedevām ir tāda pati iedarbība (3). Un ne tikai tomāti pārstrādātā veidā, bet pat tie, kas ir vārīti, var labāk ietekmēt veselību.
Ņemot vērā augsto antioksidantu līmeni, tomāti ir lieliska izvēle krūts vēža apkarošanai (4). Pieaugušie ar vēzi, kas piedalījās pētījumos, parādīja vēža regresijas pazīmes pēc likopēna papildināšanas. Lielāka likopēna uzņemšana ir saistīta arī ar mazāku plaušu, resnās zarnas, perorālo un dzemdes kakla vēža risku.
Vēža šūnas var palikt neaktīvas gadiem ilgi, līdz kāda ķīmiskā reakcija tās izraisa un tās piesaista ķermeņa asinsapgādi. Tika konstatēts, ka likopēns izjauc šo saistīšanas procesu, tādējādi novēršot vēža šūnu turpmāku augšanu (5).
Vēl viens iemesls, kāpēc tomāti palīdz cīnīties ar vēzi, ir adiponektīns, spēcīgs savienojums augļos.
2. Tomāti regulē asinsspiedienu
iStock
Ir pierādīts, ka tomātos esošais likopēns samazina asinsspiedienu (6).
Tomāti ir arī bagāti ar kāliju, minerālu, kas pazemina asinsspiediena līmeni (7). Tas ir tāpēc, ka kālijs samazina nātrija iedarbību. Patiesībā, jo vairāk kālija jūs patērējat, jo vairāk nātrija jūs zaudējat ar urīnu. Bez tam, kālijs mazina spriedzi asinsvadu sieniņās - vēl vairāk samazinot asinsspiedienu. Saskaņā ar Amerikas Sirds asociācijas datiem ieteicamais kālija daudzums vidēji pieaugušam cilvēkam ir 4700 mg dienā. Bet esiet piesardzīgs un nelietojiet pārāk daudz kālija, jo tas var izraisīt nierakmeņus.
Saskaņā ar Izraēlas pētījumu īstermiņa ārstēšana ar tomātu ekstraktu var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu pacientiem (8).
Likopēns ir arī zināms, ka uzlabo asinsvadu darbību kopumā, kas var palīdzēt samazināt asinsspiedienu (9). Turpmākie pētījumi liecina, ka, kaut arī likopēns var palīdzēt pazemināt augstu asinsspiediena līmeni, tas neietekmē normālu asinsspiediena līmeni. Pētījumos secināts, ka likopēna piedevas var labvēlīgi ietekmēt asinsspiedienu.
Tomāti ir arī bagāti ar C vitamīnu, kas, kā atklāts, samazina asinsspiedienu (10).
Ja tie nav pilnībā nogatavojušies, tomātus varat uzglabāt istabas temperatūrā. Pēc nogatavošanās tos var turēt ledusskapī līdz trim dienām. Papildus tam jūs varat tos saglabāt, sasaldējot vai konservējot (11). Bet labākais risinājums būtu svaigi tomāti - jo tie ir bagātākie ar kāliju un tiem var būt vislabākā asinsspiedienu pazeminošā iedarbība (12).
3. Tomāti palīdz svara zudumam
Saskaņā ar ķīniešu pētījumu tomātu sula var ievērojami samazināt ķermeņa svaru, ķermeņa taukus un vidukļa apkārtmēru (13). Tas var arī pazemināt holesterīna līmeni, kas var veicināt svara pieaugumu. Papildus tam, ka tomāti ir lielisks antioksidantu avots, tajos ir arī daudz šķiedrvielu un maz kaloriju. Tādējādi tie veicina sāta sajūtu un pat samazina kaloriju daudzumu, tādējādi palīdzot zaudēt svaru.
4. Tomāti uzlabo ādas un matu veselību
Tomāti ir svarīga sastāvdaļa lielākajā daļā skaistumkopšanas procedūru. Tie palīdz izārstēt lielas poras, ārstēt pūtītes, nomierināt saules apdegumus un atdzīvināt blāvu ādu. Tomātu antioksidanti, īpaši likopēns, cīnās ar šūnu bojājumiem un ādas iekaisumu.
Tomāti lieliski darbojas arī kā savelkoši un uzlabo sejas struktūru. Tie noņem liekās eļļas no ādas un ilgāk saglabā seju svaigu. Viss, kas jums jādara, ir sajaukt svaigu tomātu un gurķu sulas. Izmantojot kokvilnas bumbiņu, regulāri uzklājiet sulu uz sejas.
Pētījumi ir parādījuši, ka tomātu ēšana arī aizsargā ādu no saules iedarbības nelabvēlīgās ietekmes (14). Citi pētījumi ir atklājuši uzlabotu ādas spēju pasargāt sevi no UV starojuma sievietēm, kuras ēda tomātu pastu.
Saskaņā ar vienu Bostonas pētījumu, antioksidanti, piemēram, likopēns, lielā mērā palīdz uzlabot ādas veselību (15). Saskaņā ar vienu ziņojumu likopēns ir viens no nedaudzajiem antioksidantiem ar neticamām fotoprotektīvām īpašībām (16). Tomātos esošais C vitamīns var arī uzlabot matu veselību.
5. Grūtniecības laikā tomāti ir labi
C vitamīns ir viena no uzturvielām, kas jebkurai sievietei vajadzīgas grūtniecības laikā, lai uzturētu sevi un savu bērnu veselīgu. Tas veicina veselīgu kaulu, zobu un smaganu veidošanos. Šis vitamīns palīdz arī pareizi absorbēt dzelzi organismā, kas ir vēl viena svarīga uzturviela grūtniecības laikā. Lai gan grūtniecības laikā ir ieteicams lietot dzelzs piedevas, tomātu ēšana var dot tās priekšrocības.
Tomātos esošais likopēns piedāvā aizsardzību pret šūnu bojājumiem. Lai arī likopēna piedevu drošība grūtniecēm joprojām ir apšaubāma, dabisko avotu antioksidants ir ļoti drošs sievietēm, kurām tā nepieciešama.
Tomātu iekļaušana uzturā var uzlabot dzelzs biopieejamību (17). Un, kā norāda Slimību kontroles un profilakses centrs, tomātos esošais C vitamīns palīdz aizsargāt gan sievieti, gan bērnu (18).
6. Tomāti samazina holesterīna līmeni un veicina sirds veselību
Tas atkal ir likopēns! Regulāri iekļaujot dažu nedēļu uzturā bagātus likopēnu saturošus tomātus, ZBL holesterīna (sliktā holesterīna) līmenis var samazināties pat par 10%. Pareizāk sakot, dienā jālieto vismaz 25 mg likopēna. Tas varētu būt apmēram puse tasi tomātu mērces. Arī 100 grami tomātu biezeņa dos 21,8 mg likopēna.
Saskaņā ar pētījumiem personas, kas patērē svaigus tomātus vai tomātu sulu, var pazemināt sliktā holesterīna līmeni un paaugstināt labā holesterīna līmeni (19). Saskaņā ar citu meksikāņu pētījumu neapstrādātu tomātu patēriņš (14 porcijas nedēļā mēnesī) var labvēlīgi ietekmēt holesterīna līmeni sievietēm ar lieko svaru (20).
Vienā Hārvardas Medicīnas skolas rakstā tomāti ir viens no obligātajiem pārtikas produktiem holesterīna līmeņa pazemināšanai (21). Saskaņā ar citu pētījumu likopēna uzņemšanai katru dienu var būt līdzīga ietekme kā statīniem (jebkurai zāļu grupai holesterīna līmeņa samazināšanai) pacientiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni (22).
Tomāti ir arī bagāti beta-karotīna, folātu un flavonoīdu avoti - tie visi ir noderīgi sirds un asinsvadu veselībai. Tomātos esošās barības vielas palīdz arī samazināt homocisteīna un trombocītu agregāciju - divas parādības, kurām var būt nevēlama ietekme uz sirds veselību (23).
Citā Konektikutas universitātes pētījumā tika konstatēts, ka tomātu sulai piemīt kardioprotektīvās spējas, kas nekādā veidā nebija saistītas ar likopēnu (atklāsme tika sniegta pirmo reizi). Lai gan rezultāti ir pretrunā ar to, ko līdz šim esam redzējuši par likopēnu, tomāti joprojām ir viens no tiem pārtikas produktiem, kas ir svarīgi sirds veselībai (24).
Cits pētījums, kas publicēts Tufts universitātes ziņojumā, atklāja, ka vīriešiem ar augstu likopēna līmeni asinīs tika konstatēts, ka par 55% retāk cieš insults. Atzinumi palika konsekventi, pat ņemot vērā citus faktorus, piemēram, vecumu, ĶMI, ZBL holesterīnu, asinsspiedienu un smēķēšanu (25).
Likopēns ir taukos šķīstošs, tāpēc to ieteicams lietot ar nelielu tauku daudzumu - jo tieši tad organisms to labāk absorbēs. Arī vīnogulāju nogatavojušies tomāti ir ar likopēnu bagātāki nekā tomāti, kas nogatavojušies no vīnogulāja. Tātad, gudri izvēlieties tomātus.
7. Tomāti apkaro cigarešu dūmu iedarbību
iStock
Smēķēšana noved pie pārmērīgas brīvo radikāļu veidošanās organismā, pret kuru ļoti labi var cīnīties ar C vitamīnu. Tieši tāpēc tomāti var lieliski noderēt smēķētājiem. Zemāks C vitamīna līmenis šajā aspektā var izraisīt sirds slimības un vēzi.
Saskaņā ar Nacionālajiem veselības institūtiem, ja nesmēķētājiem vīriešiem un sievietēm regulāri vajag attiecīgi 90 mg un 75 mg C vitamīna, smēķētājiem nepieciešams par 35 mg vairāk. Apmēram 100 gramos neapstrādātu tomātu ir apmēram 13,7 mg C vitamīna (26).
Kornela universitātes publicētajā ziņojumā konstatēts, ka tomātos esošais likopēns var noņemt līdz pat 90% brīvo radikāļu organismā (28).
8. Tomāti uzlabo redzi
Tomāti ir bagāti ar A vitamīnu, un tas ir viens iemesls, kāpēc tie ir lieliski piemēroti jūsu acīm. Jūsu acu tīklenes paļaujas uz A vitamīnu, un zems vitamīna līmenis laika gaitā var izraisīt aklumu.
Likopēns tomātos novērš brīvo radikāļu bojājumus, kas citādi var ietekmēt jūsu acis. 2011. gadā veikts pētījums atklāja, ka cilvēkiem ar augstāku likopēna līmeni ir mazāks ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risks. Likopēns arī aizsargā acis no saules bojājumiem.
Citas tomātiem acis labvēlīgas uzturvielas ir C vitamīns un varš. Kamēr pirmais varētu cīnīties ar vecumu saistītu kataraktu, otrais palīdz radīt melanīnu - svarīgo melno pigmentu acīs.
Ir jārunā arī par luteīnu tomātos. Tas ir fitohimikāls, kas ir karotinoīds, kas ir noderīgs redzes veselībai (29). Tomātos esošais beta-karotīns pēc patēriņa tiek pārveidots par retinolu - un šis savienojums ir būtisks optimālai redzei (29).
Ātrs padoms - ja tomātus izvēlaties vēsākos mēnešos, izvēlieties konservētu šķirni. Tas ietver kubiņos sagrieztus tomātus, tomātu sulu, tomātu pastu vai veselus mizotus tomātus. Konservētos tomātos ir daudz barības vielu, un, tā kā ir ziema, tas varētu maksāt arī mazāk. Iepērkoties konservētos tomātos, dodieties uz variantu ar zemu nātrija saturu.
9. Tomāti uzlabo gremošanas veselību
Tomāti ir labi hlorīda avoti, kas ir būtiska gremošanas sulas sastāvdaļa (30). Vienā ziņojumā ir runāts arī par likopēna efektivitāti tomātos, novēršot kuņģa vēzi (31). Arī tomātos esošā šķiedra palīdz šeit - 100 grami tomātu dod jums 2 gramus šķiedrvielu (gan šķīstošās, gan nešķīstošās šķiedras), tādējādi vēl vairāk veicinot zarnu veselību.
Ēdot ar antioksidantiem bagātu pārtiku, piemēram, tomātus, var arī tikt galā ar gastrītu, stāvokli, kurā kuņģa gļotāda ir iekaisusi (32).
10. Tomāti palīdz pārvaldīt diabētu
Saskaņā ar Amerikas Diabēta asociācijas teikto, tomāti ir svarīga diabēta diētas sastāvdaļa. Tas ir tāpēc, ka tie ir bagāti ar dzelzi un vitamīniem C un E - tie visi palīdz mazināt diabēta simptomus (33). Tomātiem ir arī zems glikēmiskais indekss (konkrēta ēdiena spēja paaugstināt cukura līmeni asinīs), kas var būt bonuss diabēta slimniekiem.
Saskaņā ar Indijas pētījumu ilgtermiņa tomātu piedevas bija saistītas ar labvēlīgu ietekmi pacientiem ar cukura diabētu. Lai gan šajā sakarā ir nepieciešami turpmāki pētījumi, secinājums ir daudzsološs (34). Irānas pētījumā secināts, ka 200 gramu neapstrādātu tomātu lietošana katru dienu labvēlīgi ietekmēja asinsspiediena līmeni 2. tipa cukura diabēta pacientiem (35).
Tika konstatēts, ka tomātos esošais likopēns kopā ar citiem savienojumiem pozitīvi ietekmē arī diabēta slimnieku oksidatīvo stresu (36).
11. Tomāti var novērst akmeņu veidošanos urīnā
Saskaņā ar citu Turcijas pētījumu svaigā tomātu sula varētu palīdzēt novērst urīna akmeņu veidošanos (37).
12. Tomāti palīdz novērst žultsakmeņus
Saskaņā ar Mičiganas štata universitātes ziņojumu tomātu lietošana var samazināt žultsakmeņu, kā arī nierakmeņu risku (38).
Daži veidi, kā iekļaut tomātus uzturā, lai novērstu žultsakmeņus, varētu būt konservētu vai sautētu versiju pievienošana zupām un sautējumiem. Varat arī pagatavot svaigu salsu un pievienot tomātus kā salātu, gaļas vai olu piedevu.
13. Tomāti stiprina kaulus
iStock
Kā raksta The Daily Telegraph, tikai divas glāzes tomātu sulas dienā var stiprināt jūsu kaulus un novērst osteoporozi. Tomēr pētījums, kas nāca ar rezultātu, netika veikts lielā apjomā, tāpēc šajā jomā ir nepieciešami turpmāki pētījumi. Tomēr iespējas ir daudzsološas.
Kā jau tika apspriests, tomāti ir bagāti ar beta-karotīnu. Šī barības viela, norijot, pārvēršas par A vitamīnu - vitamīnu, kas ir būtisks kaulu augšanai un uzturēšanai (39).
Tomātos esošajam C vitamīnam ir izšķiroša nozīme arī kaulu veidošanā un saistaudu sintēzē. C vitamīna trūkums var izraisīt nepietiekami attīstītus kaulus. Vitamīns ir saistīts arī ar samazinātu kaulu masas samazināšanos sievietēm pēcmenopauzes periodā (40). Pat tomātos esošais luteīns veicina kolagēna veidošanos, kas palīdz uzlabot kaulu veselību.
Tomātos ir arī daudz K vitamīna, kam kopā ar D vitamīnu ir galvenā loma kaulu metabolismā. Tas arī palielina kaulu minerālo blīvumu, tādējādi samazinot lūzumu iespējamību.
14. Tomāti uzlabo jūsu imūnsistēmu
Vienā pētījumā ar tomātiem bagāta diēta ir uzlabojusi leikocītu darbību testa priekšmetos. Baltās asins šūnas, kas ir pazīstamas ar infekciju apkarošanu, radīja par 38 procentiem mazāku brīvo radikāļu kaitējumu. Kā norāda eksperti, likopēns (un tā antioksidanta spēja) tomātos var uzlabot šo balto asins šūnu spēju.
Saskaņā ar vācu pētījumu zemas karotinoīdu diētas papildināšana ar tomātiem var uzlabot imūno funkciju (41).
15. Tomāti samazina iekaisumu
Tomāti satur arī trīs citus antioksidantus, ko sauc par zeta-karotīnu, fitofluēnu un fitoīnu - kas kopā atrodami lielākajā daļā spilgtas krāsas augļu un dārzeņu. Šie antioksidanti palīdz cīnīties ar iekaisumu un ar to saistītajām slimībām, piemēram, vēzi un artrītu.
Bet tur ir nozveja. Iepriekš mēs redzējām, ka tomātu vārīšana vai pārstrāde uzlabo likopēna biopieejamību. Tajā pašā laikā process iznīcina arī šos citus nozīmīgos antioksidantus. Labākais veids, kā to izdarīt, ir regulāri lietot vārītus / pārstrādātus un neapstrādātus tomātus, nevis vienkārši pieturēties pie vienas formas.
Tomātu sulas lietošana ir vienlīdz izdevīga cīņā pret iekaisumu. Saskaņā ar Itālijas pētījumu tika konstatēts, ka likopēnam piemīt pretiekaisuma uzvedība (42). Tomēr šajā ziņā ir jāveic vairāk pētījumu.
Amerikas Savienoto Valstu Lauksaimniecības departamenta publicētajā pētījumā teikts, ka tomāti (īpaši tomātu pulveris) satur arī apolikopenoīdus un dažus citus bioaktīvus komponentus, kas ir daudz efektīvāki nekā likopēns cīņā pret iekaisumu (43).
Hārvardas Medicīnas skola tomātus ierindo kā vienu no labākajiem pārtikas produktiem, lai apkarotu iekaisumu, un tā ir obligāta ikviena cilvēka uzturā (44).
Arī ķiršu tomāti var būt labs papildinājums (porcijai ir tikai 27 kalorijas). Tie ir bagāti ar flavonoliem, kas ārstē iekaisumu. Jūs varat vienkārši grauzdēt veselus ķiršu tomātus ar dažām ķiploka daiviņām un tos sasmalcināt. Pievienojiet maisījumu pilngraudu grauzdiņam, lai iegūtu veselīgu un garšīgu uzkodu.
Bez likopēna tomātos esošais C vitamīns arī palīdz cīnīties ar iekaisumu (45).
16. Tomāti uzlabo vīriešu veselību
Tika konstatēts, ka tomātos esošais likopēns pat par 70% palielina vīriešu auglību (46). Antioksidants var arī samazināt patoloģisko spermu skaitu. Un ne tikai tas, tas arī uzlabo spermas kustību un samazina tās bojājumus.
Saskaņā ar Bostonas pētījumu tika konstatēts, ka iknedēļas 2 līdz 4 porciju tomātu mērces patēriņš samazina prostatas vēža risku par 35% un progresējošu prostatas vēzi par 50% (47).
Saskaņā ar vienu pētījumu vīriešiem, kuru uzturā bija visaugstākā likopēna koncentrācija, tika konstatēts, ka išēmiskā insulta (visizplatītākā insulta veida) risks ir par 59% mazāks (48).
17. Tomāti uzlabo smadzeņu jaudu
iStock
Jūsu smadzenes, ņemot vērā augsto omega-3 taukskābju koncentrāciju, ir īpaši neaizsargātas pret brīvo radikāļu bojājumiem. Tomāti, kas ir bagāti ar likopēnu, beta-karotīnu un citiem antioksidantiem, var palīdzēt to apkarot. Faktiski tomātiem, lietojot tos kopā ar olīveļļu, var būt labāka ietekme. Tas ir tāpēc, ka tomātos esošie karotinoīdi ir izšķīdināti taukos (olīveļļā) un asinīs tos viegli absorbē.
Tomātos esošais likopēns arī palīdz novērst tādas smagas slimības kā demenci un Alcheimera slimību (49). Saskaņā ar Rietumu gubernatoru universitātes publicēto rakstu tomāti palīdz kognitīvajām funkcijām un koncentrācijai (50).
Ātrs padoms - atrodoties sezonā, dodieties pēc svaigiem tomātiem, lai gūtu labumu no likopēna un citām būtiskām uzturvielām. Un, kad nav sezonā (tas ir, kad tomāti šķiet bāli un bez garšas), dodieties uz likopēna piedevām (51).
18. Tomāti veicina aknu veselību
Tomātos esošais likopēns attīra DNS bojātājus, tādējādi veicinot aknu veselību. Tomāti satur arī dažus B kompleksa vitamīnus, kas uztur aknu veselību.
Un šeit jums ir super fakts - aknas ir vienīgais orgāns cilvēka ķermenī, kas spēj dabiski atjaunoties. Tas var atjaunot zaudētos audus, un 25% orgāna var atjaunoties veselās aknās, ja rodas nelieli bojājumi (52). Kā mēs redzējām, tomāti aizsargā aknas un palīdz aknu detoksikācijā.
Saskaņā ar vienu pētījumu palielināta tomātu uzņemšana ir saistīta ar pazeminātu aknu vēža risku (53). Tika konstatēts, ka tomātu ekstrakts piedāvā aizsardzību pret aknu iekaisumu, ko izraisa diēta ar augstu tauku saturu. Saskaņā ar citu Kalifornijas pētījumu zaļo tomātu ekstrakti, kas satur tomātu (toksiska viela, kas atrodama tomātu augu stublājos un lapās), var kavēt aknu vēža šūnu augšanu (54). Arī zaļie tomāti, tāpat kā sarkanie kolēģi, ir bagāti ar vitamīnu K un B kompleksa vitamīniem, kuriem ir līdzīgas priekšrocības.
Likopēns tomātos ir saistīts arī ar alkoholisko aknu slimību novēršanu (55).
Ja es būtu zinājis, ka tomāti ir pārpilni ar tik brīnišķīgām priekšrocībām, es tos būtu padarījis par saviem iecienītākajiem kopš bērnības.
Uztura profils *
Tomāti, sagriezti, neapstrādāti
1,00 glāze (180,00 grami) |
||
---|---|---|
Uzturviela | Vērtība | DRI / DV |
Biotīns | 24% | |
Molibdēns | 20% | |
K vitamīns | 7,9 µg | 16% |
Kālijs | 237 mg | 12% |
Varš | 12% | |
Mangāns | 0,15 mg | 11% |
Šķiedra | 9% | |
A vitamīns | 833 SV | 8% |
B6 vitamīns | 8% | |
B3 vitamīns | 7% | |
Folāts | 15 µg | 7% |
Fosfors | 24 mg | 6% |
B vitamīns | 16% | |
E vitamīns | 0,54 mg | 6% |
Magnijs | 11 mg | 5% |
Hroms | 4% | |
Dzelzs | 0,3 mg | 3% |
Cinks | 0,17 mg | 3% |
Holīns | 3% | |
Pantotēnskābe | 3% |
Tāpēc organiskie tomāti ir labāki. Jebkura diena.
Kāpēc organiskie tomāti ir labāki?
Tas ir veselais saprāts, ja jūs man jautājat. Dabiskie tomāti satur vairāk antioksidantu. Antioksidanti, īpaši polifenoli, veidojas tomātos, kad tie nogatavojas. Tā kā bioloģisko tomātu nogatavošanās prasa ilgāku laiku (atšķirībā no tiem, kas tiek ātrāk sūknēti ar ķimikālijām), visticamāk, tiem ir augstāks polifenolu līmenis.
Tur bija pētījums, kuru veica pētnieki no Barselonas universitātes un Spānijas Veselības institūta. Pētījuma secinājumos tika norādīts, ka bioloģiskajiem tomātiem ir pārsvars. Viņiem bija lielāka flavonu, piemēram, fenola un hidroksicinnamoilohinīnskābju, flavanonu, piemēram, naringenīna, un flavonolu, piemēram, kvercetīna un rutīna, koncentrācija.
Tika konstatēts, ka organiskajos tomātos ir arī dubultā kaempferola, cita flavonoīda, koncentrācija ar spēcīgām antioksidanta īpašībām.
Šī atšķirība starp bioloģiskiem un tradicionāli audzētiem tomātiem, pēc ekspertu domām (viens no tiem ir Stīvens Kaffka, doktors agronomijā), galvenokārt varētu būt atkarīgs no divu veidu tomātu apaugļošanas veida (56). Parasti audzēti tomāti saņem komerciālu mēslojumu, kas izgatavots no šķīstoša neorganiskā slāpekļa. Augi ļoti ātri uzņem šo slāpekli un ātri nogatavojas. Bet bioloģiski audzētie tomāti slāpekli dabiski iegūst no kūtsmēsliem. Šis organiskais materiāls vispirms ir jāsadala mikrobiem, kas atrodas augsnē, un pēc tam slāpeklis tiek izvadīts uz augiem. Tas paņem laiku. Augi var augt lēnāk, bet viņiem ir vairāk laika sekundāro augu metabolītu vai, vienkārši sakot, īstu veselīgu lietu, piemēram, flavonoīdu, radīšanai.
Organiskajos tomātos ir arī lielāks C vitamīna daudzums (par 57% lielāks nekā tradicionāli audzētiem tomātiem). Jā, tie varētu būt mazāki, taču tie iesaiņo lielāku veselīgu uzturvielu devu. Fakts, ka tie netiek apstrādāti ar ķīmiskām vielām, veicina augļu barības vielu ražošanu.
Vēl interesantāk ir tas, ka bioloģiskie tomāti nesaņem pesticīdus, lai pasargātu augļus no kaitēkļiem. Tas liek tomātiem sevi atvairīt.
Vienkārši sakot - padarot tomātu (vai jebkura cita pārtikas produkta) dzīvi mazāk vieglu, var uzlabot kvalitāti.
Labi. Tātad tagad jūs zināt, kurš tomātu veids ir labāks. Bet kā jūs izvēlaties pareizo? Un kā ar glabāšanu?
Atlase un uzglabāšana
Labi izmantojiet degunu, tirgū lasot tomātus. Smaržo tomātu zieda galu (nevis kātu). Labākajiem būs bagātīgs aromāts.
Ejiet tikai uz tiem tomātiem, kas ir apaļi un kuru izmērs ir smags. Viņiem jājūtas pilnīgiem. Un nav zilumu vai plankumu. Tomātu mizai jābūt saspringtai, nevis sarautai.
Pārnākot uz glabāšanu, pārliecinieties, ka svaigus un nogatavojušos tomātus ievietojat vēsā un tumšā vietā. Jums tie jānovieto kātu uz leju un jāizlieto dažu dienu laikā.
Saldēšana nav