Satura rādītājs:
- 18 spēcīgi cinka ieguvumi
- Ko cinks dara jūsu ķermenim?
- Kādas funkcijas cinkam ir jūsu ķermenī?
- Kādi ir cinka ieguvumi?
- 1. Veido imunitāti
- 2. Palīdz apkarot vēzi
- 3. Palīdz diabēta ārstēšanai
- 4. Aizsargā sirdi
- 5. Var palīdzēt svara zudums
- 6. Var uzlabot smadzeņu veselību
- 7. Stiprina kaulus
- 8. Uzlabojiet redzi
- 9. Veicina gremošanas veselību
- 10. Var būt noderīga grūtniecības laikā
- 11. Var mazināt PMS simptomus
- 12. Uzlabo vīriešu seksuālo veselību
- 13. Var cīnīties ar hronisku nogurumu
- 14. Ir izdevīgs kultūrismam
- 15. Detoksicē ķermeni
- 16. Ārstē troksni ausīs
- 17. Ārstē pūtītes
- 18. Var veicināt matu augšanu
Cinks ir populārākais ar imunitātes palielināšanu un parastā saaukstēšanās novēršanu. Papildus tam, ka šis mikroelements ir izturīgs pret ķermeņa imūnsistēmu un novērš infekciju, tas ir svarīgs daudzām funkcijām, ieskaitot enerģijas ražošanu, modrību, garastāvokli un veselīgu smadzeņu darbību. Tam ir arī galvenā loma hormonu ražošanā, gremošanā, neiroprotekcijā un dziedināšanas procesos smadzenēs un ķermenī. Un tur ir vairāk - bet jums būs jālasa tālāk, lai uzzinātu visas šī ievērojamā veselību veicinošā un dziedinošā minerāla pārsteidzošās priekšrocības.
18 spēcīgi cinka ieguvumi
- Kādas funkcijas cinkam ir jūsu ķermenī?
- Kādi ir cinka ieguvumi?
- Kāda ir ieteicamā cinka dienas deva?
- Kādi ir cinka deficīta simptomi?
- Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar cinku?
- Kādas ir liekā cinka blakusparādības?
Ko cinks dara jūsu ķermenim?
Cinks atrodas visa ķermeņa šūnās. Tas stiprina jūsu imunitāti un pat veicina olbaltumvielu un DNS ražošanu. Tas palīdz arī brūču sadzīšanai.
Cinks atrodas arī visos ķermeņa audos, un tas ir obligāts veselīgai šūnu dalīšanai. Tam ir arī antioksidanta priekšrocības - minerāls cīnās ar brīvo radikāļu bojājumiem un pat var palēnināt novecošanos. Tas ir apmēram cinks īsumā. Lai iegūtu sīkāku informāciju par ieguvumiem, turpiniet lasīt.
Atpakaļ uz TOC
Kādas funkcijas cinkam ir jūsu ķermenī?
Cinks ir praktiski visās ķermeņa 30-100 triljonos šūnās, un tam ir svarīga loma vairāk nekā 100 cilvēka ķermeņa fermentu sistēmās. Kopā ar papildu barības vielām, piemēram, magniju un B-vitamīniem, tas ir nepieciešams veselīgai šūnu dalīšanai un jaunu šūnu veidošanai. Tas ir arī svarīgs antioksidanta minerāls, kas nepieciešams spēcīga antioksidanta enzīma Cu / Zn superoksīda dismutāzes (SOD) pareizai darbībai, kas uzsūc ļoti reaktīvos, brīvos radikāļus, pirms tie kaitē smalkiem šūnu komponentiem. Lai gan šis anti-novecošanās enzīms darbotos pareizi, tam nepieciešams pietiekams vara un cinka līmenis - ar jebkura elementa trūkumu rodas šīs svarīgās, aizsargājošās enzīmu sistēmas darbības traucējumi.
Tas ir tikai sākums. Lai iegūtu vairāk informācijas par ieguvumiem, turpiniet lasīt.
Kādi ir cinka ieguvumi?
1. Veido imunitāti
Shutterstock
Cinkam ir galvenā loma jūsu ķermeņa imunitātē pret baktērijām, vīrusiem un sēnītēm. Pētījumos, kas veikti gan ar jauniem pieaugušajiem, gan vecākiem cilvēkiem, tika konstatēts, ka cinka piedevas samazina oksidatīvo stresu un aptur iekaisuma citokīnu veidošanos (1). Cinka deficīts vājina imūnsistēmu gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, palielinot cilvēka uzņēmību pret saaukstēšanos un infekcijām (2).
Pateicoties inhibējošajai iedarbībai uz vīrusiem, minerāls brīnumainā kārtā darbojas saaukstēšanās novēršanā un ārstēšanā. Lai gan jūs vēlaties pārliecināties, ka iegūstat cinka formu, kas patērē rada daudz cinka jonu (Zn 2+). Iemesls tam ir tāds, ka cinka joni kavē vīrusa replikāciju, saistoties ar vīrusa RNS. Cinka forma, kas ražo visvairāk jonu, ir cinka acetāts ar cinka sulfātu un cinka glikonātu (parasti izmanto aukstās formās), kas ražo mazāku daudzumu, bet nāk tuvu sekundei.
Papildus imunitāti stiprinošajai iedarbībai cinks veicina arī ātrāku brūču sadzīšanu. Un saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem cinka piedevas var arī uzlabot bērnu elpošanas ceļu veselību (3). Tas ir ļoti jēgpilns, ņemot vērā tā svarīgo antioksidantu un pretiekaisuma iedarbību organismā, taču jūs nevēlaties to pārspīlēt. Viss, kas jums nepieciešams, ir no 15-30 mg dienā, lai iegūtu spēcīgu imūnsistēmu un optimālu veselību.
Pārāk daudz cinka (> 30 mg dienā) var potenciāli pazemināt vara krājumus organismā, kas ir vēl viens mikroelements, kas ir svarīgs spēcīgai imūnsistēmai. Tātad, ja lietojat ikdienas cinka piedevas, ieteicams periodiski pārbaudīt vara līmeni. Daudziem multivitamīniem ir cinks līdzsvarots ar nelielu vara daudzumu, lai novērstu vara deficītu, bet, ja jūs ēdat daudz pārtikas, kas bagāts ar varu, piemēram, mandeles vai mandeļu sviestu, citus riekstus, sēklas, šokolādi, pākšaugus, avokado, pilngraudu produktus, un jūras veltes, jums nav jāuztraucas par savu varu, un tiem vajadzētu būt labi, ja vien jūs nepārspīlējat cinku.
Ir ieteicams pārbaudīt vara līmeni, ja lietojat ikdienas cinka piedevu, kas pārsniedz RDA 15 mg, un rodas neparasts nogurums, muskuļu vājums, zems vairogdziedzera līmenis vai ādas problēmas, kas var liecināt par vara deficītu. Atcerieties, ka viss darbojas līdzsvarā.
2. Palīdz apkarot vēzi
Amerikāņu pētījums runā par to, kā cinks var palīdzēt vēža ārstēšanā. Minerāls samazina iekaisuma asinsvadu attīstību un izraisa vēža šūnu nāvi (4). Citi pētījumi liecina, ka cinks var apturēt barības vada vēža šūnu vairošanos. Cinka un citu barības vielu deficīts (piemēram, magnija, selēna, D vitamīna) vēža slimniekiem ir izplatīts, kas liecina par saikni starp šīm uzturvielām un iespējamo dažādu vēža formu profilaksi (5).
Vai tu zināji?
Cinks ir 24 th visizplatītākais elements planētas garoza. Tas veido 0,0075% no Zemes garozas. |
3. Palīdz diabēta ārstēšanai
Cinka piedevas var arī labvēlīgi ietekmēt glikēmijas kontroli (6). Kā citos ziņojumos, sievietēm ar prediabētu tika konstatēts, ka trūkst cinka un citu elementu (piemēram, D vitamīna).
Ir arī konstatēts, ka cinks novērš amilīna (olbaltumvielu) veidošanos organismā, kas var veicināt diabētu un citas hroniskas kaites (7). Minerāls ir nepieciešams arī insulīna ražošanai, kam ir galvenā loma diabēta gadījumā. Cinks ir nepieciešams arī aizkuņģa dziedzera enzīmu ražošanai, kas ir gremošanas enzīmi, kas ir būtiski pareizai olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu sadalīšanai un izmantošanai pārtikā, kuru mēs ēdam.
4. Aizsargā sirdi
Kā antioksidanta minerāls pētījumi ir parādījuši, ka cinks var aizsargāt sirds muskuļus pret oksidatīvo stresu, kas ilgtermiņā citādi varētu kaitēt sirdij. Tas stiprina sirdi - kopā ar trim citiem svarīgiem antioksidanta minerāliem, magniju, varu un selēnu - un palīdz sirdij tikt galā ar oksidatīvo stresu un citiem saistītiem jautājumiem (8).
Cinks var arī regulēt sirdsdarbību. Pētījumi ir parādījuši, ka pacientiem ar sastrēguma sirds mazspēju bieži ir cinka deficīts. Minerāls arī regulē veidu, kā kalcijs pārvietojas caur sirdi. Citi pētījumi ir atklājuši, ka pietiekama cinka uzņemšana varētu palīdzēt novērst stenokardiju (stipras sāpes krūtīs) (10).
Tāpat kā citi minerālu trūkumi, arī cinka deficīts var izraisīt paaugstinātu asinsspiedienu, kas galu galā var izraisīt sirds problēmas.
5. Var palīdzēt svara zudums
Jaunākie pētījumi ir atklājuši, ka cilvēkiem ar aptaukošanos parasti ir zems cinka līmenis. Tas nozīmē, ka uztura cinka palielināšana varētu pozitīvi ietekmēt enerģijas metabolismu un svara zudumu, lai gan ir arī citi faktori.
Aptaukošanās pacientiem, kuri lietoja cinka piedevas, bija uzlaboti ķermeņa masas indeksi, svara zudums un pat triglicerīdu līmeņa uzlabošanās. Tas varētu būt tāpēc, ka cinkam ir liela loma enerģijas metabolismā, un cinka deficīts samazina ķermeņa ATP ražošanu - ķermeņa enerģijas valūtu, kas veicina visus ķermeņa procesus.
Ir pierādīts, ka hronisks cinka deficīts novirza ķermeņa enerģijas rezerves tauku uzkrāšanai, nevis tauku dedzināšanai. Vēl viens iemesls, lai pārliecinātos, ka jums ir pietiekami daudz šī daudzpusīgā minerāla.
6. Var uzlabot smadzeņu veselību
Vairākos pētījumos ir runāts par cinka labvēlīgo ietekmi uz smadzeņu veselību. Viens šāds pētījums runā par to, kā minerāls ir veiksmīgi izmantots noteiktu veidu šizofrēnijas ārstēšanai (11).
Cinkam ir arī liela loma neiroprotekcijā (ti, smadzeņu šūnu aizsardzībā), veicinot dziedināšanas procesus smadzenēs un nervu sistēmā un modulējot ķermeņa reakciju uz stresu. Patiesībā vislielākais cinka daudzums mūsu ķermenī ir atrodams mūsu smadzenēs (hipokampā).
Tika konstatēts, ka arī cinka piedevas uzlabo mācīšanos un atmiņu (12).
7. Stiprina kaulus
Shutterstock
Cinks ir svarīgs minerāls mūsu zobu un kaulu veselībai. Tika konstatēts, ka līdztekus citām kaulu barības vielām, piemēram, magnijam, D vitamīnam, K2 un boram, labvēlīgi ietekmē kaulu masas zuduma novēršanu un samazināšanu. Minerālu var izmantot dažādās formās, lai novērstu un pat ārstētu osteoporozi (13).
Cinka deficīts ir saistīts ar kaulu metabolisma pasliktināšanos, un tika konstatēts, ka tas stimulē kaulu veidošanos un mineralizāciju, kas ir divi svarīgi kaulu veselības aspekti. Daļēji tas ir saistīts ar tā nozīmīgo lomu olbaltumvielu sintēzē.
Ir arī novērots, ka cinks ir svarīgs mikroelements mutes dobuma veselībai. Minerālam piemīt antibakteriālas īpašības un tas ir efektīvs pret mutes dobuma veselības problēmām, piemēram, gingivītu, zobu kariesu un periodontītu (14).
8. Uzlabojiet redzi
Ir zināms, ka tīklene satur augstu cinka koncentrāciju. Šis minerāls darbojas ar A vitamīnu, veidojot melanīnu, kas ir pigments, kas aizsargā aci. Daži pierādījumi arī liecina, ka cinka papildināšana var palīdzēt novērst ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju (15).
Slikta nakts redzamība un mākoņaina katarakta ir saistīta arī ar cinka deficītu (16).
9. Veicina gremošanas veselību
Ir atklāts, ka cilvēkiem ar cinka deficītu bieži rodas gremošanas traucējumi, no kuriem visbiežāk sastopamas olbaltumvielu sagremošanas grūtības. Tas ir tāpēc, ka cinkam ir svarīga loma kuņģa skābuma regulēšanā, kā arī gremošanas enzīmu ražošanā tievajās zarnās.
Minerāls var arī palīdzēt novērst vairākas kuņģa-zarnu trakta problēmas. Tas izriet no fakta, ka cinks var uzlabot kuņģa-zarnu trakta (GI) epitēlija barjeras funkcijas veselību un integritāti, kas var palīdzēt GI problēmām (17). Gremošanas problēmas, tostarp caureja, ir dažas no biežākajām cinka deficīta pazīmēm.
10. Var būt noderīga grūtniecības laikā
Pētījumi ir parādījuši, ka zīdaiņiem ar mazu dzimšanas svaru, kuru mātes grūtniecības laikā lietoja cinka piedevas, bija mazāks caurejas un dizentērijas risks.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem cinka deficīts grūtniecības laikā var izraisīt intrauterīno deficītu. Mātes cinka deficīts var arī apdraudēt zīdaiņa veselību un izraisīt sliktus dzimšanas rezultātus.
Iedzīvotāju pētījumi liecina, ka vairāk nekā 80% pasaules grūtnieču ir cinka deficīts (18). Tika konstatēts, ka līdztekus citām uzturvielām, piemēram, C, D vitamīniem un folātiem, cinks veicina labvēlīgus rezultātus grūtniecības laikā, kā arī laktācijas laikā.
Cinks ir viens no svarīgākajiem minerālvielām auglībai gan vīriešiem, gan sievietēm (19). Zems cinka līmenis ir saistīts arī ar melasmu (tumša ādas krāsa, kas rodas īpaši grūtniecības laikā) (20).
11. Var mazināt PMS simptomus
Lietojot kopā ar papildu magniju (400-600 mg / d) un B6 vitamīnu (5-20 mg / d), tika konstatēts, ka cinks mazina krampjus un sāpes, kas saistītas ar PMS (21). Tas varētu būt tāpēc, ka tas uzlabo asinsriti dzemdē un samazina iekaisumu.
Lietojot B6 vitamīnu, ir svarīgi atcerēties, ka B vitamīni vislabāk darbojas, lietojot tos kopā, tādēļ, ja tomēr izmēģināt nedaudz papildu magnija un B6 - ir labi pievienot augstas kvalitātes multivitamīnus, kuriem ir pilns B kompleksa spektrs vitamīni. Vienkārši pārliecinieties, ka tajā nav sintētisku pārtikas krāsvielu (piemēram, FD&C Red 40, Yellow 6) un neveselīgu konservantu, piemēram, BHT, BHA un TBHQ.
12. Uzlabo vīriešu seksuālo veselību
Cinks ļauj vīriešu ķermenim ražot testosteronu, kas ir viens iemesls, kāpēc cinka deficīts var izraisīt arī erektilās disfunkcijas. Pētījumi ir parādījuši, ka cinka piedevas var palielināt testosteronu, tādējādi ārstējot vīriešu seksuālās problēmas - erektilās disfunkcijas ir viena no tām (22).
Cinka deficīta novēršanai un novēršanai lielākajai daļai vīriešu ir pietiekami daudz patērēt 15-30 miligramus cinka dienā, un, ja cinka deficīta gadījumā labi absorbēts papildinājums, piemēram, cinks, kas saistīts ar glicinātu, citrātu vai monometionīnu, paaugstinās vīrieša testosterona līmeni.
Cits pētījums parādīja, ka cilvēka oža varētu būt svarīga libido - un ka cinka deficīts var mazināt ožu (23). Tas diezgan daudz nozīmē, ka zems cinka līmenis netieši samazina libido. Tika konstatēts, ka prostatas veselību atbalsta arī pietiekams cinka līmenis.
13. Var cīnīties ar hronisku nogurumu
Vienā Beļģijas pētījumā norādīts, kā cinka piedevas var palīdzēt ārstēt hroniska noguruma sindromu (CFS). CFS pavada paaugstināts oksidatīvais stress - un, tā kā cinks cīnās ar oksidatīvo stresu, tas var palīdzēt cīnīties ar stāvokli (24). Tā rezultātā cinks var arī palielināt enerģijas līmeni.
14. Ir izdevīgs kultūrismam
Lai gan par to ir mazāk informācijas, daži uzticami avoti saka, ka cinks var palīdzēt muskuļu augšanā un atjaunošanā. Tas var arī palīdzēt olbaltumvielu sintēzei - kas var būt noderīga kultūrismā.
Vai tu zināji?
Pēc vara, alumīnija un dzelzs cinks ir visbiežāk izmantotais metāls pasaules rūpniecībā. |
15. Detoksicē ķermeni
Cinks var palīdzēt detoksikācijā, uzlabojot aknu un nieru darbību. Cinka deficīts bieži ir saistīts ar aknu cirozi, un pietiekams minerālvielu daudzums var novērst oksidatīvos aknu bojājumus (25). Minerāls ir noderīgs arī nieru slimību profilaksei, aizsardzībai pret kadmija un dzīvsudraba iedarbību un orgānu pilnīgai funkcionēšanai (26).
16. Ārstē troksni ausīs
Shutterstock
Pētījumi liecina, ka pacientiem ar troksni ausīs ir zems cinka līmenis. Lai gan mums šajā jomā ir vajadzīgi vairāk pētījumu, cinks var būt potenciāls troksnis ausīs (27).
17. Ārstē pūtītes
Pārskati liecina, ka pacientiem ar pūtītēm parasti ir maz cinka. Ir zināms, ka minerāls iznīcina pūtītes izraisošās baktērijas. Tas arī cīnās ar iekaisumu kopā ar citiem svarīgiem pretiekaisuma līdzekļiem, antioksidantiem, piemēram, A, C, E vitamīniem un selēnu - kuru visu ir maz un zema līmeņa, kuri cieš no pūtītēm un citām ādas problēmām.
Attiecībā uz A vitamīnu jūs vēlaties meklēt šīs uzturvielas (retinilacetāta vai palmitāta, retinola vai atvasinātas no mencu aknu eļļas) dzīvnieku formu, kas organismā ir spēcīgāka un aktīvāka nekā augu formas A vitamīns - citādi pazīstams kā beta-karotīns. Cinks un A vitamīns darbojas kā pavadošās barības vielas organismā un tiem ir izšķiroša loma šūnu augšanā, atjaunošanā un ādas un visu audu dziedēšanā.
Laba sākuma deva cinkam ir 15-30 mg dienā, kopā ar 10 000 SV dzīvnieku formas A vitamīna dienā, kuru jūs varat lietot īslaicīgi 2-3 mēnešus, kamēr jūs papildināt A vitamīna krājumus.. Pēc 3 mēnešiem ieteicams samazināt A vitamīna devu līdz 2-3 reizēm nedēļā, kas jūsu ķermenim dos papildu 20-30 000 SV A vitamīna, lai novērstu infekciju, mazinātu iekaisumu un palīdzētu dziedināšanas procesā. A vitamīns ir ļoti drošs, taču, tāpat kā visi taukos šķīstošie vitamīni, tas var uzkrāties, tāpēc ir labi laiku pa laikam veikt papildpārtikas pārtraukumus, tiklīdz jūs atjaunojat ķermeņa veselību, un to var apstiprināt ar vienkāršu asins analīzi.
Cinks samazina arī keratinocītu - to šūnu, kas ražo keratīnu (olbaltumvielu, kas saista šūnas), aktivāciju. Pārmērīgs keratīna daudzums var izraisīt poru bloķēšanu un pūtītes.
Šīs cinka īpašības var padarīt jūsu ādu skaidru. Tas var arī palīdzēt dziedēt rētas un novērst herpes uzliesmojumus. Aptiekā varat saņemt krēmus un ziedes, kuru primārais elements ir cinks. Pirms to lietošanas konsultējieties ar ārstu. Izmantojot iepriekš minētos antioksidantus, cinka anti-novecošanās priekšrocības var arī palīdzēt novērst grumbas un vecuma plankumus.
18. Var veicināt matu augšanu
Cinks palīdz uzturēt veselīgus matus. Minerāla trūkums var izraisīt olbaltumvielu struktūras pasliktināšanos, kas veido matu folikulus. Šajā ziņā var palīdzēt pārliecināties, ka saņemat pietiekamu cinku.
Nu, mēs esam pabeiguši ar ieguvumiem. Bet, lai baudītu šīs priekšrocības, ir jāuzņem pietiekams daudzums cinka.
Atpakaļ uz TOC