Satura rādītājs:
- Kādas ir fenheļa sēklu priekšrocības?
- 1. Var uzlabot gremošanas veselību
- 2. Var palīdzēt atbrīvoties no astmas un citām elpošanas ceļu slimībām
- 3. Var nākt par labu zīdītājām
- 4. Var apkarot sliktu elpu
- 5. Var palīdzēt cīnīties ar diabētu
- 6. Var palielināt krūšu augšanu
- 7. Var palīdzēt pazemināt holesterīna līmeni
- 8. Var palīdzēt ārstēt tūsku
- 9. Maijs var palielināt auglību
- 10. Var regulēt asinsspiediena līmeni
- 11. Maija palīdzības trūces ārstēšana
- 12. Var uzlabot aknu veselību
- 13. Var veicināt svara zudumu
- 14. Maijs atvieglo rīta slimības
- 15. Var uzlabot menstruāciju simptomus
- 16. Var uzlabot miega kvalitāti
- 17. Var ārstēt Candida
- 18. Var uzlabot ādas izskatu
- 19. Var uzlabot matu veselību
- Kādas ir fenheļa sēklu barības vielas?
- Uztura fakti
- Vitamīni
- Minerāli
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 26 avoti
Fenheļa ( Foeniculum vulgare ) sēklas tiek uzskatītas par diezgan noderīgām, lai mazinātu dažādas kaites, sākot no sastrēgumiem un kuņģa gāzēm līdz astmai un diabētam. Sēklas satur spēcīgus fitonutrientus un antioksidantus. Visspēcīgākais no tiem ir anetols, kas padara tos ļoti barojošus un spēcīgus. Fenheļa sēklas spāņu valodā sauc arī par semillas de hinojo, franču valodā - graines de fenouil un arābu valodā - budhur alfianal . Lasiet tālāk, lai uzzinātu vairāk par fenheļa sēklu ieguvumiem veselībai.
Kādas ir fenheļa sēklu priekšrocības?
1. Var uzlabot gremošanas veselību
Fenheļa sēklas lieto, lai ārstētu dažādas gremošanas slimības, tostarp grēmas, zarnu gāzes (un zīdaiņu gāzes), vēdera uzpūšanos un pat kolikas zīdaiņiem. Sēklām ir spazmolītisks un karminatīvs efekts. Sēklu būtība var palīdzēt ārstēt citas nopietnas gremošanas slimības, piemēram, kairinātu zarnu sindromu (1).
Daži avoti liecina, ka fenheļa sēklas var palīdzēt ārstēt arī gastroezofageālā refluksa slimību (GERD), caureju, aizcietējumus un čūlaino kolītu. Tomēr šajā ziņā ir jāveic vairāk pētījumu.
2. Var palīdzēt atbrīvoties no astmas un citām elpošanas ceļu slimībām
Fenhelīna sēklu sastāvā esošie fitonementi palīdz iztīrīt deguna blakusdobumus. Tas var palīdzēt mazināt astmas simptomus. Sēklu atkrēpošanas īpašības dziedina citas elpošanas ceļu slimības, piemēram, bronhītu, klepu un sastrēgumus. Pētījumā tika pētīta fenheļa sēklu relaksējošā iedarbība uz jūrascūciņu trahejas ķēdēm (2). Tā secināja, ka sēklas var piedāvāt bronhu relaksāciju. Tomēr mums ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai saprastu to pašu efektu cilvēkiem.
Fenheļa sēklas dažiem cilvēkiem var izraisīt astmas simptomus (3). Tādēļ konsultējieties ar savu ārstu, ja esat neaizsargāts pret astmu.
3. Var nākt par labu zīdītājām
Fenheļa sēklas satur anetolu (4). Daži uzskata, ka anetols atdarina estrogēna hormona īpašības un palielina piena sekrēciju sievietēm. Fenheļa sēklas var nākt par labu laktējošām sievietēm, jo ir zināms, ka tās ir arī galaktagogas (vielas, kas veicina laktāciju) (5).
4. Var apkarot sliktu elpu
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka košļājamās fenheļa sēklas var atsvaidzināt elpu. Sēklām ir anīsa (vai lakricas) garša. Vienkārši iekost 5 līdz 10 fenheļa sēklas varētu atsvaidzināt elpu. Tiek uzskatīts, ka sēklas palielina siekalu ražošanu un var izskalot baktērijas, kas izraisa sliktu elpu. Fenheļa ēteriskajai eļļai piemīt antibakteriālas īpašības, kas palīdz cīnīties ar mikrobiem, kas izraisa sliktu elpu. Jo ilgāk jūs košļājat sēklas, jo atsvaidzinošāk varēja just.
5. Var palīdzēt cīnīties ar diabētu
2008. gada pētījumā konstatēts, ka fenheļa ēteriskā eļļa var pazemināt cukura līmeni asinīs cukura diabēta žurkām (6). Fenheļa sēklas ir arī labs C vitamīna avots. Barības vielas uzņemšana var pazemināt cukura līmeni asinīs, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai labāk izprastu šo mehānismu. Fenheļa sēklās esošais beta-karotīns var arī samazināt holesterīna līmeni pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Arī fenheļa sēklām ir zems glikēmiskais indekss (7). Tādējādi tie var būt labs papildinājums diabēta diētai.
6. Var palielināt krūšu augšanu
Šajā sakarā ir ierobežoti pētījumi. Fenheļa ir populāra sastāvdaļa lielākajai daļai “krūšu krūšu uzlabošanas” augu izcelsmes produktu (8). Tas varētu būt tāpēc, ka tas atdarina cilvēka estrogēna īpašības. Pirms fenheļa sēklu izmantošanas šim nolūkam konsultējieties ar savu ārstu.
7. Var palīdzēt pazemināt holesterīna līmeni
Tika konstatēts, ka fenheļa metanola ekstrakti samazina pelēm holesterīna līmeni. Viņi arī varētu samazināt tauku (triglicerīdu) nogulsnēšanos koronārajās artērijās (9).
8. Var palīdzēt ārstēt tūsku
Tūska ir audu pietūkums organismā šķidruma pārpalikuma dēļ. Anekdotiski pierādījumi apstiprina fenheļa sēklu efektivitāti tūskas ārstēšanā. Fenheļa sēklās esošais anetols var palīdzēt šajā sakarā (10).
9. Maijs var palielināt auglību
Fenheļam piemīt estrogēnas īpašības (11). Anekdotiski pierādījumi liecina, ka šīs īpašības var arī palielināt auglību. Tomēr šajā ziņā ir jāveic vairāk pētījumu.
10. Var regulēt asinsspiediena līmeni
Fenheļa sēklas satur kāliju. Ir zināms, ka kālijs neitralizē nātrija nelabvēlīgo iedarbību un regulē šķidruma daudzumu asinīs. Tas var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu (12).
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka arī sēklās esošais kalcijs var pazemināt asinsspiedienu. Tas var palīdzēt saglabāt asinsvadus tonizētos un pat palīdzēt uzturēt sirdsdarbības ātrumu. Fenheļa sēklās esošajām šķiedrām var būt nozīme arī asinsspiediena līmeņa regulēšanā.
Pētījumi rāda, ka fenheļa sēklās esošie nitrīti var pazemināt asinsspiediena līmeni (13). Arī sēklas satur magniju. Šī barības viela ir arī pazemina asinsspiediena līmeni (14).
11. Maija palīdzības trūces ārstēšana
Dažos avotos tiek pieminēta fenheļa sēklu izmantošana tradicionālajā ķīniešu medicīnā trūces ārstēšanai (15). Tomēr mums ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai apstiprinātu, vai tos var izmantot galvenās trūces ārstēšanā.
12. Var uzlabot aknu veselību
Vienā 2011. gada pētījumā fenheļa sēklas inhibēja aknu vēža šūnas un palielināja dažu antioksidantu šūnu aktivitāti aknās (16). Fenheļa sēklās esošais selēns var arī uzlabot aknu enzīmu darbību. Tomēr šajā ziņā ir jāveic vairāk pētījumu. Daži avoti liecina, ka fenheļa sēklas var arī palīdzēt mazināt urīnceļu infekcijas (17).
13. Var veicināt svara zudumu
Fenheļa sēklas ir bagātas ar šķiedrvielām, un tās var palīdzēt zaudēt svaru un novērst bada lēkmes. Sēklas var arī samazināt tauku uzkrāšanos un uzlabot barības vielu uzsūkšanos. Tomēr šajā ziņā ir jāveic vairāk pētījumu.
Fenheļa sēklām piemīt diurētiskas īpašības (18). Tie palielina urīna daudzumu un izplūst lieko šķidrumu no ķermeņa. Tas arī var veicināt svara zudumu. Tomēr šis svara zudums, ko izraisīja fenheļa sēklas, varētu būt tieši ūdens, nevis tauku zuduma sekas.
Korejas pētījums pierādīja, ka fenheļa tējas uzņemšana var nomākt apetīti cilvēkiem ar lieko svaru (19).
14. Maijs atvieglo rīta slimības
Fenheļa sēklas var izmantot, lai nomierinātu kuņģi un ātri atbrīvotu no rīta slimības. Fenheļa sēklu košļāšana vai fenheļa tējas lietošana var palīdzēt. Fenheļa sēklas var arī novērst kuņģa gāzu veidošanos un veicināt gāzes izmešanu. Tie var palīdzēt ārstēt arī nelabumu. Tomēr šajā ziņā nav pētījumu.
15. Var uzlabot menstruāciju simptomus
Sākotnējie pētījumi ir apstiprinājuši, ka fenheļa ir droša un efektīva menopauzes simptomu mazināšanai. Tas ir arī zināms emmenagogs (20). Fenheli sēklu fitoestrogēnās īpašības var arī palīdzēt ārstēt menstruācijas simptomus, piemēram, krampjus un karstuma viļņus (21).
16. Var uzlabot miega kvalitāti
Fenheļa sēklas satur magniju. Daži avoti liecina, ka magnijs var uzlabot miega kvalitāti un ilgumu, īpaši gados vecākiem cilvēkiem. Minerāls var arī palīdzēt ārstēt miega traucējumus, piemēram, bezmiegu (22).
17. Var ārstēt Candida
Fenheļa sēklās esošie antioksidanti var palīdzēt ārstēt candida (23). Sēklām piemīt arī antibakteriālas un pretsēnīšu īpašības. Tie var būt efektīvi pret Candida albicans (24). Ēdamkarotes fenheļa sēklu lietošana kopā ar brokastīm var palīdzēt mazināt simptomus. Jūs varat tos sasmalcināt un pievienot savām brokastīm. Jūs varat arī lietot fenheļa tēju, sēklas iemērcot karstā ūdenī un no rīta uzņemot infūzijas tēju.
18. Var uzlabot ādas izskatu
Ir izstrādāti anti-novecošanās dermatoloģiski ādas kopšanas krēmi ar fenheļa ekstraktiem, kas palīdz aizsargāt ādu no brīvo radikāļu bojājumiem un uzlabo ādas šūnu ilgmūžību (25).
- Lai tonizētu ādu, varat paņemt nedaudz fenheļa sēklu un pievienot tās verdošam ūdenim. Ļauj atdzist. Pievienojiet maisījumam dažus pilienus fenheļa ēteriskās eļļas. Filtrējiet to. Ar kokvilnas bumbiņu palīdzību pierīvējiet to pie sejas tik reižu, cik vien iespējams visas dienas garumā. Jūsu āda jutīsies tonizēta un pamatīgi atsvaidzināta.
- Lai uzlabotu ādas struktūru, varat izmantot arī fenheļa sēklu tvaika sejas. Pievienojiet ēdamkaroti fenheļa sēklu vienam litram verdoša ūdens. Noliecieties pār to un 5 minūtes pārklājiet galvu un kaklu ar dvieli. Dariet to divas reizes nedēļā, lai notīrītu poras un padarītu ādu mirdzošu.
- Varat arī izmantot sejas masku. Sagatavojiet fenheļa sēklu infūziju, pusglāzei verdoša ūdens pievienojot ēdamkaroti fenheļa sēklu. Pagaidiet 30 minūtes un pievienojiet tam pa ēdamkarotei auzu pārslu un medus. Pagatavojiet vienmērīgu pastu un uzklājiet to uz sejas. Atstājiet to iedarboties 20 minūtes. Nomazgājiet ar remdenu ūdeni.
19. Var uzlabot matu veselību
Fenhelis sēklu antioksidanti un pretmikrobu īpašības var palīdzēt ārstēt daudzas matu kaites. Sēklas var palīdzēt ārstēt blaugznas, galvas ādas niezi, matu lūšanu un matu krišanu (26).
- Vispirms sagatavo fenheļa sēklu tēju. Jūs varat sasist trīs ēdamkarotes fenheļa sēklu. Alternatīvi, jūs varat izvēlēties ieguldīt gatavo fenheļa sēklu pulverī. Vāriet divas tases ūdens un pievienojiet to pulverveida sēklām. Turiet šķīdumu malā apmēram 15 minūtes. Izmantojiet to kā pēdējo skalošanu pēc matu mazgāšanas ar šampūnu un kondicionēšanu. Tas var uzlabot matu veselību un novērst matu lūšanu un nokrišanu.
- Varat arī izmantot fenheļa sēklu-etiķa šķīdumu. Lai pagatavotu šķīdumu niezošas un sausas galvas ādas ārstēšanai, kopā ar fenheļa sēklām varat izmantot ābolu sidra etiķi un glicerīnu. Vāra tasi ūdens. Pārlej to ar karoti sasmalcinātu fenheļa sēklu, kas ievietota nelielā traukā. Pagaidiet 30 minūtes. Pievienojiet karoti augu glicerīna un ābolu sidra etiķa. Filtrējiet šķīdumu ar marli. Iemasējiet maisījumu galvas ādā un matos un atstājiet to kādu laiku iedarboties. Izskalot. Pats labākais ir tas, ka šo toniku var glabāt stikla traukā nedēļām ilgi.
Tās ir fenheļa sēklu priekšrocības. Nākamajā sadaļā mēs pārbaudīsim fenheļa sēklu uzturvērtību.
Kādas ir fenheļa sēklu barības vielas?
Secinājums
Lai gan dažos aspektos trūkst pētījumu, fenheļa sēklas var dot stimulu jūsu veselībai. Iekļaujiet tos savā rutīnā, un jūs redzēsiet atšķirību.
Un pastāstiet mums, kā šī ziņa par fenheļa sēklu priekšrocībām ir padarījusi jūsu dzīvi labāku. Vienkārši atstājiet komentāru zemāk.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai mēs varam ēst fenheļa sēklas katru dienu?
Jā, fenheļa priekšrocības var baudīt katru dienu, ja tās lieto mērenā daudzumā.
Cik daudz fenheļa es varu patērēt dienā?
Derētu no pieciem līdz septiņiem gramiem fenheļa sēklu vai no 0,1 ml līdz 0,6 ml eļļas.
Ar ko es varu aizstāt fenheļa sēklas?
Anīsa sēklas var būt labs aizstājējs, jo tām ir arī lakricas garša. Tā kā anīsa sēklām ir spēcīgāka garša, jūs varat tās lietot nelielos daudzumos.
Vai jūs varat ēst neapstrādātu fenheļu?
Jā, jūs varat ēst neapstrādātu fenheļu.
Kuru fenheļa auga daļu mēs varam izmantot?
Var izmantot balto fenheļa spuldzi un zaļās plātnes. Fenheļa kātiņi ir diezgan izturīgi un parasti netiek patērēti.
Vai fenhelis ir labs acīm?
Tradicionālā medicīna liecina, ka fenheļa ir laba redzes uzlabošanai. Tam ir pretiekaisuma īpašības, un tas var palīdzēt ārstēt dažādas ar acīm saistītas problēmas, piemēram, sausas acis, ūdeņainas vai nogurušas acis. Ājurvēdas līdzekļi apgalvo, ka izmanto fenheli, lai notīrītu duļķainas acis, kā arī palīdz glaukomas un kataraktas ārstēšanā. Tomēr šajā aspektā nav pētījumu.
No kurienes rodas fenheļa sēklas?
Fenheļa sēklas nāk no fenheļa auga augļiem.
26 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Portincasa, Piero un citi. "Kurkumīna un fenheļa ēteriskā eļļa uzlabo simptomus un dzīves kvalitāti pacientiem ar kairinātu zarnu sindromu." Kuņģa-zarnu trakta un aknu slimību žurnāls 25.2 (2016). //Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27308645/
- Boskabadijs, MH, A. Khatami un A. Nazari. “Iespējamais (-ie) mehānisms (-i) Foeniculum vulgare relaksējošai iedarbībai uz jūrascūciņu trahejas ķēdēm.” Die Pharmazie-An International Journal of Pharmaceutical Sciences 59.7 (2004): 561-564.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15296096/
- Schwartz, Howard J., et al. "Alerģisks rinokonjunktivīts un astma fenheļa sēklu dēļ." Annals of Allergy, Asthma & Immunology 78.1 (1997): 37-40.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1081120610633698
- Leal, Patrícia F., et al. "Fenhelis (Foeniculum vulgare) un anīsa sēklu (Pimpinella anisum) ekstrakcijas ekstrakcijas kinētika un anetola saturs, kas iegūti ar soksletu, ultraskaņu, perkolāciju, centrifugēšanu un destilāciju ar tvaiku." Atdalīšanas zinātne un tehnoloģija 46.11 (2011): 1848-1856.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01496395.2011.572575
- - Fenheļi. Zāļu un laktācijas datu bāze (LactMed)., ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, 2018. gada 3. decembris. Www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501793/
- S. Javadi, M. Ilkhnipour, R. Heidari un V. Nejati, 2008. The Effect Foeniculum vulgare Mill (Fenheļa) ēteriskā eļļa uz asins glikozes žurkām. Augu zinātņu pētījumi, 1: 47-49. Asian Journal of Information Technology, 18: 250–260.
medwelljournals.com/abstract/?doi=psres.2008.47.49
- Anuša, MB un citi. “Izvēlēto pārtikas sastāvdaļu efektivitāte attiecībā uz olbaltumvielu efektivitātes koeficientu, glikēmisko indeksu un in vitro gremošanas īpašībām.” Pārtikas zinātnes un tehnoloģijas žurnāls 55.5 (2018): 1913-1921.
link.springer.com/article/10.1007/s13197-018-3109-y
- Fugh-Berman, Adriane. "Augu krūšu krūšu uzlabošanas augu izcelsmes produkti." Dzemdniecība un ginekoloģija 101.6 (2003): 1345-1349.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0029784403003624
- Fenheļa (Foeniculum Vulgare) metanola ekstrakta hipolipidēmiskā un anti-aterogēnā iedarbība hiperholesterinēmiskām pelēm.
pdfs.semanticscholar.org/ee29/b982b0bb6c9021bdf9a8b1be91206926788d.pdf
- Ponte, Edson L., et al. "Anetola un estragola antiedematogēnās iedarbības salīdzinošais pētījums." Farmakoloģiskie ziņojumi 64,4 (2012): 984-990.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1734114012708952
- Alberts-Puleo, Maikls. "Fenheļi un anīss kā estrogēni līdzekļi." Journal of Ethnopharmacology 2.4 (1980): 337-344.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6999244/
- Vu, Aihua, Martins Vollijs un Maikls Stasassers. "Nieru kālija un nātrija apstrādes mijiedarbība asinsspiediena regulēšanā: WNK-SPAK-NCC ceļa kritiskā loma." Cilvēka hipertensijas žurnāls 33,7 (2019): 508-523.
www.nature.com/articles/s41371-019-0170-6
- Svaminatans, Akila u.c. "Nitriti, kas iegūti no foneiculum vulgare (fenheļa) sēklām, veicina asinsvadu funkcijas." Pārtikas zinātnes žurnāls 77.12 (2012): H273-H279.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23240972/
- Sanjuliani, Antonio Felipe, Virdžīnija Genelhu de Abreu Fagundes un Emílio Antonio Francischetti. "Magnija ietekme uz asinsspiedienu un intracelulāro jonu līmeni Brazīlijas hipertensijas slimniekiem." Starptautiskais kardioloģijas žurnāls 56.2 (1996): 177-183.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0167527396027167
- Tradicionālā ķīniešu medicīna trūces ārstēšanai, Google Patents.
patents.google.com/patent/CN104083631B/lv
- Mohamad, Ragaa Hosny un citi. "Fenheļa sēklu (Foeniculum vulgare) metanola ekstrakta un gaistošās eļļas antioksidanta un anticarcinogēna iedarbība." Ārstnieciskās pārtikas žurnāls 14.9 (2011): 986-1001.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21812646/
- Gohari, Ahmad-Reza un Soodabeh Saeidnia. "Augu izcelsmes zāļu nozīme urīnceļu slimību ārstēšanā." Nefrofarmakoloģijas žurnāls 3.1 (2014): 13.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5297587/
- Syed, Fareeduddin Quadri un citi. "Ieskats Foeniculum vulgare (Fenheļa) daudzveidīgo un neticamo farmakoloģisko pielietojumu jomā." Augu un cilvēku veselība, 3. sējums. Springer, Cham, 2019. 231-254.
link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-04408-4_11
- Bae, JiYoung un citi. "Fenheļa (foeniculum vulgare) un mātītes (trigonella foenum-graecum) tējas dzeršana nomāc subjektīvu īstermiņa apetīti sievietēm ar lieko svaru." Klīniskā uztura izpēte 4.3 (2015): 168-174.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525133/
- Rahimi, Roja un Mohammad Reza Shams Ardekani. “Foeniculum vulgare Mill. Ārstnieciskās īpašības. tradicionālajā Irānas medicīnā un mūsdienu fitoterapijā. ” Ķīnas integratīvās medicīnas žurnāls 19.1 (2013): 73-79.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23275017/
- Rahimikian, Fatemeh un citi. "Foeniculum vulgare Mill. (Fenheļa) ietekme uz menopauzes simptomiem sievietēm pēcmenopauzes periodā: randomizēts, trīskli akls, placebo kontrolēts pētījums." Menopauze 24,9 (2017): 1017-1021.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28509813/
- Abbasi, Behnood un citi. "Magnija piedevas ietekme uz primāru bezmiegu gados vecākiem cilvēkiem: dubultmaskēts, placebo kontrolēts klīniskais pētījums." Medicīnas zinātņu pētījumu žurnāls: Isfahānas Medicīnas universitātes oficiālais žurnāls 17.12 (2012): 1161.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703169/
- Pai, Mithun BH un citi. "Punica granatum, Acacia nilotica, Cumin cyminum un Foeniculum vulgare pretsēnīšu efektivitāte Candida albicans: in vitro pētījums." Indian Journal of Dental Research 21.3 (2010): 334.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20930339/
- Liu, Qing un citi. "Garšvielu antibakteriālās un pretsēnīšu aktivitātes." Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls 18.6 (2017): 1283.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5486105/
- Jadoon, Saima u.c. "Fitoekstrakta saturošu farmaceitisko krēmu novecošanās potenciāls cilvēka ādas šūnu ilglaicīgumam." Oksidatīvā medicīna un šūnu ilgmūžība 2015 (2015).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4581564/
- Eliaza, Īzaks G. un Šmuels Gonens. "Metode un produkts matu augšanas veicināšanai un ādas slimību ārstēšanai." ASV patents Nr. 6 203 782. 2001. gada 20. marts.
Https://patents.google.com/patent/US6203782B1/lv