Satura rādītājs:
- Kas ir sarkanvīns?
- Kādi ir sarkanvīna veidi?
- Kāda ir sarkanvīna vēsture?
- Kādas sarkanvīna sastāvdaļas padara to tik izdevīgu?
- Vai sarkanvīns jums ir labs?
- Kādi ir sarkanvīna ieguvumi veselībai?
- 1. Uzlabo sirds veselību
- 2. pazemina holesterīna līmeni
- 3. Palīdz cīnīties ar diabētu
- 4. Cīnās ar vēzi
- 5. Novērš aptaukošanos
- 6. Novērš paaugstinātu asinsspiedienu un insultu
- 7. Veicina ilgmūžību
- 8. Samazina stresu
- 9. Uzlabo kaulu izturību
- 10. Samazina kataraktas risku
- 11. Veicina aknu veselību
- 12. Var palīdzēt novērst Alcheimera slimību
- 13. Uzlabo smadzeņu veselību
- 14. Cīnās ar depresiju
- 15. Uzlabo miegu
- 16. Uzlabo plaušu funkciju
- 17. Novērš zobu bojāšanos
- 18. Paaugstina omega-3 taukskābju līmeni
- 19. Nostiprina imūnsistēmu
- 20. Palīdz cīnīties ar Parkinsona slimību
- Kā sarkanvīns nāk par labu ādai?
- 21. Palēnina novecošanos un padara ādas mirdzumu
- 22. Cīnās ar pūtītēm
- 23. Ārstē saules apdegumus
- Kādi ieguvumi matiem?
- 24. Veicina biezus matus
- Kā tiek ražots sarkanvīns?
- Sarkanvīns vs. Baltvīns: kas ir veselīgāks?
- Kādas ir sarkanvīna blakusparādības?
Vai zinājāt, ka sarkanvīns varētu būt veselīgs? Ir daudz pierādījumu tam, ka mērenam sarkanvīna patēriņam var būt labvēlīga ietekme. Tas var veicināt sirds veselību un pat cīnīties ar dažām vēža formām. Tomēr mērens sarkanvīna patēriņš ir galvenais.
Šajā amatā mēs apspriedīsim visu, kas jums jāzina par sarkanvīnu, ieskaitot veidus, kā tas var dot labumu jūsu veselībai.
Satura rādītājs
- Kas ir sarkanvīns?
- Kādi ir sarkanvīna veidi?
- Kāda ir sarkanvīna vēsture?
- Kādas sarkanvīna sastāvdaļas padara to tik izdevīgu?
- Vai sarkanvīns jums ir labs?
- Kādi ir sarkanvīna ieguvumi veselībai?
- Kā sarkanvīns nāk par labu ādai?
- Kādi ieguvumi matiem?
- Kā tiek ražots sarkanvīns?
- Sarkanvīns pret baltvīnu: kurš ir veselīgāks?
- Kādas ir sarkanvīna blakusparādības?
- Kā dzert vīnu mērenībā?
- Kādas ir populārākās sarkanvīna receptes?
- Kā nopirkt sarkanvīnu? Kas jāņem vērā?
- Kā izvēlēties un uzglabāt sarkanvīnu?
- Kādi ir labākie sarkanvīna izmantošanas veidi?
Kas ir sarkanvīns?
Šis ir vīna veids, kas izgatavots no melno vīnogu šķirnēm. Bet vīna krāsa var atšķirties - sākot no intensīvas violetas (jauni vīni) līdz ķieģeļu sarkanam (nobrieduši vīni) un brūnai (vecāki vīni).
Kā tiek gatavots vīns, ir interesants stāsts - sākot no izvēles ar rokām līdz pudelēs pildīšanai. Mēs detalizēti apspriedīsim procesu šīs ziņas vēlākajā sadaļā. Bet, vienkārši sakot, sarkanvīnu ražo, sasmalcinot un raudzējot tumšas krāsas vīnogas (visu augli).
Alkohola saturs sarkanvīnā parasti svārstās no 12% līdz 15%.
Organiskais vīns ir vēl viens vīna veids, kam ir smalka atšķirība. Šis vīns tiek ražots no vīnogām, kuras audzē saskaņā ar bioloģiskās lauksaimniecības principiem - kas aizliedz izmantot ķīmiskas vielas un citus mākslīgos mēslošanas līdzekļus.
Vienā glāzē sarkanvīna ir apmēram 125 kalorijas. Tas satur apmēram 3,8 gramus ogļhidrātu un bez holesterīna.
Bet, hei, vai zināji, ka ir dažādi sarkanvīna veidi?
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir sarkanvīna veidi?
Ir dažādi sarkanvīna veidi, kuriem katram ir savs unikālais elements. Daži no populārākajiem ir:
- Syrah, ko sauc arī par Širazu. Šī šķirne ražo pikantu un sātīgu sarkanvīnu. Šķirni parasti izmanto vidējo vīnu ražošanai. Bet dažiem no šīs šķirnes vīniem ir intensīva garša un lielisks ilgmūžība.
- Merlot, kura maigums ir padarījis šo šķirni par “vīna iepazīstināšanu” jaunajiem vīna dzērājiem.
- Cabernet, kas ir viena no pasaules labākajām šķirnēm. Šis vīna veids parasti tiek apstrādāts ar ozolu.
- Malbec, kuras izcelsme ir Bordo apgabals Francijā, šo šķirni bieži sajauc ar kabernetu un merlotu.
- Pinot noir, kas ir viena no cēlākajām sarkanvīna vīnogām. Šo šķirni ir grūti audzēt.
- Zinfandel, pasaulē daudzpusīgākā vīna vīnogu šķirne.
- Sangiovese, kas var būt laba izvēle itāļu stila virtuvēm.
- Barbera, kurai ir līdzīgi atribūti kā Merlot, kaut arī tā nav tik populāra.
Ne tikai šķirnēm, bet arī sarkanvīnam ir bagāta vēsture.
Atpakaļ uz TOC
Kāda ir sarkanvīna vēsture?
Sarkanvīns pirmo reizi tika ražots (izmantojot fermentācijas procesu) Gruzijā un Irānā apmēram 6000 gadu pirms mūsu ēras. Un vīns kā mākslīgas zāles pirmo reizi tika pieminēts ap 2200. gadu pirms mūsu ēras, seno ēģiptiešu papīru un šumeru tabletēs.
Hipokrāts, plaši pazīstams kā Rietumu medicīnas tēvs, popularizēja vīnu kā veselīga uztura sastāvdaļu. Pēc viņa teiktā, vīns bija labs arī brūču dezinficēšanai, sāpju mazināšanai dzemdību laikā un caurejas un letarģijas simptomu ārstēšanai. Pat viduslaikos bija zināms, ka katoļu mūki bieži lieto vīnu dažādām medicīniskām procedūrām. Un 1892. gada holēras epidēmijas laikā, kas satricināja Vāciju, ūdens sterilizēšanai tika izmantots vīns.
20. gadsimta sākumā parādījās atturības kustība, kas atturēja no vīna patēriņa, saistot to ar alkoholismu.
Pēdējo gadu laikā ir veikti daudzi pētījumi, kas pozitīvi izgaismoja vīnu, it īpaši sarkano šķirni. Pētījumi ir parādījuši, ka mērens vīna patēriņš labvēlīgi ietekmē sirds veselību un diabēta ārstēšanu. Tas var arī palīdzēt apkarot aptaukošanos un nervu sistēmas slimības. Šajā ierakstā jūs redzēsiet daudz šo pētījumu. Vienkārši turpini lasīt.
Pirms mēs turpinām, jums jāzina par franču paradoksu. Šis ir novērojums, ka frančiem ir ļoti zems sirds slimību līmenis, neskatoties uz lielu daudzumu holesterīna un piesātināto tauku patēriņu (1). Daži eksperti uzskata, ka franču regulāra sarkanvīna lietošana varētu būt iemesls.
Svarīgi apsvērt arī to, ka pētījumi ir parādījuši, ka piesātinātie tauki un holesterīns ne vienmēr ir tik slikti. Lietojot mērenā daudzumā, tie nerada kaitējumu (2), (3).
Nu, tas patiešām parāda sarkano vīnu kā vitalitātes un labas veselības eliksīru. Mēs to vēl nezinām, bet kādas sarkanvīna sastāvdaļas varētu padarīt to tik izdevīgu?
Atpakaļ uz TOC
Kādas sarkanvīna sastāvdaļas padara to tik izdevīgu?
Attēls: Shutterstock
Sarkanvīns tiek gatavots no vīnogām, un vīnogas ir bagātas ar vairākiem antioksidantiem. Daži no tiem ietver katehīnus, resveratrolu, epikatehīnu un proantocianidīnus (4).
Resveratrolam, antioksidantam, kas nāk no vīnogu mizām, ir anti-novecošanās un sirds veselībai labvēlīga ietekme.
Flavonoīdi, īpaši antocianīni, kas padara vīnu bagātīgi sarkanu, var labvēlīgi ietekmēt vispārējo veselību. Un proantocianidīni var samazināt sirds slimību risku (5). Šie antioksidanti arī palīdz apkarot brīvo radikāļu radītos zaudējumus. Arī vīni satur cukuru - tas ir kaut kas, kas jums jāņem vērā.
- Sausais vīns - 4 grami cukura uz litru
- Vidēji sauss vīns - no 4 līdz 12 gramiem cukura uz litru (no 0,5 līdz 2 gramiem uz glāzi)
- Salds vīns - 45 grami cukura uz litru (6 grami uz glāzi)
Sarkanvīns varētu būt pieejams visos šajos veidos, un, ja iespējams, mēģiniet izvēlēties sauso šķirni.
Un nonākot pie lielā jautājuma -
Atpakaļ uz TOC
Vai sarkanvīns jums ir labs?
Tas ir viss darījums, vai ne? Ak jā, pārtēriņš ir bīstams. Tas var sagraut tavu dzīvi un likt aizdomāties, kāpēc tev pat bija pirmais malks.
Bet sarkanvīnam ar mēru ir priekšrocības.
Ieguvumi. Grūti saistīt šo terminu ar vīnu, vai ne? Nu - vairs ne. Sarkanvīna lietošana (atcerieties ar mēru, atcerieties) var samazināt demences risku (6). Tas pat var novērst aknu slimības un piedāvāt aizsardzību pret vēzi (īpaši prostatas vēzi) (7), (8).
Ir tik daudz citu priekšrocību. Tiešām.
Un mēs tos visus apskatīsim. Bet pirms tam, ja esat pret vīna lietošanu (kāda iemesla dēļ), bet tomēr vēlaties šī vīna piedāvātās priekšrocības, jums ir labas ziņas.
Sarkanvīna tablete. Pillu lietošana var palīdzēt jums saņemt resveratrola priekšrocības, neatvienojot vienu pudeli. Sarkanvīna tablešu lietošana var arī palīdzēt izvairīties no visām tukšajām kalorijām un cukuriem, kas nāk ar sarkanvīnu.
Pirms dodamies uz priekšrocībām, mēs vēlamies ļoti skaidri pateikt vienu lietu.
ATRUNA Ne Amerikas Sirds asociācija, ne Nacionālais sirds, plaušu un asins institūts neiesaka lietot alkoholu tikai slimību profilaksei. Alkohols var izraisīt atkarību un izraisīt nopietnas veselības problēmas vai pat dažas no tām saasināt. |
Labi? Labi.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir sarkanvīna ieguvumi veselībai?
Pārbaudiet dažus no labākajiem sarkanvīna ieguvumiem veselībai.
1. Uzlabo sirds veselību
Sarkanvīnā esošie antioksidanti var paaugstināt labā holesterīna (augsta blīvuma lipoproteīnu jeb ABL) līmeni. Tas novērš holesterīna uzkrāšanos, novēršot sirds slimības. Sarkanvīnā esošie polifenoli, īpaši resveratrols, var aizsargāt jūsu sirds asinsvadu uzlikas. Ir konstatēts, ka resveratrols samazina asins recekļus (9). Lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu, iespējas ir daudzsološas.
Resveratrols sarkanvīnā var arī novērst nenobriedušu tauku šūnu nobriešanu. Tas var arī aktivizēt olbaltumvielu, ko sauc par sirtuīnu 1, kas aizsargā sirdi no iekaisuma (10).
Saskaņā ar citu Izraēlas Tehnoloģiju institūta pētījumu sarkanais vīns var uzlabot asinsvadu šūnu veselību. Kā norādīts ziņojumā, regulārs (un mērens) sarkanvīna patēriņš 21 dienu laikā var ievērojami uzlabot asinsvadu endotēlija darbību. Bet mēs vēlreiz vēlamies uzsvērt, ka mērenība ir atslēga. Un nekādā gadījumā mēs nevēlamies reklamēt alkoholu. Glāze vīna šur tur ir labi. Vai arī, ja nedēļas nogalē dodaties ārā un kopā ar vakariņām izdzerat dažus dzērienus. Bet praktizē mērenību.
Sarkanvīns paplašina arī artērijas. Runājot par ieguvumiem veselībai, divas glāzes sarkanvīna ir vienādas ar pieciem litriem augļu sulas (11). Bet, ja jums ir kāds ar alkohola problēmu, sarkanais vīns nav veids, kā to darīt.
Saskaņā ar citu Indijas pētījumu kvercetīnam, citam sarkanvīna polifenolam, piemīt kardioprotektīvās īpašības (12). Tika arī konstatēts, ka vīns veicina asinsspiediena regresiju. Tika konstatēts, ka vīna dzērājiem ir augstāks labā holesterīna līmenis nekā viņu kolēģiem. Pētījumā secināts, ka sarkanais vīns kā uztura bagātinātājs var būt labvēlīgs sirdij. Bet ņemiet vērā, tikai kā uztura bagātinātāju.
Citā amerikāņu pētījumā teikts, ka resveratrols sarkanvīnā var novērst ar vecumu saistītu sirds un asinsvadu funkcijas samazināšanos (13). Saskaņā ar citu Itālijas pētījumu, kaut arī sarkanajam vīnam ir savas priekšrocības, mēs nezinām tā ietekmi uz nedzerošajiem (14). Līdz ar to šajā ziņojumā nelūdz nedzerošajiem sākt lietot sarkanvīnu, lai gūtu tā priekšrocības, bet tiek prasīts, lai alkoholiskie dzērieni būtu ierobežoti, lai iegūtu tā priekšrocības. Nedzērāji var iegūt savu resveratrola daļu arī ar vīnogām.
Runājot par veselīgu devu, vīrieši var ierobežot savu patēriņu līdz 1 līdz 2 dzērieniem dienā. Un sievietes var aprobežoties ar 1 dzērienu dienā. Tas, starp citu, atrodas augstākajā galā. Viens “dzēriens” ir vienāds ar 118 ml vīna vai 355 ml alus, vai 44 ml 80 stipro alkoholisko dzērienu vai 30 ml 100 bezalkoholisko dzērienu (15).
Un, ja meklējat sirdij veselīgāko vīnu, dodieties uz Pinot Noir - šim sarkanvīnam audzētās vīnogas nāk no mitras un aukstas vides. Tas nozīmē, ka veselīgākās augļu daļas tiek saglabātas svaigi.
Lai gan mēs zinām, ka mērens sarkanvīna patēriņš var novērst sirds slimības, mēs nezinām, vai tas var mainīt esošo stāvokli (16). Šajā aspektā mums ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
2. pazemina holesterīna līmeni
Papildus laba holesterīna līmeņa paaugstināšanai sarkanajā vīnā esošais resveratrols var arī pazemināt sliktā holesterīna līmeni. Bet saskaņā ar Nacionālo holesterīna izglītības programmu trans-tauku patēriņa samazināšana un vingrošana katru dienu varētu būt labāki veidi, kā kontrolēt holesterīna līmeni.
Pētījumos teikts, ka ikdienas sarkanā vīna glāze četru nedēļu laikā var paaugstināt labā holesterīna līmeni par 16 procentiem un samazināt fibrinogēna (sarecēšanas savienojuma) daudzumu par 15 procentiem (17). Šīs priekšrocības jo īpaši ir vīnā esošais spirts, ko var sasniegt ne tikai ar sarkano vīnogu ekstraktu. Citos pētījumos teikts, ka, lai arī sarkanvīns ir aizsargājošs, citiem alkohola veidiem var nebūt līdzīgas labvēlīgas ietekmes.
Sarkanvīns var palīdzēt, ja jums ir tumša gaļa. Tas novērš kaitīgu savienojumu izdalīšanos tumšā gaļā, kas varētu paaugstināt holesterīna līmeni (18). Kā norādīts Brazīlijas pētījumā, sarkanvīns varētu palīdzēt novērst plāksnes veidošanos, kas ir tiešas paaugstināta holesterīna līmeņa sekas (19).
Sarkanvīns ne tikai palielina labo holesterīna līmeni, bet arī palielina daļiņas. Lielas un pūkainas ABL versijas ir lieliskas ziņas sirdij (20).
3. Palīdz cīnīties ar diabētu
Attēls: Shutterstock
Saskaņā ar Amerikas Diabēta asociācijas datiem sarkanā vīna dzeršana var pazemināt cukura līmeni asinīs līdz 24 stundām. Bet malā ir daži pētījumi, kas parāda, kā sarkanvīns var palīdzēt diabēta slimniekiem.
Saskaņā ar neseno pētījumu mērens sarkanvīna patēriņš var samazināt sirds slimību risku pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu (21). Bet bez mērenības diabēta slimniekiem (īpaši tiem, kas lieto medikamentus) ir jāņem vērā arī dienas laiks, kad viņi lieto vīnu.
Interesantāk ir tas, ka saskaņā ar pētījumu cilvēkiem, kuri trīs līdz četras reizes nedēļā lietoja vīnu, diabēta attīstība bija par 30% mazāka nekā tiem, kuri dzēra mazāk nekā reizi nedēļā. Kredītu varētu piešķirt sarkanvīnā esošajiem polifenoliem, kas var palīdzēt pārvaldīt cukura līmeni asinīs (22). Tomēr pētījumā iesaistītie ārsti neiesaka pacientiem sākt dzert tikai tāpēc, lai samazinātu diabēta risku. Jāzina arī tas, ka dažādiem alkohola veidiem var būt atšķirīga ietekme uz cukura līmeni asinīs. Piemēram, alus var paaugstināt cukura līmeni asinīs, savukārt stiprie dzērieni var bīstami pazemināt līmeni.
Ir svarīgi nopietni uztvert diabēta gadījumu, jo statistika ir satraucoša. Saskaņā ar PVO ziņojumiem diabēta slimnieku skaits ir strauji pieaudzis - no 108 miljoniem reģistrēto gadījumu 1980. gadā līdz 422 miljoniem 2014. gadā (23). Diabēts var izraisīt arī insultu, nieru mazspēju, sirds slimības un apakšējo ekstremitāšu amputāciju (24).
Cits pētījums ir apstiprinājis, ka katru vakaru lietojot glāzi sarkanvīna, var samazināt diabēta risku (25). Tas liek domāt, ka sarkanvīna bezalkoholiskajiem komponentiem varētu piešķirt atzinību par tā pretdiabēta īpašībām. Saskaņā ar citu Ukrainas pētījumu, kas veikts ar diabētiskām žurkām, sarkanvīns un tā polifenoli liecina par lielu solījumu ārstēt un pat novērst diabētu (26). Tanīnskābe, viens no bezalkoholiskajiem savienojumiem sarkanvīnā, var arī palīdzēt diabēta ārstēšanā (27).
Sarkanvīns ir viens no bagātākajiem uztura avotiem resveratrola, kas, kā norādīts pētījumā, var uzlabot diabēta slimnieku artēriju veselību (28).
Sarkanvīns satur arī 13 reizes vairāk resveratrola nekā baltvīns (jo sarkanvīns ilgāk fermentējas ar vīnogu mizām). Pētījumi rāda, ka cukura līmeņa paaugstināšanās pēc maltītes ir viens no lielākajiem iekaisuma cēloņiem, kas bieži noved pie diabēta (30). Bet, ja vakariņas maltītes laikā ir glāze sarkanvīna, cukura līmenis asinīs būtu par aptuveni 30% zemāks nekā tad, ja vīnu nebūtu lietojis.
Bet ir svarīgi ņemt vērā Lielbritānijas diabēta pētījumu komunikācijas nodaļas vadītājas Dr Emily Burns vārdus, kurš saka, ka, lai arī pētījumi ir interesanti, rezultātus nevajadzētu uztvert kā zaļo gaismu daudz alkohola lietošanai (31).
4. Cīnās ar vēzi
Saskaņā ar Ročesteras Universitātes Medicīnas centra ziņojumu resveratrols sarkanvīnā var iznīcināt aizkuņģa dziedzera vēža šūnas. Antioksidants to sasniedz, apgrūtinot šūnu galvenā enerģijas avota (saukta arī par mitohondriju) funkciju (32).
Faktiski sarkanvīna nozīme vēža ārstēšanas laikā ir tik liela, ka ārsti neiesaka pacientam atteikties no sarkanvīna, ja viņš (-i) to jau lieto (protams, ar mēru). Pētījumi liecina, ka resveratrols ne tikai iznīcina ļaundabīgās šūnas, bet arī aizsargā normālos audus no radiācijas kaitīgās ietekmes.
Interesantāk ir tas, ka aizkuņģa dziedzera šūnas ir īpaši izturīgas pret ķīmijterapiju. Tas ir tāpēc, ka orgāns parasti pumpē spēcīgus gremošanas enzīmus divpadsmitpirkstu zarnā (tievās zarnas pirmā daļa tieši aiz kuņģa). Šis dabiskais aizkuņģa dziedzera sūknēšanas process var pat atbrīvot nepieciešamo ķīmijterapiju no šūnām. Bet aizraujoši ir tas, ka resveratrols sarkanvīnā var arī samazināt pieejamo jaudu ķīmijterapijas izsūkšanai no šūnas.
Pētījumi arī atklāja, ka cilvēki, kuri nedēļā lieto vismaz glāzi sarkanvīna, retāk cieš no zarnu vēža nekā nedzērāji, alkoholisko dzērienu vai alus dzērāji (33).
Resveratrols arī padara vēža šūnas jutīgākas, kavējot olbaltumvielas, kas citādi kavē ķīmijterapiju (34). Resveratrola koncentrācija sarkanvīnā var sasniegt 30 mikrogramus / ml.
Saskaņā ar ķīniešu pētījumu sarkanvīna polifenoli var arī kavēt resnās zarnas vēža šūnu vairošanos (35). Tika konstatēts, ka vīns krūts vēža ārstēšanā ir labāks par balto vīnu. Papildus resveratrolam cits savienojums, ko sarkanajā vīnā sauc par miricetīnu, piešķir tam vēža profilakses īpašības. Pētījumos ar pelēm tika konstatēts, ka sarkanvīna polifenoli kavē audzēju rašanos. Vēl viens Spānijas pētījums liecina, ka sarkanais vīns ir negatīvi saistīts ar plaušu vēža attīstību - lai gan turpmāki pētījumi ir pamatoti (36).
Vienā Hārvardas Medicīnas skolas publicētajā ziņojumā uzsvērta sarkanā vīna iespēja novērst prostatas vēzi (37). Vīrieši, kuri lieto mērenu daudzumu sarkanvīna, cieš tikai uz pusi biežāk no prostatas vēža nekā tie, kuri to vispār nedzer. Pētnieki pieņem, ka dzērienā esošais resveratrols var darboties pret vīriešu hormoniem, kas stimulē prostatas dziedzeri. Sarkanvīns var arī samazināt noteiktu progresējošu un agresīvu vēža risku pat par 60 procentiem (38).
Saskaņā ar Kolorādo universitātes pētniekiem, ja jūs gatavojaties dzert alkoholu, izvēlieties sarkanvīnu (39).
Bet ir arī daži pretrunīgi pierādījumi - kas ir tikpat svarīgi. Vienā ziņojumā teikts, ka sarkanvīns, gluži pretēji, var palielināt vēža risku. To varētu attiecināt uz spirta saturu vīnā (40). Tāpēc iesakām vismaz šajā aspektā izmantot ārsta padomu - tā kā vēzis nav ikdienas kaite, pie kuras mēs varam izmantot iespēju. Tāpat, lai mazinātu alkohola nelabvēlīgo ietekmi, dzērienam varat pievienot maisītāju ar zemu kaloriju daudzumu vai starp katru dzērienu ieturēt glāzi ūdens. Protams, labākais veids ir praktizēt mērenību vai vispār atmest.
5. Novērš aptaukošanos
Pētījumos teikts, ka sarkanajā vīnā esošais resveratrols sliktos taukus var pārveidot par kaloriju sadedzinošiem brūniem taukiem. Un diētas, kas satur antioksidantu, var palīdzēt apkarot aptaukošanos (41). Resveratrols uzlabo uztura tauku oksidāciju un novērš ķermeņa pārslodzi. Tas pārvērš baltos taukus brūnos taukos (tos sauc arī par smilškrāsas taukiem), kas sadedzina kā karstums - tādējādi novēršot aptaukošanos un vielmaiņas traucējumus.
Bet ir svarīgi atzīmēt, ka dažos vīna zīmolos, īpaši merlot un cabernet sauvignon, ir daļa resveratrola, kas atrodams vīnogās. Tas ir tāpēc, ka lielākā daļa labvēlīgo polifenolu nešķīst un tiek filtrēti vīna darīšanas procesā. Lai gan tas var nenotikt ar visiem sarkanvīna zīmoliem, ir svarīgi noskaidrot vīna darīšanas procesu no pārdevēja. Nelielas papildu zināšanas var palīdzēt.
Sarkanvīna patēriņš var arī samazināt smēķēšanas kaitīgo ietekmi (42). Tas var mazināt iekaisumu un novecošanās procesu šūnās (ko izraisa enzīms, ko sauc par telomerāzi), kas parasti paātrina smēķēšanu.
Saskaņā ar citu Spānijas pētījumu polifenoli sarkanajā vīnā modulē zarnu mikrobiotu un palīdz novērst vielmaiņas slimības cilvēkiem ar aptaukošanos (43). Šie polifenoli var arī novērst sirds slimības, kas saistītas ar aptaukošanos (44).
Saskaņā ar Purdue universitātes ziņojumu resveratrolu pārvērš pikeatannola patēriņā pēc patēriņa. Piceatannols maina veidu, kā notiek adipoģenēze (process, kurā tauku šūnas agrīnā stadijā kļūst nobriedušas) - tas nozīmē, ka savienojums var aizkavēt vai pat inhibēt adipoģenēzi (45). Pikeatanols ir atrodams arī sarkano vīnogu mizās un to sēklās, mellenēs un pasifloras augļos.
Bet ļaujiet mums to vēlreiz uzsvērt - MODERĀCIJA. Saskaņā ar Amerikas vēža pētījumu institūta datiem sarkanajā vīnā esošās kalorijas un alkohols var veicināt svara pieaugumu un palielināt slimības risku, ja tos ilgstoši lieto lielos daudzumos (46). Tie var izraisīt arī vēzi. Tādējādi ierobežojiet patēriņu līdz 1 dzērienam vai mazāk sievietēm un 2 dzērieniem vai mazāk vīriešiem. Dienā.
6. Novērš paaugstinātu asinsspiedienu un insultu
Vienā Hārvardas Medicīnas skolas ziņojumā bez parastās šķirnes tiek ieteikts bezalkoholiskais sarkanvīns. Vīns aizsargā pret artēriju bojājumiem, tādējādi pazeminot asinsspiedienu (47). Bezalkoholiskā sarkanvīna lietošana var paaugstināt slāpekļa oksīda līmeni asinīs. Tā ir laba ziņa, jo slāpekļa oksīds atslābina asinsvadu sienas, veicinot labāku asins plūsmu. Tomēr regulāras fiziskās aktivitātes un pareiza diēta ir labākās iespējas jebkurā dienā.
Spānijas pētnieki arī saka, ka sarkanvīnā esošais alkohols vājina tā spēju pazemināt asinsspiedienu (48). Tātad, bezalkoholiskais sarkanvīns varētu būt veids, kā iet.
Sarkanais vīns var arī samazināt asinsspiedienu, samazinot stresu. Stress var paaugstināt asinsspiediena līmeni, bet sarkanvīna porcija naktī var palīdzēt atpūsties.
Tika konstatēts arī neliels glāze vīna dienā, kas par 10 procentiem samazina išēmiskā insulta risku (49). Viss, kas pārsniedz šo daudzumu, varētu būt problemātisks - jo alkohols var paaugstināt asinsspiediena līmeni, izraisot insultu.
Resveratrols sarkanvīnā var arī mudināt smadzeņu šūnas aizsargāties no brīvajiem radikāļiem, tādējādi novēršot insultu (50). Bet ir vajadzīgi vairāk pētījumu - jo ne visi sarkanvīna veidi satur vienādu daudzumu resveratrola. Bet citādi, ja jūs izvēlaties dzert, lai sarkanvīns būtu pirmā izvēle - jo tas var aizsargāt smadzenes (51).
Bet atkal mums šeit ir pretrunīgi pierādījumi - cits pētnieku kopums saka, ka sarkanvīna asinsspiediena ietekme ir tāda pati kā alus. Un alkohola noņemšana no sarkanvīna var neko nemainīt. Saskaņā ar pētniekiem tas ir delikāts līdzsvars. Vīriešiem jāizdzer mazāk nekā 2 dzērieni dienā; un sievietes, ne vairāk kā 1. Alkohols, lietojot to mērenībā, var samazināt trombu veidošanās risku, kas citādi varētu izraisīt insultu (52). Bet jā, jūs to sapratāt - mērenība ir atslēga.
Vēl vienā pētījumā tika atklāts, ka sarkanvīna polifenoli nesamazina asinsspiediena līmeni (53). Dzērienam pat nav pozitīvas ietekmes uz hipertensiju. Un vēl viens Austrālijas pētījums liecina, ka sarkanvīns var paaugstināt asinsspiediena līmeni normotensīviem vīriešiem (54).
7. Veicina ilgmūžību
Franču zinātnieku veiktie pētījumi atklāj, ka resveratrols sarkanvīnā var palielināt mūža ilgumu pat par 60% (55). Antioksidants varētu arī nodrošināt augstāku enerģijas līmeni. Lai gan testi tika veikti ar tārpiem, pētnieki uzskata, ka līdzīga ietekme ir novērojama arī cilvēkiem. Resveratrols var aktivizēt evolūcijas stresa reakciju cilvēka šūnās, kas varētu uzlabot ilgmūžību.
Antioksidants ir atrodams dažās ogās, vīnogās, zemesriekstos un kakao pupiņās - tas tiek ražots šajos augos kā reakcija uz stresu. Tas ir dabā sastopams fitoaleksīns (saukts arī par augu aizstāvi), kas rodas, reaģējot uz mehāniskām traumām (piemēram, ievainojumiem), ultravioleto gaismu vai sēnīšu infekciju - tas nodrošina līdzekli aizsardzībai (56). Pētījumi liecina, ka tas var darboties līdzīgi arī cilvēkiem.
Itālijas pētījumā teikts, ka vīns var palielināt mūža ilgumu, izraisot ilgmūžības gēnus (57). Un saskaņā ar Stenfordas ilgmūžības centru resveratrols sarkanvīnā var pasargāt mūsu neironus no novecošanās nevēlamām sekām (58). Tomēr resveratrola daudzums, ko varat iegūt no sarkanvīna, ir diezgan mazs, salīdzinot ar tableti. Ja jums vajadzētu iegūt salīdzināmu daudzumu resveratrola tikai no vīna, jums var nākties dzert 600 pudeles sarkanvīna dienā (59). Un tā noteikti nav laba ideja, vai ne?
8. Samazina stresu
Attēls: Shutterstock
Mēs to jau esam redzējuši.
Un jā, tas atkal ir resveratrols. Šis sarkanvīnā esošais savienojums stimulē noteiktu olbaltumvielu, kas aktivizē noteiktus gēnus, kas atjauno DNS, nomāc audzēja gēnus un veicina ilgmūžības gēnus. Būtībā tas, ko mēs domājam teikt, ir glāze sarkanvīna dienā, var palīdzēt jums mazāk stresot. Labākais veids, kā to panākt, ir iedzert glāzi vīna kopā ar vakariņām, nevis tieši pirms miega - tas var uz jums iedarboties nomierinoši, netraucējot miega ciklu.
Bet sarkanvīna stresa mazinošā iedarbība nav piemērojama grūtniecēm. Sievietes, kuras gaida, piedzīvo lielu stresu - un sarkanvīna dzeršana nav labākais risinājums, lai to apkarotu. Alkohols jebkurā formā var kaitēt mazulim (60).
Ērtības ēdieni, piemēram, cepumi, noteikti var mazināt stresu, bet negatīvie ir tie, ka jūs crash. Augļi un dārzeņi, kā arī sarkanvīns, protams, mazina stresu un piedāvā arī antioksidantus, kas var būt izdevīgi (61).
9. Uzlabo kaulu izturību
Viens pētījums, kas publicēts Oksfordas akadēmiskajā žurnālā, atklāja, ka resveratrols sarkanvīnā var uzlabot mugurkaula kaulu blīvumu vīriešiem, kuri cieš no metabolisma sindroma (62). Pētījums liecina, ka resveratrols pozitīvi ietekmē kaulu, stimulējot veidošanos vai mineralizāciju. Savienojumam ir arī pretiekaisuma īpašības, kas var novērst kaulu zudumu. Tas stimulē kaulu veidojošās šūnas organismā (63).
Viena vai divas glāzes vīna var darboties tikpat labi kā narkotikas, lai pasargātu vecākas sievietes no kaulu retināšanas. Tika konstatēts, ka mērena alkohola uzņemšana pēc menopauzes saglabāja kaulu stiprumu turpmākajos gados. Interesantāk ir tas, ka līdzsvara trūkums starp vecā kaula izšķīdināšanu un jauna kaula ražošanu ir tas, kas vecāka gadagājuma sievietēm izraisa osteoporozi - un alkohols, lietojot to mērenībā, novērš šo nelīdzsvarotību (64). Neskatoties uz to, Nacionālā osteoporozes biedrība brīdina no vairāk alkohola lietošanas, lai aizsargātu kaulus. Pārmērīgs alkohola daudzums var palielināt lūzumu risku.
10. Samazina kataraktas risku
Saskaņā ar pētījumiem resveratrols un citi sarkanvīnā esošie antioksidanti var palīdzēt novērst aklumu (65). Citā Vašingtonas Universitātes Medicīnas skolas pētījumā vīnā esošais resveratrols novērš acs asinsvadu nekontrolējamu augšanu. Tas arī novērš diabētisko retinopātiju un ar vecumu saistīto makulas deģenerāciju (66).
Resveratrols var arī samazināt kataraktas risku, palielinot glutationa līmeni jūsu sistēmā (67).
Kā citos pētījumos, vīnogas (un no tām iegūtais vīns), zaļas, sarkanas vai melnas, var darboties kā burvju lode cīņā pret kataraktu (68).
11. Veicina aknu veselību
Tika konstatēts, ka neliels vīna patēriņš ir ne tikai drošs aknām, bet pat var samazināt bezalkoholisko taukskābju aknu slimības risku (69). Gluži pretēji, alus vai dzēriena lietošana varētu četras reizes palielināt slimības risku.
12. Var palīdzēt novērst Alcheimera slimību
Tika konstatēts, ka sarkanvīnā esošais resveratrols novērš noplūdušās asins-smadzeņu barjeras, ļaujot asinīm no ķermeņa iekļūt smadzenēs. Šis remonts palēnina kognitīvo problēmu attīstību Alcheimera slimniekiem (70). Alcheimera slimnieki saskaras ar turpmākām nervu audu iekaisuma problēmām, ko bieži izraisa kaitīgu imūnmolekulu izdalīšanās no ķermeņa smadzenēs. Resveratrols izslēdz šīs imūnās molekulas, kas citādi izraisītu iekaisumu un iznīcinātu neironus.
Pētnieki ir pētījuši arī savienojumus, kas paliek pāri pēc sarkanvīna iziešanas caur zarnām - viņi tos sauc par cilvēka zarnu metabolītiem (71). Šie metabolīti var novērst smadzeņu šūnu nāvi.
13. Uzlabo smadzeņu veselību
Saskaņā ar Jēlas Medicīnas skolas veiktajiem pētījumiem, kaut arī vīna molekulām nav garšas vai garšas, tās stimulē smadzenes, lai radītu šo sajūtu. Tas liek jūsu pelēkajai vielai strādāt vairāk, uzlabojot smadzeņu veselību (72). Patiesībā garša varbūt nekad nav vīnā, bet to rada vīna degustētāja smadzenes.
Tika konstatēts, ka mērenām regulārām sarkanvīna devām ir antioksidanta iedarbība arī diabēta slimnieku hipokampā. Resveratrolam ir līdzīga ietekme gan uz hipokampu, gan uz frontālo garozu (73).
Bet citādi pārmērīgs alkohola patēriņš var pasliktināt jūsu domāšanas prasmes un izraisīt smadzeņu bojājumus (74).
Tomēr mums atkal ir pretruna. Daži pētījumi neatbalsta vispārpieņemto uzskatu, ka glāze sarkanvīna dienā var novērst smadzeņu bojājumus (75). Tādējādi, ja jums ir kāda veida smadzeņu kaite un arī jūs lietojat vīnu, nekavējoties apstājieties un konsultējieties ar savu ārstu. Neizmantojiet iespēju.
14. Cīnās ar depresiju
Saskaņā ar pētījumu 2 līdz 7 glāzes sarkanvīna nedēļā varētu mazināt depresiju. Tie paši pētījumi arī norāda, ka robežas pārsniegšana gluži pretēji var izraisīt depresiju.
Nokļūšana procentos (skaidrības labad) tiek uzskatīta par 5 - 15 gramu alkohola patēriņu dienā. Un nelielā glāzē vīna ir apmēram 9 grami alkohola. Tagad jums ir ideja, vai ne?
15. Uzlabo miegu
Attēls: Shutterstock
No sarkanvīna izgatavotajām vīnogām ir daudz melatonīna, tas pats savienojums, kas izraisa miegu cilvēkiem. Šo hormonu mūsu smadzenēs ražo epifīze. Gandrīz vīnogas, ko izmanto sarkanvīna ražošanai, satur vairāk melatonīna nekā mūsu asinis. Pēc zinātnieku domām, melatonīna saturs sarkanvīnā varētu būt pietiekami augsts, lai palīdzētu mums gulēt (76).
Sarkanvīnā esošais melatonīns var regulēt diennakts ritmu, tādējādi palīdzot gulēt.
Vēl vienā pētījumā cilvēki, kuri dzēra sarkanvīnu, ziņoja par labāku miega kvalitāti nekā tie, kas dzēra tīru ūdeni (77).
16. Uzlabo plaušu funkciju
Saskaņā ar ziņojumu resveratrols sarkanvīnā var mazināt iekaisuma procesu, kas notiek hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) gadījumā (78). Pēc Londonas Imperatora koledžas Nacionālā sirds un plaušu institūta pētnieku domām, smēķēšana ir galvenais HOPS cēlonis - un slimība ir neatgriezeniska. Kādā grieķu pētījumā tika atklāts, ka divas glāzes sarkanvīna nomierina artēriju bojājumus, ko radījusi viena cigarete.
Saskaņā ar Ohaio pētījumu resveratrols var palīdzēt plaušu hipertensijas ārstēšanā (79). Lai gan pētījuma mērogošanai ir nepieciešami vairāk pētījumu, tas tomēr šķiet daudzsološi cilvēku veselībai.
17. Novērš zobu bojāšanos
Pētījumi ir atklājuši, ka sarkanais vīns var aizsargāt jūsu zobus, novēršot dobumus. Vīns var palīdzēt noņemt baktērijas no zobiem, kas citādi ražo skābi, kas laika gaitā bojā zobus (80).
Bet tas varētu būt kompromiss starp plusi un mīnusi - pazemināts dobumu risks, salīdzinot ar iekrāsotajiem zobiem, un papildu kalorijas no alkohola. Tomēr ar mēru jūs varat izbaudīt priekšrocības.
Sarkanvīna baktērijas noņem streptokoku, kas parasti atrodas zobu dobumos. Sarkanvīnā esošie polifenoli var palīdzēt noņemt šīs baktērijas (81).
Pētījumiem tomēr ir kontrindikācijas. Pirmkārt, pētījums tika veikts laboratorijā, un daži kritiķi apgalvo, ka apstākļi laboratorijas iekšienē ir daudz savādāki nekā mutē. Var būt arī iespējams, ka sarkanvīnā esošais alkohols, skābes un cukuri var atcelt tā polifenolu priekšrocības.
Tāpēc jāatceras divas lietas - mērens patēriņš ir tas, par ko mēs šeit runājam. Vēl pirms tam konsultējieties ar savu zobārstu un izmantojiet viņa padomu.
18. Paaugstina omega-3 taukskābju līmeni
Mums nav jāpasaka, cik svarīgas ir omega-3 taukskābes. Saskaņā ar Katoļu universitātes ziņojumu mērena sarkanvīna uzņemšana var palielināt omega-3 taukskābju līmeni sarkanajās asins šūnās. Pētījums arī liecina, ka sarkanvīnam ir labāki rezultāti nekā citiem alkoholiskajiem dzērieniem (82). Pētnieki domā, ka šo efektu varētu attiecināt uz vīna polifenoliem.
Tas varētu arī izskaidrot, kāpēc sarkanvīna patēriņš ir saistīts ar sirds veselību - jo ir zināms, ka omega-3 veicina sirds veselību.
19. Nostiprina imūnsistēmu
Pētījumos atklāts, ka ikdienas glāze vīna (īpaši sarkanvīns) var uzlabot imūnsistēmu un palīdzēt cīnīties ar infekcijām (83). Un glāze vai divas sarkanvīna var arī palīdzēt pārvarēt šos kaitinošos saaukstēšanās gadījumus.
Saskaņā ar American Journal of Epidemiology, šī aizsardzība var būt spēcīgāka ar sarkanvīnu nekā ar balto variantu. Pētījumā norādīts, ka sarkanais vīns var attīstīt sava veida imunitāti, kas var novērst 200 vīrusus, kas izraisa aukstumu (84).
Saskaņā ar Floridas universitātes pētījumu sarkanais vīns nenomāc imūno reakciju - tas būtībā nozīmē, ka vīns nekaitēs jūsu imūnsistēmai (protams, lietojot to mērenībā). Jūs varat iegūt sarkanvīna priekšrocības, nekaitējot jūsu imūno funkcijai (85).
20. Palīdz cīnīties ar Parkinsona slimību
Saskaņā ar 2008. gada pētījumu, kas publicēts Eiropas Farmakoloģijas žurnālā, resveratrols var aizsargāt šūnas un nervus, kā arī mazināt smadzeņu bojājumus pacientiem ar Parkinsona slimību. Pētījums tika veikts ar žurkām ar pozitīviem rezultātiem.
Tika konstatēts, ka resveratrols aizsargā smadzeņu šūnas no bojājumiem, ko izraisa smadzenēs ievietotas caurules DBS (dziļa smadzeņu stimulācija) ārstēšanai.
Citā amerikāņu pētījumā teikts, ka resveratrols un kvercetīns sarkanvīnā varētu piedāvāt neiroprotekciju pacientiem ar Parkinsona slimību (86). Tomēr ir nepieciešami turpmāki pētījumi.
Sarkanvīnā esošie katehīni var arī pasargāt smadzenes no traumām, ko izraisa neirotoksīni (kas saistīti ar Parkinsona slimības sākšanos) (87).
Atpakaļ uz TOC
Kā sarkanvīns nāk par labu ādai?
Šeit atrodiet, kādas ir sarkanvīna priekšrocības jūsu ādai.
21. Palēnina novecošanos un padara ādas mirdzumu
Mēs jau esam redzējuši, kā sarkanais vīns palēnina jūsu ķermeņa un smadzeņu novecošanos. Nu, tas arī labi darbojas, saglabājot jūsu ādu jaunu.
Glāze sarkanvīna dienā var padarīt jūsu ādu mirdzošu un samazina pirmsvēža ādas bojājumu risku (88). Faktiski pētnieki prognozē, ka ādas krēmi ar resveratrolu varētu būt nākamā lielā lieta kosmētikas nozarē.
Sarkanvīns var arī atjaunot jūsu ādas sākotnējo mirdzumu. Vīnā esošie polifenoli var novērst šūnu oksidēšanos, kas noveco ādu (89). Arī resveratrola antioksidanta īpašības ļoti labi darbojas pret oksidatīvo stresu, uz kuru ādas šūnas bieži tiek pakļautas (90). Šis antioksidants ir tik spēcīgs, ka tagad tiek pētīts tā spēja novērst ādas vēzi un citas bīstamas ādas kaites.
Sarkanvīnā esošais resveratrols arī aizsargā ādu no kaitīgās UV izraisītās iedarbības (91).
22. Cīnās ar pūtītēm
Attēls: Shutterstock
Resveratrols sarkanvīnā var palēnināt baktēriju augšanu, kas izraisa pūtītes, kā norādīts nesenajā pētījumā. Tas arī kavē keratinocītu proliferāciju, kas var izraisīt pūtītes bojājumus (92).
Rezultāti bija īpaši efektīvi, kad pūtītes slimnieki kopā ar glāzi sarkanvīna apmeklēja arī vietēju ārstēšanu ar benzoilperoksīdu. Resveratrola un benzoilperoksīda apvienošana varētu piedāvāt ilgstošu antibakteriālu iedarbību uz pūtītes baktērijām (93).
23. Ārstē saules apdegumus
Vai zinājāt, ka saules apdegums var notikt tikai 20 minūtēs, bet tas var ilgt pat 6 stundas, līdz parādās? Tas nozīmē, ka jūs varētu būt apdedzināts, pat nenojaušot. Un uzmini - tas ir lielākais ādas vēža rašanās riska faktors. Bet neuztraucieties, jo sarkanā vīna beršana skartajās vietās var mazināt saules apdegumus (94).
Sarkanvīnā esošie flavonoīdi neļauj ādai veidot reaktīvas skābekļa sugas, savienojumus, kas reaģē ar UV stariem un izraisa saules apdegumus. Tas nenozīmē, ka jūs varat noārdīt savu sauļošanās līdzekli vispār. Turpiniet lietot sauļošanās līdzekli, bet šad un tad arī iedzeriet malku sarkanvīna.
Kā sagatavot sarkanvīna sejas masku Jūs varat izmantot sarkano vīnu vai izmantot sarkanvīna sejas masku. Un maskas sagatavošana ir vienkārša. Papildus sarkanvīnam jūs varētu vēlēties iekļaut arī jūras aļģes un alvejas. Bļodā sajauciet vienu tējkaroti katru no trim sastāvdaļām. Nomazgājiet un tonizējiet seju un uzklājiet maisījumu sejai (vai skartajai zonai), izmantojot kokvilnas bumbu. Atstājiet masku 15 minūtes. Noskalojiet ar vēsu ūdeni un noslaukiet seju ar mīkstu, tīru dvieli. |
Atpakaļ uz TOC
Kādi ieguvumi matiem?
Šeit ir daži no sarkanvīna ieguvumiem matiem.
24. Veicina biezus matus
Tiek uzskatīts, ka sarkanvīna dzeršana uzlabo asinsriti, nodrošinot pietiekamu asinsriti galvas ādā. Tas var samazināt matu izkrišanu.
Jūs varat arī izskalot matus ar sarkanvīnu. Pēc šampūnu mazgāšanas un kondicioniera lietošanas un matu mazgāšanas jūs varat noskalot ar sarkanvīnu.
Tiek uzskatīts, ka sarkanvīnā esošais resveratrols arī samazina iekaisumu un atmirušo šūnu veidošanos uz jūsu galvas ādas, tādējādi veicinot matu augšanu un padarot tos biezākus.
Tomēr mēs vēlamies jums pateikt, ka nav konkrētu pierādījumu par sarkanvīna priekšrocībām matiem. Tādēļ rīkojieties piesardzīgi un konsultējieties ar matu kopšanas speciālistu.
Un, nonākot pie tā, ko mēs runājām pašā sākumā - kā top sarkanvīns?
Atpakaļ uz TOC
Kā tiek ražots sarkanvīns?
Tas ir interesants process, jūs redzat. Pirmkārt, vīnogas tiek atlasītas ar rokām. Pēc tam viņi iziet fiziskās apstrādes posmu. Vīnogas tiek izgāztas atkritumu tvertnē un nogādātas vīna darītavā, kur ar skrūvējamu mehānismu tās tiek nogādātas vīnogu apstrādes iekārtās.
Tad ir liktenīgais process. Vīnogu ķekars, kas nonāk vīna darītavā, ir kātu, lapu un citu augu daļu maisījums, kas gatavam vīnam var piešķirt rūgtu garšu. Tādējādi kāti un lapas ir atdalīti no augļiem. Ievietojiet šo, vīnogas parasti ir viegli sasmalcinātas. Sasmalcināšanas intensitāte var atšķirties no vieglas līdz smagai, kā tas ir vīndara vēlēšanās. Sasmalcinātais maisījums (saukts arī par “misu”) tiek iesūknēts nerūsējošā tērauda (vai betona) traukā fermentācijai.
Šeit notiek cietās un šķidrās fāzes atdalīšana. Augļu mizas uzpeld uz virsmas un veido vāciņu. Temperatūra tiek kontrolēta arī tad, kad fermentācija izdala siltumu, kas, ja netiek kontrolēts, var pasliktināt garšu.
Pēc tam sulu iegūst no vīnogām (ko sauc arī par “ presēšanu ”). Un tad ir otrais mikrobioloģiskās transformācijas posms - ko sauc arī par malolaktisko fermentāciju - kur vīnogās esošā ābolskābe baktēriju ietekmē tiek pārveidota par pienskābi. Pēc tam sarkanvīnu dekantē (pievieno sēra dioksīda konservantu, lai novērstu baktēriju bojāšanos). Un pēc tam tas tiek izturēts pirms pudelēs iepildīšanas (periods svārstās no dažām dienām līdz vairākiem mēnešiem) nerūsējošā tērauda vai betona tvertnēs. Pēc tam vīnam tiek piemērota smalka smalkā apstrāde, kur visas kļūdas (piemēram, tanīnu pārpalikums) beidzot tiek novērstas. Filtrēšananotiek pēc šī brīža, kad vīns tiek padarīts pilnīgi dzidrs, noņemot visas rauga šūnas vai baktērijas, kas paliek (tas atkal ir atkarīgs no vīndara vēlmēm). Un galu galā vīnu iepilda stikla pudelēs ar korķa aizbāžņiem (tos sauc par pudelēs pildīšanu).
Viss labi - tur notiek daudz pētījumu. Sarkanvīna priekšrocības (un dažas kontrindikācijas). Bet apkārt slēpjas vēl viens svarīgs jautājums.
Mēs redzējām, ka arī baltvīnam ir dažas priekšrocības. Un mēs esam redzējuši, ka sarkanvīns ir daudz labāks. Bet tomēr, kā gan citādi atšķiras šie divi vīna veidi?
Atpakaļ uz TOC
Sarkanvīns vs. Baltvīns: kas ir veselīgāks?
Galvenā atšķirība ir saistīta ar vīnogu sulas raudzēšanu. Baltvīna pagatavošanai vīnogas tiek nospiestas, un mizas, sēklas un kāti tiek noņemti pirms fermentācijas.
Bet sarkanvīna gadījumā sasmalcinātas vīnogas tiek tieši pārnestas uz cisternām, un tās fermentējas ar mizām, sēklām un kātiem (bieži tiek noņemti kāti un lapas, ja tādas ir). Šīs vīnogu mizas piešķir vīnam tā krāsu.
Tā kā sarkanvīns tiek mērcēts ar vīnogu mizām (un baltvīns nav), tas satur vairāk noderīgu savienojumu nekā baltvīns.
Noteikti baltvīna veidi ir izgatavoti no baltām vīnogām, savukārt daži sarkanvīna veidi ir izgatavoti no sarkanām vīnogām.
Bet uzturvērtības ziņā uzvar sarkanvīns. Rokas lejā. Antioksidanti ir vairāk koncentrēti sarkanvīnā. Vīnā ir arī etanols, kam ir nevēlama ietekme - tas pasliktina šķidruma līdzsvaru un rada prooksidantu iedarbību. Bet vīnā esošie polifenoli novērš šos negatīvos efektus. Tā kā sarkanvīnā ir augstāka polifenolu koncentrācija, tas labāk darbojas, noliedzot etanola kaitīgo iedarbību (95).
Šķiet, ka baltvīnam ir pārsvars plaušu veselības ziņā. Vīnā var būt noteiktas uzturvielas, kas var palīdzēt plaušu audiem labāk funkcionēt. Lai gan sarkanvīnā ir arī šīs īpašās barības vielas, šī attiecība bija stiprāka attiecībā uz balto vīnu (96).
Sarkanvīna priekšrocības ir vienkārši neticamas. Ak jā, un ir arī dažas pretrunas. Kas arī ir jāzina. Tāpat kā blakusparādības, kuras mēs redzēsim tagad.
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir sarkanvīna blakusparādības?
Pārbaudiet šeit, kādas ir negatīvās sekas, ja sarkanvīnu nedzerat mēreni.
- Asins retināšanas efekti
Resveratrols ir pazīstams arī ar antikoagulantu īpašībām. Tas nozīmē, ka savienojums var kavēt asins recēšanai nepieciešamo asins trombocītu koagulācijas īpašību. Tas viss kļūst par draudu, lietojot resveratrolu kopā ar asinīm retinošām zālēm. Rezultāts varētu būt pārmērīga asiņošana.
- Ietekme grūtniecības un zīdīšanas laikā
Alkoholu jebkurā formā nav droši lietot grūtniecības laikā. Tas var izraisīt iedzimtus defektus zīdainim un pat izraisīt spontāno abortu.
Sarkanais vīns ir liels nē, nē arī zīdītājām. Alkohols iziet caur mātes pienu, kas noved pie bērna patoloģiskām mācīšanās prasmēm (97).
- Kavē muskuļu dziedināšanu
Lietojot lielās devās, resveratrols var kavēt muskuļu atjaunošanās ciklu un veicināt novecošanos (98). Vīna patēriņš var arī palielināt krūts vēža risku.
- Galvassāpes
To sauc arī par sarkanvīna galvassāpēm, tas ir stāvoklis, ko bieži papildina pietvīkums un slikta dūša. Galvassāpes rodas 15 minūšu laikā pēc sarkanvīna glāzes uzņemšanas. Šis nosacījums netiek novērots, lietojot baltvīnu vai citus alkoholiskos dzērienus.
Augsta sulfītu, tanīnu, histamīnu un prostaglandīnu koncentrācija sarkanvīnā varētu izraisīt šīs galvassāpes.
Daži veidi, kā novērst šīs galvassāpes:
- Pēc katras vīna glāzes izdzerot glāzi ūdens.
- Paņemiet divus aspirīnus, piemēram, ibuprofēnu vai acetaminofēnu, kas ir asins šķidrinātāji. Šie ir