Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir C vitamīns un ko tas dara?
- Kas ir C vitamīna deficīts un kādas ir pazīmes?
- Kādi ir C vitamīna ieguvumi veselībai?
- 1. Uzlabo sirds veselību
- 2. Regulē asinsspiediena līmeni
- 3. Palielina imunitāti
- 4. Palīdz novērst vēzi
- 5. Palīglīdzekļi osteoartrīta ārstēšanā
- 6. Uzlabo acu veselību
- 7. Ārstē preeklampsiju
- 8. Uztur veselīgas smaganas
- 9. Palīdz ārstēt alerģijas
- 10. Atvieglo sausu muti
- 11. Palīdz regulēt cukura līmeni asinīs
- 12. Ārstē vīrusu infekcijas
- 13. Novērš skorbutu
- 14. Izārstē svina toksicitāti
- 15. Apkaro insultu
- 16. Uzlabo jūsu garastāvokli
- 17. Palīdzība svara zaudēšanai
- 19. Palielina enerģiju
- Kādi ir ieguvumi ādai?
- 20. Dziedē apdegumus un brūces
- 21. Ārstē saules apdegumus
- 22. Palīdzība ekzēmas ārstēšanā
- 23. Palīglīdzekļi kolagēna ražošanā
- 24. Aizsargā pret ādas krāsas maiņu
- 25. Uzlabo ādas struktūru
- Kādi ir matu ieguvumi?
- 26. Uzlabo matu augšanu
- 27. Cīnās ar blaugznām
- 28. Novērš priekšlaicīgu matu nosirmošanu
- Kādi ir C vitamīna uztura avoti?
- Kas par C vitamīna piedevām?
- Kā lietot C vitamīnu?
- Kāda ir ieteicamā C vitamīna dienas deva?
- Vai jāveic kādi piesardzības pasākumi?
- Vai ir kāda iespējama zāļu mijiedarbība?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Šis vitamīns ir pieejams tik bagātīgi, ka reti ir tā deficīts. Un retāk ir atrast kādu, kurš zina visu par šo brīnum vitamīnu - C vitamīna priekšrocībām. Un tā ir taisnība, vai ne?
Ne visi no mums zina, ko šis vitamīns mums piedāvā. Tādējādi šis ieraksts. Turpini lasīt.
Satura rādītājs
- Kas ir C vitamīns un ko tas dara?
- Kas ir C vitamīna deficīts un kādas ir pazīmes?
- Kādi ir C vitamīna ieguvumi veselībai?
- Kādi ir ieguvumi ādai?
- Kādi ir matu ieguvumi?
- Kādi ir C vitamīna uztura avoti?
- Kas par C vitamīna piedevām?
- Kā lietot C vitamīnu?
- Kāda ir ieteicamā C vitamīna dienas deva?
- Vai jāveic kādi piesardzības pasākumi?
- Vai ir kāda iespējama zāļu mijiedarbība?
Kas ir C vitamīns un ko tas dara?
C vitamīns, kas pazīstams arī kā L-askorbīnskābe, ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas dabiski atrodas dažos pārtikas produktos un tiek pievienots dažiem citiem. Un atšķirībā no lielākās daļas dzīvnieku, cilvēki nevar sintezēt šo vitamīnu - tieši tāpēc tas ir neaizstājams uztura komponents.
C vitamīns ir antioksidants, kas palīdz atjaunot citus antioksidantus organismā. Tas uzlabo dzelzs, kas nav hēma, uzsūkšanos un tai ir būtiska loma saistaudu veidošanā un brūču dziedēšanā. Tas aizkavē arī brīvo radikāļu kaitīgo iedarbību uz ādu un ķermeni.
Lietojot mērenu devu no 30 līdz 180 mg dienā, tiek absorbēti 70 līdz 90% vitamīna. Kad uzņemšana pārsniedz 1 ga dienu, absorbcija nokrītas zem 50%. Gadījumā, ja lietojat uztura bagātinātājus, optimālā dienas deva ir 500 mg.
Ir dažādas C vitamīna formas -
Askorbīnskābe - tīrākā C vitamīna forma.
Nātrija askorbāts - 1000 mg šī vitamīna satur 111 mg nātrija.
Kalcija askorbāts - 1000 mg šī vitamīna satur 90 līdz 110 mg kalcija.
Magnija askorbāts - Magnija dienas deva nedrīkst pārsniegt 350 mg.
Kālija askorbāts - ikdienas kālija uzņemšana nedrīkst pārsniegt 11 gramus.
Mangāna askorbāts - mangāna dienas deva nedrīkst pārsniegt 11 mg.
Cinka askorbāts - Cinka dienas deva nedrīkst pārsniegt 40 mg.
Molibdēna askorbāts - molibdēna dienas daudzums nedrīkst pārsniegt 2 gramus.
Hroma askorbāts - nav noteikts maksimālais hroma daudzums dienā. Bet RDA ir no 50 līdz 200 mcg pieaugušajiem un pusaudžiem.
Izņemot nātrija askorbātu un kalcija askorbātu, citas C vitamīna formas, visticamāk, atrodamas kombinācijā ar citiem minerālu askorbātiem vai citiem minerāliem.
Runājot par C vitamīna deficītu -
Atpakaļ uz TOC
Kas ir C vitamīna deficīts un kādas ir pazīmes?
C vitamīna deficīts rodas, kā tas ir acīmredzams, kad C vitamīna uzņemšana ir nepietiekama. Pazīmes ietver -
- Smaganu pietūkums vai asiņošana
- Smaganu iekaisums (saukts arī par gingivītu)
- Lēna brūču sadzīšana
- Sausie un šķeļošie mati
- Rupja un sausa āda
- Deguna asiņošana
- Vāja imunitāte
- Pietūkušas un sāpīgas locītavas
- Iespējams svara pieaugums
Adekvāta C vitamīna lietošana ne tikai novērš šīs pazīmes, bet piedāvā arī daudzas citas priekšrocības - ko mēs redzēsim tagad - daudzās C vitamīna funkcijas.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir C vitamīna ieguvumi veselībai?
1. Uzlabo sirds veselību
Saskaņā ar vienu amerikāņu pētījumu C vitamīnam var būt nozīme sirds slimību riska mazināšanā. Vairāki kohorta pētījumi ir parādījuši, ka augstāks C vitamīna līmenis plazmā varētu būt saistīts ar samazinātu sirds slimību risku (1).
Vairāk pētījumu liecina, ka C vitamīns varētu būt tikpat labs kā sirdsdarbība. Regulāra C vitamīna deva var kavēt proteīna ar nosaukumu endotelīns-1 aktivitāti, kas noved pie mazo asinsvadu sašaurināšanās - un tas galu galā izraisa sirdslēkmi (2). Vitamīns var arī pazemināt asinsspiedienu un saglabāt artērijas elastīgu.
Tika arī konstatēts, ka C vitamīns palīdz artērijām paplašināties stresa apstākļos - tas uzlabo asins plūsmu un līdz ar to arī skābekļa pārneses spējas. Citā Indijas pētījumā teikts, ka augļi un dārzeņi, kas bagāti ar C vitamīnu, var novērst sirds slimības. Pētījumā teikts, ka veģetārā diēta, kas bagāta ar C vitamīnu, var samazināt holesterīna līmeni asinīs par 1%, kas samazina sirdslēkmes risku par 2% (3).
Tika konstatēts, ka C vitamīna papildinājumi pazemina holesterīna līmeni serumā, un tas varētu palīdzēt novērst koronāro sirds slimību (4).
2. Regulē asinsspiediena līmeni
Kā norādīts Johns Hopkins Medicine ziņojumā, lielas C vitamīna devas var pazemināt asinsspiedienu. Šo C vitamīna funkciju varētu attiecināt uz tā fizioloģisko un bioloģisko iedarbību. C vitamīns darbojas kā diurētiķis un liek nierēm no ķermeņa izvadīt vairāk nātrija un ūdens - tas mazina spiedienu uz asinsvadu sienām (5).
C vitamīns arī aizsargā jūsu ķermeņa piegādi slāpekļa oksīdam, molekulai, kas atpazīst asinsvadus (6). Asinsspiedienu pazeminošo efektu var attiecināt arī uz uztura bagātinātājiem, un arī C vitamīna piedevu lietošana 500 mg devā dienā varētu samazināt sistolisko asinsspiedienu par 4 punktiem un diastolisko asinsspiedienu par 1,5 punktiem - 2 mēnešu laikā (7).
Saskaņā ar citu Itālijas pētījumu C vitamīns arī pastiprina vazodilatāciju (asinsvadu paplašināšanos, kas pazemina asinsspiedienu) (8). Un tas pat novērš vazokonstrikciju.
3. Palielina imunitāti
Attēls: iStock
C vitamīna deficīts samazina ķermeņa izturību pret noteiktiem patogēniem (9). Saskaņā ar pētījumu C vitamīns stimulē imūnsistēmu, uzlabojot organisma izturību un aizsardzību (10).
Papildus imūnsistēmas aizsardzībai C vitamīns samazina arī dažādu alerģiju smagumu un apkaro infekcijas. Tas to panāk, uzlabojot T-šūnu proliferāciju, reaģējot uz infekciju (11). Ir arī konstatēts, ka indivīdi, kas cieš no brūcēm, varētu paātrināt savu dziedināšanas procesu ar optimālu C vitamīna devu (12). Barības viela bija uzlabojusi nesen sintezētā kolagēna kvalitāti, tādējādi paātrinot brūču sadzīšanas procesu.
Lai arī parastā saaukstēšanās gadījumā ir vajadzīgi vairāk pētījumu, ir konstatēts, ka C vitamīns samazina saaukstēšanās ilgumu (13). Mēs vēl nezinām, vai vitamīns var pasargāt no saaukstēšanās, taču tas noteikti samazina aukstuma ilgumu. C vitamīns var būt arī potenciāls līdzeklis astmas ārstēšanai (14). Tomēr šajā aspektā ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
4. Palīdz novērst vēzi
Daudzi laboratorijas pētījumi ir parādījuši, ka lielas C vitamīna devas var palēnināt prostatas, aknu, resnās zarnas un cita veida vēža šūnu augšanu (15). Lielāka C vitamīna koncentrācija var palīdzēt arī vēža ārstēšanā.
C tipa vitamīna intravenoza ievadīšana neoperējamiem vēža slimniekiem ievērojami samazināja audzēja apjomu bez jebkādām blakusparādībām. Askorbāts arī nogalināja vēža šūnas, kā atzīmēts daudzos pētījumos (16). Citā Kornela universitātes ziņojumā bija teikts, ka C vitamīns aptur agresīvu kolorektālo vēzi (17).
5. Palīglīdzekļi osteoartrīta ārstēšanā
Pēc Artrīta fonda domām, C vitamīns var palīdzēt novērst dažas artrīta formas. Bet pārāk daudz no tā var pasliktināt dažus citus stāvokļa veidus - tāpēc līdzsvara atrašana ir galvenā. Pareizas C vitamīna devas iegūšana palīdz novērst iekaisuma artrītu un uztur veselīgas locītavas ar osteoartrītu (18).
Pētījumos arī teikts, ka cilvēkiem ar viszemāko C vitamīna līmeni trīs reizes biežāk attīstīsies iekaisuma artrīts (19). Bet, kā mēs jau apspriedām, ir svarīgi ņemt vērā devu. Uztura uzņemtais C vitamīna daudzums, kas pārsniedz RDA ieteikumu (90 miligrami dienā vīriešiem un 75 miligrami dienā sievietēm), var pasliktināt artrīta simptomus (20).
6. Uzlabo acu veselību
Pierādījumi arī liecina, ka C vitamīna uzņemšana var samazināt kataraktas risku. Vitamīns, lietojot kopā ar citām būtiskām uzturvielām, var novērst ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju un redzes asuma zudumu (21). Patiesībā cilvēkiem ar lielu C vitamīna devu kataraktas risks ir par 20% mazāks. Tas arī cīnās ar oksidatīvo stresu, neļaujot brīvajiem radikāļiem izraisīt molekulārus bojājumus lēcas audos acī (22). Kā liecina pētījumi, C vitamīns varētu arī paplašināt tīklenes šūnu pareizu darbību. Šis vitamīns arī atbalsta jūsu acu asinsvadu veselību.
C vitamīns var arī palīdzēt atjaunot E vitamīnu acī, kas vēl vairāk uzlabo acu veselību (23). Regulāra C vitamīna uzņemšana var arī palīdzēt ārstēt uveītu (acs vidējā slāņa iekaisumu, ko sauc arī par uvea) (24).
7. Ārstē preeklampsiju
Saskaņā ar amerikāņu pētījumu C vitamīns varētu palīdzēt ārstēt preeklampsiju (paaugstinātu asinsspiedienu grūtniecības laikā) (25). Tomēr turpmāki pētījumi ir pamatoti. Pat oksidatīvais stress varētu būt atbildīgs par preeklampsiju. Tā kā C vitamīns palīdz apkarot oksidatīvo stresu, tas var arī palīdzēt novērst šo stāvokli (26).
C vitamīns var arī palīdzēt pārtraukt neplānotu grūtniecību (abortu). Daži avoti liecina, ka vitamīns var izraisīt siltumu dzemdē un to sasniegt. Bet par to ir ierobežoti pētījumi.
8. Uztur veselīgas smaganas
Attēls: iStock
C vitamīna deficīts var izraisīt arī periodonta slimību, smagas smaganu formas (smaganu slimības) formu (27). Tas ir tāpēc, ka zems C vitamīna līmenis var vājināt saistaudus un viegli noārdīt kapilārus. Faktiski viena agrīna C vitamīna deficīta pazīme ir smaganu asiņošana. Un vitamīns ir atbildīgs par zobu un smaganu veselību (28).
9. Palīdz ārstēt alerģijas
Ir svarīgi zināt, ka alerģijas rodas, kad jūsu ķermenis izdala histamīnu, bioķīmisku vielu. C vitamīna uzņemšana samazina histamīna izdalīšanos, tādējādi novēršot alerģiju.
Saskaņā ar citu japāņu pētījumu autoimūno slimību un ar to saistītās alerģijas var kontrolēt arī ar C vitamīnu (29). Tika konstatēts, ka C vitamīns palīdz arī siena drudža (saukta arī par alerģisko rinītu) ārstēšanā (30).
10. Atvieglo sausu muti
Daži avoti liecina, ka C vitamīns palīdz novērst un pat ārstēt sausumu mutē. Tomēr šajā aspektā ir ierobežoti pierādījumi.
11. Palīdz regulēt cukura līmeni asinīs
Attēls: iStock
Tika pierādīts, ka regulāra papildu C vitamīna (1000 mg) uzņemšana regulē cukura līmeni asinīs pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu (31). C vitamīns var arī novērst ar cukura diabētu saistītos bojājumus jūsu asinsvados.
Citā japāņu pētījumā teikts, ka diabētu var kontrolēt, ārstējot C vitamīnu (32). Tika konstatēts, ka vitamīns stimulē insulīna mehānismu, tādējādi palīdzot ārstēties.
Tika arī konstatēts, ka C vitamīns samazina glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Tas pats notika ar glikozes līmeni asinīs pēc ēdienreizes (33).
12. Ārstē vīrusu infekcijas
Saskaņā ar pētījumu liela intravenoza C vitamīna deva var būt efektīva alerģiju ārstēšanā. Agrāk šādas devas tika izmantotas tādu infekciju kā masalas, herpes, cūciņa un vīrusu pneimonijas ārstēšanai. Tas parāda C vitamīna kā antibiotikas efektivitāti (34). Tā kā C vitamīns ir antioksidants, tas apkaro kaitīgos brīvos radikāļus un palīdz ārstēt vīrusu infekcijas.
Tika konstatēts, ka liela C vitamīna deva palīdz arī mononukleozes (nenormāli liela leikocītu daļa, kas izraisa dziedzeru drudzi) ārstēšanā (35). Tas arī cīnās ar brīvajiem radikāļiem (kā jau tika apspriests), kas varētu izraisīt mononukleozi.
13. Novērš skorbutu
Lai gan mūsdienu pasaulē tas ir reti, skorbuts var ietekmēt cilvēkus, kuri nelieto pietiekami daudz C vitamīna (36). Vitamīna blakusparādības ir reti sastopamas pat tad, ja tās tiek uzņemtas lielos daudzumos.
Faktiski C vitamīns šim nolūkam tika izmantots vairāk nekā 300 gadus. Garā brauciena jūrnieki savās devās izmantoja laima sulu, lai pasargātu sevi no skorbuta (37).
Sliktu var novērst, lietojot tikai 10 gramus C vitamīna dienā (38).
14. Izārstē svina toksicitāti
Zems C vitamīna līmenis asinīs bieži ir saistīts ar augstu svina līmeni. Tika konstatēts, ka regulāra C vitamīna papildināšana samazina svina līmeni asinīs smēķētājiem (39).
Cits pētījums liecina, ka C vitamīns var mazināt svina toksicitāti (40). Pārtika ar augstu C vitamīna saturu ir droša un palīdz novērst saindēšanos ar svinu. Tomēr dažos pētījumos teikts, ka C vitamīna lietošana var neietekmēt svina toksicitāti (41).
15. Apkaro insultu
Ēdot pārtiku, kas bagāta ar C vitamīnu, var novērst insultu un jo īpaši hemorāģisko insultu. C vitamīns var apkarot insultu, samazinot asinsspiedienu. Zems C vitamīna līmenis var arī palielināt spontānu smadzeņu asiņošanas risku (42).
C vitamīns kopā ar dzelzi var palīdzēt samazināt insulta risku. Tāpat kā pētījumā cilvēki ar augstu C vitamīna līmeni asinīs varētu samazināt insulta risku par 42% (43).
16. Uzlabo jūsu garastāvokli
Pētījumi par hospitalizētiem pacientiem ir pierādījuši, ka pietiekama C vitamīna daudzuma lietošana var uzlabot garastāvokli. Tam ir garastāvokli paaugstinoša iedarbība (44).
Tika konstatēts, ka arī C vitamīna papildinājums mazina studentu trauksmi (45).
17. Palīdzība svara zaudēšanai
Attēls: iStock
Pietiekama C vitamīna iegūšana palielina ķermeņa tauku oksidēšanos slodzes laikā. Tādējādi C vitamīna deficīts var kavēt svara un tauku zaudēšanu (46). C vitamīns arī uzlabo vielmaiņu, un tas palīdz zaudēt svaru.
19. Palielina enerģiju
Tika konstatēts, ka C vitamīns palīdz jums iziet cauri sāpju barjerai un novērst nogurumu. C vitamīna papildināšana arī bija padarījusi skolas futbolistu apmācību par aptuveni 10% vieglāku un nogurumu samazinājusi pat par 55%.
Citā Korejas pētījumā C vitamīns bija ievērojami samazinājis veselīgu darbinieku ar darbu saistītu nogurumu (47).
Tika konstatēts, ka C vitamīna piedevas uzlabo fiziskās aktivitātes līmeni vīriešiem, kuriem bija ierobežots C vitamīna statuss (48).
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir ieguvumi ādai?
C vitamīna priekšrocības attiecas arī uz ādu. Piemēram, papildus iekšķīgai lietošanai jūs varat arī lokāli lietot C vitamīnu (piemēram, serumu) un gūt labumu. Serums stimulē kolagēnu un aizsargā ādu no citiem kaitīgiem faktoriem, piemēram, piesārņojuma.
20. Dziedē apdegumus un brūces
Sākotnējie pierādījumi liecina, ka C vitamīns var uzlabot brūču sadzīšanu un samazināt ventilācijas nepieciešamību pacientiem ar smagiem apdegumiem. C vitamīna antioksidanti arī palīdz ārstēt apdegumu bojājumus (49).
Liela C vitamīna deva arī samazina kapilāru noplūdi pēc apdeguma traumas (50). Tā kā C vitamīns atbalsta jaunu audu augšanu un ādu, tas lieliski darbojas, lai dziedinātu apdegumus un brūces.
21. Ārstē saules apdegumus
Attēls: iStock
C vitamīna antioksidanta īpašībām ir nozīme kolagēna sintēzē, un tās palīdz saules apdegumu ārstēšanā. Perorāla C vitamīna uzņemšana vai vietēja C vitamīna eļļas lietošana var palīdzēt uzlabot stāvokli. Bet ir svarīgi atzīmēt, ka C vitamīns jālieto tikai kā papildinājums sauļošanās krēmam, nevis kā aizstājējs.
Tika arī konstatēts, ka C vitamīns samazina UVB izraisītas eritēmas (virspusēja ādas apsārtums) iedarbību.
22. Palīdzība ekzēmas ārstēšanā
Viens labs veids, kā ārstēt ekzēmu, ir C vitamīna un cinka kombinācija - katru dienu lietojot 500 līdz 1000 mg C vitamīna un 15 mg cinka, tas var darboties kā potenciāls līdzeklis (51).
23. Palīglīdzekļi kolagēna ražošanā
C vitamīns ir nepieciešama sastāvdaļa hidroksiprolīna un hidroksilizīna ražošanai, kas abi ir nepieciešami, lai saistītu molekulas, kas ražo kolagēnu. Tas savukārt nostiprina un tonizē ādu. Kolagēna trūkums padara ādu blāvu un nedzīvu. Kolagēns atjauno ādu no saknēm un samazina grumbas un novecošanās simptomus.
24. Aizsargā pret ādas krāsas maiņu
C vitamīns aizsargā DNS no fotoķīmiskām reakcijām, kas var izraisīt audzēju, ādas krāsas izmaiņas un vairāku veidu ādas vēzi. Tas arī kavē pirimidīna dimēru ražošanu, kas ir galvenais cilvēka melanomas cēlonis. Tas izgaismo tumšās krāsas izmaiņas, piemēram, ādas vasaras raibumus un vecuma plankumus, un palīdz jums kļūt jaunākai un gludākai ādai.
25. Uzlabo ādas struktūru
Kolagēns nodrošina arī asinsvadu struktūru. Mazie asinsvadi zem ādas satur skābekli un barības vielas, kas uztur ādu veselīgu. Ja nebūs pietiekami daudz barības vielu, āda kļūs raupja un sausa. Krēmi, kas satur C vitamīnu, uzlabo ādas izskatu un struktūru.
C vitamīns palielina elastīna veidošanos, kas sabiezē, aizsargā un dziedē ādas šūnas. Biezināšanas efekts palīdz saglabāt mitrumu, palielina ādas cirkulāciju un piepilda ādas virsmu.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir matu ieguvumi?
Pārsteidzoši, ka C vitamīnam ir priekšrocības arī jūsu matiem!
26. Uzlabo matu augšanu
Attēls: iStock
Zems C vitamīna patēriņš var būt cēlonis vairākām ar matiem saistītām problēmām, kas ietekmē mūsu matu augšanu. C vitamīna deficīta rezultātā var izžūt mati un sadalīties gali. Šie apstākļi ir nelabvēlīgi regulārai matu augšanai un galu galā noved pie matu izkrišanas.
Kad ķermenis enerģijas ražošanai pārtiku, ko patērējam, pārvērš glikozē, dabiski veidojas brīvie radikāļi. Šie brīvie radikāļi sabojā mūsu matus, padarot tos vājus, trauslus un plānus, kas pārtrauc matu augšanu. C vitamīna antioksidanta īpašības samazina brīvo radikāļu veidošanos un samazina to ietekmi uz mūsu ķermeni. Lai uzturā būtu pietiekams daudzums C vitamīna, ir svarīgi nodrošināt antioksidantu aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem.
Cilvēkiem, kuri lieto milzīgu daudzumu C vitamīna, ir veseli, spēcīgi un biezi mati.
27. Cīnās ar blaugznām
Mūsu matu folikulas bieži aizsērē blaugznas un sausas, pārslainas ādas dēļ. Tas var sabojāt matu folikulus un arī kavēt matu augšanu. C vitamīns palīdz cīnīties ar galvas ādas baktērijām. Tas novērš blaugznas, palīdz atbrīvoties no folikulu atliekām un veicina jaunu matu augšanu. Tas arī palīdz pret sausu un niezošu galvas ādu pretvīrusu īpašību dēļ.
28. Novērš priekšlaicīgu matu nosirmošanu
C vitamīns palīdz ne tikai apkarot matu izkrišanu, bet arī palīdz saglabāt dabisko krāsu, novēršot priekšlaicīgu matu novecošanos. Tomēr par to ir ierobežoti pētījumi.
Priekšrocības ir milzīgas, vai ne? Bet ko gan viņi varētu darīt, ja nezina šī vitamīna avotus?
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir C vitamīna uztura avoti?
Jūsu virtuvē ir daudz pārtikas produktu, kas ir lieliski C vitamīna avoti. Tie ietver čilli piparus (108 mg C vitamīna uz 1 glāzi porcijas), bulgāru piparus (120 līdz 190 mg), brokoļus (132 mg), kāpostus (80,4 mg), papaija (88,3 mg), zemenes (84,7 mg), ziedkāposti (127,7 mg), mango (122,3 mg), ananāsi (78,9 mg), citrons (112,4 mg), apelsīns (95,8 mg), mežrozīšu augļi (541 mg) un kivi (137,2 mg).
Un, ja jūs esat viens no tiem cilvēkiem, kas vairāk vēlas lietot uztura bagātinātājus -
Atpakaļ uz TOC
Kas par C vitamīna piedevām?
Attēls: iStock
C vitamīna piedevas parasti satur vitamīnu askorbīnskābes veidā (tā bioloģiskā pieejamība ir līdzvērtīga askorbīnskābes bioloģiskajai pieejamībai, kas dabiski rodas pārtikā).
Dažas populāras C vitamīna kapsulas vai tabletes ietver Poten Cee, Cshine, Vcne, Redoxon un Celin 500. Šie piedevas dod labumu arī ādai (īpaši sejai) un vispārējai veselībai. Pat C vitamīna injekcijai (šķidrais C vitamīns) vai, citiem vārdiem sakot, intravenozai C vitamīnam var būt līdzīgas priekšrocības. Intravenoza C vitamīna deva ir daudz lielāka nekā iekšķīgi lietojamā deva, un to lieto ādai, imūnsistēmai, kā arī kā papildu ārstēšanu vēža slimniekiem.
Citas formas ir C vitamīna pilieni, kristāli vai pulveris (ādai). Var pat lietot C vitamīna krēmu ādai.
Visi lieliski. Bet jāzina arī, kā lietot C vitamīnu.
Atpakaļ uz TOC
Kā lietot C vitamīnu?
Labākais veids, kā lietot C vitamīnu, ir iekļaut uzturā pārtikas produktus, kas bagāti ar vitamīnu. Lielākā daļa augļu un dārzeņu satur šo vitamīnu - lai jūs varētu regulāri ēst augļus vai dārzeņus un esiet droši. Pat glāze sulas vai smūtija darītu brīnumus.
Bet, ja jums patiešām nav laika sagatavot salātus sev, varat doties uz piedevām. Atkarībā no devas, jūs varat lietot C vitamīna piedevu 2 līdz 3 reizes dienā - kopā ar ēdienreizēm. Jūs to varat lietot arī tukšā dūšā, jo daži pētījumi saka, ka tieši tad C vitamīns labāk uzsūcas. Konsultējieties ar savu ārstu vai dietologu, lai noteiktu pareizo devu.
Rezultātā pastāvīgi jauninājumi medicīnas jomā ir tas, ko mēs tagad saucam par liposomu C vitamīnu. Lai uzlabotu barības vielu uzsūkšanos, tiek izmantota liposomu tehnoloģija. Liposomālais C vitamīns piedāvā biopieejamības priekšrocības salīdzinājumā ar ārpusbiržas piedevām - tajā esošie fosfolipīdi, sajaucoties ar ūdeni, kuņģī veido liposomas. Šīs liposomas palielina absorbcijas ātrumu (52).
Kā tas ir lielākajā daļā ekspertu, tas ir labākais C vitamīna veids.
Tiek sasniegts ieteicamais pabalsts…
Atpakaļ uz TOC
Kāda ir ieteicamā C vitamīna dienas deva?
Cik man vajadzētu lietot C vitamīnu
?
Vīriešiem, kas vecāki par 18 gadiem, C vitamīna daudzums, kas jālieto katru dienu, ir 90 mg. Sievietēm pēc 18 gadu vecuma tas ir 75 mg. Grūtniecēm un zīdītājām, kas vecākas par 18 gadiem, tas ir attiecīgi 85 mg un 120 mg. Kā norāda daži eksperti, smēķētājiem regulāri jāpievieno papildu 35 mg.
Zīdaiņiem (no 0 līdz 12 mēnešiem) tas ir C vitamīna daudzums cilvēka pienā. Bērniem no 1 līdz 3 gadiem tas ir 15 mg; 4 līdz 8 gadus vecs ir 25 mg; 9 līdz 13 gadus vecs ir 45 mg.
Pusaudžiem (no 14 līdz 18 gadiem) ieteicamā deva ir 75 mg zēniem un 60 mg meitenēm.
Lai gan šie ir RDA līmeņi, ārsts terapeitiskiem nolūkiem var ieteikt daudz lielāku devu.
Lai cik labs arī nebūtu, ir jāievēro piesardzības pasākumi. Tāpat ir ar C vitamīnu.
Atpakaļ uz TOC
Vai jāveic kādi piesardzības pasākumi?
C vitamīns var izraisīt vēdera krampjus, zobu eroziju, sāpes krūtīs, ģīboni, caureju, pietvīkumu, galvassāpes, grēmas, sliktu dūšu un iekaisušo barības vadu. Pārtrauciet tā lietošanu un konsultējieties ar ārstu, ja pamanāt kādu no simptomiem.
Liela C vitamīna deva var izraisīt C vitamīna toksicitāti, izraisot asins recekļu veidošanos, nierakmeņus un problēmas ar gremošanas sistēmu. Tas jo īpaši attiecas uz cilvēkiem ar G6PD deficītu, kas ir stāvoklis, kad sarkanās asins šūnas sadalās, reaģējot uz noteiktiem medikamentiem un infekcijām.
C vitamīns tiek uzskatīts par drošu normālā daudzumā grūtniecības un zīdīšanas laikā, taču ievērojiet piesardzību, lietojot vairāk nekā ieteicamā deva.
Arī…
Atpakaļ uz TOC
Vai ir kāda iespējama zāļu mijiedarbība?
Tālāk ir saraksts ar zālēm, kas var mijiedarboties ar C vitamīnu (piedevas) -
- Aspirīns
- Acetaminofēns
- Barbiturāti
- Ķīmijterapijas zāles
- Perorālie kontracepcijas līdzekļi
- Proteāzes inhibitori
- Varfarīns
- Antacīdi
- Daži antipsihotiskie līdzekļi, piemēram, fluphenazīns
Atpakaļ uz TOC
Secinājums
Lai gan C vitamīna deficīts ir reti sastopams, tas nenozīmē, ka jūs varat to ignorēt. Jūs tikko redzējāt tā priekšrocības, vai ne? Pārliecinieties, ka jūs saņemat atbilstošu līmeni. Palikt veseliem.
Un pastāstiet mums, kā šis ieraksts ir padarījis jūsu dienu labāku. Sniedziet komentārus zemāk esošajā lodziņā.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai es varu lietot C vitamīnu katru dienu?
Jā. Tev vajag. Vai nu pārtikas produktu, vai piedevu veidā.
Vai ir labi katru dienu lietot 1300 mg C vitamīna piedevas?
Jebkura deva, kas lielāka par