Satura rādītājs:
Ķiploki var likt bēgt vampīriem. Bet es domāju, ka tā ir metafora; pasaka sāka likt mums ēst šo aso, bet ļoti veselīgo zāli, jo ķiploki faktiski var novērst dažādas veselības problēmas, tostarp vēzi. Un atšķirībā no vampīru stāstiem, ķiploku ieguvumiem veselībai ir zinātniski pierādījumi.
Labākā daļa ir grauzdēti, grauzdēti, sasmalcināti, sasmalcināti, sasmalcināti, uz pusēm vai veseli ķiploki ēdienos var likt garšai burtiski pāriet no plakanas uz fab! Tātad, lasiet tālāk, lai uzzinātu dažus lieliskus faktus un ķiploku priekšrocības veselībai, matiem un ādai.
Kas ir ķiploki?
Attēls: iStock
Ķiploki ir sīpolu garšaugu dārzeņi. Tās zinātniskais nosaukums ir Allium sativum , un ir visvairāk pazīstams kā (lasun / lahsun) hindi, " Vellulli" telugu, "Poondu" tamilu " Veluthulli" malajalu " Bellulli" kannadu " Rasoon" bengāļu, “ Lasan” gudžarati, “ Lasun” marathu valodā un “ Lassan” pandžabi valodā. Būtībā tā ir liliju auga ēdamā sīpola daļa un pieder Allium ģimenei (1).
Karaliste | Plantae |
Clade | Angiosperms |
Clade | Vienkāri |
Pasūtījums | Asparagales |
Ģimene | Amaryllidaceae |
Apakškategorija | Allioideae |
Ģints: | Allium |
Sugas: | A. sativum |
Daži no citiem dārzeņiem, kas pieder Allium ģimenei, ir sīpoli, puravi, maurloki, šalotes un ķiploki. Ķiploku spuldzes vidējais augstums un diametrs ir apmēram 2 collas, un tajā ir daudz krustnagliņu, un gan krustnagliņas, gan spuldze ir ieslēgtas papīra veida apvalkā, kuram ir balts, gandrīz balts, violets vai rozā nokrāsa. Ķiploku daiviņas ir stingras un pārklātas ar biezāku papīram līdzīgu apvalku ar tādu pašu krāsu kā ārējais apvalks. Lai izmantotu ķiplokus, jums jānoņem krustnagliņas no spuldzes un mizas. Ķiploku garša ir asa un ar spēcīgu pikantu smaržu. Asā ķiploku garša vārot nomierinās un pievieno ēdienam riekstu garšu.
Ir dažādi ķiploku veidi, piemēram, ķiploku ķiploki, sudraba ādas ķiploki, artišoka ķiploki un cieti ķiploki. Softneck ķiploki ir visizplatītākais ķiploku veids, ko redzat tirgū, un tam ir mīksts kātiņš, papīra miza un krēmīgi balta krāsa. Šī ķiploka ārējās krustnagliņas ir lielākas, salīdzinot ar tām, kas atrodas tuvāk centram. Sudraba ķiplokiem ir rozā nokrāsa uz ārējā apvalka un spēcīgs aromāts. Artišoka ķiplokiem ir maigāka garša, un tiem ir lielākas, bet mazāk krustnagliņas. Dažreiz artišoka ķiploku papīra ādā ir violets nokrāsa. Tomēr tieši cietais ķiploks ir pazīstams ar purpursarkano ārējo apvalku. Tam ir ciets, koksnains kātiņš, un ir trīs veidu ķiploki ar cieto kaklu - rocambole ķiploki, porcelāna ķiploki un purpursarkanas krāsas ķiploki (2).
Ķiploku augšanai pārsvarā nepieciešama zemāka temperatūra, taču ir ziņas, ka tika konstatēts, ka ķiploki auguši siltākos tropu reģionos. Faktiski ķiploki vislabāk aug mērenos reģionos, un zelt ne pārāk karstos vai pārāk aukstos reģionos. Indijā Gujarat ir vadošais ķiploku ražotājs, kam seko Orissa, Andhra Pradesh, Uttar Pradesh un Tamil Nadu. Ķiplokiem nepieciešama labi nosusināta smilšmāla augsne, un tos stāda no augusta līdz novembrim un ievāc 4 līdz 5 mēnešu laikā. Ķiploku sīpoli pēc tam tiek žāvēti, lai palielinātu to derīguma termiņu.
Ķiploku vēsture
Ķiploki ir viena no vecākajām kultūrām. Ķiploki ir minēti Indijas un Ēģiptes kultūrās pirms apmēram 5000 gadiem, Babilonijas kultūrā pirms aptuveni 4500 gadiem un Ķīnas kultūrā pirms apmēram 4000 gadiem. Kultūra ir cēlusies no Vidusāzijas un tiek dēvēta par “izcelsmes centru”, un šeit atrodams plašs ķiploku šķirņu klāsts. Pirmajās dienās nebija īpašu ķiploku veidu. Faktiski pēc tam, kad pēdējos 1000 gados ķiploki tika kultivēti Dienvideiropā, sāka pamanīt ķiploku un mīksto kaklu šķirnes. Tiek uzskatīts, ka ķiploki ir kļuvuši populāri, kad cilvēki migrē uz dažādām pasaules daļām. Šodien katru gadu visā pasaulē saražo apmēram 10 miljonus metrisko tonnu ķiploku, Ķīna ir vadošā ķiploku ražotāja ar 66% ķiploku produkcijas (3), (4).
Vai ķiploki jums ir noderīgi?
Tātad, cik labs ķiploks jums ir? Ķiploki ir bagāti ar tādiem savienojumiem kā alicīns, sērs, cinks un kalcijs, kuriem ir labvēlīga ietekme uz veselību, skaistums, kā arī antibiotikas un pretsēnīšu īpašības. Tas ir arī bagātīgs minerāla avots, kas pazīstams kā selēns. Ir zināms, ka selēns cīnās ar vēzi, un tas darbojas ar E vitamīnu organismā, lai palielinātu antioksidanta spēku. Ķiploki salicilātu satura dēļ darbojas arī kā asins atšķaidītāji. Tas nodrošina pareizu asinsriti un uzlabo asinsrites veselību.
Mūsdienās ķiploku reputācija kā ārstniecības zāle ievērojami pieaug. Tas ir tāpēc, ka daudzi pētnieki ir apstiprinājuši, ka tā ir ļoti efektīva dažādu veselības traucējumu novēršanā un ārstēšanā (5). Faktiski gadu desmitiem ķiploki ir bijuši