Satura rādītājs:
- Kādas ir loquat augļu priekšrocības?
- 1. Veicina sirds veselību
- 2. Var samazināt vēža risku
- 3. Palīdz ārstēt diabētu
- 4. Var piedāvāt pretiekaisuma īpašības
- 5. Var samazināt holesterīna līmeni asinīs
- 6. Var mazināt atmiņas traucējumus un neiroloģisko stresu
- 7. Palīdz gremošanu
- Fakti par Loquat uzturu
- Kā ēst Loquat
- Kādas ir Loquat blakusparādības?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 28 avoti
Loquat ( Eriobotrya japonica ) ir eksotiski saldie augļi, kas pildīti ar vitāli svarīgām uzturvielām, antioksidantiem un flavonoīdiem. To sauc arī par ķīniešu plūmi, un tā dzimtene ir Ķīna.
Loquat ir apaļš vai bumbieru formas auglis ar dzeltenu ādu. Tā garša ir līdzīga aprikozēm vai ķiršiem. To galvenokārt patērē neapstrādātā veidā un arī apstrādā, lai pagatavotu ievārījumus, želejas un sulas.
Lapu auga sēklas un augļi ir pildīti ar daudziem ārstnieciskiem atribūtiem. Loquats var palīdzēt veicināt sirds veselību, samazināt vēža risku un novērst diabētu.
Šajā rakstā mēs esam uzskaitījuši neticamos ieguvumus veselībai, faktus par uzturu, receptes un potenciālās loquat augļu blakusparādības. Turpini lasīt.
Kādas ir loquat augļu priekšrocības?
1. Veicina sirds veselību
Loquat ir bagāts ar kāliju. Minerāls darbojas kā vazodilatators un samazina asinsvadu slodzi (1). Kālijs var arī pazemināt asinsspiedienu un aizsargāt sirdi (2). Augļos esošais magnijs ir būtisks arī asinsspiediena regulēšanai un sirds darbības uzlabošanai (3).
Lekvātos esošie fenola savienojumi var novērst šūnu bojājumus un mazināt iekaisumu, tādējādi uzlabojot sirds veselību (4), (5). Viņiem piemīt antioksidanta īpašības, kas var palīdzēt samazināt sirds un asinsvadu slimību risku.
Pētījumi arī atklāja, ka pārtikas produkti, kas bagāti ar antioksidantu iedarbību, var samazināt sirds slimību risku (6), (7). Karotinoīdu koncentrācija pārtikā samazina arī vairāku sirds problēmu risku (8).
2. Var samazināt vēža risku
Pētījumos ar dzīvniekiem tiek apgalvots, ka loquat lapu un sēklu ekstraktiem piemīt pretvēža īpašības (9), (10). Tika konstatēts, ka metakola ekstrakti no skvata palīdz novērst cilvēka krūts vēža šūnu izplatīšanos (11).
Okajamas universitātes veiktais pētījums atklāja, ka polifenoli uzrādīja citotoksisku aktivitāti pret cilvēka perorālo audzēja šūnu līnijām (12). Loquats satur hlorogēnu skābi, kas var nomākt vēža augšanu (9), (13). Skābe novērš cilvēka resnās zarnas vēža šūnu izplatīšanos un noved pie to nāves (14).
Loquats satur beta-karotīnu. Džengdžou universitātes veiktais pētījums atklāja, ka beta-karotīnam var būt pretaudzēju iedarbība (15).
3. Palīdz ārstēt diabētu
Pētījumi rāda, ka loquat lapu un sēklu ekstraktiem var būt pretdiabēta darbība. Tie var palīdzēt kontrolēt un novērst 1. un 2. tipa diabētu (9). Taivānas Centrālās zinātnes un tehnoloģiju universitātes pētījumā ar pelēm loquat varētu pazemināt cukura līmeni asinīs (16).
Vēl viens Nagasaki Sībolda universitātes veiktais pētījums par žurkām un pelēm atklāja, ka loquata sēklām bija hipoglikēmiska aktivitāte (17).
4. Var piedāvāt pretiekaisuma īpašības
Loquats piemīt pretiekaisuma īpašības. Slimības, piemēram, sirds un asinsvadu un neirodeģeneratīvie traucējumi, ir saistītas ar iekaisumu (18), (19). Tika konstatēts, ka Loquat sula profilaktiski ietekmē iekaisumu (20).
Pētījumos ar pelēm tika konstatēts, ka augļu ekstrakti no raķetēm samazina iekaisumu, ko izraisa augsta fruktozes diēta (21). Ir vajadzīgi vairāk ilgtermiņa pētījumi, lai izprastu loquat ietekmi uz iekaisumu.
5. Var samazināt holesterīna līmeni asinīs
Loquat satur pektīnu, šķiedrvielu veidu, kas var pazemināt holesterīna līmeni. Māstrihtas universitātes veiktais pētījums atklāja, ka pektīns samazina cilvēka holesterīna koncentrāciju (22). Tomēr šajā sakarā ir pieejami ierobežoti pētījumi.
6. Var mazināt atmiņas traucējumus un neiroloģisko stresu
Loquat ekstrakti samazina atmiņas traucējumus un palīdz novērst neiroloģisko stresu. Karotinoīdu antioksidanti loquat apkaro oksidatīvo stresu, ko izraisa brīvie radikāļi. Jonseja Universitātes Medicīnas koledžas veiktais pētījums atklāja, ka loquat bija neiroprotektīvs efekts. Augļi var darboties pret atmiņas traucējumiem un oksidatīvo stresu (23).
7. Palīdz gremošanu
Lekvāta lapas bieži lieto gremošanas sistēmas nomierināšanai (24). Lektātā esošais pektīns var darboties kā gremošanas līdzeklis. Šigas Medicīnas universitātes veiktais pētījums par žurkām atklāja, ka pektīns var palielināt zarnu gļotādas daudzumu (25), (26). Uztura šķiedras var stimulēt peristaltisko kustību (viļņiem līdzīgas kontrakcijas) un veicināt zarnu kustību regularitāti.
Nākamajā sadaļā mēs esam plaši aplūkojuši loquat uzturvērtības profilu.
Fakti par Loquat uzturu
Loquat ir lielisks vitamīnu, minerālvielu un ogļhidrātu avots. Tas satur arī mononepiesātinātos taukus, piemēram, omega-3 un omega-6 taukskābes. Augļos ir arī maz holesterīna un kaloriju, jo tajos gandrīz nav lipīdu. Saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu Lauksaimniecības departamenta teikto, vienā glāzē (149 grami) loquats ir (27):
- Enerģija: 70 kcal
- Olbaltumvielas: 0,641 g
- Ogļhidrāti: 18 g
- Šķiedra: 2,53 g
- Kalcijs: 23,8 mg
- Folāts: 20,9 mg
Turklāt loquats satur nelielu daudzumu B1 vitamīna, C vitamīna, A vitamīna, riboflavīna, vara, dzelzs, kalcija un fosfora.
Šie daudzsološie loquat ieguvumi un uztura fakti, iespējams, ir pametuši jūs domāt, kā to iegūt. Pārbaudiet nākamo sadaļu, lai uzzinātu vairāk.
Kā ēst Loquat
Jūs varat patērēt augļus dažādos veidos. Mēs esam iekļāvuši pāris vienkāršas receptes.
Loquat tēja
Sastāvdaļas
- 2 līdz 4 collu loquat lapas
- 2 glāzes ūdens
Procedūra
- Sasmalciniet lapas un apvienojiet tās ar ūdeni.
- Maisījumu uzvāra. Samaziniet uguni un vāriet 15 minūtes.
- Noņemiet no uguns, pārklājiet un ļaujiet tējai stāvēt 10 minūtes.
- Izkāš un pasniedz karstu; vai ļauj atdzist un pasniedz ledu.
- Jūs varat baudīt arī kā karstu toddy, pievienojot burbonu un plānās šķēlēs sagrieztu citrona kārtu.
Loquat sula
- 10 loquats
- 1 glāze ūdens
- 2 ēdamkarotes cukura
- 1 ēdamkarote citrona sulas
- Šķipsniņa sāls
- 1/4 tējkarotes melnā sāls (pēc izvēles)
Procedūra
- Nomizojiet loķu ādu un izmetiet sēklas. Pievienojiet visas sastāvdaļas blenderī.
- Sablenderē dažas minūtes.
- Pievieno ledu un sablendē vēl dažas sekundes.
- Pasniedz nekavējoties.
Lai gan loquat parasti ir drošs patēriņam, tam ir dažas blakusparādības, kas jums jāpatur prātā. Pārbaudiet tos nākamajā sadaļā.
Kādas ir Loquat blakusparādības?
Pārmērīgs loquat patēriņš var izraisīt toksisku miopātiju. Ir pieejama ierobežota informācija, lai secinātu, vai augļiem var būt citas blakusparādības.
Toksiska miopātija
Pētījumā pacientam ar hipertrigliceridēmiju (augsts triglicerīdu līmenis), kurš divu nedēļu laikā bija norijis 2 litrus loquat lapu tējas, novēroja ievērojamu triglicerīdu līmeņa pazemināšanos. Tomēr viņam bija arī iekaisuma miopātija (muskuļu slimība, kas noved pie muskuļu vājuma) (28).
Citas dokumentētas nelabvēlīgas ietekmes vēl nav identificētas.
Secinājums
Loquats ir mazkaloriju un ļoti barojoši augļi, kuriem ir daudz ieguvumu veselībai. Tie satur vairākus augu savienojumus, vitamīnus un minerālvielas. Loquats var palīdzēt veicināt sirds veselību, tai piemīt pretvēža īpašības un tie var arī novērst diabētu.
Tomēr pārmērīga loquat uzņemšana var izraisīt toksisku miopātiju (muskuļu slimību). Veiciet piesardzības pasākumus. Ja jums ir kādas saistītas kaites, pirms augļu lietošanas konsultējieties ar savu ārstu.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai raķešu lapas ir indīgas?
Jaunās loquat lapas var būt nedaudz indīgas. Tie satur cianogēnos glikozīdus, kas pēc gremošanas izdala sistēmā cianīdu.
Vai jums var būt alerģija pret loquat augļiem?
Loquat augļi dažiem cilvēkiem var izraisīt alerģiju. Tomēr nav zinātnisku pierādījumu, kas pierādītu šo viedokli.
Vai loquat sēklas ir ēdamas?
Nē, smilšu sēklas un jaunās lapas nav ēdamas. Glikozīdu klātbūtnes dēļ tie varētu būt nedaudz indīgi. Tie nav piemēroti lietošanai pārtikā.
Kā uzzināt, kad loquat ir nogatavojies?
Nobriedušam loquat tā kāta augšdaļā ir dzelteni oranža krāsa bez zaļas krāsas. Loquat augļiem ir jānogatavojas uz paša koka.
Kā garšo raķeti?
Augļi nogatavojušies garšo saldi, un aromāts ir citrusaugļu, plūmju un aprikožu maisījums.
Vai raķeti būtu jāatdzesē?
Ja vēlaties tos uzglabāt ilgāk, tos vajadzētu atdzesēt.
Vai skvoti ir saistīti ar mango?
Nē, loquats nav saistīti ar mango.
Vai jūs varat ēst loquat ādu?
Jā, jūs varat ēst loquat augļu mizas.
Kāda ir atšķirība starp kumkvātiem un raķetēm?
Kaut arī loquats pieder pie ģimenes kā āboli, bumbieri un persiki, kumquats pieder apelsīnu ģimenei.
28 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Haddy FJ, Vanhoutte PM, Feletou M. Kālija loma asins plūsmas un asinsspiediena regulēšanā. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2006; 290 (3): R546 – R552.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16467502-role-of-potassium-in-regulating-blood-flow-and-blood-pressure/
- Audēja CM. Kālijs un veselība. Adv Nutr. 2013; 4 (3): 368S – 77S. Publicēts 2013. gada 1. maijā.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23674806-potassium-and-health/
- DiNicolantonio, James J et al. “Magnijs sirds un asinsvadu slimību profilaksei un ārstēšanai.” Atvērt sirdi. 5,2 e000775. 1. jūlijs 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6045762/
- Lutz, Mariane u.c. "Fenolisko savienojumu loma sirds un asinsvadu slimību riska faktoru samazināšanā." Molecules (Bāzele, Šveice) vol. 24,2 366. 2019. gada 21. janvāris:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6359321/
- Lopez-Candales, Angel u.c. "Hroniska iekaisuma sasaiste ar sirds un asinsvadu slimībām: no normālas novecošanas līdz metaboliskajam sindromam." Dabas un zinātnes žurnāls sēj. 3,4 (2017): e341.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5488800/
- Ye Z, Song H. Antioksidantu vitamīnu uzņemšana un koronāro sirds slimību risks: kohortas pētījumu metaanalīze. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil. 2008; 15 (1): 26–34.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18277182-antioxidant-vitamins-intake-and-the-risk-of-coronary-heart-disease-meta-analysis-of-cohort-studies/
- Aune D, Keum N, Giovannucci E un citi. Uztura uzņemšana un antioksidantu koncentrācija asinīs, kā arī sirds un asinsvadu slimību, kopējā vēža un visu iemeslu izraisītās mirstības risks: sistemātisks prospektīvo pētījumu pārskats un devas un reakcijas metanalīze. Am J Clin Nutr. 2018; 108 (5): 1069–1091.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30475962-dietary-intake-and-blood-concentrations-of-antioxidants-and-the-risk-of-cardiovascular-disease-total-cancer-and-all- izraisīt mirstību-sistemātisku pārskatu un devu-atbildes reakciju-prospektīvo pētījumu meta-analīzi /
- Riccioni G. Karotinoīdi un sirds un asinsvadu slimības. Curr Atheroscler Rep. 2009; 11 (6): 434–439.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19852884-carotenoids-and-cardiovascular-disease/
- Liu, Yilong et al. “Loquat (Eriobotrya japonica Lindl.) Ekstraktu bioloģiskās aktivitātes: pārskats.” Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, sēj. 1983. gada 17. decembris, 2016. gada 6. decembris.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5187783/
- Jūs, Mi-Kyoung un citi. "Loquat (Eriobotrya japonica) lapu ekstrakts kavē MDA-MB-231 audzēju augšanu kailu ksenogrāfos un MDA-MB-231 šūnu invāziju." Uztura izpēte un prakse vol. 10,2 (2016): 139-47.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819123/
- Kim, Min-Sook et al. "Loquat (Eriobotrya japonica) ekstrakti nomāc cilvēka krūts vēža šūnu līnijas saķeri, migrāciju un invāziju." Uztura pētījumi un prakse vol. 3,4 (2009): 259-64.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809231/
- Ito H, Kobayashi E, Takamatsu Y et al. Polifenoli no Eriobotrya japonica un to citotoksicitāte pret cilvēka perorālo audzēju šūnu līnijām. Chem Pharm Bull (Tokija). 2000; 48 (5): 687–693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10823708-polyphenols-from-eriobotrya-japonica-and-their-cytotoxicity-against-human-oral-tumor-cell-lines/
- Lukitasari, Mifetika u.c. "Hlorogēnskābe: iespējamais ķīmijjutīgais līdzeklis, kas noved pie vēža augšanas nomākšanas." Žurnāls par pierādījumiem balstītu integratīvo medicīnu sēj. 23 (2018): 2515690X18789628.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073821/
- Sadeghi Ekbatan, Shima et al. "Hlorogēnskābe un tās mikrobu metabolīti izraisa antiproliferatīvu iedarbību, S-fāzes šūnu cikla apstāšanos un apoptozi cilvēka resnās zarnas vēža Caco-2 šūnās." Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, sēj. 19,3 723. 2018. gada 3. marts.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877584/
- Zhang Y, Zhu X, Huang T un citi. β-karotīns sinerģiski pastiprina 5-fluoruracila pretaudzēju iedarbību uz barības vada plakanšūnu karcinomu in vivo un in vitro. Toxicol Lett. 2016; 261: 49–58.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27586268– karotīns- sinerģiski- uzlabojumi-the-anti-tumor-effect-of-5-fluorouracil-on-esophageal-squamous-cell-carcinoma-in-vivo- un in-vitro /
- Šiš CC, Lin Č, Vu JB. Eriobotrya japonica uzlabo hiperlipidēmiju un novērš insulīna rezistenci pelēm ar augstu tauku saturu. Phytother Res. 2010; 24 (12): 1769–1780.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564460-eriobotrya-japonica-improves-hyperlipidemia-and-reverses-insulin-resistance-in-high-fat-fed-mice/
- Tanaka K, Nishizono S, Makino N, Tamaru S, Terai O, Ikeda I. Eriobotrya japonica sēklu hipoglikēmiskā aktivitāte 2. tipa cukura diabēta žurkām un pelēm. Biosci Biotechnol Biochem. 2008; 72 (3): 686–693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18323632-hypoglycemic-activity-of-eriobotrya-japonica-seeds-in-type-2-diabetic-rats-and-mice/
- Paquissi, Feliciano Chanana. "Iekaisuma nozīme sirds un asinsvadu slimībās: neitrofilu un limfocītu attiecības kā perifēro artēriju slimību marķiera prognozējamā vērtība." Terapeitiskā un klīniskā riska pārvaldība vol. 12 851-60. 27. maijs. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892833/
- Kinney, Jefferson W et al. "Iekaisums kā Alcheimera slimības centrālais mehānisms." Alcheimera slimība un demence (Ņujorka, NY) sēj. 4 575–590. 2018. gada 6. septembris.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214864/
- Lins, Dzjins-Yuarn un Ching-Yin Tang. “Zemeņu, loquat, zīdkoka un rūgto meloņu sulām ir profilaktiska ietekme uz LPS izraisītu iekaisumu, izmantojot peles peritoneālās makrofāgas.” Food Chemistry 107.4 (2008): 1587-1596.
www.researchgate.net/publication/223889801_Strawberry_loquat_mulberry_and_bitter_melon_juices_exhibit_prophylactic_effects_on_LPS-induced_inflammation_using_murine_peritoneal_macrophages
- Li W, Yang H, Zhao Q, Wang X, Zhang J, Zhao X. Ar polifenolu bagāts loquat augļu ekstrakts novērš fruktozes izraisītu bezalkoholisko tauku aknu slimību, modulējot glikometabolismu, lipometabolismu, oksidatīvo stresu, iekaisumu, zarnu barjeru un zarnu mikrobiotu. Peles. J Agric Food Chem. 2019; 67 (27): 7726–7737.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31203627-polyphenol-rich-loquat-fruit-extract-prevents-fructose-induced-nonalcoholic-fatty-liver-disease-by-modulating-glycometabolism-lipometabolism-oxidative- stress-iekaisums-zarnu barjera un zarnu mikrobiota pelēs /
- Brouns F, Teuvensens E, Ādams A, Bels M, Bergers A, Mensink RP. Dažādu pektīnu veidu holesterīna līmeni pazeminošās īpašības vīriešiem un sievietēm ar viegli hiperholesterēmisku līmeni. Eur J Clin Nutr. 2012; 66 (5): 591–599.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22190137-cholesterol-lowering-properties-of-different-pectin-types-in-mildly-hyper-cholesterolemic-men-and-women/
- Kim MJ, Lee J, Seong AR un citi. Eriobotrya japonica neiroprotektīvā iedarbība pret β-amiloidu izraisītu oksidatīvo stresu un atmiņas traucējumiem. Pārtikas ķīmijas toksikols. 2011; 49 (4): 780–784.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21168467-neuroprotective-effects-of-eriobotrya-japonica-against-amyloid-induced-oxidative-stress-and-memory-impairment/
- Tan, Hui u.c. "Triterpenoīdu potenciāls no loquat lapām (Eriobotrya japonica) ādas slimību profilaksei un ārstēšanai." Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, sēj. 18,5 1030. 11. maijs. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454942/
- Chun W, Bamba T, Hosoda S. Pektīna, šķīstošās uztura šķiedras, ietekme uz tievās zarnas funkcionālajiem un morfoloģiskajiem parametriem žurkām. Gremošana. 1989; 42 (1): 22–29.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2545493-effect-of-pectin-a-soluble-dietary-fiber-on-functional-and-morphological-parameters-of-the-small-intestine-in- žurkas /
- Femenia, Antoni un citi. “Loquat (Eriobotrya japonica L.) augļu audu šūnu sieniņu raksturojums.” Ogļhidrātu polimēri 35.3-4 (1998): 169-177.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0144861797002403
- “FoodData Central meklēšanas rezultāti.” FoodData Central, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169908/nutrients.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169908/nutrients
- Toksiska miopātija, ko izraisa norīšana no lakvātu lapu ekstrakta, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/8353763_Toxic_myopathy_induced_by_the_ingestion_of_loquat_leaf_extract