Satura rādītājs:
- Kas ir rožu tēja?
- Kādi ir rožu tējas dzeršanas ieguvumi?
- 1. Var uzlabot menstruāciju veselību
- 2. Var uzlabot gremošanu un mazināt aizcietējumus
- 3. Maija svara zaudēšana
- 4. Var palīdzēt pārvaldīt diabētu
- 5. Var mazināt trauksmi un sāpes
- 6. Maija palīdz matu augšanai
- 7. Var palīdzēt samazināt vēža risku
- 8. Var būt pretmikrobu iedarbība
- Kas ir rožu tējas fitohimikālijas?
- Kā pagatavot rožu tēju mājās
- 1. metode: ar svaigām rožu ziedlapiņām
- 2. metode: ar žāvētām rožu ziedlapiņām
- Cik daudz rožu tējas es varu izdzert vienā dienā?
- Rožu tējas blakusparādības
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 18 avoti
Rožu tēju tradicionāli baudīja dažādu estētisko un ārstniecisko ieguvumu dēļ.
Ir zināms, ka tas palīdz mazināt sāpes periodos. Tēja var arī palīdzēt gremošanu un palīdzēt trauksmes un diabēta ārstēšanā. Lielu daļu šo ieguvumu varētu attiecināt uz bagātīgajiem tējas ķīmiskajiem līdzekļiem.
Šajā rakstā ir apspriests, kā rožu tēja var jums noderēt. Tas ietver arī detalizētu rožu tējas saturošo uzturvielu sarakstu, kā arī noteiktas blakusparādības, kas jums jāzina. Turpini lasīt.
Kas ir rožu tēja?
Rožu tēja ir karsts brūvējums no žāvētām rožu ziedlapiņām un pumpuriem (Rosa damascena) . To nedrīkst sajaukt ar mežrozīšu tēju, kaut arī tējas maisījumam dažreiz pievieno arī rožu gurnus. Šīs tējas pagatavošanai izmanto ziedlapiņas no vairākām rožu sugu šķirnēm .
Pētījumos atklāts, ka rožu ziedu ūdens ekstraktiem ir pretiekaisuma un pretsāpju (pretsāpju) iedarbība. Tie varētu būt saistīti ar rožu ziedos esošajiem bioaktīvajiem komponentiem (1), (2).
Nākamajā sadaļā mēs turpināsim iedziļināties šajos ieguvumos un uzzināt, ko par tiem saka pētījums.
Kādi ir rožu tējas dzeršanas ieguvumi?
Viena rožu tējas īpašība, kas ir plaši atzīta, ir tās antioksidanta spēja. Tiek uzskatīts, ka rožu tēja uzlabo menstruālo veselību un mazina trauksmi, sāpes un iekaisuma slimības.
1. Var uzlabot menstruāciju veselību
Menstruālie krampji lielākajai daļai sieviešu varētu būt galvenā problēma. Saskaņā ar pētījumiem, gandrīz 50% sieviešu pusaudžu menstruāciju krampju dēļ samazinājās akadēmiskais sniegums, dalība sportā un socializēšanās ar draugiem (3).
Rožu tēja un tās ekstrakti ir izmantoti tautas medicīnā, lai mazinātu menstruāciju sāpes un dismenoreju. Lai izpētītu šo efektu, tika izveidots pētījums ar 130 meitenēm. Testa grupai tika dota dzert rožu tēja, un intervences dati tika savākti pēc viena, trīs un sešu mēnešu kursa (3).
Rezultāti parādīja, ka meitenes, kas dzēra rožu tēju, menstruāciju laikā jutās mazāk sāpju, trauksmes un ciešanu. Tādējādi dzērieni, piemēram, rožu tēja, ir potenciāli droša un vienkārša dismenorejas un premenstruālā sindroma (PMS) ārstēšana (3).
2. Var uzlabot gremošanu un mazināt aizcietējumus
Rožu ziedlapiņas tradicionālajā medicīnā ir izmantotas gremošanas problēmu ārstēšanai. Tos bieži ēda, lai atrisinātu kuņģa problēmas (2).
Sīrijas, Libānas, Asīrijas un Tuvo Austrumu lauku iedzīvotāji lieto dzērienus, kuru pamatā ir roze. Šiem dzērieniem pievieno rozā zarnas, ziedus vai ekstrakta pilienus.
Viens no šādiem dzērieniem ir Zhourat . Šai zāļu tējai tiek pievienoti dažādi rožu elementi, kas tiek uzskatīti par gremošanas problēmu ārstēšanu (4). Pievienojot Rosa Damascena ziedlapiņas, pumpuri, vai naftas palielina antioksidantu potenciālajiem šo dzērienu (5). Tādējādi rožu tējas uzņemšana varētu būt saistīta ar gremošanas veselību.
Irānas medicīnā rožu novārījums tiek izmantots kā caurejas līdzeklis. Gol-e-Ghand Majoon ir tradicionāls zāles, kuru pamatā ir rozes un kuras tiek nozīmētas kā caurejas līdzeklis aizcietējumu ārstēšanai (5).
Vārītiem Rosa damascena ekstraktiem, lietojot tos žurkām, bija ievērojams caurejas efekts. Rožu ekstrakti palielināja ūdens saturu izkārnījumos un defekācijas biežumu. Tiek uzskatīts, ka viņi to ir sasnieguši, stimulējot šķidrumu kustību zarnās (4).
3. Maija svara zaudēšana
Vairākos pētījumos augsts iekaisums ir saistīts ar svara pieaugumu. Ir zināms, ka rožu tēja cīnās ar iekaisumu (6), (7). Tādējādi tēja var palīdzēt zaudēt svaru.
Dzērieni, kas tiek lietoti katru dienu, piemēram, tēja un kafija, satur nedaudz kofeīna. Rožu ziedlapiņu infūzija nesatur tējas maisījumus un nesatur kofeīnu. Tādējādi rožu tēja var būt lieliska alternatīva jūsu parastajiem dzērieniem ar kofeīnu.
Rožu tēja var palīdzēt izvadīt toksīnus no ķermeņa. Lai gan ir ierobežoti pētījumi, anekdotiski pierādījumi liecina, ka 4–5 tases tējas uzņemšana varētu palīdzēt samazināt svaru. To var panākt, izmantojot ūdens izraisītu termoģenēzi (8).
4. Var palīdzēt pārvaldīt diabētu
Pētījumos ar dzīvniekiem tika konstatēts, ka Rosa damascena alkohola ekstrakta lietošanai ir pretdiabēta iedarbība. Tas varētu palīdzēt samazināt glikozes līmeni asinīs (9). Tiek ierosināts, ka šī rožu suga ir spēcīgs glikozi metabolizējošā enzīma, kas pazīstams kā alfa-glikozidāze, inhibitors (2).
Rožu ekstrakti nomāc ogļhidrātu uzsūkšanos no tievās zarnas. Tie palīdz samazināt glikozes līmeni pēc ēšanas (pēc ēšanas) un palīdz kontrolēt diabētu (4). Rožu tēja ir arī bagāta ar polifenoliem, kas, kā zināms, samazina diabēta un sirds un asinsvadu slimību risku (10), (11).
5. Var mazināt trauksmi un sāpes
Rožu tējas dzeršana var palīdzēt mazināt stresu un trauksmi. Tēja satur pretiekaisuma vielas, kas var palīdzēt šajā sakarā (12). Rosa damascena kā sugai ir arī pretsāpju īpašības (4).
Ir pierādīts, ka rožu aromterapija uzlabo garastāvokli un miegu. Pētījums, kas veikts ar žurkām, kurām trūkst miega, parādīja, ka Rose ( Rosa rugosa Thunb) ekstrakts var ārstēt miega trūkumu, kavējot noteiktu receptoru darbību (13). Tas var mazināt depresiju, skumjas, spriedzi un sāpes.
6. Maija palīdz matu augšanai
Rožu ziedlapiņām, it īpaši baltajām un rozā rozēm, piemīt izcilas antioksidanta un antialerģiskas īpašības. Dienvidkorejā veikts pētījums atklāja, ka baltās rožu ziedlapiņas samazināja lipīdu un olbaltumvielu oksidāciju matu šūnās (14).
Rožu fitoķimikālijas var kavēt sebuma sekrēciju. Zems sebuma līmenis var novērst niezi un taukainas galvas ādas problēmas. Pievienojot matu produktiem, piemēram, šampūniem, rožu ekstrakti (no dažādām sugām) var palīdzēt mazināt arī galvas ādas iekaisumu (14).
Rožu ziedlapiņās esošais elagitanīna un epigallokatechīna gallāts var novērst matu izkrišanu un tādus apstākļus kā seborejas dermatīts (14). Tādējādi, dzerot rožu tēju vai lietojot tās ekstraktus lokāli, var ārstēt galvas ādas iekaisumu un matu krišanu.
7. Var palīdzēt samazināt vēža risku
Rožu ziedlapiņas ir plaši pētītas to citotoksiskās un antioksidatīvās iedarbības dēļ (1). Tika konstatēts, ka tiem piemīt arī antimutagēnas īpašības (15).
Rožu tēja ir bagāta ar antioksidantiem, kas var palīdzēt atbrīvoties no brīvajiem radikāļiem, kas izdalās oksidatīvā stresa laikā. Ja tas netiks pārbaudīts, tas varētu palielināt hronisku sistēmisku slimību, tostarp vēža, risku. Brīvie radikāļi, ko izraisa oksidatīvais stress, var izraisīt bojājumus šūnu līmenī, mutējot DNS (15), (16).
8. Var būt pretmikrobu iedarbība
Ir pētītas noteiktas rožu šķirnes attiecībā uz to pretmikrobu īpašībām. Rožu ziedlapiņās esošie flavonoīdi, miecvielas, fenola skābes un karotinoīdi ir atbildīgi par to pretmikrobu iedarbību (1).
Rožu ziedlapiņām bija inhibējoša iedarbība pret vairākiem baktēriju celmiem. Tie ietver Staphylococcus epidermidis, S. aureus, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis . Viņi arī kavēja dažu rauga sugu augšanu (17).
Par šīm priekšrocībām atbild rožu ziedlapiņās atrodamie fitoķimikālijas. Rožu tējas fitoķīmiskajā profilā ir vairāki pretiekaisuma, antioksidanti un pretsāpju līdzekļi.
Kas ir rožu tējas fitohimikālijas?
Rožu augs satur terpēnus, glikozīdus, flavonoīdus, antocianīnus, karbonskābes un vairākus vienkāršus un sarežģītus organiskos savienojumus. Tās ziedos ir arī mircēns, kaempferols, kvercetīns, miecvielas un tauku eļļas. Lielākā daļa flavonoīdu atrodas tā ēteriskajā eļļā (2).
Bioķīmiskās analīzes atklāja, ka kopējais fenola savienojumu saturs lielākajā daļā rožu tējas sugu bija vienāds vai lielāks par zaļās tējas saturu. Galīnskābe tika atrasta tējās, kas izgatavotas no vairākām rožu šķirnēm. Brīvo gallīnskābi uzskata par galveno šī dzēriena spēcīgās antioksidanta spējas sastāvdaļu (2).
Antocianīni ir vēl viens fitochemisko vielu kopums, kas ir atbildīgs par rožu ziedlapu krāsu. Tie arī palīdz atbrīvot no ķermeņa brīvos radikāļus. Šie pigmenti kopā ar fenola skābēm un tanīniem uzlabo rožu tējas medicīnisko vērtību (2).
Tāpēc ir pierādīts, ka šai tējai ir lielāks antioksidantu potenciāls nekā zaļajām un melnajām tējām. Tajā esošie polisaharīdi padara šo tēju maigi saldu vai neitrālu pēc garšas.
Kā pagatavot rožu tēju mājās
1. metode: ar svaigām rožu ziedlapiņām
- Iegūstiet organiskas, svaigas rožu ziedlapiņas bez pesticīdiem.
- Viegli mazgājiet 1-2 tases ziedlapiņas zem tekoša ūdens.
- Pievienojiet šīs ziedlapiņas un 3 tases dzeramā ūdens katliņā / vārošā katlā.
- Vāra saturu apmēram 5-6 minūtes.
- Izkāš saturu porcijās.
- Pievienojiet saldinātāju pēc izvēles (pēc izvēles).
- Pasniedziet karstu.
DIY: Kā žāvēt rozes mājās
Žāvēšanai nepieciešamas saldas garšas ziedlapiņas. Lielākajai daļai rožu šķirņu žāvētas ir rūgta garšas ziedlapiņas. Lai iegūtu vairāk palīdzības, jautājiet vietējiem dārzkopības speciālistiem vai apmeklējiet stādaudzētavas.
Viss, kas jums jādara, ir:
- Izvēlieties svaigas rožu ziedlapiņas, kurās nav rasas.
- Pievienojiet tos tīkla / acu maisiņam, līdz tie ir pilnībā piepildīti. Saistiet to ar elastīgu joslu.
- Pakariet maisu siltā, sausā un tumšā vietā, lai nožūtu (piemēram, popūrijs).
- Atkarībā no mitruma, ziedlapu nožūšana var aizņemt dažas dienas līdz nedēļu.
- Kad visas nožuvušas, uzglabājiet ziedlapiņas hermētiskā traukā turpmākai izmantošanai.
- Uzmanieties no tīkla maisa pārpildīšanas, jo tas var izraisīt ziedlapu centrā nosmakšanu un puvi. Šīs ziedlapiņas nederēs nekādai lietošanai. Tādējādi, iesaiņojot, atstājiet maisiņā pietiekami daudz vietas.
2. metode: ar žāvētām rožu ziedlapiņām
- Vārošā katlā pievienojiet 1 glāzi žāvētu rožu ziedlapiņu un 2-3 tases ūdens.
- Vāra saturu apmēram 5-6 minūtes.
- Izkāš saturu porcijās.
- Brūvējot rožu ziedlapiņas, varat pievienot zaļās tējas pulveri. Ja izvēlētās ziedlapiņas žāvējot kļuva rūgtas, zaļās tējas lapas varētu būt glābējs.
Aromātiskām tējām rotā tikai dažas ziedlapiņas. Rožu ziedlapiņas lieliski sader ar oolong, zaļo un melno tēju.
Cik daudz rožu tējas es varu izdzert vienā dienā?
Zāļu infūzijas mērena dzeršana ir atslēga. Lai gan kvantitatīvie pētījumi par rožu tējas patēriņa augšējo robežu nav veikti, labāk dzert ne vairāk kā 5 tases šīs brūvēšanas. Pārmērīga lietošana var izraisīt noteiktas blakusparādības.
Rožu tējas blakusparādības
Kā liecina anekdotiski pierādījumi, rožu tējas pārmērīga lietošana var izraisīt nelabumu vai caureju. Tomēr rožu ekstrakti parasti ir nekaitīgi. FDA atzīst tos par drošiem (18). Bet, ja esat jutīgs pret noteiktiem pārtikas produktiem, pirms rožu tējas lietošanas vislabāk ir runāt ar savu ārstu.
Secinājums
Rožu tēja ir spēcīgs un patīkams dzēriens. Rožu ziedlapiņās ir daudz antioksidantu, piemēram, antociānu, pretiekaisuma fitoķimikāliju un pretmikrobu savienojumu. To pievienošana brūvēšanai var uzlabot tā medicīnisko vērtību. Jūs varat mēģināt nomainīt parasto dzērienu ar rožu tēju un baudīt tā priekšrocības katru dienu.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai rožu tēja ir laba ādai?
Rožu tēja satur antioksidantus un C vitamīnu, un tā varētu veicināt ādas veselību. Lai gan šajā ziņā nav tiešu pierādījumu, rozes tradicionāli un komerciāli tiek izmantotas kosmētikas un skaistumkopšanas nozarē.
Vai rožu tēja palīdz jums gulēt?
Tiek apgalvots, ka rožu tēja izraisa miegu, jo tās aromāts var atslābināt ķermeni. Tas var arī mazināt stresu.
Kāds ir labākais laiks dzert rožu tēju?
Rožu tēju var dzert jebkurā laikā. Tas var būt īpaši izdevīgi, ja tas būtu bijis pirms gulēšanas. Tas nesatur kofeīnu un var veicināt miegu.
Vai es varu dzert rožu tēju katru dienu?
Jā, jūs varat dzert tēju katru dienu, jo tā piedāvā daudz labumu veselībai.
Vai grūtniecības laikā varat dzert rožu tēju?
FDA ir apstiprinājusi rožu ekstraktu drošību. Tādējādi grūtniecības laikā to var droši lietot. Tomēr, lūdzu, konsultējieties ar ārstu, lai būtu drošāk.
18 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.-
- Rožu ziedlapiņu citotoksiskās, antioksidanta, pretmikrobu īpašības un ķīmiskais sastāvs. J Sci Food Agric, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23818393
- Rosa Damascena farmakoloģiskā ietekme. Irāna J Basic Med Sci, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/
- Rožu tēja primāras dismenorejas mazināšanai pusaudžiem: randomizēts kontrolēts pētījums Taivānā. J Vecmāšu sieviešu veselība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16154059
- Dzērieni un kultūra. “Zhourat”, Tuvo Austrumu zāļu tējas globalizācijas daudzdimensiju analīze. Apetīte, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24703931
- Rosa damascena kā svēta sena zāle ar jauniem pielietojumiem. J Tradit Complement Med, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4737971/
- Rosa damascena hidroalkoholiskā ekstrakta un tā ēteriskās eļļas pretsāpju un pretiekaisuma iedarbība dzīvnieku modeļos, Irāna J Pharm Res, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3862064/
- Rosa centifolia ūdens ekstrakta pretiekaisuma un pretartrīta aktivitāte eksperimentālos žurku modeļos, Int J Rheum Dis, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26222375
- Ūdens izraisīta termoģenēze. J Clin Endocrinol Metab, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14671205
- Rosa Damascena antihiperglikēmisko efektu nosaka PPAR.γ gēnu ekspresija insulīna rezistences dzīvnieku modelī. Irāna J Pharm Res, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29201096
- Polifenolu loma mūsdienu uzturā. Nutr Bull, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28983192
- Rosa damascena hidroalkoholiskā ekstrakta ietekme uz kardiovaskulārām reakcijām normotensīvās žurkās. Avicenna J Phytomed, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4587610/
- Rosa gallica officinalis hidroalkoholiskā ekstrakta antistresa ietekme pelēm. Heliyon, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31431930
- Rosa rugosa Thunb antistresa ietekme. par kopējo miega trūkuma izraisītu trauksmei līdzīgu trauksmi un kognitīvo disfunkciju žurkām: 5-HT6 receptoru antagonista iespējamais darbības mehānisms J Med Food, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27331439
- Jaunas formulas šampūna klīniskais novērtējums galvas ādas seborejas dermatītam, kas satur Rosa centifolia ziedlapiņu un epigallokatehīna gallāta ekstraktu: randomizēts, dubultmaskēts, kontrolēts pētījums. Ann Dermatol, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4252671/
- Antocianīnu un citu polifenolu antimutagēno īpašību noteikšana no rožu (Rosa centifolia) ziedlapiņām un tējas. J Food Sci, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23627876
- Antioksidanti Phytochemicals hronisku slimību profilaksei un ārstēšanai. Molekulas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26633317
- Rosa rugosa ziedlapiņu ietekme uz zarnu baktērijām. Biozinātne, biotehnoloģija un bioķīmija, Teilors un Francis tiešsaistē.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.70645
- ASV Pārtikas un administratīvā departamenta Federālo noteikumu elektroniskais kodekss.
www.ecfr.gov/cgi-bin/text-idx?SID=034bdb06e53854360d106c7b9c6a0023&mc=true&node=pt21.3.182&rgn=div5
- Rožu ziedlapiņu citotoksiskās, antioksidanta, pretmikrobu īpašības un ķīmiskais sastāvs. J Sci Food Agric, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.