Satura rādītājs:
- Kas ir salvijas lapas?
- Kādas ir salvijas priekšrocības?
- 1. maijs var uzlabot atmiņu un izziņu
- 2. Var apkarot ādas novecošanos
- 3. Var veicināt matu augšanu
- 4. Var pazemināt holesterīna līmeni
- 5. Maija diabēta ārstēšana
- 6. Var kontrolēt menopauzes simptomus
- 7. Maija palīdzības svara zudums
- 8. Var uzlabot mutes veselību
- 9. Var samazināt vēža risku
- Kādi ir dažādi salvijas veidi?
- Salvijas dedzināšanas priekšrocības
- Kādas ir salvijas aktīvās sastāvdaļas?
- Salvijas veselīgā recepte
- Vai Sage izraisa kādas blakusparādības vai zāļu mijiedarbību?
- Kopsavilkumā
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 14 avoti
Salvija kopš seniem laikiem tika izmantota kā garšviela. Tas ir labi pazīstams aromatizētājs marinētos gurķos, sierā, dārzeņos, pārstrādātos pārtikas produktos un dzērienos.
Šīs auga kaltētās lapas izmanto desu, maltas gaļas, pildījumu, zivju, medus, salātu, zupu un sautējumu garšvielās (1).
Salvija ir augs, kura lapas ir izmantotas, lai nomierinātu mutes un rīkles iekaisumu, karstuma viļņus un bezmiegu. Ir pamatoti pētījumi, kas atbalsta šos mītos pārvērstos faktus (1).
Pētījumi ir atklājuši vēl kādu gudro. Šajā amatā mēs apspriedīsim salvijas priekšrocības un apskatīsim tā aktīvās sastāvdaļas.
Kas ir salvijas lapas?
Salvija ( Salvia officinalis ) ir piparmētru dzimtas (Lamiaceae) loceklis. Augiem ir unikāls aromāts un jauki ziedi dažādās krāsās. Daudzu salviju sugu, tostarp Salvia officinalis (parastais salvija vai virtuves / dārza salvija), dzimtene ir Vidusjūras reģions (1).
Salvija tika izmantota arī seno ēģiptiešu, romiešu un grieķu medicīnā. Faktiski Amerikas pamatiedzīvotāju rituālos žāvētas salvijas lapas tiek dedzinātas, lai veicinātu dziedināšanu, gudrību, aizsardzību un ilgmūžību (1).
Lapas ir lieliska ēterisko eļļu un fenola savienojumu rezerve. Tiek uzskatīts, ka tie ir atbildīgi par zāļu ārstniecisko vērtību (1).
Pamatojoties uz to sastāvu un izcelsmi, jums ir dažādi salvijas veidi, piemēram, parastais, ananāsu un sarkanais. Šī plašā šķirne padara salviju par vienu no lielākajām ģints dzimtā.
Kādas ir salvijas priekšrocības?
Salvijai piemīt antiseptiskas, pretmikrobu un antioksidanta īpašības. Tas palielina atmiņu un kontrolē cukura un holesterīna līmeni asinīs, ja tos lieto optimālā daudzumā.
1. maijs var uzlabot atmiņu un izziņu
Atmiņas zuduma un kognitīvās pasliktināšanās atjaunošanai ir izmantotas vairākas salvijas šķirnes, kas galvenokārt novērojamas Alcheimera slimības gadījumā. Šī garīgo spēju samazināšanās rodas, kad jūsu ķermeņa specializētie fermenti noārda neirotransmiterus (1).
Acetilholīnu, neirotransmiteru, vairumā smadzeņu traucējumu noārda enzīms acetilholīnesterāze (AChE). Šādiem cilvēkiem tiek doti medikamenti un augi, kas kavē AChE aktivitāti (1), (2).
Salvijas ēteriskās eļļas laboratorijas izmēģinājumos ir uzrādījušas 46% AChE inhibīciju. Tās augu ekstrakti var aizsargāt smadzeņu šūnas (neironus) no holesterīna uzkrāšanās un iekaisuma (amiloidas ß-plāksnes) (1), (2).
2. Var apkarot ādas novecošanos
Pētījumi liecina, ka salvija un tā savienojumi var palīdzēt cīņā pret ādas novecošanos. Salvija varētu arī uzlabot grumbas, izmantojot fotoattēlu mehānismu (3).
Sclareol, salvijas savienojums, tiek plaši izmantots kā smaržvielu materiāls. Pētījumi rāda, ka šis savienojums nomāc UVB izraisītos ādas bojājumus. Tas varētu arī atgūt epidermas biezumu, ko samazināja UVB stari. Krēmi ar sklareolu varētu uzlabot grumbas, uzlabojot šūnu proliferāciju (3).
3. Var veicināt matu augšanu
Salvija ir bagāta ar antioksidantiem, kas var palīdzēt novērst un samazināt jaunu pelēko matiņu veidošanos. Salvijā esošās dabiskās eļļas stiprina saknes un paātrina veselīgu matu augšanu.
Tomēr nav pierādījumu, kas liecinātu par salvijas tiešu ietekmi uz matu augšanu.
4. Var pazemināt holesterīna līmeni
Augsts ZBL (sliktā) holesterīna un zems ABL (labā) holesterīna līmenis var izraisīt smagus vielmaiņas un sirds un asinsvadu traucējumus. Zāļu, piemēram, salvijas, iekļaušana pārtikā un medicīnā var līdzsvarot lipīdu līmeni plazmā. Neskatoties uz to, ka tēja neietekmē glikozes regulēšanu, to varētu izmantot kā izdevīgu ārstēšanu cilvēkiem ar cukura diabētu (4).
Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka ķīniešu salvijas tēja un tās ekstrakti var pazemināt holesterīna, ZBL un triglicerīdu līmeni plazmā. Ekstrakti arī varētu palielināt ABL līmeni (1), (4).
Salvijas ekstrakts var uzlabot jūsu ķermeņa antioksidantu aktivitāti. Tas novērš uzkrāto lipīdu oksidāciju un pasargā jūs no diabēta, aterosklerozes (aizsērējušām artērijām) un citām iekaisuma slimībām (1), (4).
5. Maija diabēta ārstēšana
Šo augu daudzās valstīs izmanto kā tradicionālu līdzekli cīņai pret diabētu. Daudzi eksperimentālie pētījumi ziņo par salvijas glikozes līmeni pazeminošo efektu viņu priekšmetos. Tās ekstrakti to varēja izdarīt, neietekmējot aizkuņģa dziedzera insulīna ražošanu (1).
Tējas salvijas uzlējumi rada metformīnam līdzīgu iedarbību uz jūsu ķermeni. Tās faktiski ir tikpat efektīvas kā zāles, ko lieto 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā (1).
Dzerot apmēram 300 ml salvijas tējas divas reizes dienā, jūsu organismā palielinās antioksidantu koncentrācija. Savukārt antioksidanti aizsargā aknas un sirdi no ķīmiskā stresa, ko parasti izraisa diabēts (1).
6. Var kontrolēt menopauzes simptomus
Menopauzi raksturo lielas hormonālas izmaiņas, kas ietekmē jūsu ķermeni. Tās simptomi ir karstuma viļņi, bezmiegs, svīšana naktī, reibonis, galvassāpes un sirdsklauves. Šīs pazīmes norāda uz ķermeņa pielāgošanos estrogēna nelīdzsvarotībai.
Salviju tradicionāli lieto menopauzes simptomu ārstēšanai. Lai pierādītu tā efektivitāti, 2011. gadā tika veikts izmēģinājums ar sievietēm menopauzes periodā ar karstuma viļņiem. Tiem, kas tika ārstēti ar 1 tableti dienā svaigu salvijas lapu, zibspuldžu intensitāte samazinājās par 64% (5).
Zāle samazina pārmērīgu svīšanu un nomierina tevi. Tāpat nav ziņojumu par šī augu ekstrakta negatīvo ietekmi. Tomēr ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai apstiprinātu salvijas (un citu ārstniecības augu) efektivitāti menopauzes simptomu ārstēšanā (6).
7. Maija palīdzības svara zudums
Aptaukošanās ir saistīta ar diabētu, hipertensiju, sirds un nieru slimībām un vairākiem hroniskiem veselības traucējumiem. Garšaugi, piemēram, salvija, tieši ietekmē lipīdu gremošanu un tauku uzkrāšanos (1).
Šīs zāles aktīvie komponenti traucē aizkuņģa dziedzera enzīmu darbību. Šajā darbībā ir iesaistīta karnozīnskābe un karnozols, kas salvijas ekstraktos ir diterpēni (1).
Šīs molekulas arī aptur triglicerīdu līmeņa paaugstināšanos serumā un palēnina svara pieaugumu. Ir pietiekami daudz eksperimentālu pierādījumu, kas pierāda salvijas nekaitīgumu, ja to lieto kā līdzekli pret aptaukošanos (1).
8. Var uzlabot mutes veselību
Šim Vidusjūras augam ir lieliskas antibakteriālas īpašības. Pētījumi ziņo, ka salvijas ekstrakti var kavēt vairāku pārtiku sabojājošu baktēriju augšanu, ieskaitot tādas sugas kā Bacillus subtilis un Enterobacter cloacae (1).
Šie pretmikrobu efekti tika novēroti arī uz baktērijām, kas izraisa zobu kariesu ( Streptococcus mutans , Lactobacillus rhamnosus utt.) Par šīm sekām var būt atbildīgas salvijas lapās esošās ēteriskās eļļas (1).
Lietojot salvijas ekstraktus mutes skalošanai un skalošanai ar muti, ārstētiem pacientiem tie samazināja baktēriju koloniju skaitu no 3900 (iepriekšēja apstrāde) līdz 300 uz vienu plāksni (7).
Tādējādi šī zāle varētu efektīvi aizsargāt zobus no akūtiem un hroniskiem zobu traucējumiem gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Nieki
Salvija var apturēt / palēnināt caureju. Tas atslābina zarnu muskuļus, strādājot pie kālija un kalcija kanāliem. Jums var rasties mazākas un vieglākas kuņģa spazmas (1).
Antioksidantu īpašību dēļ tēja vai citas no šīm lapām pagatavotās uzlējumi kalpo kā detoksikācijas dzēriens (1). Ir teikts, ka zāle attīra jūsu asinis no brīvajiem radikāļiem, iespējams, koriģējot asinsrites traucējumus.
9. Var samazināt vēža risku
Klīniskajos pētījumos tika konstatēts, ka parastie salvijas ekstrakti var kavēt vēža šūnu proliferāciju (angiogenēzi). Saskaņā ar pierādījumiem (1) šajā augā atrodamā urīnskābe efektīvi nomāc melanomas šūnu invāziju, metastāzes (izplatīšanos) un kolonizāciju.
Citā kolorektālā vēža pētījumā salvijas aktīvie savienojumi novērsa veselīgu šūnu DNS bojājumus. Antioksidanti novērš brīvos radikāļus (piemēram, ūdeņraža peroksīdu), kas rada šādus bojājumus (1), (8).
No salvijas auga saknēm izolētajiem diterpenoīdiem, seskviterpēniem u.c. parādīja pretvēža iedarbību uz aknu un resnās zarnas vēža šūnām. Līdzīgi rezultāti tiek ziņoti par ādas, prostatas un zarnu vēža šūnām (1).
Ir dažādi salvijas veidi, lai gan vēl ne visi ir identificēti to ārstniecisko īpašību dēļ.
Kādi ir dažādi salvijas veidi?
VĀRDS / LATINA NOSAUKUMS | IZCELSME / DABUMS |
Dārza salvija ( Salvia officinalis ) | Eiropa |
Kanāriju salu salvija ( Salvia canariensis ) | Kanāriju salas (Āfrika) |
Meksikas krūmu salvija ( Salvia leucantha ) | Dienvidkalifornija |
Rudens salvija ( Salvia greggii ) | Dienvidkalifornija |
Salvia brandegei | Santa Rosa sala un N. Baja Kalifornija |
Salvia gesneriiflora | No Meksikas līdz Kolumbijai |
Salvia dorisiana | Hondurasa |
Salvia wagneriana | Gvatemala un Kostarika |
Salvijas krāsa | Peru |
Salvia dolomitica | Dienvidāfrika |
Klīvlendas gudrais ( Salvia clevelandii) | Sandjego un Kalifornijas Baja |
Melnais salvija (Salvia mellifera) | Owens Peak (uz ziemeļaustrumiem no Palomaras koledžas) |
Nāves ielejas salvija ( Salvia funerea ) | Nāves ieleja |
Dadzis salvija ( Salvia carduacea) | Anza-Borrego tuksneša valsts parks |
Ložņu salvija ( Salvia sonomensis ) | Sandjego apgabals, Kalifornija (centrālā un ziemeļu daļa) |
Munca salvija ( Salvia munzii ) | Sandjego apgabals un Kalifornijas Baja |
Kausa salvija vai kolibra salvija ( Salvia spathacea ) | Sonomas apgabals Kalifornijas ziemeļos uz dienvidiem līdz Orindžas apgabalam |
Rožu salvija ( Salvia pachyphylla ) | Dienvidkalifornija |
Savvaļas salvija vai vēzis ( Salvia lyrata) | ASV austrumu daļa |
Salvia tomentosa Mill. | Vidusjūras reģions |
Salvia fruticosa vai Salvia triloba | Vidusjūras un Tuvo Austrumu valstis |
Ir identificētas vēl daudzas savvaļas un neklasificētas salvijas šķirnes. Katru no tiem atšķirīgi lieto pārtikā, medicīnā un rituālos. Universāli salviju lieto gremošanas un iekaisuma problēmu ārstēšanai. Tās ekstrakti un tējas ir efektīvas pret astmu, klepu, asinsrites traucējumiem utt. (1).
Salvijas dedzināšanas priekšrocības
Salvijas dedzināšana (pazīstama arī kā izsmērēšanās) ir sens garīgs rituāls. Tas var ietvert arī citas salvijas sugas (9). Tam ir noteikti ieguvumi veselībai, piemēram, pastiprināta modrība un pretmikrobu īpašības. Daži uzskata, ka salvijas dedzināšana ir svarīgs tradicionāls līdzeklis garastāvokļa traucējumu, depresijas un trauksmes ārstēšanai. Tomēr mums ir vajadzīgi konkrētāki pētījumi, lai pierādītu šīs sekas.
Citā kognitīvās zinātnes pētījumā tika konstatēts, ka salvijas aktīvie savienojumi veicina izziņu (2). Lai izprastu šo darbību mehānismu, ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
Pētījumi parādīja, ka ārstniecības augu dūmi var iztīrīt līdz pat 94 procentiem no kosmosā esošajām baktērijām gaisā (10). Tas, vai salvija var sasniegt līdzīgu efektu, vēl jāpēta. Daži uzskata, ka, sadedzinot salviju, tas izdala negatīvos jonus, kas cilvēkiem var dot pozitīvu enerģiju.
Visas šīs priekšrocības var attiecināt uz zāles spēcīgo bioķīmisko profilu. Aktīvās molekulas darbojas kā pretiekaisuma, antioksidanti, pretmikrobu un sāpju mazināšanas līdzekļi. Nākamajā sadaļā mēs tos sīki izpētīsim.
Kādas ir salvijas aktīvās sastāvdaļas?
Salvijas lapās pārsvarā ir ēteriskās eļļas. Eļļā ir identificēti apmēram 28 komponenti. To koncentrācija dažādās vietās un šķirnēs ir atšķirīga (1).
Tomēr galvenās sastāvdaļas ir cineols, kampars, tujons, borneols, viridiflorols, timols, fitols, geraniols un karvakrols (1).
Linalols, humulēns, limonēns, pinēns, terpinens, mircēns, kampēnpimaradiēns, salvianolskābe, rozmarīnskābe, karnozola skābe, ursolskābe un kofeīnskābe ir citi polifenola savienojumi, kas atrodas šajā zālē (1), (11).
Šie fitoķimikālijas darbojas sinerģijā, lai sniegtu jums iepriekš uzskaitītos ieguvumus veselībai. Nav brīnums, ka ēģiptieši, romieši un grieķi zvērēja gudro!
Bet kā jūs varat izmantot šo svēto zāli? Kā izmantot salvijas ārstnieciskos ieguvumus?
Tāpat kā Vidusjūras reģionā, gatavojiet ar to!
Ritiniet uz leju, lai atrastu ātru, veselīgu, tomēr garšīgu recepti, izmantojot salviju.
Salvijas veselīgā recepte
Ko tev vajag
- Spageti: ½ mārciņa vai 250 g
- Sviests: 4 ēdamkarotes
- Svaigas salvijas lapas: 10-12
- Citronu: ½, sulu
- Parmezāna siers: ½ glāze, sarīvēta
- Sāls: ½ tējkarotes
- Pipari: ¼ tējkarote
- Skillet: vidēja un liela izmēra
- Vārīšanas katls: vidēja izmēra
Pagatavosimies!
- Pagatavojiet spageti atbilstoši iepakojuma norādījumiem.
- Iztukšojiet ūdeni. Atsevišķi savāc apmēram pusi tases ūdens.
- Iztukšotos makaronus atgrieziet katlā.
- Novietojiet vidēju pannu uz vidējas uguns.
- Izkausē sviestu un pievieno salvijas lapas.
- Vāra, līdz sviests kļūst brūns un lapas kļūst gandrīz kraukšķīgas (apmēram 7 minūtes).
- Pievieno svaigu citrona sulu.
- Vārītajiem makaroniem pievienojiet sviestā mētātu salviju un labi sametiet to, lai tas būtu mētelis.
- Viegli iemaisa makaronu ūdeni.
- Vāra uz vidējas uguns, līdz ūdens uzsūcas.
- Apkaisa sāli un piparus un labi samaisa.
- Parmezāna sieru sarīvē un pārkaisa pa virsu.
- Pasniedziet karstu, kad siers tikai kūst. Baudiet to ar svaigas ķiploku maizes šķēli un (varbūt) vīnu!
Varat arī izmantot salvijas lapas, lai pagatavotu salātu garšvielas, vinigretes, mērces un filejas / gaļas mērces.
Tomēr šo lapu aromāts var kļūt spēcīgs, ja jūs pievienojat pārāk daudz no tām. Tas varētu izraisīt arī dažus nepatiku pret salviju viņu ēdienos.
Šādos gadījumos to var aizstāt ar nelielu daudzumu timiāna, majorāna, mājputnu garšvielu, pikantu vai rozmarīna. Bet sekojiet līdzi tam, cik daudz jūs lietojat.
Vai jums vajadzētu uztraukties par jebkādiem riskiem vai zāļu un zāļu mijiedarbību ar salviju? Galu galā tas ir savvaļas augs. Uzziniet nākamajā sadaļā.
Vai Sage izraisa kādas blakusparādības vai zāļu mijiedarbību?
Pašlaik nav ziņu par salvijas toksicitāti vai nelabvēlīgu iedarbību. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde to parasti atzīst par drošu (12). To varētu izmantot pārtikā kā garšvielu vai garšvielu.
Bet lapas satur savienojumu, ko sauc par tujonu, lielos daudzumos. Tujonam lielos daudzumos varētu būt nelabvēlīga ietekme (1).
Ilgstoša lietošana vai liela daudzuma salvijas lapu vai eļļas lietošana var izraisīt vemšanu, vertigo, siekalošanos, alerģiskas reakcijas, krampjus un mēles norīšanu (13).
Tādēļ ieteicams apspriest šo ārstniecības augu ar savu veselības aprūpes sniedzēju. Informējiet viņus par savu uzturu un slimības vēsturi. Lai izvairītos no nevēlamām reakcijām, ievērojiet viņu noteikto devu un norādījumus.
Kopsavilkumā
Salvija ir veterānu zāle un garšviela. Tās izmantošana medicīnā un pārtikā ir seno ēģiptiešu un grieķu laikmetā. Šīs zāles aromātiskās lapas tiek izmantotas, lai uzlabotu atmiņu, gremošanu un vispārējo imunitāti.
Salvija ir pieejama arī tinktūru, šķidrumu, pastilu, tablešu un kapsulu formā. Šo virtuves garšvielu var baudīt kā tēju, un to ir viegli pievienot arī vairākiem ēdieniem. Konsultējieties ar savu ārstu, lai atrastu to, kas jums vislabāk der.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai pārāk daudz gudrais jums ir slikts?
Jā, salvija satur ķīmisku vielu - tujonu, kas var ietekmēt nervu sistēmu. Pārmērīga salvijas uzņemšana var izraisīt nemieru, krampjus, trīci, vemšanu un vertigo.
Vai es varu katru dienu dzert salvijas tēju?
Pētījumi liecina, ka salvijas tējas patēriņš vidēji no 3 līdz 6 tasītēm dienā ir drošs (14).
Vai ir labi ēst neapstrādātu salviju?
Ēst neapstrādātu salviju ir nepatīkami. Jūs to varat iegādāties gan žāvētu, gan svaigu, lai gan to faktiski nekad neēd neapstrādātu.
Vai salvijas dedzināšana kaitē jūsu plaušām?
Lai gan daži uzskata, ka salvijas dedzināšana var novērst daļiņu mikrobus no gaisa, citi uzskata, ka tas var kaitēt plaušām. Tā kā pētījumi ir neskaidri, lūdzu, konsultējieties ar savu ārstu.
14 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Ķīmija, farmakoloģija un salvijas (Salvia) īpašības, lai novērstu un izārstētu tādas slimības kā aptaukošanās, diabēts, depresija, demence, sarkanā vilkēde, autisms, sirds slimības un vēzis, ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas tradicionālās un papildinošās medicīnas žurnāls, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003706/
- Salvia (Sage): Pārskats par tās potenciālo kognitīvo un uzlabojošo efektu, narkotikas pētniecībā un attīstībā, Springer, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5318325/
- No Salvia officinalis izolēts sklareols uzlabo sejas grumbas, izmantojot pretfoto mehānismu, Journal of Cosmetic Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27466023
- Salvijas tējas dzeršana uzlabo cilvēku lipīdu profilu un antioksidantu aizsardzību, Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2769154/
- Pirmo reizi pierādījums par salvijas panesamību un efektivitāti sievietēm ar menopauzi ar karstuma viļņiem, Advance in Therapy, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21630133
- Pārskats par efektīvām augu izcelsmes zālēm menopauzes simptomu kontrolē, elektroniskais ārsts, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783135/
- Salvijas ekstrakta (Salvia officinalis) mutes skalojamā līdzekļa antibakteriālā iedarbība pret Streptococcus mutans zobu plāksnē: randomizēts klīniskais pētījums, Irānas Mikrobioloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4676988/
- Resnās zarnas vēža ķīmijterapija ar salvijas tējas dzeršanu: samazināts DNS bojājums un šūnu izplatīšanās, fitoterapijas pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26661587
- Psihoaktīvie augi, kas izmantoti reliģisko rituālu laikā, narkomānijas neiropatoloģijā un nepareizā vielu lietošanā, akadēmiskā prese
www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128006344000020
- Zāļu dūmi samazina gaisā esošās baktērijas, Journal Of Ethnopharmacology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17913417
- Tunisijas Salvia officinalis ēteriskās eļļas ķīmiskais sastāvs un bioloģiskās aktivitātes, EXCLI Journal, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5427463/
- CFR - Federālo noteikumu kodeksa 21. sadaļa, ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.
www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm?cfrpart=182&showfr=1
- Salvia officinalis un tā sastāvdaļu farmakoloģiskās īpašības, Tradicionālās un papildinošās medicīnas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5634728/
- Bioloģiski aktīvo aromātu vielu tujona un kampara noteikšana pārtikā un zālēs, kas satur salviju (Salvia officinalis L.), Centrālais ķīmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21777420