Satura rādītājs:
- Labākie matu kopšanas padomi un ieteikumi
- 1. Padomi matu mazgāšanai
- 2. Padomi matu žāvēšanai
- 3. Padomi matu tīrīšanai
- 4. Padomi matu karstuma veidošanai
- 5. Padomi, kā pasargāt matus no saules un piesārņojuma
- 6. Padomi matu veidošanai
- 7. Padomi matu kopšanai naktī
- 8. Vienkāršas dabiskas procedūras matu barošanai
- 9. Pārtika, kas jāiekļauj diētā veselīgiem matiem
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 16 avoti
Atzīsim, ka jūsu matiem ir savs prāts, un viņi ikdienā dara gandrīz visu, ko vēlas. Var būt dienas, kad jums šķiet, ka tas ir pilnīgi nekontrolējams. Bet ir viens veids, kā jūs varat parādīt matiem, kas ir boss, un iegūt atpakaļ kontroli - un tas notiek, izmantojot pienācīgu matu kopšanas kārtību.
Jums nav pilnībā jāpārskata pašreizējā matu kopšanas kārtība un jāpērk visi jaunie matu produkti. Bet ir daži vienkārši padomi un ieteikumi, kurus varat sekot, kas dažu dienu laikā var ievērojami uzlabot matus. Pārbaudīsim tos!
Labākie matu kopšanas padomi un ieteikumi
1. Padomi matu mazgāšanai
Faktiski dušā jūs varat darīt dažas lietas, kas traucē matus izskatīties pēc iespējas labāk. Apskatīsim dažus padomus, kurus varat izmēģināt:
- Eļļojiet matus: Matu eļļošana pirms mazgāšanas, iespējams, ir labākā lieta, ko varat darīt savam krēpam. Masāžu nedaudz kokosriekstu eļļas, olīveļļas vai mandeļu eļļas uz matiem un galvas ādu stundu pirms ieiešanas dušā, lai tos iepriekš sagatavotu (1), (2). Izmantojiet remdenu vai vēsu ūdeni: Karsts ūdens var sabojāt matus tāpat kā siltuma veidošanas instrumentu siltums - dehidrējot matus un izraisot matu šķelšanos. Vienmēr nomazgājiet matus ar remdenu vai vēsu ūdeni, lai aizvērtu matu kutikulas un noturētu tajā mitrumu.
- Atšķaidiet šampūnu: mazgājot matus, mēs visi esam pakļauti 2-3 šampūnu sūkņiem. Bet skarbā patiesība ir tāda, ka šampūns atbrīvo matus no dabīgām eļļām, atstājot tos sausus. Lai tas nenotiktu, atšķaidiet 1-2 šampūna sūkņus puskrūzē ūdens un pēc tam izmantojiet to matu mazgāšanai.
- Viegli iemasē: Neskrūvējiet galvu stipri, mazgājot to ar šampūnu. Tā vietā maigi ar apļveida kustībām ar pirkstiem maigi iemasējiet galvas ādu un matus, vienlaikus mazgājot šampūnu, lai novērstu pārmērīgu sajukumu un bojājumus (3).
- Kondicionieri uzklājiet tikai uz galiem: uzklājot kondicionieri pa matiem no saknēm līdz galiem, galvas ādā var veidoties daudz uzkrāšanās (4). Uzklājiet kondicionieri tikai no matu vidēja garuma līdz matu galiem un pēc 2 minūtēm tos nomazgājiet.
- Nemazgājiet matus katru dienu: pēdējais un vissvarīgākais matu mazgāšanas padoms ir šāds - nevajag. Nomazgājiet. Mati. Katrs. Diena. Kaut arī jūs domājat, ka esat ļoti higiēnisks, tas viss darīs tikai dehidrēt un sabojāt matus, noņemt tos no dabīgām eļļām un padarīt tos vairāk pakļautus lūšanai un matu krišanai.
2. Padomi matu žāvēšanai
Varbūt jūs to nezināt, taču pastāv liela varbūtība, ka, sukot un žāvējot, jūs atbrīvojat matiem kaitējumu pasauli. Izkāpjot no dušas, jums jāpatur prātā dažas lietas:
- Izmantojiet mikrošķiedras dvieli: izejot no dušas, iepriekš nosusiniet matus ar mikrošķiedras dvieli. Izvairieties no frotē dvieļa izmantošanas, jo tas var pārāk savīt matus, palielināt čokurošanos un izraisīt to salūšanu.
- Izvairieties no žāvēšanas ar fēnu : Fēnu žāvētāja siltums bojā matus tikpat daudz, cik to dara siltuma veidošanas rīki. Vislabāk ir uzklāt mitru matiņu ar atstājamu kondicionieri un ļaut tiem nožūt.
- Izžāvējiet tikai pēc tam, kad mati ir daļēji izžuvuši: ja jūs absolūti nevarat pārtraukt izmantot matu žāvētāju, veiciet šo vienkāršo regulēšanu. Izžāvējiet matus, kad tie ir nožuvuši par 70%. Tas dod laiku matu kutikulām, lai tās aizvērtos, un samazinās siltuma radītos zaudējumus.
3. Padomi matu tīrīšanai
Jā, matu sukāšanai ir nedaudz vairāk nianšu, nekā katru rītu iet taisni ar izvēlēto matu suku / ķemmi. Galu galā, mezgli un sajukumi ir galvenais matu lūšanas cēlonis. Lūk, kas jums jādara:
- Atrauties dušā: Atlaidiet matus dušā ar plaša zobu ķemmi, kamēr tajā ir kondicionieris. Tas ir tad, kad jūsu mati ir mīksti un kaļami, tādējādi padarot tos vieglāk un mazāk sāpīgi atdalīt.
- Izmantojiet kuiļa saru suku vai plaša zobu ķemmi: ja matu atdalīšanai izmantojāt apaļu suku vai metāla suku, jums nekavējoties jāpārtrauc. Šīs birstes ir paredzētas lietošanai, kad jūs žāvējat matus. Ikdienas lietošanai izvēlieties cūku saru suku, plaša zobu ķemmi vai pakāpju zobu ķemmi, lai noņemtu mezglus un mudžekļus no matiem.
- Atdalieties no galiem līdz galvas ādai: Jūs, iespējams, to nezināt, bet matu atdalīšana no saknēm līdz galiem var radīt vairāk mezglu un galu galā novest pie vairāk lūšanas. Pareizais veids, kā to izdarīt, ir sākt dažus centimetrus virs galiem un suku uz leju, lēnām virzoties līdz galvas ādai.
4. Padomi matu karstuma veidošanai
Lietojot siltuma veidošanas rīkus, piemēram, čokurošanās zizli vai iztaisnošanas dzelzi, matiem jāpatur prātā divas lietas:
- Izvairieties no karstuma veidošanas: lai arī vislabāk ir pilnībā pārtraukt izmantot karstuma veidošanas rīkus, labs kompromiss ir ierobežot karstuma veidošanu vienreiz vai divreiz nedēļā. Galu galā, pārāk bieži uzliekot matiem matus, var tikt sadalīti gali un sabojāt matus (4).
- Uzklājiet siltuma aizsarglīdzekli: vienmēr, vienmēr, vienmēr izklājiet matus pret siltumu, pirms tos iztaisnojat vai izliekat. Tas darbojas kā šķērslis starp matiem un karstumu, tādējādi pasargājot jūsu cirtas no neraksturīgiem bojājumiem.
5. Padomi, kā pasargāt matus no saules un piesārņojuma
Varbūt jūs to nezināt, bet katru reizi, kad izkāpjat, matus bombardē saule un neskaitāmi piesārņotāji, kas peld apkārt gaisā. Tāpēc ir ļoti svarīgi veikt dažus pasākumus, lai pasargātu no tiem savus dārgakmeņus:
- Valkājiet cepuri / šalli: Pārklājiet matus, kad dodaties ārā, it īpaši vasarās. Cepure vai šalle var palīdzēt aizsargāt matus no intensīviem saules bojājumiem.
- Nekāpiet ārā ar taukainiem / mitriem matiem: neizkāpiet uzreiz pēc tam, kad esat ieeļļojis vai mazgājis matus, jo tas var likt tiem putekļus un netīrumus.
- Izmantojiet matu aizsargkrēmu matiem: ieguldiet matu aizsargkrēmā un izmantojiet to reliģiozi, lai pasargātu matus no ultravioletajiem (UV) saules stariem.
- Piesieniet matus: atstājot matus vaļā un vaļīgus, atrodoties ārā, tie var būt vairāk pakļauti sausumam un bojājumiem. Piesaistiet gaisu, dodoties pasaulē.
- Dziļš stāvoklis: vismaz reizi nedēļā dziļi kondicionējiet matus, lai pilnībā notīrītu galvas ādu un atjaunotu mitrumu matos, sausos matos (4).
6. Padomi matu veidošanai
Veidojot matus, jums jāpatur prātā tikai pāris lietas. Tie ietver:
- Izmantojiet mīkstas matu gumijas: sasienot matus, izmantojiet tikai mīkstas matu elastības. Izvairieties izmantot gumijas lentes un matu gumijas, kuru vidū ir metāla aizdare, jo tās var vilkt matus un izraisīt lūšanu.
- Nepiesieniet matus cieši: nesasiet matus ļoti ciešās bizēs, maizītēs vai zirgasteņos, jo tas var sabojāt matus un matu folikulus un izraisīt matu krišanu. Tas var arī sagādāt niknas galvassāpes.
7. Padomi matu kopšanai naktī
Mēs mēdzam rūpēties par matiem visu dienu, bet lecam taisni gultā, nepievēršot uzmanību tam, kā mēs varam kaitēt matiem, kamēr mēs gulējam. Pirms aizmigšanas ir jāņem vērā dažas lietas:
- Matus brīvi sasieniet: brīvi sasieniet matus ar mīkstu matu gumiju vai bandānu, ja jums patīk gulēt ar piesietiem matiem. Stingras zirgaste un bulciņas var pievilkt pie matu pavedieniem un izraisīt to plīsumu, naktī grozoties un griežoties.
- Izmantojiet zīda šalli / spilvendrānu: aptiniet zīda lakatu ap galvu vai gulējiet uz zīda / satīna spilvendrānas. Kokvilnas spilvendrānas mēdz būt vairāk abrazīvas jūsu matiem un izraisīt sprogas un lūzumus.
- Mitriniet galus: Pirms gulētiešanas nedaudz noberziet jebkuru matu eļļu pēc savas izvēles (olīveļļa, mandeļu eļļa un argana eļļa vislabāk darbojas) matu galos, lai viņiem piešķirtu papildu mitrinošu stimulu (4).
8. Vienkāršas dabiskas procedūras matu barošanai
Jā, ir svarīgi, lai uz savām sukām izmantotu pareizos šampūnus, kondicionieri un veidošanas līdzekļus. Bet jums arī jāpiešķir matiem daļa no dabas mīlestības, apstrādājot tos ar dažiem dabīgiem mājas līdzekļiem. Šeit ir daži, ko jūs varat saputot tikai dažu minūšu laikā ar lietām, kuras jums, iespējams, jau ir jūsu virtuvē:
- Nosakiet matus ar olīveļļu: Sildiet nedaudz olīveļļas stikla traukā un iemasējiet to uz galvas ādas. Atstājiet eļļu 45 minūtes pirms matu mazgāšanas, kā parasti. Ir zināms, ka olīveļļa iekļūst matu vārpstā un aizsargā to no iekšpuses (5). Olīveļļā esošie fenola savienojumi piešķir tai antioksidanta īpašības, kas aizsargā matus no oksidatīviem bojājumiem (6). Tam ir arī pretiekaisuma īpašības.
- Ābolu sidra etiķa maska sausiem, bojātiem matiem: Sajauciet vienu ēdamkaroti ābolu sidra etiķa, divas ēdamkarotes olīveļļas un trīs olu baltumus un uzklājiet to matiem. Uzlieciet dušas uzgali un atstājiet šo matu masku 30 minūtes pirms matu mazgāšanas ar šampūnu. ACV ir matu kopšanas sastāvdaļa, kurai zvēr daudzi blogeri. Tam ir pretmikrobu, pretsēnīšu un antibakteriālas īpašības (7), (8). Šīs īpašības var palīdzēt novērst galvas ādas infekcijas. Tas var arī palīdzēt samazināt galvas utis, blaugznas, galvas ādas pūtītes, alopēciju, matu izkrišanu un galu šķelšanos (4).
- Jogurts blāviem matiem: samitriniet matus un iemasējiet uz tiem pusi tasītes jogurta. Atstājiet to iedarboties 20 minūtes pirms matu mazgāšanas ar šampūnu kā parasti. Pētījums parādīja, ka probiotiķi ir pretiekaisuma līdzekļi un samazina oksidatīvo stresu uz ādas (9). Tas varētu attiekties arī uz galvas ādu. Jogurts var arī palīdzēt mazināt matu bojājumus (4).
- Rīcineļļa, lai mazinātu matu kritumu: iemasējiet kādu rīcineļļu uz galvas ādas un no saknēm līdz matu galiem. Atstājiet to uz pusstundu un pēc tam nomazgājiet ar šampūnu. Lai pilnībā noņemtu rīcineļļu no matiem, jums var nākties mazgāt šampūnu divreiz. Rīcineļļa ir mīkstinošs līdzeklis, kas mitrina matus (10).
- Henna salaboto galu labošanai: sajauciet pusi bļodas ar hennas pulveri, četras tējkarotes avokado eļļas, olu un nedaudz ūdens, lai izveidotu biezu pastu. Uzklājiet šo hennas pastu uz visiem matiem un atstājiet to divas stundas pirms mazgāšanas ar remdenu ūdeni. Henna satur likumu, kas saista ar olbaltumvielu molekulām, lai uzlabotu matu krāsu (11).
9. Pārtika, kas jāiekļauj diētā veselīgiem matiem
Šķiet, ka liela daļa matu kopšanas ir saistīta ar dažu lietu lietošanu vai citu darbību veikšanu. Bet patiesībā liela daļa matu kopšanas ir atkarīga no tā, kādu ēdienu jūs ēdat (12). Lai uzlabotu matu veselību, varat iekļaut dažas lietas uzturā:
- Olas: olu nodrošinātā olbaltumviela ir galvenais matu uztura un augšanas avots (13).
- Citrusaugļi: Citrusaugļi, piemēram, citrons, laims un apelsīns, ir lieliski C vitamīna avoti (14). Šis vitamīns var palielināt kolagēna ražošanu, kas ir būtiska matu izturībai un augšanai.
- Sausie augļi un rieksti: Sausu augļu uzkoda kā uzkoda ir lieliska ideja, jo tie satur omega-3 taukskābes, kas baro un sabiezē matus (15).
- Zaļie lapu dārzeņi: Zaļie lapu dārzeņi (piemēram, spināti) ir lieliski dzelzs avoti (16). Dzelzs deficīts var izraisīt matu izkrišanu.
- Burkāns: Šis sakņu dārzenis nodrošina A vitamīnu, kas ir būtisks dabīgā eļļas sebuma ražošanai, kas baro matus (15).
- Avokado: E vitamīns, ko nodrošina avokado, palīdz uzturēt eļļas līmeni un pH līdzsvaru galvas ādā, kas nodrošina, ka jūsu matu folikulas netiek aizsērējušās un aptur matu augšanu (16).
- Veseli graudi: veseli graudi nodrošina virkni barības vielu, piemēram, dzelzi, biotīnu, cinku un B vitamīnus, kas ir būtiski matu augšanai.
Šie ir matu kopšanas padomi, kas jāpatur prātā, lai nodrošinātu matu veselību. Ja rodas nemainīgs matu kritums vai matu samazināšanās, konsultējieties ar ārstu, lai novērstu šīs problēmas cēloni.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai ir labi ķemmēt matus dušā?
Jā, ir labi ķemmēt matus dušā, ja vien to darāt pēc tam, kad tam uzklājat kādu kondicionieri.
Kas notiktu, ja jūs pārāk notīrītu matus?
Pārāk mazgājot matus, var rasties frizūra un lūšana.
Vai ir labi mazgāt matus divas reizes vienā dienā?
Nē, jums vajadzētu izvairīties no matu mazgāšanas divas reizes vienā dienā, jo tie var dehidrēt un sabojāt matus.
Vai labāk ķemmēt vai sukāt cirtainus matus?
Labāk ir ķemmēt savus cirtainos matus, jo to tīrīšana var sabojāt jūsu čokurošanās modeli un padarīt tos sprogainus.
Vai labāk ir ļaut matiem izžūt?
Jā, labāk ir ļaut matiem izžūt, jo matu žāvētāja siltums var sabojāt matus.
16 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Minerāleļļas, saulespuķu eļļas un kokosriekstu eļļas ietekme uz matu bojājumu novēršanu, Kosmētikas zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21635851
- Matu kosmētika: pārskats (2015), Starptautiskais triholoģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Standartizēta galvas ādas masāža palielina matu biezumu, izraisot ādas papiljas šūnu stiepšanās spēkus zemādas audos, EPlasty, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/
- Matu un galvas ādas ārstēšanai izmantoto mājas līdzekļu un to sagatavošanas metožu etnofarmakoloģiskā aptauja Rietumkrastā-Palestīnā (2017), BMC papildinošā un alternatīvā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Dažādu eļļu iespiešanās spēju izpēte cilvēka matu šķiedrās, kosmētikas zinātnes žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16258695
- Dažu augu eļļu vietējas lietošanas pretiekaisuma un ādas barjeru atjaunošanas efekti, Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Ābolu sidra etiķa pretmikrobu darbība pret Escherichia Coli, Staphylococcus Aureus un Candida Albicans; Citokīnu un mikrobu olbaltumvielu ekspresijas samazināšana, zinātniskie ziņojumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Ābolu sidra etiķa mājas aizsardzības apgalvojumu autentiskuma pārbaude: antibakteriālas, pretsēnīšu, pretvīrusu īpašības un citotoksicitātes aspekts, Nacionālais produktu pētījums, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29224370
- Probiotiku ietekme uz imūnregulāciju, pūtītēm un fotonovecošanu, Starptautiskais sieviešu dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/
- Rīcineļļas fizioloģiskās un ārstnieciskās īpašības, nesenais progress ārstniecības augos, pētījumu vārti.
www.researchgate.net/publication/327345451_Physiological_and_Medicinal_Properties_of_Castor_Oil
- Parafenilēndiamīna (PPD) noteikšana Hennā Apvienotajos Arābu Emirātos, Starptautiskais vides pētījumu un sabiedrības veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872353/
- Vitamīnu un minerālvielu loma matu izkrišanā: pārskats, dermatoloģija un terapija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Zelta ola: uzturvērtība, bioaktivitātes un jauni ieguvumi cilvēku veselībai, MDPI barības vielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470839/
- C vitamīna loma ādas veselībā, MDPI barības vielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Diēta un matu izkrišana: barības vielu deficīta un papildinājumu lietošanas ietekme, praktiskā un konceptuālā dermatoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5315033/
- Dzelzs, Uztura bagātinātāju birojs, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-Consumer/