Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Dzimstības kontrole un pūtītes: kā tas darbojas
- Kontracepcijas veidi, kas darbojas vislabāk
- Orto Tri-Ciklens
- YAZ
- Estrostrep
- Dzimstības kontrole vai antibiotikas?
- Dzemdību kontrole pūtītēm: vai tā ir droša? Vai ir kādas blakusparādības?
- Papildu padomi
- Atsauces
Jā. Jūs to izlasījāt pareizi. Es runāju par dzimstības kontroles izmantošanu pūtītes uzlabošanai. Es zinu, ka jūs vēl neesat pārliecināts, jo lielākajai daļai no jums kontracepcijas tabletes kalpo tikai noteiktam mērķim (diezgan acīmredzams!). Bet tā priekšrocības pūtītes kontrolei ir nenoliedzamas. Šeit ir viss, kas jums jāzina par kontracepcijas tabletēm un pūtītes ārstēšanu. Ritināt uz leju!
Satura rādītājs
- Dzimstības kontrole un pūtītes: kā tas darbojas
- Kontracepcijas veidi, kas darbojas vislabāk
- Dzimstības kontrole vai antibiotikas?
- Dzemdību kontrole pūtītēm: vai tā ir droša? Vai ir kādas blakusparādības?
- Papildu padomi
Dzimstības kontrole un pūtītes: kā tas darbojas
Shutterstock
Lai saprastu, kā dzimstības kontrole darbojas pret pūtītēm, jums ir jāsaprot hormoni un kā tie ietekmē pūtītes veidošanos. Ikreiz, kad notiek hormonu līmeņa maiņa, rodas pūtītes. Lielākajai daļai sieviešu parādās pūtītes uzliesmojumi, kad menstruālā cikla laikā mainās hormona līmenis. Tomēr dažiem cilvēkiem pūtītes var būt pastāvīgs stiprinājums uz sejas pat pēc menopauzes.
Kad hormoni mainās, āda rada lieko sebumu. Šis liekais sebums aizsprosto poras, veicinot pūtītes izraisošo baktēriju augšanu. Androgēni (hormonu grupa) izraisa šo lieko sebuma veidošanos. Kontracepcijas tabletes regulē hormonu veidošanos. Tablešu lietošana, kas satur gan progesteronu, gan estrogēnu (hormonus), palīdz pazemināt androgēnu līmeni organismā. Tas samazina sebuma veidošanos un novērš pūtītes veidošanos.
Tagad rodas jautājums, kāda veida kontracepcijas tabletes vislabāk darbojas pret pūtītēm? Uz to ir grūts jautājums - jo ne visas pretapaugļošanās tabletes jums derēs. Pētījumi joprojām turpinās, un katru dienu eksperti nāk klajā ar jauniem ieteikumiem. Apskatīsim dažus.
Atpakaļ uz TOC
Kontracepcijas veidi, kas darbojas vislabāk
Shutterstock
Līdz šim ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) ir apstiprinājusi tikai trīs kontracepcijas tabletes, kas efektīvi kontrolē pūtītes (1). Šie ir:
Zināms arī kā Norgestimate, šīs kontracepcijas tabletes satur gan progestīnu, gan estrogēnu hormonus. Lai gan dermatologi tos galvenokārt lieto dzimstības kontroles nolūkos, šīs zāles izraksta arī pūtītes kontrolei.
Tika veikts pētījums ar 257 sievietēm ar mērenu pūtītes līmeni, lai noskaidrotu Ortho Tri-Cyclen efektivitāti pūtītes kontrolei. Tā atklāja, ka 93,7% sieviešu, kuras lietoja tabletes pūtītes kontrolei, ievērojami uzlaboja viņu stāvokli (2).
Šīs kontracepcijas tabletes satur estrogēna un drospirenona, sintētiskā progestīna veida maisījumu. Šīs zāles tiek plaši izmantotas pūtītes kontrolei. Dubultmaskēts pētījums, kas tika veikts ar sievietēm vecumā no 14 līdz 45 gadiem, atklāja, ka drospirenons ļoti efektīvi kontrolē pūtītes bojājumus (3).
Tomēr bija bažas, ka sintētiskais progestīns var arī palielināt trombu veidošanās iespējas. Ilgstoša šo zāļu lietošana var arī palielināt insulta un citu saistītu sirds un asinsvadu problēmu iespējamību (1).
Daži pretapaugļošanās tablešu zīmoli, kas satur drospirenonu, ir Syeda, Ocella, Loryna, Gianvi, Beyaz, Yasmin un Zarah.
Šī tablete ir noretindrona (progestīna forma) un estrogēna kombinācija. Jūs atradīsit šo tableti ar dažādām estrogēna devām.
Pūtītes ārstēšanai antibiotikas vienmēr ir pirmā dermatologu izvēle. Sākot ar tabletēm un ziedēm, beidzot ar kapsulām un želejām, antibiotikas pūtītes ārstēšanai ir pieejamas gandrīz visos veidos. Bet vai antibiotikas ir labāks variants nekā kontracepcijas tabletes? Noskaidrosim.
Atpakaļ uz TOC
Dzimstības kontrole vai antibiotikas?
Shutterstock
Visbiežāk antibiotikas, ko lieto pūtītes ārstēšanai, ir tādi nosaukumi kā doksiciklīns, tetraciklīns, klindamicīns un eritromicīns. Lai iegūtu šīs zāles, jums būs nepieciešama ārsta recepte.
Antibiotikas galvenokārt palīdz:
- Samaziniet baktēriju ietekmi uz ādu
- Viegls ādas kairinājums un iekaisums, ko izraisa pūtītes izlaušanās.
Un tāpēc pūtītes ārstēšanā parasti lieto antibiotikas. Tomēr antibiotikām ir vairāki riski (4). Tie ietver:
- Ilgstoša antibiotiku lietošana izraisa baktēriju rezistenci (baktērijām rodas rezistence pret zālēm). Tas apgrūtina pūtītes ārstēšanu ar antibiotikām ilgtermiņā.
- Tas var izraisīt arī infekciju augšējos elpceļos.
- Jūsu āda var kļūt sausa un zvīņaina.
- Jums var attīstīties arī kontaktdermatīts.
Pētījumā salīdzināja antibiotiku un perorālo kontracepcijas tablešu efektivitāti pūtītes ārstēšanā pēc 3 un 6 mēnešiem. Tā ieteica, lai arī antibiotikas 3 mēnešus darbojās labāk nekā perorālās kontracepcijas tabletes, bet kontracepcijas tabletes deva 6 mēnešos līdzvērtīgus rezultātus antibiotikām. Pētījumā secināts, ka kontracepcijas tabletes ilgtermiņā ir labāka alternatīva nekā antibiotikas (5). Kontracepcijas tabletes ir labākas alternatīvas, lai izvairītos no visām antibiotiku izraisītām blakusparādībām.
Kaut arī kontracepcijas tabletes tiek uzskatītas par drošām pūtītes ārstēšanai, ir vairākas blakusparādības, kas jums jāapsver, pirms sākat tās lietot.
Atpakaļ uz TOC
Dzemdību kontrole pūtītēm: vai tā ir droša? Vai ir kādas blakusparādības?
Shutterstock
Kontracepcijas tabletes, kuras jūs saņemat šodien, satur mazas progesterona un estrogēna devas. Tomēr ar šīm tabletēm ir saistīti vairāki riski. Tie var izraisīt:
- Slikta dūša
- Vemšana
- Krampji un vēdera uzpūšanās
- Nogurums
- Krūšu sāpes
- Depresijas un garastāvokļa problēmas
Tie var izraisīt arī sirds un asinsvadu problēmas un hipertensiju. Turklāt, pirms sākat lietot kontracepcijas tabletes, jums jāpārskata medicīniskā vēsture. Jums vajadzētu izvairīties no tablešu lietošanas, ja:
- ja Jums ir bijis vēzis (aknu, krūts un dzemdes vēzis)
- Jums ir cukura diabēts
- Jums ir aknu slimība un migrēna
- Jums ir asins recēšanas traucējumi
- Jums ir hipertensija
- Jums ir sirds un asinsvadu problēmas
- Jums plaušās un kājās ir asins recekļi
- jūs regulāri smēķējat un esat vecāks par 35 gadiem
- jums ir slimīga aptaukošanās
- esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti
Šeit ir daži papildu padomi, lai gūtu maksimālu labumu no pūtītes ārstēšanas.
Atpakaļ uz TOC
Papildu padomi
- Ja lietojat kontracepcijas tabletes, ievērojiet grafiku reliģiski. Tas nodrošina jūsu drošību un maksimālu labumu.
- Konsultējieties ar savu ārstu par blakusparādībām un to mazināšanu. Sastādiet to blakusparādību sarakstu, kuras jums rodas vai kuras, domājams, varētu rasties (piemēram, galvassāpes, krūšu jutīgums utt.). Runāšana par blakusparādībām palīdz saprast, kas gaidāms un kā ar tām rīkoties.
- Neaizmirstiet informēt ārstu par lietojamām zālēm, jo dažas zāles var traucēt kontracepcijas tablešu efektivitāti.
- Izvairieties lietot kontracepcijas tabletes, kas satur tikai progesteronu (un ne estrogēnu un progesteronu), jo tās var pasliktināt jūsu izlaušanos.
Pūtītes ārstēšanai nepaļaujieties tikai uz kontracepcijas tabletēm. Šīs tabletes vislabāk darbojas, ja tās lieto kopā ar vietējām pūtītes ārstēšanas metodēm. Jums jābūt pacietīgam ar rezultātiem, jo kontracepcijas tabletes prasa mēnešus, pirms redzat kādu faktisko rezultātu. Bet rezultāts noteikti ir gaidīšanas vērts.
Atpakaļ uz TOC
Vai jums ir vēl kādas šaubas? Informējiet mūs komentāru sadaļā.
Atsauces
1. “Pārskats par uz hormoniem balstītu..”, International Journal of Women's Dermatology, NCBI
2. “Norgestimāta efektivitāte..”, Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls, NCBI
3. “Acne ārstēšana, izmantojot..”, Dzemdniecība un ginekoloģija, NCBI
4. “Ilgtermiņa antibiotiku ietekme..”, Pašreizējie dermatoloģijas ziņojumi, Springer Link
5. “Metaanalīze, salīdzinot efektivitāti..”, Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls, AAD žurnāli