Satura rādītājs:
- Kādi ir kanēļa ēteriskās eļļas ieguvumi veselībai?
- 1. maijs var veicināt sirds veselību
- 2. Maija diabēta ārstēšana
- 3. Maija palīdzība vēža ārstēšanai
- 4. Maijs var darboties kā afrodiziaks
- 5. Var ārstēt čūlas
- 6. Var palīdzēt ārstēt sēnīšu infekcijas
- 7. Var palīdzēt pārvaldīt stresu
- 8. Var uzlabot ādas veselību
- Kā lietot kanēļa eļļu?
- Kā mājās pagatavot kanēļa ēterisko eļļu
- Kādi ir dažādi kanēļa eļļas veidi?
- Kādas ir kanēļa eļļas blakusparādības?
- Vai kanēļa eļļa mijiedarbojas ar jebkādiem medikamentiem?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 23 avoti
Kanēļa ēterisko eļļu galvenokārt izmanto aromterapijā. Tam ir silts un salds aromāts, un tas ir pazīstams ar savu patīkamo aromātu. Eļļu gatavo no mizas vai kanēļa koka lapām.
Lai gan daži atbalstītāji apgalvo, ka tas varētu būt labs matiem, lielākā daļa pētījumu koncentrējas uz to ieguvumiem veselībai un ādai. Piemēram, pētījumā tika konstatēts, ka eļļai ir pretvēža iedarbība pret galvas un kakla vēža šūnām. Tas arī varētu samazināt audzēja augšanu orgānu modelī (1).
Vairāk pētījumu atklāj kanēļa ēteriskās eļļas iespējamo labvēlīgo ietekmi. Šajā ziņojumā mēs apskatīsim tos un to, kā jūs varat padarīt eļļu baudīt tās dažādos izmantošanas veidus.
Kādi ir kanēļa ēteriskās eļļas ieguvumi veselībai?
Kanēļa ēteriskā eļļa (izpilddirektors) satur svarīgus savienojumus, kas var veicināt sirds veselību un palīdzēt diabēta ārstēšanā. Tās antioksidanta īpašības var palīdzēt novērst vēzi un apkarot ādas iekaisumu. Aromterapijā eļļa var palīdzēt ārstēt stresu un palielināt modrību.
1. maijs var veicināt sirds veselību
Kanēļa eļļa var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni un apkarot oksidatīvo stresu.
Tas samazināja holesterīna līmeni broileru cāļos (2).
Citā pētījumā tika konstatēts, ka kanēļa eļļa uzrāda superoksīda dismutāzei līdzīgu aktivitāti (ferments, kas palīdz ķermenim apkarot oksidatīvo stresu) (3).
2. Maija diabēta ārstēšana
Pētījumi liecina, ka kanēļa eļļa var palīdzēt regulēt glikozes līmeni asinīs. Tas var palīdzēt cilvēkiem ar cukura diabētu.
Pētījumā ēterisko eļļu (ieskaitot kanēļa eļļu) maisījums palīdzēja samazināt cirkulējošās glikozes līmeni (4).
Citā pētījumā ar pelēm kanēļa eļļai tika konstatēta regulējoša loma glikozes līmeņa asinīs noteikšanā. Tas arī uzlaboja aizkuņģa dziedzera saliņu darbību (aizkuņģa dziedzera šūnu grupa, kas atbrīvo hormonus, ieskaitot insulīnu).
Pētījumā arī tika novērota uzlabota glikozes tolerance pelēm (5). Tādējādi kanēļa eļļa var būt noderīga 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā.
3. Maija palīdzība vēža ārstēšanai
Kanēļa ēteriskā eļļa parādīja pretvēža aktivitāti pret prostatas, plaušu un krūts vēzi (6).
Pētījumos kanēļa ēteriskajai eļļai bija ievērojama pretvēža aktivitāte pret galvas un kakla plakanšūnu karcinomas šūnām. Eļļa to varētu sasniegt, nomācot specifisku vēža proteīnu, ko sauc par EGFR-TK (1).
4. Maijs var darboties kā afrodiziaks
Pētījumos ar dzīvniekiem tika konstatēts, ka kanēļa ēteriskā eļļa veicina seksuālo motivāciju un spermatozoīdu skaitu.
Kanēļa mizas eļļas ievadīšana ievērojami palielināja spermas koncentrāciju žurkām. Tomēr tas arī samazināja patoloģisko spermatozoīdu skaitu (7).
Cinnamomum, citai sugai no tās pašas ģimenes kā kanēlis, var būt arī līdzīga ietekme. Tika konstatēts, ka kanēļa ekstrakti palielina sēklinieku un sēklas pūslīšu (dziedzeru, kas izdala spermu) svaru pelēm tēviņiem. Pētījums norāda uz iespējamo hormonālo stimulāciju pelēm (8). Tomēr nav pierādījumu, ka kanēļa ēteriskajai eļļai varētu būt tāda pati ietekme.
Citā pētījumā tika konstatēts, ka kanēļa mizas eļļas patēriņš aizsargā žurku tēviņu reproduktīvo sistēmu. Eļļa varētu arī uzlabot testosterona un spermas kvalitāti žurkām (9).
5. Var ārstēt čūlas
Eļļa var palīdzēt cīnīties ar baktērijām, kas izraisa čūlas.
Kanēļa mizas ēteriskā eļļa tika atzīta par spēcīgāko (starp citām eļļām) pret Helicobacter pylori . H. pylori ir galvenais kuņģa čūlu un kuņģa vēža cēlonis (10).
Palielināts baktēriju blīvums kuņģa gļotādā var saasināt gastrītu. Tas var arī palielināt peptisko čūlu risku (10).
6. Var palīdzēt ārstēt sēnīšu infekcijas
Kanēļa ēteriskā eļļa var palīdzēt ārstēt sēnīšu infekcijas, ieskaitot candida. Dažos gadījumos tas varētu būt efektīvāks nekā pretsēnīšu medikamenti.
Pētījumā tika konstatēts, ka kanēļa ēteriskajai eļļai (kopā ar dažiem citiem) ir visspēcīgākās pretmikrobu īpašības starp pārbaudītajiem (11).
Ir ziņots, ka kanēļa eļļa ir efektīva arī pret dažādām veidnēm un raugiem. Tas var arī labvēlīgi ietekmēt Candida (kas varētu būt izturīgs pret pretsēnīšu medikamentu flukonazolu) (12).
7. Var palīdzēt pārvaldīt stresu
Ir konstatēts, ka aromterapija palīdz pārvaldīt stresu un depresijas simptomus. Tika konstatēts, ka aromterapijas masāža, izmantojot ēteriskās eļļas, ir efektīvāka nekā inhalācijas aromterapija (13).
Pētījumā par koledžas studentiem tika konstatēts, ka kanēļa ēteriskās eļļas izmantošana aromterapijā palielina modrību un uztveri un mazina neapmierinātību (14).
8. Var uzlabot ādas veselību
Kanēļa mizas ēteriskā eļļa var palīdzēt ārstēt ādas iekaisumu un citas saistītās ādas slimības. Tomēr mums ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai noteiktu tā klīnisko efektivitāti un drošību (15).
Kanēļa mizas ēteriskajā eļļā ir daudz kanēļaaldehīda, kas parādīja potenciālu ādas slimību ārstēšanā. Eļļa var kavēt vairāku olbaltumvielu, kas iesaistītas ādas iekaisumā, ražošanu (15).
Kanēļa eļļas izmantošana, lai izmantotu tās priekšrocības, ir vienkārša. Eļļu var izmantot dažādos veidos, un jūs varat izvēlēties sev piemērotāko.
Kā lietot kanēļa eļļu?
Eļļu varat lietot lokāli, iekšķīgi un aromterapijā.
- Lokāli - atšķaidiet to ar nesēju eļļu (piemēram, kokosriekstu eļļu) proporcijā 1: 1 un uzklājiet to uz savas ādas.
- Iekšķīgi - pievienojiet eļļai pilienu ūdens un norijiet to. Jūs to varat lietot arī kā uztura bagātinātāju, lietojot to kopā ar smūtiju.
- Aromterapijā - to ieelpojiet vai izkliedējiet ap māju, izmantojot difuzoru.
Kanēļa ēterisko eļļu ASV Pārtikas un zāļu pārvalde parasti atzīst par drošu (16).
Jūs varat pagatavot kanēļa ēterisko eļļu mājās. Metode ir lēta. Lai varētu izmantot ēterisko eļļu, jums, iespējams, būs jāgaida dažas nedēļas.
Kā mājās pagatavot kanēļa ēterisko eļļu
Ko tev vajag
- Ķekars kanēļa standziņu
- 1 litrs olīveļļas
- Marli
Norādījumi
- Kanēļa nūjas ievieto vertikāli burkā ar plašu muti. Aizpildiet visu vietu burkā ar nūjām.
- Ielejiet olīveļļu tā, lai nūjas būtu iegremdētas.
- Ievietojiet burku siltā vietā jūsu mājās. Vislabāk būtu to novietot pie loga (tiešiem saules stariem).
- Ļaujiet tam palikt trīs nedēļas.
- Paraut burku vienu vai divas reizes dienā. Tas palīdzēs bāzes eļļai (olīveļļai) lēnām atbrīvot ēterisko eļļu.
- Pēc trim nedēļām eļļu izkāš no burkas. Šim nolūkam varat izmantot marli. Varat arī saspiest spieķi, lai iegūtu jebkādu eļļu, kas varētu būt palikusi.
Ir svarīgi saprast kanēļa veidu, kuru vēlaties izmantot. Kanēlis ir pieejams dažādos veidos, un tie nav vienādi.
Kādi ir dažādi kanēļa eļļas veidi?
Kanēļa ēteriskā eļļa ir pieejama divos veidos - kanēļa lapu ēteriskā eļļa un kanēļa mizas ēteriskā eļļa.
Kamēr kanēļa lapu ēteriskā eļļa tiek pagatavota, kad lapas iziet destilācijas procesu, kanēļa mizas ēteriskā eļļa tiek ražota, kad miza iet caur to pašu.
Lapu eļļā ir lielāks eugenola saturs, savukārt mizas eļļā ir daudz kanēļaaldehīda. Šiem diviem savienojumiem ir noteiktas ārstnieciskas īpašības (17).
Kanēļa mizas ēteriskā eļļa ir visbiežāk pieejamais varianta veids tirgū. Tas tiek ņemts no mizas jebkurai no divām dažādām koku sugām - kasijas vai Ceilonas.
Kaut arī kasijas kanēlis ir biežāk sastopams no abiem, tas ir arī lielāks kumarīnā - dabīgā ķīmiskā viela, kas var būt toksiska aknām (18).
Ceilonas kanēlis satur daudz mazāku kumarīna koncentrāciju un ir salīdzinoši drošāks. Kumarīns varētu būt arī kancerogēns (19). Lai gan dārgs, Ceilonas kanēlis ir vēlamais variants.
Tomēr kanēļa ēteriskā eļļa var nebūt piemērota visiem. Tam ir noteiktas kontrindikācijas un blakusparādības.
Kādas ir kanēļa eļļas blakusparādības?
- Iespējamās ādas problēmas
Kumarīna saturs ēteriskajā eļļā (kaut arī diezgan mazāks, ja lietojat eļļu no Ceilonas kanēļa) var izraisīt noteiktas ādas problēmas. Tika konstatēts, ka kumarīna absorbcija gan cilvēka, gan žurku ādā ir nozīmīga.
Saskare ar ādu ar kumarīnu saturošiem produktiem var izraisīt sistēmisku kumarīna uzsūkšanos (20). Kumarīns var izraisīt arī ādas kairinājumu (21). Pirms eļļas lietošanas uz ādas, lūdzu, veiciet plākstera testu. Tāpat nelietojiet eļļu tieši. Sajauc to ar nesēju eļļu.
- Var pārāk daudz pazemināt cukura līmeni asinīs
Kanēļa ēteriskā eļļa var pazemināt glikozes līmeni asinīs (4). Lai gan vēl nav tiešu pētījumu, eļļas lietošana kopā ar diabēta medikamentiem var pārāk daudz pazemināt cukura līmeni asinīs.
- Var ietekmēt aknas
Kumarīns var ietekmēt aknas. Lai gan nav informācijas, vai kanēļa ēteriskā eļļa var ietekmēt aknas, ir svarīgi būt drošā pusē. Ja jums ir aknu problēmas, lūdzu, atturieties no ēteriskās eļļas patēriņa un konsultējieties ar savu ārstu.
Vai kanēļa eļļa mijiedarbojas ar jebkādiem medikamentiem?
Personām ar aknu slimībām, īpaši lietojot paracetamolu, tiek ieteikts atturēties no kanēļa mizas eļļas lietošanas. Kā zināms, eļļā esošais cinnamaldehīds iztukšo glutationu, kas ir viela, ko dabiski ražo aknas (22).
Secinājums
Kanēļa ēteriskajai eļļai ir liela nozīme aromterapijā. Tā pretiekaisuma un antioksidantu priekšrocības padara to noderīgu stresa un čūlu mazināšanā un sirds veselības veicināšanā. To var arī uzņemt, bet jums jāuzmanās no kumarīna satura. Ja jums ir problēmas ar aknām, atturieties no eļļas vai citu kanēļa produktu lietošanas. Tas pats attiecas uz personām, kuras lieto diabēta zāles.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Kā citādi jūs varat izmantot kanēļa ēterisko eļļu?
Ēdienu gatavošanai var izmantot kanēļa ēterisko eļļu. Jūs varat mēģināt aizstāt ceturtdaļu tases parastās cepamās eļļas ar ceturtdaļu tases kanēļa eļļas. Eļļu var izmantot arī kā salātu mērci, lai piešķirtu unikālu garšu.
Eļļu varat izmantot arī kā odu atbaidīšanas līdzekli. Daži pētījumi liecina, ka tas var iznīcināt odu olas (23). Vienkārši samaisiet ¼ tējkaroti (24 pilienus) eļļas uz katrām 4 unces ūdens. Pēc tam jūs varat izsmidzināt šo maisījumu ap savām mājām, polsterējumu un augiem.
Vai kanēļa eļļa var sadedzināt ādu?
Jā, eļļā esošais kumarīns var izraisīt ādas kairinājumu. Pārmērīga lietošana var izraisīt apdegumus, lai gan nav zinātnisku pētījumu, kas to pamatotu. Tāpēc eļļu lietojiet piesardzīgi.
Vai kanēļa eļļa ir laba matu augšanai?
Nav pētījumu, kas apgalvotu, ka kanēļa eļļa var veicināt matu augšanu. Bet, ja vēlaties to izmēģināt, iesakām vispirms konsultēties ar savu ārstu.
Vai kanēļa eļļa ir laba svara zaudēšanai?
Nav zinātniska pamatojuma, kurā teikts, ka tas var palīdzēt svara zudumam.
23 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Kanēļa ēteriskā eļļa veic pretvēža aktivitāti pret galvas un kakla plakanšūnu karcinomu, izmantojot vājinošu epidermas augšanas faktora receptoru - tirozīna kināzi, Journal of BUON, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26854449
- Kanēlis: daudzpusīgs ārstniecības augs, uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/
- Pārskats par ēteriskajās eļļās atrodamo fenilpropanoīdu pretiekaisuma darbību, MDPI Open Access Journals.
www.mdpi.com/1420-3049/19/2/1459/htm
- Ēterisko eļļu jauna sastāva ietekme uz glikozes-insulīna metabolismu diabēta un hipertensijas žurkām: izmēģinājuma pētījums, Diabēts, aptaukošanās un vielmaiņa, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15715893
- Kanēļa eļļas pretdiabēta iedarbība diabēta diabēta KK-Ay pelēm, Pārtikas un ķīmiskā toksikoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20561948
- Ēteriskās eļļas un to sastāvdaļas kā pretvēža līdzekļi: mehānisms, BioMed Research International, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4070586/
- Cinnamomum cassia Blume efektivitāte. žurku vecuma izraisītas seksuālās disfunkcijas, Journal of Young Pharmacists, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3930108/
- Pārskats par ārstniecības augiem, ko izmanto spermatoģenēzes, bioloģijas un medicīnas uzlabošanai, Longdom Publishing.
www.longdom.org/open-access/a-review-on-medicinal-plants-used-for-improvement-of-spermatogenesis-0974-8369-1000292.pdf
- Kanēļa (C. zeylanicum) mizas eļļas ietekme pret taksānu izraisītiem bojājumiem spermas kvalitātē, sēklinieku un epididimālo oksidantu / antioksidantu līdzsvarā, sēklinieku apoptozē un spermas DNS integritātē, Journal of Nutrition and Cancer, Taylor & Francis Online.
www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/01635581.2016.1152384
- Ēteriskās eļļas kā uz uzturu balstītas pieejas komponenti helikobaktēriju infekcijas, pretmikrobu līdzekļu un ķīmijterapijas pārvaldībā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC201172/
- Ēterisko eļļu antibakteriālās un pretsēnīšu īpašības, Pašreizējā medicīniskā ķīmija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12678685
- Kanēļa eļļas un olīveļļas pretsēnīšu darbība pret Candida Spp. Izolēts no asins plūsmas infekcijām, klīnisko un diagnostisko pētījumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5028442/
- Aromterapijas efektivitāte depresijas simptomiem: sistemātisks pārskats, uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241490/
- Aromterapijas ietekme uz testa trauksmi un sniegumu Ziemeļdakotas universitātes koledžas studentos.
commons.und.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1754&&context=theses
- Kanēļa (Cinnamomum zeylanicum) mizas ēteriskās eļļas pretiekaisuma darbība cilvēka ādas slimību modelī, fitoterapijas pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5518441/
- CFR - Federālo noteikumu kodeksa 21. sadaļa, PĀRTIKAS, KAS VISPĀRĪGI ATZĪSTAS PAR DROŠĀM, ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.
www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=182.20
- Kasijas eļļa, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālais biotehnoloģijas informācijas centrs.
pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Cassia-oil
- Saikne starp hepatotoksicitāti un kopējo kumarīna uzņemšanu no tradicionālajām japāņu zālēm, kas satur kanēļa mizu, robežas farmakoloģijā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4913087/
- Kanēlis: Minūtes sastāvdaļas mistiskās spējas, Farmakognozijas pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/
- Kumarīna perkutāna absorbcija un vielmaiņa cilvēka un žurku ādā, Lietišķās toksikoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9250536
- COUMARIN, Cameo Chemicals, Nacionālā okeāna un atmosfēras pārvalde.
cameochemicals.noaa.gov/chemical/20052
- Kanēļa antibakteriālā iedarbība: no saimniecības līdz pārtikai, kosmētikas un farmācijas rūpniecībai, barības vielām, ASV Nacionālajai medicīnas bibliotēkai, Nacionālajiem veselības institūtiem.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586554/
- Ēterisko eļļu ķīmiskais sastāvs un moskītu larvicīdā darbība no dažādu Cinnamomum osmophloeum provansu lapām, ACS publikācijas.
pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf0497152