Satura rādītājs:
- Interesanti fakti par lūpu krāsu - vēsture
- Senās civilizācijas
- Lūpu krāsas prostitūcijas vēsture - lūpu krāsas lietošana viduslaikos
- Karaliene Elizabete 16. gadsimtā
- 1884. gads
- 1915. gads
- 1920. gadi
- 30. gadi
- 1940. gadi
- 1950. gadi
- 1960.-1970
- 1980. gadi
- 90. gadi
- No 2000. gada
Ja mēs ieskatāmies mūsu modernajā aplauzumā, ir interesanti atzīmēt, ka, lai arī produkti un paņēmieni ir piedzīvojuši milzīgas attīstības pakāpes, grima pamati joprojām paliek nemainīgi. Cilvēki ir izmantojuši kosmētiku, lai izceltu savas funkcijas dažādiem mērķiem tik ilgi, cik atceramies. Tas jo īpaši attiecas uz lūpu krāsām. Sākot ar ogām un beidzot ar šodienas prātu nejūtīgo šķirni, lūpu krāsu metamorfoze laika gaitā ir interesanta pasaka, kas jāstāsta.
Šeit ir labi citāti par lūpu krāsas varenību.
Interesanti fakti par lūpu krāsu - vēsture
Tagad apspriedīsim vairāk par lūpu krāsas vēsturi.
Senās civilizācijas
Attēls: Avots
Senajās civilizācijās grims bija statusa simbols, un gan vīrieši, gan sievietes nodevās grima uzklāšanai. Izņemot estētiku, grimam bija arī zāļu pievilcība. Šumeru civilizācijas cilvēkus var uzskatīt par agrākajiem lūpu krāsu lietotājiem. Traips tika iegūts no dabā sastopamām vielām, piemēram, augļiem, hennas, māla rūsas un, protams, kukaiņiem. Mezopotāmijas sievietes bija nedaudz iecienītākās puses un izmantoja maltu dārgakmeņu dārgakmeņus, lai pievienotu lūpām krāsu un mirdzumu.
Ēģiptieši, iespējams, bija pirmie īstie lūpu krāsu cienītāji. Bija bieži sastopami pārsteidzoši toņi, piemēram, violets un melns. Viņi ieguva krāsu no dažiem diezgan interesantiem avotiem, piemēram, karmīna krāsas, kas iegūta no pamatotiem košeīna kukaiņiem. Faktiski karmīna krāsu joprojām izmanto lūpu krāsās un citos produktos. Tomēr ēģiptieši izmantoja tādas kaitīgas vielas kā svins un broma cilvēka nita un joda maisījums, kas var izraisīt nopietnas slimības vai pat nāvi.
Attēls: Avots
Japānā arī sievietes valkāja biezu kosmētiku un tumšas lūpu krāsas, kas iegūtas no darvas un bišu vaska. Tikai Grieķijas impērijā lūpu krāsu uzlikšana bija saistīta ar prostitūciju, un prostitūtām saskaņā ar likumu bija pienākums valkāt tumšas lūpas.
Kaut kur mūsu ēras 9. gadā arābu zinātnieks Abulcasis izgudroja cieto lūpu krāsu. Sākumā viņš izveidoja krājumus smaržu uzklāšanai, kurus pēc tam varēja iespiest veidnē. Viņš izmēģināja to pašu metodi ar krāsām un izgudroja stingru lūpu krāsu.
Lūpu krāsas prostitūcijas vēsture - lūpu krāsas lietošana viduslaikos
Attēls: Avots
Līdz ar kristietības un puritānisko uzskatu parādīšanos baznīca šajā sakarā nosodīja lūpu krāsu vai jebkāda aplauzuma lietošanu. Sarkanas lūpas bija saistītas ar sātana pielūgšanu, un sievietes, kas sportēja lūpu krāsas, tika turētas aizdomās par burvjiem un raganām. Izņemot prostitūtas, neviena sevi cienoša sieviete nesportoja krāsainas lūpas. Lūpu salves tomēr bija populāras un pieņemamas. Sievietes tādējādi slepeni pievienoja salviem krāsu vai ķērās pie dažādu materiālu saspiešanas, sakodiena vai berzes, lai tās izskatītos sarkanākas.
Karaliene Elizabete 16. gadsimtā
Attēls: Avots
Lūpu krāsa atkal parādījās karalienes Elizabetes valdīšanas laikā Anglijā. Viņa popularizēja gaiši baltu ādu un sarkanas lūpas, taču pat pieejamība bija ierobežota ar cēlām dāmām vai aktieriem un aktrisēm, kas parādījās uz skatuves. Līdz apmēram trīs gadsimtus pēc tam lūpu krāsa palika pieejama aktieriem un prostitūtām.
1884. gads
Franču smaržu kompānija Guerlain kļuva par pirmo uzņēmumu, kas komerciāli ražoja lūpu krāsu. Viņu lūpu krāsa tika izgatavota ar briežu taukiem, bišu vasku un rīcineļļu, kas pēc tam tika iesaiņota zīda papīrā.
1915. gads
Attēls: Avots
Lūpu krāsas cilindriskos traukos izgudroja Moriss Levijs.
1920. gadi
Attēls: Avots
Līdz 1920. gadam lūpu krāsa bija izveidojusi pastāvīgu vietu sieviešu ikdienas dzīvē. 1923. gadā Džeimss Brūss Meisons jaunākais izgatavoja pagriežamo cauruli un iedeva mūsdienīgu lūpu krāsu, kādu mēs to pazīstam šodien. Dienas modes ikonas bija klusā laikmeta filmu zvaigznes, un cilvēki no jauna izveidoja savas tumšās lūpas. Šajā laikmetā vispieprasītākās krāsas bija plūmes, baklažāni, ķirši, tumši sarkanās un brūnās krāsas. Tas bija lēts un masveidā ražots. Žurnāli mudināja sievietes valkāt stilīgas krāsas un sievietes cītīgi turējās.
Attēls: Avots
Helēna Rubenšteina izgudroja amora priekšgala lūpu krāsu, kas solīja lūpām piešķirt kāroto formu. Sievietes arī izmantoja trafaretus, lai panāktu vēlamo kupidona priekšgala formu uz lūpām.
1920. gados notika arī pirmais feminisma vilnis, un sievietes pieprasīja vairāk tiesību, tostarp tiesības balsot. Lūpu krāsas tajā laikā faktiski tika uzskatītas par feminisma simbolu.
Šajā laikmetā franču ķīmiķis Pols Bauderkruks izgudroja lūpu krāsu Rouge Baiser, kurai vajadzēja būt “izturīgai pret skūpstiem”, taču tā ātri tika noņemta no plaukta, jo sievietēm bija grūti atbrīvoties. Tādas firmas kā Chanel, Guerlain, Elizabeth Arden un Estée Lauder sāka pārdot lūpu krāsas.
30. gadi
Attēls: Avots
Mīlestību pret lūpu krāsu neatturēja šī laikmeta depresija. Aptauja atklāja, ka 50% pusaudžu meiteņu cīnījās par lūpu krāsu kopā ar vecākiem (Mitchell, Claudia; Jacqueline Reid-Walsh (2007-12-30). Girl Culture: An Encyclopedia. Connecticut: Greenwood Publishing. 396. – 397. Lpp.). Pēc 1920. gadu džeza mazuļu laikmeta 30. gados viss bija saistīts ar elegantu un matētu apdari. Max Factor sāka pārdot lūpu spīdumus un kļuva par milzīgu hitu masu vidū, jo agrāk tas bija paredzēts tikai Holivudas aktrisēm. Depresijas skartā lūpu krāsa sievietēm bija ērta greznība šajā laikmetā. Dziļa plūme un bordo bija daži no šī laikmeta vēlamākajiem toņiem.
1940. gadi
Attēls: Avots
Pārdzīvojot Otrā pasaules kara briesmas, sievietes 1940. gados sāka strādāt darbos ar vīriešiem pie kara robežām. Visu materiālu krājumi bija ierobežoti, un attiecībā uz lūpu krāsām metāla caurules uz laiku tika aizstātas ar plastmasu un papīru. Materiālu trūkuma dēļ grims šajā laikmetā bija radošs un vējains. Sievietes faktiski tika mudinātas valkāt sarkanākās lūpas, lai uzlabotu morāli drūmajā kara laikā. Besame's American Beauty bija viens no populārākajiem sarkanās krāsas toņiem.
1950. gadi
Attēls: Avots
Šis bija laikmets, kad Holivudas glam ikonas, piemēram, Greisa Kellija, Merilina Monro, Odrija Hepberna un Elizabete Teilore, noteica tendences visā pasaulē. Sievietes vēlējās izskatīties kā viņu iecienītās Holivudas aktrises, un lūpu krāsa bija populāra nekā jebkad agrāk. Drosmās sarkanās lūpas īpaši popularizēja Merilina Monro un Elizabete Teilore, un sievietes 1950. gados pieņēma šo tendenci. Estee Lauder Envy bija viens no populārākajiem toņiem. 50. gadu aptauja apgalvoja, ka 60% pusaudžu meiteņu valkāja lūpu krāsu.
Attēls: Avots
1952. gadā karaliene Elizabete II kronēšanas laikā izveidoja pati savu toni. Toni pielāgoja karalienes iecienītākais zīmols Clarin's un sauca par “The Balmoral”. Krāsa atbilda viņas kronēšanas halātam.
Attēls: Avots
Tas bija arī šajā laikmetā, Hazel Bishop veiksmīgi nāca klajā ar “skūpstu izturīgu” lūpu krāsu. Pietiekami drīz "Revlon" nāca klajā ar savu izsmērējamo lūpu krāsu klāstu un sāka zīmolu karu.
1960.-1970
Attēls: Avots
Lūpu krāsa iedvesmojās no mākslas, un no modes skatuves nāca un gāja populārā kultūra un dažādi toņi. Bija kaut kas piemērots ikviena vēlmēm. 1973. gadā Bonija Bella ieviesa “Lip Smackers”, tas ir lūpu krāsu ar garšu. Tie kļuva par tūlītēju hitu ar jaunāko pūli. Aerin's Rose Balm lūpu krāsa diezgan un koraļļi, piemēram, Maybelline's Orange Danger, bija daži no laikmeta ikoniskajiem toņiem.
1980. gadi
Attēls: Avots
Lūpu krāsas 1980. gados, līdzīgi kā viss bija saistīts ar mirdzumiem un spīdumu. Spēka mērces jēdziens radās, un treknrakstā sarkanās lūpas atkal bija paziņojums. Lūpu krāsas saskaņošana ar tērpiem bija izplatīta un modē. Karstas rozā lūpas kļuva par visām dusmām, sekojot līdzi deju ballīšu kultūrai. Gotu lūpas bija populāras dažās alternatīvās subkultūrās.
90. gadi
Attēls: Avots
Šis bija grunge laikmets, un grims bija vienkāršs. Cilvēki arvien vairāk apzinājās apkārtējo vidi un pieauga pieprasījums pēc lūpukrāsas nesaturošām dabiskām formām. Tetovēta vai daļēji noturīga krāsa uz lūpas kļuva populāra. Bet, ja 90. gadi tiek atcerēti kā lūpu zīmuļu laikmets. 1990. gados nekas vairāk kliedz nekā tumšākas lūpu krāsas ar gaišāku lūpu krāsu. Uz skatuves parādījās tādi zīmoli kā Mac un Urban Decay.
No 2000. gada
Attēls: Avots
2000. gadi bija saistīti ar Britniju Spīrsu, Kristīnu Agileru un Parisu Hiltonu. Spīdums bija un lūpu spīdumi atkal bija iecienītākie aksesuāri.
Attēls: Avots
Tagad pieejamo lūpu krāsu dažādība un formulas maigi izsakās no prāta. Saskaņā ar aptauju vidēji sievietes ASV dzīves laikā lūpu krāsai tērē vairāk nekā 3500 USD. Pēdējos gados jaunākā no Kardašjanas-Dženeres klana un sociālo mediju sensācijas Kailija Dženere, uzsākot savu lūpu krāsu līniju, iespējams, bija vēl viens pavērsiens lūpu krāsu vēsturē.
Sākot no plikņiem līdz rozā un beidzot ar vēl lieliskākām iespējām, piemēram, dzeltenu vai zaļu, lūpu krāsa patiešām ir kļuvusi par pašizpausmes simbolu.
Tāpēc nākamreiz, kad atverat savu maku un skatāties uz tur sēdošo lūpu krāsas tūbiņu, padomājiet tikai par apbrīnojamo ceļojumu, ko tas piedzīvojis. Lai gan lūpu krāsa ir gājusi garu ceļu no pamatotiem akmeņiem un mirušiem kukaiņiem līdz mūsdienīgām modernām formulām, ir viena lieta, kas paliek nemainīga, tas ir, lūpu krāsas spēja iekrāsot mūs laimīgus.
Pastāstiet mums, vai jums patika uzzināt par lūpu krāsu vēsturi, mūsu komentāru sadaļā zemāk.