Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Vai ir kāda saikne starp pienotavu un pūtītēm?
- 1. Piens ir piekrauts ar hormoniem
- 2. Piena produkti paaugstina insulīna līmeni
- 3. Piena produkti izraisa lieko tauku ražošanu
- Vai piens un citi piena produkti izraisa pūtītes? Ko saka pētniecība?
- Kādi ir citi pūtītes cēloņi?
- Kā kontrolēt savus izlaušanos
- Alternatīvas bez piena produktiem, kuras varat izmēģināt
- Atsauces
Attēlojiet šo: Jūs izdzerat glāzi aromatizēta piena, aizcietējiet saldējumu un jums ir siera picas šķēle. Nākamajā rītā jūs redzat, ka jūsu pūtītes ir pasliktinājušās! Vai tas zvana? Ja jā, šis raksts ir domāts jums. Kaut arī piens un citi piena produkti neizraisa pūtītes, tie var tos pasliktināt. Kāpēc? Un kā? Mums ir atbildes. Vienkārši ritiniet!
Satura rādītājs
- Vai ir kāda saikne starp pienotavu un pūtītēm?
- Vai piens un citi piena produkti izraisa pūtītes? Ko saka pētniecība?
- Kādi ir citi pūtītes cēloņi?
- Kā kontrolēt savus izlaušanos
- Alternatīvas bez piena produktiem, kuras varat izmēģināt
Vai ir kāda saikne starp pienotavu un pūtītēm?
Shutterstock
Jā, pastāv daļēja saikne starp jūsu uzliesmojumiem un piena produktiem. Tas jums varētu būt mulsinošs, jo mums vienmēr ir teikts, ka piens un piena produkti ir noderīgi mūsu veselībai. Pat ārsti iesaka regulāri lietot piena produktus un pienu (ja vien jums nav alerģijas pret tiem).
Lai gan piena produkti noteikti ir noderīgi jūsu vispārējai veselībai, tie var izraisīt pūtītes uzliesmojumus. Tam ir vairāki iemesli.
1. Piens ir piekrauts ar hormoniem
Piens parasti nāk no grūsnām govīm un ir bagāts ar hormonu IGF-1 (insulīnam līdzīgais augšanas faktors 1). Šis hormons ir labs teļu augšanai (kuriem faktiski vajadzēja dzert šo pienu). Bet, tas jums nav labs. Piena dzeršana var padarīt jūsu pūtītes uzliesmojošas un sāpīgas (1).
2. Piena produkti paaugstina insulīna līmeni
Lietojot piena produktus, insulīna līmenis organismā palielinās. Lai kontrolētu insulīna līmeni, jūsu aknas sāk ražot vairāk IGF-1 hormona, kas, savukārt, pastiprina pūtītes (1).
3. Piena produkti izraisa lieko tauku ražošanu
Jūsu hormoni ietekmē sebuma veidošanos jūsu ķermenī. Šis sebums (kopā ar baktērijām un atmirušajām ādas šūnām) aizsprosto jūsu ādas poras un izraisa pūtītes. Kad jūs lietojat pienu un citus piena produktus, jūsu āda ražo pārmērīgu sebumu, kas pēc tam saasina jūsu pūtītes (2).
Govs piens satur kazeīnu un sūkalas. Šie piena proteīni stimulē hormonu veidošanos teļiem. Piena un piena produktu lietošana stimulē hormonu ražošanu arī jūsu ķermenī. Šie hormoni mijiedarbojas ar hormoniem, kas jau atrodas jūsu ķermenī, kas galu galā sajauc jūsu endokrīno sistēmu. Tas savukārt izraisa izlaušanos.
Izlaušanās var būt arī laktozes nepanesības rezultāts. Laktoze ir dabīgā cukura veids, kas atrodas piena produktos. Ja jūsu ķermenis nepanes laktozi, tas jums dos signālus. Šie signāli var būt alerģiskas reakcijas, pārmērīga vēdera uzpūšanās un skābums vai pūtītes. Tātad, ja jūsu pūtītes pēdējās dienās ir saasinājušās un jūs domājat, ka piena produkti ir viens no cēloņiem, veiciet alerģijas testu.
Tiek veikti pētījumi, lai atrastu turpmākas saiknes starp piena produktiem un pūtītēm. Tomēr lielākā daļa līdz šim veikto pētījumu liecina, ka piena produkti patiešām izraisa pūtītes. Apskatiet nākamo sadaļu, lai nonāktu pie šo pētījumu būtības.
Atpakaļ uz TOC
Vai piens un citi piena produkti izraisa pūtītes? Ko saka pētniecība?
Shutterstock
Pēdējos gados veiktie pētījumi, lai pārbaudītu piena produktu, īpaši piena, ietekmi, atklāja, ka tas veicina pūtītes smagumu.
- 2005. gadā veiktais pētījums ar 47 355 pieaugušām sievietēm atklāja, ka pūtītes smagums ir saistīts ar piena, īpaši vājpiena, patēriņu (3).
- Cits pētījums, kas tika veikts 2006. gadā, pārbaudīja saikni starp pienu un pūtītēm 6094 pusaudžiem meitenēm vecumā no 9 līdz 15 gadiem. Pētījumā tos pārbaudīja trīs gadus. Šajā laikā viņi lietoja pilnpienu, kopējo pienu, vājpienu un pienu ar zemu tauku saturu. Pētījuma beigās viņi atklāja, ka piens ir saistīts ar pūtītes smagumu, galvenokārt tā metaboliskās iedarbības dēļ (4).
- 2008. gadā veiktais pētījums, kurā piedalījās 4237 pusaudžu zēni, atrada līdzīgus rezultātus. Dalībniekiem tika uzdoti jautājumi par uztura uzņemšanu un pūtītes smagumu. Tā atklāja, ka tie, kas lietoja vājpienu, cieta no pūtītes izlaušanās. Pētījumā secināts, ka vājpienā vai nu bija hormoni, vai sastāvdaļas, kas ietekmēja endogēnos hormonus un izraisīja pūtītes (5).
Vai nezināt, vai pienotava ir vaininieks jūsu izlaušanās gadījumos? Mēģiniet mēnesi izslēgt piena produktus no uztura un novērot, kā āda uz to reaģē. Tas jums sniegs skaidru priekšstatu. Tomēr, ja piena produkti nav jautājums, ir vairāki citi faktori, kas varētu izraisīt jūsu pūtītes izlaušanos.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir citi pūtītes cēloņi?
Shutterstock
- Jūsu diēta
Nevēlamais ēdiens var tieši neizraisīt pūtītes, taču tam ir nozīme to saasināšanā. Tātad, ja jums nesen ir bijuši uzliesmojumi, pārbaudiet diētu.
- Ne tik tīra seja
Gulēšana ar kosmētiku uz ādas notver visus netīrumus un eļļu. Tās kopā ar kosmētikas daļiņām aizsprosto poras un izraisa pūtītes. Sejas nemazgāšana var izraisīt arī netīrumus un atmirušo ādas šūnu uzkrāšanos.
- Jūsu gēni
Jūs neko nevarat izdarīt, ja esat to ieguvis savos gēnos. Ja jūsu vecākiem tas bija, arī jūs no tā cietīsit. Faktiski tas kļūst par reālu izaicinājumu kontrolēt šādas pūtītes. Tomēr jūs varat ievērot labu ādas kopšanas režīmu un to pārvaldīt, izmantojot dabiskus un alopātiskus līdzekļus.
- Zāļu blakusparādība
Zāles, kas satur steroīdus, jodīdus un bromīdus, pastiprina pūtītes. Konsultējieties ar dermatologu, ja domājat, ka dažas zāles padara jūsu ādu ārēju.
- Kosmētika un aplauzums
Vai jūs kādreiz domājat, kāpēc daži ādas kopšanas līdzekļi un kosmētika uz iepakojuma norāda “nekomedogēnu”? Tas ir tāpēc, ka šie produkti neaizsprosto jūsu poras un neizraisa pūtītes. Ne visi produkti nav komedogēni, un šādu produktu lietošana var izraisīt pūtītes.
- Menstruācijas
Kad jums ir menstruācijas, jūsu ķermenis ražo lieko hormonu daudzumu, kas var izraisīt izlaušanos vai pasliktināt esošos. Šādi izlaušanās parasti izzūd, kad jūsu periods ir beidzies.
Ja jūsu āda izlaužas, nekrītiet panikā. Ir veidi, kā to kontrolēt. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kas tie ir.
Atpakaļ uz TOC
Kā kontrolēt savus izlaušanos
Shutterstock
- Zāles bez receptes
Ārpusbiržas zāles ir viegli pieejamas aptiekās, un to iegādei nav nepieciešama recepte. Iegūstiet produktus, kas satur alfa hidroksi skābes, glikolskābi, pienskābi vai salicilskābi. Šīs sastāvdaļas palīdz attīrīt poras un kontrolēt izlaušanos.
- Ēteriskās eļļas
Dažu ēterisko eļļu vietēja lietošana palīdz novērst pūtītes izraisošās baktērijas un mazināt iekaisumu. Tie ietver tējas koka eļļu, bazilika eļļu, piparmētru eļļu, piparmētru eļļu un manuka ēterisko eļļu (6). Pirms eļļas uzklāšanas uz ādas jums jāsajauc ēteriskā eļļa ar nesēju eļļu.
- Pārbaudiet, ko jūs ēdat
- Esiet saderīgs ar savu ārstēšanu
- Ej viegli ar aplauzumu
Katru dienu tonizējiet, izmantojot tonālo krēmu, sarkt un kompaktu, it īpaši, ja jūsu āda izlaužas. Šie kosmētikas līdzekļi aizsprosto jūsu poras un neļauj jūsu ādai elpot. Ja jūs izvēlaties valkāt aplauzumu, saglabājiet to minimālu un dienas beigās to nomazgājiet.
- Pārbaudiet, ko jūs lietojat matiem
Matu izstrādājumi, piemēram, želejas, eļļas un pomādes, var slīdēt līdz jūsu ādai un izraisīt pūtītes. Izvairieties no to izmantošanas pavisam. Ja jums ir taukaina galvas āda, bieži mazgājiet to. Eļļa no galvas ādas var padarīt jūsu seju īpaši taukainu un izraisīt izlaušanos.
Uzzinot, ka piena produkti var saasināt pūtītes, iespējams, ir salauzta jūsu sirds. Šeit ir dažas alternatīvas, kuras varat izmēģināt.
Atpakaļ uz TOC
Alternatīvas bez piena produktiem, kuras varat izmēģināt
Shutterstock
Šeit ir dažas alternatīvas, kas nav saistītas ar pienu, kas var atbilst jūsu uztura vajadzībām:
- Mandeļu piens
- Sojas piens
- Linsēklu piens
- Indijas rieksti
- Kokosriekstu piens
- Tofu (aizstāt sieru)
Tie visi ir augu atvasinājumi un neizraisīs pūtītes iekaisumu. Tie ir bagāti ar būtiskiem taukiem, uzturvielām un vitamīniem.
Pirms izslēdziet piena produktus no diētas, mēģiniet saprast, kā tieši jūsu āda uz to reaģē. Ej lēni. Veltiet laiku, lai pilnībā izslēgtu piena produktus no uztura un pēc tam redzētu, kā āda reaģē mēnešos bez piena produktiem. Ja piena produkti ir sprūda, nomainiet to ar alternatīvām. Galu galā jums ir jāizlemj, kas jūs iepriecinās - tas krēmīgais glāze šokolādes piena kokteiļa vai mirdzoša āda bez pūtītēm.
Atpakaļ uz TOC
Vai jums ir kādi jautājumi vai šaubas? Vai arī vēlaties dalīties savā pieredzē, gatavojoties bez piena produktiem? Jūtieties brīvi paziņot mums zemāk esošajā komentāru sadaļā.
Atsauces
1. “Uztura un pūtītes saistība”, Dermatoendokrinoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
2. “Diētas nozīme..”, Dermatoloģijas un alergoloģijas sasniegumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
3. “Diēta un pūtītes”, Journal of American Dermatoloģijas akadēmija
4. “Piena patēriņš un pūtītes…”, Dermatology Online Journal, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
5. “Piena patēriņš un pūtītes pusaudžu zēniem”, Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
6. “Commercial Ēteriskās eļļas kā… ”, uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka