Satura rādītājs:
- Vegānu diēta un jūsu āda: vai tā uzlabo jūsu ādu?
- Kā mājputnu un gaļas novākšana ietekmē jūsu ādu
- 1. Tas izraisa pūtītes
- 2. Tas izraisa iekaisumu
- 1. Tas var izraisīt olbaltumvielu deficītu
- 2. Tas var izraisīt vitamīnu trūkumu
- 3. Tas var izraisīt kalcija deficītu
- Pārsteidzoša ideālā bilance (kas ir tikpat lieliski!)
- Atsauces
Vai esat kādreiz domājuši, cik daudz diēta var ietekmēt jūsu ādu? Izrādās, daudz. Vismaz tā saka pētījums (1). Uztura izmaiņas ietekmē ne tikai vispārējo veselību, bet arī ādu. Tas jo īpaši attiecas uz vegāniem. Mājputnu un gaļas novākšana noteikti palīdzēs videi, samazinot jūsu oglekļa dioksīda nospiedumu, bet vai tas tiešām ir labs jūsu ādai? Atbilde ir sarežģītāka nekā vienkārša jā vai nē. Tas ir tas, ko mēs atšifrēsim šajā rakstā. Sāksim.
Vegānu diēta un jūsu āda: vai tā uzlabo jūsu ādu?
Shutterstock
Kas īsti ir vegānu diēta? Veģetārā diēta izslēdz visu veidu dzīvnieku izcelsmes produktus, tostarp piena produktus, olas un gaļu. Tas nozīmē ēst tikai augu izcelsmes pārtikas produktus. Kā tieši uz augu pamata balstīta diēta palīdz dabiski iegūt skaistu ādu? Nu, pārejot uz vegānu diētu, jūs savam ķermenim piegādājat blīvas barības vielas. Vairāk vitamīnu un minerālvielu nozīmē veselīgu ķermeni un mirdzošu ādu.
Jūsu āda var gūt labumu no augu izcelsmes diētas vairākos veidos:
- Pārejot uz augu diētu, jūs samazinat katru dienu patērēto piesātināto tauku daudzumu. Tā rezultātā uzlabojas jūsu ķermeņa insulīna funkcija, un palielinās glikagona ražošana (2). Tas kontrolē cukura metabolismu jūsu ķermenī. Insulīna līmeņa nelīdzsvarotība ir galvenais paaugstinātas sebuma ražošanas cēlonis, kas aizsprosto ādas poras un izraisa pūtītes (3).
- Pārejot uz augu valsts uzturu, palielinās augļu un dārzeņu daudzums, kas bagāti ar antioksidantiem. Šie antioksidanti novērš oksidatīvos bojājumus un uztur jūs veselīgu (4). Turklāt ar antioksidantiem bagāta diēta palīdz cīnīties ar kaitīgajiem brīvajiem radikāļiem, kas bieži izraisa priekšlaicīgu novecošanos. Tas arī novērš foto bojājumus, grumbas un iekaisumu, lai saglabātu jūsu ādu veselīgu un mirdzošu (5).
- Vegānu diētā atrodamie antioksidanti arī palīdz mazināt pūtītes un notīra ādu. Tie novērš oksidatīvo stresu, samazina zitu veidošanos un uzlabo jūsu ādas mirdzumu (6), (7).
- Kolagēns ir jūsu ķermeņa celtniecības elements un sastāvdaļa, kas uztur jūsu ādas elastību. Uztura antioksidanti novērš kolagēna un elastīna noārdīšanos un rezultātā novērš ādas novecošanos (8).
- Vai zinājāt, ka jūs varat iegūt šo sārtu mirdzumu uz sejas, neizmantojot sārtumu? Jūs varat arī dabiski uzlabot sejas ādu, neizmantojot nekādus krēmus vai balinātājus. Tas viss ir iespējams ar vegānu diētu. Es nejokoju! Vegānu diēta palielina vitamīnu un karotinoīdu (jeb augu pigmentu, kas parasti ir sarkani, dzelteni vai oranži) līmeni jūsu ķermenī (9). Karotinoīdi var uzlabot sejas ādu un uzlabot ādas kopējo izskatu (10).
Akā! Varu derēt, ka jūs nekad neiedomājāties, ka vegāns var tik ļoti uzlabot jūsu ādu! Vegānisms pēdējos gados ir izraisījis daudz diskusiju. Kas attiecas uz jūsu ādu, ir skaidrs, ka pārejai uz augu izcelsmes diētu ir vairākas priekšrocības. Bet vai ir pareizi pilnībā novākt dzīvnieku izcelsmes produktus? Vai tas neietekmētu jūsu ādu? Noskaidrosim.
Kā mājputnu un gaļas novākšana ietekmē jūsu ādu
Shutterstock
Atbilde uz šo jautājumu nav tik vienkārša, kā jūs domājat. Daži dzīvnieku izcelsmes produkti var būt vainīgi vairāku ādas problēmu risināšanā, bet citi ir noderīgi jūsu ādai. Šajā sadaļā mēs izpētīsim šī argumenta abas puses.
Dzīvnieku uzturs var būt vissliktākais pārtikas vaininieks vairāku iemeslu dēļ:
1. Tas izraisa pūtītes
Pētījumā, kurā piedalījās 47 355 sievietes, tika atklāta noteikta saikne starp piena patēriņu un pūtītēm. Tas ir tāpēc, ka grūsnu dzīvnieku (govju un kazu) saražotais piens satur augstu augšanas hormona līmeni, kas izraisa pārmērīgu eļļas sekrēciju un izlaušanos (11).
2. Tas izraisa iekaisumu
Piena produktu ar augstu tauku saturu, cūkgaļas un sarkanās gaļas lietošana palielina ķermeņa iekaisumu. Tas arī izraisa insulīna nelīdzsvarotību, kas pēc tam ietekmē jūsu veselību un ādu (12), (13). Palielināts iekaisuma līmenis var sadalīt kolagēnu jūsu ķermenī, locītavu audos un ādā. Tā rezultātā jūsu āda zaudē elastību un jauneklīgu mirdzumu.
Turklāt dažās pirmajās nedēļās, kad pārtraucat dzīvnieku barību, jūs varat arī pamanīt holesterīna līmeņa, enerģijas līmeņa, zarnu kustības un miega uzlabošanos. Šīs izmaiņas jūsu vispārējā veselībā pozitīvi ietekmē arī jūsu ādu.
Dzīvnieku izcelsmes diētas atmešana arī var negatīvi ietekmēt jūsu ādu. Lūk, kā:
1. Tas var izraisīt olbaltumvielu deficītu
Gaļas un mājputnu produkti satur “augstas kvalitātes” olbaltumvielas (14). Tikai ar vegānu diētu iegūt ļoti daudz olbaltumvielu ir ļoti grūti. Galvenie olbaltumvielu avoti vegāniem ir soja, rīsi, pupas un dārzeņi. Simtiem gramu katra (apmēram ½ tasi) šo pārtikas produktu satur no 5 līdz 20 gramiem olbaltumvielu. No otras puses, 100 gramos dzīvnieku izcelsmes produkta ir 20-30 grami olbaltumvielu. Mazāks olbaltumvielu patēriņš var negatīvi ietekmēt jūsu ādu, nagus un matus, kā arī ietekmēt imūnsistēmu.
Protams, jums var būt kaņepju olbaltumvielas (kas ir augsts olbaltumvielu avots), lai pārvarētu plaisu, taču pārmērīga kaņepju lietošana var palielināt polinepiesātināto taukskābju daudzumu jūsu ķermenī, kas var izraisīt briesmas jūsu imūnsistēmai (15).
2. Tas var izraisīt vitamīnu trūkumu
Cilvēki lielākoties izvēlas vienkāršus ogļhidrātus, lietojot vegānu diētu, un aizmirst iekļaut pietiekami daudz augļu un dārzeņu, lai apmierinātu ķermeņa vajadzības. Tas var ietekmēt ādu. Nepietiekama vitamīnu un minerālvielu (īpaši B12 vitamīna) piegāde ādai var izraisīt tumšus lokus un blāvu ādu un ietekmēt matu un naglu kvalitāti. B12 vitamīna deficīts var padarīt jūsu ādu bālu un ietekmēt arī sarkano asins šūnu līmeni.
3. Tas var izraisīt kalcija deficītu
Pētījums atklāja, ka vegāniem ir augsts kaulu lūzumu risks, jo viņiem ir maz kalcija (16). Kalcijs ir ne tikai izšķirošs jūsu kaulu veselībai, bet arī ādas veselībai. Kalcijs var ietekmēt ādas strukturālās un bioloģiskās funkcijas, kas var izraisīt ādas problēmas, piemēram, sausu ādu (17).
Jūs varat būt pārsteigts, zinot, ka pieci no sešiem cilvēkiem, kuri pārtrauca gaļu vegāniskās diētas dēļ, atkal atgriežas pie visēdāji! Aptauja, kurā piedalījās 11 000 cilvēku, atklāja, ka 70% vegānu atgriezās pie dzīvnieku izcelsmes uztura, savukārt 80% veģetāriešu rīkojās tāpat (18).
Nē, mēs jūs neatturam, ja jūs jau esat nolēmis kļūt vegāns. Mēs iepazīstinām ar faktiem, kas varētu palīdzēt pieņemt apzinātu lēmumu. Var šķist, ka augu valsts uzturs ilgtermiņā nav ilgtspējīgs, jo tam ir daudz problēmu. Tas nav neiespējami, taču ievērot šādu diētu, taču jums būs jāņem vērā jūsu sociālā vide, vietas ģeogrāfija, lauksaimniecības prakse un svaigu produktu pieejamība. Kāda ir izeja?
Pārsteidzoša ideālā bilance (kas ir tikpat lieliski!)
Shutterstock
Pētījumos teikts, ka sabalansēts uzturs, kas satur dažādus barības vielām bagātus ēdienus, vienmēr ir labs jūsu veselībai (un jūsu ādai). Diēta, kas nodrošina perfektu līdzsvaru starp dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem un dārzeņiem, samazina aptaukošanās, sirds un asinsvadu slimību, 2. tipa cukura diabēta risku un virkni citu ar veselību un ādu saistītu problēmu (14).
Jums nav jāupurē vistas tīrradņi mirdzošas ādas dēļ. Tā vietā jūs varat nedaudz pielāgot diētu, lai izbaudītu labāko no abām pasaulēm un joprojām būtu veselīga āda. Samaziniet (vai pilnībā samaziniet) pārstrādātas pārtikas daudzumu. Nedzeriet vājpienu. Pārliecinieties, ka dzeramais piens un gaļa, ko ēdat, ir no dzīvniekiem, kas baroti ar zāli (organiski un bez hormoniem).
Vegānu diēta jums var būt ļoti veselīga. Tomēr diēta, kurā ietilpst jūras veltes, mājputni un piena produkti, kā arī veseli graudi un dārzeņi, var saglabāt jūsu ādu veselīgāku. Bet dienas beigās tas, ko jūs ievietojat savā šķīvī, ir pilnībā jūsu lēmums. Ceru, ka šis raksts palīdzēs jums novērtēt sekas un pieņemt apzinātu lēmumu.
Kādas ir jūsu domas par vegānismu? Atstājiet tos komentāru sadaļā zemāk!
Atsauces
- “Diēta un dermatoloģija…” Klīniskās un estētiskās dermatoloģijas žurnāls.
- “Vegānu proteīni var samazināt… risku”. Uzturs, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Izmaiņas seruma desnutrīna līmenī…” Eiropas Dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Dažādu augļu antioksidanta aktivitātes…” Starptautiskais Pārtikas zinātņu un uztura žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas žurnāls “Sistēmiskie antioksidanti un ādas veselība”.
- “Oksidantu un antioksidantu statuss…” ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas klīnisko un laboratorijas zinātņu annals.
- “Atklājot saikni starp uzturu un ādas novecošanos”, Dermato endokrinoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Ādas novecošanās stratēģijas” Dermato endokrinoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Vegānu diēta fizioloģiskā…” Acta Physiologica Hungarica, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Jūs esat tas, ko ēdat…" PLOS One.
- “Vidusskolas uztura piena patēriņš…” Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Piesātinātā taukskābe…” Uztura žurnāls.
- "Kā gaļa izraisa iekaisumu?" Nutritionfacts.org
- “Putnu gaļas loma līdzsvarotā uzturā…” Pārtikas un uztura pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Polinepiesātinātā taukskābe”, ScienceDirect.
- “Vegānu diētu ietekme uz veselību”, American Journal of Clinical Nutrition
- “Mikroelementu loma ādas veselībā un funkcijās” biomolekulas un terapija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- Humānās izpētes padome “Pētījums par pašreizējiem un bijušajiem veģetāriešiem un vegāniem”