Satura rādītājs:
- Kas ir vīnogu kauliņu eļļa?
- Kādi ir vīnogu sēklu eļļas ieguvumi veselībai?
- 1. maijs var cīnīties ar iekaisumu un uzlabot vispārējo veselību
- 2. Var būt izdevīgi ēdiena gatavošanai
- 3. Maijs var uzlabot ādas veselību
- 4. Var veicināt matu veselību
- 5. Var palīdzēt seksuālās veselības jomā
- Kāds ir vīnogu kauliņu eļļas uztura profils?
- UZTURA FAKTI
- Kādi ir citi vīnogu kauliņu eļļas izmantošanas veidi?
- Kādas ir vīnogu sēklu eļļas blakusparādības?
Vīnogu sēklu eļļa ir vīndarības nozares blakusprodukts, un pētījumos ir konstatēta tās labvēlīgā ietekme uz cilvēku veselību. Ir bijuši daudzi pierādījumi, kas liecina par eļļas pretvēža un kardioprotektīvajiem ieguvumiem (1).
Eļļas faktiskās sastāvdaļas, kas ir atbildīgas par šīm sekām, ir tikai mazākos daudzumos, un, lai izmantotu priekšrocības, var būt nepieciešams patērēt eļļu lielos daudzumos (1).
Šajā amatā mēs izpētīsim, ko pētījumi saka par eļļu un tās ietekmi uz veselību.
Kas ir vīnogu kauliņu eļļa?
Vīnogu sēklu eļļu nospiež no vīnogu sēklām. Tādējādi eļļa ir vīna darīšanas blakusprodukts.
Eļļa pastāv jau vairāk nekā 6000 gadus. Eiropieši eļļu izmantoja slimību ārstēšanai, kas saistītas ar ādu un acīm. Kopš 20. gadsimta mijas vīnogu kauliņu eļļa sāka izpelnīties zinātnieku un pētnieku uzmanību.
Lai gan vīnogu kauliņos ir daudz barības vielu, dažos pētījumos ir norādīts, ka tā nav ar eļļu. Lielākā daļa antioksidantu, ieskaitot vīnogu kauliņu proantocianidīnus, nebija eļļā (2).
Vai vīnogu sēklu eļļas lietošana dod jums kaut ko labu? Pētījumiem ir daži interesanti atklājumi.
Kādi ir vīnogu sēklu eļļas ieguvumi veselībai?
Ir daži pierādījumi, ka augsts omega-6 taukskābju līmenis vīnogu kauliņu eļļā var veicināt sirds veselību. Eļļai ir arī antioksidanta īpašības, kas var palīdzēt uzlabot ādas veselību.
1. maijs var cīnīties ar iekaisumu un uzlabot vispārējo veselību
Kā liecina pētījums, vīnogu kauliņu eļļas patēriņš, šķiet, uzlabo iekaisuma apstākļus un rezistenci pret insulīnu sievietēm ar lieko svaru un aptaukošanos (3).
Vīnogu kauliņu eļļa satur arī omega-6 polinepiesātinātās taukskābes. Pastāv pastāvīgi pierādījumi, ka augstāks omega-6 līmenis asinīs vai taukaudos ir saistīts ar samazinātu sirds un asinsvadu slimību risku (4).
Vīnogu sēklu eļļā un vīnogu kauliņu ekstraktos esošajiem fenola savienojumiem ir antioksidanta īpašības, kas saistītas ar brīvo radikāļu atdalīšanu un metālu helātu veidošanos. Šī aktivitāte ietekmē šūnu signālu un imūnsistēmas darbību (1).
2. Var būt izdevīgi ēdiena gatavošanai
Tika konstatēts, ka vīnogu sēklu eļļas izmantošana, gatavojot cūkgaļas pīrādziņus, samazina heterociklisko amīnu veidošanos, kas ir spēcīgi kancerogēni (5). Šie amīni parasti veidojas, kad gaļu, mājputnus vai zivis gatavo augstā temperatūrā (ieskaitot cepšanu vai grilēšanu) (6).
Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai saprastu, cik droša vai izdevīga varētu būt vīnogu sēklu eļļa ēdiena gatavošanai.
3. Maijs var uzlabot ādas veselību
Vīnogu sēklu eļļa satur antioksidanta īpašības, kas var palīdzēt samazināt ādas novecošanās pazīmes, ieskaitot smalkas līnijas un grumbas. Eļļa ir arī viegla un to var izmantot kā mitrinošu līdzekli, neatstājot ādu pārāk taukainu. Eļļas pretiekaisuma īpašības var arī palīdzēt ārstēt pūtītes (7).
Žurku pētījumos vīnogu kauliņu eļļa varētu arī palīdzēt paātrināt brūču sadzīšanu. Tomēr vīnogu sēklu eļļas tiešas vietējas lietošanas ietekme uz cilvēka ādu vēl nav pietiekami izpētīta (8).
4. Var veicināt matu veselību
Vienā nelielā pētījumā ir norādīta vīnogu sēklu eļļas iespējamā spēja ārstēt androgēnu alopēciju. Eļļa tika uzskatīta par iespējamu alternatīvu stāvokļa ārstēšanu, jo tā varēja uzlabot galvas ādas asinsriti (9).
Žurku pētījumā no vīnogu sēklām ekstrahētajiem proantocianidīniem bija matu augšanu veicinoša aktivitāte. Eļļas savienojumus varētu potenciāli izmantot kā līdzekļus matu augšanas izraisīšanai (10).
5. Var palīdzēt seksuālās veselības jomā
Ir daži pētījumi, kuros teikts, ka vīnogu kauliņos esošie proantocianidīni varētu uzlabot maksts asins plūsmu (11). Tomēr šajā ziņā ir jāveic vairāk pētījumu.
Eļļas uzturvērtības profils vairāk stāsta par to, no kā sastāv eļļa. Tam vajadzētu labāk izprast tā priekšrocības. Mēs to izpētīsim nākamajā sadaļā.
Kāds ir vīnogu kauliņu eļļas uztura profils?
Jūsu dienas vērtības var būt lielākas vai zemākas, atkarībā no jūsu kaloriju vajadzībām.
Papildus tam, ko mēs apspriedām, vīnogu eļļai ir citi potenciālie izmantošanas veidi. Tomēr tie nav pamatoti ar pietiekamiem pierādījumiem.
Kādi ir citi vīnogu kauliņu eļļas izmantošanas veidi?
Tika ziņots, ka vīnogu sēklām (īpaši to ekstraktiem) ir noteikti citi ieguvumi. Tie prasa turpmāku izpēti. Ir arī maz informācijas, ja ekstraktu priekšrocības var ekstrapolēt eļļai.
- Tika konstatēts, ka vīnogu sēklu ekstrakts veseliem cilvēkiem samazina glikozes līmeni asinīs pēc ēšanas. Šī varētu būt noderīga stratēģija, lai novērstu diabēta attīstību veselīgā populācijā (12).
- Vēža ārstēšanā potenciāli var izmantot arī dabiski sastopamos fitoķimikālijas, piemēram, vīnogu sēklu ekstraktu gadījumā. Tomēr mums ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai noteiktu drošību, jo īpaši, lai noteiktu jebkādu toksicitāti, kas saistīta ar ilgstošu vīnogu sēklu ekstrakta lietošanu (13).
- Klīniskā pētījumā subjekti, kuri iekšķīgi tika papildināti ar zāļu formu, kas satur vīnogu kauliņu ekstraktu, kas bagāts ar flavonoliem, parādīja labāku ādas tvirtumu un tumšu loku, apsārtuma un plankumu samazināšanos sievietēm ar blāvu sejas krāsu (14).
Neskatoties uz šiem lietojumiem, mēs neiesakām vīnogu sēklu eļļu visiem. Eļļai ir noteiktas kontrindikācijas.
Kādas ir vīnogu sēklu eļļas blakusparādības?
Dažas bieži sastopamās vīnogu sēklu ekstrakta blakusparādības ir slikta dūša, nieze, kuņģa darbības traucējumi, galvassāpes, reibonis un iekaisis kakls (15). Tas var izraisīt arī reakcijas tiem, kuriem ir zināma paaugstināta jutība (15).
Ekstrakts var mijiedarboties arī ar medikamentiem, kurus potenciāli metabolizē aknas. Tas var mijiedarboties ar asins atšķaidītājiem, NSPL pretsāpju līdzekļiem, piemēram, aspirīnu, dažām sirds zālēm un vēža ārstēšanu (15).
Drošības pierādījumu trūkuma dēļ vīnogu sēklu ekstrakts nav