Satura rādītājs:
- Kas ir Jujube?
- Džudžubes augļu vēsture
- Kādi ir jujube augļu ieguvumi veselībai?
- 1. Var palīdzēt samazināt vēža risku
- 2. Var ārstēt bezmiegu
- 3. Var uzlabot sirds veselību
- 4. Var uzlabot kuņģa-zarnu trakta veselību
- 5. Var atvieglot hronisku aizcietējumu
- 6. Var regulēt apriti
- 7. Maijs var uzlabot imunitāti
- 8. Var mazināt iekaisumu
- 9. Var mazināt stresu un trauksmi
- 10. Var uzlabot kaulu izturību
- 11. Maija palīdzība gremošanā
- 12. Var palīdzēt saglabāt svaru
- 13. Var palīdzēt detoksicēt asinis
- 14. Var pasargāt no smadzeņu bojājumiem
- 15. Var uzlabot kognitīvo funkciju
- 16. Var pasargāt no krampjiem
- 17. maijā izstādē pretmikrobu īpašības
- 18. Var dot labumu ādas veselībai
- 19. Var palielināt matu augšanu
- 20. Var uzlabot olnīcu veselību
Jujube ( Ziziphus jujuba ) augļus Ķīnā tradicionāli izmantoja, lai palīdzētu atslābināt ķermeni, mazināt trauksmi un izraisīt miegu, iespējams, tā saponīna satura dēļ. Šis mazais auglis izskatās ļoti līdzīgs datumam, un visā pasaulē to sauc arī par sarkano datumu, korejiešu datumu, ķīniešu datumu un indiešu datumu.
Jujube ir zināms, ka tas ir izdevīgs kuņģa-zarnu trakta problēmām, piemēram, aizcietējumiem. Tas ir pildīts ar barības vielām, piemēram, polisaharīdiem un flavonoīdiem. Jujube ir parādījis daudzsološus rezultātus neirokognitīvo un sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā.
Ļaujiet mums detalizēti uzzināt, kādi ir zinātnes atbalstītie jujube augļu ieguvumi veselībai, to uzturvērtība un citas iespējamās blakusparādības.
Kas ir Jujube?
Jujube ( Ziziphus jujuba ) ir augu smiltsērkšķu dzimtas ( Rhamnaceae ) pārstāvis. Tas ir mazs lapkoku krūms ar spīdīgi zaļām lapām un dzeltenīgi zaļiem ziediem. Augļi ir negatavi ovāli un zaļi, nobrieduši - purpurbrūni un grumbaini (piemēram, datums). Nogatavojoties, tam ir ābolu konsistence un garša, bet nobriedušam tas garšo daudz kā datumiem.
Džudžubes augļu vēsture
Agrākais jujube pieminējums ir atrodams ķīniešu dzejoļu antoloģijā Classic Of Odes, kas datēta ar 6. gadsimtu pirms mūsu ēras. Arī Ķīnā un citās Āzijas daļās to lieto medicīniski vismaz 2500 gadus.
Tiek uzskatīts, ka Džudžube ir cēlies no Sīrijas un Ziemeļāfrikas vismaz pirms 3000 gadiem. Tad tas virzījās uz austrumiem Āzijas dienvidu virzienā un galu galā uz Ķīnu, kur to joprojām plaši audzē. Tas ir atrodams arī Madagaskarā, Bulgārijā, dažās citās Eiropas daļās un Karību jūras salās.
Lai gan Ķīnā tam bija vairāk nekā 400 šķirņu, kristīgā laikmeta sākumā Eiropā tika ieviests zemāks džudžubes stādu klāsts. Tas galu galā nonāca Amerikas Savienotajās Valstīs 1837. gadā. Tomēr tikai 1908. gadā USDA ieveda labāku jujube šķirni no Ķīnas uz ASV.
Mūsdienās jujube augļi tiek patērēti, ņemot vērā svarīgos ieguvumus veselībai. Mēs tos izpētīsim nākamajā sadaļā.
Kādi ir jujube augļu ieguvumi veselībai?
Jujube augļi ir bagāti ar kalciju, kāliju, saponīniem, flavonoīdiem, betulīnskābi un vitamīniem A un C. Tas nodrošina aizsardzības līniju no nelielām sāpēm līdz hroniskām slimībām.
1. Var palīdzēt samazināt vēža risku
Jujube ekstrakts ir piepildīts ar fenoliem, kas pastiprina tā antioksidantu aktivitāti. Tas nozīmē, ka jujubē atrodamie antioksidantu fermenti darbojas ātrāk, lai atbrīvotos no brīvajiem radikāļiem un samazinātu vēža risku.
Ir diezgan daudz in vitro pētījumu, kas ir pierādījuši jujube ekstrakta spēju novērst vēža šūnu izplatīšanos. Viens pētījums, kas veikts Kalabrijas universitātē, parādīja, ka tas var efektīvi palēnināt ļaundabīgu krūts vēža šūnu izplatīšanos un pat nogalināt (1).
Vēl viens pētījums, kas veikts Irānā, parādīja jujube ekstrakta spēju kavēt vēža audzēju šūnu līniju, īpaši leikēmijas, izplatīšanos (2).
2. Var ārstēt bezmiegu
Jujube tradicionālajā ķīniešu medicīnā ir izmantots miega uzlabošanai un bezmiega ārstēšanai. Augļi satur saponīnus, kuriem ir nomierinoša un hipnotiska iedarbība. Žurku pētījumi liecina, ka šie savienojumi palīdz izraisīt miegu (3).
Tasi siltas jujube tējas pirms gulētiešanas var dot mierīgu miegu un palīdzību bezmiega ārstēšanā.
3. Var uzlabot sirds veselību
Džudžubos ir daudz kālija, un tajos ir maz nātrija. Kālijs atslābina jūsu asinsvadus un palīdz regulēt asinsspiediena līmeni (4).
Ir arī konstatēts, ka auglis darbojas kā antiaterogēns līdzeklis. Tas novērš tauku nokļūšanu artērijās un aizsērēšanu (5).
Tika arī konstatēts, ka Jujube palīdzēja samazināt lipīdu daudzumu aptaukošanās pusaudžu asinīs. Tas varētu samazināt sirds slimību risku pusaudžiem (6).
4. Var uzlabot kuņģa-zarnu trakta veselību
Ja patērē vismaz 40 miligramus jujube dienā, tas var veicināt kuņģa-zarnu trakta veselību. Tas var uzlabot jūsu kuņģa-zarnu trakta reģiona vispārējo vidi. Augļiem ir arī svarīgi fitoķimikālijas, kas var dot labumu vispārējai veselībai (7).
Žurku pētījumos tika konstatēts, ka jujube augļu ekstrakti var novērst kuņģa čūlas (8). Ir vajadzīgi turpmāki pētījumi, lai izprastu šīs sekas arī cilvēkiem.
5. Var atvieglot hronisku aizcietējumu
Izraēlas Meiras medicīnas centra veiktais pētījums atklāja, ka jujube ekstraktu lietošana ne tikai atvieglo hroniska aizcietējuma simptomus, bet arī uzlabo dzīves kvalitāti (9).
6. Var regulēt apriti
Optimāla asinsrite nozīmē, ka jūsu orgāni ir rūpīgi apgādāti ar skābekli, un jūs jūtaties parasti svaigāks un enerģijas pilns. Dažu jujubu lietošana dienā ir lieliska ideja, jo ir zināms, ka tas baro asinis (10).
Dzelzs un fosfora saturs augļos var būt svarīgs šajā sakarā. Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
7. Maijs var uzlabot imunitāti
Šis mazais auglis ir pildīts ar vitamīniem A un C, kas ir spēcīgi antioksidanti. Šīs būtiskās barības vielas cīnās ar brīvo radikāļu bojājumiem, kas citādi var apdraudēt imūnsistēmu un palielināt vēža, sirds slimību un ātras novecošanās risku. Šīs barības vielas to sasniedz, regulējot iekaisuma citokīnu ražošanu (11).
Pētījumos ar grauzējiem tika atklāti jujube ekstrakti, kas nomāc histamīna izdalīšanos. Histamīns ir savienojums, ko šūnas atbrīvo kā reakciju uz iekaisuma reakcijām. Augļiem piemīt antialerģiskas un antianafilaktiskas (novēršot paaugstinātu jutību) īpašības (12).
8. Var mazināt iekaisumu
Jujube ekstrakta vietējā lietošana var palīdzēt mazināt vairākas muskuļu sāpes un locītavu sāpes. Tika konstatēts, ka jujube sēklu eļļām piemīt pretiekaisuma īpašības (13).
9. Var mazināt stresu un trauksmi
Tradicionāli jujube tiek izmantots stresa, trauksmes un depresijas simptomu ārstēšanai. Augļiem ir nomierinoša iedarbība uz prātu un ķermeni.
Pētījums, kas veikts ar pelēm, parādīja, ka jujube mazināja trauksmi, lietojot mazākās devās, un tam bija sedatīvs efekts, lietojot lielākās devās (14). Nav veikti pētījumi par cilvēkiem, kas sniegtu pārliecinošus pierādījumus tam pašam. Bet, ja jūtaties īpaši saspringts, nav kaitīgi apēst sauju jujubu.
10. Var uzlabot kaulu izturību
Jujube augļi var būt noderīgi gados vecākiem cilvēkiem vai tiem, kam ir trausli kauli. Tajā ir augsta minerālvielu koncentrācija, kas nepieciešama kaulu veidošanai. Šis mazais auglis ir piepildīts ar kalciju un fosforu, kas veicina kaulu veselību (15), (16).
11. Maija palīdzība gremošanā
Jujube augļi satur šķiedrvielas, kas palīdz regulēt gremošanu. Barības viela nodrošina vienmērīgu un regulāru zarnu kustību. Augļiem ir arī antibakteriālas īpašības. Tas darbojas pret H. pylori, baktērijām, kas ir atbildīgas par gremošanas slimībām, piemēram, peptiskām čūlām un skābumu (17).
12. Var palīdzēt saglabāt svaru
Jujube augļos ir maz kaloriju, un tajos nav absolūti nekādu tauku. Turklāt tiem ir augsts šķiedrvielu un olbaltumvielu saturs. Ir zināms, ka pārtikas produkti, kas bagāti ar olbaltumvielām un šķiedrvielām, palielina piesātinājumu un, iespējams, palīdz uzturēt svaru / zaudēt svaru (18). Augļi varētu ātri piepildīt tevi un neļaut starp ēdienreizēm ļauties neveselīgām uzkodām.
13. Var palīdzēt detoksicēt asinis
Jujube ir pretiekaisuma īpašības (13). Tie var palīdzēt detoksicēt asinis. Tomēr nav pētījumu, kas to atbalstītu. Cīņa ar iekaisumu varētu būt veids, kā izvadīt toksīnus un uzlabot imunitāti. Bet šajā sakarā ir nepieciešama vairāk informācijas.
14. Var pasargāt no smadzeņu bojājumiem
Smadzeņu šūnas sāk deģenerēties ar vecumu. Tas palielina vairāku neiroloģisku traucējumu risku. Džudžube spēj nomierināt prātu. Pētījumos teikts, ka augļi varētu būt potenciāls kandidāts neiroloģisko slimību ārstēšanā (19).
Jujube var arī uzlabot astrocītu darbību, kas ir atbildīgi par neironu aizsardzību (20).
15. Var uzlabot kognitīvo funkciju
Peles pētījumi liecina, ka jujube ekstrakts var uzlabot atmiņu (21). Jujube ekstrakts arī veicināja nervu šūnu augšanu un attīstību peles zobu zonā. Zobu zobains ir viena no divām smadzeņu zonām, kurā attīstās jaunas nervu šūnas (22).
16. Var pasargāt no krampjiem
Eksperimentāls pētījums, kas veikts ar krampju izraisītām pelēm, parādīja dažas daudzsološas jujube ekstrakta sekas uz tām. Pētījumā konstatēts, ka pelēm, kuras pirms krampju izraisīšanas tika ārstētas ar jujube ekstraktu, uzlabojās mācīšanās un atmiņa, kā arī samazinājās oksidatīvais stress, salīdzinot ar kontroles grupu. Tādējādi jujube ekstrakts var ievērojami samazināt smadzeņu bojājumus, ko izraisa krampji (23).
17. maijā izstādē pretmikrobu īpašības
Jujube augļi var palīdzēt cīnīties ar infekcijām, jo tie ir bagāti ar imunitāti veicinošiem fitoķīmiskajiem līdzekļiem. Ir pierādīts, ka jujubā atrodamie flavonoīdi ir spēcīgi pretmikrobu līdzekļi (24). Faktiski ir konstatēts, ka šī augļa etanola ekstrakts palīdz bērnu infekciju ārstēšanā (25).
Eksperimentālajos pētījumos ir konstatēts, ka džulubēs atrodamā betulīnskābe cīnās ar HIV un gripas vīrusa infekciju (26), (27).
18. Var dot labumu ādas veselībai
Jujube pretiekaisuma un antioksidanta īpašības var palīdzēt ārstēt pūtītes, plankumus un rētas. Tomēr šajā jomā trūkst tiešu pētījumu.
Ir konstatēts, ka Jujube mazina niezi, ko izraisa ekzēma (28). Tas ir arī parādījis potenciālu kavēt melanomas (ādas vēzis) izplatīšanos (29).
19. Var palielināt matu augšanu
Jujube ēteriskās eļļas lietošana uz skūtām pelēm 21 dienu laikā izraisīja to, ka mati atkal pieauga garāki un biezāki, salīdzinot ar kontroles grupu (30). Eļļai var būt matu augšanu veicinoša darbība. Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu to pašu ietekmi uz cilvēkiem.
20. Var uzlabot olnīcu veselību
Teherānas Medicīnas zinātņu universitātes (Irāna) veiktais pētījums izmantoja jujube augu izcelsmes augu, ko sauc par Shilanum, olnīcu cistu ārstēšanai. Pētījuma beigās viņi atklāja, ka šī dabiskā formula ir tikpat efektīva olnīcu cistu ārstēšanā kā kontracepcijas tabletes (tās parasti tiek parakstītas šim nosacījumam). Formula arī izraisīja salīdzinoši mazāk blakusparādību (31). Tomēr ir vairāk pētījumu ar lielākiem izlases lielumiem