Satura rādītājs:
- Kāds ir pētersīļu uztura profils
- Kādi ir pētersīļu ieguvumi veselībai?
- 1. Var regulēt cukura līmeni asinīs
- 2. Maija palīdzība nieru veselībai
- 3. Var būt pretvēža iedarbība
- 4. Var uzlabot sirds veselību
- 5. Var atbalstīt kaulu veselību
- 6. Var palīdzēt gremošanā
- 7. Maijs var uzlabot imunitāti
- 8. Var uzlabot aknu veselību
- 9. Piemīt antibakteriālas īpašības
- 10. Var palīdzēt aizsargāt acis
- Kādi ir pētersīļu ieguvumi ādai?
- Sejas toniks cīņai pret pūtītēm
- Jums būs nepieciešams
- Process
- Sejas tīrīšanas līdzeklis vienmērīgai ādas nokrāsai
- Jums būs nepieciešams
- Process
- Sejas komplekts ādas izgaismošanai
- Jums būs nepieciešams
- Process
- Toniks veselīgai ādai
- Jums būs nepieciešams
- Process
- Kāda ir pētersīļu vēsture?
- Kādi ir dažādi pētersīļu veidi
- Kā izmantot pētersīļus ēdiena gatavošanai
- Kā iekļaut pētersīļus diētā
- Pētersīļu receptes
- Ko tev vajag
- Process
- Ko tev vajag
- Process
- Kā atlasīt un uzglabāt pētersīļus
- Pētersīļu riski un blakusparādības
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Pētersīļi ( Petroselinum crispum ) ir kulinārijas un ārstniecības augi, kuru dzimtene ir Vidusjūra. Zāles lapas, kāti un sēklas tiek izmantotas daudzās receptēs.
Pētersīļi ir bagāti ar uzturvielām un antioksidantiem. Anekdotiski ir zināms, ka tas palīdz samazināt asinsspiedienu, holesterīnu un alerģijas (1). To izmanto ziepju, krēmu, smaržu pagatavošanai (1). Pētersīļi ir noderīgi ādai, pateicoties pretmikrobu un pretiekaisuma aktivitātēm.
Apskatīsim pētersīļu bagātīgo uztura profilu, lietojumus, ieguvumus un blakusparādības. Ritināt uz leju.
Kāds ir pētersīļu uztura profils
Puse tases (30 g) svaigu, sasmalcinātu pētersīļu nodrošina 11 kalorijas, 2 gramus ogļhidrātu, 1 gramu olbaltumvielu, 1 gramu tauku un 1 gramu šķiedrvielu (2).
- Tas ir bagātīgs A vitamīna (8424 SV), C vitamīna (133 mg), K vitamīna (1640 µg), folijskābes (152 µg) un kālija (554 mg) (2) avots.
- Pētersīļi satur arī flavonoīdus, karotinoīdus un C vitamīnu, kam piemīt antioksidanta īpašības (2).
Nākamajā sadaļā mēs aplūkosim pētersīļu ieguvumus veselībai.
Kādi ir pētersīļu ieguvumi veselībai?
1. Var regulēt cukura līmeni asinīs
Pētersīļi un to ēteriskā eļļa ir bagāti ar antioksidantu, ko sauc par miristicīnu (3). Myristicin var palīdzēt regulēt cukura līmeni asinīs. Tas var arī pazemināt insulīna rezistenci un iekaisumu. Tomēr, lai izprastu šīs sekas, ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
2. Maija palīdzība nieru veselībai
Pētersīļi ir dabisks diurētiķis (4). Tas var palīdzēt noņemt toksīnus un mikrobus no ķermeņa. Žurkas, kuras baroja ar pētersīļu sēklu ekstraktu, parādīja lielāku urīna daudzumu nekā tad, kad viņi dzēra tikai ūdeni (4). Pētersīļi var kavēt nātrija kālija sūkni, kas ir iesaistīts urīna regulācijā nierēs (4).
Pētījumi ar dzīvniekiem arī liecina, ka pētersīļiem ir nefroprotektīvs efekts žurkām ar nieru problēmām (5).
3. Var būt pretvēža iedarbība
Pētersīļi ir bagāti ar flavonoīdiem, kuriem, kā zināms, piemīt pretvēža īpašības. Flavonoīdi kavē šūnu augšanu un samazina oksidatīvo stresu (6).
Pētījumi ar dzīvniekiem ir atklājuši, ka pētersīļu sēklās atrodamais flavonoīds apigenīns varētu palīdzēt iznīcināt vēža šūnas un samazināt audzēju lielumu (7).
Pētījumos par vēža šūnu līnijām ir konstatēts, ka apigenīnam ir taisnās zarnas vēža antiproliferācijas, pretiekaisuma un anti-metastāzes īpašības (8). Apigenīnam ir pretkancerogēna iedarbība uz krūts vēzi (9).
Vēl viens pretkancerogēns flavonoīds, kas atrodams pētersīļos, ir luteolīns (10), (11). Pētījumos ir norādīts, ka luteolīnam var būt preventīva ietekme uz kolorektālo vēzi (10).
Pētersīļi satur arī karnozolu, vēl vienu savienojumu ar daudzsološiem rezultātiem krūts, ādas, resnās zarnas un prostatas vēža ārstēšanā (12).
4. Var uzlabot sirds veselību
Pētersīļus tautas medicīnā izmanto, lai palīdzētu hipertensijas ārstēšanā. Bagātīgais flavonoīdu saturs pētersīļos palīdz uzlabot sirds veselību un samazināt sirds un asinsvadu slimību risku (13).
Pētersīļi ir arī labs folskābes avots. Folātu uzņemšana ir saistīta ar labu sirds veselību (14). Zems folātu līmenis var kaitēt sirdij (15). Tādējādi pētersīļu iekļaušana uzturā var būt noderīga šajā sakarā.
5. Var atbalstīt kaulu veselību
Pētersīļi ir labs K vitamīna avots. Vitamīns palīdz veidot kaulu šūnas, ko sauc par osteocītiem (16). Pētersīļi tika konstatēts, ka žurkām kavē kaulu rezorbciju (procesu, kurā kauli tiek absorbēti un sadalīti organismā) (17).
6. Var palīdzēt gremošanā
Tradicionāli pētersīļus izmanto, lai palīdzētu ārstēt gremošanas un kuņģa-zarnu trakta traucējumus. Šķiedrvielu saturs pētersīļos palīdz gremošanu (18). Tas palīdz pārvietot pārtiku gremošanas traktā, kā arī darbojas kā prebiotiska lopbarība zarnās esošajām labajām baktērijām.
Pētījumos ar pētījumiem pētersīļu ekstraktiem tika konstatēta pretsāpju iedarbība. Viņi to panāca, kavējot kuņģa sulas pārmērīgu sekrēciju (19).
7. Maijs var uzlabot imunitāti
Pētersīļi satur daudz antioksidantu un pretiekaisuma savienojumu, ieskaitot flavonoīdus (20). Apigenīns cīnās ar iekaisumu organismā (21).
Pētersīļi satur arī C vitamīnu. Barības viela ir spēcīgs antioksidants, kas uzlabo imūnsistēmu (22). Pētersīļi satur flavonolus, piemēram, kaempferolu un kvercetīnu, kas cīnās ar oksidatīvo stresu un šūnu bojājumiem (23).
8. Var uzlabot aknu veselību
Pētersīļi varētu regulēt holesterīnu un aizsargājoši ietekmēt žurku aknas (24). Citi pētījumi ir atklājuši, ka pētersīļi var palīdzēt aknu šūnu atjaunošanā un regulēt enzīmus aknās pelēm ar cukura diabētu (25).
9. Piemīt antibakteriālas īpašības
Pētersīļus tradicionāli izmanto spējai cīnīties ar mikrobiem. Pētījumā pētersīļi parādīja pretmikrobu aktivitāti kareiša sierā (26).
Ēteriskā eļļa no pētersīļiem ir parādījusi gan antibakteriālu, gan pretsēnīšu iedarbību (27). Tas varētu kavēt tādu baktēriju kā Staphylococcus aureus un Listeria monocytogenes augšanu (27). Tas varētu arī pasargāt no sēnēm Penicillium ochrochloron un Trichoderma viride (27).
10. Var palīdzēt aizsargāt acis
Pētersīļi satur A vitamīnu, uzturvielu, kas var palīdzēt uzlabot acu veselību (28). Pētersīļi satur arī karotīnus, piemēram, luteīnu un zeaksantīnu, kas palīdz aizsargāt acis (29). Šie pigmentētie antioksidanti palīdz uzturēt acis veselīgas, novēršot oksidatīvos bojājumus. Tie samazina makulas deģenerācijas un kataraktas risku (29).
Tie ir pētersīļu ieguvumi veselībai. Ir zināms, ka zāle veicina arī ādas veselību. Nākamajā sadaļā mēs apskatījām tikai šo tēmu.
Kādi ir pētersīļu ieguvumi ādai?
- Bagāti ar barības vielām: pētersīļi ir bagāti ar uzturvielām, piemēram, varu, cinku, mangānu, kalciju un kāliju, kas ir svarīgi veselīgai ādai.
- Pretnovecošanās: pētersīļos esošais C vitamīns palīdz palēnināt novecošanos. Tas darbojas, cīnoties ar brīvajiem radikāļiem, kas izraisa oksidatīvo stresu (30). Barības viela arī palīdz mazināt smalkās līnijas un grumbas. Tas palīdz šūnu labošanā un stimulē kolagēna ražošanu (30). Tas palīdz ādai izskatīties elastīgai un jaunai.
- Pret pūtītēm: pētersīļu pretmikrobu īpašības var palīdzēt cīnīties pret baktērijām un mazināt pūtītes (27). Pētersīļi var arī līdzsvarot lieko sebumu. Tomēr nav pētījumu, kas pamatotu šo apgalvojumu.
- Pretiekaisuma: pētersīļi satur antioksidantus, kas var palīdzēt mazināt ādas kairinājumu un apsārtumu.
- Vienmērīgs ādas tonis un samazina pigmentāciju: Zālē esošais C vitamīns var izgaismot ādu un samazināt nevienmērīgas plankumus. C vitamīns var arī palīdzēt samazināt hiperpigmentāciju.
Pētersīļus var izmantot ādas veselībai. Šeit mēs esam uzskaitījuši dažas receptes, izmantojot pētersīļus, kurus varat izmantot uz ādas.
Sejas toniks cīņai pret pūtītēm
Jums būs nepieciešams
- Destilēts ūdens
- Pētersīļu lapas
- Daži pilieni citrona sulas
- 3 pilieni tējas koka eļļas
- 3 pilieni rozmarīna ekstraktu
Process
- Pievienojiet pētersīļu lapas verdošam ūdenim.
- Pēc tam, kad tas atdziest, pievienojiet dažus pilienus citrona sulas, tējas koka eļļu un rozmarīna ekstraktus.
- Ielejiet šo maisījumu pudelē un izmantojiet to kā toniku.
Sejas tīrīšanas līdzeklis vienmērīgai ādas nokrāsai
Jums būs nepieciešams
- Destilēts ūdens
- Pētersīļu lapas
- Daži pilieni citrona sulas
- 1 tējkarote medus
Process
- Mērcējiet pētersīļus siltā ūdenī.
- Pagatavojiet smalku pastu un pievienojiet vienu tējkaroti medus un dažus pilienus citrona sulas.
- Šis sejas tīrīšanas līdzeklis atvieglos plankumus un noņems atmirušās šūnas, kas novedīs pie maigas, mirdzošas ādas.
Sejas komplekts ādas izgaismošanai
Jums būs nepieciešams
- 1 ēdamkarote jogurta
- Pētersīļu lapas
- Daži pilieni tējas koka eļļas
- 1 ēdamkarote auzu pārslu
Process
- Pievienojiet dažas pētersīļu lapas vienai ēdamkarotei jogurta.
- Pievienojiet šim maisījumam vienu ēdamkaroti auzu pārslu un pagatavojiet smalku pastu.
- Šim maisījumam varat pievienot dažus pilienus tējas koka eļļas un uzklāt šo sejas masku dzidrai, veselīgai ādai.
Toniks veselīgai ādai
Jums būs nepieciešams
- Destilēts ūdens
- Pētersīļu lapas
Process
- No lapām iegūst sulu un sajauc to ar 200 ml ūdens.
- Lietojiet šo sacepumu katru dienu, lai iegūtu veselīgu ādu. Izvairieties no pārmērīga patēriņa.
Šie ir veidi, kā jūs varat izmantot pētersīļus, lai veicinātu ādas veselību. Mēs esam redzējuši pētersīļu daudzās priekšrocības. Kā ir ar ieskatu tās vēsturē?
Kāda ir pētersīļu vēsture?
Pētersīļus ļoti cienīja grieķi. To izmantoja, lai godinātu sportistus, kuri uzvarēja. To izmantoja arī kapu rotāšanai. Tas tika izmantots medicīnā, pirms romieši to ieviesa, lai rotātu ēdienu. Tagad to kultivē vairāk nekā 2000 gadus. Mūsdienās pētersīļi ir pieejami dažādos veidos.
Kādi ir dažādi pētersīļu veidi
- Krokotās lapas vai parastos pētersīļus bieži izmanto kā garnējumu zupās, sautējumos un citos ēdienos. Tam ir kraukšķīga tekstūra.
- Plakano lapu pētersīļiem vai itāļu pētersīļiem ir spēcīgāka garša nekā saritinātām lapu pētersīļiem. To lieto arī salātos, sautējumos, zupās un mērcēs kā rotājumu.
- Hamburgas vai vācu pētersīļi ir viena veida, kuras lapu vietā izmanto rāceņu sakni. Sakni var cept vai izmantot sautējumos un zupās pēc garšas.
Nākamajā sadaļā mēs izpētīsim, kā pētersīļus izmantot ēdiena gatavošanai.
Kā izmantot pētersīļus ēdiena gatavošanai
Pētersīļi ir daudzpusīga un lēta aromatizēšanas iespēja, lai paaugstinātu jebkura ēdiena garšu un noformējumu. To parasti lieto sautējumos un zupās. Daudzās salātu mērcēs un marinādēs tiek izmantoti svaigi pētersīļi. Aromāts uzlabo visu kulinārijas pieredzi. Ēdienu gatavošanai var izmantot gan svaigus, gan kaltētus pētersīļus.
Franču virtuvē ir pētersīļi krājumā un zupa, savukārt Tuvo Austrumu ēdienos, piemēram, humusā un baba ghanoush, pētersīļus izmanto kā rotājumus.
Itāļu ēdienos, piemēram, makaronos, spageti, picā vai lazanjā, kā aromatizējošu sastāvdaļu izmanto žāvētus pētersīļus. Mērcēs, piemēram, pesto vai salsā, ietilpst arī pētersīļi. To parasti pievieno gatavošanas procesa beigās, lai saglabātu ēdiena garšu.
Kā iekļaut pētersīļus diētā
Izmetiet kātiņus un sasmalciniet pētersīļu lapas. Tos var izmantot kartupeļu salātos vai mērcēs, kuru pamatā ir tomāti. Jūs varat to pievienot arī savam omletam. Smūtijā varat iekļaut pētersīļu sulu, lai iegūtu svaigu garšu.
Jūs varat arī pārbaudīt šādas receptes un iekļaut zāļu diētu.
Pētersīļu receptes
- Pētersīļu tēja
Ko tev vajag
- 250 ml attīrīta ūdens
- ¼ glāze svaigu pētersīļu lapu
Process
- Izmantojot tējas tējkannu, uzkarsēto ūdeni uzvāra.
- Noskalojiet svaigi pētersīļu lapas zem vēsa, tekoša ūdens.
- Stāvas lapas verdošā ūdenī apmēram 10 minūtes.
- Izkāš lapas un izbaudi.
- Mandeļu garozas lasis
Ko tev vajag
- ½ glāze mandeļu
- 2 ēdamkarotes pētersīļu
- 1 tējkarote katra jūras sāls un maltu melno piparu
- 1 ēdamkarote rīvētas organiskās citrona miziņas
- 4 laša filejas
- 2 ēdamkarotes avokado eļļas
- 4 tases spinātu
Process
- Mandeles samaļ virtuves kombainā.
- Uz šķīvja sajauciet mandeļu pulveri ar pētersīļiem, citrona miziņu, sāli un pipariem.
- Bagātiniet lasi mandeļu maisījumā no abām pusēm.
- Sildiet eļļu uz lielas pannas vidējā siltumā. Pievieno lasi un vāri apmēram 5 minūtes katrā pusē.
- Pasniedziet ar citronu sulu.
Pirms sākat gatavot ar pētersīļiem, varat izvēlēties pareizos pētersīļus un tos pareizi uzglabāt.
Kā atlasīt un uzglabāt pētersīļus
Atlase
Pētersīļi ir pieejami visu gadu lielveikalos. Meklējiet svaigus pētersīļus ar stingriem kātiem. Mēģiniet nopirkt no organiskas izcelsmes pētersīļus. Izvairieties no pētersīļu pirkšanas ar savītušām vai dzeltenām lapām, pelējumu un tumšiem plankumiem.
Uzglabāšana
Pētersīļi ir pienācīgi jāuzglabā. Ja nē, tas var novīst un zaudēt garšu. Uzglabājiet pētersīļus tumšā vietā, prom no saules gaismas. Noņemiet visas dzeltenās vai netīrās novītušās lapas un rūpīgi nomazgājiet lapas. Iztukšojiet lieko ūdeni uz virtuves dvieļa. Atkārtojiet mazgāšanas procesu vēlreiz un pēc tam nokratiet lieko ūdeni no lapām. Uzlieciet tos uz virtuves dvieļa un viegli notīriet, lai noņemtu atlikušo ūdeni. Lapas ievieto ziploc maisiņā un uzglabā ledusskapī. Tas var ilgt svaigu apmēram 10 dienas. Pētersīļus var uzglabāt ilgāk, turot kātiņus stāvot ūdenī. Lai novērstu mikrobu piesārņošanu, jums jāmaina ūdens.
Pētersīļi dažiem cilvēkiem var izraisīt zināmu negatīvu ietekmi. Iespējams, vēlēsities tos pārbaudīt, pirms zāles iekļaujat diētā.
Pētersīļu riski un blakusparādības
Pētersīļi jālieto mēreni. Atsevišķos gadījumos tas var izraisīt alerģiju, ja to lieto pārmērīgi. Šīs ir blakusparādības.
- Var traucēt asinsspiedienu
Pētersīļi var regulēt asinsspiedienu, moderējot nātrija kālija sūkņus. Tomēr, ja to patērē lielākos daudzumos, tas var mijiedarboties ar hipertensijas medikamentiem (31). Konsultējieties ar ārstu, ja novērojat kādas izmaiņas asinsspiediena līmenī.
- Tas var izraisīt hipoglikēmiju
Pētersīļos esošais miristicīns var pazemināt cukura līmeni asinīs. Ja jūs jau lietojat zāles pret zemāku cukura līmeni asinīs, lieko pētersīļu lietošana var izraisīt hipoglikēmiju (pārmērīgi zemu cukura līmeni asinīs).
- Mijiedarbība operācijas laikā
Pētersīļi var novērst asins recēšanu un pagarināt asiņošanas laiku (32). Tādējādi operācijas laikā tas var izraisīt pārmērīgu asiņošanu. Izvairieties no pētersīļiem vismaz divas nedēļas pirms plānotās operācijas.
- Ādas jutīgums
Atsevišķiem cilvēkiem pēc pētersīļu vai pētersīļu sēklu eļļas vietējas lietošanas rodas jutība pret sauli (33). Tas var izraisīt saules apdegumus un izsitumus. Tādēļ pirms lietošanas konsultējieties ar ārstu.
- Nieru slimība
Lai gan pētersīļi ir izdevīgi nierēm, indivīdiem ar nieru slimībām tie var izraisīt nevēlamas reakcijas. Tomēr šajā aspektā nav pētījumu. Tādēļ konsultējieties ar savu ārstu.
- Jautājumi par grūtniecību un zīdīšanu
Lai gan tas ir drošs normālos daudzumos, pārmērīga pētersīļu uzņemšana grūtniecības vai zīdīšanas laikā var izraisīt komplikācijas. Pētersīļi var samazināt piena ražošanu (34). Līdz ar to var nebūt ieteicams to lietot zīdīšanas laikā.
- Cita zāļu mijiedarbība
Pētersīļos ir liels daudzums K vitamīna, kas ir iesaistīts asins recēšanā. Zāle var mijiedarboties ar medikamentiem, ko lieto asins recēšanas novēršanai (32). Daži pētījumi uzskata, ka pētersīļu un varfarīna (antikoagulanta) mijiedarbība ir apšaubāma (35).
Secinājums
Pētersīļi ir daudzpusīga zāle, kurai ir daudz pielietojumu. Tas ir bagāts ar uzturvielām, ieskaitot K vitamīnu un flavonoīdus. Tam ir nozīme sirds, kaulu un acu veselībā. Tam ir pretmikrobu, antioksidants un pretaudzēju efekts, kas palīdz cīnīties ar daudzām hroniskām slimībām. Tomēr, lai pārbaudītu apgalvojumus, ir jāveic vairāk pētījumu.
Tradicionāli pētersīļi tiek izmantoti kā diurētiķis, aborts un atkrēpošanas līdzeklis. Tas palīdz uzturēt veselīgu, skaidru ādu. Jūs varat viegli iekļaut žāvētas vai svaigas pētersīļu lapas uzturā, pievienojot tās zupām, salātiem, marinādēm un mērcēm.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai pētersīļi var palīdzēt zaudēt svaru?
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka pētersīļus varētu izmantot detoksikācijas un svara zaudēšanas dzērienos. Tomēr nav zinātnisku pierādījumu, kas liecinātu, ka pētersīļi ir noderīgi svara zaudēšanai.
Kas notiek, ja jūs ēdat pārāk daudz pētersīļu?
Pētersīļus ASV Pārtikas un zāļu pārvalde ir atzinusi par drošiem (GRAS). Tomēr, tā kā tas ir diurētiķis, tas tā nav