Satura rādītājs:
- Kādi ir Senna ieguvumi veselībai?
- 1. Var palīdzēt mazināt aizcietējumus
- 2. Var ārstēt kairinātu zarnu sindromu (IBS)
- Kādas ir Senna blakusparādības?
- Riski
- Kāda ir Senna zāļu mijiedarbība?
- Devas
Senna ir zāle ar spēcīgām īpašībām. Tas ir augs, kura lapas un augļus izmanto zāļu ražošanai. Tās galvenā loma ir caurejas līdzeklis, un daži pētījumi rāda, ka, lietojot pareizajā devā, tas var palīdzēt aizcietējumu ārstēšanā (1).
Pētījumi turpinās, lai izprastu senna galvenās priekšrocības. Lai gan tradicionālajā medicīnā senna ir izmantota kuņģa-zarnu trakta veselības veicināšanai, šķiet, ka par to nav konkrētu pierādījumu. Šajā amatā mēs apspriedīsim senna un to iespējamos ieguvumus.
Kādi ir Senna ieguvumi veselībai?
1. Var palīdzēt mazināt aizcietējumus
Senna tradicionālajā medicīnā tiek izmantota kā stimulējošs caurejas līdzeklis. To var atrast dažādos augu izcelsmes līdzekļos, piemēram, melnā melnrakstā, Diasenna, Daffy's Elixir un zāļu tējās. Tiek uzskatīts, ka par šo īpašību ir atbildīgas tā aktīvās sastāvdaļas, ti, antrakinona glikozīdi (2).
Tomēr svaigā senna auga miza var izraisīt nelabumu, vemšanu un sāpes vēderā. Lai gan senna ir plaši izmantota aizcietējumu ārstēšanā, nav pētījumu, kas atbalstītu tā izmantošanu hroniska aizcietējuma ārstēšanā (2).
Senna ieteicams lietot tikai reizēm. Ilgtermiņa lietošanas drošība nav skaidra (2).
Citā ziņojumā ir norādīts, ka senna varētu būt bīstama. Tās lapas stimulē resnās zarnas sieniņu nervus. Tas var izraisīt zarnu kontrakcijas un elektrolītu traucējumus. Var attīstīties arī tolerance, kas nozīmē, ka līdzīgu efektu sasniegšanai ir nepieciešamas lielākas devas (3).
Klīniskie pētījumi senna lietošanu neatbalsta. Jūs varat kļūt atkarīgs no senna, ja to lietojat ilgāku laiku. Tādēļ, pirms lietojat senna, lai ārstētu aizcietējumus, lūdzu, konsultējieties ar savu ārstu.
2. Var ārstēt kairinātu zarnu sindromu (IBS)
Kairinātu zarnu sindromu vai slimību (IBS vai IBD) raksturo hroniskas sāpes vēderā. To papildina patoloģiski zarnu paradumi (caureja, aizcietējums vai abi). Sāpes bieži sākas pēc ēšanas un samazinās pēc zarnu kustības. IBS simptomi ir vēdera uzpūšanās, gļotu pāreja un nepilnīgas iztukšošanās sajūta (4).
Caurejas līdzekļa dēļ senna var palīdzēt pārvaldīt kairinātu zarnu sindroma (IBS) simptomus (5). Kā senna to sasniedz, vēl nav pētīts, taču daži eksperti pieļauj, ka, tā kā zāle izraisa resnās zarnas kontrakcijas, tā var piespiest izkārnījumus izkustēties.
Tomēr senna ir stimulējošs caurejas līdzeklis un, ja to lieto ilgāk, var kaitēt jūsu zarnām (6). Tādēļ pirms senna lietošanas, lūdzu, konsultējieties ar ārstu.
Medicīnas aprindām vēl ir plaši jāizpēta senna iespējamie ieguvumi. Lielākā daļa senna problēmu ir saistīta ar tā devu un ilgstošu lietošanu. Nākamajā sadaļā mēs redzēsim blakusparādības, ko var izraisīt senna pārmērīga lietošana.
Kādas ir Senna blakusparādības?
Senna lapu hroniska lietošana var izraisīt akūtus apstākļus, tostarp vēdera krampjus un elektrolītu traucējumus. Tomēr ilgstoša stimulējošu caurejas līdzekļu, piemēram, senna, lietošana var izraisīt (7), (8):
- Krampji
- Slikta dūša
- Caureja
- Pēkšņs svara zudums
- Reibonis
- Aknu traumas / bojājumi
- Hipokaliēmija (kālija deficīts)
- Resnās zarnas gļotādas un urīna pigmentācija
Kālija zudumam vai tā trūkumam ir liela viļņošanās ietekme. Tas var izraisīt muskuļu vājumu un aritmiju (bīstamas izmaiņas sirds ritmā).
Riski
Grūtniecēm, barojošām sievietēm un menstruācijām sievietēm nevajadzētu lietot senna, jo nav informācijas par tās drošību. Izvairieties no senna došanas bērniem, kas jaunāki par divpadsmit gadiem.
Cilvēkiem ar zarnu aizsprostojumu, IBD, zarnu čūlu, nediagnosticētām kuņģa sāpēm vai apendicītu vajadzētu arī izvairīties no senna (7).
Senna var mijiedarboties arī ar noteiktām zālēm. Ja lietojat zāles, ir svarīgi ievērot piesardzību.
Kāda ir Senna zāļu mijiedarbība?
Senna pieder pie kasiju sugas, un lielākā daļa šīs sugas augu var mijiedarboties ar noteiktām zāļu grupām. Lietojot Senna, nelietojiet asins šķidrinātājus, antikoagulantus, kortikosteroīdus un sirds veselības zāles. Šīs zāles (piemēram, varfarīns un digoksīns) var palielināt kālija zudumu (9).
Pretsāpju, pretdrudža, pretiekaisuma un steroīdu zāles (paracetamols, ketoprofēns, estradiols utt.) Var mijiedarboties arī ar senna lapām. Tie palielina vai samazina šo zāļu absorbciju (9).
Kad, kā un cik daudz sennas vajadzētu lietot, lai izvairītos no šādām blakusparādībām?
Devas
Tipiska senna deva ir apmēram 15-30 mg divas reizes dienā. Tas ir