Satura rādītājs:
- Ko dara serotonīns?
- Kā serotonīns jums nāk par labu?
- 1. Serotonīns izraisa laimi
- 2. Var palīdzēt ārstēt depresiju un trauksmi
- 3. Var veicināt labāku miegu
- 4. Uzlabo smadzeņu darbību
- 5. Uzlabo seksuālo aktivitāti
- 6. Var veicināt gremošanas veselību
- 7. Var palīdzēt zaudēt svaru
- 8. Palīdz pārvaldīt sāpes
- 9. Maija palīdzība OCD ārstēšanai
- Kas notiek, ja serotonīna līmenis ir zems?
- Kā dabiski palielināt serotonīna līmeni?
- Piezīme par serotonīna sindromu
- Secinājums
- Atsauces
Serotonīns ir neirotransmiters, ko ražo nervu šūnas. To sauc arī par laimīgo ķīmisko vielu - tas regulē garastāvokli un var palīdzēt mazināt depresiju. Ir vairāki citi veidi, kā šim hormonam ir labvēlīga loma jūsu ķermenī. Šajā amatā mēs izskatīsim visus šos un nedaudz vairāk.
Ko dara serotonīns?
Serotonīns (zinātniski saukts par 5-hidroksitriptamīnu) tiek iegūts no neaizvietojamās aminoskābes triptofāna. Triptofāns parasti atrodas riekstos, sarkanajā gaļā un sierā - un tā trūkums ir saistīts ar vairākiem garastāvokļa traucējumiem.
Serotonīns ietekmē gandrīz katru ķermeņa daļu. Tas regulē jūsu emocijas un stabilizē garastāvokli. Šis neirotransmiters arī samazina depresiju un regulē trauksmi (1).
Tam ir arī loma zarnu kustībās un seksuālās aktivitātēs. Tas ir melatonīna prekursors - ķīmiska viela, kas regulē ķermeņa miega un pamošanās ciklu (2).
Vairākas serotonīna funkcijas cilvēka ķermenī izceļ tā nozīmi un citus būtiskos aspektus. Bet pirms mēs tur nokļūstam, jums ir jāzina vairāk par serotonīna priekšrocībām - detalizēti.
Kā serotonīns jums nāk par labu?
Tā kā tā ir laimīgā ķīmiskā viela, serotonīns palīdz izraisīt laimi un var arī mazināt depresijas un trauksmes simptomus. Serotonīns arī veicina smadzeņu darbību un dzimumfunkciju.
1. Serotonīns izraisa laimi
Pētījumi mums parāda, ka neirotransmiteriem, tāpat kā serotonīnam, ir nozīme cilvēka laimei (3). Serotonīns (un dopamīns) regulē gan pozitīvu, gan negatīvu noskaņojumu. Pētījumos šis neirotransmiteris bija laimes, apmierinātības un optimisma starpnieks.
Turpmākie pētījumi arī mums saka, ka paaugstinātu serotonīna līmeni var saistīt ar pozitīvu noskaņojumu (4).
2. Var palīdzēt ārstēt depresiju un trauksmi
Shutterstock
Pētnieki uzskata, ka serotonīna līmeņa nelīdzsvarotība var ietekmēt garastāvokli, izraisot depresiju. Iespējamās problēmas, kas saistītas ar depresiju, var būt zema serotonīna smadzeņu šūnu ražošana. Tomēr vēl nav skaidrs, vai zems serotonīna līmenis izraisa depresiju, vai arī tas ir otrādi (5).
Bet pastāv saistība starp serotonīnu un depresiju. Neirotransmiters var ietekmēt noskaņojumu pacientiem ar depresiju. Arī serotonīns var stiprināt komunikāciju starp smadzeņu šūnām, kuru trūkums izraisa depresiju (6).
Vienā pētījumā ar dzīvniekiem pelēm ar augstāku serotonīna līmeni smadzenēs bija pazeminātas depresijas un trauksmes pazīmes (7).
Citā pētījumā SSRI (selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori) lietošana parādīja depresijas simptomu uzlabošanos. SSRI ir zāles, kas padara serotonīnu pieejamāku smadzenēs (8). Tika konstatēts, ka pacientiem ar pašnāvības nodomiem ir zemāks serotonīna līmenis.
3. Var veicināt labāku miegu
Interesanti, ka serotonīnam ir nozīme gan miegā, gan nomodā. Neirotransmiterim ir nozīme REM miega veidošanā (9).
Serotonīna uzkrāšanās smadzeņu daļā, ko sauc par muguras raphe kodolu, var iemidzināt (10).
Citi pētījumi arī parāda, ka zems serotonīna līmenis var izraisīt bezmiegu. Kad serotonīna līmenis tiek normalizēts, regulārs miegs atgriežas vietā (11).
Bet liekais serotonīna līmenis var jūs uzturēt. Attiecība starp serotonīnu un miegu ir sarežģīta - un mums ir vajadzīgi konkrētāki pētījumi, lai nonāktu pie secinājuma (12).
4. Uzlabo smadzeņu darbību
Optimālais serotonīna līmenis veicina arī kognitīvās funkcijas. Neirotransmiterim varētu būt arī kāds ieguvums pacientiem ar Alcheimera slimību, šizofrēniju un citiem kognitīviem jautājumiem (13).
Arī serotonīnam var būt nozīme cilvēka atmiņā (14). Pirms mēs varam secināt šo aspektu, ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
5. Uzlabo seksuālo aktivitāti
Viens veids, kā serotonīns var uzlabot seksuālo aktivitāti, ir potenciāli depresijas simptomu mazināšana. Depresija var traucēt seksuālo darbību - un tā kā serotonīns var palīdzēt depresijas ārstēšanā, tas var pastiprināt seksuālo aktivitāti pacientiem (15).
Serotonīnam var būt vēlama ietekme arī uz vīriešu dzimumfunkciju. Neirotransmiters palielināja erekciju un atviegloja ejakulāciju dažādos gadījumos (16).
6. Var veicināt gremošanas veselību
Cirkulējošais serotonīns zarnās var noteikt dominējošo zarnu darbību, kā norādīts ziņojumos (17). Serotonīna līmenis zarnās aizcietējumu laikā pazeminās, bet caurejas vai celiakijas gadījumos tas palielinās.
Serotonīns ietekmē arī kuņģa-zarnu trakta asins plūsmu. Tas ir iesaistīts arī vairākos fizioloģiskos gremošanas procesos (18).
Pat zarnu mikroflora var ietekmēt serotonīna līmeni, un tas, savukārt, var ietekmēt noteiktu kuņģa-zarnu trakta slimību smagumu (19).
Serotonīnam var būt nozīme kuņģa iztukšošanas veicināšanā un aizcietējumu mazināšanā (20).
Pētījumi arī parāda, ka serotonīnam var būt gan labvēlīga, gan kaitīga ietekme uz zarnām (21). Tāpēc mēs iesakām šajā sakarā konsultēties ar savu ārstu, it īpaši pirms jebkāda veida serotonīna piedevu lietošanas, lai ārstētu gremošanas problēmas.
7. Var palīdzēt zaudēt svaru
Pētījumi rāda, ka depresija var izraisīt svara pieaugumu, jo skartajam indivīdam nav intereses veselīgi ēst un fiziski vingrināties. Tā kā serotonīns var mazināt depresijas simptomus, tas var palīdzēt svara zudumam (22).
Serotonīns var arī aktivizēt noteiktus neironus un palīdzēt ierobežot apetīti. Tas ietekmē arī smadzeņu melanokortīna sistēmu, kas ir svarīgs molekulārais ceļš, kas kontrolē ķermeņa svaru (23).
Tika arī konstatēts, ka noteiktas serotonīna zāles samazina cilvēkiem ar augstu tauku saturu. Serotonīna aktivizēšana cilvēka sistēmā var arī selektīvi izvairīties no tauku uzturā (24). Šīs zāles tiek uzskatītas par reālām iespējām aptaukošanās epidēmijas kontrolei nākotnē (25).
8. Palīdz pārvaldīt sāpes
Serotonīnam ir liela loma sāpju uztveres modulēšanā. Migrēnas galvassāpes bieži ārstē ar serotonīnerģiskām zālēm, kas palīdz arī hronisku sāpju ārstēšanā (26).
Šķiet, ka pat SSAI ir vēlama ietekme uz hroniskām sāpēm (27).
9. Maija palīdzība OCD ārstēšanai
Lai gan mums ir nepieciešams vairāk pētījumu, daži pētījumi rāda, ka SSRI var palīdzēt obsesīvi-kompulsīvo traucējumu ārstēšanā (28).
Šīs priekšrocības mums parāda, cik izšķirošs ir neirotransmitera serotonīns. Bet kas notiks, ja serotonīna līmenis pazemināsies? Kas tad notiktu?
Kas notiek, ja serotonīna līmenis ir zems?
Ar zemu serotonīna līmeni mēs domājam līmeni, kas zemāks par 101 līdz 283 nanogramiem litrā (ng / ml) - tas ir diapazons optimālajam serotonīna līmenim cilvēka ķermenī.
Precīzs serotonīna līmenis katram cilvēkam atšķiras - un tas var atšķirties atkarībā no pārbaudītajiem paraugiem un citiem mērījumiem.
Zems serotonīna līmenis var izraisīt serotonīna deficītu, kura simptomi ir (29):
- Nomākts garastāvoklis
- Agresija
- Trauksme
- Uzbudināmība
- Zema pašapziņa
- Slikta apetīte
- Slikta atmiņa
- Impulsīva uzvedība
- Bezmiegs
Citi serotonīna deficīta fiziskie simptomi ir:
- Svara pieaugums
- Nogurums
- Alkas pēc ogļhidrātiem
- Slikta dūša
- Gremošanas kustību problēmas (piemēram, kairinātu zarnu sindroms un aizcietējums)
Precīzi serotonīna deficīta cēloņi vēl nav noteikti. Bet daži iespējamie cēloņi var būt šādi:
- Mazāk serotonīna receptoru klātbūtne organismā.
- Esošie serotonīna receptori nesaņem serotonīnu efektīvi.
- Serotonīns varētu sadalīties vai absorbēties pārāk ātri.
- Zems triptofāna, vitamīnu B6 un D vai omega-3 taukskābju līmenis, kas organismam nepieciešams serotonīna ražošanai.
Pat jūsu dzīves pieredze var spēlēt lomu. Pētījumi rāda, ka dalībniekiem ar vardarbību pret bērnu vēsturē bija zemāks serotonīna līmenis, salīdzinot ar tiem, kuri netika ļaunprātīgi izmantoti (30).
Bet tad tam visam nav jāsniedz sliktas ziņas. Serotonīna deficītu var ārstēt. Šeit mēs runājam par SSRI, kas ir medicīniskās ārstēšanas iespējas serotonīna deficīta ārstēšanai.
Selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori ir antidepresanti, kas ļauj jūsu ķermenim efektīvāk izmantot serotonīnu. Daži izplatīti SSRI, kas pieejami tirgū, ir:
- Celexa
- Prozac
- Sarafems
- Zoloft
- Leksapro
- Paxil
Vai mums ir arī kādas dabiskas metodes? Ritiniet uz leju, lai uzzinātu.
Kā dabiski palielināt serotonīna līmeni?
- Vingrojumi: Ir konstatēts, ka vingrinājumiem ir antidepresanti (31). Vingrojumi uzlabo garastāvokli - gan veseliem, gan nomāktiem cilvēkiem. Ir arī konstatēts, ka vingrinājumi veicina smadzeņu serotonīna darbību (32).
- Spilgtas gaismas iedarbība: Pētījumi rāda, ka pakļaušana spilgtai gaismai vai nu saulei, vai gaismas kastei var palielināt serotonīna līmeni jūsu sistēmā (33).
- Diēta: Pārtika, kas palielina triptofāna līmeni, var veicināt optimālu serotonīna līmeni (32). Tie ietver olas, lasi, tofu, sieru, ananāsus, riekstus un tītaru.
- Garastāvokļa indukcija: apzināti radīt priecīgu noskaņojumu vai darīt kaut ko, kas jums patīk, var palielināt smadzeņu serotonīna līmeni (32).
Serotonīna deficīta ārstēšana ir iespējama, un rezultāti ir iepriecinoši. Bet attiecībā uz medicīnisko ārstēšanu (piemēram, SSRI) jums kaut kas jāzina.
Piezīme par serotonīna sindromu
To sauc arī par serotonīna toksicitāti, tas notiek, ja vienlaikus lietojat divas SSRI zāles vai arī lietojat pārāk daudz zāļu. Tādēļ, lūdzu, piesardzīgi izturieties pret devu un nekad nelietojiet zāles bez ārsta uzraudzības. Konsultējieties ar savu ārstu.
Serotonīna toksicitāte var izraisīt šādus simptomus pārmērīgas nervu aktivitātes dēļ (34):
- Apjukums
- Nemiers un satraukums
- Caureja
- Galvassāpes
- Paaugstināts asinsspiediens un sirdsdarbība
- Drebuļi
- Svīšana
- Muskuļu koordinācijas zudums
- Skolēnu paplašināšanās
- Muskuļu stīvums
Smaga serotonīna toksicitāte dažos gadījumos var būt bīstama dzīvībai. Bet, lietojot tikai vienu narkotiku devu ierobežojumos, parasti nerodas serotonīna toksicitāte (35).
Secinājums
Serotonīnam ir liela loma vairākos ķermeņa procesos. Tas kļūst nepietiekams reti, bet, ja tas notiek, lūdzu, saprotiet, ka jums ir ārstēšanas iespējas. Veicot pareizās izmaiņas savā dzīvesveidā, jūs varat atkal atgriezties uz pareizā ceļa!
Kaut kas cits, jūsuprāt, mums pietrūka pieminēt serotonīnu? Kāpēc jūs neziņojat mums, atstājot komentāru zemāk esošajā lodziņā?
Atsauces
- “Paplašinātā serotonīna bioloģija” Medicīnas gada pārskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Čiekurveidīgais dziedzeris un melatonīns”, Kolorādo štata universitāte.
- “Laime un veselība: bioloģiskā…” Irānas Sabiedrības veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Psiholoģiskā, neiroķīmiskā un…” Neiropsiholoģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Kāds serotonīnam sakars ar depresiju?" Pasaules psihiatrija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Depresija izriet no nepareizas saziņas starp…" ScienceDaily.
- "1B serotonīna autoreceptoru trūkums…" Neiropsihofarmakoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīna anomālija serumā…” Medical Journal, Bruņotie spēki Indijā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Miega un nomoda neirofarmakoloģija…” Miega medicīnas klīnika, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- Miega zāles “Serotonīns un miegs”.
- “Bezmiegs, serotonīns un depresija”, Georgian Medical News, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Miega trūkuma ietekme uz ārpusšūnu…” Neirozinātne, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīnerģiskā sistēma un kognitīvā…” Translational Neuroscience, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīna, nervu marķieru un atmiņas” robežas farmakoloģijā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Ar antidepresantiem saistīta seksuāla disfunkcija…” Narkotikas, veselības aprūpe un pacientu drošība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Dopamīns un serotonīns: ietekme uz vīriešiem…” Fizioloģija un uzvedība, ScienceDirect.
- “Serotonīns kuņģa-zarnu traktā”. Pašreizējais viedoklis par endokrinoloģiju, diabētu un aptaukošanos, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīna darbība uz kuņģa-zarnu trakta…” ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas Eksperimentālās bioloģijas un medicīnas biedrības raksti.
- “Serotonīna un GI traucējumi…”, klīniskā un translatīvā gastroenteroloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīns un tā loma resnās zarnas darbībā…” Resnās zarnas un taisnās zarnas slimības, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Neirotransmiteri: kritiskie modulatori…” ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas Šūnu fizioloģijas žurnāls.
- “Depresija un svara pieaugums…”, afektīvo traucējumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Jauns ieskats par to, kā serotonīns samazina apetīti…" ScienceDaily.
- “Serotonīns, ēšanas paradumi un tauku uzņemšana”. Aptaukošanās pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīna zāles: ietekme uz apetīti…” Pašreizējie zāļu mērķi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīns un depresija”, British Medical Journal.
- “Hronisku sāpju ārstēšana ar SSRI…” Sāpju izpēte un vadība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīna loma obsesīvi kompulsīvos traucējumos”, Lielbritānijas Psihiatrijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Pieaugušo smadzeņu serotonīna deficīts…” ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas Neirozinātnes žurnāls.
- “Ziņots par vardarbību bērnībā ir saistīts…” Wiley Online Library
- “Fizisko vingrinājumu ietekme uz trauksmi…”, ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas klīniskās psiholoģijas apskats.
- “Kā palielināt serotonīna līmeni cilvēka smadzenēs…” Psihiatrijas un neirozinātnes žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Saules spīdums, serotonīns un āda…” Jauninājumi klīniskajā neirozinātnē, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Serotonīna sindroms” Ochsner Journal, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Kanādas ģimenes ārsta atpazīšana un ārstēšana”, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.