Satura rādītājs:
- Kas ir Stevia?
- Stevia diabēta slimniekiem - ko saka zinātne?
- Saldināšana ar Stēviju
- Stevia diabēta slimniekiem - vai tā ir droša?
- Stevia deserti diabēta slimniekiem
- 1. Sarkanais ķirbis Halwa
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- 2. Citronu biezpiena un sarkanās dzen siera kūka
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- Kāpēc daži Stevia produkti tiek sajaukti ar citiem saldinātājiem?
- Kas vēl var gūt labumu no Stevia?
- Stēvija un diabēts - brīdinājumi
Kā būtu ar saldināt savu ēdienu, neskatoties uz cukura diabētu?
Nē. Šis nav gaidāmās Holivudas zinātniskās fantastikas filmas sižets.
Tā ir patiesība.
Es nezinu, vai jūs jau esat dzirdējis par steviju. Bet tas nav svarīgi. Tāpēc, ka stēvija…
..nu, izlasi pats.
Kas ir Stevia?
Cukura māsīca. Bet bez sliktajām sekām.
Tas ir tāpēc, ka gandrīz visi cukura aizstājēji tiek ražoti sintētiski. Bet ne stēvija. Stevia ir iegūta no auga. Tāpēc tas ir labs cukura brālēns.
Un uzmini ko?
Stevia tiek novērtēta par to, ko tā nedara. Piemēram, stevia nepievieno kalorijas.
Stevia augs ir saistīts ar margrietiņu un ambrozijas augiem. Vairāku stevia sugu dzimtene ir Arizona, Ņūmeksika un Teksasa.
Bet visvērtīgākās sugas aug Brazīlijā un Paragvajā. Cilvēki šajos apgabalos simtiem gadu ir izmantojuši šīs augu lapas, lai saldinātu pārtiku. Tradicionālā medicīna šajos reģionos arī veicina steviju kā apdegumu, kuņģa problēmu ārstēšanu un dažreiz pat kā kontracepcijas līdzekli. Pavisam nesen tas tiek aplūkots kā potenciāls SIBO līdzeklis, kas pazīstams kā tievās zarnas baktēriju aizaugšana.
Pārsteidzoši, stēvija ir 250 līdz 300 reizes saldāka nekā cukurs (1). Bet tas nesatur ogļhidrātus, kalorijas vai mākslīgas sastāvdaļas.
Stevia diabēta slimniekiem - ko saka zinātne?
Zinātne saka daudzas lietas. Un viens no tiem ir šāds - stevijai varētu būt priekšrocības - ne tikai diabēta slimniekiem, bet arī citiem cilvēkiem. Saskaņā ar Masačūsetsas vispārējās slimnīcas datiem, stevija ir daudzsološa cilvēkiem, kuri cieš no hipertensijas un 2. tipa cukura diabēta.
Stevia ir izgatavota no lapas, kas saistīta ar populāriem dārza ziediem, piemēram, krizantēmām un asters (2). To ir apstiprinājusi FDA, un ir zināms, ka tam piemīt antioksidanta un antidiabēta īpašības. Tas var nomākt glikozes līmeni plazmā un palīdzēt uzlabot simptomus.
Citas stevia priekšrocības diabēta slimniekiem ir:
- Stabilizējot cukura līmeni asinīs
- Insulīna ražošanas palielināšana
- Paaugstināta insulīna ietekme uz šūnu membrānām
- 2. tipa diabēta seku novēršana
Viss labi. Bet kā jūs varat izmantot stevia, lai saldinātu savu ēdienu?
Saldināšana ar Stēviju
Attēls: iStock
Ir iemesls, kāpēc saldināšana ar stēviju ir pareizā rīcība. Jo, ja jūs nelietojat stevia un tomēr vēlaties, lai jūsu ēdiens būtu salds, jums, iespējams, būs jāpielieto mākslīgie saldinātāji. Un tas varētu būt pilnīgi bīstami. Tas notiek pat ar mākslīgajiem saldinātājiem, kuri apgalvo, ka tie ir “bez cukura” vai “draudzīgi diabēta slimniekiem”.
Šādiem mākslīgajiem saldinātājiem, saskaņā ar pētījumiem, faktiski ir pretēja ietekme, nekā viņi apgalvo (3). Saskaņā ar ziņojumu, kas publicēts Journal of Nutrition (4), mākslīgie saldinātāji joprojām var paaugstināt glikozes līmeni asinīs. Citā pētījumā ir atklāts, ka šie saldinātāji var mainīt jūsu zarnu baktēriju sastāvu. Šīs izmaiņas var izraisīt glikozes nepanesamību, kas galu galā noved pie diabēta.
Faktiski mākslīgie saldinātāji var arī veicināt svara pieaugumu un citas saistītās komplikācijas (5), (6).
Stevia iekļaušana uzturā ir vienkārša. Vispirms to varat izmēģināt rīta kafijā vai apkaisīt ar auzu pārslu, lai pārbaudītu garšu. Ne tikai tas - ir arī citi veidi.
- Limonādē vai mērcēs varat izmantot svaigas stevijas lapas. Jūs varat arī iemērkt lapas tasi verdoša ūdens, lai iegūtu atsvaidzinoši apburošu zāļu tēju.
- Lai pagatavotu saldinātāju pulverī, varat izmantot sausās stevijas lapas. Pakariet svaigu stevijas lapu saišķi otrādi sausā vietā, līdz lapas ir pilnībā izžuvušas. Pēc tam noņemiet lapas no kātiem. Uzpildiet kafijas dzirnaviņas (vai virtuves kombainu) līdz pusei ar sausām lapām. Apstrādājiet ar lielu ātrumu dažas sekundes, un jums ir pulvera saldinātājs. Jūs varat uzglabāt šo saldinātāju hermētiskā traukā un izmantot receptēs, kurām nepieciešams saldinātājs.
- Kaut kas jāatceras - 2 ēdamkarotes stevia lapu pulvera ir vienādas ar 1 glāzi cukura.
- Jūs varat pagatavot arī stevia sīrupu dzērienu vai citu sīrupu saldināšanai. Tasei (ceturtdaļai) svaigu un smalki sasmalcinātu stevia lapu pievieno siltu ūdeni. Uzglabājiet maisījumu hermētiskā traukā un turiet to 24 stundas malā. Jūs varat izkāst maisījumu un pagatavot to uz mazas uguns, lai jūs iegūtu koncentrētāku sīrupu.
Glabājiet šo sīrupu hermētiskā traukā ledusskapī. Tas var ilgt vairākus gadus.
Un tagad par lielo jautājumu
Stevia diabēta slimniekiem - vai tā ir droša?
Vai stēvija ir laba diabēta slimniekiem? Tas ir īstais darījums, vai ne?
Netika konstatēts, ka stevia preparātu lietošana nelielos daudzumos būtiski ietekmētu glikozes līmeni asinīs. Faktiski viens pētījums no Brazīlijas, kas publicēts 1986. gadā, parādīja, ka stevijas preparātu lietošana ik pēc 6 stundām 3 dienas palīdzēja uzlabot glikozes nepanesamību.
Zinātne saka, ka stēvija ir laba diabēta slimniekiem.
Vienā Irānas pētījumā tika secināts, ka stevija iedarbojas uz aizkuņģa dziedzera audiem, lai stimulētu pozitīvu ietekmi uz insulīna līmeni. Tam ir labvēlīga hipoglikemizējoša ietekme uz cilvēku (7).
Pētnieki visā pasaulē ir vienisprātis par stevijas pretdiabēta iedarbību (8). Citā pētījumā teikts, ka stevia var samazināt glikozes līmeni asinīs un insulīna līmeni, tādējādi palīdzot regulēt glikozi (9). Papildus cīņai ar cukura kaitīgo iedarbību, stevia arī palīdz uzlabot barības vielu īpašības pārtikai, kurai tas tiek pievienots (10).
Saskaņā ar Vermontas Sabiedrības veselības departamenta publicēto ziņojumu vienīgās bažas par cukura aizstājējiem, visticamāk, ir pārēsties, ja tie tiek iekļauti uzturā (11). Bet, lietojot stēviju, tas var nebūt jautājums - jo tajā nav kaloriju vai ogļhidrātu.
Pētījumā, kas publicēts Journal of Regulatory Toxicology and Pharmacology, tika konstatēts, ka stevia ir labi panesama (un bez jebkādām blakusparādībām) pacientiem ar 1. un 2. tipa cukura diabētu.
Cits 2005. gadā publicēts pētījums atklāja, ka steviosīds, viens no stevia savienojumiem, var samazināt glikozes koncentrāciju plazmā, uzlabot jutību pret insulīnu un attīstīt insulīna rezistences sākumu. Lai gan testi tika veikti ar žurkām, cilvēkiem bija sagaidāmas līdzīgas iespējas.
Stevia deserti diabēta slimniekiem
1. Sarkanais ķirbis Halwa
Attēls: iStock
Ko tev vajag
- 500 grami sarkanā ķirbja
- 1 ēdamkarote tīra gī
- 10 mandeles
- 5 grami stevijas
- ½ ēdamkarotes kardamona pulvera
- 2 safrāna šķipsnas (iemērc nedaudz piena)
- ¼ litrs ūdens
Norādījumi
- Notīriet ķirbju ādu un noņemiet sēklas. Sarīvē to.
- Cep mandeles ātrvārāmā katlā (dažos gī). Ļaujiet viņiem atdzist un turiet tos malā.
- Pievieno nedaudz ghee un biezenī pagatavoto ķirbi. Uz mazas uguns sautē 10-15 minūtes.
- Pievienojiet ūdeni un aizveriet spiediena katla vāku. Pēc diviem svilpieniem pazeminiet uguni un ļaujiet tam gatavoties apmēram 15 minūtes uz nelielas liesmas.
- Kad ķirbis ir pietiekami mīkstināts, varat to arī sasmalcināt, ja vēlaties. Tam pievienojiet stēvijas pulveri, kardamonu un safrāna pulveri. Rūpīgi samaisa.
- Palieliniet siltumu tā, lai viss liekais ūdens tiktu izvadīts.
- Jūs varat pievienot mandeles (vai mandeļu šķēlītes) augšpusē kā rotājumu.
- Pasniedziet un izbaudiet.
2. Citronu biezpiena un sarkanās dzen siera kūka
Ko tev vajag
- ¼ tējkarote stevia
- 2 ēdamkarotes mannas
- 1 tējkarote auzu pārslu
- 3 ēdamkarotes nesālīta sviesta
- Šķipsniņa sāls
- ½ tējkarotes želatīna
- ½ citrona miziņa
- 1 tējkarote citrona sulas
- 1/5 olas dzeltenuma
- ¼ krūze karājās biezpiena
- 1 ēdamkarote melleņu
- 1 pavasara piparmētra
- 1/8 tējkarotes kanēļa pulvera
- ½ paciņa Red Zen tēja
Norādījumi
- Izmantojot sviestu, auzas un mannu, pagatavojiet īsu mīklu. Šim nolūkam jūs varat apkaisīt nedaudz ūdens. Mīklu sarullē un sagriež. Cepiet to.
- Sakuļ olas dzeltenumu, stēviju, pienu, citrona sulu un miziņu, līdz tā kļūst bieza un putīga. Tam pievieno pakarinātu biezpienu. Vēlreiz sakuļ.
- Želatīnu izkausē siltā ūdenī. Salieciet to olu maisījumā.
- Pievienojiet to neredzīgi ceptai garozai un pāris stundas turiet ledusskapī.
- Stāvu 2 minūtes pie sarkanās Zen tējas 90 grādu temperatūrā un sajauc to ar želatīnu.
- Sieru kūku maisījumu pievienojiet kuterim kopā ar Red Zen maisījumu.
- Uzstādiet to vēlreiz uz 3 stundām.
- Izņem to ārā un atkailini.
- Jūs varat pasniegt ar dažām mellenēm un piparmētru zariņu augšpusē.
- Šķīvja malā varat arī notīrīt putekļus ar kanēļa pulveri.
Un tagad, otrais lielais jautājums
Kāpēc daži Stevia produkti tiek sajaukti ar citiem saldinātājiem?
Kad mēs sakām “stēvija pret diabētu”, mēs domājam svaigu stevijas lapu. Un ne tirgū atrodami stevia produkti. Divi dabiskās stevijas savienojumi, steviosīds un rebaudiosīds A, ir atbildīgi par tā saldumu.
Bet, runājot par tirgū sastopamajiem stevijas pulveriem un saldinātājiem, ir arī negatīvie aspekti. Šie saldinātāji satur pievienotu dekstrozi, eritritolu (no kukurūzas) un, iespējams, dažus citus mākslīgos saldinātājus.
Daudzi no šiem tirgū atrodamajiem stevia produktiem tiek apstrādāti. Faktiski vispopulārākie zīmoli iziet cauri daudziem apstrādes posmiem - sākot no balināšanas līdz ķīmiskām izmaiņām.
Un mēs zinām, kāpēc viņi to dara - iespējams, lai palielinātu ražošanu. Vai kas cits. Bet galu galā tas ir par naudu, vai ne?
Tālāk ir saraksts ar citiem mākslīgiem saldinātājiem, kas var saturēt stevia saldinātājus:
- Dekstroze, kas ir cits nosaukums glikozei (vienkāršs cukurs). Parasti to ražo no ģenētiski modificētas kukurūzas. Tas nav tik veselīgi, ja vien ražotājs to neapstiprina kā bioloģisku.
- Maltodekstrīns, kas ir ciete. Tas ir vai nu iegūts no kukurūzas vai kviešiem. No kviešiem iegūtais maltodekstrīns varētu radīt bažas cilvēkiem, kuri nepanes lipekli. Un pat citādi maltodekstrīns ir ļoti pārstrādāta sastāvdaļa. Šajā procesā tiek noņemta lielākā daļa tā olbaltumvielu. Tas varētu padarīt to bez lipekļa, bet tomēr ir grūti pateikt, vai tas ir veselīgs.
- Saharoze, kas būtībā ir cukurs. Galda cukurs, ko lietojat katru dienu. Vienīgais ieguvums, ko saharoze sniedz, ir enerģija šūnām. Bet citādi pārmērīgs saharozes daudzums var izraisīt kariesu un citas problēmas, piemēram, diabētu, paaugstinātu asinsspiedienu un aptaukošanos.
- Cukura spirti, kas ir ogļhidrāti, kas dabiski sastopami augļos un citos augos. Tos var arī ražot. Lai gan tajos nav kaloriju vai ogļhidrātu, tie ir zemāki divos, salīdzinot ar galda cukuru. Cukura spirti diabēta slimniekiem vai kādam, kas cieš no prediabēta, jālieto piesardzīgi - ņemot vērā, ka tie ir ogļhidrātu forma.
Labi. Tātad dabiskā stevija ir izdevīga diabēta slimniekiem. Bet vai ir kāds, kurš var gūt labumu no šīs maģiskās zāles?
Kas vēl var gūt labumu no Stevia?
Stevia galvenokārt dod labumu diabēta slimniekiem un personām, kas cieš no hipertensijas. Papildus tam tas var arī palīdzēt cilvēkiem, kuriem ir sirds slimību risks. Viens pētījums parādīja, ka steviosīds stevijā var samazināt ZBL holesterīnu, tādējādi novēršot sirds slimības (12).
Dažos citos pētījumos stevijai ir arī pretvēža un pretiekaisuma īpašības (13).
Tas viss bija par to, kā stevija dod labumu diabētam. Priekšrocības ir lielas. Bet vienmēr ir svarīgi atzīmēt arī brīdinājumus.
Stēvija un diabēts - brīdinājumi
- Grūtniecība vai zīdīšana
Šajā sakarā ir ierobežota informācija. Tādējādi izvairieties no lietošanas.
- Zems asinsspiediens
- Uzpūšanās un citi jautājumi
Dažiem cilvēkiem, kuri lieto stevia vai steviosīdu, var rasties vēdera uzpūšanās vai slikta dūša. Citas sekas var būt reiboņa sajūta, muskuļu sāpes vai nejutīgums.
- Auglības jautājumi
Vienā pētījumā ar dzīvniekiem tika konstatēts, ka pārmērīgs stevijas patēriņš samazina žurku tēviņu auglību (14). Bet, tā kā tas notiek tikai tad, kad stevia tiek patērēts lielās devās, līdzīgas iespējas cilvēkiem var nebūt redzamas.
Visbeidzot, bet arī svarīgs apsvērums ir ierobežot jebkuru saldinātāju, lai apmācītu smadzenes vēlēties mazāk salduma pārtikas produktos. Galvenais mērķis visos veselības apstākļos ir iemācīties iecienīt rūgtu un skābu kopā ar salduma piegaršu!
Labākā palīdzība ir pašpalīdzība. Bet ne tad, kad runa ir par personīgo veselību. Ne vienmēr.
Pastāstiet mums, kā šī ziņa par diabēta slimnieku steviju ir padarījusi jūsu dienu. Dariet mums to zināmu, komentējot zemāk esošajā lodziņā.