Satura rādītājs:
- Kas ir dzeloņains nātres?
- Kādi ir ieguvumi no nātres veselībai?
- 1. Maijs var veicināt matu augšanu un izturību
- 2. Var ārstēt siena drudzi, astmu un alerģijas
- 3. Var palīdzēt pārvaldīt prostatas problēmas
- 4. Var mazināt iekaisumu
- 5. Var pazemināt asinsspiedienu
- 6. Maijs var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs
- 7. Var uzraudzīt sirds un aknu veselību
- 8. Var palīdzēt ārstēt menstruāciju veselību, PCOS un auglības problēmas
- 9. Var paātrināt brūču sadzīšanu
- Nātru uztura profils
- Kā to patērēt
- Kā pagatavot nātru tēju
- Kādas ir dzeloņains nātres sekas?
- Vai jūs zināt, kā nātres dzeļ?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Nātres (pazīstamas arī kā dzeloņains nātres) ir tradicionālo augu izcelsmes zāļu štāpeļšķiedrām un galvenokārt tiek izmantotas alerģiju, iekaisuma un auglības problēmu ārstēšanai. Kā ziņots, senie ēģiptieši izmantoja šo visuresošo augu artrīta un muguras lejasdaļas ārstēšanai (1). To ārstniecisko īpašību dēļ lieto jau sen.
Dzerošās nātru tējas dzeršana var palīdzēt tikt galā ar daudzām slimībām. Šai zāļu tējai ir daudz veselības ieguvumu, piemēram, matu augšanas veicināšana, alerģiju un astmas mazināšana, cukura līmeņa pārvaldība asinīs un urīnceļu veselības uzlabošana.
Šajā rakstā uzzināsim nedaudz vairāk par dzeloņains nātres priekšrocībām.
Kas ir dzeloņains nātres?
Nātres ( Urtica dioica ) kopš seniem laikiem ir bijušas pamata augu izcelsmes zāles (2). Tam ir eksotisks bioķīmiskais profils. Tas aug maigā vai mērenā klimatā visā pasaulē - it īpaši vietās, kur ir daudz mitruma. Dažas nātru sugas bieži var atrast mežos, pie upēm vai strautiem un ceļmalās.
Tās zinātniskais nosaukums Urtica dioica cēlies no latīņu vārda uro, kas nozīmē “dedzināt”, jo tā lapas pēc saskares var izraisīt īslaicīgu dedzinošu sajūtu. Šo augu (vai nezāļu) dzimtene ir Meksika, Itālija, Nepāla, Indija, Ķīna, Krievija, Nīderlande, Ziemeļamerika un daļa Āfrikas. Dažām nātru sugām, it īpaši dzeloņains nātrēm, lapās un gaisa daļās ir matiņi. Arī daži no šiem dzēlieniem! Tādējādi nosaukums (1).
Lapas ir blīvi pārklātas ar dzēlieniem, kas atbrīvo potenciāli sāpes izraisošus toksīnus (1).
Kad cilvēka āda nonāk saskarē ar nātru lapu vai kātu, tā ātri izveido sarkanīgus plankumus, kas niez un sadedzina. Auga matiņi vai trihomi ir dabiski izstrādāti, lai pasargātu augu no kukaiņiem.
Tomēr šīs maģiskās zāles lietošana pēc apstrādes ir droša. Nākamajā sadaļā ir viss par nātru lapu priekšrocībām. Sāciet ritināt!
Kādi ir ieguvumi no nātres veselībai?
1. Maijs var veicināt matu augšanu un izturību
Tradicionālajā medicīnā matu augšanas stimulēšanai tika izmantotas Urtica sugas. Pētījumā tika pētīts šis dzeloņains nātru ( Urtica dioica ) īpašums ar augu ekstraktu kombināciju. Šis augu izcelsmes preparāts palielināja cilvēka dermas papilla šūnu izplatīšanos (3).
Nātrejā esošais β-sitosterīns izraisa jaunu asinsvadu veidošanos (angiogenēzi). Tas veicina asinsvadu endotēlija augšanas faktora (VEGF) sintēzi un atbalsta jaunu matu augšanu (3).
Nātru lapas un saknes regulē dzimumhormonu un to substrātu darbību. Tie palīdz kontrolēt matu izkrišanu (alopēciju) vīriešiem un sievietēm ar hormonālo nelīdzsvarotību (4).
2. Var ārstēt siena drudzi, astmu un alerģijas
Siena drudzi vai alerģisku rinītu izraisa ziedputekšņi, putekļu ērcītes, pelējums, sēnīšu sporas, prusaki un spalvas. Citi cēloņi ir jutība pret pārtiku, vielmaiņas slimības un noteiktas zāles. Tās simptomi ir šķaudīšana, aizlikts deguns, nieze, asarošana (pastāvīga asarošana), galvassāpes, sausums mutē, miegainība, nogurums un sirds aritmija (5).
Šeit alternatīvā medicīna var nākt talkā (5), (6). Nātres ( Urtica dioica ) satur nikotinamīdu, sinefrīnu un ostholu ar spēcīgām pretiekaisuma un antialerģiskām īpašībām.
Šīs fitochemiskās vielas uzrāda antagonistu aktivitāti pret iekaisumu veicinošiem histamīna receptoriem, bloķējot histamīna ražošanu un izdalīšanos (5). Viņi arī traucē iekaisumu veicinošo šūnu, ķīmisko kurjeru un kontrolējošo gēnu darbību (5).
Veselības ārstiem kā alternatīva parastajiem medikamentiem būtu jāizskata alternatīvās medicīnas izmantošana akūtu un hronisku traucējumu, piemēram, astmas, elpošanas ceļu alerģijas utt.
3. Var palīdzēt pārvaldīt prostatas problēmas
Prostatas dziedzera aizaugšana (labdabīga prostatas hiperplāzija) palielina spiedienu uz urīnizvadkanālu. Tas atspējo urīnceļu sistēmu un novecojot izraisa vairākus hroniskus traucējumus (7).
Žurku pētījumos nātres parādīja prostatas problēmu uzlabošanos. Nātru sakņu ekstrakti nomāc aromatāzi - fermentu, kas pārveido testosteronu par estrogēnu. Estrogēns ir cieši saistīts ar prostatas traucējumiem (7).
Citi pētījumi parāda nātru sakņu antiproliferatīvās īpašības cilvēka vēža šūnās. 20% spirta ekstrakts no dzeloņains nātres saknes septiņu dienu laikā samazināja vēža prostatas epitēlija šūnu augšanu (8).
4. Var mazināt iekaisumu
Nātru ekstrakts satur pretiekaisuma vielu, kas var nomākt vairākus citokīnus iekaisuma locītavu slimībās (9).
Saskaņā ar citu pētījumu, šķiet, ka dzeloņains nātru lapas lietošana atvieglo osteoartrīta sāpes (10). Nātres samazināja daudzu iekaisuma hormonu līmeni, traucējot to ražošanu (11).
Tomēr ir nepieciešami vairāk pētījumu un cilvēku pētījumu, lai nātru ieteiktu kā pretiekaisuma līdzekli.
5. Var pazemināt asinsspiedienu
Nātru tradicionāli lietoja augsta asinsspiediena ārstēšanai (12). Tika konstatēts, ka nātru ekstraktam piemīt antihipertensīvs efekts.
Tas var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu, ļaujot asinsvadiem atslābināties un samazinot sirdsdarbības kontrakciju spēku. Lai apstiprinātu šīs sekas, ir vajadzīgi vairāk cilvēku pētījumu.
6. Maijs var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs
Nātre ir parādījusi daudzsološu ietekmi uz glikozes līmeni asinīs. Tradicionālā medicīna lieto nātru lapas cukura diabēta ārstēšanai to antihiperglikēmisko īpašību dēļ (13).
Tomēr, lai noteiktu nātru lapu drošību un efektivitāti, kontrolējot cukura līmeni asinīs, ir jāveic vairāk pētījumu par cilvēkiem.
7. Var uzraudzīt sirds un aknu veselību
2018. gada žurku pētījumā 150 mg / kg / dienā dzeloņains nātres ekstrakts mēnesi uzlaboja asins lipīdu līmeni. Nātru ekstrakts darbojās daudz labāk nekā tā komerciālais sintētisko narkotiku kolēģis (14).
Nātru ekstrakts palielina ķermeņa antioksidantu mehānismu, tādējādi novēršot (un izbeidzot) lipīdu peroksidāciju. Sabalansēts lipīdu profils un veselīgas aknas samazina hiperholesterinēmijas izraisītu slimību risku (15).
Hiperholesterinēmija ir saistīta ar aterosklerozi un citām iekaisuma slimībām. Nātru lapa palīdz novērst aterosklerozi un hipertensiju, kā norādīts pētījumos ar žurkām. Tādējādi tā ir spēcīga uztura piedeva hepatos un kardioprotektīvos (16).
8. Var palīdzēt ārstēt menstruāciju veselību, PCOS un auglības problēmas
Aptuveni 10% -15% sieviešu reproduktīvā vecumā piedzīvo oligomenoreju un 3% -4% no tām ir amenoreja.
Oligomenoreja un amenoreja ir izmaiņas regulāros menstruācijas ciklos, kas attiecīgi izraisa garus menstruācijas ciklus un menstruāciju neesamību. Lai gan hormonu aizstājterapija ir visizplatītākais līdzeklis, augu izcelsmes zāles šādos gadījumos izrādās efektīvas (17).
Nātru, piparmētru, sīpolu un nigellas augu ekstrakti pozitīvi ietekmēja policistisko olnīcu sindromu (PCOS). Viņi varētu kontrolēt menstruālo asiņošanu, uzlabot menstruāciju pārkāpumus, līdzsvarot hiperandrogenismu un veicināt auglību (17).
Šiem augiem piemīt fitoķimikālijas, tostarp flavonoīdi, fenoli, fitosterīni un terpenoīdi, kas var atdarināt dabisko hormonālo funkciju un ierobežot asiņošanu. Tāpēc nātru augu daļas var uzlabot folikulu nobriešanu, samazināt koagulācijas faktorus, atslābināt dzemdes muskuļus un atvieglot dzemdes atjaunošanos (17), (18).
9. Var paātrināt brūču sadzīšanu
Brūču sadzīšana var ilgt brīvo radikāļu klātbūtnē un vairākos fizioloģiskos stresos. Aizkavēšanās var ietekmēt vienu vai visus brūces kontrakcijas posmus, epidermas šūnu atjaunošanos (reepitelizāciju) un asins piegādes atjaunošanu (neovaskularizāciju) (18).
Augu zāļu lietošana brūču sadzīšanai ir sens līdzeklis. Vairāki ziedoši augi, piemēram, dzeloņains nātres, ir slavēti par to ievainojošajām un antioksidanta īpašībām.
Nātru lapai ir antihemorāģiska iedarbība flavonoīdu, minerālvielu, vitamīnu un taukskābju satura dēļ (18).
Nātru ekstrakta lietošana uz brūcēm samazinātu asiņošanas laiku un veicinātu asins recēšanu. Tas arī novērš patogēnus, aiztur iekaisumu veicinošos brīvos radikāļus un samazina vidējo dziedināšanas laiku žurku modeļos (18).
Īsāk sakot, lapām, saknēm un citām dzeloņains nātres daļām ir spēcīgs antioksidants, ievainojams, antihemorāģisks, pretiekaisuma, anti-aterosklerozes, anti-hiperholesterinēmijas, kardioprotektīva, hepatoprotective, anti-alerģisks un anti-diurētisks līdzeklis.
Vai nātru augu daļās nevajadzētu būt kaut kam, kas piešķir šīs īpašības?
Pilnīgi! Uzziniet vairāk par tiem nākamajā sadaļā.
Nātru uztura profils
Nātru augs satur daudz ķīmisko vielu. Svaigās lapās ir β-karotīns, violaxanthin, ksantofilli, zeaksantīns, luteoksantīns un luteīna epoksīds, kas piešķir šim prātam labumu šajā zālē.
Nātres satur arī fenola skābes, tostarp ogļskābes, kofeīna, kofeila ābolskābes, hlorogēnās, skudrskābes, silīcija, citronskābes, fumarīnskābes, glicerīnskābes, ābolskābes, elagiskā, skābeņskābes, fosfora un dzintarskābes (19).
Kvercetīns, miricetīns, izorhamnetīns, kaempferols utt. Ir flavonoīdi. Acetilholīns, betaīns, holīns, lecitīns, histamīns, skololeptīns, rutīns, rosinidīns un naringīns ir daži citi fitohimikāli, kas atrodas nātru lapās, saknēs un kātiņā (19).
Arī šis ārstniecības augs ir labi uzturs. Lapas satur lielu daudzumu kālija, kalcija, folātu, A un K vitamīnu, vienkāršus ogļhidrātus, olbaltumvielas un būtiskus prekursorus.
Nātru lapu uzturvērtība | ||
---|---|---|
Uzturviela | Vienība | Porcijas lielums (1 glāze 89 g) |
Ūdens | g | 78.03 |
Enerģija | kcal | 37 |
Enerģija | kJ | 156. lpp |
Olbaltumvielas | g | 2.41 |
Kopējais lipīdu daudzums (tauki) | g | 0.10 |
Pelni | g | 1.81 |
Ogļhidrāti pēc starpības | g | 6.67 |
Šķiedra, kopēja diētiska | g | 6.1 |
Cukuri, kopā | g | 0,22 |
Minerāli | ||
Kalcijs, Ca | mg | 428 |
Dzelzs, Fe | mg | 1.46 |
Magnijs, Mg | mg | 51 |
Fosfors, P | mg | 63 |
Kālijs, K. | mg | 297 |
Nātrijs, Na | mg | 4 |
Cinks, Zn | mg | 0,30 |
Varš, Cu | mg | 0,068 |
Mangāns, Mn | mg | 0.693 |
Selēns, Se | µg | 0.3 |
Vitamīni | ||
Tiamīns | mg | 0,007 |
Riboflavīns | mg | 0,142 |
Niacīns | mg | 0,345 |
B-6 vitamīns | mg | 0,092 |
Folāts, kopējais | µg | 12 |
Folāts, pārtika | µg | 12 |
Folate, DFE | µg | 12 |
Holīns kopā | mg | 15.5 |
Betaīns | mg | 19.0 |
A vitamīns, RAE | mg | 90 |
Karotīns, beta | µg | 1024 |
Karotīns, alfa | µg | 101 |
A vitamīns, SV | IU | 1790. gads |
Luteīns + zeaksantīns | IU | 3718 |
K vitamīns (filohinons) | IU | 443.8 |
Kā to patērēt
Nātru lapas ir ļoti universālas, un tās var pagatavot kā zāļu tēju, lietot kā piedevu un lietot ziedes veidā.
Jūs varat iegādāties žāvētas / liofilizētas lapas, kapsulas, tinktūras un krēmus. Lai atvieglotu osteoartrīta simptomus, bieži lieto nātru ziedes.
Pētījumi liecina, ka noteiktos apstākļos visefektīvākās ir šādas devas (20):
- Alerģijas: 600 mg liofilizētu lapu dienā
- Palielināts prostatas dziedzeris: 360 mg sakņu ekstrakta dienā
Tas ir pieejams daudzos veikalos. Žāvētās lapas un ziedus var iemērcēt, lai pagatavotu zāļu tēju, savukārt tās lapas, saknes un kātiņus var pagatavot un pievienot zupām, kokteiļiem un sautējumiem.
Blanšētas nātres var būt labs papildinājums jūsu salātiem. Mēģiniet salātos iemest dažas nātru lapas. Ja tas neizklausās pievilcīgi, varat pagatavot tasi svaigas tējas ar nātru.
Kā pagatavot nātru tēju
Ko tev vajag
- Svaigas vai kaltētas nātru lapas - 1 vaļēja kauss (apmēram 250 ml)
- Ūdens - 1-2 tases
- Vāra katls vai tējkanna
Pagatavosimies!
- Vāra ūdeni tējkannā vai katlā.
- Nātru lapas pievieno verdošam ūdenim.
- Izslēdziet siltumu. Ļaujiet tam stāvēt apmēram 5-10 minūtes.
- Izkāš saturu krūzītē (-ēs).
- Šai tējai varat pievienot medu vai stēviju. Tomēr, ja iespējams, atturieties no cukura vai saldinātāja pievienošanas.
- Pasniedziet karstu vai siltu!
Sākotnēji tas varētu šķist rūgts un koksnains. Dažas tases vai dienas uz leju, jūs iemīlēsieties tā svaigumu.
Alternatīvi nātru zaļumus var nobalināt sālsūdenī un izmantot salātiem vai pesto. Jūs varētu arī sautēt zaļumus eļļā, sviestā vai citos gatavojamos taukos. To var baudīt ar sarkanu vai baltu gaļu un pievienot salātiem.
Nātru zaļumu uzņemšana ir populārs un efektīvāks veids, kā iegūt to priekšrocības. Bet tie ir savvaļas augi, kurus sauc par “dzeloņainām” nātrēm. Vai jums vajadzētu uztraukties?
Pilnīgi! Pārbaudiet nātru lapu lietošanas nelabvēlīgo ietekmi.
Kādas ir dzeloņains nātres sekas?
Nu, pretēji viņu mežonībai nātres tiek uzskatītas par drošām. To rašanās gadījumā ir ļoti maz blakusparādību, taču neviena no tām nav letāla vai toksiska (21).
Nātru lapu matiem līdzīgi barbas var kaitēt ādai. Šīs barbas var injicēt dažādas ķīmiskas vielas, piemēram, (19):
- Acetilholīns
- Histamīns
- Serotonīns
- Moroidīns
- Skudrskābe
Šie savienojumi var izraisīt dedzināšanu un izsitumus.
Pētnieki atklāja, ka nātru saknes dažiem cilvēkiem var izraisīt GI trakta traucējumus, bagātīgu svīšanu un alerģiju. Svaigi noplūktas nātru lapas var izraisīt lokālu dūrienu, izsitumus, niezi un mēles tūsku (21).
Bet, tā kā viņi darbojas kā emmenagogs, viņiem var būt dzemdes stimulējošas īpašības. Ja grūtnieces nātres lieto bez ārsta uzraudzības, viņas var nonākt priekšlaicīgi.
Vārītu un žāvētu dzeloņains nātru var lietot droši. Tomēr svaigu lapu ēšana var izraisīt kairinājumu.
Vai jūs zināt, kā nātres dzeļ?
- Nātru dzeloņainajiem matiem ir maza caurulīte. Tam ir cieta apaļa spuldze galā un mīkstāks trauks pamatnē.
- Spuldze plīst, saskaroties ar ādu un atklājot adatas līdzīgu izvirzījumu.
- Kad šis gals izdur ādu, tas izdara spiedienu uz mīksto, pamatnes trauku.
- Tas dziļi ādā izdala kairinošās vielas (ti, acetilholīnu un histamīnu). Tas veido sarkanos, dusmīgos, niezošos un degošos plankumus pakļautajās vietās.
Secinājums
Nātres var mazināt iekaisumu, veicināt cukura līmeni asinīs un asinsspiediena regulēšanu, kā arī palielināt matu augšanu un izturību.
Lapas ir pildītas ar milzīgu daudzumu flavonoīdu, polisaharīdu, vitamīnu un hormonālo prekursoru. Faktiski dzeloņains nātres tiek uzskatīts par vienīgo augu, kas satur holīna acetiltransferāzi - acetilholīnu sintezējošu enzīmu.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai nātru tēja palīdz jums gulēt?
Jā. Nātru tēja veicina labāku miegu, nepalielinot cukura līmeni asinīs, kas padara miegu dziļāku.
Cik daudz nātru tējas vajadzētu dzert dienā?
Maksimālā ieteicamā nātru tēja ir četras tases dienā.
Vai nātru tēja satur silīcija dioksīdu?
Jā, nātru lapas satur silīcija dioksīdu (22).
Vai dzeloņains nātres ir noderīgas nierēm?
Jā. Nātres var izraisīt terapeitisku iedarbību uz urīnceļu slimībām un nierakmeņiem. Flavonoīdi, antocianīni un saponīni, kas atrodas nātrē, var palīdzēt nomākt kalcija un oksalāta nogulsnēšanos (23).
Vai dzeloņains nātres mijiedarbojas ar medikamentiem?
Jā. Augu izcelsmes zāļu, piemēram, nātru lapu, lietošana kopā ar pretiekaisuma līdzekļiem nav