Satura rādītājs:
- Hipotireozes diēta - ēdami pārtikas produkti
- 1. Jodēta sāls
- 2. Brazīlijas rieksti
- 3. Zivis
- 4. Kaulu buljons
- 5. Dārzeņi un augļi
- 6. Jūras aļģes
- 7. Piena
- 8. Liellopa gaļa un vistas gaļa
- 9. Olas
- 10. Gliemenes
- 11. Extra Virgin kokosriekstu eļļa
- 12. Linu sēklas
- 13. Pākšaugi
- 14. Pārtika ar šķiedrvielām
- 15. Ūdens
- Hipotireozes diētas plāna paraugs
- Pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās, lai ārstētu hipotireozi
- Hipertireoīdisma diēta - pārtikas produkti, ko ēst
- 1. Neapstrādāti augļi un dārzeņi
- 2. prosas un brūnie rīsi
- 3. Liesie proteīni
- 4. Garšaugi
- Hipertireozes diētas parauga paraugs
- Pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās, lai ārstētu hipertireozi
- Citi noderīgi padomi
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 25 avoti
Vairogdziedzeris ir dziedzeris, kas atrodas kakla priekšpusē, zem Ādama ābola. Tas ražo hormonus, kas regulē augšanu, attīstību, menstruālo ciklu, miegu utt. (1). Kad vairogdziedzeris kļūst aktīvs (hipertireoze) vai nepietiekami (hipotireoze), tas izraisa svara pieaugumu vai svara zudumu, neregulārus periodus, augšanas apstāšanos, nepietiekami attīstītas smadzenes un depresiju (2).
Par laimi, vairogdziedzera diēta var palīdzēt normalizēt vairogdziedzera darbību. Šeit ir saraksts ar pārtikas produktiem, ko ēst un no kuriem jāizvairās no hipotireozes vai hipertireozes, kā arī diētas plāna paraugs katram nosacījumam. Turpini lasīt!
Hipotireozes diēta - ēdami pārtikas produkti
Hipotireoze var izraisīt menstruālā cikla traucējumus, svara pieaugumu, aizcietējumus, goiteru, depresiju, sausu ādu, matu krišanu, muskuļu nogurumu, lēnu sirdsdarbības ātrumu, augstu holesterīna līmeni asinīs un pietūkušu seju. Lai uzlabotu vairogdziedzera darbību, jūs varat lietot šos produktus, izņemot zāles.
1. Jodēta sāls
Saskaņā ar Amerikas Vairogdziedzera asociācijas datiem vairogdziedzera hormona ražošanai nepieciešams jods. Joda deficīts var izraisīt hipotireozi un goiteru (3). Tā kā jūsu ķermenis nevar dabiski ražot jodu, jums vajadzētu ēst pārtikas produktus, kas satur labu daudzumu joda. Un labākais veids, kā to izdarīt, ir jodēta sāls lietošana.
2. Brazīlijas rieksti
Brazīlijas rieksti ir lielisks minerālvielu selēna avots, kas palīdz katalizēt neaktīvā vairogdziedzera hormona pārveidošanos aktīvajā formā. Zinātnieki ir atklājuši, ka Brazīlijas riekstu piedevas uzlaboja vairogdziedzera hormonu līmeni (4).
Selēns arī palīdz mazināt iekaisumu un kavē vēža šūnu proliferāciju. Jūs varat patērēt līdz 8 Brazīlijas riekstiem dienā. Neēdiet pārāk daudz, jo tas var izraisīt nelabumu, caureju un vemšanu.
3. Zivis
Zivis ir bagātas ar omega-3 taukskābēm un selēnu (5). Omega-3 taukskābes palīdz pazemināt ZBL holesterīnu, un selēns uztur jūsu vairogdziedzera hormona speršanu (6), (7). Patērējiet lasi, sardīnes un tunci, lai neitralizētu hipotireozi. Katru dienu jums var būt 3-5 oz zivis. Pārliecinieties, ka nepārcepat zivis.
4. Kaulu buljons
Lietojot kaulu buljonu, jūs varat nogalināt divus putnus ar vienu akmeni. Pirmkārt, kaulu buljonā ir aminoskābes glicīns un prolīns, kas palīdz atjaunot gremošanas oderi un uzlabot hipotireozi. Otrkārt, hipotireoze var salauzt kaulus, un kaulu buljoni var palīdzēt stiprināt kaulus (8).
Pusdienās vai vakariņās patērējiet tasi kaulu buljona. Iemest dažus dārzeņus. Pārliecinieties, ka dārzeņi ir pareizi pagatavoti. Neapstrādāti krustziežu dārzeņi, piemēram, kāposti, ziedkāposti, rāceņi un kāpostu sēklas, satur goitrīnu, aktīvu goitrogēnu, kas samazina vairogdziedzera hormona sekrēciju (9). Tomēr pareiza ēdiena gatavošana iznīcina goitrogēna faktoru.
5. Dārzeņi un augļi
Zaļie lapu dārzeņi, krāsainie dārzeņi un augļi ir lieliski minerālu, vitamīnu, antioksidantu un uztura šķiedrvielu avoti. Tomēr jums vajadzētu būt piesardzīgam, ja Jums ir hipotireoze, jo daži dārzeņi un augļi var kavēt vairogdziedzera hormonu ražošanu un ir pazīstami kā goitrogēni.
Dārzeņi, piemēram, ziedkāposti, spināti, kāposti, brokoļi, kāposti, redīsi, saldie kartupeļi, persiki, avokado un sinepju zaļumi, ir goitrogēni (10). Pareiza šo dārzeņu un augļu vārīšana var padarīt goitrogēnus neaktīvus.
6. Jūras aļģes
Jūras aļģes, piemēram, nori, brūnaļģes un kombu, palīdz ārstēt hipotireozi, jo tie ir lieliski joda, B vitamīnu, riboflavīna un pantotēnskābes avoti. Viņi absorbē vairāk joda no jūras un satur arī aminoskābi, ko sauc par tirozīnu, kas ir vissvarīgākā aminoskābe vairogdziedzera hormonu veidošanā (11).
Tie palīdz regulēt vairogdziedzera hormonu ražošanu, paaugstina garastāvokli, novērš letarģiju un uzlabo smadzeņu darbību. Jums var būt līdz 150 mkg jūraszāļu dienā.
7. Piena
Piens ar zemu tauku saturu, jogurts un siers ir bagāti ar jodu un selēnu, kas palīdz palielināt vairogdziedzera hormonu veidošanos un aktivāciju. Viņi ir arī bagāti ar aminoskābi tirozīnu, kas palīdz apkarot hipotireozes simptomus, piemēram, depresiju un nogurumu (12).
Lai palielinātu vairogdziedzera hormona līmeni, dienā lietojiet glāzi piena, pusi tases jogurta un ⅙ tasi siera.
8. Liellopa gaļa un vistas gaļa
Jūsu vairogdziedzera darbību var arī paātrināt, nodrošinot ķermenim nepieciešamo cinka daudzumu. Tas galvenokārt atrodams liellopu un vistas gaļā un var palīdzēt pārveidot trijodtironīnu (T3) par tiroksīnu (T4). Šai konversijai ir liela nozīme, jo T3 ir neaktīva forma, savukārt T4 ir aktīvā vairogdziedzera hormona forma. Lai palielinātu tiroksīna ražošanu, patērējiet vismaz 3 oz vistas krūtiņas vai liesas liellopa gaļas izcirtņus. Cinka piedevas arī uzlabo hormonālo līdzsvaru (13).
9. Olas
Olas, īpaši dzeltenuma daļa, ir lielisks joda avots un var palīdzēt mazināt hipotireozi (14). Iekļaujiet uzturā veselas olas 2-3 reizes nedēļā atkarībā no lipīdu profila.
10. Gliemenes
Gliemenes, piemēram, garneles un omāri, ir pildītas ar jodu un cinku. Un, kā jūs zināt, jods un cinks var palīdzēt vairogdziedzera hormona ražošanā. Patērējiet vismaz 3 oz vēžveidīgos, lai uzlabotu vairogdziedzera līmeni (15).
11. Extra Virgin kokosriekstu eļļa
Jaunavas kokosriekstu eļļa satur augstu laurīnskābes līmeni - vidējas ķēdes triglicerīdu, kas tiek pārveidots par monolaurīnu un kam piemīt pretmikrobu un pretiekaisuma īpašības un kas uzlabo vielmaiņu (16).
Pievienojiet 1-2 ēdamkarotes neapstrādāta kokosriekstu eļļas savam kokteilim vai izmantojiet to kā salātu mērci.
12. Linu sēklas
Linu sēklas ir lielisks omega-3 taukskābju, cinka, selēna un joda avots (17). Linu sēklas ir noderīgas arī svara zaudēšanai (18).
Pievienojiet 2-3 ēdamkarotes maltas linu sēklas savam kokteilim vai brokastu pārslām vai izmantojiet linu sēklu eļļu ēdiena gatavošanai.
13. Pākšaugi
Pākšaugos ir daudz joda un cinka, un tajos nav lipekļa (19). Lai uzlabotu vairogdziedzera hormona sekrēciju, varat patērēt lēcas, pupas, pupu asnus, aunazirņus utt.
14. Pārtika ar šķiedrvielām
Pievienojiet diētai bagātu pārtiku, jo, ja Jums ir hipotireoze, iespējams, ka Jums ir arī gremošanas traucējumi un aizcietējums. Šķiedra palīdz uzlabot zarnu kustību un gremošanu (20).
Lai uzlabotu gremošanu, iekļaujiet tādus pārtikas produktus kā papaija, vārītas zaļās lapu veggies un bez glutēna pilngraudu. Šeit ir saraksts ar pārtiku ar augstu šķiedrvielu daudzumu svara samazināšanai.
15. Ūdens
Ūdens palīdz mitrināt ķermeni un izskalot toksīnus (21). Lai jūsu šūnas darbotos pareizi, dienā izdzeriet 3-4 litrus tīra ūdens. Lai gan ūdens, iespējams, tieši nepalīdz novērst hipotireozi, pietiekami daudz dzeršanas var palīdzēt jūsu orgāniem darboties pareizi.
Šie bija 15 pārtikas produkti, kas jums vajadzētu lietot, ja Jums ir hipotireoze. Šeit ir jūsu diētas diagramma.
Hipotireozes diētas plāna paraugs
Piezīme: Pirms sākat šo diētas plānu, konsultējieties ar ārstu.
Maltītes | Ko ēst |
---|---|
Agri no rīta (7:00 - 7:30) | 1 glāze silta ūdens ar pusi laima sulas + 1 Brazīlijas rieksts + Jauktu sēklu maisījums |
Brokastis (8:15 - 8:45) | 1 vārīta ola + auzu pārslu ar ābolu un linu sēklu pulveri + 3 Brazīlijas rieksti |
Pusdienas (12:00 - 12:30) | Jūras aļģu salāti ar 1 ēdamkaroti neapstrādātu kokosriekstu eļļu vai garneļu salātu iesaiņojumu ar salsas mērci |
Vakara uzkodas (plkst. 16:00) | 1 persiku + 1 glāze jogurta trauka |
Vakariņas (19:00) | 1 glāze kaulu buljona / grilēta laša / lēcu zupa ar rūpīgi pagatavotiem dārzeņiem |
Izvairieties lietot turpmāk minētos pārtikas produktus.
Pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās, lai ārstētu hipotireozi
- Neapstrādāti krustziežu dārzeņi, piemēram, kāposti, ziedkāposti, rāceņi utt.
- Pārtika, kas satur lipekli.
- Pārtikas produkti ar augstu cukura saturu, jo nekontrolēti insulīna tapas pasliktina hipotireozes stāvokli.
- Neveselīga pārtika un pārstrādāti pārtikas produkti, piemēram, cepti ēdieni, mīklā cepti ēdieni, kartupeļu vafeles, frī kartupeļi utt. Šiem pārtikas produktiem ir kravas automašīnu nātrijs, bet nav joda vai uzturvērtības. Tie tikai palielinās holesterīna līmeni un radīs zaudējumus jūsu veselībai.
- Zaļā tēja. Ir daudz pētījumu, kas ir apstiprinājuši, ka zaļajai tējai piemīt anti-vairogdziedzera īpašības, un pārmērīgas zaļās tējas lietošana var izraisīt hipotireozi (22).
Hipertireoīdisma diēta - pārtikas produkti, ko ēst
Hipertireoze izraisa svara zudumu, palielinātu sirdsdarbības ātrumu, trauksmi, aizkaitināmību, neregulārus periodus, izliektas acis, bezmiegu, grūtības koncentrēties, pastiprinātu izsalkumu un mitru ādu (23). Bez ārsta izrakstītajām zālēm daži pārtikas produkti var arī palīdzēt ārstēt hipertireoīdismu. Šeit ir saraksts.
1. Neapstrādāti augļi un dārzeņi
Neapstrādāti krustziežu dārzeņi vai lapu zaļumi ir goitrogēni, ti, tie kavē vairogdziedzera hormonu veidošanos (9). Tas ir tieši tas, kas jums nepieciešams, jo vairogdziedzeris ir pārmērīgi aktīvs.
Patērē brokoļus, spinātus, kāpostus, bok choy, kāpostus, salātus, ķīniešu kāpostus, burkānu, ziedkāpostu, redīsus, collardu zaļumus, raķešu spinātus, Briseles kāpostus, bulgāru piparus, tomātus, ābolus, ogas, kivi, apelsīnus, citronus, greipfrūtus utt..
2. prosas un brūnie rīsi
Prosām un brūnie rīsiem ir arī augsta goitrogēna aktivitāte (9). Tie ir lielisks uztura šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu avots. Lai nomāktu vairogdziedzera hormona pārprodukciju, dienā varat patērēt ½-1 glāzi brūno rīsu vai prosa.
3. Liesie proteīni
Ir vistas krūtiņa, zivis, sēnes, sojas gabali un pākšaugi, lai palīdzētu veidot liesu muskuļu masu. Hipertireoze izraisa palielinātu apetīti un ātru svara zudumu. Tā kā olbaltumvielu sagremošana prasa daudz ilgāku laiku, tie ilgāk uzturēs jūs pilnvērtīgu (24).
4. Garšaugi
Baziliks, oregano un rozmarīns ir pretiekaisuma raksturs un var palīdzēt mazināt hipertireozes problēmu (25).
Šīs ir četras galvenās pārtikas grupas, kas var darboties kā uztura līdzeklis hipertireozes ārstēšanai. Šeit ir jūsu diētas diagramma.
Hipertireozes diētas parauga paraugs
Piezīme: Pirms sākat šo diētu, konsultējieties ar ārstu. Katram cilvēkam var būt atšķirīgs atkarībā no aktivitātes līmeņa.
Maltītes | Ko ēst |
---|---|
Agri no rīta (7:00 - 7:30) | 2 tases istabas temperatūras ūdens |
Brokastis (8:15 - 8:45) | Tomātu + ābolu + greipfrūtu smūtijs un 2 vārītas olas |
Rīta vidū (plkst. 10:30) | 1 vidēja tase mazuļu burkānu ar domuzīmi laima sulas un jūras sāli |
Pusdienas (12:30 - 13:00) | Tunča / vistas / sēņu salāti ar spinātiem, sparģeļiem, kāpostiem, tomātiem un tofu |
Vakara uzkodas (plkst. 16:00) | 370 ml arbūzu sulas + 20 kodolu pistāciju |
Vakariņas (7:00 - 19:30) | Nieru pupiņu čili vai grilētas zivis ar zaļumiem un dārzeņiem |
Tagad apskatīsim pārtikas produktus, lai izvairītos no hipertireozes.
Pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās, lai ārstētu hipertireozi
- Pārtikas produkti, kas bagāti ar jodu, cinku un selēnu, piemēram, vēžveidīgie, austeres, jūraszāles, olas un Brazīlijas rieksti
- Mākslīgie saldinātāji
- Piens un piena produkti
- Alkohols un gāzētie dzērieni
- Iepakoti vai mākslīgi aromatizēti un krāsoti pārtikas produkti
Citi noderīgi padomi
- Ēd ik pēc 2 stundām.
- Lietojiet šķiedrvielām bagātus, zaļus, lapu dārzeņus.
- Izvairieties no ūdens dzeršanas tūlīt pēc brokastīm, pusdienām vai vakariņām.
- Patērē vitamīnu un minerālvielu piedevas.
- Patērē pietiekamu daudzumu olbaltumvielu. Šajā sakarā jūs varat konsultēties ar reģistrētu dietologu.
- Iegūstiet savu veselīgo tauku dienas devu, lietojot linsēklas, olīveļļu, linsēklu eļļu utt.
Secinājums
Hipotireoze un hipertireoze ir nopietnas veselības problēmas, un tās nedrīkst ignorēt. Pārtika var jums daudz palīdzēt, taču dažas uzturā esošās uzturvielas var traucēt gan hipotireozes, gan hipertireozes zāles. Tātad, pirms lietojat kādu no šeit minētajiem pārtikas produktiem, konsultējieties ar reģistrētu dietologu. Izvairieties no pārtikas produktiem, kuriem ir alerģija.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Ko nedrīkst ēst cilvēki ar vairogdziedzera problēmām?
Ja Jums ir hipotireoze, izvairieties no neapstrādātu, krustziežu dārzeņu, saldu ēdienu, neveselīgas pārtikas, pārstrādātas pārtikas, lipekli saturošu pārtikas produktu un zaļās tējas patēriņa.
Ja Jums ir hipertireoze, izvairieties no jodu, cinku un selēnu saturošu pārtikas produktu, mākslīgo saldinātāju, piena un piena produktu, mākslīgi krāsotu un aromatizētu pārtikas produktu, Brazīlijas riekstu, jūras aļģu, gāzēto dzērienu un alkohola lietošanas.
Kā es varu dabiski dziedēt vairogdziedzeri?
Jūs varat dziedēt vairogdziedzeri dabiski, ēdot pareizos ēdienus un izvairoties no pārtikas produktiem, kas var saasināt jūsu vairogdziedzera problēmu. Turiet stresu prom un labi izgulieties.
Kā es varu zaudēt svaru, ja man ir problēmas ar vairogdziedzeri?
Izvairieties no augstas kaloriju un bezvērtīgas pārtikas patēriņa. Trans-taukiem, pārstrādātiem pārtikas produktiem, saldiem ēdieniem, dzīvnieku taukiem, sviestam, margarīnam un nevēlamiem ēdieniem ir jāiziet no ēdienkartes. Jums regulāri jādara arī kardio. Veiciet pretestības joslas vingrinājumus vai paceliet svaru divas reizes nedēļā. Ēd veselīgu pārtiku un lietojiet zāles.
25 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Fizioloģija, vairogdziedzera funkcija, StatPearls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537039/
- Vairogdziedzera slimības, klīniskās metodes: vēstures, fiziskie un laboratoriskie izmeklējumi. 3. izdevums, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK241/
- Joda deficīts, Amerikas Vairogdziedzera asociācija.
www.thyroid.org/iodine-deficiency/
- Barcza Stockler-Pinto, Milena et al. “SELĒNIJA PAPILDINĀŠANAS IETEKME AR BRĀZLIJAS RIEKSTU (BERTHOLLETIA EXCELSA, HBK) IETEKME UZ HIMODIĀLES PACIENTU TIRIDROTU HORMONU LĪMENI: PILOTPĒTĪBA.” Nutricion hospitalaria,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26545554
- Fox, TE et al. "Zivju, rauga un selenāta selēna biopieejamība: salīdzinošs pētījums ar cilvēkiem, izmantojot stabilus izotopus." Eiropas klīniskās uztura žurnāls, sēj. 58,2 (2004): 343-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14749756
- Bradberry, J. Chris un Daniel E. Hilleman. "Omega-3 taukskābju terapijas pārskats." Aptieka un terapija 38.11 (2013): 681.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3875260/
- Köhrle, Josef. "Selēns un vairogdziedzeris." Pašreizējais viedoklis endokrinoloģijā, diabēta un aptaukošanās jomā 22.5 (2015): 392-401.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26313901/
- Viljamss, Greiems R. “Vairogdziedzera hormonu darbības kaulos”. Endokrynologia Polska sēj. 60,5 (2009): 380-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19885809
- Vairāki iespējamie toksikanti, kas saistīti ar vairogdziedzera disfunkciju: pārskats, klīnisko un diagnostisko pētījumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740614/
- Diētiskie goitrogēni, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285556/table/tyd-iodine-deficienc.goitrogenm/
- Japānas joda uzņemšanas novērtējums, pamatojoties uz jūraszāļu patēriņu Japānā: literatūrā balstīta analīze, Vairogdziedzera pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3204293/
- Palinkas, Lorenss A u.c. "Kombinētā tiroksīna un trijodtironīna, salīdzinot ar tirozīnu, psihoneuroendokrīnā ietekme ilgstošas Antarktikas uzturēšanās laikā." Starptautiskais žurnāls circumpolar health vol. 66,5 (2007): 401-17.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18274206
- Cinka piedevas ietekme uz vairogdziedzera hormonu darbību, Uztura un vielmaiņas gada žurnāli.
www.karger.com/article/abstract/103324
- Vistas olu joda biopieejamības izpēte pret jodētu virtuves sāli ar in vitro metodi, Eiropas Pārtikas pētījumu un tehnoloģiju sējums 234, 913–919. Lpp.
link.springer.com/article/10.1007/s00217-012-1693-z
- Jods, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/#h3
- Cocos nucifera (L.) (Arecaceae): Fitoķīmiskā un farmakoloģiskā pārskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4671521/
- Sēklas, flaxseed Faktiskie faktori un kalorijas, SELF NutritionData.
nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3163/2
- Mohammadi-Sartang, M et al. "Linsēklu piedevas ietekme uz ķermeņa svaru un ķermeņa sastāvu: sistemātisks 45 randomizētu, placebo kontrolētu pētījumu pārskats un metaanalīze." Aptaukošanās pārskati: Starptautiskās Aptaukošanās pētījumu asociācijas oficiālais žurnāls sēj. 18,9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28635182
- Pākšaugi un uzturs, graudi un pākšaugu uztura padome.
www.glnc.org.au/legumes/legumes-nutrition/
- Diētiskās šķiedras pārtikas produktos: pārskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614039/
- Ūdens, hidratācija un veselība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/
- Čandra, Amars K un Neela De. "Zaļās tējas ekstrakta goitrogēns / antitireoidāls potenciāls attiecībā uz žurkām katehīnu." Pārtikas un ķīmiskā toksikoloģija: starptautisks žurnāls, kas publicēts Lielbritānijas rūpnieciski bioloģisko pētījumu asociācijas t. 48,8-9 (2010): 2304-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20561943
- Hipertireoze, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602/
- Bhasin, Shalender et al. "Olbaltumvielu uzņemšanas ietekme uz liesu ķermeņa masu funkcionāli ierobežotā vecumā vecākiem vīriešiem: randomizēts klīniskais pētījums." JAMA internās medicīnas sēj. 178,4 (2018): 530-541.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29532075
- Habza-Kowalska, Ewa u.c. "Vairogdziedzera peroksidāzes aktivitāti kavē fenola savienojumi - mijiedarbības ietekme." Molekulas 24.15 (2019): 2766.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696198/