Satura rādītājs:
- To pārtikas produktu saraksts, kas izraisa pūtītes
- 1. Rafinēti graudi un cukurs
- 2. Piena produkti
- 3. Ātrā ēdināšana vai nevēlamais ēdiens
- 4. Pārtika ar augstu omega-6 tauku līmeni
- 5. Sūkalu olbaltumvielu pulveris
- 6. Neorganiska gaļa
- 7. Kofeīns un alkohols
- 8. Konservi
- 9. Cepts ēdiens
- 10. Enerģijas dzērieni
- Ko ēst, lai āda būtu tīra
- 1. Pārtikas produkti, kas bagāti ar omega-3 taukskābēm
- 2. Probiotikas
- 3. Zaļā tēja
- 4. Kurkuma
- 5. Pārtikas produkti, kas bagāti ar vitamīniem A, D, E un cinku
- 6. Vidusjūras diēta
- 21 avots
Par pārtikas un pūtītes saistību vienmēr ir bijušas diskusijas. Lai gan dažos pētījumos ir norādīts, ka nav saistības starp ēdienu un pūtītēm, citi pētījumi apgalvo pretējo. Tomēr ir noteikts, ka pareizo barības vielu uzņemšana (vai to trūkums) var ietekmēt jūsu ādas veselību (1).
Lai gan pūtītes var izraisīt vairāki faktori, ēdienam var būt galvenā loma. Šajā rakstā mēs esam izpētījuši 10 pārtikas kategoriju sarakstu, kas var izraisīt pūtītes vai pasliktināt stāvokli.
To pārtikas produktu saraksts, kas izraisa pūtītes
1. Rafinēti graudi un cukurs
Pētījumā, kurā piedalījās 64 dalībnieki ar vidēji smagām vai smagām pūtītēm, tika konstatēts, ka tie, kuriem ir pūtītes, patērē lielāku daudzumu ogļhidrātu. Turklāt šiem dalībniekiem ar pūtītēm bija arī liels daudzums insulīnam līdzīga augšanas faktora-1 (hormons, kas izraisa augstu sebuma veidošanos, kas parasti sasniedz maksimumu pubertātes laikā) (2).
Cits pētījums atklāja, ka bieža cukura uzņemšana pusaudžiem var izraisīt pūtītes attīstību (3).
Pārtika, kas satur rafinētus graudus un cukuru, ietver:
- baltie rīsi
- Rīsu nūdeles, makaroni un nūdeles no baltiem miltiem
- Maize, graudaugi, kūkas, konditorejas izstrādājumi un cepumi no baltiem miltiem
- Cukuroti dzērieni
- Saldinātāji, piemēram, medus, kļavu sīrups, niedru cukurs
2. Piena produkti
Pētījums, kurā pārskatīta 47 355 sieviešu vidusskolas diēta, atklāja pozitīvu saikni starp pūtītēm un pilnpiena un vājpiena uzņemšanu. Tika konstatēts, ka citi piena produkti, piemēram, krējuma siers un biezpiens, arī izraisa pūtītes (4).
Citā gadījuma kontroles pētījumā trīs mēnešus tika novērtēti 44 indivīdi ar acne vulgaris un 44 kontroles gadījumi. Viņi atklāja, ka indivīdi ar pūtītēm biežāk ēda ēdienu ar augstu glikēmiskā indeksa slodzi, salīdzinot ar kontrolgrupām. Viņi dzēra pienu un saldējumu lietoja biežāk nekā kontrolierīces (5).
3. Ātrā ēdināšana vai nevēlamais ēdiens
Pētījums, kurā tika novērtēta pūtītes izplatība pusaudžiem, atklāja, ka tiem, kuriem ir pūtītes, trūkst veselīgu uztura paradumu. Pētnieki secināja, ka bieža nevēlamu pārtikas produktu, piemēram, treknu ēdienu, burgeru, desu, kūku, konditorejas izstrādājumu un cukura, lietošana var palielināt pūtītes risku vai saasināt to (3).
4. Pārtika ar augstu omega-6 tauku līmeni
Tipiska rietumu diēta satur augstu omega-6 taukskābju un zemāku omega-3 līmeni. Omega-6 taukskābes ir atrodamas lielākajā daļā augu un kulinārijas eļļu, un lielākā daļa pārstrādātu pārtikas produktu tiek pagatavoti šajās eļļās (6).
Jums nav jāizslēdz omega-6 tauku uzņemšana. Jūs varat kontrolēt pārstrādātu pārtikas produktu un augu eļļu patēriņu. Izvēlieties eļļas, kurās ir maz omega-6 taukskābju. Tie ietver olīveļļu, kokosriekstu eļļu un palmu eļļu. Izvairieties no tādu eļļu uzņemšanas, kurās ir daudz omega-6 taukskābju, ieskaitot saulespuķu, sojas pupu un kokvilnas sēklu eļļas.
5. Sūkalu olbaltumvielu pulveris
Sūkalu olbaltumvielas ir šķidrums, kas palicis pāri pēc piena sarecināšanas un atdalīšanas siera ražošanas procesā. Lai gan sūkalās ir daudz aminoskābju, sūkalu olbaltumvielas ir saistītas ar paaugstinātu pūtītes līmeni pusaudžiem, kuri apmeklē sporta zāles. Lai gan pūtītes (īpaši uz bagāžnieka) var izraisīt tikai svīšana, ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai noskaidrotu cēloņus (7).
Piens un piena produkti var palielināt IGF-1 receptorus un tādu hormonu ražošanu kā progesterons un estrogēns (8). Tiek uzskatīts, ka tie var izraisīt pūtītes, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu tā mehānismu.
6. Neorganiska gaļa
Lai palielinātu dzīvnieku augšanas ātrumu, bieži lieto dabiskus vai sintētiskus steroīdu hormonu medikamentus (ieskaitot progesteronu, estrogēnu un testosteronu). Tas tiek darīts, lai tos ātrāk sagatavotu lietošanai pārtikā, un FDA to ir apstiprinājusi (9).
Šādas gaļas lietošana var izraisīt pūtītes, palielinot androgēnu un insulīnam līdzīgā augšanas faktora 1 (IGF-1) darbību (10).
7. Kofeīns un alkohols
Pētījumā norādīts, ka kafija samazina jutību pret insulīnu (11). Tas nozīmē, ka pēc kafijas dzeršanas cukura līmenis asinīs saglabājas augsts ilgāk nekā parasti. Tas var palielināt iekaisumu un pasliktināt pūtītes.
Cits pētījums novērtēja Kitavan cilvēku uzturu, kuriem nebija pūtītes. Viņu uzturs ietvēra minimālu kafijas, alkohola, cukura, eļļu un piena produktu uzņemšanu (10).
8. Konservi
Saldētas, konservētas un iepriekš pagatavotas maltītes var uzskatīt par pārstrādātiem pārtikas produktiem. Tie bieži satur pievienotas sastāvdaļas, piemēram, saldinātājus, eļļas, garšvielas un konservantus, kurus izmanto kā aromatizētājus. Ēšanai gatavi ēdieni parasti tiek stipri apstrādāti un var veicināt pūtītes (10).
9. Cepts ēdiens
Kartupeļu čipsi, kartupeļi, burgeri un citi cepti un pārstrādāti pārtikas produkti arī var izraisīt pūtītes. Tie ietver arī citus produktus ar augstu glikēmijas līmeni, kas ātri paaugstina cukura līmeni asinīs, izraisot iekaisuma apstākļus, piemēram, pūtītes (10).
10. Enerģijas dzērieni
Enerģijas dzērieni satur augstu cukura līmeni un var paaugstināt glikozes līmeni asinīs (12). Vienā pētījumā tika konstatēts, ka cukura daudzums no bezalkoholiskajiem dzērieniem palielina pūtītes risku. Jebkurš salds dzēriens var palielināt pūtītes risku (13). Tāpēc izvairieties no pārmērīga saldu enerģijas dzērienu un bezalkoholisko dzērienu dzeršanas.
Lai gan neviens no pētījumiem nav pārliecinošs un ir nepieciešams veikt vairāk pētījumu, izvairīšanās no dažiem pārtikas produktiem, visticamāk, palīdzēs samazināt pūtītes risku. Tajā pašā laikā dažu citu pārtikas produktu pievienošana diētai var padarīt ādu skaidru un veselīgu.
Ko ēst, lai āda būtu tīra
Šeit ir daži pārtikas produkti, kurus varat pievienot diētai, lai saglabātu ādu tīru un, iespējams, novērstu pūtītes:
1. Pārtikas produkti, kas bagāti ar omega-3 taukskābēm
Atšķirībā no omega-6 taukskābēm, omega-3 taukskābēm piemīt pretiekaisuma īpašības. Tika konstatēts, ka tiem, kuri lieto diētu ar augstu omega-3 taukskābju saturu, ir zemāks pūtītes līmenis (14). Tādēļ ēdiet vairāk pārtikas produktu, piemēram, lasi, sardīnes, siļķes, rapšu eļļu un citas zivis, piemēram, tunzivis, sams, garneles un gliemenes. Tie palīdz palielināt omega-3 tauku uzņemšanu.
2. Probiotikas
Probiotikas ražo antibakteriālas olbaltumvielas un kavē P. acnes un S.aureus baktēriju augšanu (15). Ir zināms, ka abas šīs baktērijas izraisa pūtītes.
3. Zaļā tēja
Zaļā tēja satur polifenolus, kas darbojas kā pretiekaisuma un pretmikrobu līdzekļi. Daži pierādījumi liecina, ka šie polifenoli palīdz samazināt lieko sebuma ražošanu un kavē P. acnes augšanu (16).
4. Kurkuma
Kurkuma satur kurkumīnu, savienojumu, kas ir atbildīgs par tā terapeitiskajiem ieguvumiem. Neatkarīgi no tā, vai lietojat to iekšķīgi vai lietojat lokāli, kurkuma var palīdzēt ārstēt ādas slimības, piemēram, pūtītes (17).
5. Pārtikas produkti, kas bagāti ar vitamīniem A, D, E un cinku
Šie vitamīni palīdz uzturēt ādas veselību. Šo būtisko vitamīnu trūkums bieži var izraisīt pūtītes (18, 19, 20). Jūs varat lietot olas, brokoļus, taukainas zivis, piemēram, makreles un tunci, riekstus un sēklas, kā arī pākšaugus.
6. Vidusjūras diēta
Vidusjūras reģiona diēta ietver lielu daudzumu olbaltumvielu, svaigu dārzeņu, veselu graudu, garšaugu, garšvielu, jūras velšu, sēklu, pākšaugu un neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas. Pārtikas produktus, piemēram, sieru, mājputnus un olas, lieto mērenībā, savukārt pilnībā jāizslēdz pārstrādāti pārtikas produkti, rafinēti graudi un saldie dzērieni. Pēc Vidusjūras diētas ievērošanas tika samazināts pūtītes risks (21).
Diētai ir izšķiroša loma vispārējās ādas veselības uzturēšanā. Lai mazinātu pūtītes un uzlabotu ādas veselību, ir nepieciešama holistiska pieeja. Jā, diētas izmaiņas var būt grūti izdarīt, taču vienmēr var sākt lēnām. Mēģiniet samazināt nevēlamo pārtiku un ievērojiet līdzsvarotu dzīvesveidu, lai iegūtu skaidrāku ādu.
21 avots
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Uztura un pūtītes saistība: pārskats, Dermato-endokrinoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
- Uztura glikēmiskās slodzes un hormonu atšķirības Ņujorkā pieaugušajiem bez un vidēji smagām / smagām pūtītēm, Uztura un dietoloģijas akadēmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28606553
- Pūtītes: izplatība un saistība ar ēšanas paradumiem Eskišehirā, Turcijā, Eiropas Dermatoloģijas un veneroloģijas akadēmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22070422
- Vidusskolas diētisko piena produktu uzņemšana un pusaudžu pūtītes., Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15692464
- Diēta ar augstu glikēmisko slodzi, piena un saldējuma patēriņš ir saistīts ar pinnes vulgaris Malaizijas jauniešiem: gadījuma kontroles pētījums, BMC dermatoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22898209
- Pūtītes un diēta: patiesība vai mīts? Anais Brasileiros de Dermatologia, SciElo.
www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0365-05962010000300008&lng=en&nrm=iso&tlng=en
- Pūtītes, kas atrodas uz stumbra, sūkalu olbaltumvielu piedevas: vai ir kāda asociācija? Veselības veicināšanas perspektīvas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5350548/
- Hormoni piena produktos un to ietekme uz sabiedrības veselību - stāstījuma pārskata raksts, Irānas Sabiedrības veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4524299/
- Steroīdu hormonu implanti, ko izmanto augšanai pārtikas produktos dzīvniekos, ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.
www.fda.gov/animal-veterinary/product-safety-information/steroid-hormone-implants-used-growth-food-producing-animals
- Uztura nozīme ārstētiem un neārstētiem acne vulgaris, Postepy dermatologii i alergologii, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
- Kafijas lietošana ar kofeīnu pasliktina glikozes līmeņa asinīs homeostāzi, reaģējot uz veseliem vīriešiem paredzētām maltītēm ar augstu un zemu glikēmisko indeksu. American Journal of Clinical Nutrition, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18469247
- Enerģijas dzērienu akūtas lietošanas ietekme uz asinsspiedienu, sirdsdarbības ātrumu un asins glikozi jauno pieaugušo grupā, Starptautiskais vides pētījumu un sabiedrības veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877089/
- Bezalkoholisko dzērienu un vidēji smagas vai smagas pūtītes ikdienas uzņemšana ķīniešu pusaudžiem, The Journal of Pediatrics, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30274928
- Acne vulgaris, garīgā veselība un omega-3 taukskābes: ziņojums par gadījumiem, lipīdi veselības un slimību jomā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2577647/
- Probiotiku ietekme uz imūnregulāciju, pūtītēm un fotonovecošanu, Starptautiskais sieviešu dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/
- Zaļā tēja un citi tējas polifenoli: ietekme uz sebuma ražošanu un Acne Vulgaris, antioksidanti, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
- Kurkuma (Curcuma longa) ietekme uz ādas veselību: sistemātisks klīnisko pierādījumu pārskats, fitoterapijas pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27213821
- Vai A un E vitamīnu līmenis plazmā ietekmē pūtītes stāvokli? Klīniskais un eksperimentālais Dermatol, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16681594
- D vitamīna līmeņa salīdzinājums pacientiem ar un bez pūtītēm: gadījuma kontroles pētījums apvienojumā ar izlases veida kontrolētu pētījumu. PLoS One, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27560161
- Korelācija starp pūtītes bojājumu smagumu un veidu ar seruma cinka līmeni pacientiem ar vulgaris pinnēm. Biomed Research International, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25157359
- Vidusjūras reģiona diēta un ģimenes dismetabolisms kā faktori, kas ietekmē pūtītes attīstību. Skandināvijas Sabiedrības veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22833557