Satura rādītājs:
- 27 labākie sirdij veselīgi ēdieni
- 1. Zivis
- 2. Olīveļļa
- 3. Apelsīni
- 4. Brokoļi
- 5. Burkāns
- 6. Zaļā tēja
- 7. Zemenes
- 8. Vistas krūtiņa
- 9. Rieksti
- 10. Ābols
- 11. Linu sēklas
- 12. Sparģeļi
- 13. Ķiploki
- 14. Spināti
- 15. Sarkanvīns
- 16. Papaija
- 17. Avokado
- 18. Tomāts
- 19. Arbūzs
- 20. Rīsu kliju eļļa
- 21. Kale
- 22. Bietes
- 23. Kreses
- 24. Mellenes
- 25. Ziedkāposti
- 26. Granātābols
- 27. Tumšā šokolāde
- Pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās no veselīgas sirds
- Atsauces
Sirds slimības un insults ir galvenie nāves cēloņi visā pasaulē (1), (2). Tiek lēsts, ka veselības aprūpes gada izmaksas ir aptuveni 190 miljardi dolāru (3)!
Saskaņā ar Amerikas Sirds asociācijas datiem nepareiza diēta un fiziska pasivitāte izraisa holesterīna nogulsnēšanos uz artēriju sienām, kas izraisa sirdslēkmi (4), (5), (6). Tas nozīmē, ka diētas un dzīvesveida maiņa var samazināt sirdslēkmes risku.
Jā, jūs varat pasargāt sevi un savus tuviniekus no sirds slimībām (un aizdevumiem līdz kaklam), lietojot sirdij draudzīgus ēdienus. Lasiet tālāk, lai uzzinātu par 27 populārākajiem sirdij veselīgiem pārtikas produktiem, kas palīdzēs samazināt holesterīna līmeni un iekaisumu organismā, un dažiem pārsteidzošiem "veselīgiem" pārtikas produktiem, kas nav tik veselīgi sirdij. Pavelciet uz augšu!
27 labākie sirdij veselīgi ēdieni
1. Zivis
Attēls: Shutterstock
Zivis ir bagātas ar liesām olbaltumvielām un omega-3 taukskābēm. Omega-3 ir polinepiesātinātās taukskābes, kas palīdz mazināt iekaisumu un novērst sirds un asinsvadu slimības. Gan omega-3, gan omega-6 taukskābes ir būtiskas. Tomēr mūsu uztura uzņemšana neatbilst ķermeņa prasībām pēc omega-3. Tātad, patērējiet lasi, sardīni un citas taukainas zivis, lai uzlabotu sirds stāvokli (7).
Pusdienās vai vakariņās varat baudīt grilētas vai ceptas zivis. Pārliecinieties, ka izmantojat vieglu mērci, ja jūsu salātos ir zivis. Jūs varat patērēt 3-5 oz zivju dienā.
2. Olīveļļa
Olīveļļu mūsdienās plaši izmanto dažādās virtuvēs. Tas ir bagāts ar antioksidantiem un veselīgiem taukiem, un tam piemīt pretiekaisuma īpašības. Ir konstatēts, ka olīveļļas patēriņš samazina miokarda infarkta, insulta un sirds un asinsvadu slimību risku (8).
Izmantojiet olīveļļu, lai apceptu veggies vai liesu olbaltumvielu avotus. Pagatavojiet vieglu mērci salātiem ar olīveļļu, laima sulu, zaļumiem, sāli un pipariem. Dienā varat droši patērēt 7-8 ēdamkarotes olīveļļas.
3. Apelsīni
Attēls: Shutterstock
Apelsīni ir bagāti ar C vitamīnu, minerālvielām, flavonoīdiem, un tiem piemīt pretiekaisuma, lipīdu līmeni pazeminošas, pretalerģiskas un pretaudzēju īpašības. Zinātnieki ir atklājuši, ka apelsīnu sulas lietošana var palīdzēt samazināt sliktā holesterīna (ZBL holesterīna) līmeni (9). Jo zemāks ir ZBL holesterīna līmenis, jo mazāka ir artēriju bloķēšanās iespējamība.
Lai jūsu sirds būtu veselīga, jums ir apelsīns vai glāze svaigi spiestas apelsīnu sulas. Apelsīnu sulu var pievienot arī desertiem, salātiem vai vistas gaļai, lai piešķirtu tiem garšīgu garšu un aromātu.
4. Brokoļi
Brokoļi ir krustziežu dārzeņi, kas satur daudz vitamīnu A, C, K un folātus, uztura šķiedrvielas, kalciju, magniju, kāliju, fosforu, omega-3 un omega-6 taukskābes, selēnu un glikozinolātus. Pētnieki atklāja, ka ar brokoļiem barotām žurkām bija uzlabojusies sirds darbība, samazināts miokarda infarkts un palielināta antioksidanta reakcija, kas palīdzēja aizsargāt sirdi (10).
Blanšētus, grilētus, ceptus vai apceptus brokoļus var pagatavot kopā ar citiem dārzeņiem vai sēnēm / vistas gaļu / zivīm / lēcām. Jūs varat to arī pagatavot zupā, lai nomierinātu izsalkumu un saglabātu jūsu sirds veselību. Ir viena glāze brokoļu dienā.
5. Burkāns
Attēls: Shutterstock
Burkānos ir daudz vitamīnu A, K, E, kā arī folātu un minerālvielu, piemēram, kalcija, magnija, kālija un fosfora. Interesanti, ka tie ir arī labs antioksidantu avots, kas novērš DNS bojājumus, samazina iekaisumu un pazemina holesterīna un triglicerīdu līmeni (11).
Jūs varat uzkodas uz neapstrādāta burkāna. Grilējiet / cepiet / apcepiet to un lieciet to kopā ar citiem dārzeņiem ar liesu olbaltumvielu avotu (zivis / vistas / sēnes) vai pievienojiet vistas sautējumam vai dārzeņu zupai. Pārliecinieties, ka nepārēdat burkānus, lai izvairītos no veselības problēmām. Dienā var būt puse tases burkānu.
6. Zaļā tēja
Zaļā tēja satur aktīvos polifenola savienojumus, ko sauc par katehīniem. Viņiem piemīt antioksidanta, pretiekaisuma, pretvēža, antihipertensīvās, lipīdu līmeni pazeminošās un antitrombogēnās īpašības. Katehīni palīdz noņemt kaitīgos skābekļa radikāļus, novērš asinsvadu iekaisumu, samazina ateroģenēzes risku un kavē lipīdu sintēzi un absorbciju (12).
Ir 2-3 tases zaļās tējas dienā. Jums tas var būt no rīta vai 20 minūtes pirms pusdienām vai vakariņām. Pievienojiet kanēli, citronu, medu, tulsi vai citus garšaugus, lai pagatavotu savu aromatizēto zaļo tēju.
7. Zemenes
Attēls: Shutterstock
Zemenēs ir daudz antioksidantu, kas palīdz pazemināt augstu asinsspiedienu un lipīdu līmeni asinīs, novērš hiperglikēmiju un samazina ZBL holesterīna un triglicerīdu līmeni (13). Šie atribūti padara zemenes par vienu no spēcīgākajiem pārtikas produktiem sirds un asinsvadu slimību profilaksei.
Iekļaujiet zemenes brokastu pārslās vai kokteiļos vai dažas stundas pēc pusdienām lieciet tās ar citiem augļiem. Kā desertu var būt arī zemenes ar jogurtu vai skābo krējumu.
8. Vistas krūtiņa
Vistas krūtiņa bez ādas ir lielisks liesās olbaltumvielu avots. Olbaltumvielas ir muskuļu pamatelementi. Tā kā sirds darbojas 24 * 7, ir diezgan dabiski, ka ir muskuļu nodilums. Patērējot vistas krūtiņu, ķermenis tiks apgādāts ar olbaltumvielām, kuras var izmantot sirds muskuļu atjaunošanai.
Ir 3-4 oz vistas krūtiņas dienā. Lai sabalansētu maltīti, vistas gaļu var grilēt, malumedžus, cept, vāra vai apcep vistas gaļu.
9. Rieksti
Attēls: Shutterstock
Riekstu lietošana var palīdzēt samazināt sirds un asinsvadu slimību risku par 40-50%. Rieksti satur E vitamīnu un mononepiesātinātos taukus, kas darbojas kā antioksidanti un pretiekaisuma līdzekļi. Pētnieki ir atklājuši, ka mandeļu, čaumalas pistāciju, valriekstu, pekanriekstu un zemesriekstu lietošana var palīdzēt samazināt ZBL holesterīnu (14).
Jūs varat ieturēt riekstus no rīta kopā ar brokastīm, lai radīto enerģiju varētu izmantot ikdienas aktivitāšu veikšanai. Varat arī iemest dažus riekstus savos salātos vai ēst vakarā kā uzkodu ar tasi zaļās tējas.
10. Ābols
Attēls: Shutterstock
Pētnieki ir atklājuši, ka ābolu lietošana var palīdzēt mazināt iekaisumu, palielināt lipīdu metabolismu, samazināt svaru un regulēt asinsspiedienu (15). Tātad, katru dienu paņemiet ābolu, lai jūsu sirds būtu derīga.
Iekļaujiet ābolus brokastu pārslās vai kokteiļos. Jūs varat arī ēst ābolu kā rīta vidū vai vakarā. Pievienojiet salātiem dažus ābolu gabaliņus, lai piešķirtu tiem eksotisku garšu.
11. Linu sēklas
Linu sēklas ir bagātas ar alfa-linolēnskābi (ALA), kas palīdz mazināt iekaisumu, skābekļa radikāļu veidošanos un holesterīna līmeni asinīs (16). Viņi ir arī bagāti ar uztura šķiedrvielām, kas palīdz zaudēt svaru.
Ir 2 -3 ēdamkarotes maltas linu sēklu pulvera dienā. Jūs varat arī pievienot linu sēklu pulveri graudaugiem, kokteiļiem, sulām un salātiem.
12. Sparģeļi
Attēls: Shutterstock
Sparģeļos ir steroīds saponīns, kas palīdz samazināt holesterīna līmeni. Tam ir arī antioksidanta īpašības, kas darbojas pret aterosklerozi un citām sirds un asinsvadu slimībām (17). Pārliecinieties, ka neizmetat sadaļu pie saknēm, jo visas sirdi aizsargājošās barības vielas ir koncentrētas šajā daļā.
Jūs varat blanšēt, grilēt vai apcept sparģeļus, un tas ir kopā ar dārzeņiem un liesu olbaltumvielu avotu. Jūs varat arī pagatavot sparģeļu sulas. Dienā varat droši uzņemt tasi sparģeļu vai 7-8 sparģeļu padomus.
13. Ķiploki
Ķiploki satur alicīnu, fitoelementu, kas palīdz pazemināt holesterīna līmeni un paaugstināt asinsspiedienu (18).
Katru rītu pirms brokastīm ir ķiploka daiviņa. Vai arī jūs varat pievienot ķiplokus pilngraudu grauzdiņiem, salātiem, salātu iesaiņojumiem, brūnie rīsiem, ceptajiem kartupeļiem utt. Jums var būt 6-7 ķiploka daiviņas dienā.
14. Spināti
Attēls: Shutterstock
Spināti ir piepildīti ar uztura nitrātu, kas palīdz pazemināt asinsspiedienu, uzlabot fiziskās aktivitātes cilvēkiem ar perifēro artēriju slimību, nomāc trombocītu agregāciju un samazina iekaisumu un artēriju stīvumu (19).
Lai jūsu sirds būtu veselīga, salātos, zupās un kokteiļos pagatavojiet blanšētus, ceptus, apceptus vai vārītus spinātus. Jums var būt 1-1 ½ tases spinātu dienā.
15. Sarkanvīns
Attēls: Shutterstock
Sarkanvīns palīdz palielināt labu holesterīna līmeni (ABL holesterīnu), tam piemīt antioksidanta īpašības un nomāc trombocītu agregāciju (20). Zinātnieki ir secinājuši, ka šie sarkanvīna atribūti padara to par vienu no labākajiem dzērieniem, lai saglabātu jūsu sirds veselību.
Vakariņu laikā lietojiet sarkanvīna mietiņu. Pārliecinieties, ka to nelietojat pārmērīgi, jo tas, nedarot darbu, var izraisīt aptaukošanos un sirds slimības.
16. Papaija
Papaijās ir daudz antioksidantu, uztura šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu, kas palīdz pazemināt augstu asinsspiedienu un stiprināt asinsvadus (21).
Brokastīs vai vakara uzkodās ir vidēja nogatavojušās papaijas bļoda. Brokastīs varat pagatavot arī papaijas kokteili.
17. Avokado
Attēls: Shutterstock
Avokado ir bagāts ar veselīgiem taukiem, A, E, K, C, B6 vitamīniem, folātiem, pantotēnskābi, niacīnu, kāliju, magniju, nātriju, fitosterīniem, riboflavīnu un citiem fitonelementiem. Tie samazina sliktā holesterīna līmeni, pazemina lipīdu līmeni asinīs, uzlabo antioksidantu aktivitātes, nomāc iekaisumu un normalizē glikozes līmeni asinīs, tādējādi samazinot sirds slimību risku (22).
Brokastīs varat ieturēt avokado kokteili vai iekļaut pusdienās salātos vai iesaiņojumos.
18. Tomāts
Tomāti satur antioksidantus, kas palīdz aizsargāties pret DNS mutāciju, neierobežotu šūnu proliferāciju un sirds un asinsvadu slimībām. Zinātnieki ir atklājuši, ka tomāti uzlabo sirds išēmisko darbību un samazina miokarda infarktu (23).
Brokastīs vai kā vakara uzkodu var būt tomātu sula vai kokteilis. Pievienojiet tomātiem salātus, karijus, kartupeļus, ceptas dārzeņus un grilētu vistu, lai ēdienam pievienotu asu garšu.
19. Arbūzs
Attēls: Shutterstock
Citrulīns ir viens no arbūzos sastopamajiem savienojumiem, kas palīdz mazināt iekaisumu un artēriju stīvumu, pazemināt ZBL holesterīnu un paaugstinātu asinsspiedienu un samazināt ķermeņa svaru (24).
Brokastīs ieturiet arbūzu sulu vai kokteili. Kā vakara uzkodas var būt arī bļoda ar arbūzu. Neēdiet vairāk kā 1½ tases arbūzu dienā, lai izvairītos no kuņģa darbības traucējumiem.
20. Rīsu kliju eļļa
Rīsu kliju eļļa ir bagāta ar E vitamīnu, augu sterīniem, orizanolu un veselīgiem taukiem, kas palīdz pazemināt ZBL holesterīna un triglicerīdu līmeni (25).
Visiem vārīšanas mērķiem varat izmantot rīsu kliju eļļu. Tomēr nelietojiet to salātu mērcei. Jums var būt 4-5 ēdamkarotes rīsu kliju eļļas dienā.
21. Kale
Attēls: Shutterstock
Bagāta ar vitamīniem A, C, K, folātiem, kalciju, magniju, fosforu, omega-3-taukiem, uztura šķiedrvielām un antioksidantiem, kāposti palīdz samazināt koronāro artēriju slimību risku (26).
Brokastīs varat ieturēt lapu kāpostu smūtiju. Salātiem varat pievienot arī kāpostu, taču pārliecinieties, ka tos blanšējat. Pievienojiet melnos piparus, sāli, laimu un linu sēklu pulveri kopā ar dārzeņiem un vidēju olbaltumvielu avota daļu, lai jūsu kāpostu salāti būtu aizraujoši un garšīgi.
22. Bietes
Bietes ir lielisks nitrātu avots, kas palīdz mazināt iekaisumu. Tam ir arī antioksidanta īpašības un tas palīdz samazināt holesterīna līmeni un augstu asinsspiedienu un uzlabot lipīdu profilus (27).
Kā vakara uzkoda ir biešu sula vai neapstrādāta biete. Jūs varat arī iemest bietes vistas sautējumā vai dārzeņu zupā. Katru dienu paņemiet pusi tases biešu, lai uzlabotu sirds veselību un uzlabotu vispārējo veselību.
23. Kreses
Attēls: Shutterstock
Kresē ir daudz fitoelementu, vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu, kas palīdz uzlabot sirds veselību un asinsriti (28).
Labākais veids, kā patērēt ūdenskreses, ir to sula. To var pagatavot vispirms no rīta, brokastīs vai kā dzērienu pēc treniņa. Jums var būt viena glāze ūdenskreses sulas dienā.
24. Mellenes
Mellenes ir bagātas ar kardioprotektīvo polifenolu, ko sauc par resveratrolu. Resveratrols palīdz novērst sirds sirds mazspēju, tam piemīt anti-trombolītiskas īpašības un tas palīdz novērst visus morfoloģijai nodarītos bojājumus (29).
Pievienojiet mellenēm savam kokteilim vai brokastu pārslām kopā ar riekstiem, lai piešķirtu tai bagātīgu garšu. Dienā var būt līdz pusei tases mellenēm.
25. Ziedkāposti
Attēls: Shutterstock
Ziedkāposti ir bagāti ar sulforafānu, izotiocianātu, kas izraisa daudz antioksidantu enzīmu. Šie fermenti palīdz novērst ZBL holesterīna oksidēšanos, nomācot asinsvadu iekaisumu, kas savukārt novērš aterosklerozi (30).
Blanšējiet, vāriet, apcepiet vai pievienojiet ziedkāpostu ziedkopus zupai pusdienās vai vakariņās. Jums var būt viena tase ziedkāpostu dienā.
26. Granātābols
Granātābols ir piekrauts ar antocianīniem un tanīniem, kuriem piemīt antioksidanta īpašības. Tas padara to par spēcīgu kardioprotektīvo augli. Tas palīdz pazemināt ZBL holesterīnu un asinsspiedienu un mazināt iekaisumu (31).
Brokastīs vai kā vakara uzkoda ir granātābolu sula vai augļi. Vidusjūras pieskārienam to varat pievienot arī salātiem.
27. Tumšā šokolāde
Tumšā šokolāde ir bagātīgs katehīnu, teobromīna un procianidīnu avots, kas novērš trombocītu agregāciju, pazemina asinsspiedienu un uzlabo endotēlija darbību. Tādējādi tumšās šokolādes gabals var pasargāt sirdi no sirds un asinsvadu slimībām (32).
Patērē tumšo šokolādi, kas satur 80% vai vairāk kakao. Pēc vakariņām paņemiet kādu gabaliņu, lai piesātinātu savu saldo zobu, neriskējot ar svara pieaugumu vai jebkādu kaitējumu veselībai.
Jums vajadzētu arī izvairīties no šādiem pārtikas produktiem, lai jūsu sirds būtu veselīga.
Pārtikas produkti, no kuriem jāizvairās no veselīgas sirds
Attēls: Shutterstock
- Trans-tauki
- Pārstrādāti pārtikas produkti, piemēram, salami, cīsiņi, desas utt.
- Milti un baltmaize
- Jogurts, piens un siers (ja nepanesat laktozi)
- ĢMO veseli graudi un milti
- Rafinēts cukurs, niedru cukurs un augstas fruktozes kukurūzas sīrups
- Neveselīga pārtika, piemēram, kartupeļu čipsi, cepti ēdieni, burgeri utt.
- Gāzēti un saldināti dzērieni
- Pākšaugi), jo tie ir piepildīti ar lektīniem, kas organismā izraisa iekaisumu)
Sāciet rūpēties par sirds veselību, iekļaujot uzturā šos sirdij draudzīgos ēdienus. Pārliecinieties arī, ka regulāri trenējaties, lai stiprinātu sirds muskuļus. Ja jums ir kādi jautājumi, lūdzu, atstājiet komentāru zemāk esošajā lodziņā.
Atsauces
1. Pasaules Veselības organizācija “10 galvenie nāves cēloņi”.
2. “Mirstība no sirds išēmiskām slimībām pēc valsts, reģiona un vecuma: Pasaules Veselības organizācijas un Apvienoto Nāciju Organizācijas statistika”, Starptautiskais kardioloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
3. “Veselības un ekonomiskās hronisko slimību izmaksas” Slimību kontroles un profilakses centri, ASV Veselības un cilvēkresursu departaments.
4. Amerikas Sirds asociācija “Sirds slimību un insultu statistika 2018. gadā - īsumā”.
5. “Sirds slimību fakti”, Slimību kontroles un profilakses centri, ASV Veselības un cilvēkresursu departaments.
6. “Koronāro artēriju slimību (CAD)” slimību kontroles un profilakses centri, ASV Veselības un cilvēkresursu departaments.
7. “Omega-3 piedevas un sirds un asinsvadu slimības” Tanaffos, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
8. “Olīveļļas uzņemšana, sirds un asinsvadu slimību un mirstības risks PREDIMED pētījumā” BMC Medicine, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
9. “Ilgtermiņa apelsīnu sulas patēriņš ir saistīts ar zemu ZBL holesterīna līmeni un apolipoproteīnu B normāliem un vidēji hiperholesterinēmiskiem cilvēkiem”. Lipīdi veselībā un slimībās, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
10. “Brokoļi: unikāls dārzenis, kas aizsargā zīdītāju sirdis, veicot tioredoksīna superģimenes redoks ciklu.” Lauksaimniecības un pārtikas ķīmijas žurnāls. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
11. “Burkānu sulas dzeršana pieaugušajiem palielina kopējo antioksidantu stāvokli un samazina lipīdu peroksidāciju”. Uztura žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
12. “Zaļās tējas katehīni un sirds un asinsvadu veselība: atjauninājums” Pašreizējā zāļu ķīmija. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
13. “Zemenes samazina aterosklerozes marķierus pacientiem ar metabolisko sindromu” Uztura pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
14. “Uztura uzņemšana ar riekstiem un sirds un asinsvadu sistēmas prognoze” Ošnera žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
15. “Āboli un sirds un asinsvadu veselība - vai zarnu mikrobiota ir galvenais apsvērums?” Uzturvielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
16. “Linu sēklas un sirds un asinsvadu veselība”. Sirds un asinsvadu farmakoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
17. “ Sparģeļu sakne regulē holesterīna metabolismu un uzlabo antioksidanta stāvokli hiperholesterēmiskām žurkām” Uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna: eCAM, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
18. “Ķiploku ietekme uz sirds un asinsvadu slimībām: pārskats”, Nutrition journal, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
19. “Uztura nitrātu (kā atrodams zaļajos lapu dārzeņos un bietēs) asinsvados, izmantojot nitrātu – nitrītu – slāpekļa oksīda ceļu”, Lielbritānijas klīniskās farmakoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
20. “Sarkanvīns: dzēriens jūsu sirdij”. Sirds un asinsvadu slimību pētījumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
21. “Ēd papaijas kailas: PH līdzsvarots uzturs super veselībai un mirdzošam skaistumam” Susan M. Lark.
22. “Hass avokado sastāvs un iespējamā ietekme uz veselību” - kritiskas atsauksmes pārtikas zinātnē un uztura jomā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
23. "Likopēns, tomāti un koronārā sirds slimība." Brīvo radikāļu pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
24. “ Citrullus lanatus “ Sentinel ”(arbūzu) ekstrakts samazina aterosklerozi ZBL receptoru deficīta pelēs. Uztura bioķīmijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
25. “Zema kaloriju diētas ar rīsu kliju eļļu ietekme uz kardiovaskulāriem riska faktoriem pacientiem ar hiperlipidēmiju” Medicīnas pētījumu žurnāls: Isfahanas Medicīnas universitātes oficiālais žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
26. “Kale sula uzlabo koronāro artēriju slimības riska faktorus vīriešiem ar hiperholesterinēmiju.” Biomedicīnas un vides zinātnes: BES, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
27. “Nacionālās medicīnas bibliotēkas sarkanās bietes papildināšanas iespējamie ieguvumi veselības un slimību gadījumos” barības vielas.
28. “Body to Balance: Herbal Guide to Holistic Self-Care” Maria Noel Groves
29. “Polifenoli: ieguvumi sirds un asinsvadu sistēmai veselībā un novecošanā” Uzturvielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
30. “Sulforafāna ietekme uz asinsvadu veselību un tā nozīme uztura pieejās, lai novērstu sirds un asinsvadu slimības”, EPMA žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
31. “Granātābols jūsu sirds un asinsvadu veselībai” Rambam Maimonides medicīnas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
32. “Tumšās šokolādes kardiovaskulārie ieguvumi”. Asinsvadu farmakoloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.