Satura rādītājs:
- Kas ir B12 vitamīns? Kā tas palīdz?
- Kādi ir B12 vitamīna ieguvumi veselībai?
- 1. Palīdz sarkano asins šūnu veidošanā
- 2. Var novērst iedzimtus defektus
- 3. Varētu veicināt ādas veselību
- 4. Var uzlabot matu veselību
- 5. Var veicināt sirds veselību
- 6. Maija diabēta ārstēšana
- 7. Var palīdzēt saglabāt kaulu veselību
- 8. Var palīdzēt novērst makulas deģenerāciju
- 9. Maijs var uzlabot smadzeņu veselību
- 10. Var palīdzēt enerģijas ražošanā
- 11. Var uzlabot miegu
- 12. Var palīdzēt fibromialģijas ārstēšanā
- 13. Var palīdzēt uzlabot troksni ausīs
- 14. Maijs var stabilizēt gremošanas veselību
- 15. Var palīdzēt zaudēt svaru
- 16. Var novērst odu kodumus
- Kādi ir B12 vitamīna pārtikas avoti?
- Kādi ir B12 vitamīna deficīta simptomi?
- Kāda ir ieteicamā B12 vitamīna deva?
- Kas par B12 vitamīna šāvieniem? Kam tie vajadzīgi?
- B12 vitamīna pārpalikuma blakusparādības
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 45 avoti
B12 vitamīns ir būtiska uzturviela. Tā trūkums ir nopietna problēma Indijas subkontinentā, Centrālajā un Dienvidamerikā, Meksikā un atsevišķās Āfrikas daļās (1). Barības viela atbalsta jūsu garastāvokli un atmiņu, veicina sirds veselību un var palīdzēt ārstēt ādas slimības.
Lielākajai daļai pieaugušo regulāri nepieciešami 2,4 mikrogrami B12 vitamīna (2). Šajā amatā mēs apspriedīsim, ko zinātne apgalvo par B12 vitamīna priekšrocībām. Mēs arī izpētīsim B12 vitamīna pārtikas avotus un deficīta simptomus.
Kas ir B12 vitamīns? Kā tas palīdz?
B12 vitamīns, kas pazīstams arī kā kobalamīns, palīdz pareizi darboties ķermeņa asins šūnās un nervos. Tam ir arī loma DNS sintēzē (3).
Vitamīns ir zināms arī, lai novērstu megaloblastisko anēmiju, anēmijas veidu, kas padara cilvēkus vājus. Pētījumi ir parādījuši, ka šīs uzturvielas trūkums var izraisīt stāvokli (4).
B12 vitamīns organismā tiek absorbēts divos posmos. Pārtikā šis vitamīns ir piesaistīts olbaltumvielai. Kuņģa sālsskābe atdala B12 vitamīnu no šī proteīna. Tad vitamīns apvienojas ar citu olbaltumvielu, ko ražo kuņģis (ko sauc par iekšējo faktoru). Pēc tam tas tiek absorbēts ķermenī (5).
Personām ar postošu anēmiju (sarkano asins šūnu samazināšanās) var būt B12 vitamīna trūkums, jo viņu ķermeņi nespēj radīt iekšējo faktoru (3).
B12 vitamīns ir svarīgs dažādu ķermeņa funkciju veikšanai. Nākamajā sadaļā mēs tos detalizēti apspriedīsim.
Kādi ir B12 vitamīna ieguvumi veselībai?
1. Palīdz sarkano asins šūnu veidošanā
B12 vitamīns (kopā ar folātu) palīdz sarkano asins šūnu veidošanā. Ja nav pietiekami daudz B12 vitamīna, sarkanās asins šūnas normāli nedalās, kā paredzēts, un kļūst pārāk lielas. Tas viņiem apgrūtina izkļūšanu no kaulu smadzenēm (6).
Tā rezultātā asinīs var samazināties sarkano asins šūnu daudzums, lai organismā nogādātu skābekli, kā rezultātā cilvēks justos noguris un vājš. Šo stāvokli sauc arī par postošo anēmiju, un, ja to neārstē, tā var sabojāt smadzenes, sirdi un citus ķermeņa orgānus (6).
2. Var novērst iedzimtus defektus
B12 vitamīns ir viena no izšķirošajām sastāvdaļām grūtniecības laikā. Šī vitamīna deficīts var izraisīt neauglību un atkārtotus abortus (7).
Sākot grūtniecību ar B12 vitamīna deficītu, var palielināties jaundzimušo nervu caurules defektu risks. Tas var izraisīt arī priekšlaicīgu dzemdību. Arī mātes deficīts var izraisīt to pašu jaundzimušajam, ja mātes pienā nav pieejams pietiekams B12 vitamīna daudzums. Tomēr šīm sekām ir nepieciešams vairāk pētījumu (7).
Sievietēm ar B12 vitamīna līmeni zem 300 ng / L ir lielāks risks dzemdēt zīdaiņus ar iedzimtiem defektiem (8). B12 līmeņa paaugstināšana, pārsniedzot šo līmeni, var samazināt risku, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu (8).
B12 vitamīns ir nepieciešams, lai izveidotu jaunās mātes un augļa šūnas un novērstu jaundzimušo nervu caurules defektus (9). Lai to panāktu, tas darbojas kopā ar folātu. B12 vitamīna deficīts var izraisīt arī folātu deficītu, un tas nelabvēlīgi ietekmē grūtniecību.
Vitamīns var ārstēt nelabumu un rīta slimības, kas bieži ir saistītas ar grūtniecību. Tomēr pētījumi šajā aspektā ir ierobežoti.
3. Varētu veicināt ādas veselību
B12 vitamīna deficīts ir saistīts ar izmaiņām ādā. Visizplatītākais simptoms ir hiperpigmentācija (10).
Citas šī trūkuma dermālās komplikācijas ir vitiligo un citi ādas bojājumi (11), (12).
B12 vitamīns var arī palīdzēt ārstēt dažas nopietnas ādas kaites. Vienā pētījumā tika atklāts, ka B12 vitamīna krēms var samazināt ekzēmas apjomu un smagumu. Tas jo īpaši attiecās uz bērnu ekzēmu (13).
Krēmu var iegūt aptiekā. Uzklājiet to skartajām vietām divas reizes dienā. Noteikti konsultējieties ar savu ārstu. B12 arī samazina iekaisumu un tā blakusparādības, un tas ir viens iemesls, kāpēc tas var novērst ekzēmu.
B12 vitamīns var arī palīdzēt mazināt jostas rozes sāpes. Anekdotiski pierādījumi liecina, ka 1000 mikrogramu B12 vitamīna lietošana katru dienu var palīdzēt ārstēt šo stāvokli. Tomēr, tā kā pētījumi ir ierobežoti, iesakām pirms to lietošanas konsultēties ar ārstu.
Pētījumi liecina, ka folijskābe un B12 vitamīns kopā ar saules iedarbību var izraisīt repigmentāciju (14).
Vitamīns B12 var arī palīdzēt cīnīties ar celulītu, taču ir ierobežoti pētījumi, lai to pierādītu.
4. Var uzlabot matu veselību
B12 vitamīns palīdz sarkano asins šūnu veidošanā. Daži uzskata, ka tas var veicināt matu augšanu.
B12 vitamīna deficīts tika novērots tiem, kuriem bija matu izkrišana (15). Matu folikulu pamatnē mums ir sīki asinsvadi, kas savienojas ar katras matu šķipsnas saknēm. Šie asinsvadi pārnēsā matos skābekli, tādējādi veicinot matu augšanu un novēršot matu krišanu.
5. Var veicināt sirds veselību
B12 vitamīns ir pierādījis potenciālu kā sirds slimību ārstēšanu. Uzturviela pazemināja homocisteīnu (īpašu aminoskābi), kura augstais līmenis varētu paaugstināt sirds išēmiskās slimības risku (16).
B vitamīnu trūkumi kopumā bija saistīti ar augstāku homocisteīna līmeni un paaugstinātu insulta risku (16). Tas var arī samazināt ilgtermiņa izmaksas, kas saistītas ar dārgu ārstēšanu.
B12 vitamīns tika atklāts arī, lai samazinātu asinsspiedienu pirmsskolas vecuma bērniem (17).
6. Maija diabēta ārstēšana
Lai gan starp B12 vitamīnu un diabēta ārstēšanu nav tiešas saiknes, uzturviela var ārstēt diabētisko retinopātiju (acu asinsvadu bojājumus) (18).
Tas var palīdzēt ārstēt diabētisko neiropātiju (nervu bojājumus kājās un pēdās), lai gan ir nepieciešami turpmāki pētījumi (19). Anekdotiski pierādījumi liecina, ka vitamīns var ārstēt arī dažus neiropātijas simptomus, tostarp nejutīgumu, sāpes un durstošas sajūtas.
B12 vitamīns samazina homocisteīna līmeni asinīs, kas citādi var izraisīt retinopātiju (20).
Interesantāk ir tas, ka metformīns, parasti parakstītas diabēta zāles, var izraisīt B12 vitamīna deficītu (21). Tāpēc varētu būt laba ideja to papildināt, īpaši diabēta gadījumā. Pernicious anēmija ir B12 vitamīna deficīts, kas rodas 1. tipa diabēta gadījumā (22).
7. Var palīdzēt saglabāt kaulu veselību
Zems B12 vitamīna līmenis plazmā ir saistīts ar zemāku kaulu minerālo blīvumu cilvēkiem. Pētījumi liecina, ka vitamīns var ietekmēt kaulu veidošanos. Tas ir saistīts arī ar osteoblastisko aktivitāti (kaulu veidošanos) (23).
Augsts homocisteīna līmenis un zems B12 vitamīna līmenis ir saistīts arī ar osteoporozi (24). Tā kā B12 vitamīns palīdz pazemināt homocisteīna līmeni, tam šeit var būt labvēlīga loma.
Pētījumā, kas veikts ar vecākām sievietēm, zemāks B12 vitamīna līmenis bija saistīts ar palielinātu gūžas kaulu zudumu (25).
8. Var palīdzēt novērst makulas deģenerāciju
Ar vecumu saistīta makulas deģenerācija ir saistīta ar pazeminātu B12 vitamīna līmeni plazmā un paaugstinātu homocisteīna līmeni. B12 papildinājumu uzņemšana var novērst stāvokli (26). Tomēr, lai izprastu mehānismu, ir vajadzīgi rūpīgāki pētījumi.
Citā pētījumā arī teikts, ka augsts homocisteīna līmenis var palielināt ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risku (27). Tā kā B12 vitamīns palīdz pazemināt šīs aminoskābes līmeni, tas varētu būt noderīgs AMD ārstēšanā.
Citā pētījumā ar sievietēm tika konstatēts, ka ikdienas papildināšana ar folskābi, B12 vitamīnu un B6 vitamīnu septiņu gadu laikā samazina ar vecumu saistītās makulas deģenerācijas risku (28).
9. Maijs var uzlabot smadzeņu veselību
Pētījumi liecina, ka papildināšana ar B12 vitamīnu kopā ar antidepresantiem var uzlabot depresijas simptomus. B12 deficīts var būt saistīts ar depresiju (29).
Atbilstošs B12 vitamīna līmenis var arī palielināt atgūšanās varbūtību no depresijas. Tomēr mums ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai apstiprinātu šo secinājumu (30).
Vitamīns var arī labvēlīgi ietekmēt garastāvokli. Tiek uzskatīts, ka vitamīns ražo smadzeņu ķīmiskās vielas, kas ir atbildīgas par labāku garastāvokli, lai gan mums ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai saprastu mehānismu. Anekdotiski pierādījumi liecina, ka tas var palīdzēt ārstēt stresu un noteiktus trauksmes traucējumus.
B12 vitamīns, apvienojumā ar omega-3 taukskābēm, arī varētu palēnināt atmiņas pasliktināšanos pieaugušajiem. Barības vielas arī palēnina vieglu kognitīvo traucējumu progresēšanu (31).
Citā pētījumā teikts, ka vitamīns var novērst smadzeņu apjoma samazināšanos gados vecākiem cilvēkiem. Indivīdiem, kuri lietoja pietiekamu B12 vitamīnu, bija samazināts smadzeņu saraušanās / atrofijas risks (32).
B12 vitamīna deficīts var izraisīt arī demenci un Alcheimera slimību, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu mehānismu (33), (34).
Tā kā B12 vitamīns arī veicina šūnu ražošanu (procesu, ko sauc par metilēšanu), tas var palīdzēt uzlabot autisma simptomus (35).
10. Var palīdzēt enerģijas ražošanā
B12 vitamīnam ir nozīme šūnu enerģijas ražošanā (36). Tomēr nav pētījumu, kas norādītu, ka tas varētu palielināt enerģijas līmeni vai uzlabot sportisko sniegumu, kā tautā ticēja.
Daži pētījumi apgalvo, ka vitamīna B12 deficīts var izraisīt paaugstinātu noguruma līmeni (37).
11. Var uzlabot miegu
Šajā aspektā ir ierobežoti pētījumi. Tomēr vienā pētījumā teikts, ka pietiekams B12 vitamīna līmenis var uzlabot miega un nomoda ritma traucējumus (38). Šis pētījums tika veikts tikai ar diviem pacientiem, tāpēc mums ir vajadzīgi vairāk liela mēroga pētījumi, lai izprastu šī vitamīna ietekmi uz miega kvalitāti.
Tiek uzskatīts, ka B12 deficīts var izraisīt bezmiegu. Tomēr saites noteikšanai ir nepieciešami vairāk pētījumu.
12. Var palīdzēt fibromialģijas ārstēšanā
Tiek uzskatīts, ka zems B12 vitamīna līmenis var izraisīt fibromialģiju un hroniska noguruma sindromu. Šajā aspektā trūkst pētījumu.
Vienā pētījumā teikts, ka B12 vitamīna injekcijas var darboties kā pretsāpju līdzekļi, tādējādi palīdzot fibromialģijas ārstēšanā (39).
Citi pētījumi arī saista fibromialģiju ar augstāku homocisteīna līmeni asinīs (40). Tā kā B12 vitamīns pazemina homocisteīna līmeni, tas potenciāli var palīdzēt fibromialģijas ārstēšanā.
13. Var palīdzēt uzlabot troksni ausīs
Troksnis ausīs ir stāvoklis, kam raksturīga buzzing sajūta ausīs. Vienā pētījumā teikts, ka B12 vitamīns var uzlabot troksni ausīs (41).
B12 vitamīna deficīts ir saistīts ar hronisku troksni ausīs un trokšņa izraisītu dzirdes zudumu.
Nepietiekami pierādījumi sekojošajiem
14. Maijs var stabilizēt gremošanas veselību
Tiek uzskatīts, ka vitamīns B12 palīdz gremošanas enzīmu ražošanā, kas veicina gremošanas veselību un nodrošina pareizu pārtikas sadalīšanos. Barības viela varētu veicināt zarnu vidi, veicinot veselīgu zarnu baktēriju augšanu.
Tiek uzskatīts, ka tas arī iznīcina kaitīgās baktērijas zarnās, iespējams, novēršot citus gremošanas traucējumus, piemēram, zarnu iekaisuma slimības.
15. Var palīdzēt zaudēt svaru
Lai gan mums ir vajadzīgi vairāk pētījumu, dažos ziņojumos teikts, ka B12 vitamīns palīdz organismam pārvērst taukus enerģijā, kā arī palīdz sadalīt ogļhidrātus.
Vitamīns var uzlabot vielmaiņu, un daži uzskata, ka tas var palīdzēt samazināt svaru.
Pirms B12 lietošanas šim nolūkam, lūdzu, konsultējieties ar savu ārstu.
16. Var novērst odu kodumus
Lai gan mēs nezinām, vai tas var atvieglot odu kodumus, daži uzskata, ka B12 vitamīns var atbaidīt odus. Tiek uzskatīts, ka tas izdala odu atbaidīšanas līdzīgu smaržu. Tomēr mēs iesakām jums runāt ar speciālistu, pirms to lietojat šim nolūkam.
Kādi ir B12 vitamīna pārtikas avoti?
Šie ir daži no labākajiem B12 vitamīna pārtikas avotiem (42):
- Liellopa un vistas aknas (3 unces satur 3,375% RDA vitamīna)
- Lasis (108 gramu fileja satur 821% RDA)
- Tunzivis (3 unces satur 385% no RDA)
- Organiskais jogurts (1 tvertne ar 170 gramiem satur 53% no RDA)
- Neapstrādāts piens (1 glāze satur 41% RDA)
- Jērs (3 unces satur 34% RDA)
- Zema tauku satura jogurts (8 unces satur 18% no RDA)
- Ola (1 liela vesela ola satur 10% no RDA)
- Grauzdēta vistas krūtiņa (3 unces satur 5% no RDA)
Šo pārtikas produktu iekļaušana uzturā var palīdzēt izpildīt jūsu parastās B12 vitamīna prasības. Bet ja jūs to nedarīsit? Kā zināt, ka jums trūkst šī vitamīna?
Kādi ir B12 vitamīna deficīta simptomi?
Šie ir daži no visbiežāk sastopamajiem deficīta simptomiem:
- Muskuļu sāpes
- Vājums / hronisks nogurums
- Slikta atmiņa
- Reibonis
- Trauksme un garastāvokļa izmaiņas / depresija
- Sirds sirdsklauves
- Slikta dūša un vēdera krampji
- Slikta apetīte
Adekvāta B12 vitamīna lietošana var palīdzēt izvairīties no šiem simptomiem. Uzziniet ieteicamo devu nākamajā sadaļā.
Kāda ir ieteicamā B12 vitamīna deva?
Šī informācija var palīdzēt jums iegūt sīkāku informāciju (2):
Vecuma grupa | RDA |
---|---|
No 0 līdz 6 mēnešiem | 8 unces |
7 līdz 12 mēneši | 0,5 mkg |
No 1 līdz 3 gadiem | 0,9 mkg |
4 līdz 8 gadi | 1,2 mkg |
9 līdz 13 gadi | 1,8 mkg |
14 gadus veci un vecāki | 2,4 mkg |
Pieaugušas un pusaudžu sievietes grūtniecēm | 2,6 mkg |
Pieaugušas un pusaudžu laktācijas mātītes | 2,8 mkg |
Kas par B12 vitamīna šāvieniem? Kam tie vajadzīgi?
Šīs ir vitamīna sintētiskās versijas. Jūs varat lietot B12 vitamīnu no pārtikas produktiem vai iegūt vitamīnu no cilvēka veidotas uzturvielas versijas, kas pazīstama kā cianokobalamīns.
B12 vitamīna šāvieni nav nekas cits kā injekcijas, kas satur ļoti lielu daudzumu cianokobalamīna. Šie kadri var ātri palielināt B12 vitamīna līmeni indivīdā.
Kam tie vajadzīgi? Šie kadri jums ir nepieciešami tikai tad, ja jums ir nopietns B12 vitamīna deficīts (vai jums ir risks). B12 vitamīna injekcijas ir pieejamas tikai pēc receptes, kas nozīmē, ka klīniskajai diagnozei ir jābūt. Jūs nevarat (un nevajadzētu) patstāvīgi ievadīt šāvienus bez ārsta vai dietologa ieteikuma (43).
B12 vitamīna deficīta risku var palielināt šādi faktori:
- Smēķēšana
- Pārmērīga alkohola lietošana
- Pieturēšanās pie veģetāras vai vegāniskas diētas
- Novecošanās
- Vairogdziedzera darbības traucējumi
- Cilvēki, kuri lieto noteiktus diabēta medikamentus
- Kuņģa-zarnu trakta traucējumi, piemēram, Krona slimība
- Kuņģa daļu ķirurģiska noņemšana
Viens no B12 vitamīna šāvienu galvenajiem ieguvumiem ir tas, ka tie apiet kuņģi un tiek tieši absorbēti asinsritē. Tādējādi, ja jums ir kuņģa-zarnu trakta problēmas vai ir bijušas kuņģa operācijas, šie kadri varētu būt labāka izvēle nekā iekšķīgi lietojamas piedevas.
B12 vitamīna pārpalikuma blakusparādības
B12 vitamīns ir ūdenī šķīstošs. Tas nozīmē, ka tā pārpalikums var iziet no jūsu sistēmas ar urīnu. B12 vitamīns nav pierādījis kaitējumu. Tomēr daži medikamenti var traucēt jūsu ķermeņa spēju absorbēt B12 vitamīnu. Visizplatītākie no tiem ir pretepilepsijas līdzekļi (44).
B12 vitamīns var traucēt arī metformīnu, pretdiabēta līdzekli (21). Tas var arī traucēt protonu sūkņa inhibitorus, zāles, ko lieto skābes refluksa un peptisku čūlu ārstēšanai (45).
Secinājums
B grupas vitamīni ir spēcīgs iepakojums. Tie ir vitāli svarīgi optimālai veselībai. Viens no tiem ir B12 vitamīns, kas jums jāiekļauj uzturā. Lai gan smags B12 vitamīna deficīts ir ļoti reti (tā kā jūsu aknās glabājas B12 vitamīna gadi), ir svarīgi apzināties tā uzņemšanu.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai B12 vitamīns ir ūdenī šķīstošs?
Jā, B12, tāpat kā citi B grupas vitamīni, šķīst ūdenī. Tas vienkārši nozīmē, ka B12 vitamīna pārdozēšana ir ļoti maz ticama, jo tas izšķīst ūdenī, un atlikušais daudzums tiek izvadīts caur urīnu.
Kāds ir labākais laiks B12 vitamīna piedevas lietošanai?
No rītiem, pēc brokastīm vai pusdienu laikā. Nakts laikā jūs varat lietot arī B12 vitamīnu. Bet, tā kā tie veicina enerģijas ražošanu, dienas uzņemšana varētu būt ideāla (informācija par to gan ir neviennozīmīga).
B12 vitamīna piedevas var darboties no 48 līdz 72 stundām, īpaši, ja tās lieto kāds, kam trūkst vitamīna.
Vai pārāk daudz B12 vitamīna jums ir slikts?
Ne īsti. Kā mēs apspriedām, B12 ir ūdenī šķīstošs vitamīns. Saglabājiet devu atbilstoši ieteiktajam līmenim vai atbilstoši veselības aprūpes sniedzēja norādījumiem.
Vai B12 vitamīns ir labs erektilās disfunkcijas ārstēšanai?
Par to nav pētījumu. Ja jūs gatavojaties lietot vitamīnu ED ārstēšanai, noteikti konsultējieties ar savu ārstu.
Vai B12 vitamīns var izraisīt pūtītes?
Šeit nav pierādījumu. Ja Jums rodas pūtītes, tas var nozīmēt kādu pamatnosacījumu. Konsultējieties ar dermatologu.
45 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- B12 vitamīna deficīts kā pasaules mēroga problēma, Gada pārskats par uzturu, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15189123
- Vitamīns B12, diētiskās atsauces uzņemšana tiamīnam, riboflavīnam, niacīnam, vitamīnam B6, folātam, B12 vitamīnam, pantotēnskābei, biotīnam un holīnam, Nacionālais biotehnoloģijas informācijas centrs.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK114302/
- B12 vitamīna deficīts (kobalamīns), Nacionālais biotehnoloģijas informācijas centrs.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441923/
- B12 vitamīna deficīts - galvenais megaloblastiskās anēmijas cēlonis pacientiem, kuri apmeklē terciārās aprūpes slimnīcu, žurnāls Ayub Medical College, Abbottabad, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20929023
- NEONATĀLAIS ASINS SPIEDUMS UN PULSES RĀDE, British Medical Journal.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2026244/pdf/brmedj03062-0028.pdf
- Folijskābes un B12 vitamīna deficīta vielmaiņas procesi, Veselības pētījumu žurnāls un pārskati jaunattīstības valstīs.
www.jhrr.org/article.asp?issn=2394-2010;year=2014;volume=1;issue=1;spage=5;epage=9;aulast=Mahmood
- Folātu un B12 vitamīna deficīta ietekme grūtniecības laikā uz augļa, zīdaiņa un bērna attīstību, Pārtikas un uztura biļetens, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18709885
- Mātes vitamīna B12 stāvoklis un nervu caurules defektu risks populācijā ar augstu nervu caurules defektu izplatību un bez folijskābes stiprināšanas, pediatrija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4161975/
- B12 augļa attīstībā, semināri šūnu un attīstības bioloģijā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21664980
- B12 vitamīna pārskats dermatoloģijā, American Journal of Clinical Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25559140
- DIĒTA DERMATOLOĢIJĀ: DABŪTĀS PERSPEKTĪVAS, Indijas Dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2965901/
- Ādas bojājumi un B12 vitamīna deficīts, Kanādas ģimenes ārsts, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2294086/
- Vietējā vitamīna B (12) novērtēšana bērnu ekzēmas ārstēšanai, Journal of Alternative and Compplementary Medicine, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19368512
- Vitiligo uzlabošana pēc perorālas ārstēšanas ar B12 vitamīnu un folijskābi un saules iedarbības nozīme, Acta dermato-venereologica, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9394983
- Vitamīnu un minerālvielu loma matu izkrišanā: pārskats, dermatoloģija un terapija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Ģenētiskās asociācijas ar plazmas B12, B6 un folātu līmeni išēmisku insultu populācijā no vitamīnu intervences insulta profilakses (VISP) izmēģinājuma laikā, robežas sabiedrības veselībā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25147783/
- B12 vitamīna un folijskābes uzņemšana uzturā ir saistīta ar zemāku asinsspiedienu japāņu pirmsskolas vecuma bērniem, American Journal of Hypertension, Oxford Academic Journals.
academic.oup.com/ajh/article/24/11/1215/2281951
- DIABĒTISKĀ RETINOPĀTIJA UN CIANKOBALAMĪNS (B12 VITAMĪNS), British Journal of Ophthalmology.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC509731/pdf/brjopthal00467-0068.pdf
- B12 vitamīna efektivitāte diabētiskajā neiropātijā: klīniski kontrolētu pētījumu sistemātisks pārskats, Acta neurologica Taiwanica, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16008162
- Hiperhomocisteinēmijas loma proliferatīvās diabētiskās retinopātijas gadījumā: gadījuma kontroles pētījums, Indian Journal of Ophthalmology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6173030/
- Ilgtermiņa metformīna lietošana un B12 vitamīna deficīts diabēta profilakses programmas rezultātu pētījumā, The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880159/
- B12 vitamīna deficīts pacientiem ar cukura diabētu: vai ir pamatota ikdienas skrīnings un papildināšana? Diabēta un vielmaiņas traucējumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649932/
- Zems B12 vitamīna līmenis plazmā ir saistīts ar zemāku KMB: Framingham Osteoporosis Study, Journal of Bone and Mineral Research, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15619681
- Homocyteine, B12 un folijskābes saistība ar augšstilba un mugurkaula jostas daļas kaulu minerālo blīvumu sievietēm Turcijas sievietēm pēc menopauzes, Ginekoloģijas un dzemdniecības arhīvs, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19151987
- Zems B-12 vitamīna līmenis serumā ir saistīts ar paaugstinātu gūžas kaulu zudumu vecākām sievietēm: prospektīvs pētījums, The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15001613
- Homocisteīns un ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risks: sistemātisks pārskats un metaanalīze, zinātniskie ziņojumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4508850/
- Homocisteīna plazmas novērtējums un ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risks, American Journal of Ophthalmology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16387004
- Folijskābe, B6 vitamīns un B12 vitamīns kombinācijā un ar vecumu saistītā makulas deģenerācija nejaušinātā sieviešu izmēģinājumā, Iekšējās medicīnas arhīvi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2648137/
- B12 vitamīna papildināšana, ārstējot smagas depresijas traucējumus: izlases veida kontrolēts pētījums, Atvērtais neiroloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856388/
- Augsts B12 vitamīna līmenis un labs ārstēšanas rezultāts var būt saistīts ar smagiem depresijas traucējumiem, BMC psihiatriju, ASV Nacionālo medicīnas bibliotēku, Nacionālajiem veselības institūtiem.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14641930
- Omega-3 taukskābju statuss uzlabo B vitamīnu kognitīvā samazināšanās novēršanu vieglu kognitīvo traucējumu gadījumā, Alcheimera slimības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4927899/
- B12 vitamīns, izziņa un smadzeņu MRI pasākumi, šķērsgriezuma pārbaude, neiroloģija.
n.neurology.org/content/77/13/1276
- B12 vitamīna deficīta neiropsiholoģija gados vecākiem demences pacientiem un kontroles subjektiem, Journal of Geriatric Psychiatry and Neurology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15681626
- B12 vitamīna līmenis Alcheimera slimībā: saistība ar klīniskajām pazīmēm un citokīnu ražošanu, Alcheimera slimības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20110595
- Metil B12 randomizēts, ar placebo kontrolēts izmēģinājums bērniem ar autismu, Bērnu un pusaudžu psihofarmakoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26889605
- B12 vitamīns veselības un slimību jomā, barības vielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257642/
- B12 vitamīna deficīta asociācija ar nogurumu un depresiju pēc lacunar insulta, PloS One, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22276208
- B12 vitamīna ārstēšana miega un nomoda ritma traucējumu gadījumā, Miega režīms, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2305167
- Atbilde uz B12 vitamīnu un folijskābi mialģiskā encefalomielīta un fibromialģijas gadījumā, PloS One, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25902009
- Palielināta homocisteīna koncentrācija cerebrospinālajā šķidrumā pacientiem ar fibromialģiju un hroniska noguruma sindromu, Scandinavian Journal of Rheumatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9310111
- B12 vitamīna terapeitiskā loma pacientiem ar hronisku troksni ausīs: izmēģinājuma pētījums, Troksnis un veselība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4918681/
- B12 vitamīna saturs pārtikas produktos, USDA Nacionālā barības vielu datubāze standarta atsauces izlaidumam 28.
ods.od.nih.gov/pubs/usdandb/VitaminB12-Content.pdf
- Perorāls B12 vitamīns pret intramuskulāru B12 vitamīnu B12 vitamīna deficīta gadījumā, Kanādas Veselības pētījumu institūti, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5112015/
- Pretepilepsijas līdzekļi mijiedarbojas ar folātu un B12 vitamīna līmeni serumā, Annals of Neurology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21246600
- Protonu sūkņa inhibitori un vitamīnu un minerālvielu deficīta risks: pierādījumi un klīniskā ietekme, Terapeitiskie sasniegumi zāļu drošībā, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110863/