Satura rādītājs:
- Vai ūdens gavēšana jums ir laba?
- Kam vajadzētu laist ātri
- Kam nevajadzētu strauji laistīt
- Ūdens badošanās priekšrocības
- 1. Veicina autofāgiju
- 2. pazemina asinsspiedienu
- 3. Pazemina sirds un asinsvadu slimību risku
- 4. Uzlabo jutību pret insulīnu
- 5. Pazemina oksidatīvo stresu
- Ūdens badošanās briesmas
- Kā ātri
- Ekskluzīvs ūdens ātri (24-72 stundas)
- Pēcātrās ēšanas fāze (1-3 dienas)
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 10 avoti
Gavēšana ir mūžsens process, kas palīdz atjaunot ķermeni, prātu un dvēseli. Ūdens badošanās ir badošanās veids, kurā jūs dzerat tikai ūdeni. Tas var palīdzēt samazināt oksidatīvo stresu un asinsspiedienu un palīdzēt zaudēt svaru (1).
Badošanās ar ūdeni parasti ilgst no 24 līdz 72 stundām. Ja vēlaties pagarināt ilgumu, jums jāsaņem medicīniska piekrišana. Lasiet tālāk, lai uzzinātu ūdens gavēņa priekšrocības, kam no tā jāizvairās, kā to izdarīt, un par bīstamību, ja to nospiežat pārāk tālu.
Vai ūdens gavēšana jums ir laba?
Gavēšana ir lielisks veids, kā uzlabot vielmaiņu un atjaunot ķermeni. Bet pilns ūdens ātrs ilgums vairāk nekā 72 stundas nav zinātnisks vai veselīgs.
Īslaicīga ātra (ūdens ātri) ir saistīta ar autofāgiju (procesu, kurā ķermenis attīra bojātās šūnas un aizstāj ar jaunizveidotajām šūnām) (2). Tomēr ilgstoša badošanās var radīt daudz veselības apdraudējumu un izrādīties bīstama.
Lai veicinātu vielmaiņu, jūs varat izmēģināt ūdens badošanās dienu atbilstošā medicīniskā uzraudzībā. Bet, ja jūs plānojat zaudēt svaru, nemēģiniet šo neveselīgo praksi ilgi. Ūdens badošanās ir tikai īstermiņa pieeja, kuru var ievērot reizi 15 dienās, maksimāli 1-3 dienas.
Kam vajadzētu laist ātri
Jūs varat veikt ūdens badošanos, ja:
- ārsts lūdza.
- jūs vēlaties uzlabot savu imunitāti.
- jums ir liekais svars.
- jūs esat uzraudzītā badošanās programmā.
Kam nevajadzētu strauji laistīt
Jums nevajadzētu laist ātri (vai ātri saskaņā ar ārsta norādījumiem), ja:
- ārsts NEiesaka jums badoties.
- Jums ir hipoglikēmija.
- Jums ir cukura diabēts.
- jūs lietojat kādas zāles.
- jums nesen bija operācija.
- tu esi stāvoklī.
- jūs tikko dzemdējāt.
Ūdens badošanās uz īsu laiku ir saistīta ar daudziem ieguvumiem veselībai. Tie tiek apspriesti nākamajā sadaļā.
Ūdens badošanās priekšrocības
1. Veicina autofāgiju
Autofāgija ir organisma process, lai iznīcinātu atkritumus, kas rodas šūnu noārdīšanās rezultātā, vai komponentus, kas vai nu nedarbojas, vai nav nepieciešami organismam. Būtībā tas ir jūsu ķermeņa attīrīšanas process (3).
Lielāko daļu neirodeģeneratīvo slimību izraisa patoloģiska olbaltumvielu agregācija, kuru autofāgija var mazināt (4). Ūdens badošanās vienu vai divas reizes nedēļā palīdz attīrīt patoloģiskas šūnas.
Nav īstermiņa iejaukšanās, kas pierādītu, ka ūdens gavēšana īsā laika posmā var palīdzēt attīrīt šūnu atliekas. Lai pierādītu šo aspektu, ir nepieciešami vairāk cilvēku pētījumu.
2. pazemina asinsspiedienu
Dzert vairāk ūdens un samazināt sāls patēriņu ir veids, kā pazemināt asinsspiedienu. Ja medicīniska uzraudzība, ilgstoša ūdens badošanās var palīdzēt kontrolēt asinsspiedienu.
Amerikāņu zinātnieku veiktais pētījums atklāja, ka no 68 cilvēkiem ar robežas hipertensiju 82% bija pazemināts asinsspiediens pēc tam, kad viņiem medicīniskā uzraudzībā tika veikta klīniskā ūdens gavēšana (5).
Tomēr ir vajadzīgi vairāk cilvēku pētījumu, lai noskaidrotu īstermiņa ūdens badošanās ietekmi uz asinsspiedienu.
3. Pazemina sirds un asinsvadu slimību risku
Periodiska vai periodiska badošanās var palīdzēt samazināt holesterīna un triglicerīdu līmeni (6). Tomēr tam ir ļoti ierobežoti pētījumi.
Izmēģinājuma pētījums atklāja, ka ūdens badošanās diena varētu pazemināt triglicerīdu līmeni un uzlabot kopējā holesterīna un ABL līmeni (7).
Pētījumā arī norādīts, ka šo īstermiņa izmaiņu ilgtermiņa ietekme nav zināma. Nepieciešami vairāk pētījumu, lai saprastu, kā badošanos ūdenī var izmantot kā profilaktisku līdzekli, lai samazinātu vielmaiņas slimību risku.
4. Uzlabo jutību pret insulīnu
Insulīns un leptīns ir hormoni, kas palīdz attiecīgi regulēt glikozes līmeni asinīs un izsalkumu. Gavēšana parasti uzlabo jutību pret insulīnu un glikozes līmeni asinīs.
Alabamas universitātes pētījums atklāja, ka intermitējoša badošanās (8 stundu periods) uzlaboja jutību pret insulīnu un samazināja apetīti (8).
Tomēr nav pētījumu, kas noteiktu ūdens badošanās iespējamo ietekmi uz glikozes līmeni asinīs. Tā kā tas ir pilnīgi tukšā dūšā ar ūdeni, cilvēkiem ar cukura diabētu pirms izmēģināšanas ir jākonsultējas ar ārstu.
5. Pazemina oksidatīvo stresu
Vēl viena ūdens badošanās priekšrocība ir oksidatīvā stresa samazināšana. Reaktīvo skābekļa sugu (ROS) uzkrāšanās neveselīga dzīvesveida un sliktu uztura paradumu dēļ palielina oksidatīvo stresu un iekaisumu organismā. Vienpadsmit dienu ūdens gavēšana 10 brīvprātīgajiem samazināja oksidatīvo stresu (1).
Lai gan ūdens gavēnim ir zināmas priekšrocības, tas rada arī dažus veselības riskus.
Ūdens badošanās briesmas
- Neveselīgs svara zudums: ūdens badošanās 24-48 stundas var palīdzēt cilvēkiem zaudēt gandrīz 2 kg. Šo svara zudumu nevar uzskatīt par tauku zaudēšanu, bet gan ūdens svara, muskuļu un ogļhidrātu zudumu. Tas ir neveselīgs svara zudums, nevis ilgtspējīga pieeja, jo nav atļauts lietot pārtiku, izņemot ūdeni.
- Barības vielu trūkums: Ūdens gavēšana pat 3 dienas izraisa barības vielu deficītu, jo jūs dzersiet tikai ūdeni.
- Dehidratācija: Lai gan badošanās laikā jūs varat dzert daudz ūdens, šūnu atjaunošanai nepietiek. Mēs iegūstam 20% ūdens no pārtikas produktiem, kurus mēs ēdam, un tas ir pietiekami, lai noturētu ūdeni šūnās un audos. Ūdens badošanās palielina urīna izvadi, kas atstāj mūsu šūnas dehidrētas.
- Ortostatiskā hipotensija: tā ir izplatīta problēma starp cilvēkiem, kuri ilgstoši gavē. Tas ietver pēkšņu sistoliskā asinsspiediena pazemināšanos par 20 mmHg un diastolisko asinsspiedienu par 10 mmHg, pēkšņi pieceļoties (9).
- Vājums: Ūdens badošanās laikā jūsu ķermenim trūkst barības vielu, un jums var rasties reibonis, vājums un smadzeņu miglošanās. Tā kā jūsu smadzenes nesaņem pietiekami daudz degvielas, jūs varat zaudēt uzmanību un koncentrēšanos.
- Var izraisīt pārmērīgu ēšanu : Tā kā kaloriju patēriņš ir pilnībā ierobežots, jūs varat beigties ar pārmērīgu ēšanu, kad pārtrauksit savu gavēni.
- Pasliktināt noteiktus medicīniskos apstākļus: gan īstermiņa, gan ilgtermiņa badošanās var pasliktināt noteiktus medicīniskos apstākļus. Tas var izraisīt pēkšņu insulīna līmeņa pazemināšanos, kas cilvēkiem ar cukura diabētu pasliktina glikozes līmeni asinīs. Tas arī palielina urīnskābes ražošanu (medicīniski pazīstams kā podagra) (10). Tas var izraisīt arī grēmas, jo palielina kuņģa skābes veidošanos.
Kā ātri
Ir divi apakšposmi: ekskluzīva ūdens ātra (24-72 stundas) un pēc ātras ēšanas fāze (1-3 dienas).
Ekskluzīvs ūdens ātri (24-72 stundas)
Šajā posmā jums ir atļauts dzert tikai ūdeni. Nav atļautas sulas, zāļu tējas, bezalkoholiskie dzērieni. Dzeriet pietiekami daudz ūdens visu dienu. Šeit ir daži norādes:
- Ja badošanās jums ir jauna, mēģiniet 4 stundas iet bez ēdiena. Ēdiet smagas brokastis pulksten 8 no rīta un pēc tam pārtrauciet savu "gavēni" pulksten 12 pusdienlaikā.
- Palieliniet badošanās ilgumu pakāpeniski līdz 8 stundām.
- Izmēģiniet Ramadāna gavēni. Pirms saullēkta ielādējiet olbaltumvielas, uztura šķiedrvielas un veselīgos taukus. Ēd atkal pēc saulrieta.
- Ja jūs varat, palieliniet badošanās ilgumu līdz 24 stundām. Dariet to vienu vai divas reizes nedēļā.
Pēcātrās ēšanas fāze (1-3 dienas)
Šī fāze ir izšķiroša, jo, pārtraucot gavēni, jums var būt tendence ēst. Tādējādi jums ir jābūt ļoti uzmanīgam pēc badošanās. Nelietojiet cūkas ēdienu. Pārtrauciet savu gavēni ar dažiem sausiem augļiem, kam seko veselīgas sulas vai kokteiļi. Šeit ir daži norādes:
- Iekļaujiet uzturā pilngraudu produktus un liesas olbaltumvielas, lai papildinātu muskuļu zudumu un uzlabotu spēku.
- Patērējiet sausos augļus, riekstus un sēklas, lai atjaunotu omega-3 taukskābes.
- Nelieciet ceptu un pārstrādātu pārtiku.
Secinājums
Ūdens badošanās ir vairākas priekšrocības, ja to ievēro pienācīgā medicīniskā uzraudzībā. Tomēr lielākā daļa pētījumu ir veikti ar dzīvniekiem, un ir vajadzīgi vairāk pētījumu par cilvēkiem, lai noskaidrotu tā priekšrocības vai efektivitāti.
Konsultējieties ar ārstu un reģistrētu dietologu, ja Jums ir kāds veselības stāvoklis. Ilgstoša ūdens gavēšana medicīniski nav ieteicama, taču, ja vēlaties gavēt, izmēģiniet periodisku badošanos vai citas dienas gavēšanu.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Cik ilgi jūs varat ātri laist droši?
Pareizā medicīniskā uzraudzībā jūs varat ātri laist ūdeni ne ilgāk kā 24–72 stundas. Ilgstoša badošanās var būt letāla, jo pārtikas produkti ir pilnībā ierobežoti.
Vai ūdens badošanās atjauno vielmaiņu?
Tā kā badošanās ūdenī ir bez kalorijām, tā atbalsta vielmaiņu un veicina svara zudumu. Ja jūs gavēsiet 2-3 dienas, tas sāks jūsu vielmaiņas procesu. Tomēr ilgstoša badošanās palēnina vielmaiņu.
10 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Pilnīgas ūdens badošanās un reģenerācijas diētas ietekme uz nieru darbību, oksidatīvo stresu un antioksidantiem, Bratislava Medical Journal, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29455546
- Īslaicīga badošanās izraisa dziļu neironu autofāgiju, autofāgiju, ASV Nacionālo medicīnas bibliotēku, Nacionālos veselības institūtus.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3106288/
- Autofagija: šūnu un molekulārie mehānismi, The Journal of Pathology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990190/
- Autofāgija neirodeģeneratīvajās slimībās: no mehānisma līdz terapeitiskai pieejai, molekulām un šūnām, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4443278/
- Medicīniski uzraudzīta badošanās tikai ar ūdeni robežas hipertensijas ārstēšanā, Alternatīvās un papildinošās medicīnas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12470446
- Pārtraukta badošanās sirds un asinsvadu sistēmas traucējumu gadījumā - pārskats, barības vielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6471315/
- Nejaušināts īslaicīga badošanās tikai ar ūdeni: metabolisma un sirds un asinsvadu sistēmas, uztura, vielmaiņas un sirds un asinsvadu slimību izlases veida izmēģinājums, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23220077
- Pārtraukta badošanās: Pārsteidzošs atjauninājums, Hārvardas Veselības izdevniecība, Hārvardas Medicīnas skola.
www.health.harvard.edu/blog/intermittent-fasting-surprising-update-2018062914156
- Ortostatiskās hipotensijas novērtēšana un vadīšana, amerikāņu ģimenes ārsts.
www.aafp.org/afp/2011/0901/p527.html
- Gavēšana: vēsture, patofizioloģija un komplikācijas, The Western Journal of Medicine, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6758355