Satura rādītājs:
- 12 iemesli, kāpēc kļūt par vegānu
- Veselībai
- 1. Pazemina sirds slimību risku
- 2. Pazemina 2. tipa cukura diabēta risku
- 3. Uzlabo gremošanu
- 4. Palīdzība svara zudumam
- 5. Uzlabo garīgo veselību
- 6. Uzlabo ādu
- 7. Uzlabo fizisko sagatavotību
- Dzīvnieku labturībai
- 8. Labestība pret dzīvniekiem
- 9. Piena un mājputnu rūpniecības šausmas
- 10. Jums patiešām nav nepieciešami dzīvnieku izcelsmes produkti
- Vides labā
- 11. Dzīvnieku audzēšana ir videi kaitīga
- 12. Kūstošs ledus
- Atsauces
Kad draugs man pastāstīja par vegānismu, es iesmējos un aizvēru viņu, sakot: “Es esmu plēsējs. Es to nevaru! ” Visilgāk es ticēju, ka vegānisms ir iedoma un nekas nav tā sauktais “izspēles gaļa”. Šķita, ka vegānismam ikdienā nav iespējams sekot. Sākot no nežēlības produktu pirkšanas līdz iepirkšanās tiešsaistē - man ir jākļūst par mūku, lai būtu vegāns!
Un tad… notika Okja.
Notika National Geographic dokumentālā filma par baltā lāča badu.
Klimats nepārprotami mainās. Pāris klikšķu tiešsaistē atklāja zinātniskus pierādījumus, kas norādīja uz mūsu uzturu un dzīvesveidu. "Vai es to nevaru mazliet mainīt?" Kopš šīs atziņas esmu turpinājis virzīties uz vegānu. Tā noteikti ir cīņa par “plēsēju”. Bet tagad es APZINOSIES, pie kā var novest mana rīcība. Šis ieraksts ir par izpratnes veidošanu. Viens mazs lēmums nepieprasīt līdzņemšanu var palīdzēt glābt planētu un dzīvības. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kāpēc ēšana par vegānu ir labākais solījums cilvēces izdzīvošanai.
12 iemesli, kāpēc kļūt par vegānu
Veselībai
1. Pazemina sirds slimību risku
Shutterstock
Pārāk daudz gaļas un gaļas produktu lietošana var izraisīt holesterīna līmeņa paaugstināšanos. Tas savukārt var izraisīt artēriju aizsprostojumu un palielināt sirds un asinsvadu slimību iespējas (1).
Veicot vegānu, jūs patērēsiet daudz antioksidantu un citu fitonutrientu, kas var palīdzēt mazināt iekaisumu un samazināt oksidatīvo stresu organismā. Tā rezultātā samazinās sirds un asinsvadu slimību risks (2).
2. Pazemina 2. tipa cukura diabēta risku
Diabēts ir mūsdienu mēris. Par to galvenokārt ir vainojama mūsu uztura un dzīvesveida izvēle, jo mēs mēdzam lietot daudz dzīvnieku olbaltumvielu, pārstrādātus pārtikas produktus, saldētus ēdienus, kā arī pārtikas produktus ar augstu cukura un sāls saturu.
Vegāniska darbība var palīdzēt samazināt 2. tipa cukura diabēta risku, padarot ķermeni jutīgu pret insulīnu un uzlabojot vielmaiņu (3), (4).
3. Uzlabo gremošanu
Veicot vegānu, jūs varat arī ievērojami uzlabot jūsu gremošanu. Zinātnieki atklāja, ka cilvēkiem, kuri lieto vegānu diētu, bija mazāk patobiontu un vairāk labu zarnu baktēriju, kas veicina gremošanu, un to skaits vairāk (5).
Vegāniskā diēta vai augu izcelsmes diētas ir piesātinātas ar uztura šķiedrvielām, kas palīdz izkārnījumos sabiezēt, tādējādi novēršot aizcietējumus un uzpūšanos. Par to varat uzzināt šeit.
4. Palīdzība svara zudumam
Shutterstock
Aptaukošanās ir globāla epidēmija (6). Zinātnieki uzskata, ka pastāv tieša saikne starp centrālo aptaukošanos un pārmērīgu gaļas patēriņu (7). Tas ir tāpēc, ka gaļā ir daudz tauku un enerģijas. Ja jūs ievērojat mazkustīgu dzīvesveidu, jūs nesadedzināsiet patērētās kalorijas / taukus. Tā rezultātā jums ir tendence uzkrāt taukus jūsu ķermenī, kas noved pie turpmākas veselības komplikācijas.
Veicot vegānu, jums var palīdzēt atbrīvoties no mārciņām, nemaz nerunājot un neuzpūšoties sporta zālē. Augu izcelsmes pārtikas šķiedras veido želejveida slāni, tādējādi palēninot pārtikas pāreju caur zarnām un palielinot sāta sajūtu.
5. Uzlabo garīgo veselību
Jautājiet jebkuram vegānam, un viņi jums pateiks, ka kopš viņi ir kļuvuši par vegāniem, viņi garīgi jūtas mierīgi un stabili. Tāpat kā aptaukošanās, arī garīgās slimības ir globāla problēma. PVO ziņo, ka vairāk nekā 450 miljoni cilvēku cieš no dažādām garīgām slimībām (8).
Vegānu diēta ir bagāta ar vitamīniem, minerālvielām un veselīgiem taukiem, kas nodrošina smadzenēm pareizu uzturu (9). Tā rezultātā jūsu smadzenes darbojas labāk, un tos mazāk iedarbina stimuli.
6. Uzlabo ādu
Pūtītes, tumši plankumi, smalkas līnijas - tas viss liecina par sliktu ēdienu izvēli un mazkustīgu dzīvesveidu. Piena, mājputnu gaļa, zivis, gaļa un pārstrādāta gaļa ir piepildīta ar mākslīgām piedevām un antibiotikām, kas nopietni ietekmē jūsu veselību. Tas savukārt atspoguļo jūsu ādu.
Veicot vegānu, tas palīdzēs jums atbrīvoties no dažādām ādas problēmām, veicinot vielmaiņu, uzlabojot gremošanu un palielinot enerģijas līmeni.
7. Uzlabo fizisko sagatavotību
Shutterstock
Tas ir mīts, ka jums ir jālieto dzīvnieku olbaltumvielas, lai jūs būtu fiziski derīgi vai ķermeņa tonizēts. Ja tā būtu taisnība, nebūtu tik daudz veiksmīgu vegānu sportistu! Patiesībā patiesība ir tieši pretēja.
Augu izcelsmes pārtikas patēriņš palīdz iegūt dažādas neaizvietojamās aminoskābes kopā ar uztura šķiedrvielām, vitamīniem, minerālvielām un citiem fitoelementiem. Atšķirībā no dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem, augu valsts pārtikā nav toksīnu un kaitīgu ķīmisku vielu. Turklāt ir pieejams daudz augu izcelsmes olbaltumvielu kokteiļu, kas var apmierināt jūsu ķermeņa olbaltumvielu prasības.
Dzīvnieku labturībai
8. Labestība pret dzīvniekiem
Būt laipnam neko nemaksā. Laipnības izrādīšana dzīvniekiem sabiedrībai sagādā tikai prieku. Kautuves šausmas ir reālas, un dzīvnieki saprot, ka viņu dzīvībai draud briesmas. Tas izraisa viņu stresa līmeņa paaugstināšanos, atbrīvojot daudz toksīnu. Kad jūs lietojat šo gaļu, tā palielina ķermeņa toksīnu uzkrāšanos.
Novēršot masveida piespiedu audzēšanu un masveida dzīvnieku nokaušanu, lai apmierinātu tirgus prasības, jūs ne tikai ietaupīsiet dzīvības, bet arī izrādīsit līdzjūtību, iejūtību un laipnību pret citām dzīvām būtnēm, tāpat kā jūs pats.
9. Piena un mājputnu rūpniecības šausmas
Piens, olas un vistas - mēs pērkam šīs sastāvdaļas no labi apgaismota, gaisa kondicionēta lielveikala, nezinot šausminošo patiesību, no kuras šie pārtikas produkti nāk. Tiešsaistē ir videoklipi, kuros redzams, kā slaukšanas mašīnā piestiprinātas kazu un govju tesmeņi, kas izsūc pienu. Arī tas dažu stundu laikā pēc dzemdībām. Iedomājieties traumu, kas jāpārdzīvo mātei un teļam!
Skatoties vienu šādu videoklipu, es nevarēju justies pārkāpts un skumjš par dzīvniekiem, kas izturas pret necilvēcīgāko izturēšanos. Mājputnu nozarē vistas tiek turētas mazos būros, kur tās nevar pārvietoties vai izplest spārnus. Vistu knābji tiek nogriezti, lai novērstu nervu nervozu knābšanu. Turklāt pārslodzes dēļ katru gadu mirst miljardi cāļu.
10. Jums patiešām nav nepieciešami dzīvnieku izcelsmes produkti
Jā, jūsu ķermeņa olbaltumvielu prasības var apmierināt, izmantojot augu olbaltumvielas un fito barības vielas. Visu neaizvietojamo aminoskābju iegūšana no augu izcelsmes ir labāka nekā dzīvnieku izcelsmes, ņemot vērā veidu, kā pret dzīvniekiem izturas gaļas fermās, piena fermās un kautuvēs.
Vides labā
11. Dzīvnieku audzēšana ir videi kaitīga
Dzīvnieku audzēšana ir galvenais siltumnīcefekta gāzu ražošanas, ūdens piesārņojuma, mežu izciršanas, dzīvotņu zaudēšanas, sugu iznīcināšanas, gaisa piesārņojuma un zemes degradācijas cēlonis. Jo vairāk pieprasījums pēc gaļas, jo vairāk mēs iznīcinām vidi, kas atbalsta visu šīs planētas dzīvo būtņu izdzīvošanu.
12. Kūstošs ledus
Shutterstock
Katru gadu planētas temperatūra paaugstinās, un tas ir brīdinājuma zvans (10). Leduslāču, orku, Arktikas vilku, valzirgu, pingvīnu, roņu un citu Arktikas dzīvnieku un cilvēku dzīvība ir apdraudēta.
Kūstot ledum, palielinās bīstamība, ka zemes virsma absorbēs vairāk siltuma. Jūras līmenis paaugstināsies, okeāna straumes varētu mainīties, un metāna un oglekļa dioksīda izdalīšanās varētu vēl vairāk saasināt globālo sasilšanu.
Nesenās vides katastrofas un dzīvnieku sāpes ir pietiekami iemesli, lai pārvērstos par vegānu. Ja maināt diētu un dzīvesveidu, nekas nevar noiet greizi. Jā, tas ir grūts un nenotiks vienā dienā. Bet sper mazuļa soļus un turies pie tā.
Shutterstock
Ir iemesls, kāpēc mūs sauc par cilvēci. Izplatiet izpratni, un jūs sāksiet redzēt lietas no cita un atvērta viedokļa. Kad tas notiks, jūs neatskatīsieties uz vecajiem ēšanas paradumiem un dzīvesveidu. Vegānisma durvis ir atvērtas - un nav laba laika, lai iejauktu, nekā tagad. Padomā par to.
Atsauces
- "Sarkanās gaļas patēriņš un sirds un asinsvadu slimību risks - vai palielināta dzelzs slodze ir iespējama saikne?" American Journal of Clinical Nutrition, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Pārskats par augu izcelsmes diētām, lai novērstu un ārstētu sirds mazspēju" Sirds mazspējas pārskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Augu izcelsmes diēta 2. tipa cukura diabēta profilaksei un ārstēšanai”, ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas Geriatrijas kardioloģijas žurnāls.
- "Augu un dzīvnieku izcelsmes uzturs un rezistence pret insulīnu, prediabēts un 2. tipa cukura diabēts: Roterdamas pētījums." Eiropas Epidemioloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Vegānu diētas veselības priekšrocība: zarnu mikrobotas savienojuma izpēte” barības vielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Aptaukošanās un liekais svars” Pasaules Veselības organizācija.
- "Gaļas patēriņš ir saistīts ar aptaukošanos un centrālo aptaukošanos ASV pieaugušo vidū" Starptautiskais aptaukošanās žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Psihiskie traucējumi skar katru ceturto cilvēku”, Pasaules Veselības organizācija.
- “Vegānu smadzeņu” psiholoģija šodien.
- NASA “Globālā temperatūra”.