Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir aunazirņi?
- Kāda ir aunazirņu vēsture?
- Kāds ir aunazirņu (Garbanzo pupiņu) uztura profils?
- Olbaltumvielas un aminoskābes
- Vitamīni
- Minerāli
- Kādi ir aunazirņu (Garbanzo pupiņu) ieguvumi veselībai?
- 1. Regulējiet cukura līmeni asinīs
- 2. Palīdziet zaudēt svaru
- 3. Palieliniet gremošanas veselību
- 4. Uzlabot sirds veselību
- 5. Palīdziet novērst vēzi
- 6. Lielisks olbaltumvielu avots
- 7. Bagāts ar svarīgām uzturvielām
- 8. Novērst grumbas
- 9. Novērst matu izkrišanu
- 10. Uzlabot acu veselību
- 11. Stipriniet kaulus
- 12. Atbalstīt grūtniecību
- 13. Palīdziet mazināt iekaisumu
- Kā iekļaut aunazirņus uzturā
- Kādas gardas aunazirņu receptes?
- 1. Grauzdēti aunazirņi
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- 2. Klasiskais aunazirņu humuss
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- Vai ir kādi jautri fakti par aunazirņiem?
- Kā atlasīt un uzglabāt aunazirņus (Garbanzo pupiņas)
- Atlase
- Uzglabāšana
- Kur nopirkt aunazirņus?
- Kādas aunazirņu blakusparādības?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vēlaties dubultu olbaltumvielu devu, bet esat veģetārietis?
Aunazirņi.
Vai vēlaties uzreiz uzlabot vakara salātu uzturvērtību?
Aunazirņi.
Vai vēlaties bez īpašas satraukuma pagatavot gardas pēcpusdienas uzkodas? Aunazirņi!
Mēs neko vairāk nestāstām. Iet uz priekšu un pārbaudiet šo ziņu.
Satura rādītājs
Kas ir zirņi?
Kāda ir aunazirņu vēsture?
Kāds ir aunazirņu uztura profils?
Kādi ir aunazirņu ieguvumi veselībai?
Kā iekļaut aunazirņus savā uzturā
jebkuras gardas aunazirņu receptes?
Vai ir kādi jautri fakti par aunazirņiem?
Kā izvēlēties un uzglabāt aunazirņus,
kur nopirkt aunazirņus?
Kādas aunazirņu blakusparādības?
Kas ir aunazirņi?
Zinātniski sauktais Cicer arietinum, aunazirņi ir pākšaugi, kas pieder Fabaceae ģimenei. To sauc arī par gramiem, Bengālijas gramiem, garbanzo (garbanzo pupiņām) un Ēģiptes zirņiem. Aunazirņos ir ārkārtīgi daudz olbaltumvielu (par ko tas galvenokārt ir zināms).
Aunazirņus kopumā var iedalīt divos veidos - Desi un Kabuli. Desi desī ir mazākas un tumšākas sēklas, un tam ir arī raupja mētelis, turpretī Kabuli tips parasti ir lielāks, gaišāks un gludāks. Mums ir arī melnie aunazirņi, kurus sauc arī par kaala channa .
Tas ir mazliet par aunazirņiem. Bet jā, tā ir vēsture, kas jums noteikti jāzina.
Atpakaļ uz TOC
Kāda ir aunazirņu vēsture?
Aunazirņi ir viens no agrāk kultivētajiem pākšaugiem - Tuvajos Austrumos tika atrastas 7500 gadu vecas atliekas. Pieradināti aunazirņi ir atrasti neolīta keramikas izstrādājumos dažās Turcijas daļās.
Cilvēkiem no seniem laikiem arī zirņi bija saistīti ar Venēru, jo tika uzskatīts, ka zirņi sniedz medicīnisku labumu, piemēram, spermatozoīdu skaita un piena palielināšanu, menstruāciju izraisīšanu un pat nieru akmeņu ārstēšanu. Zirņi bija diezgan populāri grieķu, ēģiptiešu un romiešu vidū. Pētnieki zirņus izplatīja visā pasaulē, ceļojot pāri okeāniem.
Cik interesanti tas var būt, malti grauzdēti aunazirņi Eiropā pat tika izmantoti kā kafijas aizstājēji tālajā 1793. gadā. Pirmā pasaules kara laikā šim mērķim aunazirņi tika audzēti daļās Vācijas. Dažās pasaules daļās tie joprojām tiek pagatavoti kafijas vietā.
Šis aunazirnis, par kuru mēs runājām, ir pilns ar barības vielām (acīmredzami - tāpēc mēs par to runājam). Un, pirms tiekam pie ieguvumiem, apskatīsim viņus.
Atpakaļ uz TOC
Kāds ir aunazirņu (Garbanzo pupiņu) uztura profils?
Viena glāze aunazirņu (164 grami) satur 269 kalorijas. Tas satur 4 gramus tauku, 11 miligramus nātrija un bez holesterīna. Tas satur arī 12 gramus pārtikas šķiedrvielu. Citas svarīgas aunazirņu barības vielas ir:
- 14,5 grami olbaltumvielu (29% no dienas vērtības)
- 1,7 miligrami mangāna (84% no dienas vērtības)
- 282 mikrogrami folātu (71% no dienas vērtības)
- 0,6 miligrami vara (29% no dienas vērtības)
- 276 miligrami fosfora (28% no dienas vērtības)
- 4,7 miligrami dzelzs (26% no dienas vērtības)
- 78,7 miligrami magnija (20% no dienas vērtības)
- 2,5 miligrami cinka (17% no dienas vērtības)
Ir arī vairākas citas vitāli svarīgas uzturvielas - un visas šīs cīnās par vienu kopīgu mērķi - sniegt jums vislabāko labumu veselībai.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir aunazirņu (Garbanzo pupiņu) ieguvumi veselībai?
Aunazirņi vai garbanzo pupiņas ir ļoti bagātas ar olbaltumvielām un citām uzturvielām, piemēram, B6 un C vitamīniem, folātiem, mangānu un magniju. Tie satur arī kalciju un dažus kālija daudzumus (izšķiroši sirds veselībai). Olbaltumvielas palīdz veidot muskuļu masu un uzlabo šūnu veselību, savukārt magnijs, mangāns un kalcijs uztur jūsu kaulus stiprus. C vitamīns novērš tādas kaites kā vēzis un veicina ādas veselību. Un jā, dzelzs un folāti grūtniecības laikā darbojas lieliski.
1. Regulējiet cukura līmeni asinīs
Aunazirņu glikēmiskais indekss ir 28, kas atrodas apakšējā galā. Un tas ir viens iemesls, kāpēc tas nesamazina cukura līmeni asinīs. Ir daži provizoriski pētījumi, kas parāda, ka indivīdi, kas lieto aunazirņus, var samazināt diabēta risku (1).
Aunazirņu lietošana kviešu vietā var arī pazemināt glikozes līmeni asinīs pēc ēšanas. Un aunazirņos ir arī daudz šķiedrvielu - viena barības viela, kas palēnina cukura absorbciju asinīs, tādējādi samazinot 2. tipa cukura diabēta risku. Šī šķiedra var arī kontrolēt jūsu apetīti - un tas palīdz jums izvairīties no pārtikas produktiem ar augstu GI, kurus citādi jūs varētu bez prāta uzkodas.
2. Palīdziet zaudēt svaru
Šķiedra to padara ļoti acīmredzamu. Tas liks jums justies pilnībā uz ilgu laiku. Un tas palīdzēs jums izvairīties no nevēlama un cita bezjēdzīga materiāla. Patiesībā aunazirņi var arī palīdzēt samazināt ķermeņa taukus - veicinot svara zudumu (2).
Vēl viena barības viela, par kuru mums jārunā, ir olbaltumvielas, kas, kā zināms, regulē svaru. Pētījumi parādīja, ka subjekti ar augstu olbaltumvielu saturu ne tikai zaudēja ķermeņa svaru, bet arī spēja izdalīt vairāk ķermeņa tauku. Arī olbaltumvielu termiskā iedarbība ir 30 procenti. Tas nozīmē, ka olbaltumvielu sagremošanas laikā jūs sadedzināsiet 30 procentus kaloriju.
Arī aunazirņi ir barības vielu blīvi. Tātad, ja jums ir jāizvairās no noteiktiem pārtikas produktiem, lai sasniegtu svara zaudēšanas mērķus, aunazirņi var pārliecināties, ka optimālā uztura ziņā jūs neatpaliekat.
3. Palieliniet gremošanas veselību
Atkal tā ir šķiedra garbanzo pupiņās. Tas palīdz novērst aizcietējumus un veicina regularitāti. Šķiedra darbojas arī kā pildviela gremošanas sistēmā, tādējādi uzlabojot vispārējo gremošanas veselību.
Vēl svarīgāk ir tas, ka šķiedra arī palīdz līdzsvarot pH līmeni un veselīgās zarnu baktērijas. Tas arī samazina neveselīgo baktēriju skaitu zarnās.
Aunazirņi satur arī cieti, kas varētu palīdzēt gremošanai.
4. Uzlabot sirds veselību
Shutterstock
Aunazirņi satur kāliju, šķiedrvielas un vitamīnus C un B6 - tie visi atbalsta sirds veselību. Šķiedra palīdz samazināt kopējo holesterīna līmeni asinīs, samazinot sirds slimību risku. Tas arī noņem aplikumu no artērijām un uzlabo to veselību. Tas savukārt dod labumu sirdij.
Pētījumi ir parādījuši, ka aunazirņos šķīstošās šķiedras var palīdzēt novērst sirds un asinsvadu slimības (3). Un tad mums ir kālijs, kas saskaņā ar pētījumu var samazināt sirdslēkmes risku (4).
Arī aunazirņu folāts veicina sirds veselību. Tas neitralizē homocisteīnu, aminoskābi, kas palīdz asins recekļu veidošanā (5). Un tas var dot labumu sirdij.
5. Palīdziet novērst vēzi
Lai gan selēns nav atrodams lielākajā daļā augļu un dārzeņu, mēs to varam atrast aunazirņos. Šis minerāls palīdz aknām pareizi darboties, ļaujot tām detoksicēt dažus vēzi izraisošus savienojumus organismā. Selēns arī nomāc iekaisumu un novērš audzēja augšanu.
Garbanzo pupiņās esošajam folātam ir nozīme DNS sintēzē un atjaunošanā. Tāpēc tas novērš vēža šūnu veidošanos no DNS mutācijām. Aunazirņi satur fitoķimikālijas, ko sauc par saponīniem, kas arī novērš vēža šūnu pavairošanu un vairošanos.
Aunazirņu šķiedra palīdz mazināt arī kolorektālā vēža risku. Un C vitamīns darbojas kā antioksidants, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem un pilnībā novērš vēzi.
Pētījumos ir atklāts, ka izoflavonu (ko satur aunazirņi) lietošana var samazināt krūts vēža risku (6).
6. Lielisks olbaltumvielu avots
Aunazirņi ir viens no lielākajiem augu izcelsmes olbaltumvielu avotiem. Viena glāze aunazirņu satur apmēram 15 gramus olbaltumvielu. Šis proteīns ir svarīgs gandrīz visām jūsu ķermeņa funkcijām - sākot ar svarīgu orgānu, muskuļu un audu veselības uzlabošanu līdz novecošanās palēnināšanai. Olbaltumvielas arī palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs un rada hemoglobīnu un svarīgas antivielas. Tas arī palīdz dziedēt traumas un brūces.
Bet pārliecinieties, ka jūs apvienojat aunazirņus ar citiem olbaltumvielu avotiem, jo tie ir nepilnīgi proteīni (tas nozīmē, ka tie nesatur visas organismam nepieciešamās aminoskābes). Tomēr olbaltumvielu kvalitāte aunazirņos tiek uzskatīta par daudz labāku nekā pākšaugu (7).
7. Bagāts ar svarīgām uzturvielām
Aunazirņi ir arī labi magnija, mangāna, cinka un dzelzs avoti. Tie satur arī labu daudzumu B vitamīnu un A vitamīnu (kā beta-karotīnu).
Magnija, mangāna un B grupas vitamīni (B6 vitamīns) palīdz tikt galā ar PMS simptomiem. Magnijs un mangāns kopā ar cinku veicina arī kaulu veselību.
Aunazirņos esošais dzelzs apkaro nogurumu un uzlabo asins kvalitāti. Tas novērš anēmiju un var arī apkarot matu krišanu. A vitamīns uzlabo ādas un acu veselību. Ir zināms, ka tas novērš smagas acu kaites, piemēram, kataraktu un makulas deģenerāciju.
8. Novērst grumbas
To var attiecināt uz garbanzo pupiņās esošo mangānu, kas šūnām piedāvā enerģiju un kā zināms, cīnās ar brīvajiem radikāļiem, kas var izraisīt grumbas. B vitamīni darbojas kā šūnu degviela.
Sejas attīrīšanai var izmantot arī aunazirņus. Vienkārši sajauciet aunazirņu pastu ar kurkumu un no rīta uzklājiet maisījumu uz sejas. Atstājiet to iedarboties 15 minūtes un pēc tam nomazgājiet ar aukstu ūdeni. Šis līdzeklis arī palīdz mazināt vecuma plankumus un izgaismot seju.
9. Novērst matu izkrišanu
Ņemot vērā to, ka aunazirņos ir daudz olbaltumvielu, tie var novērst matu izkrišanu. Un tajos esošais mangāns var stiprināt matus. Mangāna deficīts var izraisīt arī lēnāku matu augšanu.
Aunazirņos esošais A vitamīns un cinks arī cīnās ar blaugznām. Jūs varat vienkārši sajaukt 6 ēdamkarotes biezeni aunazirņu ar ūdeni un iemasēt galvas ādā. Ļaujiet tai sēdēt 15 minūtes, pirms jūs skalojat kā parasti.
Arī aunazirņu cinks var palīdzēt novērst matu retināšanu. Un tajos esošais varš var palīdzēt atjaunot matus (cilvēkiem, kuri zaudēja matus tādu medicīnisku procedūru dēļ kā ķīmijterapija).
10. Uzlabot acu veselību
Mēs jau apspriedām aunazirņu beta-karotīnu, kas var uzlabot redzes veselību. Un tad mums ir cinks, kas ir vēl viena būtiska redzes barības viela. Tas palīdz transportēt A vitamīnu no aknām uz tīkleni (8).
Cinks var arī palīdzēt novērst makulas deģenerācijas progresēšanu (9).
11. Stipriniet kaulus
Shutterstock
Garbanzo pupiņas satur kalciju, un mēs zinām, cik svarīgs kalcijs ir kauliem. Vēl svarīgāk ir tas, ka aunazirņi satur arī magniju - vēl vienu minerālu, ko jūsu ķermenis izmanto (kopā ar kalciju) kaulu veidošanai (10).
Citi aunazirņu minerāli, kas uzlabo kaulu veselību, ir mangāns, cinks, K vitamīns - un tas viss palīdz uzturēt kaulu struktūru. Tie satur arī fosfātu, kas kopā ar kalciju ļoti veicina pareizu kaulu mineralizāciju. Starp citu, pārāk daudz fosfora un pārāk maz kalcija uzņemšana var izraisīt kaulu zudumu.
Aunazirņos esošais K vitamīns arī uzlabo kalcija uzsūkšanos. Zems K vitamīna līmenis bieži ir saistīts ar kaulu lūzumiem. Un aunazirņu dzelzs un cinks ir svarīgi kolagēna ražošanai un nogatavināšanai, kas ir vēl viens svarīgs proteīns, kas atbalsta kaulu un skrimšļu veselību.
12. Atbalstīt grūtniecību
Jā, tas ir folāts. Bet jau pirms tam aunazirņi satur arī šķiedrvielas, olbaltumvielas, dzelzi un kalciju - barības vielas, kas grūtniecības laikā ir vēl svarīgākas.
Runājot par folātu, tas ir vissvarīgākā barības viela grūtniecības laikā. Tas ir neaizstājams mātes un augļa veselībai. Tas arī samazina nervu caurules defektu un maza dzimšanas svara risku. Nepietiekams folātu daudzums grūtniecības laikā var arī pakļaut bērnu infekcijas un slimību riskam vēlākā dzīves posmā (11).
13. Palīdziet mazināt iekaisumu
Garbanzo pupiņas ir pākšaugi - un pētījumi liecina, ka vismaz 4 porcijas aunazirņu nedēļā var samazināt iekaisuma iespējas. Tas var arī ievērojami uzlabot noteiktas vielmaiņas funkcijas (12).
Citas aunazirņu uzturvielas, piemēram, vitamīni A, C un B6, šķiedrvielas, olbaltumvielas, magnijs, selēns un dzelzs - tas viss palīdz arī cīņā pret iekaisumu (13).
Jūs redzējāt aunazirņu priekšrocības. Bet kāda jēga, ja jūs tos neiekļaujat uzturā?
Atpakaļ uz TOC
Kā iekļaut aunazirņus uzturā
Aunazirņi ir pieejami visu gadu. Pārtikas veikalos tos var atrast gan žāvētus, gan konservētus, gan iesaiņotus. Ņemot vērā to, ka tiem ir riekstu tekstūra, tos var viegli iekļaut uzturā.
- Jūs varat iemest aunazirņus kopā ar citiem pākšaugiem pupiņu salātos, lai pagatavotu uzkodas ar olbaltumvielām.
- Lai pagatavotu iecienītākos ēdienus, varat izmantot aunazirņu miltus.
- Vakara dārzeņu zupai varat pievienot arī aunazirņus.
- Jūs varat pat sajaukt aunazirņus ar visām iecienītākajām garšvielām, lai iegūtu garšīgu piedevu vai uzkodu.
- Vai arī ir aunazirņu burgeri! Vienkārši pievienojiet tos savam burgerim un izbaudiet barojošu baudījumu.
Gadījumā, ja rodas jautājums, kā pagatavot aunazirņus, tas ir vienkārši. Jūs varat tos vārīt vai pat pagatavot kopā ar citiem ēdieniem. Viņi var labi saderēt ar gandrīz visu, ko jūs ēdat.
Nu, tas ir daži no veidiem. Un ir vēl viens veids. Vienkārši izmēģiniet šīs receptes!
Atpakaļ uz TOC
Kādas gardas aunazirņu receptes?
1. Grauzdēti aunazirņi
Ko tev vajag
- 1 kārba nosusinātu aunazirņu (12 unces)
- 2 ēdamkarotes olīveļļas
- Sāls, ķiploku sāls vai kajēnas pipari (pēc izvēles)
Norādījumi
- Uzkarsē krāsni līdz 450o F.
- Vispirms notīriet aunazirņus ar papīra dvieli, lai tos nožūtu.
- Bļodā iemetiet aunazirņus kopā ar olīveļļu. Sezona ar sāli, ķiploku sāli un kajēnas pipariem.
- Izklājiet uz cepešpannas un cepiet apmēram pusstundu.
- Skatieties aunazirņus pēdējās minūtēs, lai izvairītos no dedzināšanas.
2. Klasiskais aunazirņu humuss
Ko tev vajag
- 1 15½ oz konservētu aunazirņu, noskalo un nosusina
- ½ glāze labi sajauktu tahini
- 3 ēdamkarotes svaigas citronu sulas
- 1 smalki sarīvēta ķiploka daiviņa
- ¾ tējkarotes košera sāls
- 10 svaigi maltu melno piparu kloķi
- ¼ tējkarote maltas ķimenes
- 3 ēdamkarotes olīveļļas (jūs varat uzņemt nedaudz vairāk, lai pilinātu)
- Sezama sēklas, pasniegšanai
Norādījumi
- Apstrādājiet aunazirņus, tahini, citronu sulu, ķiplokus, sāli, piparus un ķimenes kopā ar divām ēdamkarotēm ūdens virtuves kombainā, līdz iegūstat vienmērīgu maisījumu. Šim nolūkam varat izmantot arī blenderi.
- Kad motors darbojas, straumējiet trīs ēdamkarotes olīveļļas.
- Turpiniet apstrādāt, līdz humuss kļūst gaišs un krēmīgs.
- Ja nepieciešams, garšojiet ar sāli un pipariem.
- Jūs varat pasniegt ar sezama sēklām.
Kā būtu ar kaut ko jautru un vieglu par aunazirņiem?
Atpakaļ uz TOC
Vai ir kādi jautri fakti par aunazirņiem?
- Indija ir pasaules līderis aunazirņu ražošanā - ar pārsteidzošu gada produkciju vidēji sasniedz 8 832 500 metriskās tonnas.
- Aunazirņus sauc par aunazirņiem, jo tie atgādina cāļa knābi.
- Aunazirņi ir visvairāk patērētie pākšaugi pasaulē.
- Izmestie aunazirņu stublāji tiek izmantoti kā dzīvnieku barība.
- Aunazirņu auga lapas izmanto zilo krāsvielu ražošanai.
Ir kaut kas cits, kas jums jāzina. Sakiet, jūs gatavojaties iepirkt aunazirņus. Kas jums jāpatur prātā?
Atpakaļ uz TOC
Kā atlasīt un uzglabāt aunazirņus (Garbanzo pupiņas)
Atlase
Izvēlieties žāvētus aunazirņus. Vai arī izvēlieties konservētus aunazirņus ar mazāk nātrija. Ja jūs dodaties uz žāvētiem aunazirņiem (ko mēs iesakām), izvēlieties tos, kas ir sausi, tīri un vienmērīgi krāsoti. Un pārliecinieties, ka tie nav sarāvušies.
Uzglabāšana
Žāvētus aunazirņus istabas temperatūrā uzglabā slēgtā traukā. Jums tie jāaizsargā no mitruma un mājdzīvniekiem. Ja tas ir pupiņu konservi, uzglabājiet tos istabas temperatūrā. Un izmantojiet tos pirms datuma, kas norādīts uz kārbas.
Ak, labi, kur jūs viņus ņemat?
Atpakaļ uz TOC
Kur nopirkt aunazirņus?
Jūs tos varat saņemt tuvākajā pārtikas veikalā. Vai arī apmeklējiet tos tiešsaistē vietnē Amazon vai Walmart.
Labi. Mēs redzējām visu krāšņo par aunazirņiem. Bet mums arī jāzina veidi, kā tie var negatīvi ietekmēt mūsu veselību.
Atpakaļ uz TOC
Kādas aunazirņu blakusparādības?
- Jautājumi par lielu šķiedrvielu uzņemšanu
Aunazirņos ir daudz šķiedrvielu. Pēkšņi palielinot šķiedrvielu daudzumu, var rasties kuņģa darbības traucējumi, gāzes, caureja un vēdera uzpūšanās. Tas var arī izraisīt vēdera krampjus, lai gan tie parasti izzūd dažu stundu laikā.
- Pākšaugu alerģija
Aunazirņi ir sojas pupu radinieks, un tādējādi tie var pasliktināt jūsu ādas alerģiju. Ja Jums ir zināma pākšaugu alerģija, pārtrauciet lietošanu un konsultējieties ar ārstu. Daži pākšaugu alerģijas simptomi ir slikta dūša, caureja, ādas nieze, nātrene, galvassāpes un klepus.
Atpakaļ uz TOC
Secinājums
Aunazirņi ir brīnišķīgs (un vienkāršs) papildinājums jūsu diētai. Iekļaujiet tos savā ikdienas rutīnā. Un atstājiet komentāru zemāk. Pastāstiet mums, kā jūtaties, un palīdziet mums labāk kalpot jums.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai ir kāda atšķirība starp aunazirņiem un garbanzo pupiņām?
Nē, tie neatšķiras.
Vai aunazirņi ir ogļhidrāti vai olbaltumvielas?
Abi.
Kā garšo aunazirņi?
Aunazirņiem ir riekstu garša un nedaudz graudaina tekstūra.
Vai aunazirņu miltos ir ogļhidrāti?
Diezgan daudz, jo miltus gatavo no zirņiem.
Cik maksā aunazirņu bundža?
Cena var svārstīties no 2 līdz 3 dolāriem par kārbu.
Atsauces
1. “Ilgtermiņa patēriņa un vienas ēdienreizes ietekme…”. American Journal of Clinical Nutrition.
2. “Pupas, aunazirņi var palīdzēt zaudēt svaru”. WebMD.
3. “Aunazirņu uzturvērtība un ieguvumi veselībai…”. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
4. “Nātrija un kālija uzņemšana un mirstība…”. Slimību kontroles un profilakses centri.
5. “Varavīksņu ēšana”. Visaptverošs vēža centrs, Mičiganas medicīna.
6. “Vai izoflavonu lietošana samazina…”. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
7. “Aunazirņu ieguvumi no uztura kvalitātes un veselības”. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
8. “Ēdieni redzes uzlabošanai…”. Fox News.
9. “Labākie ēdieni, kas palīdz aizsargāt jūsu redzi”. Hārvardas medicīnas skola.
10. “Kalcijs un spēcīgi kauli”. Atbildīgās medicīnas ārstu komiteja.
11. “Folātu un… ietekme”. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
12. “Pākšaugu hipokaloriska diēta…”. ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
13. “Grauzdēti aunazirņi”. Sirakūzu Universitāte.