Satura rādītājs:
- Kas ir beta karotīns?
- Beta karotīna uzturvērtība
- Beta karotīna ieguvumi veselībai
- 1. Sirds un asinsvadu veselība:
- 2. Novērš vēzi:
- 3. Labi smadzenēm:
- 4. Elpošanas ceļu slimību ārstēšana:
- 5. Novērš diabētu:
- 6. Novērš makulas deģenerāciju:
- 7. Novērš reimatoīdo artrītu:
- 8. Nostiprina imūnsistēmu:
- Beta karotīna ieguvumi ādai
- 9. piešķir veselīgu mirdzumu:
- 10. Samazina saules jutīgumu:
- 11. Mutes dobuma leikoplakijas ārstēšana:
- 12. Sklerodermijas ārstēšana:
- 13. Ādas slimību ārstēšana:
- Beta karotīna ieguvumi matiem
- 14. Novērš blaugznas un citas matu problēmas:
- 15. Spurs matu augšana:
“Mēs varam apņemties reklamēt dārzeņus un augļus, kā arī pilngraudu produktus katrā ēdienkartes katrā daļā. Mēs varam samazināt porciju izmērus un uzsvērt kvalitāti, nevis daudzumu. Un mēs varam palīdzēt izveidot kultūru - iedomājieties to - kur mūsu bērni prasa veselīgas iespējas, nevis pretojas tām. ”- Mišela Obama.
Amerikas Savienoto Valstu pirmā lēdija rada pārtikas revolūciju. Viņa izplata veselīgus un barojošus ēšanas paradumus. Ir plaši atzīts, ka tu esi tas, ko tu ēd. Barojošs ēdiens veicina garīgo un fizisko veselību. Viena no ķermeņa svarīgākajām uzturvielām ir beta karotīns, kas ir pazīstams ar savu redzes palielinošo spēku. Ir daudz citu beta karotīna priekšrocību.
Kas ir beta karotīns?
Karotinoīdi ir dabā sastopami augos sastopami pigmenti, kas ir atbildīgi par augļu un dārzeņu spilgtas krāsas piešķiršanu. Viņiem ir bagātīgs raksturs. Tiek lēsts, ka visā augu un aļģu pasaulē ir izplatīti 500 dažādi karotinoīdi, ieskaitot beta karotīnu, alfa karotīnu, luteīnu, kriptoksantīnu un zeaksantīnu.
- Beta karotīns ir burkānu latīņu nosaukuma atvasinājums, jo šis savienojums vispirms tika iegūts no burkānu saknēm.
- Tas ir organisks savienojums, kas ķīmiski tiek klasificēts kā ogļūdeņradis un īpaši kā terpenoīds.
- Tas ir izteikti krāsains pigments, kas piešķir dzelteniem un oranžiem augļiem un dārzeņiem to bagātīgo nokrāsu. Pēc norīšanas tas tiek pārveidots par A vitamīnu (retinolu), kas organismā veic vairākas bioloģiskas funkcijas. A vitamīns darbojas arī kā antioksidants, kas aizsargā šūnas no kaitīgo brīvo radikāļu kaitīgās iedarbības.
- Beta karotīns un vairāki citi karotinoīdi ir pazīstami arī kā “provitamīns A”, jo tie darbojas kā A vitamīna ražošanas priekšteči organismā.
- Citus karotinoīdus, piemēram, likopēnu, luteīnu un zeaksantīnu, nevar pārveidot par A vitamīnu.
- Aptuveni 50% A vitamīna veģetārajā uzturā nodrošina beta karotīns un citi karotinoīdi. Beta-karotīnu ražo arī sintētiski vai no palmu eļļas, aļģēm un sēnītēm.
- A vitamīns ir iesaistīts glikoproteīnu veidošanā. Tas ir būtisks redzei un pēc tam tiek pārveidots par retīnskābi, ko izmanto tādiem procesiem kā augšana un šūnu diferenciācija.
Beta karotīna uzturvērtība
Ieņemot organismā, beta karotīns zīdītāju tievajās zarnās pārvēršas par A vitamīnu (retinolu) ar fermenta beta-karotīna 15 un 15 monooksigenāzi. Retinola pārpalikums tiek uzglabāts aknās un nepieciešamības gadījumos tiek sintezēts aktīvajā A vitamīnā.
Tas ir viens no visbiežāk sastopamajiem karotīna veidiem, šķīst taukos, bet ne ūdenī. Lai nodrošinātu tā pareizu uzsūkšanos, jālieto 3 līdz 5 grami tauku. Eļļā suspendētie karotinoīdi ir labāk absorbējami nekā ūdenī un pārtikā. Saskaņā ar Nacionālajiem veselības institūtiem ieteicamā beta-karotīna uzņemšana ir attiecīgi 3000 starptautiskās vienības (SV) un 2310 SV pieaugušiem vīriešiem un sievietēm.
Līdzīgi, tā iesaka devu 1650 SV zīdaiņiem no 7 līdz 12 mēnešu vecumam, 1000 SV bērniem no 1 līdz 3 gadiem, 1320 SV bērniem no 4 līdz 8 gadu vecumam un 2000 SV bērniem no 9 līdz 13 gadu vecumam. Tā vietā, lai patērētu izolētus beta-karotīna piedevas, pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 13 gadiem, bieži ieteicams patērēt 15000 SV jauktu karotinoīdu dienā.
Karotinoīds atvieglo saziņu starp šūnām, uzlabojot gēnu, kas kodē konnexīna proteīnus, ekspresiju. Šie proteīni veido poras vai spraugas funkcijas starp šūnu membrānām, tādējādi ļaujot šūnām sazināties, mainoties mazām molekulām.
Beta karotīna ieguvumi veselībai
Primāros beta karotīna ieguvumus var attiecināt uz faktu, ka tas ir iesaistīts A vitamīna veidošanā, kas ir vitāli svarīgs, lai uzturētu veselīgas gļotu membrānas un ādu. Daži no beta karotīna ieguvumiem ir šādi.
1. Sirds un asinsvadu veselība:
Lietojot diētu, kas bagāta ar beta karotīnu, ievērojami samazinās sirds un asinsvadu slimību risks. Beta karotīns darbojas ar E vitamīnu, lai samazinātu ZBL holesterīna oksidāciju, tādējādi samazinot aterosklerozes un koronāro sirds slimību risku.
2. Novērš vēzi:
Beta karotīns ar antioksidanta spēju palīdz cīnīties ar vēzi. Turklāt tas palīdz uzturēt jūsu šūnas pareizā saziņā, tādējādi novēršot vēža šūnu augšanu. Tādējādi, lietojot uzturā beta karotīnu saturošus pārtikas produktus, samazinās krūts, resnās zarnas, mutes dobuma un plaušu vēža risks.
3. Labi smadzenēm:
Pētījumi ir pierādījuši, ka betakarotīna patēriņš ir izdevīgs jūsu smadzenēm, jo tas ievērojami aizkavē kognitīvo novecošanos. Turklāt tas var cīnīties ar oksidatīvo stresu, kas laika gaitā var sabojāt smadzeņu šūnas, tādējādi samazinot demences risku.
4. Elpošanas ceļu slimību ārstēšana:
Liels beta karotīna pārtikas patēriņš palīdz palielināt plaušu ietilpību un mazināt elpošanas ceļu kaites, tādējādi novēršot elpošanas traucējumus, piemēram, astmu, bronhītu un emfizēmu.
5. Novērš diabētu:
Dažādi pētījumi ir parādījuši, ka cilvēki ar pietiekamu beta karotīna līmeni organismā retāk cieš no pavājinātas glikozes tolerances un diabēta.
6. Novērš makulas deģenerāciju:
Ar vecumu saistīta makulas deģenerācija ir acu slimība, kurā sāk sadalīties acs makula, kas ir atbildīga par centrālo redzi. Adekvāta beta karotīna (15mg) līmeņa lietošana kopā ar citām uzturvielām var palēnināt ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas (ARMD) progresēšanu.
7. Novērš reimatoīdo artrītu:
Beta karotīna un C vitamīna deficīts darbojas kā reimatoīdā artrīta riska faktors. Tādējādi, lai novērstu šī stāvokļa rašanos, ir nepieciešams lietot pietiekamu beta karotīna līmeni.
8. Nostiprina imūnsistēmu:
Beta karotīns stiprina jūsu imūnsistēmu, aktivizējot aizkrūts dziedzeru, kas ir viens no svarīgākajiem imūnās aizsardzības avotiem. Tymus dziedzeris ļauj jūsu imūnsistēmai cīnīties pret infekcijām un vīrusiem, tādējādi iznīcinot vēža šūnas, pirms tās var izplatīties.
Beta karotīna ieguvumi ādai
Beta karotīns tiek pārveidots par A vitamīnu, kas ir būtisks veselīgas ādas uzturēšanai. Jūsu ķermenis no beta karotīna pārvērš tik daudz A vitamīna, cik nepieciešams; lielas šī vitamīna devas var būt toksiskas. Šī pigmenta priekšrocības ādai ir šādas.
9. piešķir veselīgu mirdzumu:
Beta karotīns novērš priekšlaicīgu ādas novecošanos, darbojoties kā antioksidants - viela, kas samazina skābekļa bojājumus, ko izraisa UV gaisma, piesārņojums un citi vides apdraudējumi, piemēram, smēķēšana. Pietiekama beta karotīna līmeņa patēriņš piešķir jūsu ādai dabisku mirdzumu, tādējādi padarot to pievilcīgāku un skaistāku. Tomēr ir jāizvairās no pārmērīgas uzņemšanas, jo tas var izraisīt kāju zoles, plaukstas, degunu un pat balto acu daļu ķirbja dzeltenā krāsā.
10. Samazina saules jutīgumu:
Lielas beta karotīna devas padara jūsu ādu mazāk jutīgu pret sauli. Tādējādi tas ir īpaši izdevīgi cilvēkiem ar eritropoētisko protoporfīriju - retu ģenētisku stāvokli, kas izraisa sāpīgu saules jutīgumu, kā arī aknu problēmas. Turklāt tas var palielināt sauļošanās efektivitāti. Apmēram 90 līdz 180 mg beta karotīna patēriņš var mazināt saules apdegumus un nodrošināt SPF 4. Tāpēc pārtikas produktus, kas satur beta karotīnu vai piedevas, var savienot ar sauļošanās līdzekli, lai uzlabotu tā efektivitāti.
11. Mutes dobuma leikoplakijas ārstēšana:
Perorālā leikoplakija ir stāvoklis, kam raksturīgi balti bojājumi mutē vai valodā, ko izraisa gadu smēķēšana vai alkohola lietošana. Beta karotīna lietošana samazina šī stāvokļa simptomus un risku. Tomēr pirms beta karotīna piedevu lietošanas leikoplakijas ārstēšanai ieteicams konsultēties ar savu ārstu.
12. Sklerodermijas ārstēšana:
Sklerodermija ir saistaudu slimība, kurai raksturīga sacietējusi āda. Tas notiek zemā beta karotīna līmeņa dēļ asinīs. Tiek uzskatīts, ka beta karotīna piedevas ir noderīgas cilvēkiem ar sklerodermiju. Tomēr šajā sakarā joprojām notiek pētījumi, un tāpēc pirms šo piedevu lietošanas jums jākonsultējas ar ārstu.
13. Ādas slimību ārstēšana:
Beta karotīns ir efektīvs tādu ādas slimību ārstēšanā kā sausa āda, ekzēma un psoriāze. A vitamīns, kas ir spēcīgs antioksidants, ir iesaistīts ķermeņa audu augšanā un atjaunošanā, tādējādi aizsargājot ādu pret bojājumiem. Ārēji lietojot, tas palīdz čūlu, impetigo, furunkulu, karbunkulu un atvērtu čūlu ārstēšanā un noņem vecuma plankumus. Tas arī paātrina ādas bojājumu, griezumu un brūču sadzīšanu.
Beta karotīna ieguvumi matiem
Beta karotīns organismā tiek pārveidots par A vitamīnu, kas nepieciešams visu šūnu augšanai, ieskaitot matu šūnas. Beta karotīna lietošana var palīdzēt atbrīvoties no dažādām matu problēmām. Tomēr lielas A vitamīna devas var izraisīt arī matu izkrišanu. Beta karotīnu ieteicams lietot no pārtikas avotiem, nevis lietot A vitamīna piedevas. Beta karotīns ir noderīgs jūsu matiem šādos veidos.
14. Novērš blaugznas un citas matu problēmas:
A vitamīna trūkums var izraisīt sausus, blāvus, nedzīvus matus un sausu galvas ādu, kas var pārslāties blaugznās. Tādējādi, lai novērstu šos apstākļus, neizbēgami patērē pārtiku, kas bagāta ar beta karotīnu.
15. Spurs matu augšana:
Matu novājēšana, īpaši sieviešu vidū, rodas nepareiza uztura dēļ. Tādējādi, ja jūs ciešat no matu izkrišanas, ieteicams tos lietot